1893 N°. 1. Zondag 1 Januari, 80s,e jaargang. 189 2. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de hoeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder by alle Boekverkoopers en Brievengaarders. -Sff? üuii v A e»£ I^ending van advertentiën vóór uren ©g» den dag des* uitgave. .t, - r-^yiTg nrvr^r- -rja gj De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijsjj slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20, ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Met ingang van 1 Januari 1893 treedt de heer P. Van der Meulen als mede werkend vennoot van dii blad op. Goes, 31 December 1892. De Goescke Courant. Iu de publicatie der benoeming van leden in commissiëii en toesturen, in het vorig nummer, is verzuimd op te nemen, dat zijn be noemd in het bestuur van het GASTHUIS: tot voorzitter: de heer Z. D. VAN DER BILT LA MOTTHE; tot regentes van het gesticht: mej. "VV. A. DE JONGH. Goes, den 31 December 1892. Burgemeester en "Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De geschiedenis van het afgeloopen jaar te boek staven is, althans voor zooveel ons vaderland be treft, geen bijzonder zware taak. Gebeurtenissen van groot gewicht hadden er niet plaats en het leven vlood vrij kalm daarheen. Niet alsof er geene ern stige feiten in de herinnering terug te roepen zijn helaasde voortwoekerende ontevredenheid en het nog steeds onopgeloste »werkelooze" vraagstuk zijn daar om ons voortdurend erop te wijzen, dat veel anders moest zijn om de menschhöid te bevredigen en allen gelukkig te doen zijn. Maar toch, al geraakten de gemoederen vaak aan het gisten en al worden daarbij bedreigingen geuit, die soms het ergste doen vreezen, wanneer de ge moedsaard van ons volk op de proef wordt gesteld, dan blijkt gelukkig nog altijd, dat ons volk zijne tradition hoog houdt. We denken hier aan het be zoek onzer Vorstinnen aan de noordelijke provin ciën, waar de hooge gasten door de bevolking aller- wege waar ze zich vertoonden ontvangen en be groet werden met eene sympathie en een geestdrift, die allerminst iets kunstmatigs had, maar juist daarom het beste blijk gaf van den waren aard van ons volk. In Friesland en Groningen, het is bekend, tiert het socialisme het weligst en is het verzet tegen de openbare macht het felsten toch, hoe deerlijk hebben de socialisten fiasco gemaakt, waar ze ook trachtten eene demonstratie tegen onze Vorstinnen op touw te zetten. In ons vorig nommer schreven we eene opwek king om ons aaneentesluiten, teneinde pal te staan tegenover den revolutie-geest, die afentoe het hoofd opsteekt. Dit aaneensluiten valt te gemakkelijker aan een volk als het onze, dat zoo nauw verbon den is aan zijn vorstenhuis, dat zoo ondubbelzinnig blijk kan geven van aanhankelijkheid en trouw, en dat daarom in zijne groote meerderheid in de ure des gevaars zich eensgezind zal scharen om den troon zijner geliefde Koningin. Den geest des feijds te vatten is in de eerste plaats de taak van monarchen en hunne regeerin gen, en als zoodanig is Nederland gelukkig te prij zen, dat het zich mag verheugen in eene Regentes, die haar volk voorgaat in eerbied voor de consti tutie en in een ministerie, waarvan de voornaamste elementen toonen' een open oog te hebben voor de wenschen en de belangen des volks, mannen, die met krachtige hand hoogstnoodige hervormingen durven aangrijpen, waardoor misstanden worden weg genomen en rechten en vrijheden worden uitgebreid. De ontwikkeling van een volk staat nooit stil, de "vooruitstrevende geest is niet tot stilstaan te doemen, en daarom getuigt het van practischen zin den stroom met beleid te voeren in eene nieuwe bedding, in plaats van in rustig nietsdoen nedertezitten tot men eindelijk wordt opgeschrikt, doordien de stroom met donderend geweld zichzelf baan breekt, daarbij mede sleurende wat hij op zijn weg ontmoet of vernie lende wat hem wpêrstreven wil. Zoo begreep het onze tegenwoordige regeering, toen zij hare nieuwe kieswet ontwierp. Of die wet al dan niet voordeel zal brengen aan de beginselen der party, waaraan zij haar ontstaan heeft te danken, kan niemand met zekerheid zeggen. Maar dit mag ook niet de quaestie zijn. Wel echter kan voorspeld worden, dat zij het kiesrecht op hechter basis grond vest en dat zij tegemoet komt aan de wenschen van velen, alleen niet van die ultra-conservatieven, die liever terugtreden dan vooruitgaan, noch ook van die onverzoenlyken, die altijd iets anders willen dan wat aangeboden wordt. En naast, misschien wel boven de kieswet nog, staan de belastingwetten van minister Pierson, waar door op fiscaal gebied ingrijpende hervormingen wor den ingevoerd, waarvan de middelstand en wat lager staat in hoofdzaak de vruchten zullen plukken, om dat zl ontlast worden van overmatigen fiuanciëelen druk. Voegt daarbij de perequatie-wet, die zeer ze ker den landbouwers ten goede zal komen, evenals de bedrijfsbelasting, die den landbouw vrijstelt, en getuigd mag worden, dat deze minister van finan ciën, in strijd met eene bewering, kort na zijn op treden, op grond van een eenigszins duistere uit drukking in een after-dinner-speech, geuit, een open oog heeft voor de belangen van den landbouw. We stipten hier alleen de voornaamste wetten aan, die in 1892 zijn tot stand gekomen of in ontwerp zijn ingediend, en we gewagen slechts ter loops b. v. van de pogingen der regeering om het vraagstuk van de droogmaking der Zuiderzee tot oplossing te brengenmaar toch is dit reeds voldoende om te doen zien, dat Nederland zich in het afgeloopen jaar mocht verheugen in een ministerie, dat den dank der natie verdient, omdat het werkzaam was in het waarachtig belang des volks. Moge li6t nog een lang parlementair leven worden toegedacht, opdat het ook met dezelfde kracht en dezelfde doortastendheid de sociale wetgeving moge kunnen herzien en her vormen. Het afgeloopen jaar was voor den landbouw vrij gunstig. Al moge deze tak van nij verheid nog lang niet bevrijd zijn van de malaise, waardoor zij langen tijd reeds gedrukt wordt, de oogst was in 1892 goed en zelfs zeer voorspoedig, terwijl het hoofdbestand deel der volksvoeding, de aardappel, in tegenstelling met het daaraan voorafgaande jaar een zeer ruim beschot opleverde. Minder gunstig kenmerkte het jaar zich door de veeteelt, omdat in verschillende streken des lands het mond-en klauwzeer heerscb te, waardoor niet slechts aan den veestapel afbreuk geringe mate schade leeel, doordien verschillende lijken hunne grenzen voor den invoer sloten. Moge het elders gaan als in onze omgeving, waar de ziekte zoo niet geheel dan toch zoo goed als geweken is. We hadden wellicht eerder nog moeten gewagen van de ziekte der menschen, waardoor het buiten land zoo zwaar geteisterd werd, maar waarvan toch ook Nederland niet geheel bevrijd bleef, namelijk de cholera. Gelukkig, dat zij beperkt bleef tot slechts enkele gedeelten des lands, en dat zij, in vergelij king met het buitenland, in Nederland betrekkelijk weinig slachtoffers maakte. Moge het in 1893 blij ken, dat het vermoeden ongegrond is, dat de kiemen dezer afschuwelijke ziekte thans slechts een winter slaap houden, om straks met vernieuwde kracht haar doodend gif in het rond te verspreiden. Onze provincie bleef gelukkig grootendeels gespaard voor de cholera, en ook overigens troffen haar geene buitengewone rampen, behalve dat wij het verlies te betreuren hebben van enkele mannen, die in de vergaderzalen van rijk of gewest gedurende tal van jaren de belangen des volks hebben behartigd. We noemen in de eerste plaats mr. J. Moolen- burgk, die eerst als lid der Provinciale Staten, later als lid der Eerste Kamer, bovendien als voor zitter der maatschappij van landbouw en veeteelt in Zeeland, eene lange reeks van jaren zijn uitge breide kennis heeft aangewend ten bate van zijne medeburgers. Voorts denken we aan mannen als mr. Berdenis Van Berlekom, die als lid van Gede puteerde, en dhr. Wagtho, die als lid der Provin ciale Staten, zich nuttige leden toonden van deze colleges, en vooral ook aan mr. B. V. Van der Bilt, die als afgevaardigde van ons district in de Provin ciale Staten steeds trouw op zijn post was, en in wien de voornaamste polder uit onze omgeving, de breede watering bewesten Ierseke, een hoogst kun dig en ijverig dijkgraaf verloor. Wanneer zulke mannen aan de maatschappij ontvallen, dan kunnen wel hunne plaatsen worden aangevuld, maar daar mede zijn ze nog niet vervangen en steeds sckaar- scher worden de gelederen van hen, die door kennis van zaken, ontwikkeling en humaniteit de waardig heid van onze vertegenwoordiging ophouden. Ons stedeke kon ook in 1892 niet op vooruitgang bogen. Wel is waar is ook van achteruitgang nog niet direct sprake, maar toch in bloei neemt het voorshands nog niet to8. Naar luid van blijkbaar niet ongegronde geruchten mag echter de hoop ge koesterd worden, dat eenige lichtpunten voor de gemeente opdagen, die voor haar in 1893 betere dagen aankondigen. Veel belangrijks is er uit de geschiedenis van Goes over het afgeloopen jaar niet te releveeren, dan alleen dat het nieuwe Sas tot stand kwam, wat wel tot voel geschrijf heeft aan leiding gegeven, maar dat toch de verwachting niet zal beschamen. Door den dood van den. heer G. Van der Iioek verloren we een ijverig behartiger van de belangen onzer ingezetenen in den stedelijken Raad, een trouw lid der oude garde, die altijd de vaan der liberale beginselen hoog hield. Bij de verkiezing van zijn opvolger triomfeerde de liberale partij, zoodat geene wijziging in de partijverhouding van den Raad plaats j vond, evenmin als bij de periodieke verkiezing voor de Prov. Staten, waarbij wij het voorrecht hadden den heer J. M. Kakebeeke te zien herkozen. Ook de tusschentijdsche verkiezing in Tolen bracht geene verandering in de partijverhouding in ons gewestelijk bestuur. We hebben hiermede in het kort weder een terug- blik geslagen op den jaarkring, cHe achter ons ligt. j Zooals we in den aanhef zeiden, gaf hij weinig stof tot klagen, noch ook reden tot bovenmatigen lof. Toch kan hij in vele opzichten rijk zijn aan gevolgenmoge in 1893 blijken, dat die gevolgen van gunstigen aard zijn. Treden we daarop hopend blijmoedig het nieuwe jaar in, en doe elk, in de overtuiging, dat ook hij. iets, al is het nog zoo weinig, kan bijbrengen tot heil des lands, zijn plicht, dan kunnen we met gerustheid de toekomst tegemoetgaan. Wij eindigen met de beste wenschen voor onze abonné's en lezers voor het jaar 1893 GOES, 31 December 1892. De Nieuwjaarscollecte heeft te 9ïeüi° &enszaiid dit jaar opgebracht ongeveer 240, verleden jaar was dit 221. Te ISie»elinge be droeg de opbrengst f 215,85, te £&ruinmgen 451,77. MEatotoemiSj&e* »De gemeenteraad heeft het verzoek der zangvereeniging Harmonie" geweigerd", aldus verbreidde eenige weken geleden een gerucht zich door onze gemeente en helaas, het was maar al te waar. Spilt en teleurstelling «tonden, op veler angezicht te lezen en vooral een veertigtal jon gelui, in den bloei des levens en wien het 't meest aanging, was voor het hoofd geslagen, dat men het zóó weinig meetelde. Mochten zij dan nu niet meer evenals vorige jaren en evenals andere vereenigingen hier, hun feest op hunne gepaste manier in de openbare school vieren Waren zij nu geen burgers meer van Krabbendijke Gelukkig telt de zangvereeniging warme vrienden. Een der raads leden, dhr. J. Kakebeeke, heeft zich verder met de zaak bemoeid en met nog een paar zijner collega's weten te bewerken, dat ingevolge art. 40 van de gemeentewet, opnieuw raadsvergadering werd be legd, waarin met algemeene stemmen de te geven uitvoering" werd toegestaan. Aan dhr. Kakebeeke hoofdzakelijk hebben Har monie" en al degenen, die Maandag 11. in de open bare school de uitvoering bijwoonden, het te danken dat men een genotvollen avond smaakte. Een veer tiental zangstukken werd achtereenvolgens gezongen en 't was den leden aan te zien dat men zijn best deed om alles netjes van stapel te doen loopon. Ook onder het publiek heerschte volstrekte orde. Ter af wisseling werden een paar comediestukjesFlik en Flolc in de hlem, en liet spreekuur van den Dokter, zeer aardig gespeeld, zoodat men gerust mag zeggen dat de vereeniging ook dit jaar weër vorderingen heeft gemaakt. Wij wenschen deze nuttige vereeni ging niets minder dan dat zij steeds op den goeden weg moge blijven, en nog langen tijd een sieraad in onze gemeente moge ziju. ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur 1 Heden (Donderdagvoormiddag) verscheen onze brievenbesteller met esne halve bestelling. De postbeambte op den trein had nl. de onhan digheid begaan om de zakken uit de richting Vlis- singen—Middelburg—Goes, voor Krabbendijke en Waarde, te Kruiningen af te geven. Daar zitten wij arme Waardenaars weer met onze éene bestelling! Brieven en couranten uit genoemde richting, waarvan sommige reeds een paar dagen onderweg kunnen ziju, komen nu nog eenen dag later aan. Minder aaugenaam voor hen, die er de dupe van zijn. Al heel spoedig bleek, dat wij op de rest der bestelling niet zoo erg lang behoefden te wachten, want onze ijverige brievenbesteller was zoo bereid willig geweest om belangeloos voor die andere helft nog eens een reisje naar Krabbendjjke te maken. Dezer dagen ontving de heer Geill, arts te Krab bendijke, eene afwijzende beschikking op zijn request aan den Ministör van W., H. en N. Hij had nl. als praktiseerend arts te Waarde er op aangedrongen Waarde eene tveede bestelling te geven. Hoewel deze uitslag niet tot het gewenschte doel leidde, zal genoemde requestrant toch den moed nog niet opgeven. Opnieuw wil hij, maar nu met het gemeentebe stuur en de burgerij van Waarde, requestreeren. »De aanhouder wint", zegt een spreekwoord Wij willen hopen, dat de waarheid daarvan eens beves tigd moge worden, dan zal de beer Geill, wien wij tegelijkertijd een woord van lof toebrengen, zich voor zijn bemoeiingen beloond zien. U mijnheer de Redacteur dankende voor de ver leende plaatsruimte, teeken ik mij Uw dw. dr, Een ingezetene van Waarde. Advertenuen. Hartelijke gelukwensch aan vrienden en begunstigers binnen en buiten de stad. Goes, 1 Januari 1893. JOH. De JONGE Az. Heilwensch aan allen. Firma wed. B. FABERY DE JONGE. Goes, 1 Januari 1893. Heilwensch aan vrienden, bekenden en begunstigers, zoo binnen als buiten deze stad. J. DIERX. Goes, 1 Januari 1893. Heilwensch aan allen. Wed. J. P. YAN DER DOES Lz., Verkoophuis. Goes, 1 Januari 1893. Het compliment van den dag aan vrienden en begunstigers. P. A. HUFKENS. Goes, 1 Januari 1893. Heil en zegen bij den aanvang van 1893 aan vrienden en begunstigers. Goes, 1 Januari 1893. J. B. HUIJSSE en Echtgenoote. Bij den aanvang van het Nieuwe jaar bied ik mijnen vrienden, bekenden en be gunstigers mijne beste heilwenschen aan. A. J. VAN AKEN, Boekbinder. Goes, 1 Januari 1893. Bij den aanvang van het Nieuwe jaar bied ik mijnen begunstigers, zoowel binnen als buiten Goes, mijne beste heilwenschen aan. C. B. VAN AKEN. Modenaaister. Goes, 1 Januari 1893. Veel geluk aan vrienden en begunstigers binnen en buiten Goes. J. VAN DEN BERGE, Smid. Goee, 1 Januari 1893. Mijn beste wenschen aan vrienden en begunstigers bij de intrede van het jaar 1893, mij verder aanbevelend. A. DE BESTE, mr. timmerman en jalouziemaker. Goes, 1 Januari 1893. Bij den aanvang van dit jaar wenscht de ondergeteekende Gods onmisbaren zegen toe aan zijne familie, vrienden en begun stigers, zoowel binnen als buiten deze stad. W. DE BESTE. Timmerman enz. Goes, 1 Januari 1893. Bij den aanvang des jaars zij vrienden en kennissen zoo binnen als buiten de gemeente Gods onmisbare wenscht. Goes, 1 Januari 1893. B. M. DEN BOER. gelukgewenscht met bet begin van dit jaar. F. J. BOONE, Bedden- en Matrassenfabriek. Goes, 1 Januari 1893. Bij de verwisseling van het jaar breng ik aan allen mijn beste heilwenschen. J. BROUWER in Granen. Goes, 1 Januari 1893.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1