1892 N". 153. Donderdag 29 December. 79sle jaargang. Nieuwjaarswenschen, I>e MILITIERAAD UITDEELING <2 l i ROOM E A De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentie» voor 8 uren op den dag De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, der uitgave. GOESCHE Ia verband met de omstandigheid, dat de Nieuwjaarsdag ditmaal op Zondag valt, zal een extra-nummer van ons blad, waarin de NIEUWJAARSANNONCES voorkomen, a. s. Zaterdagavond in de stad bezorgd worden. Tegelijk wordt het ook voor buiten de stad op het postkantoor be zorgd. Zij, die het liever niet op Zondag ontvangen, gelieven daarvan aan den brievengaarder hunner gemeente kennis te geven. als gewoonlijk tegen 35 cent te plaatsen, worden ingewacht uiterlijk tot Zaterdag namiddag te DRIE uren. DE ADMINISTRATIE. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der gemeente GOES, op DONDERDAG den 29 DECEMBER 1892, des avonds te 8 uren. Goes, den 24 December 1892. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Adres van den leeraar F. Allan om ver booging zijner jaarwedde, met voorstel van Burg. en Weth. en de daaromtrent inge wonnen adviezen. V. Benoemingen van leden in commissiën en besturen, tengevolge van periodieke aftreding. Voor de tweede maal wordt bekend gemaakt, dat zich in de maand Januari van 1893 voor den dienst der Nationale Militie moeten laten inschryven alle mannelijke ingezetenen, die ge boren zijn in 1874 en zij, die na het intreden van hun 19e, doch voor het volbrengen van hun 20e levensjaar ingezetenen worden dat de inschrijving moet geschieden le. van een enguhuwde in de gemeente, waar de vader, of is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden de voogd woont; 2e. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3e. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelaten of wieas voogd buiten 's lands ge vestigd is, in de gemeente, waar hij woont; 4e. van den buiten 's lands wonenien zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lands dienst in een vreerad land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft dat de inschrijving alhier plaats heeft: op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren ter Secretarie dez gemeente dat de aangifte moet geschieden door den belanghebbende zelvjn en ly ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, door zynen vader, of is deze overleden, zijne moeder, of zijn beiden oveileden, zijn voogd dat niet worden ingeschreven lo. de in een vreemd lijk achtergebleven zoon van een ingezetene, die geen Nederlander is; 2o. de In een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezetene; 3o. de zoon van een Nederlander, die ter zake vau'sland3 dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Goes, den 24 December 1892. Bugemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. zal voor deze gemeente zijne tweede zitting honden op WOENS DAG den II JANUARI 1893 des morgeus te 10 uren, in de Abdij te Middelburg, in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent hen, die als plaatsvervanger of nommerverwisselaar verlangen op te treden. De loteling, omtrent wien de militieraad in zijne «erste zitting reeds uitspraak heeft gedaan, behoeft niet in de tweede zitting te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of nommorverwisselaar mocht willen stellsn Voorts zal op den 24 Januari ter zelfder ure eu plaatse, gelegenheid worden gegeven voor al de lotelingen, wier plaatsvervangers of nommerverwisselaars niet mochten zijn toegelaten, om als zij dit verlangen mochten, andere in hunne plaats aan te bieden. Goes, den 24 December 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De Nieuwjaars-commissie, daartoe in staat gesteld d>or de bijdragen der ingezetenen, zal op MAANDAG 2 Januari 1893 des middags te JQ uren in het Weeshuis eene doen van eetwaren aan de armen dezer gemeente. Do meergegoeden worden uitgeuoodigd op dien dag geeue giften of aalmoezen aan hunne huizen uit te reikeu en de armen worden gewaarschuwd, dat tegen hrt bedelen door de politie met de meeste gestrengheid zal ^vorden gewaakt. Goes, den 24 December 1892. Burgemeester en Wethouders vau Gaes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De Raad heeft besloten tot verkoop ter rooiing van staande aan den Schansdijk buiten de voormalige Bleekveldsche barrière. De verkoip zal plaats hebben bij openbare inschrijving in een perceel, en ouder de voorwaarden, die ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage liggsn I)e biljetten worden ingewacht voor des middags te 12 uur van Zaterdag den 7 Januari 1893 bij den burgemeester van Goes, zullende de opening der biljetten denzelfden dag te 1 uur in het Raadhuis plaats hebben. Goes, den 28 D ceinber 1892 Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN Colorado. De heer P. J. De Kruijter te Middelburg schrijft aan de N. R. Ct. »Naar aanleiding van uwe opmerking, aangaande de kolonisatie in Colorado, die menigeen onzer land- genooten slachtoffers zou hebben doen worden van weloverlegden zwendel, meen ik verplicht te zijn, ter geruststelling van al mijn landgenooten, die belang stellen in deze zaak, te moeten inededeelen dat ik mijn broeder en een aantal kennissen uit geleide heb gedaan naar Amsterdam, vanwaar zij op 12 November zijn vertrokken naar New-York en verder naar Colorado dat in mijn bezit zijn drie brieven uit de San Louis-vallei, een van mijn broeder en twee van anderen dat deze brieven, gedateerd 6 en 8 December, een stemmig zijn in lof en dank voor de zorgen der directie van de Ned. Amerik. Land- en Emigratie- maatschappij die, naar hun schrijven, alle emigranten ten zeerste aan baar verplicht beeft dat een hunner mij schrijft, dat naar zijn inzicht niets in bet werkjeOver landverhuizing naar Colo rado te vinden is wat niet waar is en eindelijk, dat op den avond van 1 December bij aankomst, door den burgemeester en de voor naamste burgers van Alamosa, aan de emigranten een diner in de Concertzaal aldaar en nachtverblijf in hunne woningen is aangeboden. Nog kan ik hierbij voegen, dat niemand der ko lonisten iets beeft betaald dan kosten van vervoer. Welke ook bet geschil moge geweest zijn tusschen de Kanaalmaatschappij en de Land- en emigratie maatschappij over de gronden ginds, uit bovenstaande zal genoegzaam blijken, dat het sensatiemakend te legram over Londen, niet de waarheid zijn kan. Voor ieder, die met den toestand bekend is, zal het bericht van den beer Dekker, dat land verkregen is, zeker nog meer tot geruststelling bijdragen. In de Standaard komt een brief voor uit >San Luis Valley, Colorado," 6 Dee. 1892, waaraan bet volgende is ontleend. Woensdagavond, den 30sten Nov. jl., zijn we in welstand te Alamosa aangekomen. De Burge meester alhier had alles voor ons in orde gebracht. Met groot gejuich werden we door de Amerikanen afgehaald. Allen moesten we in een groot gebouw bij elkander komen, alwaar we op zeer gulle wijze werden onthaald. Na afloop van bet diner werd er een luid boeral" geroepen ter eere van den bur gervader en Christelijke liederen gezongen zoo door ons als door de inwoners van Alamosa. Voor ons en nog een paar emigranten was best gezorgd. We hadden een beerljjk logies bij een deftig beer, die twee kamers voor ons disponibel stelde. De anderen echter hadden het minder goed, daar zij den ganscben nacht in den trein moesten doorbrengen, iets wat niet zeer aangenaam was, daar bet bier in den nacht zóó koud is, zelfs zóó hard vriest, dat men zich nauwelijks tegen de koude kan beschermen. Des daags daarentegen hebben we hier eene heer lijke temperatuur 's daags is bet zomer, 's nachts winter. Donderdagmorgen 1 Dec. ariveerden wij in de vallei. Tot op dit oogenblik hebben we het bier alles behalve best. Doze week hebben we gedurende een paar dagen bijna geen eten gehadgelukkig hadden wij nog een weinig brood, vooral krentenbrood be waard, terwijl Mhr. B. wat Corned Beaf bad over gehouden, zoodat we toch iets konden nuttigen. Ook drinken is bier zeer moeilijk te verkrijgen, daar de wel nog niet in gereedheid is. Een en ander ver- wondere u echter nietimmers, bet was bier eene tot nog toe onbewoonde streek. We twijfelen er niet aan, of weldra zullen de toestanden hier verbeteren. Aanvankelijk zal bet echter moeilijk blijven om eten te verkrijgen, daar alles uit Alamosa moet komen, dat bier pl.m. 20 min. sporsns van verwij derd is. We hopen echter alles in het groot op te doen, zoodat ook dat geen onoverkomelijke hinder paal is. Reeds is men hier bezig een oven te maken om brood voor al het volk te bakken. We kunnen niet anders zeggen, of de heeren doen genoeg hun best, om ons in alles te helpen. Koeien zijn al aangevoerd om gemolken of ge slacht te worden." Verder ontving dat blad een schrijven waaraan we het volgende ontleenen De directie der Nederlandsch-Amerikaansche Land en Emigratie-Maatschappij te Utrecht bericht u, dat ze niet alleen een telegram ontving, luidende Prachtig land verkregen," maar ook werd door de directie in Amerika in antwoord op de vraag^kun nen 200 aangenomen boeren half Januari vertrekken geseind t> nieuwe Emigranten moeten 11 Februari ver trekken. Vóórdat er nader bericht van prof. Noordtzij, een der commissarissen der maatschappij, die Zaterdag naar Colorado vertrok, is ontvangen, beslist de di rectie hier niets definitiefs ten opzichte van het vertrek van nieuwe emigranten. GOES, 29 December 1892. Maandagmiddag had alhier voor het front der schutterij de installatie plaats van den nieuwen kapitein-kommandant bij dedd. schut ter ij, den heer P. Van der Meulen, waarbij be halve het dag. bestuur en de auditeur-militair tegen woordig waien de kapitein der genie in O.-Indië de heer L. G. Van der Hoek en eenige oud-officieren der schutterij. De burgemeester stelde den nieuwen kommandant aan officieren en verdere leden der schutterij voor en bracht in de eerste plaats een woord van hulde aan den vorigen kommandant, die de gemeente metterwoon heeft verlaten. Hij wenschte den nieuwen kommandant geluk met de koninklijke onderscheiding en feliciteerde ook de schutterij en de gemeente met de goede keuze, door H. M. de Koningin- Regentes gedaan. De heer Van der Meulen toch had alle rangen bij de schutterij doorloopen en daarbij steeds blijk gegeven van belangstelling in en toe wijding aan de zaak der schutterij. Waar de leiding aan zulk eenen werd toevertrouwd, daar kon men er zeker van zijn, dat zij in goede handen was. Spr. vertrouwde dan ook, dat ook de leden der schutterij daarvan overtuigd waren en gaarne den nieuwen kommandant als hun chef ontvingen. Hij hoopte, dat de heer Van der Meulen eene reeks van jaren aan hun hoofd mocht staan en in dat opzicht zijn voorlaatsten voorganger evenaren zou. De heer Van der Meulen bracht in de eerste plaats dank aan de bevoegde macht voor de eer, hem door zgne benoeming bewezen, vervolgens aan den burge meester voor zijne welwillende woorden, aan het dagelijksch bestuur en aan de overige aanwezigen voor hun blijk van belangstelling. Hij verklaarde zich bewust te zijn van de gansch niet lichte taak, welke op hem gelegd werd, doch hij aanvaardde haar met goeden moed, omdat hem de goede geest bekend was van de leden der Goesche schutterij en omdat hij vertrouwen mocht op den steun van het kader. Het was zijn voornemen naar zijn beste weten en kunnen de taak naar eisch te vervullen, op te treden met zachtheid als het kan, met gestrengheid als het moest, zonder aanzien des persoons. Op deze wijze hoopte hij, dat zijn optreden als kommandant ten nutte der schutterij en daardoor ten nutte der gemeente mocht strekken. Met deze woorden aanvaardde hij het commando, waarna de schutterij voor hem en de verdere auto riteiten defileerde en vervolgens uiteenging. Gisteren vervoegde zich aan ons bureau een werklooze met eene klacht, die we reeds meer hebben gehoord, en die een onvermijdelijk gevolg is van de oprichting der vereeniging tot werkver schaffing alhier. Begrijpelijkerwijze kan genoemde vereeniging niet aan alle werkeloozen, die zich bij haar aanmelden, hulp verleenen door werk te verschaffen. Dientengevolge trekken nog verscheidenen het land in om daar werk te zoeken, maar waar dit andere jaren nog eens een enkele maal succes opleverde, daar wordt nu ten antwoord gegeven»In Goes is nu eene »groote" vereeniging tot werkverschaffingge moet dus nu maar zien, dat ge daar geholpen wordt." Dit is eene schaduwzijde van bedoelde vereeniging, waardoor haar nut slechts des te meer in het oog springt, en die een prikkel te meer moet zijn om haar te steunen. Maar toch willen we, in het belang onzer werkelooze stadgenooten, niet nalaten de werk gevers ten plattelande er op te wijzen, dat onze ver eeniging tot werkverschaffing nog slechts in hare geboorte is, dat zij derhalve hare taak voorloopig nog slechts op bescheiden voet kan aanvaarden, en dat dus nog niet alle werkeloozen onmiddellijk kun nen geholpen worden. Mocht er derhalve ten plattelande nog werk ver schaft kunnen worden, en melden zich werkeloozen uit Goes aan, dat men dan de naastenliefde betrachte en hun, die toonen gaarne te willen werken, de behulpzame hand toesteke. Men zij overtuigd, dat, indien hier zoo licht werk te verschaffen was, men eenerzijds zeker geen werkelooze zou afwijzen, maar vooral, dat anderzijds de werkeloozen in dat geval niet op goed geluk ver het land zouden in trekken om werk te zoeken, en te trachten tegen karig loon een stuk brood voor vrouw en kinderen te verdienen. Gistermorgen vereenigden zich in het gebouw der werkverschaffing in de 's-Heer Hendrikskinderen- straat wijk D no. 47 alhier de besturen van den ChristelijkenVolksbond en van de ver eeniging tot werkverschaffing, bene vens de redacteurs van de Zeeuw en van de Goesche Courantdie uitgenoodigd waren de in gebruikneming van bedoeld gebouw bij te wonen. De heer J. M. Rakebeeke, voorzitter van den Christelijken Volksbond, zeide dat, na samenspreking van de beide besturen, besloten was heden het ge bouw van de werkverschaffing tot zijne bestemming te wjjden. Van eene plechtige" in gebruikneming zou hij niet gewagen, daartoe was de zaak te een voudig en droeg de samenkomst een te huishoudelijk karakter. Maar toch de gebeurtenis zelve was als een mijlpaal, waarbij even dient te worden stilge staan alvorens den grooten weg te betreden, die tot het voorgestelde doel moet leiden. De ruimte van het gebouw gedoogde niet het Goesche publiek, dat de vereenigingen voorloopig zoo krachtig steunt, tot bgwoning der opening uit te noodigen, maar toch stelden de besturen er prijs op, dat een paar vertegenwoordigers van dat publiek daarby tegen woordig waren. Als zoodanig meende hp te mogen beschouwen de beide genoodigden, die van den aan vang af in hunne bladen de zaak van den Christe- ïyken Volksbond en van de werkverschaffing zoo krachtig hadden gesteund, en die, naar hij hoopte en vertrouwde, daarmede zouden willen voortgaan, o. a. door aan hunne lezers mededeeling te doen van de in gebruikneming van het gebouw, waarin men thans was samengekomen. Daarna noodigde de voorzitter de beide heeren uit dé localiteit te bezichtigen. Achter het huis bevindt zich een vrjj ruime tuin, waarin eenige personen bezig waren hout te zagen en te kloven, waarvan reeds een respectabele hoeveelheid ten ver koop gereed ligt, zoodat ieder die behoefte heeft aan een vriendelpk houtvuur in haard of franklin, en wiens voorraad brandhout is opgeruimd, zich bij de werk verschaffing van eene nieuwe hoeveelheid kan voor zien. Uit den tuin het huis betredende komt men eerst in eene ruimte, die voorloopig ongebruikt is, maar waarin een ladder geplaatst is, die toegang geeft tot den achterzolder, waarop een chaos van ouden rommel is geborgen. We waagden ons even boven en erlangden al dadelpk de overtuiging, dat onze stadgenooten eene juiste opvatting bobben ge koesterd van de bewering, dat werkverschaffing" alles kan gebruiken. Rechts van de beneden-localiteit waarin we ons bevinden, is een vertrek, waarin in kasten en bedsteden behoorlpk gesorteerd te vinden zpn alle mogelijke en onmogelijke soorten van ffesschen, eene groote hoeveelheid gemberpotten, en eene massa lederwerk, hoofdzakelpk natuurlijk afgedragen schoei sel. Van dit lokaal uit de gang betredende, heeft men links de timmermanswerkplaats, waarin reeds een paar uit oude kisten en planken vervaardigde werktafels waren geplaatst, benevens een lustig snorrende kachel, waarin we eene oude kennis mochten begroeten, maar die door haar net uiter- lijk bpna voor ons onherkenbaar was geworden. Hier was voorloopig één persoon aan den arbeid. De trap beklimmende komt men halverwege op een portaal, dat toegang geeft tot drie vertrekken, waarvan twee voorshands nog geene bestemming hebben, terwijl het derde voor kleörmakerswerk- plaats zal worden gebruikt. Wat aan oude kleeding- stukken en hoofddeksels was ingezameld hing aan den zolder te wachten tot van al dat waardelooze goed iets bruikbaars zal worden vervaardigd. Verder

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1