Te houden Aanbestedingen. Dinsdagnacht is te Nederwoert ingebroken bij een winkelierster. Aan geld werd eene som van ongeveer 230 ontvreemd, verder eenige gouden sieraden. Door het uitsnijden eener glasruit heeft de dief zich toegang weten te verschaffenmet achter lating van een hakmes en een beitel is hij spoorloos verdwenen. Te Parijs zullen eerstdaags dagbladredaetiën en particulieren zich kunnen abonneeren op een toestel, waarop men de in het centraal bureau van Dalziel ontvangen telegrammen onmiddellijk zal kun nen aflezen. Op gezegd bureau hanteert een beambte een soort van klavier in den trant van Hughes' telegraaf, door electrische geleiddraden met de toe stellen der abonnés verbonden. Gelijk men weet, zijn in Amerika en, naar het schjjnt ook in Engeland, reeds veel dergeljjke toe stellen in gebruik. Mannen van de Beurs kunnen daarmee, in hun armstoel gezeten, al de schomme lingen der geldmarkt, staatslieden en afgevaardigden de redevoeringen van geachte leden woord voor woord bjjhouden. Uit voorloopige officiëele opgaven blijkt, dat de jongste cholera-epidemie in Duitschland 19,647 personen heeft aangetast, van welke 8575 stierven. Voor Hamburg alleen worden deze cijfers als 17,675 en 7611 vermeld. Hampshire is een graafschap in het zuiden van Engeland en daar tegenover ligt het eiland Wight. Hu had een bewoner van het graafschap een fraai paard op het eiland gekocht en dit op zijn land laten loopen. Kort daarna was het dier ver dwenen en nergens te vinden. De man begon reeds aan diefstal te denken, daar hij niet kon aannemen, dat het paard naar zijn ouden stal kon teruggekeerd zijn omdat de zee tusschen Hampshire en Wight twee uren breed ismaer daar kwam tijding van het eiland dat het beest wel degelijk zijn geboorte plaats had opgezocht en gezond en wel op stal stond. Een ander landman had twee varkens gekocht en over de Theems naar zijn woning gebracht. Maar denzelfden dag waren zij verdwenen en nergens te vinden. Bij onderzoek bleek, dat zij de Theems waren overgezwommen en zoo teruggekeerd naar hun hok, dat vier uren van hunne nieuwe woonplaats was verwijderd. Verdiend loon. Een van de grappigste ver halen, die met betrekking tot Alexander van Bul garije in de troebele dagen van zijn gevangenneming rondgingen, was wel het volgende De vrouw van een Bulgaarseh werkman brengt haren heer en meester zijn middagmaal op het werk, en leest, terwijl zij op hem staat te wachten, de krant. De man komt, eet zijn middagmaal en, de vrouw houdt op eens met lezen op en zegtIk zie daar dat onze ongelukkige gevangen vorst naar Sophia .terug gaat. >Ja, zegt de man, je mocht het vleesch wel wat gaarder hebben gemaakt >Maar het is toch hard, Philip, wanneer een man door een troep deugnieten van zijn vrouw wordt weggehaald »Zyn vrouw Wat bedoel je Sophia is zijn vrouw niet!" >Ie ze zijn vrouw niet ZooDan heeft de czaar gelijk, en had Alexander zijn verdiende loon. In het door zijn socialisme bekende stadje Broken Hill hebben de schooljongens ook »werksta- kinkje", gespeeld. Zij verlieten het schoolgebouw in massa en benoemden de brutaalsten uit hun midden tot een comité, dat den hoofdonderwijzer de vol gende eischen moest stellen Minder algebra, min der meetkunde, minder strafwerk en meer vacantie". De hoofdonderwijzer ontving de deputatie met zijn wandelstok op de zitdeelen der jongeheeren gedelegeerden te doen dansen. De uitwerking was wonderbaar; een half uur later zaten allen zonder uitzondering weer met deemoedige gezichten in de klas. De onderhandelingen van het Vaticaan met Duitschland omtrent de te benoemen kardinalen zijn afgedaan. De bisschoppen van Breslau en Keulen zullen in het aanstaande consistorie tot kardinaal gecreëerd worden. Oostenrijk zal slechts éen kardinaal hebben, den primaat van Hongarijeterwijl Frankrijk er twee krijgt in de personen der aartsbisschoppen van Tours en Kouaan. Laatste en telegraphische berichten. Driewegen. Gekozen tot lid van den Gemeen teraad de Heer M. de Dreu met 29 van de 46 geldig uitgebrachte stemmen. 's-Qrnveiifiage. TWEEDE KAMER. Ha uit voerig debat zijn verworpen de amendementen tot verdere verlaging van het percentage der grond belasting en is aangenomen art. 1 (heffing 6 per cent) art. 2 is mede goedgekeurd doch art. 3 is aangehouden tot Maandag tengevolge van staking der stemmen over een voorstel. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur In uw blad van 20 Hovember komt een schrijven uit Wissenkerke voor, waarin een aantal zaken worden opgesomd, welke wijlen de heer Yader, oud burgemeester, aldaar tot stand heeft gebracht. Maai de schrijver van dat stuk hemelt een en ander wel wat hoog op en ik houd het er voor, dat de oud burgemeester in zijn leven zulk een lof van de hand zou hebben gewezen. Alles toch wat de schrijver opsomt zijn veelal zaken, die niet gemist konden worden en waartoe men dus genoodzaakt was zooals het gemeentehuis •n die ook uit den zak van den burger zijn be taald. Wat de kerk betreft, de verfraaing van preekstoel en orgel (en ik voeg er de nieuwe pastorie bij) is tot stand gekomen van leeningen, waarvoor wij nu wellicht nog betalen. Dan spreekt de schrijver er van, dat onze oud burgemeester van 14 polders ontvanger-griffier was. Ik acht het wenschelijk, dat zulke baantjes aan niet- gefortuneerde burgers wórden opgedragen. Die kun nen daarvan fatsoenlijk leven. Ik heb eerbied voor de dooden, maar geloof dat deze beter betoond wordt met de opsomming van wat iemand tijdens zijn leven uit eigen beurs voor gemeente, kerk ot armen heeft gedaan. Hieromtrent is de schrijver in gebreke gebleven. Een eiland-bewoner. Wissenkerke, 1 Dec. 1892. Mijnheer de Redacteur Bij het lezen van het uit Goes aan de Middel- burgsche Courant van heden over vrijwillige werkloozen geschreven, rees bij me onwillekeurig de viaagop: Is het nu toch niet te betreuren dat er nog menschen gevonden worden, die als er eene zaak in de goede richting zooals ten uwent op touw gezet is, zich afsloven om, aannemende dat de schrijver van dat stuk verder ziet dan zjjn neus lang is die zaak willens en wetens tegen te werken Stel dat de medegedeelde feiten waarheid bevatten, was het dan niet menschkundiger geweest, denamen dier vrijwillige werkloozen, rechtstreeks van de com missie bjj mondelinge mededeeling of bij schrijven te doen kennen, ten einde die alsdan in de gelegen heid te stellen in zulke gevallen als waarvan schrijver gewaagt hare maatregelen te nemen, zoodanig dat de vrouw zich niet genoodzaakt zoude zien alléén voor het gezin te zorgen. Het mag in de verste verte niet verondersteld worden dat eene commissie, uit zulke verdraagzaam- heid-lievende leden als ten uwent samengesteld, zich niet in die mate boven zulk geschrijf zoude verheven achten dan dat zij zich daardoor zoude laten ontmoe digen, doch mijnheer de redacteur er worden helaas steeds personen gevonden die van zulke mededeelingen in hun voordeel partij trekkendat zijn die, welke tot het Comité van afschuiving" behoor endeze onderscheiden niet, ik weet dit als lid van het Bur gerlijk Armbestuur alhier bij ondervinding, en nemen niet in aanmerking dat de 113 gewillige werklieden moeten geholpen worden boven de 3 a 4 onwillige, ja die zelfs zouden willen, dat de verhouding in omgekeerden zin stond, eenvoudig om hunne beurs gesloten te houden; mét het oog op dezulken acht ik bedoeld schrijven verderfelijk en ware het m. i. wenschelijk dat daaraan geene openbaarheid werd gegeven. Achtend, Wissekerke. Uw dv. Dienaar, G. L. Y. d. HEIJDE. Burgerlijke Stand van Goes van 30 Hov. tot 2 Dec. 1892. Geboren 1, Jan, z. v. Jacobus Bal en Catharina Dirkse. Overleden 21 Oct. 1890 te Parijs, Jeannette Henriette Mulder, 84 j., gehuwd met Simon Moihoel, wonende te CjArleroi. Correspondentie. Aan den heer H. Uw stuk bevat eene reeds zoo dikwijls verkondigde waarheid, dat wij het on- noodig achten daarvoor nog eens plaatsruimte af te staan. De propaganda der socialisten is bovendien gelukkig nog zoo weinig tot onzen kring doorge drongen, dat ook uit dien hoofde het stuk ons niet belangrijk toeschijnt voor ons blad. Wil voortaan uw papier s. v. p. slechts aan ééne zyde beschrijven. Liefdadigheid. De Commissie voor de (Economische Spijsnitdeeling betuigt met deze haren dank aan het bestuur van den t> Vrouwenbond tot verhooging van het Zedelijk Bewustzijn" alhier, voor de aan de Commissie ter hand gestelde gift ad 30, zijnde het restant der kas van het opgeheven Tehuis voor dienstmeisjes". Hamens de Commissie voornoemd J. J. OCHTMAH, Voorzitter. D. HILDERHISSE, Secretaris. DAHKBETUIGIHG. Het K. K. P. Arml>estuur betuigt hiermede zijnen hartelijken dank voor de collecte 30 Hov. ge houden, welke heeft opgebracht 59©8,67 en beveelt verder zijne armen in de liefdadigheid aan. HET BESTUUR. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Hapelle. Gisteren had alhier door den Hotaris A. G. Merens de verkooping plaats van 432 olme- en 2 eikeboomen, staande op de buitenplaats »Jacht- lust" alhier. In verschillende perceelen verkocht en j toegewezen, bracht deze verkooping op de som van J 9300. De bij velen bekende eikeboom, het pronk stuk van de vele in deze omgeving wassende hoo rnen, is verkocht voor j 285 alles onverminderd de 10 pet. veilingsonkosten. HeinkeiiszAiid. Behalve dat jl. Woensdag al hier door den Hotaris De Ronde Bresser is geveild eene hofstede van de erven S. Smits te 's-Heer Abts- kerke, is ook dien dag door denzelfden Hotaris voor hen geveild een woonhuis, erf enz., staande en ge legen te Baarsdorp, dat is toegewezen aan W. Hart- hoorn aldaar voor j 500, benevens een aandeel in de meestoof genaamd Vijf Wegen", te Heinkens- zand, dat toegewezen werd aan J. Van Damme te Heinkenszand, voor de som van j 280. 34le Staatsloterij, 2e kl. Trekking van Donderdag 1 Dec. 4e lijst. t 1500 7285. 1000: 15514. 100: 4681. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 9 Dec., Middelburg, onderhoud rijksdam, terp, getijmeter te Bath. Rijks-Ingenieurs. 20 Dec. Goes, af breken en opbouwen schuur, J. H. Hannink. 3 Dec. 6 Plaats. Bruinisse, Dirksland, 10 10 10 12 12 13 14 14 v 14 14 14 15 15 «r 16 - 16 17 23 1898. 1 Mrt. Verkoopingen en Verpachtingen. Informatièn Timmerman. Outv. der Registratie. Gallis Merens. V. d. Kloes. Hollmanu. Hollmanfl. Pilaar, üregmans. Gallis Merens. Hollraann. Pelle en Lansen Croin. De Vos Gallis Merens. Hollmann. Voorwerpen, hoogaars, verp. oester- en mosselbanken, Kapelle, boomen en kaphout, Ellewoudsdijk, hoornen, Hoedeken skerke, afbraak, Kwadendamme, afbraak, meubels enz., hotel, Goes, Ter Neuzen, Wemeldinge, Driewegen, Goes, 9 i Borsele, boomen, afbraak, hoefje en land, houtwaren, 's Heer Arendskerke, hoornen Goes, houtwaren, hit, Wilhelminadorp, Kwadendamme, Oudelande, boomen, Goes, huizen, Kruiuingen, hoornen, Nisse, hofstede, Nisse, huis en erf, Goes, iuboedel, Ovezand, diversen, '8 Gravenpolder, boomen, Goes, panden, 's-Heer Arendskerke, boomen Heinkenszand, boomen, Wemeldinge, huis en land. Goes, Baarsdorp, Baarsdorp, planken, manufacturen, Hollmann. houtwaren en meubels, Mulock Houwer. Pilaar. Pilaar. Gallis Merens. De Ronde Bresser De Ronde Bresser. Piiaar. Hollmann P. Overman Bank van Leeniiig l)e Ronde Bresser. De Ronde Bresser. Gallis Merens. Pilaar. hofstede en land, inspan, meubelen, De Ronde Brenser De Ronde Bresser. Watergetijen voor lerseke. dagen. hoogwater. laagwater. Voorm. Nam. Voorm. Nam. s December 1.24 1.49 7.54 8.19 4 2.14 2.38 8.44 0.8 5 3.3 3.27 9.33 y.57 6 3.52 4.17 10.22 10.47 7 4.41 5.6 11.11 11.36 8 5,30 5.54 12.— 9 6.19 6.45 0.24 0.49 Marktberichten. KRUININGEN, 30 November 1892. Tarwe f 6,10 a f 5,90, Rogge f 5,a f 4,75, Wintergerst f 4.50 a f 4 25, Zomergerst f 4,20 a f 4,Haver f 3,50 a f 2,60, Erwten f8,75 a f7,75. MIDDELBURG, 1 December 1892. De aanvoer aan onze graanmarkt van heden was niet zoo ruim als voorgaande week en ondergingen de prijzen van metst alle artikelen weinig of geen vtr.<nde ing Jarige Walch Tarwe niet ter veil. Nieuwe dito met eenige vraag, doch weinig aan geboden en in puike soort niet be .eden de f 6 50 en daarboven te koop, welke prijzen dan ook werden ingewilligd Rogge hield men op f 5,50. Wintergerst f4,75. Zomerdlto f4,40. Walch. Witte Boonen met weinig vraag in puike soort f8 betaald Walch Bruine Boonen in de beste scort f8. Walch. Paardeubooneu werden veelal op f 6,25 vastgehouden Een enkel monster werd lager afgegeven. Walch Tuinboonan f 6,50. Walch. Groene Erwten in puike kooksoort bijna niet ter veil en tct f9 a 9,50 verhandeld Winter-Koolzaad niet ter veil f9 nominaal. Boter f 1,25 a 1,35 per K.G Eieren f 6,80 per 100 stuks. Druk F. Kleeuwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1892 | | pagina bijlage 2