Amsterdam". Mr. Treub zond het program, waarin staat>Eene wetgeving tot verbetering van den toestand der arbeidende klasse, uitgaande van het beginsel van eerbiediging van den persoonlijken eigendom, behoudens uitbreiding van het onteige- ningsrecht." Hierna werd door den beer Tijdens geantwoord»Ik ben radicaal" en door die ver klaring weerde hij mr. Treub uit de Kamer. - De vraag of de bepaling in de politieverorde ning van Helmond, dat afgekeurd vleesch en visch zonder vergoeding ten koste van den eigenaar moet worden begraven, in strijd is met de wet,, is door den Hoogen Raad ontkennend beantwoord. Daarom is vernietigd het vonnis der rechtbank te Roermond en het daarbij bevestigde vonnis van den kantonrechter te Helmond, waarbij genoemde bepaling wel in strijd met de wet en dus niet verbindend werd beschouwd en is de eisch om schadevergoeding van den in dezen betrokken slager ontzegd. Algemeen Overzicht. "Waar we in dit eerste overzicht in het nieuwe jaar eene korte revue willen houden over de voor naamste gebeurtenissen, die in 1892 in het buiten land plaatsgrepen, daar richt onze blik, nog geheel onder den indruk als we zijn over wat in de laatste maanden in Frankrijk is geschied, zich in de eerste plaats naar dat land. Treurige aanblik voorwaar Demoralisatie allerwegein kerk en staat, in open bare instellingen en particuliere ondernemingen. De hoogste staatsambtenaren treden daar als beschul digden voor het gei echt der openbare meening. Schul digen vindt men er in de hoogste rangen, het dyna miet is daar het wapen eener doldriftige partij, het gansche staatsgebouw waggelt daar, ondermijnd als het is tot in de diepten zijner fundeeringen. Zoo ergens, dan is in Frankrijk sprake van het treurig slot van een jaar; moge het niet de'voorbode zijn van een nog treuriger slot eener eeuw. Paris c'est la France" zeide eenmaal Victor Hugomogen we bewaard worden voor de verwezenlijking der bijvoe ging »et la France c'est le monde." Wanneer we den tijd, waarin Constans met on verbiddelijke kracht optrad tegen het toen veldwin nend boulangisme en eiken coup d'élat van generaal Black horse" onmogelijk maakte, vergelijken met de regeering van het ministerie-Loubet, en hoe wei nig tijd ligt er tusschen die twee periodes dan is Frankrijk wel met reuzenschreden achteruitge gaan. Het feit van de werkstaking te Oarmeaux, waarbij de minister-president als scheidsrechter op treedt niet alleen, maar bovendien toegeeft aan de onzinnigste eischen eener oproerige bende, is nog te kort geleden geschied, dan dat het noodig zou zijn het demoraliseerende daarvan opnieuw te gaan be- toogen. Het Panama-schandaal, dat een ministerie het leven kostdat Kamerleden en ministers ontmas kert als gelukzoekers en bedriegersdat met éen slag het vertrouwen omverwerpt op de eerlijkheid en rechtschapenheid van regeerders, die de wet hoog moeten houden; het is daar om te bewijzen, hoe diep Frankrijk gezonken is en om de overtuiging te vestigen, dat waarlijk eene republiek niet het onfeilbaar middel is om gevrijwaard te zijn tegen intriges, waarbij die van een keizerlijk hof in het niet verzinken. De vraag komt als van zelf op de lippen, wat van dat alles het einde zal zijn Zal daaruit een zuiveringsproces voortkomen, waaruit op zijn beurt een gezonder toestand wordt geboren, of zal de re publiek al lager en lager dalen, tot eindelijk een oude dynastie opnieuw den troon beklimt, of een man van karakter of van moed zich door een staats greep van dien troon meester maakt? Wie zal het zeggen Maar dit is zeker, dat 1893 voor de Frausche republiek alles behalve rooskleurig aanvangt, en dat zeldzame doortastendheid noodig is bij hen, die don staat regeeren, om hem in het juiste spoor terug te leiden en hem op den duur zijne plaats ouder de groote mogendheden van Europa te doen innemen. -Duitschland gaat onder zijn jeugdigen, keizer voort zich te ontwikkelen. Vele schrikbeelden, die men zich geschape-n had kort na het optreden van Wilhelm IT, en vooral nadat Bismarck gedwongen was zich uit het staatsmansleven terug te tiekkon, hebben zich niet bewaarheid, en «al moge ouk Ca- privi niet met zoo krachtige hand de teugels van het bewind voeien als zijn voorganger, deels ook zeker omdat hem diens jarenlange ervaring ontbreekt, toch kan niet gezegd worden, dat Duitschland in wendig minder voorspoed geniet dan vóór eenige jaren. Daarom vooral is het te betreuren, dat de aan hangige legerwet zoo zware offers vraagt, die feitelijk de draagkracht der natie te bovengaan, en dat alleen omdat men zich meent te moeten vrijwaren tegen een gelijktijdigen aanval op de oostelijke on de weste lijke grenzen. Dat ook het drievoudig verbond in dezen zijne eischen stelt is ongetwijfeld waar, maar de vraag is gewettigd of op deze wijze de vrijheid van den Staat niet te duur gekocht wordt. Hoewel Bismarck feitelijk van het staatstooneel is afgetreden, blijft bij toch altijd nog een element, waarmede men te rekenen heeft. Het kan echter niet ontkend worden, dat de groote man zich, nadat Friedrichsruh zijne vaste woonplaats is geworden, erg klein gedraagt. Blijkbaar kan hij het maar niet verkroppen, dat hij is terzijde gesteld, en hij laat dan ook geene poging onbeproefd om van zich te doen hooren of zich te doen eeren en toejuichen. Maar ook hij moet ondervinden, dat er een tijd is van gaan, niet slechts van komen, en hard is zeker de les geweest, die hij te dien opzichte heeft ont vangen bij zijn© reis naar Weenen, Müncben, Leipzig en Jena, waartoe het huwelijk van zijn zoon Herbert het voorwendsel leverde, op welke reis hij wel over«al buitengewoon werd toegejuicht, maar waarbij toch de officiëele kringen met angstvallige zorg voor hem gesloten bleven. In dug-eland kwam tengevolge van den uitslag van de verkiezingen voor het Lagerhuis het ministerie- Gladstone aan het bewind en »the grand old man" zal thans op 83jarigen leeftijd aan Ierland home-rule moeten geven. Óf hem dit gelukken zal Het is verre van zeker. Het is toch bekend, dat de meer derheid van bet parlement op dat punt niet zeer sterk is. Zonder de hulp der Ieren komt het minis terie in dezen niet waar het wezen wil, en het is zeer de vraag of Gladstone's plannen den Ieren ver genoeg zullen gaan om zich daarmede tevreden te stellen. Binnenkort zal men over deze plannen kun nen oordeelen en zal het blijken of het Gladstone werkelijk gelukt is een middel te vinden om dit alles- beheersehende vraagstuk uit de Engelsche binnen- landsehe politiek tot eene vredelievende oplossing te brengen. Gelukt hem dit dan zal het vermoede lijk zijne laatste daad als staatsman zijn althans hij heeft wel eens te kennen gegeveD, dat hij daarna vrijwillig aan zijne loopbaan als zoodanig een einde zou maken. Italië zucht en blijft zuchten onder het drie voudig verbond, waarvan het zich niet kan losrukken, maar dat het budget van oorlog buitenmate drukt. De ministers van financiën volgen elkaar daar te lande dan ook vrij snel op en het is de vraag of het vereenigd koninkrijk zich op den duur als vrede- bewaarder van Europa zal kunnen bandhaven, vooral ook omdat deze positie maakt, dat Italië steeds meer van Frankiijk vervreemdt, wat op den handel een grooten invloed uitoefent. Oostenrijk leverde in 1892 weinig op wat van algemeen Europeesch belang kan geacht worden. Aan inwendige beroeringen bleef het echter niet vreemd, wat allerminst verwondering kan bai*en in eon zoo uitgestrekt rijk, dat uit zulke verschillende bestanddeelen is samengesteld. Als derde in den Europeeschen vredebond vormt het echter almede een gewichtig element in de algemeene politiek, omdat het als zoodanig in meerdere of mindere mate over het wel of wee van de andere natiën beslist. En wat te zeggen van Huslnnd Zeker niet, dat het zich gunstig leert kennen. Hetzij men her innert aan zijne zonderlinge Gallomanie, die zich openbaart in het staande aanhooren door den Gzaar van het Fransche revolutielied en een bezoek van een der grootvorsten aan president Carnothetzij rnen denkt aan den verwoeden haat tegen het Jodendom, blijkende uit de onmenschelijke vervolging waaraan duizenden Russische joden blootstaan hetzij men zich het Czarenrijk voorstelt als het land van waaruit de gruwelijke cholera zich over schier alle landen van Europa heeft verbreid altijd doet het zich kennen als een staat, die aan ons werelddeel meer schade dan nut doet en die nog nauwelijks mag gerekend worden tot het beschaafde deel dei- wereld. Van de nog restende staten vestigen we alleen nog even het oog op België, waar de herziening der Grondwet, met name ten opzichte van het kies recht de spil is waarom alles draait. Lang, zeer lang is deze quaestie aan de orde en het reactionaire ministerie doet allerminst pogingen om haar spoedig tot eene oplossing te brengen. Intusschen wordt de eisch naar algemeen stemrecht al luider en luider gehoord en men herinnert zich, dat bij de opening dei- Kamers zelfs de persoon des Konings niet geheel onschendbaar bleek tegen de aanvallen van de vragers naar een stembiljet, die zich tot in de gelederen bevonden van hen, die waren opgesteld om don vorst ongehinderd te laten voorbijtrekken. Moge 1893 aan onze zuidelijke naburen eene oplossing van dit brandende vraagstuk brengen, opdat men zich ook daartelande kalm kunne wijden aan sociale hervormingen in het belang van het volk, waaraan zoo dringende behoefte bestaat. En moge in het algemeen het nieuwe jaar voor geheel Europa een jaar zijn van vrede en voorspoed, opdat alle volkeren zich meer en meer mogen ont wikkelen, en veel ellende en armoede moge worden opgeheven, en daarmede de oorzaak van vele oproeren en onlusten worden weggenomen 1 Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bij de Geref. kerk B te Serooskerke door D. Sluijter, te Vianea. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onder wijzersgenootschap heeft het volgende besluit ge nomen »Het hoofdbestuur van het N. O. G., gehoord de mededeelingen van de directie der spaarbank en gelet op de artikeleu 11, 12 en 104 van het reglement dezer instelling, machtigt de genoemde directie het geheelè bedrag der in 1892 gemaakte rente onver deeld te boeken ten name van de gezamenlijke deel hebbers in de spaarbank over 1892, en gemeld be drag, vermeerderd met de te behalen rente, eerst dan te verdeeien over de afzonderlijke deelnemingen van bedoelde deelhebbers, wanneer de rechterlijke einduitspraak in de aanhangige gedingen ver duistering van gelden door den notaris Bonnerman zal hebben plaats gehad en gebleken zal zijn, of er al dan niet eenig verlies te dekken valt". Het gevolg van dit besluit van het hoofdbestuur zal zijn, dat in de maand Januari a. s. geene rente in de spaarbankboekjes bijgeschreven wordt. De deel hebbers over 1892 blijven echter hunne aanspraken behouden op hun aandeel in de over dat jaar be haalde rente, docb kunnen dit recht niet doen gelden vóór de rechterlijke uitspraak uitgemaakt heeft, óf er over het jaar 1892 verlies te dekken is. Geen der deelhebbers behoeft bevreesd te zijn voor eenig verlies op zijn kapitaal. Zelfs in het allerongunstigste geval zou het rentebedrag over 1892 voldoende zijn, om alle kapitaals verlies te voor komen. Boekaankondiging. Wij ontvingen ook nu weder ter aankondiging de Almanak, uitgegeven door de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Het boekje, in het bekende formaat uitgegeven, be vat als altijd tal van wetenswaardigheden voor den landbouwer en verdient daarom in veler handen te komen, doch daartoe is noodig, dat ook velen lid der maatschappij zijn. En hoewel het aantal leden niet gering is, zoo kon dit toch in een gewest, waar in alle deelen landbouw en veeteelt het hoofdbedrijf vormt, nog wel grooter zijn. Er zijn in onze pro vincie nog altijd zoovele landbouwers, die door hunne toetreding als lid der maatschappij het optreden van het hoofdbestuur en de afdeelingen zouden kunnen helpen versterken, en het hoofdbestuur daardoor ook mogelijk zouden maken, aan de vele verzoeken om financiëelen steun, die steeds in grooter aantal in komen, een gewillig oor te verleenen. De geringe contributie van 2 's jaars kan toch moeilijk als een hinderpaal voor die toetreding aan gemerkt worden, te meer daar ieder lid in het bezit van den Almanak gesteld wordt en gratis toegang 'heeft tot de tentoonstellingen der maatschappij. We wekken daarom gaarne allen, die nog geen lid der Zeeuwsche 1 andbouwmaatschappij zijn, op, zich alsnog bij die nuttige vereeniging aan te sluiten. We kunnen thans met zekerheid berichten, dat de le aflevering van Woordenschat onder redactie van de h.h. Taco H. De Beer en dr. E. Laurillard einde Maart 1893 het licht zal zien. De omvang der voorbereidende werkzaamheden is oorzaak, dat met de uitgave niet eerder een begin kon worden gemaakt. Dewijl intusschen reeds een groot deel van de copy gereed is en alle bouwstoffen verzameld zijn, kan verder geregeld om de twee maanden eene alle vering verschijnen. Gemengde Berichten. EloetÊnge. De NieuwjaarscolltfCte heeft hier ditmaal opgebracht 375,21. Dit cijfer, ofschoon in vergelijking met andere gemeenten niet laag te noe men, toont toch, bij andere jaren, vermindering aan. Het schijnt dat het tegenwoordige geslacht van ge vers, dat grootendeels het lastige nieuwjaarsgebedel van vóór 80 en meer jaren niet gekend heeft, het nut der nieuwjaarscollecte minder inziet. Dit is om verschillende redenen zeer te bejammeren. ltorsde. Vrijdag werd het fanfarekorps alhier vei rast met een fraai geschenk, afkomstig van een belangstellende in de vereeniging, die onbekend wenscht te blijven. Het geschenk bestaat in een paar slagbekkens ten behoeve van den Turkschen trom. Itolfjnsplaat» Op het telefoonkantoor werden in het afgeloopen jaar 758 berichten ontvangen en 786 verzonden, zoodat in 't geheel 1544 telegram men behandeld werden. De drukste maand was October met 269, de slaj)ste Maart met 83 tele grammen. Uit IJmuiden bericht men aan het N. v. d. D., dat van de zieken aan boord van het stoomschip Solve nu twee in zooverre hersteld zijn, dat zij bin nen een paar dagen weder aan boord kunnen gaan. Ook de twee anderen nemen in beterschap toe. Te Berg-Ambacht is een negenjarig meisje op het ijs zoodanig gevallen, dat haar eene been boven de knie brak, terwijl een 20jarig jonkman te Ber ken woude met zoo'n vaart tegen eene brug aanreed, dat zijne hersenpan spleet. Ondanks de hevige pij nen en het geweldig bloedverlies begaf de patiënt zich te voet naar bet anderhalf uur verwijderde Berg-Ambacht, om zich aldaar dcor den geneesheer- te laten verbinden. In de bladen wordt gemeld, aldus schrijft men uit Stiens aan de N. R. Ct., dat de predikant van de Ned. Herv. gemeente alhier na de godsdienst oefeningen gelegenheid geven zal tot debat. Dit is slechts in zooverre waar, dat er Donder- Jayaavonds eene bijeenkomst in het kerkgebouw wordt gehouden van lidmaten en van hen, die lid maat wenschen te worden, terwijl verdere belang stellenden niet worden buitengesloten. Dan is er wel gelegenheid tot debat, doch of de sprekers van de volkspartij hiervan gebruik kunnen maken voor hunne zaak, betwijfelen wij zeer. Zoo lang men blijft op godsdienstig terrein, dan zeker staat voor elk de gelegenheid tot debat open, waar van reeds een enkele maal door een predikant van andere richting gebruik werd gemaakt. De laatste raadsvergadering te Diepenveen gehouden, was voor de ingezetenen dier gemeente zeker niet de minst belangrijke. Met algemeene stemmen toch werd besloten, onder nadere goed keuring, over te gaan tot belastingvermindering door het aantal gemeente-opcenten op de personeele be lasting van 80 te brengen op 60. De gunstige toe stand der gemeente-fioanciën die deze vermindering toelaat, is hoofdzakelijk een gevolg vaa de bepoting der wegen, sedert tal van jaren in diö gemeente in toepassing gebracht. Het bericht uit Harlingen, dat daar eene vrouw, uit Hamburg gekomen, een barer kinderen met cho lera besmette, door middel van een stuk koek, en dat dit kind stierf, is, volgens de Leeuw. Ctonjuist. De jongen is genezen en of de besmetting geschiedde op de gemelde manier, wordt te Harlingen zeer betwijfeld. Zijn wjj goed ingelicht, zegt het Handelsblad, dan moot bij het gerechtelijk onderzoek gebleken zijn, dat de dood van den stalmeester van den heer Carré, den heer Persina, moet geweten worden aan eene hartkwaal, waaraan de overledene reeds gerui- men tijd lijdende was. De wond, hem toegebracht bij het standje met de studenten was bij zijn dood geheel genezen. Tijdens de jongste dynamietontploffing in Du blin zat eene dame voor haar raam. Naar zjj aan een der bladen schrijft viel dit op haar neer. Door den slag en de verwoesting om haar heen werd zij verbijsterd. Toen zij weer bijkwam zag zij baren papegaai te midden van vuur en roet zitten. Het arme dier riep terstond»0 mama, wat is er toch gaande Vrijdag zijn te Strandsbuvy in Pennsylvania vier werklieden gedood door het ontploffen van dy namiet, dat zij ontdooiden, Eene vrijwillige combinatie van edeldenkende mannen, die, tot de meest uiteenloopende geestes richtingen en loopbanen behooren, hebben een onder zoek ingesteld naar den omvang der heerschende werkloosheid en daarmee gepaard gaande volksellende binnen Londen. Zij bevonden dat het cijfer der werkloozen, gegeven de gewone omstandigheden van dit jaargetijde, in geenen deele abnormaal groot is, maar dat werkloosheid en nood in buitengemeen scherpen vorm optreden in sommige wijken en voor sommige ambachten (bv. het vak der dokwerkers en andere loontrekkenden aan de Theems) te Londen. Het merkwaardigste evenwel is de conclusie, waar toe de onderteekenaars van het manifest gekomen zijn, nl. dat het liefhebbersgeknutsel van »generaal" Booth voor een goed deel de schuld draagt aan de onverkwikkelijke toestanden in sommige buurten dezer hoofdstad. Door dat al te sterk geadverteer de geknutsel immers zijn tal van provinciale leeg- loopers daarheen getoogen, en nu verrijken zij al door de rangen der zoogenaamde arbeidsloozen. In de Nordd. AUg. Ztg. komt een brief voor van een Duitscher, die onlangs uit Panama terug keerde. Hg zegt dat aan de zijde van den Atianti- schen Oceaan het werk der doorgraving reeds zoo ver is gevorderd, dat kleine stoombooten 17 kilo meter ver in het kanaal kunnen varen. Ten einde aan grootere vaartuigen den doortocht te verzekeren, is het echter noodig, dat groote hoeveelheden zand en rotsgrond opgeruimd worden. De doorgraving is gevorderd tot Colibria. Dat is het hoogste punt, en het is bjjna onmogelijk de uitgegraven aarde te verwijderen. Berichten uit Amerika melden, dat de bepa lingen, die men weldra in de V. S. gaat toepassen, het vervoer van ïeizigers 3de klasse uit Europa bijna onmogelijk zullen maken. Volgens telegrammen, te New-York ontvangen, hoopt de Mexicaanscbe regeering, indien het congres der Unie de landverhuizerswet aanneemt, den stroom der landverhuizers over Mexico te leiden. Vele Staten van Mexico zijn voornemens landverhuizers-agenten naar Duitschland, Zweden, Ierland en Italië te zenden. Gladstone, die te Biarritz vertoeft, vierde-Dom- derdag - zijnen 83sten vei jaardag. Hij ontving, behalve veie brieven en telegrammen, ook een aantal ge schenken. Het stoomschip »TJmbria" is Zaterdag omstreeks middernacht voor Fire-island aangekomen. Tot hiertoe was 't uitgemaakt, dat in de dames coupés der spoorwegen niet gerookt mocht worden en een opzettelijk verbod werd overbodig geacht. Het schijnt, dat de toenemende vrouwen-emancipatie de noodzakelijkheid aan het licht heeft gebracht om daarin verandering te brengen. Althans in het met 1 Jan. in Duitschland in werking tredende nieuwe spoorweg-reglement is uitdrukkelijk vermeld, dat in de dames-compartimenten het rooken verboden is In Berlijn zijn thans electrisehe lampjes in den handel gebracht, die zonder aansluiting aan een eleetriscb station, li ebt geven. In den voet bevindt zich een kleine batterij. Woensdagochtend meldden zich aan den Grooten Schouwburg te Gent ongeveer 50 werkloozen aan, om als figuranten te worden aangenomen bij de op voering van »Aïda". Het Opera-bestuur, dat aan de medewerking van soldaten de voorkeur g«af en zich van die medewerking reeds verzekerd had, wei gerde het aanbod, maar het schonk elk der werk loozen een vrij biljet voor de voorstelling benevens 25 centiemen per hoofd. Als er te Gent dikwijls opera-voorstelling is, dan zal de directie stellig op eene toenemende belang stelling onder de werkloozen staat kunnen maken. Volgens een overzicht, d«at aan de Duitsche Rijksdagcommissie voor de legerwet is voorgelegd, bedragen de blijvende uitgaven voor het leger in Frankrijk 508,000,000 Mark en voor Duitschland 492,000,000 Mark. Een vergelijking van de cijfers voor 1892 en 1880 toont dat sinds 1880 de blijvende uitgaven in Frankrijk met slechts 48,000,000 M. vermeerderden, doch in Duitschland met 134,000,000 M. In de laatste 12 jaren heeft dus Duitschland de blijvende uitgaven voor het leger driemaal zooveel verhoogd als Frankrijk. Vergelijkende statistieken doen voorts zien, dat de getalsterkte van het Duitsche leger en de vloot op voet van vrede, de officieren er onder begrepen, 1.114 pet. van de bevolking bedraagt, terwijl het percentage in Rusland slechts 1.037 beloopt, in Italië 0.863, en in Oostenrijk-Hongarije 0.767. In Frankrijk is het percentage 1.465, dus vrij wat hooger dan in Duitschland. In al de staats-kolenmijnen van het Saar-dis- trict, de mijn »Kronprinz" uitgezonderd, heeft het volk het werk gestaakt. Er heerscht groote opwin ding en gewelddadigheden werden reeds gepleegd. Het mijnvolk moet talrijke revolvers bezitten. Ge wapende macht is ontboden. Zaterdag namen ruim 15000 man, alzoo meer dan de helft van het aantal mijnwerkers in het Saarge- bied, deel aan de werkstaking. De provinciale Ober president Nasse en de landraad hebben bij alle mijn werken politie-verordeningen doen aanplakken. Bij het mijnwerk >Maybach" hebben de werkstakenden zich schuldig gem«aakt «aan grove buitensporigheden jegens degenen, die aan het werk bleven. Een dynamiet-ontploffing had Woensdag ten gevolge van onvoorzichtigheid te New-York plaats. Er moest een onderaardsche gang gemaakt worden, en hiertoe werd dynamiet gebezigd, ten einde den rotsachtigen bodem te doen springen. Toen de werk lieden Woensdagmorgen aan den arbeid wilden gaan, vonden zij het dynamiet bevroren. Onverschillig voor het daaraan verbonden gevaar, legden zij, ten einde het te ontdooien, een vuur aan in den tunnel. De dynamiet-patronen werden bij het vuur gelegd en twee man bleven er de wacht bij houden. Spoedig na

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2