1892 N". 149. Zaterdag IT December. 79ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nomniers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën vóór 3 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 16 December 1892. In de Kamerzitting van gisteren beeft de beer Tydeman, afgevaardigde voor het district Tiel, bij de behandeling van art. 123 (Rijkslandbouwproef stations) van de begrooting voor Binn. Zaken er bij den minister op aangedrongen, dat in bet zuiden des lands nog een tweede proefstation zou worden op gericht. De minister antwoordde, dat de regeering nog inlichtingen inwint omtrent de meest gewenschte plaats van vestiging van een tweede proefstation, maar dat hij de vestiging daarvan in bet zuiden des lands niet uit bet oog verliest. Uit dit antwoord valt afteleiden, dat er veel kans bestaat, dat bedoeld proefstation er zal komen, en waar er bereids éen in Noord-Brabant is gevestigd, dat echter zal verplaatst worden, daar ligt bet, ge- looven we, voor de hand, dat bet tweede in onze provincie zal worden opgericht. Zeer zeker biedt Goes eigenaardige voordeelen aan als plaats van oprichting daarvoor. Gelegen in bet centrum der provincie, te midden van een streek, die uitsluitend van den landbouw leeft, waarin met name de suikerbietenteelt een zoo groote factor van den landbouw is, mag Goes ongetwijfeld als plaats voor een proefstation ernstig in aanmerking komen. De gisteren alhier gehouden Nieuwjaars- collecte beeft opgebracht f 241,45. Dewijl juist den vorigen dag de commissie voor de werkverschaf fing bij de ingezetenen was rondgegaan en, zooais uit bet onderstaande bericht blijkt, een goeden oogst had gemaakt, viel de opbrengst van de Nieuwjaarscollecte betrekkelijk niet tegen. Intusschen komt de commissie voor deze laatste nog f 65 tekort om op de wijze als bet vorig jaar, d. i. met brood en spek, de Nieuw- jaarsbedeeling te kunnen houden. In bet vertrouwen, dat de ingezetenen baar aan die ontbrekend© som zullen helpen, heeft de commissie tot die be deeling besloten en de levering van bet spek gegund aan de wed. J. Ossewaarde voor f 54,90 per 100 kilo, die van bet brood gedeeltelijk aan G. Van Sluis voor 83/4 ct. en gedeeltelijk aan Jacobus De Buck voor 8"/,oo ct. per kilo, beiden voor de door hen aangeboden hoeveelheid de minste inschrijvers. Van verstrekking van steenkolen kan geen sprake zijn. De commissie, bestaande uit de heeren J. J. Ra- mondt, voorz., B. M. Den Boer, P. Verburg, P. A. Van Acker, I. D. Fransen Van de Putto en A. A. Van Dellen, secr., zal gaarne nog giften inwachten om bet tekort te dekken, in de overtuiging, dat de ingezetenen gaarne zullen medewerken tot de zeker heid, dat bet op den Nieuwjaarsdag niemand aan goede voeding ontbreekt. Naar men ons mededeelt is door den Chris- telijken Volksbond alhier ongeveer 1300 aan contributies en giften ontvangen, terwijl 120 personen als lid tot den Bond zijn toegetreden. In de vergadering van bet bestuur van den Bond en de commissie tot werkverschaffing is besloten met het ophalen der waardelooze voorwerpen Maandag 19 Dec. a. s. te beginnen op de Groote Markt, om streeks 9 uren voormiddags. Gisteravond bad in bet »Slot Ostende" bet jaarlijksch St.-Nicolaasfeest vanwege de V e r e e n i- ging voor Volksvermaken alhier plaats. De opkomst der leden was vrij talrijk. Bij de opening van bet feest deelde de Voorzitter o. a. mede, dat het Bestuur bet plan beeft gevormd een »Floralia" (het aankweeken van bloemen) op te richten en ver zocht den leden zijne poging te steunen, indien dit plan verwezenlijkt wordt. Het is voor een vereeniging als deze, die reeds 26 jaar bestaat en gedurende dien tijd menig feest beeft gegeven, niet gemakkelijk steeds variatie aan te brengen. Toch was zij dezen avond daarin weer geslaagd door bet engageeren van een klein, maar niet onverdienstelijk café-chantant-gezelschap, dat onder directie van den heer Boekbinder uit Amster dam den leden een genoegelijken avond beeft ver schaft, getuige bet welgemeende applaus, dat op elk gegeven nummer volgde. De traditioneels tombola gaf aan eenigen niet onaardige prijzen, terwijl anderen zich moesten schikken naar de grillen van het lot, dat bun een surprise schonk, die hun niet paste of goed paste. Na afloop van bet feest, dat wel wat laat eindigde, gaf de h6er Boekbinder nog eenige extra-nummers, die door velen, ondanks het late uur, nog met genoegen werden aangehoord. Door een en ander heeft de Vereeniging voor Volksver maken haren leden ongetwijfeld een aangenamen avond verschaft. In verband met eene advertentie in ons vorig nommer en omdat de zaak ons nog al van eenig be lang ook voor onze omgeving voorkomt, nemen we bet volgende uit de M. Ct. over »Door de heeren A. Reijnierse Wz. en A. De Wolf Jz. te Middelburg is, nadat in de maand Novem ber door ben eene proef was genomen met bet v e r- zenden van versche melk naar Lon den, sedert 1 December een definitieve dagelijkscbe melk verzen ding van Zeeland uit naar Engeland ge organiseerd. De ondernemers maken daarvoor gebruik van de mailbooten der maatschappij Zeeland" te Vlissingen en benuttigen zoowel de middag- als de avond booten. De melk wordt hoofdzakelijk geleverd door land bouwers te Nieuwland, Middelburg, Abeele, Souburg en Vlissingen aan gene zijde van 't kanaal, en door de ondernemers op bet dorp Nieuw- en St. Joosland en verder langs den weg naar Vlissingen afgehaald. Deze week werd voor bet eerst ook melk uit Zuid-Bevel and voor dit doel naar Middelburg ge voerd en aan bet station aldaar in ontvangst ge nomen bet vooruitzicht bestaat dat deze zending weldra belangrijk zal toenemen. De verzending geschiedt in tinnen kannen van 50 liters inhoud, die te Londen aan éen kooper worden Bij bet examen voor surnumerair, gedeelte B, hetwelk te Utrecht bij de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen beeft plaats gehad, is o- a. geslaagd J. G. Van Dishoeck te Krab- bendijke. Dank zij de medewerking der stoomvaartmaat schappij ^Zeeland" is deze onderneming mogelijk geworden, die, hoewel op 't oogenblik van betrekke lijk kleinen omvang, levensvatbaarheid toont te be zitten niet alleen, maar ook uitzicht geeft op sterke toename. melk wordt bij de landbouwers gekocht op soortelijk gewicht en betaald met 61/2 cent per kilogram, wat, wanneer men nagaat dat 100 liters melk 103 kilogram gewicht vertegenwoordigen, een goeden prijs te achten is. Met dien prijs is voor den veehouder uit zijn vee stapel meer voordeel te maken dan door bet fabri- ceeren van boter en velen denken er dan ook over om zich meer dan tot dusver op het aanhouden van melkvee toe te leggen. Waar natuurlijk de ondernemers in de eerste plaats bun eigen belang in het oog hebben, kan toch de melkverzending naar Engeland, thans reeds 800 a 900 liters per dag, voor de veehouders in Zeeland van groot belang worden, wijl zij hierdoor gelegen heid verkregen dit product, zonder daaraan tijd te moeten wijden, tot goeden prijs van de band te zetten. Daarom vestigen wij de aandacht der veehouders in Walcheren en van degenen uit Zuid-Beveland, die gemakkelijk een spoorwegstation bereiken kun nen, op deze onderneming welke op touw gezet is door jeugdige personen, die der zake volkomen kun dig en in bet bezit van voldoende kapitaal zijn, en die de zaak gaarne zullen voortzetten, indien hun door bet beschikbaar stellen van een grootere hoe veelheid melk dan tot dusver daartoe de gelegen heid wordt geboden. Dat dit zal geschieden is wel af te leiden uit de toezeggingen, die zij reeds ontvingen, terwijl het ook voor de hand ligt dat in den zomer van zelve reeds eene grootere hoeveelheid melk kan geleverd worden". Borsele. Woensdag werd in de Directiekamer alhier eene vergadering van den Dijk- r a a d der calamiteuse waterkeering Ellewoudsdijk- Borsele gehouden, die door 21 leden werd bijge woond. In de eerste plaats werd besloten, onder nadere goedkeuring eenig meer werk te laten ver richten aan de steenbestorting tusschen de peilraaien 10 en 12 van Borsele ten bedrage van p. m. ƒ1100. Vervolgens vond de vergadering goed tusschen de raaien 47a en 50 over te gaan tot oeververdedigiDg door overbestorting van vroeger gemaakte werken en uitbreiding op onverdedigde vakken. De kosten van een en ander werden geraamd op 45200, waar onder begrepen is hetgeen vermoed wordt noodig te zijn voor verzekering van werklieden enz. tegen na- deelen door ongelukken. De loopende begrooting werd in ontvang en uit gaaf verhoogd met /'1548,74,/2, tengevolge van het ontstane goed slot der rekening over 1891/92, ter wijl het artikel, waaronder de kosten van grond boringen en belmduikingen zijn omschreven, in over eenstemming werd gebracht met de werkelijke uit gaaf voor die onderzoekingen. Aan het eind der vergadering deelde het bestuur den uitslag mede van de vijfjaarlijksche doorpeilin gen met overlegging der teekeningen van dwarspro fielen der Wester-Schelde, waar de geul werd onder zocht, hetwelk voor kennisgeving werd aangenomen. Door de Ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van Koloniën, van Financiën en van Buitenlandsche Zaken isaan den heer G. J. Van den Bosch, te Wilhelminapolder, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der ingevolge Kon. besluit van 27 April'91 no 21, ingestelde commissie voor de handelspolitiek, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. De heer dr. B. Carsten, inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in Zuid-Holland, is te Wiesbaden, waar hij tot herstel van gezondheid vertoefde, op 63jarigen leeftijd overleden. VIndépendance meldt dat er weder een grens geschil is gerezen tusschen Nederland en België, waarvan de bewoners van »De Braakman", een hoek, gevormd door de Wester-Schelde en gelegen ten zuiden van het kanaal van Ter-Neuzen, slacht offers zouden wezen. De Braakman bestaat eigenlijk uit twee kleine havens Philippine, dat aan Nederland, en Bouchante, dat aan België behoort. Volgens het tractaat van 1839 moeten de Belgische en Nederlandsche visschers van den Braakman hun bedrijf uitoefenen met inachtneming van volkomen gelijkheid en onder voorwaarden van wederkeerig- heid, zoodat geen vrijstellingen kunnen worden ge schonken of lasten opgelegd aan de visschers van de eene nationaliteit, waarin niet die der andere deelen. Sinds 1843 echter bemoeilijkten de bewoners van Philippine de visschers van Bouchante in het onge hinderd binnenloopen in de Belgische haven, zoodat het noodig werd een additioneel artikel aan het trac taat van 1839 toe te voegen, waarin het recht dei- Belgen duidelijk wordt in het licht gesteld. Dit werd echter volgens Vindépendance altijd door de Nederlanders op zoodanige wijze toegepast, dat de belangen der Belgen grootelijks geschaad worden en verscheidenen van hen genoodzaakt werden «friok te Philippine metterwoon te vestigen, ten einde hun bedrijf ongestoord te kunnen uitoefenen. Het verzet der bevolking van Bouchante tegen dezen toestand wordt echter voortdurend sterker, en zij schijnen voornemens te wezen de aandacht der openbare macht op de zaak te vestigen, teneinde daardoor een diplomatieke tusschenkomst voor te bereiden. Naar Uhenania meldt hebben Nederlandsche en Belgische kapitalisten het voornemen opgevat tusschen Brussel, Antwerpen, Rot terdam en Amsterdam v.v. een stoom- bootdienst in het leven te roepen voor gewoon vrachtgoederenverkeer, alsmede voor ijlgoederen. Aanleiding tot het ontwerpen van deze nieuwe onderneming gaf het Merwedekanaal, wijl daardoor een tolvrije en uitstekende waterwegverbinding tus schen deze vier havens is in het leven geroepen. Men is voornemens 8 goederenbooten ter waarde van 336,000 mark te bouwen, elk van 4000 ctr. draagvermogen. Voor inventaris en bedrijfskapitaal worden 84,000 mark noodig geacht, zoodat het ge- heele kapitaal 420,000 mark zal bedragen. Mejuffrouw Delphine Mees, uit Brussel, zal van heden af aan Koningin YVilkelinina eenmaal 's weeks dansles geven. der minimum salarissen der onderwijzers bij het lager onderwijs, voor wie een minimum van f 400 te laag is. De heer Van Karnebeek wees op voorbeelden uit de strafrechterlijke vervolging van onderwijzers en drong aan op verwijdering van niet goedgezind Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlaudsck-Indië, van 14 dezer, wordt de gouverne-ments-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 694,351 pikols. Bestaat er gevaar dat de cholera het vol gend jaar terugkomt In een bij den Duitschen Rijks dag ingediend memorandum aangaande de epidemie wordt op deze vraag een bevestigend antwoord ge geven. Het komt hierop neder: dat men van den kant van Rusland dit gevaar werkelijk heeft te vreezen en dat eene dergelijke overwintering der cholera als in Rusland, ook in Hongarije, Frankrijk en Nederland niet is uitgeslotendat derhalve de openbare autoriteiten voortdurend hare aandacht op den loop van den gezondheidstoestand in die landen zullen gevestigd houden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Gisteren is met 43 tegen 41 stemmen ver worpen het amendement-Smeenge om de Vereeniging voor ambachtsonderwps in Drente te subsidiëeren. De Minister beloofde echter een nader onderzoek en voorstel daaromtrent. De heer Tydeman achtte de resultaten van het lager onderwijs onbevredigend en zocht de hoofd oorzaak in het schoolverzuim, een kwaad, dat leer plicht noodig maakt ook als noodzakelijke aanvulling der kieswet. De heer Kerdijk drong aan op nadere regeling De heer Lieftinck drong aan op tijdelijke maat regelen tot wering van schoolverzuim. De Minister verklaarde in het aanstaande school- verslag mededeelingen te zullen doen omtrent het schoolverzuim. Het leerplichtontwerp ligt gereed, maar zal niet ingediend worden, voordat de behan deling en de afdoening der kieswet is verzekerd. Wanneer wijziging der schoolwet mogelijk is, is niet te voorspellen. Bij toepassing van art. 26 der schoolwet op dit oogenblik zou de verhooging der tractementen geheel ten laste komen der gemeenten. In strijd met den heer Van Karnebeek acht de minister den algemeenen geest der onderwijzers goed. Eerst na ernstig onderzoek mag tot verwijdering worden besloten van onderwijzers. De minister zal overwegen, om weer tweemaal 'sjaars hulponder wijzersexamen te doen afnemen. De post subsidie aan schilders voor de expositie te Chicago werd na lang debat, op voorstel van den heer Van Kerkwijk, verworpen met 56 tegen 36 stemmen. Hoofdstuk Binnenl. Zaken werd daarop aange nomen. In de avondzitting van gisteren was de begrooting voor marine aan de orde. De heer Goekoop besprak de amendementen van de commissie van rapporteurs en beval den Minister den weg van eene suppletoire begrooting voor den bouw van nieuwe schepen aan. De heer Viruly Verbrugge bestreed de plannen van den Minister, die niet genoegzaam of althans te laat waren toegelicht, terwijl de heer Rutgers in het belang onzer marine den minister zijn steun toezegde. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. 'a-Heer Abtskerke. De heer P. Polderman, aftredend kerkvoogd, is als zoodanig herbenoemd. £2Ilewouflsdijk. Bij de Ned. herv. kerk zijn herkozen tot ouderling dhr. C. Van Liere en tot diaken dhr. J. Rijnberg. Ierseke. Herbenoemd als ouderling bij de Ned. herv. gem. dhr. O. Van der Endt, en als diaken dhr. C. Van der Plasse. Te Lutten aan de Dedemsvaart werd Zondag door ds. Van Lingen, van Zetten, de kerkeraad dei- herleefde Christ. Geref. gemeente bevestigd. Ook te Arnhem heeft zich een deel der vroegere Christ. Gereformeerden, dat met de kerkformatie van dr. Kuyper (vereeniging van Christ, en Ned. Gereformeerden) niet kan medegaan, aan die ver eeniging onttrokken en de oude Christ. Geref. ge meente doön herleven. Reeds is een kerkeraad ge kozen. (U. D.) Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld: H. B., 23 j., te Wolferts- dijk, wegens mishandeling, tot een maand gevange nisstraf; A. K., 32 j., te Ierseke, wegens belee- diging van een ambtenaar, tot 7 dagen gevangenis straf; P. B., 26 j., te Ellewoutsdijk, wegens mishandeling, tot f 3 of 1 dag; P. V., 19 j., te Kruiüingen, wegens mishandeling en dronkenschap, tot f 8 en 3 of 6 en 3 dagenD. M., 54 j., te Krabbendijke, wegens beleediging van een ambte naar, tot 3 of 3 dagen. Vrijgesproken werden: C. v. d. K., 22 j., J. De B., 22 j. en D. S., 23 j., allen te Wolfertsdijk, beklaagd van mishandeling. Ter openbare terechtzitting der Arrondisse ments-Rechtbank te Middelburg van Vrijdag den 23 December 1892 zal worden behandeld de zaak tegenF. v. d. M., oud 36 jaar, gemeente-veld- wachter te Kruiningen, beklaagd dat hij op den 26 September 1892 ter terechtzitting van het kanton gerecht te Goes als getuige onder eede gehoord in de strafzaak contra G. H. Ossel c. s. te Kruiningen, beklaagd van nachtelijk burengerucht, opzettelijk valsch en in strijd met de waarheid ten nadeele van genoemden beklaagde eene verklaring te hebben In deze zaak zijn 7 getuigen vanwege het open baar ministerie gedagvaard. Het openbaar ministerie bjj hst gerechtshof te 's-Gravenhage eischte bevestiging van het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij L. P. Dzn. te Kruiningen werd veroordeeld tot twee maanden gev. straf wegens mishandeling van inwoners van Ierseke. Uitspraak 29 Dec.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1