De G. en B. tegen den heer De R., waarbij de maatschap, op grond dat de heer De R. van haar gekocht zoude hebben hare aan de Oosterschelde gelegen oesterperceel en, doch ondanks sommatie na latig bleef den koopprijs te betalen, de ontbinding der overeenkomst met schadevergoeding vorderde. Op grond dat de gedaagde ontkend had, dat de overeenkomst zoude zijn tot stand gekomen, onder zocht de rechtbank of de eischeres het bewijs van het tegendeel geleverd had en beantwoordde, ook met het oog op de in het geding aanwezige be scheiden, die vraag ontkennend. Mitsdien werd de vordering der eischeres afgewezen. Landbouw en Veeteelt. Aardappelloof tot bemesting van weiden Het is nog veel te weinig bekend, dat aardap pelloof tamelijk veel kali bevat en daarom een voor treffelijk materiaal voor compost- (meng-)mest op levert. Nog meer nut kan men er echter van trekken door het onvermengd over de weide uit te strooien. Is deze met het loof overdekt, dan doet dit dezelfde uitwerking als een halve bemesting. Niet alleen wordt op deze wijze de kali door de vochtigheid gedurende den winter uitgeloogd, maar het loot werkt ook gunstig, dooi dien het de grassen tegen winterkoude en nadeelige voorjaarsvorsten be schut. Zijn in het voorjaar geen nachtvorsten meer te vreezen, dan wordt het loof afgeharkt en op den composthoop gebracht. Is het aardappelloof goed droog en er geen levende kweek mede vermengd, dan levert het natuurlijk ook een uitmuntend strooisel in de koestal, waarvoor het trouwens in veel streken algemeen gebruikt wordt. In ieder geval is het als verkwisting te be schouwen, wanneer men het aardappelbocht" den geheelen winter op het land, waarvan de aardappels gerooid zijn, laat liggen, wat zoo nu en dan nog wel eens geschiedt. (R. N.) Algemeen Overzicht. Nieuwjaar bracht in België de lang verbeide voorstellen betreffende de Grondwetsherziening, voor zooveel het kiesrecht betreft. Kiezers zullen zijn zij, die grondeigendom bezitten ter waarde van minstens 2000 fr.die minstens sedert een jaar als hoofd een huis of een gedeelt9 van een huis bewonen, waarvan de waarde door de wet bepaald zal worden, doch welke niet minder dan 2400 fr. mag zijn, noch meer dan 4800 fr. in plaatsen van meer dan 20,000 inwoners, niet be neden 1800 fr., noch boven de 3700 fr. in plaatsen van 3000 tot 20,000 inwoners, niet beneden 1200 fr. noch boven 2400 fr. in andere plaatsen. Voorts zullen kiezers zijn zij, die een diploma van hooger onderwijs hebben, of een certificaat dat zij een volledigen cursus in de humaniora hebben bijgewoond, zonder onderscheid van openbare of bijzondere inrichtingen van onder wijs verder dezulken, die na hunne meerderjarig heid met goed gevolg een door de wet te bepalen examen hebben afgelegd, dat minstens het lezen, schrijven en de beginselen van het rekenen zal om vatten. De wet zal de wijze vaststellen, hoe de waarde der grondeigendommen en der woningen te bepalen op den grondslag van de kadastrale waarde, en hoe de onderverdeeling der waarde van de woningen, die door meer dan één gezin bewoond worden zal geschieden. De wet bepaalt dat de Senaat gekozen zal worden door dezelfde kiezers, die de Kamer van afgevaardigden samenstellenmaar de kiezers voor den Senaat moeten den leeftijd van 35 jaar bereikt hebben. De stem ming is verplicht gesteld. Zij heeft plaats in de gemeente, behoudens de uitzonderingen, door de wet te bepalen. Om verkiesbaar te zijn voor den Senaat, moet men Belg zijn, in België gedomicilieerd, minstens 35 jaar oud wezen, alle burger- en burger schapsrechten bezitten, zekere hooge openbare be trekkingen. bekleed hebben, of zekere positie in de maatschappij innemen, zooals door de wet zal aan gewezen wordenof eigenaar zijn van vaste, in België gelegene goederen, minstens ter waarde van 500,000 fr. Buitendien zullen in elke provincie voor den Senaat verkiesbaar zijn de hoogst aangeslagenen in de be lasting, in verhouding van 1 op de 4000 inwoners. De leden der Kamer ontvangen een schadeloos stelling van 4000 fr. 'sjaars. Het ontwerp gaat vergezeld van eene uitvoerige memorie van toelichting, waarin de minister Beernaert zich indirect verklaart tegen het algemeen kiesrecht en de meening verdedigt, dat een minimum van waarborgen van den kiezer geëischt moet worden. Duitscliland verloor op den laatsten dag van 1892 een merkwaardige figuur, door het overlijden op 82jarigen leeftijd van den veteraan der Pruisisch- Duitsche centrumfractie dr. Peter Reichensperger. Met Mallinckrodt, Windthorst en zijn broeder August Reichensperger vormde hij het groote viertal, waar- thans alleen nog in leven is, die als de voorvechters van den Kulturhampf in Duitsoh' land kunnen aangemerkt worden. In 1848 was hij lid der Pruisische Nationale vergadering en sedert 1849 is hij tot nu toe lid van het Pruisische Huis van afgevaardigden geweest. Aanvankelijk had hij zich aldaar aangesloten bij de liberale oppositie, doch in 1852 ging hij over tot de katholieke fractie, na welker opheffing in 1861 hij lid van het centrum is geworden. De Duitsche Keizer heeft in antwoord op de nieuwjaars-geluk wen schen van den grooten staf ge antwoord, dat de aanneming der leger wet dringend noodzakelijk door hem wordt geacht en dat hij die met alle middelen zal trachten te verkrijgen. Men wil hieruit opmaken, dat hij desnoods bij verwerping tot ontbinding van den Rijksdag zal overgaan. Gemengde Berichten. Op den tweeden" Nieuwjaarsdag werd door de politie alhier een dronken jongeling gearresteerd, waarbj zjj echter te kampen had tegen het verzet van eenige burgers. De politie, gesteund door eenige j weidenkenden, behield echter de overhand. Later arresteerde de politie nog een beschonken i persoon die in twist geraakte, bij de Ganzepoortbrug. I In beide gevallen werd proces-verbaal opgemaakt. Behandelde telegrammen en telefoonberichten over December 1892. Het rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedu- 1 rende de maand November 620 telegrammen, ontving 647, overgenomen en verder geseind werden 788, totaal 2055. Ver- Ont- Kantoren. zouden, vangen. Totaal. Borsele23 18 41 Driewegen16 18 34 Ellewoudsdijk 48 34 82 's-Gravenpolder 25 33 58 's-Heer Arendskerke 16 13 29 's-Heerenhoek 29 14 43 Heinkenszand 27 29 56 Hoedekenskerke 28 30 58 Kloetinge21 12 33 Nieuwdorp9 16 25 Ovezand15 11 26 Wolfertsdijk28 44 72 Aan bet telegraafkantoor te Hansweerd werden in de maand December verzonden 398, ontvangen 203, opgenomen en verder geseind 79, samen 680 telegrammen. Aan het telefoonkantoor werden verzonden 40 en ontvangen 46, samen 86 berichten. In het geheele ja4r weiden behandeld 9681 tele grammen en 1188 telefoonberichten. Heinkenszaud. Jl. Vrijdag werd door de leden van het »musschengilde" alhier de jaarlijksche ver gadering gehouden. Uit het verslag van den secre taris bleek, dat in 1892 zijn ingeleverd p. in. 3400 musschen, kraaien, eksters, duiven en eieren daar onder gerekend, in 1891 was de opbrengst musschen 3082. De prijzen wegens het hoogste getal inge leverd vielen ten deel respectievelijk aan J. v. d. Dries, B. Van Damme en A. Oudendijk met 640, 519 en 188 musschen. Tot voorzitter werd benoemd dhr. H. Van Iwaarden, in plaats van J. Slink die ni^t wenschte herkozen te worden, en herkozen werden tot commissarissen J. v. d. Dries Jz. en C. Goeman, tot secretaris dhr. J. v. d. Dries Pz., tot penningmeester dhr. P. v. d. Dries. De vereeniging telt thans 30 leden. Gisteren had de vrachtrijder M. uit Nisse, komende uit Goes, het ongeluk, dat zyn paard en wagen onder 's-Heer Abtskerke in een sloot reden. De man bleef gelukkig ongedeerd en het paard was spoedig weder op den beganen grond gebracht, maar met den wagen die erg beschadigd was, ging dit minder gemakkelijk en de vrachtgoederen zullen on getwijfeld nog al geleden hebben. Borsele. Gedurende het jaar 1892 werden door het stoombootveer alhier niet minder dan 3908 personen vervoerd. Verleden jaar (1891) bedroeg dit cijfer slechts 3249, derhalve eene toename van 659 reizigers. Van Borsele vertrokken 1944 passa giers en kwamen daar aan 1964. Gemiddeld beliep derhalve het vervoer per dag 10.6 personen, per week ruim 75 en per maand ruim 325. Middelburg-. Tegen een der houders van tentjes op het ijs aan de z.g. weitjes" aan den Seis weg is proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van sterkedrank zonder daartoe vergun ning te hebben. De heer Reiger, burgemeester van Utrecht, heeft een schrijven gericht aan Mgr. Snickers, waarin hij in de loffelijkste bewoordingen de zelfverlooche ning prees, welke de E. E. Broeders en Zusters ter ge legenheid der te Utrecht heerschende cholera getoond hebben. Ofschoon innig overtuigd, dat geen stoffe lijke belooning die toewijding, kon vergelden, ver zoekt de beer Reiger dit schrijven van dankzegging vergezeld te mogen doen gaan van een som van 500 ter beschikking van Monseigneur, om eenigs- zins van zijn waardeering te kunnen doen blijken. Monseigneur beeft, in zijn antwoord den burge meester bedankend, dezen toegezegd, dat hij steeda bij alle voorkomende gelegenheden op de krachtige hulp van de R. K. geestelijke ziekenverplegers kon rekenen, en dat de ontvangen som in alle erkente lijkheid zou besteed worden voor de armen der door beide congregaties verpleegde katholieken. Een treurig ongeval had in den Nieuwjaars nacht te Breda plaats. Twee veld-artilleristen wilden toen heimelijk over het ijs de kazerne verlaten, met bet ongelukkig gevolg, dat beiden erdoor zak ten. De eene, die direct onder het ijs schoot, moest het met den dood bekoopen. De andere werd nog gered, doch was door het ijskoude bad in zoo'n toestand, dat hij naar het garnizoenshospitaal werd overgebracht. Te Nunspeet zagen twee personen een ge- brekkigen bedelaar een langen tijd bezig achter een akkermaalsheg. Toen de bedelaar weg was, onder zochten de beide personen, wat hij daar uitgevoerd had en ontdekten, dat er op verscheidene plaatsen zakjes met geld begraven waren, tot een bedrag van ruim f 600, alles in zilvergeld. Toen de 66-jarige bedelaar deswege ondervraagd werd, deelde hij mede, dat dit zijn spaarduitjes waren om zich een onbezorgden ouden dag te verschaffen. Het schrikkeljaar 1892 is, volgens de traditie, gunstig voor de vrouwen geweest. In Nieuw-Zee- land werd haar het kiesrecht toegekendde univer siteit St. Andrews in Schotland liet haar als stu denten toe en stelde de helft der stads-beurzen voor I haar beschikbaar. Het Britsch Aardrijkskundig Ge- I nootschap nam haar tot leden aan. De Britsche vereeniging van geneeskundigen, die haar vroeger uitsloot, heeft haar nu den toegang geopend. De I Forester werklieden vereeniging erkende ook vrouwen j als leden. In ons land werd besloten ook dames tot leden der Maatschappij van Letterkunde te benoemen. In de Vrije Vrouwen vereeniging werd ook aan de on gehuwde dames den titel van mevrouw verleend. Te Cadzand is eene kerk, die voor dat dorp j buitengewoon groot kan genoemd wordenhet is oogenschijnlijk eene dubbele kerk, men ziet twee daken; deze worden bouwvallig en er was sprake van, dat een nieuw kerkje den eerbiedwaardigen ouden tempel vervangen zou. De hooge regeering heeft een onderzoek laten instellen en verzocht de kerk te laten staan en te restaureeren. Zij is vol gens deskundigen een der oudste monumenten van bouwkunst uit Zeeland en even oud als het oudste gedeelte van de Abdij te Middelburg. (M. Ct.J Een werkman (weduwnaar) is uit IJzendijke naar Amerika vertrokken, zijn vier kinderen van 2 tot 9 jaren onverzorgd achterlatende bij een 70jarige grootmoeder, die zelf niets kan verdienen. Een vrouw, die den nacht wilde gaan door brengen aan boord van een schip te Dordrecht, vond oudejaarsnacht den dood. Toen zij nl. de loop plank, die haar naar boord zou voeren, was opge gaan, gleed zij uit en viel in 't water, met het ge volg, dat zij levenloos werd opgehaald. Een drietal kinderen uit het Ven, nabij Venlo, die daar eenige kruiden uit den grond namen en opaten werden dientengevolge vergiftigd. Een van hen, de 9jarige Herman Aben stierf reeds eenige uren na het gebruik. De twee andere, die door het toevallig gebruik van melk aan het braken geraak ten, denkt men te behoudeH. Men kan zich de wan hoop "der ongelukkige ouders voorstellen. Dezer dagen werd bij den burgemeester van Waspik een ongefrankeerde brief bezorgd aan het adres van C. T., besteller aldaar, wiens woning door brand werd vernield. Genoemde brief hield in ver schillende bedreigingen tegen T., o. a. dat de on bekende na het opbouwen der woning deze weer in de asch zou loggen enz. benevens een beleediging, gericht aan den burgemeester. Het is thans gelukt, de waarschijnlijke schrijfster op te sporen in de persoon van de dochter van T. zelf. Vermelding verdient, dat de woning van T. reeds tweemaal in éen jaar door brand is vernield. Toen de bewoners eener boerderij in de ge meente Steenwijkerwold, zich Zondagavond te bed wilden begeven, bemerkte een hunner dat het achter ste gedeelte der woning in brand stond. Ternauwer nood konden de kinderen gered worden. Binnen een paar uren was het geheele huis in asch gelegd 6 koeien, 2 pinken, en 2 schapen kwamen in de vlammen omalleen het paard wist men te redden. Huis en inboedel waren, hoewel laag, verzekerd. Van den sneltrein, die Zaterdagmorgen te elf uur van Assen naar Groningen vertrok, viel, toen de trein het station Beilen voorbijreed, het middelste rijtuig tweede klasse om. De oorzaak was waar schijnlijk het opvriezen van een wissel. De rem werkte automatisch. De passagiers zijn met enkele schrammen vrijgekomen. Na afhaking kon de trein doorrijden. In den wagen, volgende op dien die omviel, zat mr. Oostingh, die bij het spoorwegongeluk te Ruiner- wold indertijd beide beenen brak. Op Oudejaarsavond werd in het Volkspaleis te Londen een maaltijd aangeboden aan 2200 kin deren. Het was onmogelijk hen allen aan tafels te plaatsen, zoodat velen maar op den grond zaten om hun portie te verorberen. Na het feestmaal werden er allerlei vertooningen gedaan, muziek gemaakt, redevoeringen gehouden nog vijf van zulke feesten zullen te Londen en vier in andere steden van Engeland worden gegeven. Vond men eerst couranten, die aan reizigers, zoo zij het laatste nommer in bezit hadden, bij voor komend ongeluk een premie uitkeerden, thans deelt een firma te Keulen een premie uit aan allen, die bij een spoorongeluk de door haar gefabriceerde Caronsknoopen aan de bovenkleeding dragen. Een premie van 1000 mark werd door haar de vorige maand uitbetaald aan een reiziger, die zich bij een spoorongeluk bij Hoenau gewond had en de door haar gefabriceerde knoopen aan zijn kleeding droeg Op Aroe is een oproer uitgebroken, waarbij verscheidene Chineezen en Inlanders een kopje kleiner zijn gemaakt. Volgens het zeggen van de Aroeneezen had een man, die zeven dagen dood was geweest, na zijn plotselinge wederopstanding verklaard, d«t het geheele eiland zou vergaan, tenzij men de daarop gevestigde handelaren ombracht. De resident van Ambon is met een macht van pl. m. 30 man naar de plaats des onheils gegaan om assistentie te verleenen. De t>Japara" ontmoette ZHEdG. te Tepa, en bracht hem daar op de hoogte van de zaak, waarop de resident onmiddelljjk naar Amboina terugkeerde om hulp te halen. Verscheidene Chineesche handelaren zijn met hun handelsgoederen teruggekomen. De geldelijke schade, die zij geleden hebben, moet enorm zijn. Op de tentoonstelling te Chicago zullen twe© standbeelden van Cleveland te zien zijn, beiden 15 voet hooghet eene van steenkool, het andere van zout. Michel De Bernoff, de onvermoeide wandelaar, die onlangs door Duitschland, Zwitserland, Oosten rijk en Rusland, heen en terug, een afstand van 1700 uur doorliep, is thans opnieuw van Parijs ver trokken. Het doel van zijn tocht is ditmaal België van Antwerpen keert hij dadelijk over Rijsel en Amiëns naar Parijs terug, waar hij in het begin van Februari verwacht wordt. Zijn er ook vischsoorten, die door het water voortzwemmen met éclaireurs en schildwachten, even als een leger dat op raarsch is Dit is het geval met een soort van visch, har der" genaamd, die in overvloed voorkomt in den Zuidelijken Stillen Oceaan. Deze visschen zwemmen bij hoopen van verscheidene honderden tegelijk, en zooals een leger op marsch, hebben zij officieren, eene voorhoede, eene vechtlinie aan elke flank en eene achterhoede, maar geen achterblijvers zjjn er, zooals somtijds wel eens gebeurt bij lange en zware legermarscben. Drie visschen, die voorgaan, zwemmen langzaam voor elk gevaar, dat van dien kant dreigteen tweede drietal als deze volgt enkele voeten verder, en een derde bevindt zich weer op eenigen afstand van die tweede verwijderd. Dan volgt eenige vademen daarachter de stevige en groote vischmassa, die onbekommerd voorwaarts trekt, daar zij een onbepaald vertrouwen stelt in de waakzaamheid van de éclaireurs. Gelijke hoopjes van drie visschen bevinden zich aan elke flank en aan den achterkant, terwjjl boven en beneden van het hoofdleger enkele visschen op regelmatige af standen als schildwachten dienst doen. Als een van de éclaireurs, die zich boven de groote massa be vindt, zich naar beneden laat zakken, dan gaan de visschen opeens alle tegelijk naar beneden om veiliger te zijnof als een van de beneden zijnde schildwach ten omhoog zwemt, dan begeeft zich de geheele hoop gehoorzame visschen naar de oppervlakte, totdat het gevaar geweken is. Als de visschen op het punt zijn een koraalbekken binnen te trekken, hun uitgekozen voedingsgrond, dan houdt het hoofdgedeelte halt bij den ingang. De visschen, die de wacht aan de flank hebben gehouden, gaan dan links en rechts het ingesloten water binnen, terwijl er drie schildwachten aan elke opening worden achtergelaten. De andere visschen zwemmen het bekken in alle richtingen door, totdat zij overtuigd zijn, dat het vrij van gevaar is. Dan eerst gaat de groote massa naar binnen en verzamelen zij hun voedsel op den bodem. Spoedig verlaten enkel© van de visschen, die op den bodem aan het eten zijn, de andere, schijnbaar in antwoord op het een of ander signaal. In hoopjes van drieën zwemmen zij naar de ver schillende doortochten om de schildwachten af te lossen en andere stijgen naar de oppervlakte om de plaats van de visschen, die daar hun plicht ver vulden, in te nemen. Hoe lang deze visschen ook op eene en dezelfde voedingsplaats blijven, deze voorzorgen worden nooit veronachtzaamd, en twee- of driemaal per uur worden de wachten afgelost op dezelfde ordelijke wijze, als was het een leger onder strenge discipline. Zou de redactie van het Rott. Zondagsbl., waaraan dit bericht is ontleend, de harder" manoeuvres soms hebben bijgewoond De werkstaking in Saarbrücken, die zich steeds uitbreidt, heeft reeds tot ongeregeldheden geleid. Twee bataljons staan nu te Trier gereed, om zoo noodig op te rukken. De staat van beleg is in het Saarbekken reeds afgekondigd. De werkstakers zijn van revolvers en munitie voorzien. Vooral bjj de mijn »Von der Heijde" is ernstig gevochten. Uit andere berichten blijkt, dat ondanks de be dreiging der eigenlijke mijnwerkers het machine-per soneel aan den arbeid is gebleven. Te Maybach werd het luchtververschingstoestel echter vernield. De werkstakers ontvangen van verschillende zijden steun, zoowel in geld als in levensmiddelen. De* lei ders kondigen meer hulp, ook uit België, aan, maar toch wordt reeds veel geleden. Dit belet niet dat de leiders aandringen te volharden. De bisschop van Trier heeft vergeefs getracht bemiddelend op te treden. De werkstaking ondervindt weinig sympathie in Duitschland. Sedert 1889 is de positie van de mijn werkers veel verbeterd, zoowel wat bet loonüals den werktijd betreft. Ofschoon nu de dividenden der voor naamste mijnen de helft minder zijn dan verleden jaar, is bun toestand nauwelijks slechter geworden en de afloop van de laatste groote werkstakingen was voor hen niet aanmoedigend. Ook de leiders der soc.-demo- cratische partij hebben herhaaldelijk en dringend tegen partiëele werkstakingen gewaarschuwd. Desniettemin hebben de mijnwerkers aan de Saar in het slechtste seizoen gemeend, dat zij hun lot door een werksta king konden verbeteren. Een duiker was dezer dagen bezig dynamiet- patronen te leggen in de geboorde gaten eener rots, die men van den bodem der rivier voor New-York wilde verwijderen. Kort nadat hij onder water was, hoorden de andere werklieden een doffen slag, terwijl de oppervlakte hevig bewogen werd. Daar zij op bun signalen geen antwoord bekwamen, heschen zij den duiker op, die reeds bleek een lijk te zijn, maar zonder eenige wond of kneuzing. Slechts om den hals werd een zwarte streep opgemerkt. Te San Sebastiano, in Sardinië, beeft de 20 jarige ongehuwde Annetta de Felice in den lsten Kerstnacht 4 kinderen, 2 jongens en 2 meisjes, ter wereld gebracht. Peten werden spoedig gevonden, maar tot hiertoe nog geen meten. De markiezin Oldoini, weduwe van graaf Ve- raris, die gewoonlijk in Parijs leeft, vond, toen zij Zondag haar geboorteplaats Spezia bezocht, haar drie paleizen geheel leeggeplunderd; alle meubels, voor werpen van waarde en kunststukken waren gestolen. Het verlies bedraagt meer dan twaalf tonnen gouds. Vooral wordt het verdwijnen betreurd van hoogst gewichtige historische documenten, waaronder zich eigenhandige brieven van Keizer Willem I, Napoleon HI, Victor Emanuel, Koningin Victoria van Enge land, Paus Pius IX, Moltke en andere hoogge plaatste of beroemde personen bevonden. De politie heeft dadelijk een zeer scherp onder zoek ingesteld om de daders van den ongehoorden diefstal te ontdekken. Al de dienstboden der mar kiezin, die zich te Spezia bevonden, ondergingen een verhoor en zij staan onder voortdurend toezicht der politie. In Frankrijk heeft men aluminium gebezigd om er platen van te maken, die men tusschen de beide zolen van den schoen plaatst. De platen, niet dikker dan 1 a 2 tiende millim., worden gegloeid, om niet hinderlijk te zijn in de buigzaamheid van het schoeisel. Het doel is om te voorkomen, dat het vocht bjj regen of sneeuw niet tusschen het leder naar binnen dringt, terwijl men bij koud weder gemakkelijker warme voeten behoudt, zelfs wanneer de lederen zool versleten is. (Maandbl. t. verv.J

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2