1892 N°. 146. Zaterdag 10 December. 79s"' jaargang. AANBESTEDING Nieu vvjüarscommissie GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Ad verten tiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. COURANT. De prijs dor gewone advertentiën is vau 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. iDzendiu^ aran advertentiën vóór 3 ure.? jp den «lag; der uitgave. OP ZATERDAG DEN" 17 DECEMBER 1S.92, des namiddags e 1 uur, iu het Raadhuis vau gemeente-werken en leverantiën voor 1893, te weten: le. bet timmerwerk en de levering van touwwerk 2e. metsel-, stukadoors- en steenbouwwerk 3e. leidekkers-, lood-, zink-en pompmakerswerk; 4e. smids-, kachel- en slotenmakerswerk 5e. schilder-, behang- en glazenmakerswerk 6e. stoffeerders werk 7e. de levering van grint en grintzand 8e. borstel- en mandenwerk. Alles volgens tarief. De levering tbr artt. 19 eu 23 van liet tarief worden niet afzonderlijk aanbesteed maar aan verschillende aannemers opge dragen. Het bestek ligt op da gowone uren in het Raadhuis ter inzage. Niet ingevulde tarieven zijn aldaar verkrijgbaar a /0,60 per exemplaar. Inlichtingen geeft de g-ioeeate-bouwmeester. Goes, 8 December 1892 Burgemeester eu Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De goede resultaten, welke de bedeeliug op den 1 Januari telken j .re heeft opgeleverd, hebben doen besluiten w«der de zoogenoemde in het leven te roepan. Terwijl de heer J. J. RA MONDT zich weder bereid verklaarde de leiding der zaken als Voorzitter op ïich te nemen, werden door de onder.cheidene instellingen de onderstaande heeren a s leden der commissie aangewezen, t w Burg. Armbestuur dhr. B M. DEN BOElt; Hervormde Diaconie P. VER BURG 11. K. Par. Arinb. P A. VAN AGEER; Com. v. d (Ec. Spijsuitd. 1. D. FRANSEN VAN DE PUTTE; eo is de heer A. A. VAN DELLEN, commies ter secretarie, aan de commissie toegevoegd, oic het schrijfwerk te verrichten. Deze commissie zal op DONDERDAG DEN 15 DECEMBER a. s oe bijdrageu der ingezetenen inzamelen. Burgemeester en Wethouders gelooven, dat met liet oog op de opbrengst tier collecte iu het vorige jaar, een woord vau opwekking tot het verleeneu ecner ruime bijdrage niet overbodig mag heeten. Zij vertrouwen, dat d® iugazeteneu gaarne bij den aanvang des jaars aan armen eene bedeeling zullen willen berciaeu. Goe*, den 9 December 1893. Burgemeester en Wethouders vau Goe3, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De man met lood in de schoenen. De Standaard beeft zich de vorige week in een tweetal artikelen aan de voorspelling gewaagd, dat eerlang eene nieuwe conservatieve partij in ons land zal geboren worden, niet eene die het Dagblad-con servatisme zal huldigen, neen, want dat conserva tisme is dood en begraven, maar eene partij, die in zich vereenigen zal, »wat onder de coterie thans tegen Tak mokt, wat onder de Roomschen den be- neden-Moerdijkschen geest indronk, en wat bij onze (lo anti-revolutionaire) partij altoos lood in de schoe nen bad als er voorwaarts gecommandeerd werd." In boeverre deze voorspelling waarheid bevat, is moeiflijk te beslissen. Vooralsnog lijkt zij gewaagd, tenzij de nieuwe partij nog behoorlijk georganiseerd in bet strijdperk tiede vóór bet nieuwe kiesrecht ur is. En daaraan zal wel geen der bovengenoemde «dementen denken. Maar wanneer eenmaal bet nieuwe kiesrecht er zal zijn, zal de voorspelde nieuwe con- snvatieve partij zoo zwak in aantal leden zijn, dat ha-r invloed op staatkundig gebied baast niet merk- l a. r zal wezen. Want al noemt de Standaard een g a icbe reeks van elementen uit de maatschappij, die zich bij de nieuwe conservatieve partij zullen «jfit uiten, men vergete niet, dat die elementen, c veral verspreid, schier overal ook de minderheid z ill eu vormen en dat zij derhalve in de Kamer eu daar toch wordt de richting van het Staatsbeleid da: gegeven over slechts zeer enkele stemmen zal 4. -> beschikken hebben, en zij dus tengevolge van die iktö reeds spoedig ten doode zal zijn opgeschreven. 1je dit zij, indien de voorspelling van de Stand- a u d uitkomt, dan is ongetwijfeld de tegenwoordige a.:l evolutionaire afgevaardigde van Steen wijk, jbr. mr. Beelaerts van Blokland, een der eersten die zich d»ubj aansluit. Hij toch is met eene kracht en eene 1 'beid tegen bet kiesreebtontwerp, door hem uit- ai tend »bet algemeen kiesrecht" genoemd, te velde gel rokken, die bet hem als eerlijk man onmogelijk maken langer in de gelederen van bet Kuyperi- nsjh antirevolutionairisme, van de Christelijke uocratie", te dienen. Wie als bij de indiening vu bet kiesreebtontwerp »eene daad van roeke- lo jjh dl" noemt, wie als hij bet den oud-voorzitter der zeer gematigd liberale kiesvereoniging »de Grond wet" te Amsterdam, minister Pierson, euvel duidt, dat bij, lettende [op de teekenen des tijds en de steeds luider klinkende eiscben des volks, medewerkt om de bakens te verzetten naar bet getij zoo iemand behoort voorzeker niet meer thuis bij eenige op dit oogenblik bestaande georganiseerde politieke partij. Hij beeft inderdaad zooveel »lood in de schoenen", dat <hij met geen dezer kan samengaan, hoogstens met wie dr. Kuyper noemt »de beneden-Moerdijk- sche" Roomschen, waarvan jbr. mr. Ruys en dr. Vermeulen de types zijn en van wie dan ook de eerste zich gehaast beeft warme sympathie te be tuigen met bet door den heer Beelaerts gesprokene GOES, 9 December 1892. De tweede abonnementsvoorstel ling van bet tooneelgezelschap der Nieuwe Rot- terd. Sebouwburgmaatscbappij, directie Blaaser, Verbagen Co., gisteravond in »de Prins van Oranje" alhier gegeven, bad vrij wat minder publiek gelokt dan de eerste. Er is in den laatsten tijd nog al wat te doea geweest van plaatselijke vereeuigin- gen, bet feest van Volksvermaken staat voor de deur en St. Nicolaas is pas achter den rug, vermoedelijk allen redenen om die geringe opkomst vooral op den tweeden rang te verklaren, zooal niet te wettigen. De voorstelling was overigens vrijwel gelijk aan de vorige. Vooraf ging »'t Laatste ideaal" een too- neelspel in éen bedrijf, dat te lang is om do belang stelling gaande te houdeD, te meer wanneer bet zoo sleepend gespeeld wordt als gisteren door den beer Verweij eu mej. Dieble. Beter voldeed bet tweede stuk »De familie Van Hoorn", dat, evenals »Een dag vol dwaasheden" den vorigen keer, bet publiek telkens tot vroolijkbeid en lachen stemde, niet het minst door de uitstekende wijze waarop de meeste spelers, en vooral dhr. A. Verhagen als mijn beer Van Hoorn, zich van hunne taak kweten. We zijn gisteravond versterkt in de meening, dat bet kluchtspel het gebied is, waarop dit gezelschap zich bet best tehuis gevoelt, en al begrijpen we den wensch, dien we gisteravond door enkelen boorden uiten, dat bij de laatste voorstelling eens een tooneel- spel mocht worden gegeven, we zouden niet durven verzekeren, dat bet gezelschap daarmede evenveel succes zal hebben. We mogen dit korte verslag niet eindigen zonder te vermelden, dat gisteravond, luider nog dan de vorige maal, de klacht geuit werd, dat bet te laat werd. Weder begon de voorstelling ruim een kwartier later dan aangekondigd was, en hoewel ditmaal niet twee pauzen werden gegeven, bleef toch tusscben bet eerste en bet tweede bedrijf van bet laatste stuk het scherm 25 minuten omlaag en liepen in de zaal de bedienden met ververscbingen been en weder alsof bet werkelijk eene pauze was. Het gevolg van een en ander was, dat met de officiëele pauze, die omstreeks half elf begon, enkelen vertrokken, wat zeker oorzaak zal zijn, dat zij een volgende maal schitteren door afwezigheid. We brengen dit nog maals onder de aandacht van ben, wien bet aangaat, iu de hoop, dat zij zullen begrijpen, dat wij deze opmerking maken in bet bolang van bet publiek, maar oolc in bet belang der ondernemers. Men verzeekt ons te melden, dat mr. Troel stra uit Leeuwarden de kiesreebtontwerpen van socialistisch standpunt alhier zal komen bespreken op 19 December a. s. Op eene der vergaderingen voor werkverschaf fing alhier werd bet denkbeeld geopperd, om aan veldarbeiders togen geringen prijs land ter bewer king te geven. In bet naburige 's-Hoer Hendriks kinderen worden de gronden van bet Algemeen Arm bestuur aan de arbeiders voor een klein prijsje in bewerking gegeven, die bet in bun werkloozen en vrijen tij 1 bewerken en den grond zoo productief mogelijk maken. Moest men vroeger de armen in den winter veel bedeelen en werd daarenboven nog veel gebedeld, thans beeft bet laatste geheel opgehou den en is de bedeeling tot 20 procent ingekrompen. Het ontwerp-reglement voor bet op te richten Fonds tot uitkeering aan Burgemees ters, Secretarissen en Ontvangers der gemeenten in Zeeland, met eventueele uitbreiding daarbuiten, bad eenige bedenkingen ontmoet bij bet onderzoek, dat officieus was verzocht. Dientengevolge werd gisteren in bet Café Hartman eene vergadering gehouden van afgevaardigden der administratieve vereonigingen in Zeeland, in welke vergadering bet ontwerp-reglement werd herzien en vastgesteld als reglement voor de Vereeniging tot uitkeering, met opdracht aan een voorloop'g bestuur om alles te verrichten wat noodig is, om de vereeniging in wer king te brengen. In dit bestuur zijn benoemd de De Jonge van Elle- Gerritsen, J. A. Van burgemeesters van Breskens, Ter-Neuzen heeren J. H. O. Do- H. G. Hartman Jz., Stavenisse en Goes, laatste als secretaris heeren J. Vereek e, jbr. M. W. meet, Cb. W. Vermeijs, J. G. Boven en J. J. Van Gorssel Waarde, Oostkapelle, Zieriksee, 0»i Riiiaud-Baih, benevens de minious, A. F. Hanssens en secretarissen van Kruiningen, Do eerste zal als president, de fun gee ren. Hü&itrlnnrï. Op de weegbrug aan de baven alhier zijn dit jaar gewogen 1.147.247 K G. suiker- peen, 239.489 K.G. aardappels, 123.700 K.G. pulp, 12.4."7 K.G. stroo, 9188 K.G. hooi en 9 stuks vee. Bij kon. besl. van 7 Dec. is benoemdtot dijkgraaf van den Magdalenapolder C. J. Storm. Onder bet opschrift voorspellingen" schrijft de N. R. Ct. bet volgende »Als de Standaard aan de radicalen eene blijde toekomst voorspelt, waarin zij als eenige mededin gers naar bet gezag de Calvinisten naast zich zullen vinden, niets natuurlijker dau dat iedere radicaal die niet al te zwaartillend is, a'sdan de neiging in zich voelt opkomen om aan de Standaard zieners gaven toe te kennen. Zoo beeft de Iloornsche Courant een blad dat voor de Noord-Hollandsche radicalen als woordvoerder tracht op te treden zich gehaast bet artikel van de Standaardwaarin de ondergang der liberale partij wordt geprofeteerd, onder de oogen barer lezers te brengen, met eene kleine toelichting, waarin van dr. Kuyper wordt gezegd, dat bij op politiek gebied eenen blik beeft, scherp als maar weinigen" en dat zijne profetieën van ander gehalte zijn als die der profeten die brood eten". Het zou wreed geoordeeld kunnen worden, ver wachtingen te willen storen die zich gronden op bet vertrouwvol geloof in eenen profeet. Edoch, waar de gegevens, die over dc meerdere of mindere waarde eener voorspelling eenigszins kunnen doen oordeelen, ter ieders beschikking staan, daar mag twijfel of er voor zulke verwachtingen ook nog andere, vastere gronden bestaan, niet ongeoorloofd geacht worden. Welke redenen zijn er om van de liberalen te ver wachten, dat zij bet vaandel zullen neerbalen, waar onder zij steeds gestreden hebben, ontrouw zullen worden aan de leus, die in voor- en tegenspoed altijd en onveranderlijk de hunne is geweest? Volgens do Standaard zou reeds sedert 1860 dus nog vóór bet tweede ministerie-Thorbecke de eerste geestdrift bij de liberalen zijn gebluscbt, en zou hunne party thans aan bet versteenen zijn. Aan bet versteenen, op een oogenblik dat een mi nisterie, uit de liberale partij voortgekomen, zóóveel werkzaamheid in de richting van hervorming aan den dag legt, dat de Standaard zelf zich nu en dan verrast toont 011 eenen juichtoon nauwelijks kan onderdrukken Zou misschien de wet, die eindelijk bet privilege van bet roerend vermogen beeft opgeheven, tot stand zijn gekomen; zou de druk der accijnzen zoo belang rijk zijn verminderd, wanneer de liberale partij aan het versteenen ware Zou er eenige kans zijn, dat de overige belastingwetten van deze regeering in eenen vrygevigen geest tot stand kwamen, wanneer de liberale partij niet meer pal stond voor de oude beginselen Blijkt van dat versteenen onzer partij temet uit de critiek, die de bedrijfsbelasting, zooals zij i^ voorgedragen, in heel de liberale pers beeft gevonden 1 Waar beeft de blik, scherp als er maar weinigen er eenen bezitten, de teekenen waargenomen, dat de liberale partij bezig is zich te vervormen tot eene conservatieve partij Er moet dan toch iets gebeurd zijn, dat voor dit beweren grond geeft. Zullen misschien de liberalen conservatief moeten heeten, die wel bet kiesrecht zóóver willen uitbreiden als de grondwet toelaat, maar niet met terzijdestel ling van de grondwet de lijn nog verder willen trekken Ja, als dit de toetssteen is, door de Standaard aangelegd, dan zijn er inderdaad onder de liberalen vele conservatieven. Maar tot biertoe verstond men onder bot woord conservatief iets anders als de Standaard er dan onder verstaan zou willen hebben. En wat zou er, als bet werkelijk dit is wat de Standaard van versteenen en vau eene wordende conservatieve partij doet spreken, wel moeten worden van deze andere voorspelling van den profeet, dit zijn eigen partij die der toekomst is? Onder de voorgangers der anti-revolutionairen zijn er niet weinigen, die met de als conservatief gebrandmerkte liberalen van oordeel zijn, dat de formule, door den minister Tak gwonden voor de uitbreiding van bet kiesrecht, met de grondwet in strijd is. \Vat meer zegt, zelfs de rechtsgeleerde faculteit der Vrije Uni- I versiteit is van die meening. Zijn al deze voortreffelijke minnen, tot wie de »bewuste Calvinisten" geleerd hebben hoog op te zien, conservatieven geworden, menscben die bezig zijn te versteenen, dan zouden wij wel eens willen weten, met wie de Standaard dan de toekomst moet veroveren De beer mr. H. D. Levyssobn Nor man, afgevaardigde van Rotterdam in de Tweede Kamer, is gisteren plotseling overleden. Woensdag nog was de beer Levyssobn in de zit- tir.g der Kamer tegenwoordig. Tegen middernacht gevoelde hij zich ongesteld en reeds tegen den ochtend blies hij den laatsten adem uit. De overledene een man van groote werkzaam heid, zeldzame kennis en onkreukbaarheid van ka rakter bad eene schitterende loopbaan in den Indischen dienst achter zich. Als algemeen secretaris, als directeur van binnenlandscb bestuur en laatste lijk als lid van den Raad van Indië, beeft bij ge wichtige diensten bewezen. Zijne grondige kennis van de economische en agrari sche toestanden in Indië gaf aan zijne adviezen in de Kamer eene groote waarde, en algemeen was bij daar geacht en bemind om zijne eigenschappen van geest en gemoed. De Minister van financiën antwoordt op bet voorloopig verslag der Kamer over de wet op de middelen, tengevolge van nieuwe belastingwetten gewijzigd, o. a. bet volgende Ten aanzien van bet in werking treden dezer vijf belastingwetten herbaalt de minister, dat er geen reden bestaat om daarop terug te komen. Ook de minister wenscht dat de bedrijfs- en beroepsbelasting zoo spoedig mogelijk zal worden behandeld. Van zijn kant is daartoe de krachtigste medewerking te wachten. Bij bet zoeken naar equivalenten valt de aandacht van zelf op den wijnaccijns. Verbooging van dien accijns komt inderdaad voor dat doel in aan merking. De minister wenscht geenerlei toezegging te doen, maar bepaalt zich tot de mededeeling dat de zaak hem bezig houdt. De afschaffing der lollen op de rijks- vaarten zal eerlang aanhangig gemaakt kunnen worden, schoon bier nog eeaige moeilijkbeden te overwinnen zijn. Die der tolien op de r ij k s w e g e n eisebt meer tijd van voorbereiding omdat zij gepaard moet gaan met de aflossing der leeningen, voor welker rente en aflossing de tollen van sommige dier wegen zijn verbonden. Met die voorbereiding is reeds voor ette lijke maauden een begin gemaakt, doch bet zal nog eenigen tijd moeten duren, eer een wetsontwerp kan worden ingediend. Afschaffing der staatsloterij kan niet worden voorgesteld zoolang geene zekerheid is ver kregen omtrent de opbrengst der middelen, na de belangrijke wijzigingen die deze zullen ondergaan. En ook dan zal zij, om de speelzucht niet bevredi ging te doen zoeken in andere en veel schadelijker richting, met groote behoedzaamheid moeten ge schieden. De opbrengst van de vermogensbelasting wordt over 1893 geraamd op f 5.730.000; gedistilleerd wordt verhoogd met f800.000; zout-accijns vermin derd met f 1.690.000, zeep-accijns met f 1.500.000, registratierechten met f 1.430.000, hypotheekrechten met f 430.000, opcenten met f 1.060.000. Dienten gevolge worden de middelen, aanvankelijk geraamd öp f 127.926.490, gesteld op f 128.346.490. Dit cij fer zal evenwel met een millioen verminderen, als de poraequatiewet wordt aangenomen, terwijl de registratierechten door bet uitstellen van overdrach ten nog teleurstelling kunnen geven (als alle over drachten uitgesteld konden worden, een tekort van f 1.406.000). Bij kon. besl. is mr. C. C. Geertsema, lid van de Staten van Groningen, met 1 Febr. a. s. benoem 1 tot Commissaris der Koningin in Groningen. Theorie en practijlc. Ouder de middelen, die op bet aanstaande Sociaal-democratisch Congres zullen ter sprake komen om de kosten, aan de uitgave van Recht voor Allen verbonden, te vermin deren, behoort ook verlaging van de zet- en drukloonen. De afdeeling sAVolvega" doet nl. bet voorstelom te onderzoeken wat er gedaan of nagelaten moet worden om bet jaarlijks tekort op Recht voor Allen in bet vervolg te voorkomen, en dat voorstel wjrdt gemjtiveerd met de meed9eling dat »er zijn, die rneenen dat zet- en drukloon, administratie- en expeditie te boog zijn in verhouding tot den levens standaard der arbeiders, die aan bet tekort bun zuur verdiende centen raeeten offeren. Men is zoo luidt de toelichting wel overtuigd, dat bun, die aan Recht voor Allen verbonden zijn, een mmscb- waardig «bestaan toekent", luvar zj, die bet be talen, meeaen oek zulke eiscben te ungea stellen,

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1