1892 N°. 148. 79sle jaargang. Donderdag 15 December. UIT DE OUDE DOOS. Gemengde Berichten. Da uitgave dozer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs i>er kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets, Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ot. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzesding van advertentïëia voor 3 uren op den dag: der uitgave. msb! GOES, 14 December 1892. Het door de gemeenten dezer provincie te dragen aandeel in de lichting voor de natio nale militie des jaars 1893 is voor de navol gende gemeenten vastgesteld als volgt Goes 17, Baarland 2, Borsele 4, Driewegen 2, Ellewoudsdijk 2, 's-Gravenpolder 3, 's-Heer Abts- kerke 1, 's-Heer Arendskerke 9, 's-Heerenhoek 1, Heinkenszand 4, Hoedekenskerke 4, Ierseke 9, Ka- pelle 5, Kats 2, Kattendrjke 3, Kloetinge 5, Kolijns- plaat 5, Kortgene 2, Krabbendijke 4, Kruiningen 11, Nieuw- en St. Joosland 2, Nisse 3, Oudelande 1, Oud-Vosmeer 4, Ovezand 2, Poortvliet 6, Rilland- Bath 4, Scherpenisse 5, Schore 3, St. Annaland 5, St. Maartensdijk 7, St. Philipsland 5, Stavenisse 5, Waarde 4, Wemeldinge 5, Wissekerke 6, Wolferts- dijk 5. Door de stemgerechtigde leden der C h r i s t e- lijke Jongelingsvereenging alhier zijn tot leden der commissie van toezicht gekozen de heeren B. Van Asperen Vervenne, P. C. Van Melle, J. Donner, M. De Jonge Jz., C. BeenhakkerAz. (van Kloetinge) en W. Duvekot, welke allen die benoe ming hebben aangenomen. Het bestuur der vereeniging bestaat thans uit de heerenJ. J. Visser voorzitter, J. Jongepier 2e voorzitter, H. Janse Bz. Ie seer., J. W. Van de Weert WJz. 2e secr., W. S. Duvekot Cz. Ie penn., Pk. Wessels 2e penn., A. Verburg bibliothecaris en J. Cense en L. Duvekot Wz. plaatsvervangers, ter wijl ds. W. A. Van Griethuysen, door de gebeele vereeniging verzocht als eere-voorzitter op te treden, dit heeft aangenomen. Het ledental is thans tot 100 geklommen. De sluiting der jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, ook met schietgeweer, in deze provincie is bepaald op Zater dag 31 December 1892, met zonsonderganghet tijdstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild zal nader worden vastgesteld. ElIewomlsdijK. Herbenoemd tot lid van het Burgeilijk Armbestuur dhr. D. M e u 1 e n b e r g. Wemeldinge. Maandagmiddag had alhier voor den oosthavendam de eerste zinking met goed gevolg plaats. Het stak, dat eene oppervlakte be sloeg van 1200 M2., zal nog door twee andere ge volgd worden. De kommies-verificateur 2e categorie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen J. H. D e r e x te Hausweerd is met ingang van 1 Januari 1893 bevorderd tot de le categorie. (M. Ct.) Met het oog op de snelle verspreiding van het mond- en klauwzeer hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant den Minister van Binnenlandsche Zaken verzocht, het houden van veemark- te n in geheel Nederland tijdelijk te verbieden. Onder vee zijn alleen te verstaan herkauwende dieren. Het schijnt dat markten als Rotterdam, Utrecht en ook Zwolle veel tot overbrenging der besmetting bij dragen. Blijkens bericht van den consul te Lubeck is •de invoer uit Nederland in het Lubecksche staatsgebied van runderen, schapen, geiten en varkens verboden. De rijksmiddelen brachten in November jl. op 10,493,605,84 tegen f 12,056,222,76 '/2 in Nov. 1891. De opbrengst over de elf oerste maanden van 1892 bedroeg 109,034,782,57 l/2 tegen ƒ108,039,546,54 over de elf eerste maanden van 1891. Uit het verslag der Rij ksposts paar bank over het jaar 1891 blijkt, dat het getal Ver- eenigingen, die hare kasgelden bij de Rijkspostspaar bank belegden, in 1891 met 335 toenam. Het getal inleggers nam in het vorig jaar toe met niet minder dan 37,236, terwijl het gemiddelde, dat elk inlegger tegoed had, ongeveer op éen hoogte bleef (f 75). Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben gehandhaafd het raadsbesluit der ge meente Dubbeldam tot toelating van den heer Schouten, uit overweging dat het onderschrift Dubbeldam geene handteekening is. De commissie tot samenstelling van het volks liederboek der Maatschappij tot nut van 't alge meen wenscht een onderzoek in te stellen naar die oude liederen, welke thans nog in den mond des volks leven en niet tot de algemeen bekende behooren. Zij meent, dat in menige streek van ons land nog wel dergeljjke liederen of fragmenten van liederen te ontdekken zijn en richt zich daarom tot allen, die haar willen helpen, met het vriendelijk verzoek, haar oude teksten en, zoo mogelijk, ook oude melo dieën te willen mededeelen, of wel haar den weg te wijzen, om er mede bekend te worden. De namen der helpers zal zij zeker gaarne in dank vermelden. De commissie verzoekt beleefdelijk, dat bovenbe doelde mededeelingen gezonden worden aan dr. G. Kalff, lid en secretaris, Weteringplantsoen no. 8, Amsterdam. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens bij hem ingekomen ambtsbericht in de vorige week, als aan Aziati sche cholera overleden, zijn aangegeven in Zuid-Holland: te Kapelle a/d. IJsel, 2 personen. (St.-Ct.) De redacteur der Soer. Ct. schrijft: De a. s. koffie-oogst laat zich niet gunstig aanzien. Van goed ingelichte zijde verneem ik, dat de vooruitzichten voor den a. s. gouvernements zoowel als particulieren koffie-oogst, gelijk wel te verwachten was, alles behalve gunstig te noemen zijn, en dat de hoeveelheid op hoogstens de helft van die van dit jaar te ramen is. Van verscheidene ondernemingen ontvang ik bericht, dat de bloei slechts gering was, terwijl bovendien de vruchtzet ting door de regens als mislukt was te beschouwen. Slechts van de ondernemingen aan de zoogenaamde droge of noordzijde van het Kloet-gebergte luiden de berichten gunstiger. De oorzaak daarvan is, dat de tuinen in dat gedeelte van Java juist dit jaar minder hebben gedragen, zoodat de knopvorming daar ditmaal ruimer en talrijker is geweest. Van verscheidene in het Blitarsche en Malangsche ge legen koffie-ondernemingen verneem ik oogst-ramin- gen, die de haren te berge doen rijzen. Van het Smeroe-gebergte, dat onze mooiste koffie voortbrengt, zijn de berichten van dien aard, dat men op niet meer dan gemiddeld 1/6 van den oogst van dit jaar mag rekenen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs, Beroepen bij de herv. gem. te Kortgene ds. J. Draaisma te Klundert. Op het drietal bij de Ned. herv. gem. te Schie dam staat no. 2 ds. P. J. Van Melle, te Nijkerk. Bedankt voor de beroepen bij de herv. gem. te 's-Gravenpolder en 's-Heer Hendrikskinderen door dhr. H. G. Rooseboom, cand. te Groningen. Op de 22e lijst van Uniegifcen voor de scho len met den bijbel komt voor Kruiningen met Hans- weerd 57,85. Bij de raadsleden van 's-Bosch is copie rond gezonden van de bij het gemeentebestuur dier plaats ontvangen missive van den Minister van Binnenl. Zaken, inhoudende de eischen door Z.Exc. gesteld bij het bouwen eener kweek- en leerschool voor onderwijzers aldaar. Naar men verneemt zijn die eischen niet meegevallen en staat een deel der vroede vaderen, weinig bedacht op het voorrecht, dat Den Bosch in genoemde inrichtingen bezit, gereed om van zijn vroeger idéé om voor die gemeente de school te behouden terug te komen. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over November 1892. Op de School A waren gedurende deze maand 127 kinderen. Onder dezen waren 116 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 11 van 110 verzuimen, en 0 y> meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 0.4 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 0.3 percent over dezelfde maand in 1891. Op de School B waren 280 kinderen, waaronder 264 zonder eenig verzuim, 13 die van 110 verzuimen hadden, en 3 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 0.6 percent, tegen 0.9 percent over dezelfde maand in 1891. Op de School C waren 171 kinderen, waaronder 144 zonder eenig verzuim, 12 met 110 verzuimen, 15 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 4.6 percent, tegen 6.7 percent over dezelfde maand in 1891. Op de School D waren 90 kinderen, waaronder 80 zonder eenig verzuim, 6 met 110 verzuimen, 4 boven do 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 3.2 percent, tegen 2.8 percent over dezelfde maand in 1891. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Nov. 1892 bedroeg 2 percent, tegen 2.1 percent over hetzelfde tijdvak in 1891. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Tn de zitting van gisteren zijn de heeren Van Vlijmen en Van der Kun toegelaten. Hoofdstuk Justitie werd goedgekeurd, nadat de tractements-ver betering en reorganisatie der rijksveldwaeht was aangenomen. Bij de behandeling van Hoofdstuk V (Binn. Zaken) bestreed de heer Kerdijk de houding van den Haag sehen burgemeester in zake dö bekende kiesrecht- meeting. Het algemeen debat over dit hoofdstuk was buiten gewoon kort en in de avondzitting van gisteren vorderde de Kamer met de artikelen tot de afdeeling onderwijs. Bij de afdeeling medische politie had alleen eenig debat plaats over de gewenschte ver scherping van maatregelen tegen de cholera. Rechtszaken. De arrond.-rechtbank te Middelburg veroor deelde Dinsdag wegens wederspannigheid M. H., 19 j., te Kolijnsplaat, tot 7 d. gev. straf. Door den kantonrechter te Haarlem is bij vonnis van 9 dezer uitgemaakt, dat bij huur van dienst boden, indien de dienstbode met 1 Januari de over eengekomen Nieuwjaarsfooi in ontvangst neemt en daarna haar dienst tegen 1 Mei opzegt en op dat tijdstip haar dienst verlaat, zij aan den meester het bedrag der ontvangen Nieuwjaarsfooi moet terug geven. Waarde. De ouderdom van dit dorp, zoowel als de naam van zijn stichter, zijn moeielijk te bepalen. Alleen is ervan bekend, dat weleer tegenover de kerk een kasteel stond, naar alle waarschijnlijkheid het stam huis der oude edelen van Waarde. De plaats, waar dit kasteel zich verhief, draagt den naam van den Kasteelhergomdat zij hooger is dan het omliggende deel van het dorp. Tot voor betrekkelijk korten tijd vond men daar bij het ploegen en spitten nog altijd steenen, terwijl duidelijk te zien was, dat het terrein door een gracht omringd is geweest. De herhaalde watervloeden, waarvan Zeeland zooveel te lijden had, verschoonden ook het dorp en het ambacht van Waarde niet. In het jaar 1530 ging b.v. de geheele polder het Zusterzand verloren, die niet meer bedijkt werd. Bij den vloed van 26 Januari 1682,'s avonds tusschen zes en zeven uur, brak eerst de zeedijk bij Yalkenisse en vervolgens de binnendijk tusschen Yalkenisse en Waarde, genaamd de groene dijk, door een groote menigte vee en veldvruchten, die in de schuren waren geborgen, gingen verloren. De men- schsn en veel vee zochten en vonden redding op den Kasteelberg. De herstellingswerken aan dijken en sluizen vorderden een som van 2400 pond vlaamseh. Maar zie, op 8 Januari 1683, des middags om streeks twaalf uur, kwam een nieuwe vloed opzet ten de herstelde dijk bij Klaasjesweel brak ten tweeden male doorhet water rees nog anderhal ven voet hooger dan het vorige jaar, zoodat het in de kerk tot aan de vijfde tree van den trap van den preekstoel stónd. Ruim een maand later volgde een derde vernielende overstrooming, waarbij sommige huizen tot aan de daken in het water raakten en al de huizen ten noorden van de kerk instortten. Bij deze drie laatstgemeld© geduchte vloeden ver loor echter geen enkel mensch het leven. De nieuw aangelegde dijk had drie roeden voet, zes voet kruin- breedte en acht voet hoogte en werd aanbesteed voor 1520 pond vlaamseh. Verdere overstroomingen kwamen hier niet voor, wpl vallen buitendijks. Reeds van zeer oude tijden bestond er te Waarde een kominanderij van de Tempeliers, die later over ging aan de heeren van Sint Jan. De kerk van Waarde stond ter begeving aan den deken en het kapittel van Sint Salvator te Utrecht, d. w. z. dezen hadden het recht, aan die kerk een priester te be- noemen. De geestelijke van Waarde had een tamelijk groot kerkelijk rechtsgebied; dit'strekte zich name lijk niet alleen uit over zijn eigen parochie, maar bij hem berustte de provisorie of het onderdekenschap over alle parochieën tusschen Honte en Hinkelinge. In 1413 echter gaf hertog Willem van Beieren dit rechtsgebied aan de geestelijkheid van Goes, waar door deze over gansch Zuid-Beveland het dekenschap uitoefende. Later werd dit. weer afhankelijk van het Utrechtsche, daarna van het Middelburgsche bisdom. Het kerkgebouw was aanvankeljjk zeer ruimop 10 April 1589 werd het evenwel door den bliksem getroffenhet brandde geheel af en werd slechts op halve grootte herbouwd. Het kerkbestuur ver zocht aan de Staten van Zeeland, om ten behoeve van dezen herbouw, die 1200 gulden kostte, vrij gesteld te worden van den honderdsten penning voor zestien gemeten lands en van zekere kerkelijke tienden. Eerst twee jaar later werd dit verzoek toegestaan. De heer van Kruiningen bedijkte in 1598 een klein stuk schorre, tegen het ambacht van Waarde gelegen hij was echter verplicht om deswege aan de kerk van Waarde een cijns van acht gulden 'sjaars te voldoen. De kapel tegen de oostzijde der kerk werd ge bruikt tot begraafplaats voor de heeren en vrouwen van Waarde daar werd ook opgericht een marmeren gedenkteeken voor heer Gillis Van der Nisse, die in 1657 bij een oproer te Goes het leven verloor. De hervormde godsdienst vond te Waarde al vroeg aanhangers en voorgangers als eerste leeraar wordt vermeld Guillelmus Camerlinck, die in het jaar 1583 zijn ambt aanvaardde. Onder de volgende predikanten trof ik aan een zekeren Gillis Kousaert, die eerst monnik was geweest en uit Hulst was gevlucht, toen die stad werd ingenomendit werd hem later her haaldelijk verweten en daarom ging hij zich hierover bij het klassikaal bestuur beklagen. De eerwaarde Johannes Hoppaert werd in 1638 door de Spanjaarden opgelicht en gevangen naar Vlaanderen gevoerdmen verzamelde nu in Zuid-Beveland liefdegaven om hem vrij te koopen. Het dorp Waarde lag aanvankelijk meer noord waarts van de kerkdat gedeelte werd genoemd het oude dorpterwijl het westelijke deel den naam kreeg van het nieuwe dorp. Hier was een haventje ten behoeve der beurtschepen op Rotterdam en Mid delburg. De Staten der provincie vergunden aan schout en schepenen van Waarde, om binnen hun gebied een parochie-accijns te heffen van vier gulden en tien stuivers op elk okshoofd Rijnsche, Spaansche of Fransche wijn, en van één gulden en tien stuivers op elke ton zwaar bier, te kwijten door de tappers. Deze vergunning liep slechts over een bepaald aantal jaren, doch kon telkens na ommekomst van dien termijn vernieuwd worden. Daar evenwel op het ver werven van deze gunstbrieven groote onkosten liepen, zóó groot, dat deze byna geheel de opbrengst der accijnzen beliepen, vroeg men ten laatste geen ver nieuwing meer aan, waardoor de acciins natuurlijk verviel. De edelen van Waarde zijn van ouden stam reeds in het jaar 1251 bestond er een Jan van de Weerde, die met den abt van Duijnen een verdrag sloot omtrent land in Schoudee, ten noordoosten van Krabbendijke, en tusschen Honte en Hinkelinge. Boudewijn van de Weerde moest in 1474 hertog Karei van Bourgondië ten oorlog dienen met vier vechtenden te voet. Marinus van de Weerde werd in 1632 hegraven met acht kwartierenWaarde, Baarsdorp, Reimerswale, Haamstede, Stapele, Zaerde, Schenge en Kruiningen, alle geslachten, waarmede hij vermaagschapt was. Deze edelman verzocht vrij heid om als Zeenwsch edelman in de duinen van Schouwen te mogen jagen met »een zeel winden", d. i. een koppel windhonden. De laatste manne lijke afstammeling van dit geslacht stierf te Goes dit was waarschijnlijk Anthonie van Waarde, die lid was van de Goesehe handboogschutterij. Als latere bezitters dezer heerlijkheid komen voor heeren Dn Moulin, De la Torre, jonkvrouw Catha- i'ina van Eversdijk, heeren Van der Nisse en Nijssen. Heer Willem Nijssen was rentmeester der exploiten van Vlaanderen, een ambt, thans behoorende bij den ontvanger der registratie en domeinen. BAVO. Als een bewijs hoever iemand het soms onder voorwaarde van ijver en getrouwe plichtsbetrachting in de maatschappij kan brengen, diene het volgende. Vele jaren geleden woonde te Westkerke, een ge hucht behoorende tot de gemeente Scherpenisse, zekere M. Hovendaal, een man die zich in scherpzin nigheid en ontwikkeling een weinig onderscheidde van zijne destijds al heel weinig ontwikkelde mede gehucht-bewonershieraan had hij het te danken, dat hem in den winter het baantje van schoolmeester toevertrouwd werd. Deze man had twee zonen, waarvan een loopjongen werd bij den geneesheer »op het dorp" en die later naar de koloniën ging als officier van gezondheid. De andere zoon werd boerenknecht en bleef dat tot na 1822, het jaar van zijn loting; hij was toen 18 jaar oud; hij trok een vrij nummer, nochtans ging hij in hetzelfde of in het volgende jaar in dienst. Diezelfde boerenknecht nu was in 1830 tweede-luitenant bij de 18e afdee ling infanterie en in 1853 werd hjj eerste-luitenant bij het 2e reg. van hetzelfde wapen en nog eenige jaren later werd hij tot den graad van kapitein verheven. Dezer dagen is hij als gepensioneerd kaptein bij do infanterie en oud-strijder van 1830 te Kuijk op jarigen leeftijd heengegain.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1