JLcL-v©rt©ntiën. Ter verklaring van den toestand die in 't Oldambt heerseht, en de allengs ontstane ontevredenheid schrijft men aan de N. Gron. Ct. 't volgende: »De fout ichuilt in 't verleden©. Kent u den Oldamster boerenknecht of kent u hem niet Het is een stoere kerel, goed gevoed en kind van goed gevoede ouders. Hij draagt een blauwen kiel met roode biesjes niet onaardig een ruime pilow broek en stevige laarzen. Een kerel als een boom die werken kan en werken wil. De kerel is niet kwaad, maar hij is ruw. Hij is niet slecht, maar hij is ongemanierd en slecht op gevoed. Wat maalt hij om het socialisme en theo rieën, die hij niet begrjjptAlleen zijn vingers jeuken hem in de lange winteravonden, al6 hij ver legen is met zijn robuste lichaamskracht, die uiting zoekt. Wat zal hij doen in zijn avonduren De boer bij wien hij dient, heeft hem geleerd dien tijd op straat en in herbergen door te brengen. Ik zal de goeden niet te na spreken, maar had men 's avonds na 7 uur voor het dienstpersoneel een behoorlijk verlicht en verwarmd vertrek beschikbaar gesteld met een kopje koffie en af en toe eenige lectuur, dan waren de toestanden nimmer zoo ernstig geworden als zij nu zijn. Ik voor mij meen dat de landbouwer, toen het hem in de laatste 20 of 25 jaren naar den vleesche ging, zich te hoog boven zijn knechten en meiden heeft verheven en dat hjj den band, die meester en knecht moet verbinden, heeft losgelaten. Heer en knecht zijn van elkander vervreemd en de laatste, tengevolge van een misplaatste zuinigheid op straat gedreven en aan zichzelven overgelaten, is ruwer en losbandiger geworden." GOES, 23 December 1892. Gisteravond werd in de schouwburgzaal van >De Prins van Oranjedoor eenige onderwijzeressen en onderwijzers, ten voordeele der Vereeniging tot Weezenverpleging in Zuid-en Noord-Beveland, eene soirée gageven, waarbij het blijspel *Eene kleine vergissingen de operette »De Vrouw op Schild wachtvlug en ongedwongen werden afgespeeld en bovenmate voldeden. Het luide applaudissement, dat meermalen door de zaal klonk, en waardoor het spel zelfs nu en dan onderbroken werd, was wel het beste bewijs, hoezeer dat spel voldeed. Ook het ta- bleau-vivant De inkwartieringthans in onder scheiding met de vroegere voorstelling in drie ta- tereelen gegeven»de aankomst, het verblijf en het vertrek", was schoon en zeer treffend te noemen. In éen woordhet was een aangename avond. De heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, secretaris der Vereeniging tot Weezenverpleging, was dan ook in waarheid de tolk der aanwezigen, toen hij in wel gekozen woorden hulde bracht aan de dames en heeren, die zulk eene soirée wisten te organiseeren en zoo juist den rechten toon wisten aan te slaan. De toejuiching, waarmede de aanbieding van bou- quetten aan de drie dames, die het hoofdaandeel in de uitvoering hadden gehad, werd begroet, was be wijs hoezeer het publiek met die hulde instemde. Dank behoort aan de dames en heeren, niet al leen voor het genot, dat zij den aanwezigen ver schaften, maar ook voor de bate die zij aan het fonds tot verzorging van ouderloozen verstrekten. Met ingang van 24 Dec. is benoemd tot agent van politie te Middelburg dhr. L. K o o m a n te Kapelle. Kapelle. De'Nieuwjaarscollecte heeft alhier opgebracht f 194,38 en een halve zak tarwe. Aan de rijks-universiteit te Groningen werd gisteren tot doctor in de rechtswetenschap bevorderd de heer J. H. C. B u s i n g geb. te Goes, op een proefschrift, getiteld: »Het Truckstelsel." Woensdag werd te Ter-Neuzen eene Ver eeniging van burgemeesters, secre tarissen en ontvangers der gemeenten in het oostelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen opge richt en het reglement vastgesteld, met opdracht aan het gekozen bestuur om daarop de koninklijke goed keuring te vragen. Dit bestuur bestaat uit de heeren J. A. Van Veen, burgemeester van Ter-Neuzen, voorzitter, L. J. M. Van Waesberghe Janssens, burgemeester van Hulst, tweede voorzitter, L. N. Stubbé, secretaris van Sas van Gent, penningmeester, J. DielemanWz., secretaris van Ter-Neuzen, secre taris, en J. A. Van Vessem, secretaris van Aksel, bijzittend lid. Naar aanleiding van het door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant aan de Regeering in overweging gegeven denkbeeld, om tot voorkoming der verspreiding van het mond- en klauwzeer het houden van markten van herkauwende die ren in het geheele Rijk tijdelijk te verbieden, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken verklaard, het uitvaardigen van zulk een algemeen gebod niet wenschelijk te achten, doch gaarne bereid te zijn om voorstellen tot het verbieden van bepaalde mark ten telkens in overweging te nemen. Tot nader order is in Pruisen ook verboden de invoer uit Nederland van versche en versch gezouten huiden, van versche hoornen en klauwen van herkauwende dieren, van versche klau wen van varkens, alsmede van onbewerkt haar en onbewerkte wol. De enquöte-commissie, welke de uitvoering van het plan van Booth 's Darkest England onderzocht heeft, maakt een breedvoerig verslag openbaar, waarin de commissie zegt, dat zij lo. be vonden heeft dat de ontvangen bijdragen besteed zijn overeenkomstig het program en de bedoeling der gevers; 2o. dat het beheer degelijk, zuinig en omzichtig is3o. dat wanbeheer in het Darkest England-plan de eigendommen en Booth zelf zou blootstellen aan civiele en. crimineele processen, maar dat de waarborgen tegen wanbeheer onvoldoende zijn. Daarom adviseert de commissie aan trustees het beheer op te dragen van de uitvoering van het plan en de eigendommen van Darkest England. De Timet merkt op dat het verslag der commissie de vrienden van het plan noch de bestrijders bevredigt de laatsten wilden weten of de resultaten beant woordden aan de enorme uitgaven, waarover echter het verslag der commissie zwijgt. (N. R. Ct.) Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Gisteren zijn aangenomen de begrootingen voor de landsdrukkerij, het pensioenfonds, het domein fonds, de onteigening van het lokaalspoor Sittard Herzogenrath. Op eene interpellatie van den heer Tydens over de werkeloosheid, aandringende op steun tot het productief maken van vele gronden, antwoordde de Regeering, dat een algemeen voorstel niet kan ge daan worden, maar bij aanvragen der gemeenten om Rijkssteun, in elk bijzonder geval een onderzoek zal volgen. Het onderzoek naar de droogmaking der Zuiderzee wordt voortgezet, ook met het oog op de werkeloosheid, en eene nieuwe onteigeningswet wordt voorbereid. De suppletoir© begrooting voor Waterstaat (in stelling van een landbouwraad enz.) werd aangeno men. Het debat over de Waterstaatsbegrooting is aangevangen. Het algemeen debat was zeer kort bij de artt. werd gisteravond door den heer Lucasse aangedrongen op het plaatsen van ducdalven in de haven te Vlissingen en door den heer Hennequin op verbetering van de haven te Breskens. Aan den heer Conrad verklaarde de minister, dat een voor stel zal worden gedaan om tot oplossing te geraken van het geschil tusschen Ged. Staten van Zeeland en de regeering omtrent zeewering en oeververde diging van calamiteuse polders. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde kerk. Maandag 26 December 's voor middags 10 uur dr. Böhringer van Maastricht. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Baar land ds. Büchli Fest te Hillegom. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gem. te Kattendijke door den heer R. A. Lauts, cand. te Ottoland. Borsele. De onlangs opgerichte Zondagsschool blijkt hier goed in den smaak van ouders en leer lingen te vallen. Het oorspronkelijk getal dezer laatsten, bedragende 52, is thans geklommen tot 80 jongens en meisjes, behoorende tot de drie kerkelijke gemeenten. Wegens den korten tijd tusschen het tot stand komen der school ea het Kerstfeest ont breken de bouwstoffen voor het planten van een kerstboom, doch het voornemen bestaat den kinderen met Paschen eene verrassing te bereiden. Tot leeraar in de wis- en natuurkunde, werk tuigkunde en cosmographie aan de H. B. school, de burgeravondschool en het gymnasium te Tiel, is benoemd de heer dr. L. M. J. Stoel, leeraar aan de H. B. school te Zieriksee. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldJ. C. Mz., 19 :j., te Kolijnsplaat, wegens huisvredebreuk tot 14 dagen gevangenisstraf; J. S., 24 j., te Oudelande, wegens diefstal tot 1 maand gevangenisstraf; J. H., 21 j., te Wemeldinge, wegens mishandeling tot 7 dagen gevangenisstraf; E. W., 20 j., te Kattendijke, wegens mishandeling tot 7 dagen gevangenisstrafJ. D., 18 j., te Kloetinge, wegens mishandeling tot 2 maanden gevangenisstraf. Vrijgesproken werden D. Z., 15 j., te Heinkens- zand, beklaagd van strooperij, en S. D., 43 j., te Ierseke, beklaagd van vernieling. Ter openbare terechtzitting der Arrondisse ments-Rechtbank te Middelburg van Vrijdag den 6 Januari 1893 zal worden behandeld de zaak tegen M. P. v. H., oud 31 jaar, hovenier te Goes; teneinde te worden terechtgesteld ter zake dat hij op 2 September 1892 des avonds omstreeks 11 uur aan den agent van politie tevens onbezoldigd rijksveldwachter Adriaan Vink, die op de openbare straat te Goes zijnen dienst verrichtte, de navol gende aangifte heeft gedaan »Vink er is bij mij ingebroken. »Ik kwam voor een half uur thuis van de ker- »mis met mijne geheele gezin en zag, toen ik mijne voordeur geopend had, die ik zelf op slot had ge- »daan, en mijne woonkamer binnen trad, dat een »fleschje was gelegd onder een raam aan de noord- westzijde, waardoor dit raam nu eenige centime ters openstond, welk fleschje had gestaan van bin- »nen voor het raam op het kozijn met eenige bloemen »er in, dat een hoopje brandhout op de haardplaat »lag, dat vóór ons vertrek op de vloer voor de haard- plaat was nedergelegd, op dat hout was een kin derjurkje nedergelegd, dat even als het hout met petroleum was begotentoen ik mijne woonkamer t>geheel was binnengetreden, zag ik dat de tweede »lade van boven van mijn secretaire openstond en vermiste ik daaruit een blikken bus van buiten groen en van binnen rood geverfd, waarin zich hadden bevonden quitantiën, eene polis van eene assurantie en honderd twintig gulden aan guldens »en rijksdaalders Maandag heb ik er nog f 10 bijgedaan en mijne vrouw wist niet dat ik geld had, ik had het geld ^gespaard om mijne pacht te betalen, nu ben ik »glad gerenuiëerd en zulks terwijl hij wist dat die diefstal niet was gepleegd. In deze zaak zijn van wege het Openbaar Minis terie twee getuigen gedagvaard. Landbouw en Veeteelt. Behandeling van jonge paarden. Het is eene bekende waarheid, dat de wijze van behandelen in de jeugd van zeer veel invloed is op de bruikbaarheid van het paard. Daarom mag het van belang geacht worden, dat zij, die met dit edele dier veel omgaan en daarvan groote diensten ver gen, niet onbekend zijn met de wijze, waarop in voorkomende gevallen met kans op succes moet ge handeld worden. Reeds de behandeling van het veulen in zijn eerste levensjaar is van invloed op zijn ge schiktheid als werkpaard. Uit dit oogpunt is het noodig het jonge veulen steeds zacht te behandelen en veel in aanraking met menschen te brengen. De waarheid hiervan blijkt uit de omstandigheid, dat veulens, die groot gebracht worden op of in de onmiddellijke nabijheid van hofsteden, waar veel jon gens op het erf rondloopen, heel wat gemakkelijker zijn in de behandeling dan de veulens, die in ver afgelegen weiden, buiten de omgeving van menschen, worden gekweekt. Het is daarom verkieselijk, als men het voor het kiezen heeft, om jonge paarden te doen grazen in weiden, die dicht bij een dorp, spoor of scheepvaart-kanaal gelegen zijn. Het dier gewent dan aan menschen en aan in zijn oog vreemde verschijnselen, die het later op zijn levensweg zal ontmoeten. Het is in dit opzicht met het paard geheel als met den mensch. Wie van zijn jeugd af aan in vreemde omgeving is geweest en met allerlei menschen omgang heeft gehad, gevoelt zich onder alle om standigheden, en bij alle menschen op zijn plaats. Jonge paarden, onder de menschen groot gebracht, zullen zelden of nooit moeilijk zijn om in te spannen. Al is het dat toom, gareel, halster, of berijder op den rug hun in den beginne wat vreemd voorkomt, zij zullen er zich in schikken en spoedig er aan gewoon zijn. Menigmaal gebeurt het dat jonge paarden, vooral zij, die niet zulk een opvoeding genoten hebben, weinig lust en inschikkelijkheid toonen om zich het gareel te laten aandoen. Door slaan, trappelen en ronddraaien verzetten zij zich uit alle macht tegen de diensten, die de mensch van hen gaat eischen. Wil men hen met geweld tot hun plicht brengen, dan geraakt men van den oever in de grachtm. a. w. men maakt ze nog meer onhandelbaar. Dat trappelen, ronddraaien, over de strengen trappen enz. is in elk geval nog een onschuldig kwaad, maar het slaan van jonge paarden, de ondervinding leert het, geeft meermalen aanleiding tot ernstige ongelukken. Een bijna onfeilbaar middel om dat af te leeren, is het volgende, dat door een kenner meermalen met goed gevolg is aangewend. Men plaatst het paard in den mestput of op een plaats, die dik met stroo belegd is, zoodat het kan vallen zonder zich te bezeeren. Daarna bindt men één der voorpooten op tot met de hoef tegen het bovenbeen, door een touw met het eene eind vast te maken onder aan dea poot en met het andere om den hals. Het staat dus nu op drie pooten. Vervolgens doet men dat gene, waarbij het gewoonlijk slaat, namelijk het aan steken van het gareel, het vastmaken der strengen, het dicht doen van den buikriem enz. Slaat het nu, dan komt het op twee pooten te staan en rolt omver. Zoodra het ligt, maakt men den voorpoot los om weer te kunnen opstaan, wat men het uit zich zei ven laat doen. Door schrik bevangen gebeurt het echter meermalen dat het tjjden lang zou blijven liggen, maar in dat geval doet men het opstaan. Staat het weer op vier beenen, dan herhaalt men dezelfde be handeling en het zal blijken, dat het paard het niet gauw meer wagen zal ten tweeden male te slaan uit vrees voor vallen. Slaat het de tweede maal toch nog, dan past men nogmaals het middel toe, maar na den tweeden val zal het bijna zonder uit zondering blijken, dat de lust tot slaan geheel ver gaan is. Iedereen zal inzien, dat dit middel beter werkt en minder hard is, dan slaan en ruw toespreken. Het beest ziet niet in, dat de mensch hem tot dien val gebracht heeft en blijft met hem even goede vrienden. Ingezonden Stukken. Geachte Redacteur Vergun mij, namens het Bestuur van den Chr. Volksbond alhier, een paar mededeelingen te doen in uw geafcht blad naar aanleiding van het door zekeren P. ingezonden stukje. P. schijnt te vermoeden, dat het voor den Bond geschonken geld, ten deele althans, naar elders ver zonden wordt. Dit vermoeden is ten eenenmale onge grond. De Chr. Volksbond alhier vraagt alleen steun voor Goesche werklieden, die voor 't oogenblik wer keloos zijn, en besteedt alleen in hun belang de ontvangen giften. Wat de vraag betreft, hoeveel voor den Bond en hoeveel voor werkverschaffing is gegeven, zij mede gedeeld, dat het bedrag der jaarlrjksche contributiön ƒ186,10 bedraagt, en de overige bijdragen zoowel door leden als niet-leden zijn geschonken voor werk verschaffing voor dit jaar. Nog kunnen wij P. ver zekeren dat zij, die om eene of andere reden nog niet als lid tot den Bond zijn toegetreden, op zeer enkele uitzonderingen na, hunne sympathie met den Chr. Volksbond hebben uitgesproken. U dank zeggende, M. d. R., voor de mij verleende plaatsruimte, voeg ik hier nog bij, dat noch door het Bestuur van den Bond, noch door de Commissie tot Werkverschaffing verder acht zal worden ge slagen op anonieme stukken of stukjes, maar dat belangstellenden steeds inlichting kunnen ontvangen, wanneer zij zich tot een der leden van het bestuur wenden. Hoogachtend, Goes, 22/12 '92. Uw Dw. Dr., W. A. VAN GRIETHUIJSEN, Secr. v./d. Chr. Volksbond te Goes. Burgerlijke Stand van Goes van 21 tot 23 Dec. 1892. Getrouwd 22, David Botbijl, 45 j., weduwnaar van Neeltje Beije, te Goes en Maria De Fouw, 46 j., weduwe van Pieter De Pree te Kattendijke Jerphaas De Hoogh, 28 j., jm. en Cornelia Pieter- nella De Jonge, 28 j., jd. Geboren 21, Jacob, z. v. Johannes Torbijn en Wilhelmina Meijer; Micheline Louise Caroline, d. v. Adolph Joseph Christina Bröcker en Cornelia Dorothea Staal22, Martinus Johannes, z. v. An- thonie Verhage en Wilhelmina Adriaanse. Overleden 22, Abraham Van der Mark, 70 j., gehuwd met Maria Van der Mark; Martina Cor nelia Janse Van Noordwijk, 31 j., gehuwd met Casper Anthonie Schuerveld. Liefdadigheid. DIAKENEN der Ned. Herv. gemeente alhier wenschen evenals vorige jaren op Maandag 26 De cember a. s. (zijnde de 35e Kerstdag) na afloop der Godsdienstoefeningen eene buitengewone of Slee-collecte aan de huizen der ingezetenen te houden. Zooals bekend, wordt de opbrengst daarvan be steed om aan hunne armen eenigzins te gemoet te komen door uitdeeling van Katoen, Dekens, Rokken, Schortef enz. De bekende liefdadigheid hunner stadgenooten doet hun de hoop koesteren daartoe weder door hunne gaven te worden in staat gesteld, waarvoor zij zich minzaam houden aanbevolen. Ook gedragen kleedingstukken zullen dank baar worden aanvaard. Goes, den 23 December 1892. Namens Diakenen voornoemd, C. MARINISSE, Voorzitter. I. WESSEL, Secretaris. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum Plaats. Voorwerpen. Informatièn 27 Dec Goes, loopvarkens en biggen, Hollinann. 28 Wemeldinge, planken, varkens enz. H oilman n. 29 Waarde, boomgaard en land, Prins. 80 - Kapelle, hakhout en hoornen, Gallis Merens. 30 Kapelle, boomeu, Gallis Merens. 30 Nieuwdorp, mutsaards enz., Hollmann. 1893 4 Jan Sehore, hoornen, Gallis Merens. 4 Driewegen, afbraak, Hollmann. 5 - Kloetioga, hakhout, Mulock Houwer. 6 Ierseke, boomeD, De Vos. 6 Wolfertsdijk, huizen en huisraad, Pilaar. 7 Borsele, boomen, kaphout, Pilaar. 11 Ierseke, huisraad, huizen, land, Mulock Houwer. 11 v Ellewoudsdijk, bouwmaterialen, Hollmann. 27 - Borse'e, hofstede, De Vos. 22 Feb 's Ileereuhoek, inspan, De Ronde Bresser 1 Mrt., Bar-rsdorp, inspan, De Ronde Bresser. 2 Baarsdorp, meubelen, De Ronde Bresser. Marktberichten. MIDDELBURG, 22 December 1892. Bij kleinen aanvoer aan onze graanmarkt van heden was de vraag naar Tarwe eu Witte Boonen vooral vrij levendig. Jarige Walch Tarwe zonder handel. Nieuwe dito in puike soort zeer begeerd en f 0,60 betaald. Rogge hield men op f 5,50. Wintergerst t4,60. Zomer dito f4. Walch Witte Boonen niet goede vraag en boven vorigen weekprijs gekocht. Voor puike soort moest f8 a 8,25 worden betaald Walch. Bruine Boonen met weinig begeerte in de beste soort f8. Walch. Paaidenboo- nen f 6. Walch. Tuinhoonen hield men op f6,25. Walch. Groene Erwten f 0,50 lager en tot f 8,50 op de kook aange boden Koolzaad zonder handel Boter f 1,15 a 1,25 per K G. Eieren f6,80 per 100 ituks. m L Aanstaanden Dinsdag 27 Decern- d ber hopen AUG. ALLEWIJN 1 en l M. JEREMIASSE f hunne 25jarige Echtvereeniging l te herdenken, f Krabbendijke, 24 December 1892. f Een familielid. y Bevallen van eene Dochter D. C. BRöCKER—Staal. Goes, 21 December 1892. Bevallen van een Zoon W. VERHAGE—Adriaanse. Goes, 22 December 1892. Zoo de Heer wil en wij leven hoopt Ph. WESSEL op 28 December a. s. zijn SOsten geboortedag te herdenken. Goes. D. WESSEL. Heden overleed, na een langdu rig en geduldig lijden van bijna een jaar, onze zeer geliefde echtgenoote, moeder en dochter M. C. SCHUERVELD— Janse Van Noordwijk, in den ouder dom van bijna 32 jaar, nalatende drie jeugdige kinderen, te jong om dit zwaar verlies te beseffen. Namens wederzij dsche familie, C. A. SCHUERVELD. Wed. W. JANSSEN VAN NOORDWIJK geb. Remijn. Goes, 22 December 1892. Voor de vele bewijzen van deel neming zoowel van hier als van elders ons betoond tijdens de ziekte en na het overigden van onze geliefde zuster, be huwdzuster en tante ANNA MARIA DE WITTE, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de familie L. A. KNITEL. Goes, 23 December 1892,

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2