De beer S. te Utrecbt Werd jl. Zaterdag ver rast niet een onbetaalde rekening van zijn melkboer tot een bedrag van ongeveer 80. terwijl denzelfden dag de broodbakker de zijne ten bedrage van ruim j 90, indiende. Daar de heer S. niet beter wist of beiden waren steeds geregeld betaald geworden, wanneer door hen iets werd geleverd, stelde hij hieromtrent een onderzoek in, waarbij al heel spoedig aan het licht kwam, dat zijn ruim 20-jarige dienst bode reeds sedert geruimen tijd bakker en melkboer eenvoudig maar niet had betaald, niettegenstaande zij hare mevrouw iederen avond de gelden daarvoor had in rekening gebracht. Begrijpende dat dergelijk kwaad niet ongestraft mocht blijven, stelde hij de politie met het gebeurde in kennis, waarvan het gevolg was, dat de ontrouwe dienstbode door de rechercheurs werd aangehouden. Zaterdag in den vroegen morgen werd te Stads kanaal vermist de nog jonge vrouw van den tim merman B. De vrouw was eenige dagen ziek ge weest, zoodat men des nachts bij haar moest waken. Dit deed haar man. Hij had het reeds eenige nachten gedaan en was dien nacht van vermoeidheid in slaap gevallen. De vrouw had in dien tijd het bed ver laten en zich naar buiten begeven. De man, die eenigen tijd later weder ontwaakte, was doodelijk verschrikt zijne vrouw niet meer te vinden en snelde aanstonds naar huiten om haar te zoeken. Hij vond haar echter niet. Des morgens werd haar lijk opgehaald uit de vaart, welke voor haar huis langs loopt, ongeveer een half uur van hare woning verwijderd. Bij het venten der verslagen van de rechtszaak tegen Domela Nieuwenhuis werd in 1884 de socialist P. Voormei tot 3 maanden gevangenisstraf veroor deeld, wegens mishandeling van een politie-agent te Amsterdam. Op aanraden van vrienden vluchtte hij Daar Antwerpen en woonde er tot 1891, toen hem bij den prefect van politie verzekerd werd, dat 31 Augustus 1891 zijn straf verjaard was. Na dien tijd vertrok hij weer naar Nederland, waar hij tot voor een paar dagen ruim een jaar in vrijheid woonde, toen hij gearresteerd werd om zijne straf te ondergaan. De ontevredenen over het Leger des Heils nemen thans ook positie. Te Amsterdam is door enkele oud-officieren van het leger reeds een lokaal gehuurd, om daar op eigen gelegenheid te arbeiden. Door bedoelde heeren is tegen den 14den dezer ook een protestmeeting te Rotterdam aangekondigd, waarin zij hunne grieven tegen het Leger des Heils zullen uiteenzetten. Men zal ook optreden in andere groote steden, en de protest-meetings zullen door het geheele land worden gehouden. Voor de stichting van een reusachtig magazijn van manufacturen, nouveautés en levensmiddelen te Amsterdam zijn daar tot dusver aangekocht negen huizen aau het Rembrandtsplein, vier aan de Balk- in-het-Oogsteeg en drie aan de Bakkerstraat, waar door een bijna rechthoekig terrein van 1800 vierk. meter is verkregen met een gevelbreedte van 50 M. In Mei zal met den bouw worden begonnen. Di recteur zal zijn de heer Boulaine, een reeds lang te Amsterdam wonende Franschman. Van Terschelling schrijft men aan het H.blad: Reeds 14 dagen lang liggen hier ruim 150 schuiten van Volendam, Urk, Tessel en dit eiland in de haven te wachten op goed weer om te visschen. Als de noodzakelijkste kosten betaald zijn, hebben de men- schen dezen winter niets verdiend. Vier schuiten heb ben het in die 14 dagen gewaagd in zee te steken ze hadden samen 25 schelvisschen. Terwijl Zondagochtend op het Plattewegsche Wije te Reeuwijk twee boutschieters, vader en zoon, bezig waren de aangeschoten watervogels uit den zeer diepen veenplas op te visschen, kantelde de boot en geraakten beiden te water. De vader werd met veel moeite gered, doch de zoon zonk onmid dellijk naar de diepte. Uit Groningen wordt gemeld, dat daar Maan- dignaeht 5 woningen een prooi der vlammen zijn geworden, waarbij eene vrouw van 82 jaren in de vlammen is omgekomen. De brand moet ontstaan zijn in de woning dier oude vrouw. Zij was namelijk, met een heete stoof onder de voeten, in slaap gevallen. Des morgens vond men baar verkoold lijk. De trein, die 's ochtends 7 uur van Enkhuizen naar Amsterdam vertrekt, is Zondagochtend niet weg gereden. Door ophooping van sneeuw op het ran geerterrein te Enkhuizen was het, daar de wissels en draaischijf hunne diensten weigerden, onmogelijk eene locomotief voor den trein te krijgen. Bij het rangeeren liep ook nog een wagen derde klasse uit de rails. Een ploeg werd toen belast met het op ruimen der sneeuw, en toen gelukte het eene ma chine voor den trein te krijgen, die om 9 uur 20 min. vertrok. Deze vertrok intusschen nog 20 min. over den tijd. De trein die om 11 uur 7 min. Enk huizen moet verlaten, vertrok te 11 uur 25 min., doch na dien tijd ging alles weer geregeld. De aan komende treinen hadden weinig of geen vertraging. Een ongewoon gevolg van de stremming van het verkeer was, dat in den omtrek op verschillende plaatsen als Monnikendam, Purmerend enz. de gods dienstoefeningen niet konden doorgaan," daar de pre dikanten, die uit Hoorn naar de vacante gemeenten waren vertrokken ter vervulling van eene predik beurt, nu niet op den bepaalden tijd op den kansel konden verschijnen. Uit eene voorname gemeente in het district Yechel schrjjft men omtrent de verkiezingpraktijk nog het volgende aan het Centrum »Toch kreeg men hier vroeger nog heel wat an ders te zien, maar daaraan is eens op grappige wijze een einde gemaakt. Een paar flinke eerlijke kiezers, die het begaan van grove misbruiken aan de stem bus moede waren geworden, namen een gepension- neerden onderofficier in den arm, een man met een deftig voorkomen, doch wien hier niemaud kende. Deze maakte op een uur, dat de verkiezing in volle werking was, met groote staatsie zijn intocht in de gemeente, hij was zeer chique gekleed en gezeten in een keurig rijtuig met twee vurige rossen be spannen. Tersïond begeeft hij zich naar het raadhuis en begint op plechtige wijze aanmerking te maken op de aanwezigheid van een borrelflesch, die ten ge bruik© der kiezers gereed stond. Het kies-bureau schrikt en doet het corpus delicti dadelijk verdwijnen. Tegelijk met de flesch verdwenen ook, uit vreeze van wat nog komen kon, de invullers der stembil jetten. De aanwezige rijks- en gemeente-politie-be- ambten sloegen voor den »hooge" aan, het stem bureau wist er geen touw meer aan vast te knoo- pen en het gold toen eene gemeenteraadsver kiezing de candidaat, dien men zeer had bestreden, werd met glans herkozen. Toen de tijd der zitting verstreken was, gedurende welken men onzen onderofficier aanzag voor een autoriteit, door het gouvernement gezonden, om de knoeierijen tegen te gaan, ging deze zich wat restaureeren. evenals andere »hoogen" plegen te doen en hij vertrok daarna op deftige manier onder het buigen en aanslaan van allen, die in deze eeuw nog eerbied hebben voor het wettig gezag!" Men deelt aan de Arnh. Ct. mede dat er niets waar is van het bericht als zou een inwoner van Geesteren gecalangeerd zijn wegens het onbevoegd weldoen als St.-Nicolaas". Te Biesdorf, in Duitschland, en in plaatsjes in den omtrek, werden in den laatsten tijd haast ontelbare diefstallen van pluimgedierte gepleegd en de te Biesdorf te huis behoorende gendarme was dag en nacht op de been oru de vermetele dieven op het spoor te komen. Toen hij gedurende een der laatste nachten overal een oog in 't zeil gehouden had om op de schelmen te loeren en in den vroegen morgen huiswaarts keerde, zag hij tot zijn ontzetting op de punten van 't hek voor .zijn woning, vier-en-twintig kippen koppen opgespietst. Ai heel spoedig bleek, dat die koppen van zijn eigen kippen afkomstig waren, en dat de dieven, terwijl hij ben zoo ijverig op de hielen zat, in zijn kippenhok hadden ingebroken. Al zijn vier-en-twintig hoenders waren op de plaats zelf op gruwzame manier ter dood gebracht. De koppen hadden de dieveD, om den ongelükkigen gendarme eens heel leelijk voor het lapje te houden, op het hek geplaatst de dieren zelf hadden de liefhebbers Datuurlijk mede genomen en vermoedelijk zullen ze er lekker van gesmuld hebben. Van tijd tot tijd en eigenlijk om de 6 maan den verschijnt voor de Parijsche rechtbank een wel doorvoed persoon, met een vroolijk uiterlijk en aan gename en beleefde manieren. Deze heer heeft niet minder dan 28 veroordeelingen ondergaan voor 28 gelijke misdrijven. Hij beeft het volgende middel van bestaan gevonden. Rij treedt een restauratie binnen en bestelt een goed diner, met fijnen wijn, sigaren enz. Als het op betalen aankomt, vertoont hij zijn leege zakken en verzoekt hem naar het politiebureau te brengen. De rechtbank veroordeelt hem tot 6 maanden gevangenisstraf en nauwelijks ontslagen, begint bij hetzelfde kunstje. Hij is nooit langer dan 48 uren in vrijheid en clan nog alleen omdat de eerste restaurateur, bij wien hij het kunstje beproeft, het niet de moeite waard vindt hem te doen oppakken. De veroordeelde werd nu dezer dagen veroordeeld tot zijn gewone zes maanden, voor een diner van 94 francs, dat hij zonder betaling had genoten. Tegen den zomer, als de jonge groenten er zijn, komt hij weder vrij. De kanonkogelboom. Deze in Guiana en West- Indië inheemsche boom heeft prachtige hoogi'oode, welriekende bloemen en kolossale vruchten, die veel op een kanonskogel gelijken, ook wilde abrikozen" genoemd worden en met een groenachtig-wit merg zijn gevuld, hetwelk aan de lucht blootgesteld spoedig van kleur verandert en blauw wordt. Het merg be vat veel suiker en gom en riekt en smaakt aange naam naar wijn, waarom daaruit eene verfrisschende, verkoelende drank wordt bereid, die vooral bij koortsen wordt gebruikt. Het merg der vruchten verspreidt echter, wanneer het tot bederf overgaat, een ondra- gelijken stank. De harde schalen der vruchten worden als vaatwerk gebruikt. Versche zaden dezer interessante plant, die anders in Europa nergens te bekomen zijn, heeft de heer M. Buijsman te Mid delburg uit West-Indië ontvangen. (VI. Ct.) »De commissie van enquête in het Panama schandaal heeft", spot Figaro, voorgesteld, voortaan het refrein Tararaboum-dé-hé te zingen Panamaboum- de-la-haye" Bij een onderzoek van biervervalsching is ge bleken dat de aanmenging met water hoogst nadeelig is. Van een mengsel Weener lagerbier, dat met 25 en 7 Va pet. water was aangelengd werden zij, die het gedronken hadden ziek. Uit de ziekteverschijnselen, die zich dientengevolge openbaarden, bleek het reeds voor tientallen jaren beweerde, maar ook weder tegengesproken opmer kelijke feit, dat met water verdund lagerbier niet alleen in qualiteit vermindert, maar ook ontleed wordt. Reeds een geringe bijvoeging van water bij een vat bier oefent een nadeeiigen invloed uit op den reuk en den smaak, welke wrang en bitterachtig wordt, terwijl aldus be-(mis-)handeld bier daardoor minder goed bekomt. Bij de Duitscke marine is een nieuw type van oorlogsvaartuig, uitgevonden door den Keizer, voltooid. Het voornaamste kenmerk daarvan is, dat de hutten van de officieren en de bemanning zich op het dek bevinden, hetgeen uit een hygiënisch oogpunt zeer wenschelijk is. Zoo noodig kunnen zij gemakkelijk worden weggenomen en in het ruim overgebracht. De Duitsche marine bezit thans 14 groote pantser- schepen, 18 pantserschepen, 2e klas, 2 kruiser-fre gatten, 9 kruiser-korvetten, 8 gewone kruisers, 9 aviso's en een groot getal kanonneerbooten en torpedo booten. Volgens de Belgische bladen heeft te Brussel een niet genoemd Nederlander een maand of drie geleden een Verzekering-Maatschappij gesticht en zich nu uit de voeten gemaakt, een menigte schul den achterlatende. Een jonge weduwe heeft hij 35.000 fres. afhandig gemaakt. Men verzekert aan den Javabode dat de Oem- biliën-steenkolen bij nader onderzoek niet meevallen en voor het gebruik alleen geschikt zouden zijn bij vermenging met Engelsche kolen. Te Feignies zijn acht reizigers, komende uit Nederland, in het bezit bevonden van 860 patronen van het Mauser-geweer. Zij zijn gearresteerd en voor den officier van justitie te Avesnes gebracht. Een hunner, die vrij is gelaten, is de zoon van een wapenfabrikant te Maastricht-Luik; hij wilde zich naar zijn vader te St. Denis begeven om er met de patronen vergelijkende proeven te nemen. De omstreken van de stad Linkville (Oregon) krioelen letterlijk van de slangen. Als men zich een uur ver buiten de stad begeeft, ontmoet men soms een duizendtal slangen van verschillene kleur en lengte, afwisselende van zes duim tot zes voet. De landlieden dooden de dieren niet en doen hun ook niet het minste kwaad. De kinderen spelen er zelfs mee. De gunst, waarin de slangen in den om trek van Linkville staan, laat zich verklaren uit het feit, dat zij milliarden voor den landbouw schadelijke insecten vernielen. Na afloop eener socialistische vergadering te Gent wilden de socialisten Maandagavond eene be tooging in de straten houden. Dit werd door de politie belet, waarop de betoogors verscheidene re volverschoten losten. Drie agenten vielen ernstig gewond nedereen adjunct-commissaris kreeg een kogel in de dij. Door de aangerukte gendarmerie wer den verscheidene socialisten gevangen genomen. De burgemeester had het houden van alle optochten verboden. Ten einde dit verbod te handhaven joeg de politie de betooging uiteen. Toen de troep vóór den Katholieken Kring gekomen was, had er eene bloedige botsing plaatsde socialisten vielen de politieagenten met dolken en knuppels aan. Ver scheidene gewonde agenten zijn in den Katholieken Kring binnengebracht. De orde is, nadat het gevecht afgeloopen was, ongestoord gebleven. Het oproertooneel duurde slechls enkel© minuten, maar was verschrikkelijk. Zoodra de politie den weg versperde, losten de werkeloozen revolverschoten en sloegen zij met bijlen en brandende toortsen. De politie sloeg er met de sabel op en schoot. Er zullen een zestigtal revolverschoten gelost zijn. De werke loozen liepen met hunne gekwetsten weg. Er ziju in het geheel een dertigtal gekwetsten, waaronder vijf politieagenten. Daarvan drie ernstig. In den socialistischen gemeenteraad van Béziers kan het dikwijls zeer onbroederlijk toegaan. Uit het volgende blijkt dit: De socialist Brousse had dezer dagen zijn ambtgenoot Bédry uitgemaakt voor leu genaar". Een ander, Fournier genaamd, wilde tus- sehenbeide komen, doch Bédry voegde hem toe fBetaal jij je schuldeischers maar!" Fournier wilde nu op Bédry losgaan, doch Bédry haalde een revolver uit den zak en hield hem die voor. Daarop sprongen do andere achtbare raad deden" toe, om Brédy het wapen te ontnemen. Terwijl dit voorviel, werden in de algemeene verwarring tafels en stoelen omver geworpen. Het publiek roerde zich tevens geducht, en de politie, ofschoon vrij talrijk in de zaal ver tegenwoordigd, was niet in staat om aan het schan daal, dat twintig minuten duurde, een einde te maken. De maire vermaande nu tot kalmte, maar noemde daarbij een der raadsledenfarceur". Deze schold hem uit voor „idioot". Een der leden, door schrik bevangen, verliet toen ijlings de zaal en begaf zich naar den prefect, wien hij zijn ontslag als lid van den gemeenteraad vroeg. Voor verdedigers van de doodstraf. In Sept. jl. werd te Ostrowo de kastelein Treciak uit Kucharki ter dood verooi deeld wegens moord, op den gendarme Kriiger gepleegd. De man zou deze week worden opgehangen doch juist nog bijtijds ontving men het bericht dat een voor 14 dagen te Kucharki over leden boer, Formanezek, op zijn sterf bed had bekend Kriiger uit wraak te hebben vermoord. Te Parijs heeft de politie de woning ontdekt van een persoon, die op groote schaal obligatiën enz. vervalschte. Toen hij bemerkte, zich niet langer te kunnen verbergen, schoot hij zich een kogel door het hoofd, vóór de politie het beletten kon. Men vond bij hem stempels, zelfs van den Franschen staat, blanco stukken, borderels van wisselagenten enz. Hij heeft voor millioenen aan valsche papieren aan de markt gebracht geheel Europa door. Gewetenswroeging heeft eene onbekende, die zich weduwe noemt, er toe gedwongen, aan mevr. de Pressensé, bekend om hare liefdadigheid, een pak thuis te zenden, dat bleek te bevatten een halssnoer, een armband, een kruis, een halsketen van goud, 25 zilveren lepels, een zilveren rozekrans, een koralen tooisel met goud gemonteerd, alles door wijlen de moeder der weduwe tijdens de Parijsche Commune in 1871 uit eene villa geroofd. Mevr. de Presensé heeft de voorwerpen aan de justitie doen toekomen. Gewoonlijk, wanneer over zeer samengestelde slingeruurwerken wordt gesproken, bepaalt men zich tot eene beschrijving van het torenuurwerk te Straats burg of te Bern, maar er bestaan nog meer uur werken, die waard zjjn genoemd te worden. Zoo bijv. bezit ook het Stadhuis te Jena een zeldzaam kunststuk en sommigen hebben zelfs be weerd, dat het een der oudste en zonderlingste der wereld is. Boven den wijzerplaat ziet men een grijn zenden bronzen kop, die, als de klok slaat, zijn grooten mond wijd opent. Aan zjjn rechterzijde staat het beeld van een grijsaard, die een gouden appel aan het eind van zijn stok houdt. Zoo dikwijls de mond zich opent, steekt hij dezen den appel toe, maar trekt terstond terug, wanneer de kop in den appel schijnt te willen bijten. Ter linkerzijde staat een engel met een boek in de hand, die bij eiken klokslag met eene hand zjjn boek opheft en met de andere een schelklokje luidt. De bronzen kop heet door geheel Duitschland Hans van Jena, en die naam wordt aan alle nieuwsgierigen gegeven, die zich met de zaken van anderen bemoeien. Deze zinnebeeldige voorstelling had dus ten doel, het schadelijke van dat bedrijf voor te stellen. Naar het volksverhaal is deze kop het afbeeld sel van zekeren Klauss, den nar van Ernst, keur vorst van Saksen, die zich met alles bemoeide, maar dat ten opzichte zijner meerderen met zooveel voorzichtigheid, dat bij het overlijden van den keur vorst een der erfgenamen het kunststuk tot den buitensporigen prijs van f 600,000 kocht, en daar mede het bewijs gaf, dat Klauss de gunst zijner heeren had weten te behouden. (Horlogemaker.) Zaterdag is te Bajanowo, nabij Pruisisch Posen, het volgende gebeurd. Onder de steenkolen op de tender van een locomotief heeft zich blijkbaar een dynamiet-patroon bevondenbij het opstoken van het vuur is deze in den vuurhaard geworpen en ontploft. Dientengevolge zijn de machine en tender geheel vernield en nog verscheidene rijtuigen zwaar beschadigd. Het schijnt dat de reizigers nog niet waren ingestapt, zoodat de machinist en stoker de eenige slachtoffers der ramp zijn. Reeds vroeger werd op het gevaar gewezen, dat dynamietpatronen, bij den mijnarbeid in gebruik en onder de uifcgedolven steenkolen verdwaald, zouden kunnen opleveren. Laatste en telegraphische berichten. Middelburg-. In de geldleening door het ge meentebestuur uitgeschreven, en groot f 85,000, is voor ƒ495,000 ingeschreven. 's-Gravenbagc. TWEEDE KAMER. Bij hoofd stuk V beloofde de Minister eene wijziging der rege ling van de doctorale examens aan de universiteiten te zullen overwegen. De post voor een nieuw museum voor natuurlijke historie te Leiden werd goedgekeurd, na uitdrukkelijke verklaring van den Minister, dat daardoor op het bouwplan volstrekt niet wordt ge- prejudiciëerd. Tegenover dhr. Heldt hield de Minister vol, dat kostelooze plaatsing van leerlingen op de rijks burgerscholen alleen mogelijk is als het perso neel niet behoeft uitgebreid te worden. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur l Mag ik langs dezen weg eens onder de aandacht der autoriteiten brengen, dat op den Oostdijk maar eene halve straatverlichting is, zoodat bij donkere maan gevaar voor ongelukken bestaat Meer dan eens is verzocht om een lantaarn te plaatsen, doch alles te vergeefsch. Ook ware een brandspuit hier zeer noodig, want waar moet het heen als het hemel vuur eens inslaat in dit gehucht met gevulde schuren in de kom, of als een kwaadaardige hand den brand aansteekt, en een felle wind hem aanwakkert Het gevolg zoude zijn, dat vóór de spuiten uit andere gemeenten hier konden zijn, hall Oostdijk in de asch was gelegd. Daar wij behoorlijk onze belasting betalen, vertrouwen wij dat in deze behoefte zal worden voorzien, en dat wij niet uitgesloten blijven van wat andere gemeenten zoo ruimschoots mogen genieten. Een buitenman. K., 12 Dec. 1S92. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Gisteren is door notaris Pilaar alhier, ten ver zoeke van de erven wed. W. De Jonge Jz., ver kocht lo. Een huis en erf, a/d. bocht van Guiné wijk B 122 aan J. B. Huijsse te Goes voor 390; 2o. Een huis en erf a/d. Mooi weg wijk D 71a aan Corns, Van Zweeden Mars.zn. te Goes voor 1005 3o. Een dito aldaar wijk D lib aan id. voor 800 4o. Een huis en erf a/d. Molendijk wijk B 227 aan Jobs. De Jonge te Goes voor f 225; 5o. Een dito aldaar wijk B 234 aan id. voor ƒ400; 6o. Een dito aldaar wijk B 223 aan id. voor 400 7o. Een huis en erf a/d. Mattheus Smallegangesbuurt wijk D 62e aan id. voor 13308o. Een huis en erf a/d. Molendijk wijk B 211 aan Mars. Buitendijk te Goes voor f 430; 9o. Een huis en erf a/d. Wijn gaardstraat wijk A 160 aan id. voor 765; lOo. Een huis en erf a/d. Zusterstraat wijk A 102 aan id. voor f 505; llo. Een huis en erf a/d. Wijn gaardstraat wijk A 89 aan Jb. Van der Weele te Goes voor ƒ835, alles onverminderd 121/2 pet. on kosten. Do overige perceelen zijn niet toegewezen. 34le Staatsloterij, 3e kl. Trekking van Dinsdag 13 Dec. 2e lijst. Getrokken prijzen 25000: 19193. 50006561. 1500 11919. 1000: 12779. 400: 6081 11941. 2007337. 1006077 11015 13373 13803 15371 16565. 453564 3570 3608 3655 3666 3684 8324 8382 8413 8417 8454 10992 12217 12227 15966 15972 15975 15988 17633 17636. Trekking van Woensdag 14 Dec. 3e lijst. 10005659. 4I>0 20009. 20035. 100: 3069 10012. 45: 3573 3581 3603 3700 8179 8243 8255 8277 8342 9821 10977 10990 12202.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2