1892 N°. 147. Dinsdag 13 'December. 79ste jaargang. SCHEEPVA A R T. De lijst van inkwartiering, Belasting op de Honden De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij allo Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen oiu en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Kfix; ending van advertentiën vóór 8 uren op den dag; der uitgave. Sas van Goes. Gedurende den termijn, noodig voor liet op profiel brengen vaa de buitenhaven en wel tot nadaro bekendmaking, is het VERB® EST, zonder vergunning van den Sas-^eu Buitenliaveumeester, de nieuwe haven van het Sas van Goes in- of uit te varen. Goes, den 10 December 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. aanduidende de inwoners, die voor liet verleenen van inkwar tiering en ondrrhoud in aanmerking komen en de mate, waarin ieder hunner geacht wordt daariu te kunnen voorzien, is, her zien vastgesteld, eu zal gedurende veertien dagen (13 tot 27 December 1892) tar Secretarie vooreen ieder ter iuzage liggen, terwijl een exemplaar daarvan is aangeplakt. Goes, den 10 DeremW 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, II A R T M A N. Het tweede suppletoir-kohier voor 1892 van de is door den Raad in zijne vergadering van den 9 December jl. vastgesteld en zal na de uitreiking van het aanslagbiljet ge durende eene maand ter inzage liggen, gedurende welken tijd de aangeslageuen hnune bezwaren op ongezegeld papier bij den Raad kunnen indienen. Goes, den 10 December 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HAETMA N. De pijl van den Parth Blijkens het in dit no. voorkomende verslag van de Vrijdagavond gehouden raadszitting is op voor stel van dhr. Hildernisse besloten de invoering der vrije en ordeoefeningen der gymnastiek aan te hou den, kennelijk met bet doel om dat vak niet in te voeren, zoolang de verplichting daartoe van regee- ringswege uitgesteld wordt. Het is van algemeene bekendheid, dat dhr. Hil dernisse binnenkort de gemeente gaat verlaten en tevens, dat hij gedurende eene reeks van jaren de gemeente op velerlei gebied groote diensten heeft bewezen. Daarom betreuren wij het voor hem, dat een zijner laatste daden als openbaar persoon het initiatief tot bovengenoemd besluit is geweest. Dat werkelijk de Kamers het voorstel van den Minister om de verplichting tot invoering van het vak tot 1895 uit te stellen, zullen aannemen, schijnt vrij wel zeker en daarom komt ook ons de door dhr. Ramondt opgeworpen exceptie niet overwegend voor. Al heeft zijne vrees, dat de wijzigingswet niet vóór Januari in het Staatsblad zal staan, goeden grond, vooral nu de Eerste Kamer eerst den 27en bijeenkomt en dan zeker van de begrootingen aller eerst werk zal moeten maken, toch gelooven wjj, dat ook voor de niet om ontheffing gevraagd hebbende gemeenten het rijkssubsidie geen gevaar loopt, ook al zouden die gemeenten, hangende het wetsvoorstel, niet met de invoering op 1 Januari a. s. aanvangen. Maar bet besluit van onzen Raad achten wij niet gelukkig lo. omdat in het voorstel van den Minister slechts van uitstel, niet van afstel sprake is en dus ook de zaak voor onze gemeente slechts eene quaestie van verdaging is, die vooral nu weinig zin heeft, nu alles was voorbereid, de regeling door den districts schoolopziener is goedgekeurd, en de leermiddelen aangeschaft zijn om te beginnen 2o. omdat eene groot© teleurstelling berokkend wordt aan de jonge onderwijzers in onze gemeente, die de akte behaald hebben en voor het vak reeds waren aangewezen, en voor wie de belooning daar voor een aardige bijslag zou geweest zijn op buu traktement 3o. omdat na deze ondervinding het vertrouwen in den verderen loop dezer zaak bij de onderwijzers moet verloren gaaneen prikkel om hier te blijven, terwijl elders hooger traktement is te krijgen, is weggenomenen dus mutatiën te wachten zijn, die, bij het gebrek aan personeel, aanleiding kunnen geven, dat eerlang tot eene algemeene traktements- verhooging moet worden overgegaan, die de gemeente blijvend meer zal kosten dan nu tijdelijk wordt uit gespaard, terwijl de vrije en ordeoefeningen toch moeten komen. Bjj de jongste vacature was er slechts één sollicitant. Ook om het vak zelf komt ons het besluit onge- wenscht voor. Zg die meenen, dat men evengoed b.v. met sneeuwballen gooien kan, geven eenvoudig bewijs, dat ze omtrent de vrije en ordeoefeningen totaal onwetend zijn. Reeds de minister Mackay, die dit vak bij zijne wet op het lager onderwijs van 1889 heeft ingevoerd, prees ze aan als strekkende tot lichamelijke ont wikkeling der natie. En ieder, die ooit eene les in dit vak heeft bijgewoond, moet den indruk ont- j vangen, dat zij zeer bevorderlijk zijn aan eene goede j houding, Hinken gang en aan vlugheid van beweging j wat het lichamelijke betreft, aan zucht tot regel maat en orde, die den geest ten goede komt en waardoor het vak groote paedagogische waarde beeft. Daarom achten wij het besluit noch in bet belang der gemeente, noch in dat der onderwijzers, noch in dat der jeugd en betreuren wij het, dat de naam van dhr. Hildernisse, die jarenlang zooveel in het belang van het onderwijs en van de jeugd deed, aan dat besluit, dat door hem en onze 6 antirevolutio naire raadsleden werd genomen, zal verbonden blijven. De omstandigheid, dat de heer Hildernisse zijn voorstel deed bij eene verkeerde verordening, zal zeker wel in eene latere raadsvergadering in 't reine worden gebracht. De wijziging in de verordening toch, waarbij vak j daarin gebracht wordt, is met alg. st. goedgekeurd, maar de wijziging in de ver ordening, waarbij de traktementen geregeld worden, is op voorstel van dhr. H. aangehouden. Feitelijk is dus het onderwijs in vak j ingevoerd zonder betaling. Het bestuur van den Christel ij ken Volksbond zal in den loop dezer week de bil jetten komen ophalen, die de vorige week bij de ingezetenen zijn bezorgd, met de uitnoodiging door inteekening voor eene contributie of gift van hunne belangstelling in deze voor Goes nieuwe vereeniging te doen blijken. Ha wat op de beide vergaderingen, waarin die vereeniging werd gesticht, is gesproken omtrent de wenschelijkheid van een dergelijken bond, na de verslagen, die daaromtrent in de locale pers hebben gestaan, behoeven we zeker over het streven en het nut van den bond en van de daaraan verbonden vereeniging tot werkverschaffing niet uit te weiden. Het lot to verzachten van die armen, die wel werken willen maar geen werk hebben, te heipen om hen door eerlijken arbeid voedsel voor den disck een turfje voor den haard te doen verdienen is zeker een streven dat door alle weidenkenden gaarne zal gesteund wordento meer, wanneer daarmede gepaard gaat de fnuiking van de bedelarij, waarvan niet altijd de besten het meest profiteeren, en dat in elk geval vernederend is voor den eerlijken arme, d. w. z. voor hem, die, alleen gedrongen door het lijden van vrouw en kroost, zijn toevlucht neemt tot het vragen van een bete broods, vaak in bet stille avonduur uit schaamte voor de vernedering, die hij zichzelf moet opleggen. We bopen daarom, dat het bestuur van den Volks bond niet tevergeefs een beroep zal doen op de mede werking en den steun der ingezetenen. De hulp in dezen verstrekt kan ten goede komen, niet slechts aan den werkman, maar ook aan andere instellingen van liefdadigheid, bij wie allicht minder zal behoeven te worden aangeklopt. Bovendien zal a. s. Maandag vanwege de werkver schaffing een wagen rondrijden, waarop men alles kan werpen wat in bet huishouden als onbruikbaar is ter zijde gelegd. Men aarzele niet de meest on bruikbare voorwerpen daaronder te rekenende werkverschaffing kan alles, zelfs het meest waarde- looze, misschien nog gebruiken. Mogen derhalve ook op die wijze de gaven mildelijk vloeien We kunnen hieraan nog toevoegen, dat'eene bier ter stede loopend gerucht als zouden de gelden, aan den Christelijken Volksbond gegeven, naar's-Graven- hage worden opgezonden eiken grond mist. Alle gelden van den Bond worden tot den laatsten cent in Goes besteed om aan Goescbe werkloozen werk te verschaffen. Trouwens, de geheele organisatie van den Bond, waarvan iedere af deeling geheel zelfstandig optreedt en werkt, sluit elke gedachte aan financiëele verplichting tegenover een hoofdbestuur of andere van zelf uit. in de stad gemakkelijk te kunnen loopen zonder gevaar om uitteglijden of om door de smeltende sneeuw te moeten waden. Dit doel nu wordt zeke.i niet bereikt, wanneer zooals Zaterdag voor slechts enkele woningen de sneeuw wordt verwijderd, om dat de noodzakelijke samenwerking van de ingeze tenen in dezen voorsbands wordt gemist. We hadden dan ook gedacht, dat Werkverschaf fing" op andere wijze zou zijn te werk gegaan. We meenden nl., -i- misschien nog onder den indruk van de rede van den heer Huurman, die pleitte voor krachtig optreden ook zonder fondsen, vertrou wende, dat de noodige gelden wel zouden komen dat alle arbeiders van de werkverschaffing, die daartoe in aanmerking konden komen, r«9ds Vrijdagmiddag, zoodra bet ophield met sneeuwen, over de geheele stad zouden zijn verdeeld om met bezem, schop en kruiwagen gewapend de toen nog losliggende sneeuw met den meesten spoed op te ruimen. Men bad dan Zaterdag geen gladde, en gisteren geene morsige straten gehad, een gemak, dat elk ingezetene ten goede komt. Wanneer men op die wijze ook het voor het publiek practische nut der werkverschaffing had leeren kennen en waardeeren, bad het bestuur met te meer vertrouwen aan de ingezetenen om geldelijken steun kunnen vragen, en het busje voor de vrijwillige giften zou, gelooven we, nergens zijn geweigerd, of zelfs teruggegeven zonder verrijkt te zijn met een gift, overeenkomstig de draagkracht van hem of haar, wie het werd aangeboden. Zou het niet mogelijk zijn, wanneer weder eens de sneeuw onze straten bedekt, op de door ons aan gegeven wijze een proef te nemen H. M. de Koningin-Regentes heeft aan bet hoofdbestuur van de vereeniging Moed, Be leid en Trouw, welke aan de ridders van de Militaire Willemsorde beneden den rang van officier, die op bun ouden dag steun noodig hebben, het leven ge makkelijk poogt te maken, een extragift van f1000 doen toekomen. Een wetsontwerp tot regeling van den dienst bij de militie is aan den Raad van State toe- Sneeuwopruiming. De Christelijke volksbond heeft Vrijdag in de bladen bekend gemaakt, dat zij, die de sneeuw voor hunne woningen wilden laten opruimen, zich bij een der leden van het bestuur konden aanmelden. Het gevolg daarvan is geweest, dat voor enkele wonin gen Zaterdag de sneeuw was verdwenen. We ge looven echter, dat deze eerste proeve van het nut der vereeniging tot werkverschaffing noch aan het bestuur, noch aan de ingezetenen, die d© sneeuw lieten opruimen, heeft voldaan. Wat toch is het doel waarmede het laatste geschiedt Niet in de eerste plaats, dunkt ons, om voor de eigen woning een schoon plekje te hebben, maar wel om overal GOES, 12 December 1892. De heer J. J. Verniet van 's-Heer Arends- kerke is te Leiden bevorderd tot apotheker. De Kamer van koophandel en fabrieken te Ter-Neuzen heeft besloten, op verzoek van de Ka mer van koophandel te Middelburg, adkscsie te ver leenen aan haar adres aan do regeering betreffende het doen bouwen van nieuwe schepen aan onze rijkswerven. In zijn antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot wijziging van art. 6, le lid der wet op het lager onderwijs (V r ij e en ordeoefeningen), zegt de Minister dat geen zekerheid bestaat dat de be staande moeilijkbeden op 1 Januari 1895 zullen zijn opgehelderd, doch hij meent veilig te mogen onder stellen dat zij zich niet in dezelfde mate zullen doen gevoelen als thans. Door de verlenging van den termijn kan tevens opnieuw worden overwogen hoe 't best aan de be zwaren is tegemoet te komen, terwijl na 1 Januari 1895 weer een tijdvak van 6 jaren volgt, gedurende hetwelk telkens voor 2 jaren ontheffing kan worden verleend aan de scholen, waarvoor dat dan nog noodig blijkt. Dat afzonderlijke lokalen voor de oefeningen noo dig zullen zijn, kan de Minister niet toegeven nadere overweging dezer zaak is noodig, maar de Minister meent dat de vrije en ordeoefeningen de onderwijskosten, ook voor zooveel de lokalen be treft, zoo min mogeljjk moeten opvoeren. Voor zoover bekend, hebben thans in 't geheel de aanteekening verworven 4683 mannen en 1114 vrouwen. In geen geval acht de Minister de tijd daar voor een meer ingrijpende wetswijziging ten aanzien der vrije en ordeoefeningen. Ten gevolg© van het overlijden van den heer mr. H. D. Levyssohn Norman zal eene zing van een lid der Tweede Kamer moeten plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Rotterdam. Zij is bepaald op Dinsdag 3 Januari e. k de her stemming, is die noodig, op Dinsdag 17 Januari. Blijkens bericht van den consul-generaal te Hamburg is de invoer uit Nederland in het Hamburgscbe staatsgebied van rundvee, scha pen, geiten en varkens tot nader order verboden. In Maart of April e. k. zal een vergelijkend onderzoek plaats vinden van adspiranten voor de be trekking van surnumerair der po8.tergen, waarvoor 25 plaatsen ter vervulling worden open gesteld. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Ct. van 12 - De Eerste Kamer heeft Zaterdag aange nomen de Wet op het Nederlanderschapde wij ziging der Artsenijwet; de overeenkomst met de gemeente Zutfenden verkoop van grond te Vlis- singende internationale overeenkomst van den industriëelen eigendom. De Minister van Oorlog verklaart iu zijn antwoord op het Kamerverslag over zijn begrooting, dat bij niet voldoen kan aan den wensch der commissie van rapporteurs om al de verhoogingen uit zijn begrooting weg te nemen, daar hij er niet in kan toestemmen om daaraan bet karakter eener Credietwet te geven, zoodat maat regelen, die in het belang van de levende strijdkrachten of van de doode weermiddelen noodig en die al dadelijk uitvoerbaar zijn, voor onbepaalden tijd zouden moeten worden verschoven. Naar men zegt kreeg Daniël De Lange een aanbieding om met zijn koor in bet volgend jaar naar Chicago te komen, maar heeft hij die af gewezen. Ook zou hem een voorstel door een im presario zijn gedaan voor een tournee van 3 maanden, tegen een vergoeding van f 90,000. In Januari zal het koor te Luik optreden. Vod Men schrijft uit het district V e c h e 1 het navolgende aan het Centrum als een curieus staaltje van de vrijheid der verkiezingen, al thans in dat district: In eene der voornaamste gemeenten, wier naam ik voorshands nog wel zwijgen wil, gaat het aldus toe Bij het stembureau zit de secretarisdeze vult alle briefjes in. Want het is hier een gebruik, dat iedereen zijn briefje op het bureau laat invullen, of liever gezegd, men ruilt bet blauwe biljet in tegen een, waarop de candidaat der kiesvereeniging staat en welke briefjes, ditmaal ingevuld met den naam Van Vlijmen, bij de stembus op tafel lagen. Vandaar dat die secretaris reeds in de herberg heeft gezegd, dat alle briefjes, welke ingevuld mede gebracht. waren en alzoo niet waren ingevuld of omgeruild ten raadkuize, op jhr. De la Court waren uitgebracht. Zoo doende zijn aldaar verschillende personen bang en durven zij niet tegen dien secretaris optreden. Zoo iets gebeurt in tegenwoordigheid van het hoofd der gemeente en van twee leden van den Raad. Voor het Fonds tot ondersteuning der weduwen en weezen van vrijwillig die nende militairen beneden den rang van officier" is ontvangen een bedrag van ƒ1750, waarvan ƒ1000 namens H. M. de Koningin en 750 namens H. M. de Koningin-Regentes. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Luth. gem. te Haarlem ds. J. A. Helper Sesbrugger, te Zierikseebij de Geref. kerk te Serooskerke (W.) ds. D. C. P. Slug ter, te Vianen. Ellewoudsdijk. Bij de Ned. Herv. kerk zijn herkozen tot notabelen dhrn. Jac. Smallegange en P. Stouten. 's-BIeer Areitdskerke. Het kiescollege alhier heeft tot ouderling gekozen dbr. C. Qtte en tot diaken herkozen dhr. Jacob Smit. Blijkens het thans verschenen Jaarboekje voor de Gereformeerde kerken in Nederland voor 1893 bedtaagt het aantal predikanten bij die kerk 442 emeriti-predikanten 25. Het aantal vacante gemeenten bedraagt 256in Groningen zijn de minste vacatures, in Zuid-Holland de meeste. Het aantal Geref. gemeentescholen bedraagt 123, waarvan 39 worden gesubsidiëerd door de Vereeni ging voor Geref. schoolonderwijs. De tbeol. school te Kampen telt 126 studenten, 59 theologische en 67 propaedeutische. Aan deze school zijn verbonden 5 professoren en 3 leeraren. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam bedraagt het aantal ingeschreven studenten voor den cursus 1891/92: voor de faculteit der godgeleerdheid 69, godgeleerdheid en rechtsgeleerdheid 10, godgeleerd heid en letteren 2, rechtsgeleerdheid 7 en letteren 9in het geheel 97 studenten met 8 hoogleeraren. H. M. de Koningin heeft ten bate van het huis ten dienste der Synode der Ned. Herv. kerk, te 's-Gravenhage aangekocht, geschonken 600 eu H. M. da Koningin-Regentes f 400.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1