1892 N°. 150. Dinsdag 20 December. 79s,e jaargang. SCHOOLBEZOEK. DE PATENTEN Hoofdelijken Omslag De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de lieeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 8 uren op den De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, dag der uitgave. De ouders of verzorgers van kinderen boven de zes en be neden de twaalf jaren, die volgens de daarvan te maken staten zich op 1 Januari in de gemeente bevinden, doch niet ter «chool gaan, kunnen vanwege de gemeente geene ondersteuning (geneeskundige hulp uitgezonderd) ontvangen, tenzij zij aan- toonen dat liuune kinderen ten onrechte op den ter secretarie ter lezing te leggen staat van niet-sehoolgaanden zijn gebracht, of dat hun het niet schoolgaan dier kinderen niet is te wijten. Goes, den 17 December 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. over het 2e kwartaal van het dienstjaar 1892/93 kunnen ter Secretarie afgehaald worden, van af heden tot en met den 29 December a. s. op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. Goes, den 19 December 1892. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. Het tweede suppletoir kohier van den voor 1892 zooals het door den gemeenteraad in zijne verga dering van 9 December 1892 werd vastgesteld, is door Gede puteerde Stateu van Zeeland, bij hun besluit van 16 December 1892 uo. 51 goedgekeurd, en op heden aan den ontvangor ter invordering uitgereikt, welk kohier, ia afschrift, gedurende vijf maanden ter secretarie voor een iedsr ter lezing zal liggen, kunnende biunen drie maanden na de dagteekening der aan slagbiljetten bezwaren tegen den aanslag, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad worden ingebracht. Goes, den 19 December 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De staart van het artikel. Jhr. mr. W. H. De Savornin Lobman heeft in eene brochure de grondwettigheid van de kiesrecht- ontwerpen bestreden. By eene daarover gevoerde polemiek tusschen den schrijver en de Standaard is gebleken, dat er verschil van meening bestaat om trent de juistheid van redactie van art. 2 van het antir. program van actie van 1891. Bij dat artikel werd een kiesrecht van gezinshoofden vooropgesteld, opdat de bestaande overheersehing van de éene klasse der maatschappij door de andere een einde neme, maar tevens met dien verstande, dat elke overheer sehing in omgekeerde orde worde voorkomen." Naar aanleiding van deze slotbepaling heeft dhr. Lohman in de Standaard o. a. het volgende aan dr. Kuyper (voorzitter van het centraal comité) gevraagd »Op 12 Mei 1891 werd het artikel door den voorzitter aan de orde gesteld. Ik vroeg of niet was ingekomen een amendement van Ned. en O. te Gro ningen. Het antwoord luidde ontkennend. Ik gaf daarover mijne verwondering te kennen, maar stelde, omdat ik de zaak beslist wilde zien, als afgevaar digde zelfstandig hetzelfde amendement voor tot af knipping van den staart. De voorzitter liet het amendement toe, maar bestreed het. Verschillende deputaten namen aan de discussie deel. Daarop bracht de voorzitter het amendement in stemming by zitten en opstaande voorstanders van het amendement zouden van hunne zitplaatsen opstaan. Verreweg de meesten bleven zitten. De voorzitter richtte zich tot mij met de vraag: »Zijt gij over tuigd, dat de meerderheid het artikel in zijn geheel wil houden Ik antwoordde»Ja mynheer de voorzitter!" Daarmede was de zaak afgeloopen, »Nu is mijne eenvoudige vraag deze: »Is die ge schiedenis waar of onwaar Daarmede laat ik de vraag, of het al dan niet afknippen van den staart eene weinig onverschillige zaak was, op het oogen- blik buiten debat." In zijn antwoord op deze vraag zegt dr. Kuyper, dat hij tot zijn leedwezen moet verklaren, dat, zoo zijn geheugen den heer Lohman niet bedriegt, hy zelf voortaan alle vertrouwen op zyn eigen geheugen verloren hoeft. Daags toch na de vergadering, toen ik zag dat toch abusieveljjk de staart by artikel 2 er nog aan zat, heb ik terstond de opmerking gemaakt, dat dit een pure vergissing was. Sinds is deze voorstelling by my geen enkel oogenblik aan het wankelen ge bracht en nog sta ik in de vaste overtuiging, dat uw amendement is aangenomen." De schuld, dat de heer Lohman zulk een afwij- kende voorstelling ran de zaak mee naar huis nam, zal, meent dr. K., wel aan hem gelegen hebben, dat hy in zijne voorstelling niet helder geweest is. Waar om hjj er niet voor heeft gezorgd, dat de vergissing, toen hij haar daags na de vergadering opmerkte, terstond is hersteld, daarover laat dr. K. zich niet uit. De N. Pr. Oron. Ct. vindt hierin aanleiding tot de opmerking, dat een deputatenvergadering bepaald noodig is, al ware 't alleen om uitspraak te doen in het geschilwat in de deputatenvergadering van 12 Mei 1891 is beslist. Volgens het openbaar gemaakt program wilde de anti-revolutionaire partij groote uitbreiding van het kiesrecht, »mits er gezo/gd worde dat de eene stand de andere niet overheersche". Deze mits de staart van 't voorstel werd er volgens dr. Kuyper afgekapt, volgens den heer W. H. De Savornin Lohman e. a. bijgelaten. Daarom trent zou een uitspraak in ieder geval wensckelijk zyn. GOES, 19 December 1892. Hedenmorgen is er door de commissie tot werkverschaffing een aanvang ge maakt met het ophalen van waardelooze voorwer pen, die, na in het huis gebracht te zyn, daar in deze week zullen gesorteerd worden. Dinsdag 27 Dec. hoopt de commissie dan den arbeid in het huis te laten aanvangen, nadat dit door het Bestuur van den Bond officiëel zal zyn opengesteld. Nog is door het Bestuur bepaald ingeval er weder sneeuw zal zyn op te ruimen, werklieden beschik baar te stellen om dit te doen tegen 3 ct. per strekkenden meter; dit geld zal door dsn bode dei- commissie in ontvangst worden genomen na afloop van het werk. Meerdere bekendheid met deze wijze van handelen zal, naar wij hopen, zeker meerderen zich tot den onder-voorzitter van de commissie doen wenden dan de vorige maal, waardoor dan ook het doel sneQuwopruiming" beter zal worden bereikt. Onder de paarden op den stal van den heer Kottier, burgemeester teBorsele, is de lendety- p h u s voorgekomen met het gevolg dat tusschen Zaterdag en Zondag 11. vier paarden aan die ziekte gestorven zyn. (Zie laatste berichten.) Kolijnsplaat. Donderdag 11. gaf de vereeniging Voorwaarts" eene openbare uitvoering bij den heer G. De Jonge voor eene zeer goed bezette zaal. Haar programma bevatte 2 blijspelen in één bedrijf nl. Kwade tongen" en >Knoopen in den zakdoek", en eene operette, getiteld»Eene vronw op schildwacht", mede een kluchtspel in één bedrijf. De heer P. Beun stelde met een gepast woord liet pas opgerichte gezelschap aan het publiek voor, dankte de beide aanwezige bestuursleden van de vroegere rederijkers-vereeniging x>Voorwaarts" voor het belangeloos afstaan van hun tooneel en verzocht by den financiëelen steun, nu reeds zóó geschonken, ook den zedelijken steun der gemeentenaren. En waarlijk, waar de jongedochters inzonderheid, maar ook onze jongelingen met zooveel ambitie, zooveel toewijding en met zooveel netheid optreden, daar veroveren ze stormenderhand de sympathie van het publiek, dat na afloop dan ook uiterst voldaan was. We wenschen de nieuwe vereeniging die eensge zindheid, die liefde voor de kunst en die naïeve vroolykheid, welke men den avond der opvoering zoo kon bemerken, in ruime mate toe, dan bestaat er alle hoop op een lang en nuttig bestaan van het nieuwe Voorwaarts". Wemeldineje. De letterlievende vereeniging »Euphonia", eene dochter der sinds 30 jaren be staande Nutsvereeniging»Goed rond, Goed Zeeuwscb", herdacht jl. Vrijdag haar tienjarig bestaan. De wer kende leden en donateurs hadden zich daartoe ver- eenigd in het gewone oefeningslokaal. Nadat de president de vergadering had geopend met eene rede, waarin de oprichting, de geschiede nis en de tegenwoordige toestand der vereeniging werden geschetst, werd het programma, bestaande uit het houden van voordrachten in ernst en luim, onder algemeene goedkeuring uitgevoerd. Hierna bleven de leden nog langen tijd in gezellig samen zijn bijeen. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 Ja nuari 1893, ter vervanging van de op 31 December 1892 aftredende en niet herbenoembare leden van de geneeskundige raden, tot leden dier raden benoemdvoor Zeeland en westelijk Noord- Brabant dr. J. P. Berdenis Van Berlekom te Mid delburg dr. J. Kosten De Bruyne te Zieriksee L. K. Van der Harst, apotheker te Middelburgmr. A. P. Snouck Hurgronje, te Middelburg, en tot plaatsvervangende ledenJ. De Visser, heel- en vroedmeester te Stavenissedr. Q. J. M. Janssen te Wissekerke A. J. Wynne, apotheker te Middelburg; mr. W. O. J. Alpherts, te Breda. Blijkens bericht van den gezant te Brussel zal de invoer van Neder 1. rundvee in Bel gië, behalve langs Esschen, van 19 dezer af ook geoorloofd zyn langs de douanekantoren van Selzaete en Staak. Het veeartsenykundig onderzoek der ingevoerde dieren, zoowel aan de twee laatstelijk opengestelde kantoren, als van af 19 dezer aan het kantoor Esschen, zal slechts gedurende den dag, d. w. z. van 7 uren 's morgens tot 4 uren des namiddags, plaats hebben. Blijkens bericht van het Duitsche gezantschap is den regeerings-presidenten der aan Nederland grenzende Pruisc-he »Bezirke" door de Pruisische regeering aangeschreven den invoer uit Nederland te verbieden van runderen, schapen en geiten, zullende de invoer van varkens in het vervolg slechts geoorloofd 'zijn onder de volgende voorwaarden 1. De varkens zullen aan de Pruisische grens slechts worden toegelaten, wanneer zij voorzien zijn van Nederlandsche certificaten van herkomst en van gezondheid en nadat een door de Pruisische veeartsen van de plaats waar de dieren de grens overschrijden ingesteld onderzoek zal hebben aangetoond, dat de dieren niet lijden aan besmettelijke ziekte. Ingeval onder eene bezending varkens ook maar een enkel dier aan zoodanige ziekte (vooral mond- en klauw zeer) lijdende wordt bevonden, zal de geheele be zending worden geweigerd. 2. De toegelaten varkens zullen moeten worden vervoerd langs den spoorweg in dichte waggons zonder overlading en, zooveel mogelijk, zonder uit stel naar eene openbare, onder toezicht der veeartsenij- kundige politie staande slachtplaats worden ge bracht Wanneer eene bezending varkens zal zijn toegelaten, zullen de invoerders de slachtplaats moeten aanwijzen waarheen de dieren bestemd zyn. 3. De invoer zal slechts geoorloofd zyn langs de daarvoor aangewezen kantoren en op vastgestelde dagen. Langs de zeezijde zal niet alleen de invoer van herkauwende dieren, maar ook die van varkens uit Nederland door de betrokken regeerings-presidenten in Pruisen evenzeer worden verboden. Op verschillende marktplaatsen zal aan de land bouwers gelegenheid worden gegeven, om het na volgend adres aan den Minister van Bi n- nenlandsche Zaken te onderteekenen Geven met verschuldigden eerbied te kennen Johannes Heemskerk en anderen, landbouwers, ge vestigd in Nederland, waarvan de eerst ondergetee- kenden wonen te Hazerswoude dat zij, adressanten, zich zeer bezwaard gevoelen wegens de toepassing der »Wet op besmettelijke Veeziekte", inzonderheid in zake de toepassing dier wet op het mond- en klauwzeer onder het rundvee, en de daarmede gepaard gaande belemmerende be palingen voor den veehandel dat zij met bescheidenheid meenen, dat de genomen maatregelen tot beteugeling dier ziekte nimmer doel kunnen treffen, omdat de besmetting door het drink water wordt overgebracht, waaraan niets is te ver helpen, aangezien de zieke runderen inzonderheid daaraan behoefte hebben, en dat voorts het afzetten der besmette bouwmanswoningen en landerijen door soldaten wel allerlei belemmeringen aan den land bouw in den weg leggen, en schatten gelds aan het rijk kosten, maar niet de minste gunstige resultaten afwerpen; dat daarentegen aan den veehandel onberekenbare scbade wordt toegepast, en de eerst ondergeteekende zich sedert eenige weken belemmerd ziet in den uit voer van 200 vette varkens, elk ter zwaarte van 150 K.G., wat eene handelswaarde vertegenwoordigt van ongeveer f 10,000 a f 15,000, waarhij nog ge voegd moet worden de waardevermindering van 24 verkochte schapen en eenige runderenzie verder bijlage Nieuwe Rotterdamsche Courant van 28 No vember 1892 dat door eene verkeerde wets-interpretatie van sommige rijksveeartsen de landbouwers onbereken bare schade lyden dat in stede van den landbouw uit zijnen kwij nenden toestand op te heffen, de belemmerende be palingen zoo drukkend zijn, dat vele landbouwers, komt hierin geene gunstige verandering, den strijd om het maatschappelijk bestaan niet vol kunnen houden dat met inachtneming van alle wettelijke bepa lingen, den plaatselijken burgemeester volle vrijheid gelaten kon worden, om, in het eerste stadium dei- ziekte, de landbouwers toe te staan, hun niet aan getast of besmet vee, wat voor den handel bestemd is, te mogen uitvoeren; Weshalve adressanten, op grond van het aange voerde, zeer nederig de vrijheid nemen, zich tot uwe Excellentie te wenden, met het eerbiedige verzoek, dat het Hoogstderzelve behagen moge, landbouw en veehandel van alle drukkende bepalingen, die hunne goede ontwikkeling in den weg (staan, te ontheffen. Hetwelk doende, enz. De Koninginnen hebben ieder een gift van 500 doen toekomen aan het hoofdbestuur der Vereeniging van onderofficieren en minderen der zeemacht, genaamd het Marinefonds. Vanwege de Koningin kwam bij de Maatschappij Het Diamantwerkers-Weezenfonds te Amsterdam de gewone jaarlyksche schenking van ƒ50 in, en de Koningin-Regentes schonk ƒ800 aan de regenten van de stichting »'s Heeren Loo". De Koningin-Regentes heeft een som van ƒ500 geschonken aan de Diaconessen-inrichting te 's-Hage. De aandacht van het publiek wordt gevestigd op het veelvuldig voorkomen van briefkaarten (niet van Rijkswege uitgegeven) die met geen of een onvoldoend frankeerzegel waren voor zien en waarvoor dus van den geadresseeerde een port van 71/2 cent of minder moet worden gevorderd. Het aantal van zoodanige briefkaarten beliep ge durende 6 dagen op de drie voornaamste kantoren meer dan 250. Volgens oud gebruik in de Vereenigde Staten zou het Congres, dat den 8 November 11. is ge kozen, eerst in December van het volgende jaar bijeenkomen en zoolang zou de herziening van het beschermend tarief moeten wachten. Nu wordt gevreesd, dat de bedreigde groote industriëelen van dien langen tusschentijd zullen gebruik maken om aan die herziening alle mogelijke hinderpalen in den weg te leggen. Ook meent men, dat het land onder den druk der beschermende rechten reeds genoeg heeft geleden en dat de democraten, die nu aan de regeering komen, verplicht zijn, het volk van dien last zoo spoedig mogelijk te bevrijden. Invloedrijke leden der partij dringen er op aan, dat het Congres, zoodra de nieuwe president, Cleveland, den 4 Maart zijne functiën heeft, aanvaard, zal wor den bijeengeroepen om het tarief te herzien. Bui tengewone zittingen van het congres zijn echter in Amerika niet populair. De leden zyn er niet op gesteld langer dan noodig is in het warme, onge zonde Washington te zijn. Tegelijk met de herziening van het tarief ver langt een groot gedeelte van het Amerikaansche volk, dat paal en perk wordt gesteld aan de immi gratie. Men begroet de landverhuizers uit Europa niet meer als versterking der onvoldoende arbeids krachten, maar ducht van hen eene overlading van de arbeidsmarkt, waarvan verlaging van loon en eene vermeerdering van het pauperisme de gevol gen moeten zijn, waardoor vooral aan de steden groote uitgaven worden opgelegd. Inderdaad zijn in de laatste jaren uit Europa velen in Amerika ge komen, die weinig bijdragen tot den bloei der re publiek. Czechen, Slowaken, Poolseke en Russische Joden enz. zyn meest arm en te weinig ontwikkeld om zich een bestaan te verwerven. Sommigen willen nu, dat de landverhuizers zul len bewijzen, dat zij eenig vermogen bezitten en kunnen lezen en schrijven. Inmiddels heeft de regeering van de Vereenigde Staten partij getrokken van de cholera, die in Europa heeft geheerscht, om onder voorwendsel van gezondheidsmaatregelen de ongewenschte vreem delingen te weren. Het gaat daarbij vaak barbaarsck toe. Algemeen Overzicht. De behandeling der Staatsbegrooting in het IVeder- landscke parlement werd jl. Dinsdag voortgezet bij hoofdstuk Justitie. Slechts één punt willen we daarvan releveeren, nl. de verhoogde bezoldiging der Rijksveld wachters en de daarmede gepaard gaande reorgani satie van de Rijkspolitie. De laatste werd by amen dement bestreden door den heer G. Van Dedem, maar 'sMinistei-s voorstellen vonden eene meerderheid in de Kamer, zoodat er bij uitvoering der nieuwe regeling zullen zijn: 11 inspecteurs der Rijksveld- wacht met eene bezoldiging van 950 a 1400 45 Rijksveldwachters le klasse (brigadier-majoor) met eene bezoldiging van 825 51 Rijksveldwach ters 2e klasse (brigadier) met eene bezoldiging van 775en 657 rijksveldwachters der 3e klasse met eene bezoldiging van 640. Na Justitie kwam Binnenlandsche Zaken aan de orde, waarover de algemeene beschouwingen dit maal bijzonder kort waren. We kunnen ze dan ook gevoegelijk buiten bespreking laten, omdat daarbij geene punten werden gereleveerd, die voor onze lezers van groot belang zijn. Bij de bespreking der afdeeling Medische politie" ontspon zich eene be langrijke discussie over de wettelijke maatregelen tot wering en beteugeling van besmettelijke ziekten, vooral naar aanleiding van eene desbetreffende nota van mr. Goeman Borgesius, welke bij bet voorloopig verslag over deze begrooting was gevoerd. Nog onder den indruk der jongste cholera-epidemie wenschte de heer Borgesius verscherping van de wettelijke voor schriften, vooral daarop neörkomende, dat hij ver schillende bevoegdheden van burgemeesters bij het uit breken eener ziekte in verplichtingen wilde verauderen. De heer Levy stond den heer Borgesius krachtig ter zijde, doch de Miuister gaf vooralsnog weinig

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1