1893 N°. 3. Donderdag 5 Januari. 80ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, "Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentie» vóór 9 uren op den De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs g slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ot. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. dag der uitgave* In het belang van de oestercultuur. Met meer dan gewone belangstelling namen wij dezer dagen kennis van een opstel in een weten schappelijk tijdschrift, betrekking hebbende op eene reeks van onderzoekingen aan het Zoölogisch Station te Arcachon, door den heer M. H. Viallanes aldaar verricht, waaruit overtuigend is gebleken dat in dezelfde tijdruimte de gewone Fransche oester 1 Liter, de Portugeesche oester 5.5 Liter en een mossel van middelbare grootte 3 Liters water door de voe dingsorganen filtreert en daaraan het voedsel ont trekt met ander© woorden, (daar, voor zooveel de Oosterschelde betreft, van Portugeesche oesters geene sprake behoeft te zijn), verbruikt een mossel dezelfde hoeveelheid voedsel als drie oesters. Het komt ons voor dat de resultaten van dit onderzoek hoogst belangrijk zijn voor de oesterteelt, en voor vele kwee kers in de praktijk verklaart, waarom op die ge deelten der Oosterschelde, waar veel mossels zijn of de eigenlijke mosselteelt wordt uitgeoefend, de oes ters minder goed ontwikkelen en steeds zeer mager van visch blijven. Maar bovendien is dit naar onze meening eene vingerwijzing voor allen, dat het eigen belang dringend vordert, alles te doen wat mogelijk is om de mossels, die van nature op de oesterper- ceelen vallen, daarvan te verwijderen en voor de Regeering, om bij nieuwe verpachtingen bij het stellen der voorwaarden er op bedacht te zijn, de eigenlijke mosselteelfc geheel te verbieden op en in den omtrek van oesterbanken in de Oosterschelde. GOES, 4 Januari 1893. Yolgens in 1892 alhier, des middags te 12 uren, gedane waarnemingen, was de wind in dat jaar 104 dagen Zuid-West, 56 dagen West, 54 dagen Noord-West, 53 dagen Noord-Oost, 28 dagen Oost, 27 dagen Zuid-Oost, 23 dagen Zuid en 21 dagen Noord. 169 dagen was het bestendig mooi weer met heldere of lichtbewolkte lucht; 152 dagen betrokken, waarvan het op 109 dagen veel of weinig regende, terwijl op 116 dagen de lucht zwaar be wolkt waa39 dagen was het buiig, vergezeld van hagel en sneeuw, of hagel en regen29 dagen was er wind; 28 dagen sneeuw; 18 dagen onweer; 20 dagen sterke wind of storm. Voorts had men 72 sterke of lichte nachtvorsten. Hoewel da vorst in den vorigen winter niet streng was, bleef zij lang aanhouden. In Febr. had men 8 dagen of nachten vorst, maar in Maart 20 dagen in de eerste helft aaneen, en zelfs den 7en Maart reed men nog schaat sen, en van den 12en op den IBen dier maand viel er een laag sneeuw van l(2 voet dikte. In April kwamen er nog 8 en in die maand was d© weers- overgang het sterkst. Den 28en Maart met N.-O. wind was het streng koud met storm, sneeuw en regen, waarbij des middags 12 uren de thermometer slechts 37 gr. F. aanwees. Daarop kregen we aangenaam weer, bij den dag kalmer en 4 April was het een zomersche dagde thermometer was te 12 uren 69 graden F., 5 en 6 Mei hadden we nog nachtvorsten, en op den 23sten trad een zomerwarmte in. In Juni, tus- schen 15 en 16 kwam er ook nog een nachtvorstje, zoo zelfs dat op vele plaatsen de boekweit en aard appelen bevroren. In Juli en Aug. hadden we geen vorst, doch tusschen 14 en 15 September vroor het reeds weer. In October hadden we 2, en wat als aen hooge zeldzaamheid kan beschouwd worden, in No vember hadden we geen enkel nachtvorstje. Hoewel in 't begin van December enkele nachtvorsten kwamen, begon de winter precies op tijdrekening, 22 Dec. Van de 29 dagen mist, hadden we er 14 in November, waarvan 7 achtereen. Over het algemeen had een geregelde overgang der jaargetijden plaats, want Mei gaf 20, Juni 16, Juli en Aug. 19 en Sept. 18 dagen mooi weer. De warmste dagen kwamen voor op 10 Juni, met 824 en 19 Juli met 77, 17, 18, 22 en 24 Aug. met 78, 82, 77 en 79 gr. F. In April hadden we nog 12 dagen, in Mei 10, in Juni 5 in Juli, 11 in Aug. 6 en in September 9 dagen achtereen mooi weer. Ierseke. De nieuwjaarscollecte heeft dit jaar opgebracht f 390,75 benevens 5 HL. steen kolen «n 611/3 KG. brood, dat is ong«ve©r f 80 meer dan verleden jaar. Bovendien waren er minder bedeelden. Te Kortgenc bedroeg de opbrengst f 208,75. Kortgene* Door den burgemeester dezer ge meente werd 11. Zaterdag, namens den Algameenen Nederlandschen Politiebond, aan den veldwachter M. J. Bakker uitgereikt de verguld zilveren medaille voor SOjarigea trouwen politiedienst. middelburg. De heer J. V a n 't K r u ij s, die in April a. s. zijn 25jarig jubileum als organist dei- Nieuwe kerk hoopt te vieren, heeft tegen Mei zijn eervol ontglag als zoodanig gevraagd. Ruim 50 jaren was de heer Van 't Kruijs in verschillende plaatsen als organist werkzaam. Bij Kon. besluit is met 1 Febr. aan J. C. Lantsheer, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Domburg. Tot deurwaarder bij de arrondissementsrecht bank te Middelburg, ter standplaats Middelburg, is benoemd de heer I. P. Rosier, procureursklerk aldaar. (M. Ct.J De aspirant adjunct-ingenieur der tractie van de S.S. te Vlissingen, de heer Pereira, is op ver zoek eervol ontslagen, terwijl ter zijner vervanging is benoemd te Vlissingen de adjunct-ingenieur de heer V a e s. Omtrent de oproeren meldt men uit Iffar- lingen dat het daar met de drukte der werkloozen voorshands gedaan is. Ook te Leeuwarden is het na Donderdagavond volkomen rustig gebleven. Daarentegen is het te Sappeineer, eene plaats met ruim 2000 fabrieksarbeiders, die schier allen socialist zijn, Maandagmiddag tot eene ernstige bot sing gekomen tusschen de marëchaussées en de ar beiders. Toen des ochtends een ongewapend huzaar met een knecht van e®n logementhouder aan de strookartonfabriek van Scholten kwam om stroo te halen, werden zij door eenige arbeiders omsingeld en is de huzaar door hen met het hoofd tegen een boom geslagen en mishandeld. Hij wist te ontkomen en rapporteerde het gebeurde. Twee marëchaussées werden met den mishandelden huzaar daarop naar de fabriek gezonden, om de belhamels te arrestee ren. Er werden er ni«t meer gezonden om aan de zaak een kalm aanzien te geven. Met een regen van steenen werden zij begroet en ter zelfverdedi ging waren zij genoodzaakt onmiddellijk vuur te geven. Er werden 18 patronen verschoten8 per sonen zijn gewond, van wie 2 levensgevaarlijk6 werden er naar het ziekenhuis te Groningen ver voerd. De maréchausBées en de huzaar retireerden lang zaam. De huzaren-luitenant trok toen niet zijn ge heel© macht (30 huzaren) naar de fabriek, vergezeld van den burgemeester. Uit een raam en het dak werd met steenen naar de militaire macht geworpen. De burgemeester begaf zich met eenige maréchaus Bées in de fabriek. Zij arresteerden de belhamels, berucht© socialisten, die daarop gevankelijk naar Winschoten werden gebracht. Des avonds te zeven uren is een detachement van 25 man infanterie, onder bevel van een luitenant, uit Amersfoort te Sappemeer aangekomen. De meeste arbeiders hadden den vorigen dag ter gelegenheid van het nieuwjaar veel gedronken. Zater dagavond, toen de socialisten uit de Bierhalle kwa men, waar zij vergaderd hadden, werden zij allen gevisiteerd. Er werd echter niets bij hen gevonden. Intusschen is het een feit, dat de socialisten in het bezit zijn van vele revolvers. Bij de visitatie pleegden sommigen verzet en zijn eenigen licht gewond. Twee karabijnen werden stuk geslagen. Dit was mede aan leiding tot het gebeurde van Maandagnamiddag. Later had er ook nog een opstandje plaats bg eene fabriek in het naburige Fokskol. Des avonds was alles rustig. Nader wordt gemeld Het spoedig gesuste opstandje gisteren te Foksholl was een gevolg van het tijdelijk gedaan krijgen van 400 der 450 werklieden op de 2 fabrieken aldaar wegens de vorst. Te Sappemeer bleef het van nacht rustig. Te Hoogizand werd gisteravond voor het huis van den burgemeester Van Roijen door dronken meiden een pistoolschot gelost. Armoede heerscht hier bijna niet. De oproerlingen zijn goed beloonde fabriekarbeiders. Van de werkverschaffing t© Hoogezand maakt niemand gebruik. Uit Zwartsluis wordt van Nieuwjaarsdag ge meld De oproerige beweging, die in het Noorden woedt, schijnt zich ook naar hier overgeplant te hebben. Nalat het reeds eenige dagen alhier gegist had, brak eindelijk gisteravond en nacht de bom los. Rumoerige volksgroepen trokken zingende door de gemeente, wierpen op verschillende plaatsen de ruiten in, enz. Door den rijksveldwachter, den gemeente veldwachter en een viertal maréchaussées werd ge surveilleerd, tot ook op dezen met steenen geworpen werd. De rijksveldwachter kreeg van een der per sonen een klap, waardoor hy op den grond geworpen werd en zijn geweer hem door zekeren A. B. werd ontnomen. Deze richtte dit nu op de borst van een der maréchaussées. Zijn makker dit ziende, lei aan en schoot A. B. vlak voor het hoofd, zoodat deze dood neerviel. Een ander heeft een schot door den pols gekregen, een derde een schampschot in den buik en eenigen enkele andere verwondingen. De rechter-commissaris bij de rechtbank te Zwolle, de officier van justitie enz hebben heden reeds een onderzoek in loco ingesteld en twee der belhamels in verzekerde bewaring genomen. Art. 187 der ge meentewet op de samenscholingen is afgekondigd, de maréebaussée versterkt, en gelukkig is het tot nu toe rustig. De Koningin heeft Zondagmiddag met een paar hofdames op de vijvers van het Huis ten Bosch schaatsen gereden. De Koningin-Regentes was er bij tegenwoordig. Ook gisteren was de Ko ningin op het ijs. Ofschoon dit jaar de vijf jaren van het bestuur van den heer Pijnacker Hord ij k als Gou verneur-Generaal verstreken zullen zijn, is op de Indische begrooting geen post uitgetrokken voor een uitzending van zijn opvolger. Met betrek king hierop leest men in het overzicht van de Java-Bode »Het bericht, dat de Minister van Koloniën den Gouverneur-Generaal heeft gepolst over diens op volging in October 1893 door den heer Groeneveldt, lid van den Raad van Indië, wordt, hoewel het juist is, door velen niet geloofd, hetzij omdat men de raadpleging op zieh zelve vreemd vindt, dan wel omdat men eene afwijking van het beginsel, volgens hetwelk slechts een Nederlandsch staatsman tot Gou verneur-Generaal wordt benoemd, onwaarschijnlijk acht. Zeker is het, dat het tot eene belangrijke be zuiniging zou kunnen leiden, wanneer de Buiten- zorgsche troon tot de hoogst© sport der ambtelijke ladder werd gemaakt, daar er dan geen reden voor zou zijn om het traktement van een Gouverneur- Generaal zoo buiten alle verhouding hoog op te voeren. De heer Van Dedem zou dus in het gegeven geval voor den land© nog voordeeliger geldelijke voorwaarden kunnen stellen dan de Minister Keuche- nius gedaan heeft, toen hij den tegenwoordigen land voogd benoemde. Ook zou er bij een Gouverneur- Generaal, direct uit de Indische ambtenaars-wereld tot die waardigheid opgeklommen, veel kans zijn dat er een einde kwam aan het isolement, waartoe de landvoogden zich zelf gewoonlijk veroordeelen en dat voor hen niet aangenaam noch aan de goede afdoening van zaken bevorderlijk kan zijn." Den lsten Januari was het veertig jaar geleden, dat de heer Martinus N ij h o f fde bekende uitgever, in Den Haag de zaak stichtte, die nu eene Europeesehe vermaardheid bezit. De heer J L. Beijers, die bij hem zijne opleiding ontving, wijdt in Eigen Haard eene studie aan den energieken man, die zijne leuze alles komt terecht" zoo glansrijk recht vaardigde. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeeue kennis, dat, volgens bij hem ingekomen ambtsbericht, in de afgeloopen week als aan Azia tische cholera overleden is aangegeven in Zuid-Holland: te Oudewater 1 persoon. Tengevolge van stremming der scheep vaart door ijsgang, nemen de spoorwegen tot nader order geen verzendingen naar Rotterdam en Amster dam ten vervoer aan, waarvan op de vrachtbrieven is voorgeschrevenvan af Rotterdam/Amsterdam per boot. Sedert 1 dezer zijn de door de H. IJ. S. af gegeven abonnementskaarten, op de ge meenschappelijke lijnen, ook geldig voor de S.S. treinen; evenals omgekeerd de door S.S. afgegeven abonnementskaarten op de gemeenschappelijke lijnen toegang geven tot de H. IJ. S. treinen. Door het gemeentebestuur van Bergen-op- Z 0 0 m is afgekondigd de nieuwe verordening op de heffing en invordering der belasting op het haven - en liggeld. Deze belasting bedraagt voor vaartuigen beneden 26 ton 2 cent, van 26—51 ton 3 cent, van 5176 ton 4 cent en van 76 en meer ton, 6 cent per ton. De belastingschuldigen kunnen echter volstaan met hunne verschuldigde belasting te voldoen bij wijze van abonnement of uitkoop, ten bedrage van 15 reizen per jaar, volgens bovenstaanden maatstaf. Men schrijft uit Rotterdam van 2 Januari aan het U. D. »Op eene geheel bijzondere, in de tooneelwereld niet dagelijks voorkomende, wijze werd hedenavond in den kleinen schouwburg Nieuwejaar ge vierd. De directeur van het gezelschap, de heer Verhagen, zou den nieuwjaarswensch voordragen en opgevoerd zou worden Rotterdam in 3 eeuwen," doch voordat de voorstelling zou beginnen, was bij verdwenen, en toen bet publiek verscheen, kon het onverrichter zake heengaan, daar de voorstelling niet kon doorgaan. 4 De directeur had aan zijn personeel de traktementen niet kunnen uitkeeren en was daarom op reis ge gaan, zelfs zijne vrouw naar men zegt van zijne reisplannen onkundig latende. Men weet, dat zijn voorganger, de heer Saalborn, op ongeveer ge lijke wijze de onderneming geëindigd heeft. Zoo is dan andermaal gebleken, dat op dit schouw burglokaal een© soort van fatum rust". De N. R. Ct. meldt echter, dat de directie der Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg-Maatschappij haar verzoekt te willen melden, dat de heer A. Ver hagen voor eene dringende zaak op reis moest en de artisten wel degelijk hunne betaling ontvangen hebben. De schouwburg dezer directie "blijft tot Zon dag 15 Januari gesloten, wegens aangegane ver bintenis in Den Haag". Het bestuur der vereeniging van koloni satie door Israëlieten heeft zijn eerste verslag uitgebracht betreffende den toestand der Israëlietische koloniën in Argentinië en Canada. In Argentinië hebben de kolonisten thans 330,000 acres land in gebruik. Tot op 20 Sept. jl. was er van het kapitaal der vereeniging, dat 2 millioen pond sterling bedraagt, 300,000 pond besteed. Voor de helft van dit geld is land gekocht en voor de andere helft werden de familiën (ongeveer 1000) ondersteund, die begonnen zijn het land te bebouwen. Het bestuur gelooft, dat de koloniën weldra haar eigen uitgaven zullen kunnen bestrijden. Zooals bekend is, bestaat er bij de steno- graphische stelsels in Duitschland vrij wat nap ver en speelt de reclame daarbij een voorname rol. Een merkwaardige of liever een vermakelijke bijdrage levert daartoe een bericht in het Magazin für Stenographic, waarin medegedeeld wordt, dat bij zekere manoeuvres een kapitein in alle gangen van het paard de orders stenographiëerde. Het merk waardige ligt vooral daarin, dat gestenographiëerd werd naar een stelsel, waarbij de klank der woorden bepaald wordt door den stand der schriftieekens ten opzichte van de schrijflijn hetzelfde schriftteeken een millimeter hooger of lager, geeft telkens een ander woord. Dit belette echter niet, dat de officier de hooge tevredenheid mocht wegdragen van den chef van den generalen staf en andere hooggeplaatste officieren. Wat dit bericht voor ons van bijzonder belang maakt, is de omstandigheid, dat de officier, die gemeld kunststuk verrichtte, behoort tothetNeder- landscbe leger. (Vad.J Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Herv. gem. te Oostwold ds. P. J. Van Melle, te Nijkerk. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gem. te Schiedam door ds. P. J. Van Melle, te Nijkerk. Gedurende 1892 werd aan school B alhier bij de Rijkspostspaarbank ingebracht op formulieren van 1 cent J 212, van 5 cent 11, samen 223. Op eene vraag van den minister van binnen landsche zaken aan het geneeskundig staatstoezicht, of het gemis van een afzonderlijk lokaal voor de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek als een zoo overwegend bezwaar is te beschouwen, dat het grond oplevert tot het verleenen van vrijstelling van ge noemd vak op het programma van werkzaamheden voor de lagere school, is ontkennend geantwoord. Rechtszaken. In 1892 werden door de politie alhier de vol gende feiten bij proces-verbaal geconstateerdmis leiding der politie, 1schaking eener minderjarige vrouw, 1verstoring Godsdienstoefening, 2 over tredingen arbeidswet, 3beleediging met woorden, 4bedrog, 6beschadigen veldgewas en plantsoen, 10drankwet en overtreding reglement op tappe rgen, 16diefstal en strooperij, 17overtreding reglementen op mestvaalten, 17straatschenderij, 18overtreding reglement omtrent honden, 20 nachtgerucht, 23 mishandeling, 29 orde verstoring, verzet tegen de politie, opruiing, vernieling, dobbe len op straat, weerspannigheid, houden van onzede lijke toespraken en dronkenschap, 105andere over tredingen, 71. Over de grenzen van het Rgk werden uitgeleid 15 vreemdelingen aan 50 behoeftigen werd voeding, onderkomen enz. verschaft; 4 minderjarige vrouwen werden van andere plaatsen in de ouderlijke woning teruggevoerd. Gisteren wees de Haagsche rechtbank vonnis in eene procedure, gevoerd tusschen de maatschap

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1