BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG Gemengde Beriahten, n DECEMBER 1892. No. 152. Algemeen Overzicht Hét debat in de Kederlanilsche Tweede Ka- naer over de Staatsbegrooting was deze week vrij wat minder belangrijk dan de vorige. Bij hoofdstuk Financiën hoofdstuk Nationale Schuld was zonder discussie aangenomen kwam de invoering der \vermogens- en der bedrijfs-belasting ter sprake. De Weren Van Karnebeek, A. Van Dedem en Van Alphen hadden bezwaar tegen de invoering der eerste op 1 Mei a. s., wanneer de invoering der tweede niet tegelijker tijd plaats had. Ook de heer Balil- matm schaarde zich aan bunne zijde, vooral omdat sommige bestanddeelen van het vermogen, zooals machines, gereedschappen en voorradige handelswa ren, in dat geval dubbel getroffen zouden worden, èu door de vermogens-belasting, én door de patent wet. Daarom dan ook wenschte de heer Veegens eene wijziging der laatstgenoemde wet, terwijl hij krachtig de invoering der vermogens-belasting op 1 Mei e. k. voorstond. De minister was als altijd zeer beslist in zijn antwoord. Het zou aan hem niet liggen, wanneer vermogens- en bedrijfs-belasting niet gelijktijdig kon- dm worden ingevoerd. Aan de invoering der eerste op l Mei a. s. hield hij vast en hij verhoogde zijne begrooting nog met een bedrag voor uitgaven van tij d«] ij kou en van big venden aard, in verband inet die invoering, lui wat de bedrijfs-belasting betreft, was hij bereid tot- gemeenschappelijk overleg en hij stelde reeds eenige wijzigingen in het vooruitzicht ter tegemoetkoming aan geopperde bezwaren. Aan den heer De Mryier, dio aandrong op eene herziening der personeele belasting, als middel om te zwaren druk der beide andere belastingen op somuiige klas sen te voorkomen, verklaarde d9 Minister, dat een partieels herziening werd voorbereid, die aan vele bezwaren zal tegemoetkomen, maar dat eene gekeele herziening te veel tijd zou kosten oni die nog te behandelen, wanneer de regeering haar piogramraa in de gestelde volgorde wil afwerken. Even zeker als het was, dat de bogrooting van Financiën zou worden aangenomen, even twijfel achtig scheen dit voor die van Oorlog. Weliswaar hebben geruchten daaromtrent niet altijd groote waarde, en mag daarnaar niet licht het succes van een minister vooraf worden beoordeeld, maar toch het is van algemeene bekendheid, dat de minister Seijffardt lang niet algemeen de rechte man op de rechte plaats wordt geacht, dat zelfs de bevriende pers hem niet zelden tegen is, in éen woord, dat hij om met de Standaard te spreken, genoemd kan worden »de zwakke steê ia dit Kabinet". Hu zullen we ons wel wachten een oordeel uit te spreken over de beginselen, die de heer Seijffardt op militair ge bied voorstaat, maar het is een feit, dat waar men beginselen huldigt die sterk afwijken van wat de meerderheid wil, men reeds bij voorbaat veroordeeld is. Ons leger is over het algemeen hoogst conser vatief van aard, en het is daarom te begrijpen, dat de denkbeelden van den heer Seijffardt over het algemeen weinig sympathie wekken. Het is evenwel de vraag of mannen als dhrn. Seret, Schimmei- penninck en anderen, die bij de behandeling van de begrooting van oorlog het beleid des Ministers zoo scherp critiseerden, zich zooveel beter van zijne taak zouden kannen kwijten. Hoe dit intusschea zjj, de uitslag is voor den Minister van oorlog bijzonder gunstig geweest.. Wel is waar heeft zijne bogrooting verscheidene besnoei ingen ondergaan, doordien bij amendement menige post daaruit is gelicht, maar toch zag hij met 81 tegen 14 stemmen zijue begroofciag aangenomen. De discussiëa zelf leveren geene punten op, voor onze lezers belangrijk geuo°g om daarbij stil te staan. Het buitenland levert voorloopig ai evenmin veel belangrijks op. Wel is waar is in Frankrijk nog altijd d9 Panama-quaestie aau de orde, doch onze lezers zullen deze wel evenmin als wij nog onder de belangrijke zaken rekenen. Het aantal personen, die tot nog toe als eerlijke manschen beschouwd werden, doch die thans blijken met het Panama- geknoei in betrekking te hebben gestaan, neemt steeds toe en het geheel biedt eene verwarring aan, waaruit men bijna niet meer wijs kan worden. Omtrent het bome-rule-ontwerp van den IBiag-el- scïiPn minister Gladstone verneemt de Daily News, een blad, dat in dezen vrij vertrouwbaar mag heoten, dat Ierland vertegenwoordigd zal blijven in het Rijksparlement, maar dat het getal der Iersehe af gevaardigden aanzienlek zal worden verminderd. Het ontwerp zat de bepaling bevatten, dat bijaldien het RLjk*parleuienfc niet binnen een zekeren tijd de Iersehe landquaestie oplost, die oplossing aan het Iersehe parlement, onder de noodige waarborgen tegen onbillijkheid, zal worden overgedragen. Dade lijk na de eerste lezing van het home-rule-ontwerp zal een groote reform-bill voor Engeland bij het Lagerhuis worden ingediend. Tusschen de eerste en de tweede lezing van het Iersehe ontwerp zal een lange tijd verloopen, maar de zitting zal niet worden gesloten dan nadat zekere punten van het regeerings- prograimna zullen zijn afgedaan. In Italië schijnt het bankwezen niet precies zuiver te zijn men spreekt althans over onregel matigheden, die bij verscheidene Romeinsche bank instellingen zouden zijn ontdekt. De Minister van Koophandel heeft nu een ontwerp aangeboden om de bepalingen op de bankinstellingen, die bevoegd zijn tot uitgifte van biljetten met wettelijken koers tot 31 Maart 1893 te verlengen; hij zal dan in middels een onderzoek naar de banken doen instellen. Wcaïieldiiige. Het bericht in uw laatse nummer omtrent den man, die tengevolge van een val in den molen zou overleden zijn, is gelukkig voorbarig do man leeft, en hoewel hij veel pijn heeft, is nog geen geneeskundige hulp ingeroepen. Even gelukkig is het ongeval afgeloopen, dat twee oude vrouwtjes trof, die, Woensdagavond kerkwaaits gaande, door de duisternis misleid, bij de hofstede vau dhr. Wabeke, in eene moddersloot vielen. Ge lukkig dat van daar spoedig hulp opdaagdeanders ware één der t wee, de vrouw van ons oudste raads lid, in de modder gestikt. Een lantaarn daar ter plaatse ware zeker geen overtollige weelde. De firma wed. J. H. C. Kakebeeke Gzn. te Middelburg schouk aan ieder werkman van het vaste personeel harer fabriek (ongeveer 60 personen) eene Kerstgave, bestaande in 10 K. G. bloem. Gisternacht werden de Vlissingers opgeschrikt door het klokgelui der torens. Een felle brand was ontstaan in een der pakketbooten nl. de -Prins Hendrik van de Maatschappij Zeeland", varende van Vlis- singen op Londen. De eerste en tweede kajuit wa ren geheel uitgebrand eer men het vuur meester kon worden. Drie matrozea, waaronder een man van 80 jaar, werden over boord geslingerd, doch gelukkig bijtijds gered. De schade, is zeer aanzien lijk, ofschoon er nog geen goederen of mail aan boord waren. Aan de Maatschappij »De Schelde" is opgedragen hgt herstellen van het mailstooinschip. De schade beloopt een kleine 20,000. De Haagsehe kouter van de Pr. Gr Gt. ver telt de volgende St. Nicolaasgrap, die 5 Dec. jl. werd uitgehaald. In een straatje, »het kleine Raampje", is een bovenwoninkj9 te bezien, waar drie grappenmakers aan studenten eene heel malle Sinterklaas-suprise bezorgd hebben. Het drietal studenten, van welke een hier in genoemd straatje woont, komt op Sinter klaas-avond een ouden kerel met een ouden knol van een paard tegen. De man biedt hun de rossinaut te koop aan. Dat vinden de heeren bijzonder origi neel men onderhandelt over den prijs en ten slotte wordt de koop voor 5 gesloten. Hu is het paard hun eigendom, en onmiddelljk is het besluit ge nomen, den viervoeter op stal te brengen ten huize vau den student in het Raampje. Daar gaat men ia den zeer laten avond heen. De dear wordt door den stuleut-inwoner geopend, en het smalle gangetje van het bovenhuis bevat j uist de plaats voor het oude beest, dat nu de ge- heele ruimte vult. Het paard houdt zich kalm, maar als de studenten daarna de voordeur sluiten en als razenden aan de bel trekken, begint het dier bevreesd en onrustig te slaan en op don grond te stampen. De hospes en de hospita worden verschrikt wak ker, gaan kijken wat er gaande is, en vinden hun gangefje versperd door een paard. De trap kunnen zij onmogelijk af, want het oude, slaande dier neemt de geheele ruimte in. Er blijft hun dus ten slotte niets over dan de ramen op te schuiven en te wachten op een politiedienaar, dien zij den sleutel toewerpen en beleefd verzoeken den onge- nooden gast, dien hun gang tot stal dient, mede te nemen. Dergelijke Sinterklaas-surprises gunt mon zelfs zijn besten vrienden niet! Door drift vervoerd, gaf te Den Helder eene vrouw een jongen, die haar veel overlast aandeed, met een teil een klap op het hoofdeenige dagen daarna stierf de jongen tengevolge van eene hersen schudding. De justitie, die zich met deze zaak be moeit, zal nu hebbeu uit te maken, of die klap dan wel etne andere reden de oorzaak van den dood is. Dezer dagen ontstond in den circus Carré te Amsterdam eene botsing tusscheu een student en een pikeur. De student wierp den pikeur een glas in het gelaat, waardoor deze eene diepe snede aan de kin kreeg. De pikeur is thans overleden, en de justitie heeft aanleiding gevondea het lijk gerechte lijk te doen schouwen, De directie der Nederlandsche heidemaatschappij heeft zich tot verschillende laudbouwmaatschappijen en afdeelingen gewend met verzoek om adhaesie op een adres, door het bestuur gericht aan den Mi nister van justitie. In dit adres wordt met hoogen ernst bij den Minister aangedrongen op wederopneming van de spreeuw (sturnus vulgaris L) onder de beschermde vogelsoorten. Zekere A. S., uit Meppel, die, verdacht van verduistering van een aangeteelcenden brief ter waarde van 1400, zich reeds ee ie maand in pre ventieve hechtenis in de gevangenis te Assen bevond, werd Dinsdagavond onder verzekerd geleide te Mep pel aangebracht. Een en ander zou in verband staan met de bekentenis van den beklaagde, als zou het geld verborgen zijn aan 't jaagpad langs de Drentsche hoofdvaart. Toen men met S. aldaar was aangeko men, sprong hij eensklaps geboeid on al te water. Door de duisternis begunstigd, wist hij aan de hau- den der politie te ontkomen, zwom de Drentsche hoofd vaart door en is doorgeloopen tot Steen wijk, waar hij werd ingerekend door de politie, die hem den volgenden ochtend naar Meppel terugbracht. Door een persoon, werkzaam op de ateliers der Staatsspoorwegen te Tilburg, is een toestel uit gedacht, waarmele het aan- en afkoppelen van wa gens aan de buitenzijde van den waggon geschieden kan. Hierdoor is het gevaar geweken voor rangeerders, die altijd onder of tusschen de wagens moeten krui pen .om ze.te verbinden en zoodoende aan groot ge vaar, vooral bij in beweging zijnde wagens blootstaan. Ook zorgt het toestel voor minder schade aan wa gens bij het tegen elkaar stooien. Deskundigen verklaren het toestel als zeer prac tised en doelmatig. De vorige week was er groote opschudding op het achterporron van een tramwagen te Aken. Uit de winterjas van een heer] steeg een rookwolk op. Zijn buurman, in druk gesprek met een ander, had on gemerkt zijn brandende sigaar wat te laag gehouden, zoodat zij met de jas in aanraking was gekomen. De, brand" werd spoedig gebluscht, maar het geval kostte den onvoorzichiigen rooker 120 Mark, daar bij volgens het oordeel van den rechter de volle waarde van liet nog nieuwe kleodingstuk moest vergoeden.' Bij Lady Miles zijn juweelen gestolen ter waarde van 30,000 pd. st. Het geval droeg zich uiterst eenvoudig toe. De familie zat aan tafel, en de diamanten waren in Mylady's slaapkamer, in eene brandkast en onder do hoede van eene kame nier. De kamenier echter was een oogenblik juist lang geuoeg voor de dieven afwezigen wat de brandkast betrof, die zou ongetwijfeld haren plicht hebben gedaan indien do sleutel niet in het slot gestoken had. In Hallo a/S. hebben in het Walhalla-theater voorstellingen plaats gehad o. a, met een gedres- seerden leeuw »Soliman". Het schijnt echter, dat deze weinig hebben opgediept, althans dezer dagen las men in den Generalanzeiger van Halle Gerech telijke vorkooping van een gedresseerden leeuw, eeD leeuwenkooi, een paard, een hond enz." De gelegenheid om met Kerstmis b. v. de kleinen thuis eens te verrassen en ze een keuseken leeuw te koopem, late men dus niet voorbijgaan. Em zonderlinge oporatio heeft ia het Lineoln- gastkuis plaats gehad. Men heefo er nl. een vrouw verlost van een scheermes, dat zij in een vlaag van waanzin had ingeslikt en dat reeds tot in de maag was gezakt. De patiente is sedert de gevaarlijke operatie vrij wol. Een brutale inbraak heeft te Odessa plaats gehad, waarbij de bankier Liwsckütz het leven in schoot. Juist wilde het dienstmeisje van den bankier de zaak sluiten, toen zij een haar onbekend mansper soon binnen liet. Toen de man bmnen was, liet hij terstond een tiental makkers in, waarvan er vijf het meisje vasthielden, terwijl de anderen Liwsckütz beetnamen en hem met een kussen deden stikken. Het gelukte den roovers niet de brandkast te openen, zoodat zij slechts de zaken van waarde, die de ban kier bij zich had, medenamen, en tevens diens por tent mnaie met een bedrag van 50 roebel. Dat iemand door overklimtning uit de gevan- nis tracht te komenis niets nieuwsmaar een poging om op die wijze in de gevangenis te geraken is zeker niet alledaagsch. Te Plöfcsenzee is 't toch voorgekomen. Men pakte er 's nachts eeu man, die over den muur klom en zich in de open plaats van de gevangenis liet afglijden. Hij beweer de iemand te komen bezoeken, doch kon nie mand aanwijzen wien het bezoek zou geldenhij was noch beschonken, noch krankzinnig. Was 't misschien een middel om onder dak te komen Vijf-en-twintig jonge dames te Nottingham hebben eenen bond gevormd tegen de walgelijke mode, die de vrouwen voor zoover zij smakeloos en gedachteloos 'genoog zijn om voor elk bevel uit den naaiwinkel het hoofd to buigen gebiedt om het vuil der straten aan hare kleederen in hare woning te dragen, of het wolksgewijze den anderen voetgangers in de longen te do9n dwarrelen. Er zijn in de wereld al heel wat nutteloozer bonden ge vormd, dan deze »Bond der Korte Rokken". Gedurende de Kerstweek ontvangt de paus duizend kinderen, 500 jongens en 500 meisjes, allen van tien tot twaalf jaar en uit de voornaamste fa- rniliën van Rome ten zijnent, om in verband met het ophanden zijnde pauselijk jubileum van de klei nen den Pieterspenning te ontvangen, bijeengebracht uit hun spaarpot. Laatste en telegraphische berichten. Btruinisigen. Door den districts-veearts is heden geconstateerd mond- en klauwzeer bij het rundvee op den stal van den heer M. Kostense alhier. Ter openbare terechtzitting der Arrondisse- ments-Recbtbank te Middelburg werd heden behan deld de zaak tegenF. v. d. M,, oud 36 jaar, ge- meente-velwachter te Kruiningen, beklaagd dat hp op den 26 September 1892 ter terechtzitting van het kantongerecht te Goes als getuige onder eede gehoord in de strafzaak- contra G. H. Ossel c. s. te Kruiningen, beklaagd van nachtelijk burengerucht, opzettelijk valsch en in strijd met de waarheid ten nadeele van genoemden beklaagde eene verklaring heeft afgelegd. In deze zaak waren 7 getuigen vanwege het open baar ministerie gedagvaard. Het O. M. achtte het feit wettig en overtuigend bewezen en vorderde een jaar gevangenisstraf. Be klaagde hield vol, dat zijn proces-verbaal overeen komstig de waarheid was opgemaakt. De uitspraak is bepaald op 6 Januari. 's-tfwr&veiilia^e. TWEEDE KAMER. Bij hoofd stuk Waterstaat werd verworpen een amendement- Rutgers om de verdieping der pollen bij Harlingen uittestellen. Een amendement der commissie van rapporteurs om niet overtegaan tot verbetering van de bruggen over het kanaal door Zuid-Beveland werd verworpen met 52 tegen 35 stemmen, en een amendement om een memoriepost uittetrekken voor de schipbrug te Doesburg is ingetrokken na de verklaring, dat de brug in 1893 niet zal worden weggebroken en de minister inmiddels den onder houdsplicht zal onderzoeken. Hedenavond voortzetting. Benoemd tot ontvanger der belastingen te Hulst G. Meeuwissen, thans te Axel. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Door notaris Mulock Houwer is Woensdag te Kwadendamme geveildEen woonhuis, schuurtje en erf te Kwadendamme, groot 4 Aren 23 Centia ren toegewezen aan J. Steenbakker te Kwaden damme voor f 363. Door dön notaris Pilaar werd heden in de Prins van Oranje" geveildde hofstede genaamd »'t Hof Notendijk", in de gemeente Nisse, met 64 H. 1928 c.A. bouw- en weilanden, boomgaard en dpken de veiling geschiedde per hectare. Perc. 17 de hofstede enz. met bouw- en wei landen, groot 13.28.52 H.A., kooper de heer M. Mol te Orezand ad f885 of den hoop f 11,754,06; perc. 8 weiland en watergang, 2.04 31 H.A., kooper de heer Jan Mol te Nisse ad f805, den hoop f1644,70 perc. 910 bouwland, 3.68.80 H.A., kooper de heer M. Mol voornoemd ad f 1095, den hoop f 4038,36 perc. 12 weiland, 1.20.40 H.A., koopers de heeren De Fouw en Lenshoek te Goes ad f 1055, den hoop f 1270,22; perc. 13 bouwland, 2.42.30 H.A., kooper de heer M. Mol voornoemd ad f 1065, den hoop f2600,50; perc. 14 idem, 2.62.90 H.A.,koóper dezelfde ad f 1075, demhoop f 2824,19perc. 15 idem, 3.50.30 H.A., kooper dezelfde adf 1080, den hoop f3531,04 perc. 16 17 idem, 3.68.90 H.A., kooper dhr. A. Witkam te Goes, ad f1085, den hoop f4002,57 perc. 18 idem, 1.55.70 H.A., kooper dezelfde ad f1005, den hoop f 1561,79; perc. 19 idem, 0.90.90 II. A., kooper dezelfde ad f965,,den hoop f877,19 perc. 20 idem, 2.36,70 H.A., koop9r dezelfde ad j f 910, den hoop f2153,40; perc. 21 idem, 1.07.40 H.A. kooper dezelfde ad f 925, den hoop f 906,45 perc. 22 idem, 1.71.90 H.A., kooper de kerk te 's- Heer Arendskerke ad f 961, den hoop f 1651,96 perc. 23 idem, 0.67.70 H.A., kooper dhr. A. Wit kam voornoemd, ad f 985, den hoop f 666,85 perc. 24 idem, 0.56.70 H.A., kooper de heer D. Boonman te Heinkenszaud ad f 1320, den hoop f748,44; perc. 25—2627 idem, 6.15.80 H.A., kooper de heer K. Heiboer qq. te 's-Heer Arends kerke ad f985, den hoop f 6,035,63; perc. 2829 weiland, 3.95.15 H.A., kooper de heer C. G. Kolff 1 te Krabbendijke ad f 1200, den hoop f4,741,80 perc. 30 weiland, 2.36.70 H.A., kooper de heer J. de Jager te Goes ai f 1410, den hoop f3,337,47; perc. 3132—33 dijk en watergang, 8.79.60 H.A., kooper de heer J. A. Be vier de Fouw te Go9S ad f380, den hoop f3,342,25. De gezamenlijke opbrengst is f 54,805,87, aan accessoiren voor sommige perceelen gezamenlijk f 4221, dus totaal f59,026,87, alles onverminderd 12 pet. onkosten. Mddelbiirg. Hedenmorgen te 11 uren had - aau het gebouw van het gewestelijk bestuur van Zeeland alhier de aanbesteding plaats van le. Het onderhoud van het kanaal door Zuid- Beveland, gedurende 1893, 1894 en 1895. (Raming f23170 p. jaar). Inschrijvers de heeren: J. Linden- j berg Cz., Wemeldinge, f 22,238W. L. Schram Kz., Sliedrecht, f 25,300 C. Bolier Cz., Bruinisse, f 21,887 P. J. Visser Pz-, Hansweerd, f 22,350 de Ned. Aannemings-Maatschappij, Gouda, f22,895 A. Kragenveld, Sliedrecht en J. Bruggeman, Hans weerd, f21,765, en J. B. Koch, Hansweerd, f21,170, (minste inschrijver). I 2e. Het verlengen der sleephellingen, dienende j tot het ophalen der ijzeren deuren en het leveren en herstellen van materieel tot vervoer dier deuren ten dienste van de werken van het kanaal door Zuid-Beveland. (Raming f 4380). Inschrijvers de heerenP. J. Visser Pz., Hansweerd, f 4198P. Dronkers, Kapeile, f4272; J. Lindenberg Cz., We meldinge, f4230; A. Kraijenveld, Sliedrecht en J, Bruggeman, Hansweerd, f 4212, en J. B. Koch, I Hansweerd, f3870. Jl Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATEÏ, Voorm. Nam. Voorm. Nam. 24 December 5.43 6.6 0.13 25 6.30 6.54 0.36 1.— 26 7.20 7.47 1.24 1.50 27 8.15 8.45 2.17 2.45 28 9.16 9.50 3.15 3.46 29 10.24 10.58 4.20 4.54 30 X> 11.32 5.28 6.2 Druk F, Kieeuwens Zoon Goes,

Goessche Courant | 1892 | | pagina bijlage 1