Steenkolen, J. A. Colpaart. Gevraagd lei' overname: Op den tweeden Kerstdag-namiddag werd in het schoollokaal te Wolfertsdijk voor de 15de maal rekening gedaan door het bestuur van het koleufonds, ol de vereenigingEendracht" aldaar, van het beheer over 1892. Aan nagenoeg 400 leden zijn 9097,5 H. L. kachelkolen afgeleverd, tegen 68 ets. per H.L. vrij aan huis. Voorts bleek, dat van de bestelde nootjes de prijs kwam op 94 ets. per H.L. en de galjetten en schaalkolen respectievelijk op ƒ1,46 a 1,56 per 100 kilo. Van de te veel ge storte gelden werd daarna nog 674,77 gerestitueerd terwijl ook nog daaruit 30 porties spek bij uitloting konden worden uitgereikt, zoodat er algemeene te vredenheid bestond over de gunstige werking van het fonds. De Nieuwjaarscollecte heeft ditmaal te Wol fe rtstl ijk opgebracht 314. Ofschoon die ten vorige jare ƒ320 beliep, zijn er waarschijnlijk nog wel zooveel nagiften te wachten, dat het bedrag geene vermindering zal opleveren. Wemeldinge. Het fanfarengezelschap Oefe ning kweekt Kunst" gaf jl. Vrijdag zijn eerste winterconcert met medewerking van »de Echo" van Wilhelminadorp. Een achttal muzieknummers wer den op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht, terwijl de beide blijspelen: De gefopte communist", en »Dirk Nergensthuis" een aangename afwisseling boden en flink van stapel liepen. Het groot aantal aanwezigen gaf door luide toe juichingen blijk van ingenomenheid met hetgeen zoowel rederijkers als muzikanten te genieten gaven. Te Ter-Neuzen waren twee bakkersknechts in hunne werkplaats aan het stoeien, toen de oudste der twee eene kleine wonde kreeg, hem door zijn kameraad, natuurlijk onwillekeurig, met een mes toegebracht. Hoewel weinig acht werd geslagen op de nietige wonde begon kort daarna de arm op te zwellen en spoedig werd bloedvergiftiging geconsta teerd. Het treurig verloop was dan ook dat de op passende jongeling P. V. Dinsdag aan de gevolgen overleed. Of de vergiftiging veroorzaakt werd door het bij het gevaarlijk spel gebruikte mes, dan wel of het gif later in het wondje is gekomen, kan niet ge constateerd worden. (Tem. Ct.) Te Grouw zijn Zondag twee boerendochters door het ijs gezakt, en ofschoon beiden er nog levend werden uitgehaald, is de eene weinige oogenblikken later gestorven, terwijl de toestand van de andere zeer zorgvol is. Op de plassen onder Hiliegersberg zijn 2 jon gens door het ijs gezakt en verdronken. Te Mechelen-Wittem (Limburg) ontstond Zon dagnacht ten huize eener familie brand. Een 75jarige vrouw, die dit huis met 2 bejaarde broeders be woonde, kwam in het vuur om. Een winkelier te Rotterdam, die Zaterdag een familielid aan boord van het naar New-York vertrekkende stoomschip Veendam bracht, miste zijn gouden horloge met ketting nadat hij van boord was gegaan. Het stoomschip was toen reeds ver trokken en het was te laat om de politie in den arm te nemen. Men telegrapheerde derhalve naar Southampton, in de veronderstelling dat het gerold is. De goederentrein, die omstreeks vijf uur in den ochtend van 's-Hertogenbosch te Vlijmen moest passeeren, liep Zondag door verkeerden wisselstand in volle vaart op eene zijlijn, aan welker uiteinde zich de draaischijf bevindt. De bok, aan het einde dier schijf geplaatst, werd meegesleurd door de lo comotief, welke ongeveer vijf-en-twintig meter verder in het zand vastraakte en daar ongeveer twee meter in den grond zit. Het was eene ware ruïne. De tender, een baga gewagen en vijf of zes open goederenwagens lagen gedeeltelijk verbrijzeld op en naast elkaar. De machinist en de machinist-leerling geraakten onder de locomotief, doch konden zich uit hun be narden toestand bevrijden en kwamen er met gering lichamelijk letsel af. De begeleidende hoofdconduc teur echter, die zich bevond in den op den tender volgenden bagagewagen, geraakte tusschen de wan den van dien wagen bekneld, waaruit hij levenloos werd te voorschijn gehaald. De materiëele schade is vrij groot. Het is nog onbekend, wie de schuld van deze ramp draagt. Te Nieuwland (bij Den Briel) is in den nacht van Zondag op Maandag een vreeselijk drama af- De burgemeester der gemeente, door een arbeider gewaarschuwd, dat er in de boerenbehuizinge van A. N. iets zeer vreeselijks moest gebeurd zijn, vond allereerst de vrouw van den landbouwer vreeselijk gewond en kermende. Zij had in hare vlucht ook nog een been gebroken. Daarna vond hij N. zelf met afgesneden nek, en eindelijk nog in eene bed stede een vierjarig kleindochtertje, eveneens vermoord. De vrouw heeft medegedeeld dat alle moorden ge pleegd zijn door den zelfmoordenaar, die, vóór hij zijn gruwelijk werk begon, zijne vrouw kuste. N. leed zeer aan afgetrokkenheid. In een neven vertrek sliep nog de dochter des huizes, de moeder van het vermoorde kind, wier man op reis was naar Ouwerschie. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Noord- Brabant De zoutfraude is in vollen gang. Met duizenden kilo's wordt het zout uit België naar onze verschil lende steden en dorpen, niet alleen in het zuiden, maar tot aan den Moerdijk toe, gebracht. Worden de dragers, als zij belast en beladen zijn, slechts zelden door de ijverige ambtenaren der belastingen en de maréchassée aangehouden, terugkomende ziet men hen door de dorpen trekken met den opge- vulden zak op den rug gebonden. Het is waarlijk te hopen, dat de nieuwe zoutwet aan dezen onzede- ly ken handel een einde maakt. Zeker bewoner der gemeente Yucht, in Noord- Brabant, gaf aan den iaspectenr van het genees kundig staatstoezicht een valschen naam op, toen deze hem vroeg hoe hij heette en waar hij woonde. De man moest n.l. eenige dagen onder geneeskundig toezicht worden gesteld, daar hij in den choleratijd Antwerpen had bezocht. Waarom hij zijn eigen naam niet noemde Uit onvoorzichtigheid of voor de aardigheid of om geen last te hebben van dat toesicht Het is niet duidelijk, maar wel zeker is, dat 't niet mag. De man is door den kantonrech ter te Rozendaal veroordeeld tot 30. subsidiair 20 dagen hechtenis. Dezer dagen vervoegde zich bij den Rijks ontvanger te Zevenbergen de wed. O., die na her haalde waarschuwingen hare belastingen kwam vol doen. Toen de ontvanger de som van 4.27 vorderde, zooals de belastingschuldige in de boeken stond aangeschreven, vertoonde de wed. O. haar aanslag biljet, waarin de som van 1.27 stond uitgedrukt. Spoedig bleek het dat de belastingschuldige het bedrag in hei biljet ingevuld vervalscht had, zoo dat zij onmiddellijk voor deze vervalsching werd bekeurd. In particulieren kring heeft op 't oogenblik te Rotterdam een hoogst belangrijke schilderijen- veiling plaats. Nadat herhaaldelijk allerlei tegenstrijdige berichten omtrent de collectie-Fop Smit in de pers de ronde hadden gedaan, zijn de erfgenamen eindelijk overeen gekomen de uitgebreide en beroemde verzameling onder de leden der familie Smit te verkoopenzij zal dus verbrokkeld en verspreid worden en nooit meer in zijn geheel te bewonderen zijn. Om een denkbeeld te geven van den rijkdom dezer collectie zij slechts vermeld, dat zij o. a. bevattede be roemde Femme a la lampe" van Millet, verscheiden Diaz'en, Corot's, Daubigny's, een Israels, een Meis- sonnier en nog vele andere meer en minder bekende werken van dito meesters. Met algemeene stemmen In eene kleine gemeente van Zeeland moest on geveer een half jaar geleden door den Raad een tweede ambtenaar van den Burgerlijken Stand be noemd worden. Dit geschiedde, doch de benoemde bedankte. Hetzelfde deden vervolgens al de overigen, die, de een na den ander, met het vertrouwen hunner medeleden vereerd werden. De benoeming werd dus maar aangehouden. In de vergaderingen, welke sedert dien tijd werden gehouden, herhaalde zich dezelfde comedie. Het scheen of geen der raadsleden genegen was eene betrekking te aanvaarden, waaraan, volgens hen, meer lasten dan lusten verbonden waren. Gelukkig kwam in de dezer dagen gehouden vergadering een der leden op den inval, dat men er om zou loten. Hij, die nummer éen trok, zou verplicht zijn de betrekking aan te nemen. En alzoo geschiedde. Doch nu maakte de secretaris de opmerking, dat hij toch moeielijk in de notulen kon opnemen, dat de betrekking verloot was. Om dus niet in strijd met de wet te handelen ging men tot benoeming over, en de uitslag was, dat no. 1 met algemeene stemmen gekozen werd Nws In verband met een artikel over slapen bij open vensters wijst het Rott. N.blad. er op, dat dit voorzeker menigen hoofdpijnlijder radicaal kan ge nezen, doch dat het goede niet moet worden over dreven. In de temperatuur, die wij nu hebben, moet men de ramen slechts zeer weinig openzettendoor het groote verschil in temperatuur buiten en in huis heeft dan toch voldoende luchtwisseling plaats. Het idee van velen dat een koude slaapkamer gezond is, is valschhet beste is een goedverwarmde kamer, waar versche lucht kan toestroomen. Stookt men echter in een gesloten vertrek en legt men zich daarin zelfs ter ruste, dan neemt zoowel de kachel als onze longen de zuurstof uit de lucht en slapen wij met benauwende droomen, omdat onze adem halingsorganen zulk zwaar werk moeten verrichten, aan de zuurstofarme lucht toch het noodige voor het lichaam te onttrekken. Op 's Rijks werf te Willemsoord werden Don derdag 12 stukken zwaar geschut in veiling ge bracht, die indertijd verkocht waren voor den on gehoord lagen prijs van ƒ323, in massa, doch voor dat bedrag zelfs niet eens werden afgehaald. Op de nu gehouden verkooping was de laagste bieder 21,10 en de hoogste, die in aanmer king kon komen, ƒ186,45. Donderdag werd te 's-Hertogenbosch eene bijzondere postquitantie geïnd. Een photograaf van elders, die blijkbaar den juisten naam niet meer wist eener dame, van wie hij portretten had ge maakt, had op de aan de post ter inning gegeven quitantie een afdruk geplakt van het conterfeitsel zijner cliënte, en zóo bereikte die quitantie het juiste adres. In Duinkerken zijn nu weer drie nieuwe gevallen van cholera en vier sterfgevallen aan deze ziekte voorgekomen. De gedelegeerden op het Socialistisch Congres te Brussel hebben een besluit aangenomen, houdende dat er tot eene algemeene werkstaking zal worden overgegaan in het geval de regeer in g weigert het algemeen stemrecht toe te staan. Het bleek de bedoeling te zijn der gedelegeerden, liever hunnen steun te geven aan eene revolutionaire dan aan eene vreedzame beweging. Drie boosdoeners die misbruik maakten van de ramp, die Hamburg trof, en gedurende de cholera- epidemie een groot aantal magazijnen plunderden, zijn thans eindelijk gevangen genomen. Men vond bij hen voor een waarde van 15,000 aan geroofde voorwerpen. Krupp te Essen heeft zijn reusachtige fabrieken verkocht aan een maatschappij. Tusschen hem en de Gruson-maatschappij is een verdrag tot over draging van het bedrijf gesloten. Krupp waarborgt aan de aandeelhouders der Gruson-maatschappij ge durende 25 jaren een jaarlijksck dividend van 9 pet. Te Dublin werd Zaterdagavond eene poging gedaan om het bureau van den minister voor Ier land, den heer Moriey, die zich thans daar bevindt, in de lucht te doen vliegen. Onder een der vensters had eene dynamiet-ontplofling plaats, door welke een agent gedood werd en al de glasruiten in den om trek werden verbrijzeld. De ontploffiag schijnt in opwaartsche richting te hebben plaats gehad, hetgeen verklaart, hoe er slechts één slachtoffer viel. De ontploffing zou gericht zijn geweest tegen het kasteel, uit wraak omdat boven genoemde minister geweigerd heeft de personen, die zich wegens dynamietaanslagen in de gevangenis bevinden, in vrijheid te stellen. De Anti-homerule pers tracht uit dezen aanslag politieke munt tegen de regeering te slaan. Een persoon die zich Hemans noemt is aange houden als verdacht van medeplichtigheid aan den dynamiet-aanslag. Pasteur vierde gisteren zijn 70sten Talrijk zijn de huldebewijzen, hem te beurt w In de aula der Sorbonne, waar de receptie plaats had, werd de geleerde door den president der repu bliek ministers en de vertegenwoordigers van geleerde genootschappen begroet. Onder de vele redevoeringen, die werden uitgesproken, lokte vooral die van den Engelschen hoogleeraar Lister, den uit vinder der antiseptische methode, uitbundige toe juichingen uit. Pasteur was tot tranen bewogen, toen de afgevaardigde uit zijne geboorteplaats, het kleine Döle in de Jura, hem den groet zijner land- genooten kwam brengen en de photographie van Pasteurs geboorte-acte en van zijn geboortehuis. De Nederlandsche gezant was den vorigen dag zelf Pasteur het grootkruis der Oranje-Nassau-orde gaan overhandigen. Als men bedenkt, hoeveel menschen in de hoop op een buitenkansje in do loterij spelen, dan wekt het terecht verbazing, dat er, blijkens eene dezer dagen verschenen bekendmaking, 12,300 uitgelote prijzen (Oostenrijksche) tot een bedrag van 281/2 millioen fl. onopgevraagd zijn, waarvan de rechtheb benden zich niet aangemeld hebben. Thans zal er een wetsontwerp ingediend worden, om den staat, na afloop van den termijn der verjaring, in het bezit der kapitalen te stellen. Rider Haggard, de welbekende Engelsche novel list, ontving dezer dagen een zonderling geschenk. Een pakket, bevattende de grootendeels tot asch her leide beenderen van eenen mensch, werd hem door eenen zijner bewonderaars toegezonden, opdat hij daaruit bezieling mocht putten tot het schrijven van eenen recht boeienden roman. De heer Haggard heeft dit wel wat al te tastbare motief onder dankzegging aan den zender teruggestuurd waarmede evenwel niet gezegd is dat het zonder uitwerking zal blijven op zijne literarische productiviteit. Laatste en telegraphische berichten. In de gisteravond door de Roomsch- Katholieke kiesvereeniging alhier ge houden vergadering zijn de bestuursleden de heeren De Poorter en Van de Ven herkozende eerste zal voortaan als secretaris, de tweede als vice-voorzitter optreden. Verder werd besloten dezen winter weer eene lezing te doen houden en bij de keuze van een spreker werd in de eerste plaats het oog ge vestigd op dr. H. J. M. Schaepman. Er schijnt veel kans te bestaan, dat deze de uitnoodiging zal aan nemen, omdat hij in den loop van den winter ook te Middelburg eene lezing zal houden en wel voor den Chr. Volksbond. 's-Gravenhag'e. EERSTE KAMER. Bij de Indische begrooting kwam de heer Van Alphen op tegen de invoering der scheepvaartregeling in Atjeh, dhr. Verhogen tegen 's Ministers houding in zake de motie Van Houten en de nieuwe belastingvoor stellen. Dhr. Rengers wenschte in Nederland een kolonialen raad, dhr. Van de Putte stond voor de langzame verhooging van den leveringsprijs der koffie en waarschuwde naar aanleiding van de motie Van Houten tegen te sterken drang der Tweede Kamer op de regeering. 34le Trekking 5000 396. 1500 1000 400 200: 100: 65: 7925. 5015 7502. 9145 1300 3586 6710 8372 8426 9819 15982 Staatsloterij, 4e kl. van Dinsdag 27 Dec. Ie lijst. 7511 14866. 11130 17777. 6325 6541 13713 14865. 3595 3605 3611 3626 3690 6716 8302 8343 8344 8360 8383 8392 8396 8416 8425 8433 8434 8463 8467 8471 11000 12224 12226 12231 12240 17632. Albert Jan, z. v. Jan Abraham Van Heel en Cornelia Jacoba De Brujjne. Levenloos aangegeven 28, een kind van het vrouwelijk geslacht van Hubrecht Johannes Pieter Visser en Dina Van Hoorn. Ingezonden Stukken. De sociaal-democratische maatschappij. M. d. R. In antwoord aan »Adspirant3" verklaar ik mij bereid, over eenige weken andermaal te Goes op te treden, om dan als uitgangspunt mijner te houden rede te nemende bedenkingen, door dien schrijver in no. 152 van dit blad tegen mijn standpunt inge bracht. Met achting, Uw medeburger, Mr. P. J. TROELSTRA. Leeuwarden. Datum. 29 Dec., 30 30 /v 30 1893. 4 Jan 4 -v 5 -r Verkoopingen en Verpachtingen. Plaats. Voorwerpen. Informatien. Waarde, boomgaard en land, Prins. Kapelle} hakhout en boomeu, Gallis Merens. Kapelle, boomeu, Gallis Mcrcus. Nieuwdorp, mutsaards enz., Ilollinnun. Schore, boomen, Gallis Merens. Driewegen, afbraak, Hollinanu. Kloetinge, hakhout, Mulock Houwer. 6 a Ierseke, boomen, De Vos. 6 Wolfertsdijk, huizen en huisraad, Pilaar. 7 Borsele, boomen, kaphout, Pilaar. 11 Ierseke, huisraad, hnizen, land, Mulock Houwer. 11 Ellewoudsdijk, bouwmaterialen, Hollmann. 21 u Kloetinge, woonhuis en erfpaclitsrecht, Gallis Merens. 27 - Borsele, hofstede, De Vos. 22 Feb '8 Ileerenhoek, inspan, De Ronde Bresser 27 Nisse, inspan, Van der Kloes. 1 Mrt., Baarsdorp, inspan, De Ronde Bresser. 2 Baarsdorp, meubelen, De Ronde Bresser. Marktberichten. GOES, 27 December 1892. Wegens zeer geringen aanvoer word geen prijsnoteering op gemaakt. BOTER per K.G. f 1,30 a f EIEREN per 100 stuks 6,— a 6,40 ROTTERDAM, 27 December 1892. Buitenlandeche granen wel zoo vast. Meel flauw. In Vlas op het land was eenige handelde aanvoer bedroeg 12000 steen blauw, dat wegens hooge vraagprijzen gedeeltelijk onverkocht bleef. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 468 vette runderen, 300 magere dito, 146 vette en graskalveren, 45 nnehtere kalveren, 336 schapen of lammeren, 352 varkens, 24 biggen. Prijzen waren als volgt: vette runderen le qnal. 73 a c., 2e qual. 66 a c, 3e qual. 60 a c., kalveren le qnal. 100 a c., 2e qual. 85 a 90 c., schapen le qual. 55 c 2e qual. 45 c, alles per kilo. varkens le qual. 25 ac., 2e qual. 24 c., 3e qual. 23 clicht soort 22 a 23 c. per V, kilo. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f 62, 2e qual. f58, 8e qual. f52, per V» kilo 60 a 70 c Aardappelen Zeenwsche jammen f 1,50 a 1,70, dito blauwe f 1,30 a 1,40poters f 0,80 a 1, Zeeuwsche eieren f5,60 a 6,do 100 stuks. ■A-clverterxtiën. Bevallen van eene Dochter C. D. BRöCKERStaal. Goes, 21 December 1892. Bevallen van een Zoon Mevrouw 0. J. VAN HEEL De Bruijne. Goes, 26 December 1892. Getrouwd JERPHAAS DE HOOGH en CORNELIA P. FABERY DE JONGE, die, mede namens wederzijdsche betrek kingen, hunnen hartelijken dank betui gen voor de vele blijken van belang stelling ondervonden. Goes, 22 Dec. '92. Heden overleed, zacht en kalm, na een kortstondig lijden, onze geliefde moeder en behuwdmoeder MARIA FRANCINA VAN ETTINGER, weduwe van W. Klos, in den ouderdom van ruim 71 jaren. H. D. KLOS. G. KLOS—Jansens. J. VAN ZORGE. W. C. VAN ZORGE—Klos. Scherpenisse, 25 December 1892. Algemeene kennisgeving. Trekking van Woensdag 28 Dec. 2e lijst. 25000 5535. 200020361. 15007990. 1000: 18475 20505. 400: 5928 12528 12948 19939. 2001801. 100: 174 1627 2645 5975 13496 14033 18478 20102. 65: 3661 6718 6735 6738 8177 8181 8218 8226 8231 8265 8270 8286 8293 8305 8316 8361 8401 8404 8451 9815 15986. Burgerlijke Stand van Goes van 23 tot 28 Dec. 1892. Geboren 24, Willem, z. v. Pieter Liplijn en Maria Van der Kempe25, Jacob, z. v. Jan Van j der Klooster en Jacoba Van den BergeJan, z. v. Pieter Van Hese en Rosalia Maria Tierie26, beveelt zich bij zijne geachte inwoners beleefd aan tot het leveren van te beginnen 1. Januari 1893. Rilland-Bath. 5 Hectaren Zomer- en Winter- Zaaigrond, IerseKschc bank. Adres motto QvmdD. VOGEL, Ierseke.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 3