deze laatste blijven, ondanks de geringe vraag, vrij constant op 90 tot 95 gld. Als een bijzonderheid werd ons medegedeeld, dat hier heden een partijtje Zeeuwsehe oesters gesorteerd is van 200 K.G., een gewicht waarvan men de be- teekenis begrijpen zal, als men weet, dat oesters van 100 tot 120 K.G., per 1000 stuks, de zooge naamde imperialen, gewoonlijk als de zwaarste gel den. Hoewel die oesters natuurlijk verscheidene jaren tellen, waren zij toch in alle opzichten uitstekend van qualiteit. (Iers. en Th. Ct.) Ged. Staten der provincie Groningen hebben uitspraak gedaan op het beroep in zake hoofde- 1 ij ken omslag van den heer B. L. T ij d e n s, te Nieuw-Beerta. Met handhaving van 's raads be sluit werd het beroep ongegrond verklaard. Ged. Staten overwogen o. a. dat daar over den aanslag, voor zooverre betreft andere bronnen van inkomsten, geen verschil bestond tusschen den raad en reclamant, dit verschil alleen liep over de verhooging van het inkomen tengevolge van het lidmaatschap der Tweede Kamer. Eene verhooging van den aanslag berekend naar een inkomen van /400 was volgens Ged. Staten niet onbillijk en zelfs zeer matig en daarbij was be hoorlijk rekening gehouden met de aan het Kamer lidmaatschap noodzakelijk verbonden uitgaven. Volgens het antwoord van den Minister Tak aan de Tweede Kamer blijft hij de meening toege daan, dat een verbetering der armenwet door den wetgever zal moeten worden ter hand genomen. De toepassing van het Elberfelder stelsel voor zooveel het bij onze wetgeving mogelijk is, juicht hij gaarne toe. Waar de regeering haar in de hand kan werken, zal zij die niet nalaten. Hij kan daar over reeds mededeelen, dat zijn ambtgenoot van Waterstaat, Handel en Nijverheid overweegt in hoeverre dit door het toestaan van faciliteiten hij de postverzending mogelijk is Een aanbeveling der regeering aan de armbesturen om tot toepassing van bet stelsel over t© gaan, schijnt hem echter niet noodzakelijk, noch wenschelijk. Do Minister van Binnenl. Zaken brengt ter algeineene kennis, dat op 1 Febr. 1893 en volgende dagen te Leiden, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van (Ie practische examens van arts, vermeld in art. 2 der wet van 25 Dec. 1878 {St.hl. no. 222), alsmede te Utrecht, tot het afleggen van de prac- tisehe examens van arts en tandmeester, be doeld in de artt. 2 en 8 der gemelde wet. (Zie>Sï.- Ct. no. 285). Met het opschrift »Illusies" schrijft de N. It. Ct Dg Standaard droomt zich eene schoone toe komst. De liberale partij onder Tkorbecke's leiding de partij van hervorming zal eene con servatieve partij worden, die de plaats zal innemen van de conservatieven van vóór 1848. Aanvankelijk zal zij ook in deze gedaante eene zeer goede figuur maken en over ongemeene macht beschikken". Heel een stoet van hooggeleerden, van cud-ministers, van veteranen onder de Kamerleden, onder de hooge ambtenaren, uit de bureaux en uit de pers zal achter haar vaandel aankomen". En hij die allen 2ullen zich aansluiten de groothandel, de directeuren van groote maatschappijen, de groote fabrikanten, de groote bankiers en al wat door geld groot is. "Voorts het overgroote deel van de Roomsche hiër archie en de Roomsche bevolking, alsmede »de Sy nodale hiërarchie". Tegenover deze partij zullen staan »twee aan vankelijk nog niet zeer sterke groepen"de Calvi nisten en de radicalen. Deze beide groepen x> zullen elk een eigen beginsel vertegenwoordigen, ze zullen het opkomend geslacht op hunne hand krijgen, en zoo zullen ze de partjjen blijken van de toekomst, tot het ten slotte, na het eerst verzwakken en dan wegsterven van deze nieuwe conservatieve partij, tusschen deze beiden tot eene onderlinge worsteling komt". Gelukkig, wie nog illusies hebben kan Het ziet er anders volstrekt niet naar uit, dat de Calvi nisten" dat zijn zij, die de leiding van dr. Kuyper volgen de partij der toekomst zouden zijn. Zelfs acht de Standaard het »best mogelijk", dat »niet zoo weinige mannen, die zich een tijdlang bij ons (dat is bij de Calvinisten) aansloten, »als het op kiezen, en deelen gaat" zich bij de in eene conser vatieve partij veranderde liberalen zullen aansluiten. Ook deze gedachte kan de zoete illusie niet verstoren. Geen nood, zegt de Standaard. »Ook dit zullen we te boven komen. Misschien zelfs zal die zuivering ons 'inwendig versterken". »Zoo maar vast als een rots in elk bewust Calvinist de overtuiging staat, dat ook deze, evenals elke conservatieve partij, ons nooit vriend zijn mag, maar altoos als vijand door ons moet bestreden worden". De geschiedenis van 188891 schijnt reeds ver geten te zijn. Dat de bewuste Calvinisten" er toen in geslaagd waren de liberalen in de minderheid te brengen, en hunne uitnemendste mannen aan de regeeringstafel zagen plaats nemenen dat deze mannen en heel de club van bewuste Calvinisten" in de Kamer zich vrij wel als eene conservatieve partij hebben doen kennen, de Standaard schijnt er zich niets meer van te herinneren. En evenmin schijnt bet blad op te merken, hoe, sedert er uit de liberale party (die bezig is zich in eene conservatieve partij te verandereneen Kabinet optrad, dat in al zijne daden toont een ministerie van vooruitgang en hervorming te zijn, de »bewuste Calvinisten" nog niets anders hebben gedaan als zich tegen de voorstellen en maatregelen dezer regeering verzetten. Jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman (Gro ningen) behandelt in een brochure de vraag boe de anti-revolutionaire party heeft te handelen ten opzichte der kiesrecht-ontwerpen. Hij raadt haar aan te streven naar grondwetsherziening en in geen geval mede ie werken, tot het tot stand brengen van een wet, waardoor de grondwet wordt geschonden. Herinnerd zij hierbij, dat prof. Buijs in zijn Gids artikel, hoezeer overigens een tegenstander van de regeeringsontwerpen, daarentegen geheel aan hare zijde staat, voor zooveel de opvatting van de grond wet betreft, en dus de grondwettigheid van die voorstellen beslist aanneemt. Naar men ons seint, heeft de Pruisische Regee ring den invoer van fokveeuit Nederland verboden. Vad.) Het bestuur der Weesinrichting te Neerbosch heeft benoemd tot algemeen agent in het geheele land voor het onderzoek bij de opneming van weezen den heer J. Nieuwland, te Hees. Prof. mr. G. A. V a n H a m e 1in de alge- ineene vergadering der Lib. Unie gekozen tot lid van het bestuur, heeft die benoeming aanvaard. Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door het bestuur van den »Algemeenen Nederland- schen Politiebond", verzoekende by de behandeling van de justitie-begrooting voor 1893 het daarheen te willen leiden, dat eene algeheele reorgani satie van het politiewezen in Nederland en het tot stand komen eener politiewet, regelende de rechten en de verplichtingen der politie, en de ver houding van de rijks- tot de gemeentepolitie en omgekeerd, bij de beraadslagingen aan de orde komen. De Bataviasche correspondent van het Soerab. Hbl. heeft genoeg van den toestand in Atjeh. »Er is, naar mijn inzien schrijft hij maar éen middel om Nederland voor de Atjeh-quaestie in agitatie te brengen en het tot een beëindiging van den rampzaligen toestand te brengen, het is nl. deze Laat het Nederlaudscho volk de oorlogskosten be talen, dan zal het in agitatie komen en de oorlog spoedig gedaan zijn. Zoolang Ned.-Indië goed of kwaadschiks de dubbeltjes moet opbrengen tot dek king der oorlogskosten, zal de zelfzucht in Nederland ook gehuldigd blijven". In Indië schijnt niets heslist te kunnen worden zonder voorafgaande proefnemingen. Tot dusver werd het op Banka gewonnen tin per stoomschip vervoerd naar de haven van Tandjong Priokvan hier naar 's Lands pakhuis in de stad Batavia van daar weder terug naar Tandjong Priok, waar bet dein in de schepen wordt geladen, die het naar Nederland zullen overvoeren. »Nu aldus verhaalt ons het Bataviaasch Nieuws blad van 28 October »zal bij wijze van proef, ter besparing van dubbele transportkosten, het tin niet meer in de gouvernementsmagazijnen te Batavia worden opgeslagen, doch te Priok blijven, tot even- tuëele verzending naar Nederland". Het is te hopen, dat die proef" goed afloopt, en dan kan een tweede volgen, om het tin dadelijk op de reede over te schepen, en een derde om het van Banka rechtstreeks naar Nederland te verzenden Zoo-zal-men-er-eindelijk-wei-komen(Hbl.) H. M. de Koningin-Regentes bracht Zaterdag een bezoek aan den Koninklijken grafkel der te Delft en legde een bouquet gedroogde bloe men en een krans op het graf van wijlen Haar gemaal neder. Met ingang van 7 December 1892 wordt het verbod tot in- en doorvoer van lompen, ge bruikte kleedingstubken en ongewasschen lijf- en beddegoed uit Duitscbland, België en Frankrijk ingetrokken. Blijkens mededeeling van Hr. Ms. gezant te Brussel, is het verbod van in- en doorvoer uit Ne derland en België van beddegoed, gedragen linnen goed en gedragen kleören, ingetrokken. Het correspondentieblaadje van Tesselschade meldt De heeren scheidslieden door het hoofdbestuur in de afdeeling Amsterdam gekozen om de quaestie te beslissen, aan wie het legaat, door mej. Z e g e r s Veeckens aan Tesselschade vermaakt, moest wor den toegewezen hebben uitspraak gedaan dat dit der geheele Vereeniging toekomt, èn omdat dit waar schijnlijk de bedoeling der erflaatster is geweest èn omdat, mocht dit ook twijfelachtig blijven, dan nog dezelfde beslissing zou voortvloeien uit het organiek recht der Vereeniging zelve, daar alle afdeelingen en correspondentschappen zich verbonden hebben de statuten en bet huishoudelijk reglement op te volgen, waarvan ééne bepaling luidt: »Alle legaten, der Vereeniging vermaakt, komen in de algemeene kas, tenzij de erflater een bepaalde afdeeling of corres pondentschap hebbe aangewezen." Tesselschade is dus thans 'in het bezit van kapi taal. Tocb zou zegt het hoofdbestuur dit kapitaal ons meer nadeel dan voordeel brengen, als het onze leden tot de conclusie dreefonze bijdragen kunnen dus nu wel gemist worden. Want, het kapitaal be zitten wij, maar van de renten zijn ons zooveel uit- keeringen van toelagen voorgeschreven, dat de Ver eeniging vooreerst niet anders dan penningmeeste- resse is; en onttrok men ons den steun, dien wij tot hiertoe mochten ondervinden, dan zouden wjj den voorraad in onze depots niet kunnen aanvullen, dan zou zoo menige candidate, die nu op eenige toelage voor hare studiën hoopt, niet kunnen wor den geholpen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de herv. gem. te 's-Heer Hen drikskinderen de heer H. G. Rozeboom, cand. te Groningente Stavenisse ds. G. E. Noordink, te Zegveldte Kerkwerve dhr. P. A. Steenbakker Mórilyon Loysen, cand. te Schoonhoven; te Katwijk aan den Rijn ds. N. de Jonge, te Brussel. Onder vele blijken van belangstelling en waar deering vierde Donderdag de heer J. Verhage zijn 25-jarig jubilé als hoofd der school te St. Philipsland. HorHeJk". In navolging van andere gemeenten is alhier ook eene Zondagsschool opgericht. Zondag werd zij door de dames A. J. Schijf en J. Minder- houd geopend niet het toelaten van een groot aan tal leerlingen behoorende tot do Chr. Geref. en Ned. Herv. gemeenten. De vele belangstelling toont dat het onderwijs op prijs wordt gesteld. Sedeit hot vertrek van den heer G. K$k, in 1883 waren de kinderen hiervan verstoken. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor wiskunde L. O. art. 65 de heer J. van der Weele, van Heinkenszand. Voor het examen wiskunde M. O is o. a. geslaagd de heer Ph. de Wijs van Middelburg. De heer J. Van Dijk, te Doetinchem, ontving over de maanden October en November weder een aantal giften voor zijne philanthropische instelling, o. a. van P. J. f 2000, van G. voor de voorloopige opleiding 500, van mr. A. v. N. v. E. te Z. 100. Toch is belangrijk minder ontvangen dan over diezelfde maanden van vorige jaren niettegen staande de groote behoefte aan predikanten bij de Ned. Herv. Kerk. die tusschen de 300 en 400 vaca tures telt. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, 5 December 1892, zijn de navolgende personen veroordeeld, wegens jachtwet overtreding A. W. te Ierseke, tot 2 maal f 10 b. s. 4 d. li. voor iedere boeteA. v. W. te 's-Heer Abtskerke, P. K. te Kapelle en C. v. H. te Rilland, ieder tot 2 maal f 5 b. s. 4 d. h. voor iedere boete J. J. en S. J. te Hansweerd, ieder tot f10 b. s. 8 d. h.T. V. te Biezelinge, tot f 5 b. s. 4 d. h., en J. M. te Kats, tot f2 b. s. 2 d. li.; overtreding van art. 431 W. v. Str.A. M. te Bozum, J. J. De G. te Bergen-op-Zoom, J. De K., P. L., A. De W., M. K., A. J., Ch. L., J. T. en T. H., allen te 's-Gravenpolder, ieder tot f2 b. s. 2 d. h. ijkwetovertreding P. K. te Wemeldinge, tot 2 maal fl b. s. 1. d. h. voor iedere boeteJ. B. te Wemel- dinge, L. v. B. en J. W. te Wolfertsdijk en J. v. F. te Kloetinge, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.over treding der wet op bet dragen van wapenenC. J. te Hansweerd, tot f 10 b. s. 5 d. h., en A. v. W. te 's-Heer Abtskerke, tot f 1 b. s. 1 d. b.over treding van het Reglement op de wegen en voet paden in Zeeland H. F. te Kamperland, tot f 1 b. s. 1 d. b.overtreding van art. 459 W. v. Str. J. M. te Kamperland, tot f3 b. s. 3 d. h.; overtreding der verordening op het brandwezen te Goes: J. De K. cn G. v. A. te Goes, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.politieovertreding te GoesA. D. te Goes, tot f 0,50 b. s. 1 d. h.M. De B. en I. R. te Goes, ieder tot f 1 h. s. 1 d. hpolitieover treding te Kruinip.gen A. 't K. te Kruiningen, tot f2 b. s. 1 d. h.openbare dronkenschap P. V. te Ellewoudbdijk, tot 2 maal 2 weken hechtenis J* M. te Kats, tot 3d. li.J. M. te Goes, tot f3 b. s. 3 d. h.A. IC. te ICrabbendijke en J. J. De G. Bergen-op-Zoom, ieder tot f 2 b. s. 2 d. b. J. B. te Heinkenszand, tot f 10 b. s. 3 d. h.en P. C. B. te Geersdijk, P. M. P. te Heinkenszand, J. M. te IColynsplaat, M. A. te Ellewoudsdijk en J. R te Hoofdplaat, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werd H. K. te Goes, beklaagd van overtreding der verordening op het brandwezen te Goes. Arrondissements-Rechtbanlc te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegensmishandeling en wederspannigheidP. G., 21 j. en F. C., 19 j., te Goes, ieder tot 14 d. gev.straf; en verstoring eener godsdienstoefening: A. B., 22 j. en M. J. S., 19 j., beiden te Goes, ieder tot 14 d. gev.straf. Gemengde Berichten. Behandelde telegrammen en telefoonberichten over November 1892. Het rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedu rende de maand November 757 telegrammen, ontving 670, overgenomen en verder geseind werden 1040, totaal 2467. Ver Ont Kantoren. zonden. vangen. Totaal 27 24 51 11 10 21 Ellewoudsdijk 's-Gravenpolder 43 34 77 31 34 65 's-Heer Arendskerke 26 31 57 's-Heerenhoek 29 19 48 Heihkenszand 19 18 37 Hoedekenskerke 39 50 89 802 1019 39 42 81 9 16 25 10 8 18 28 18 46 Wissenkerke 26 23 49 40 71 111 Naar wij vernemen is de Commissie tot Wol k- verschaffing alhier erin geslaagd reeds eenige werk- loozen aan werk te helpen. Zij spitten grond aan den 's-Heer Hendrikskinderendijk en in »De Poel", terwijl anderen gelegenheid zal worden gegeven om hout te hakkendit geschiedt in het huis in de 's-Heer Hendrikskinderenstraat Wijk D. no 47, welk huis door de genoemde Commissie is gehuurd. Eerstdaags zal vanwege haar ook door de Goesche straten een wagen worden gereden, waarin de in gezetenen huns inziens onbruikbare voorwerpen kunnen werpen. Wij hopen, dat velen daaraan gevolg zullen ge ven. Juist op een avond als St.-Nicolaasavond ont vangt men wel eens wat, b.v. manden, kisten, papier, dat met den naam van rommel" wordt betiteld deze rommel zou wellicht der commissie nog zeer geschikt voorkomen om er wat van te laten ver vaardigen. Vanwege cle vereeniging tot liet geven van een St.-Nicolaasfeest aan min- en onvermogende schoolkinderen werd heden den leerlingen op de scholen C. en D. alhier een aangename dag bereid. Eenige dames, vergezeld van den heer Z. D. V. d. Bilt La Motthe, bezochten hedenmiddag deze scholen en reikten uit naam van den goeden Sint aan ieder kind eenige aardige en passende geschenken, bestaande in lekkers, speelgoed, een naai- of werkdoosje en een of ander kleedingstuk uit. Als naar gewoonte werd uit dankbaarheid door de kleinen een versje gezongen en een hoera voor de milde gevers aangeheven. Zaterdag drongen bij gelegenheid van eene kindersamenkomst in het Leger des Heils alhier zekere A. H. en F. C. het gebouw van het Leger binnen en toen hun verzocht werd dit te verlaten, gingen zij de officieren te lijf, die zoodanig mishan deld werden, dat ijlings de hulp der politie moest worden ingeroepen. Tegen de heide rustverstoorders is proces-verbaal opgemaakt. In de vorige week heeft men hier eene her haling gehad van de reeds zoo dikwerf, o. a. eens te Rilland, gedane poging door twee kooplieden, van wie één geen Hollandsch heet te verstaan, die een stuk goed willen verkoopen, waarvoor zij beweren bij een ander veel meer geld te kunnen krijgen. Ditmaal waren het zekere M. H. en M. V., die een ingezetene oplichtten door hem voor in de veertig gulden een stuk goed te verkoopen, waarvan één hunner (N. B. degeen die geen Hollandsch verstond) hem in het oor fluisterde, dat hij iemand wist, .die er dadelijk f 64 voor wilde geven, doch de ander mocht daarvan niets weten de kooper en de vreem deling zouden de winst deelen. De koop ging door, maar van den wederverkoop kwam nietsde vogels namen de vlucht Daar Rotterdam. Daar zijn ze door de politie opgespoord cn één hunner is ter confrontatie naar Middelburg vervoerd, waarna beide kooplieden op vrije voeten gelaten zijn. Te Wilhelminadorp beeft men in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, omstreeks twee uren, weer getracht in te breken, en wel op drie plaatsen aan 't kantoor van den directeur, aan hetzelfde huis waar eenige dagen geleden ipmand werd bel rapt en nog op een andere plaats. Hier was een plank en daar was een raam gedeeltelijk opgeschoven, doch door gerucht schijnt de dief zijn plannen niet te hebben duiven volvoeren. De rijkspolitie, die een onderzoek in loco instelde, constateerde dat een beitel als inbreekinstrument was gebezigd. Er wordt nu des nachts streng gesurveilleerd, wat voor den veldwachter in dezen tijd van bet jaar een alles behalve aangename taak is. Meiiikeiiszand. Niettegenstaande thans over het algemeen het winterkoren prachtig staat en de akkers een groene tint vertoonen, klagen de land bouwers in dezen omtrek in het bijzonder er over dat de jonge scheuten zoowel door de bazen als door vluchten wilde ganzen worden afgegeten. Van de laatstgenoemde is het geen bijzonderheid troepen van 150 tot 200 stuks bij elkailr op de velden te zien. Het koolzaad wordt minder aangedaan. Eleinkenszaiid. Vrijdagnamiddag jl. werd door de leden der vereeniging genaamd »Heinkenszandscbe vereeniging tot aankoop van kunstmeststoffen" alhier eene vergadering gehouden waarin door den secre taris-penningmeester rekening werd gedaan over bet jaar 1891/92. Uit die rekening is gebleken dat de ontvangsten 4414,13'/2 en de uitgaven J 4409,331/2 bedroegen en er alzoo een goed slot was van f 4,80, en dat in 1891/92 is gebruikt 15.900 k.g. aardappel- guano, 64.400 k.g. klaver-guano, 7800 k.g. chili-sal- peter en 1400 k.g. Thomaspbospbaatmeel. In dezelfde vergadering werd besloten dat de leden, die in één aankoop 3000 k.g. of meer bestellen, voortaan slechts 10 in plaats van 15 cent voor elke 100 k.g. onkosten zullen betalen. Het aantal leden dat bij de oprichting van October 1891 slechts 30 bedroeg is thans tot 70 geklommen. Vlissingen. Op de Mij. »De Schelde" alhier zijn weder een kleine 50 werklieden aangenomen in het geheel zijn er ruim 200 werklieden bedankt geweest. Kortgene. Als een bewijs dat de wildstand in deze gemeente goed is, kan dienen, dat 11. Donder dag en Vrijdag, dus in twee dagen, door een ge zelschap jagers alhier zijn geschoten 267 hazen. Op telegrafisch verzoek der Goesche politie is in zijne woning aan den Raamstraat no. 56 te Rotterdam aangehouden en gevankelijk derwaarts opgezonden een man, die zich te Goes aan bedrog zoude hebben schuldig gemaakt. (N. R. Ct.) Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor vier uur vervoegde zich aan de school op de Markt te Vlis- singen een persoon, gekleed met bruine jas, grooten ronden hoed en een blauwe bril dragende, tot het afhalen van een meisje. (Saartje de Bree.) Dit kind is sinds spoorloos verdwenen. (M. Ct.) In den ouderdom van 83 jaren is in het krankzinnigengesticht aan de Hoogstraat te Rotter dam een man overleden, die gedurende ruim 66 jaren in dat gesticht verpleegd was geworden. Vrijdag is te Rotterdam in de Rotte in het water gevallen en verdronken een 17jarige jongen, die met zyn broeder op eene vuilnisschuit was en voor pleizier zou meevarenhij gleed op het dek uit, viel overhoord en verdween in de diepte. Van uit Hedel vertrok Vrijdagavond tegen 5 uur een koopman op zijn voertuig, een hondekar, naar 's-Bosch. Het beestje liep goed en, wellicht om den tijd te korten, stopte onze reiziger zich flink in zijn overjas en sliep in, z'cli verlatende op de trouw van zyn hond. Wellicht door het trappen in een glasscherf, bezeerde deze zich duchtig aan een der pooten, als gevolg waarvan bij zijn gang langzaam vertraagde en eindelijk geheel stilhield, zonder dat zijn snurkende baas er iets van gewaar werd. Des morgens om 6 uur ontwaakte deze en was niet weinig verbaasd, zich op zulk een ongelegen tijd even voor Orthen nog in zijn rijtuig te bevinden.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2