1892 N". 143. Zaterdag 3 December. 7$** jaargang. BIJ VO i pijn in den bek. Die geneesheer is echter thans 1 overleden. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentitin voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditjiar te Rotterdam en verder bij allo Boekverkoopers en Brievengaarders. ÏHseJidiag van net ca es-aar-js-atg Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Aan de orde was gisteren de voortzetting der be raadslaging over de perequatie der grondbelasting. De heer Tijdeman bepleitte een matig belasting bedrag wegens de onrustbarende uitkomsten der herziening en om de hardheden der perequatie te verzachten. Hij was voor het amendementRuys om het percentage op 5 te brengeninsgelijks de heer Oppedijk. De heer De Beaufort (Wijk bij Duurstede) achtte de 6 pet. billijk, vooral nu mutatierechten en zout- accijns, een weldaad voor den landbouw, verlaagd zijn. Bij 6 pet. is gemakkelijker een deel af te staan aan de gemeente. Hij drong aan op vermindering van den accijns op het geslacht en op restitutie van grondbelasting bij misgewas of landbouwrampen. De heeren Van Velzen en Roi/aards bestreden de verlaging tot 5 pet., welke de heer v. d. Borch daarentegen verdedigde in het belang der kleine grondeigenaren. De heer De Kanter bestreed het amendement, hechtte weinig waarde aan het adres van het hoofd bestuur van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, omdat het niet uitgegaan was van de alge- meene vergadering, betoogde dat door 6 pet. te heffen men by de definitieve wet de grondbelasting tot 5 pet. zou kunnen verlagen, maar aan de gemeenten 10 opcenten meer toekennen. Door thans het percen tage te verminderen zou men prikkelen om de boeren in de bedrijfsbelasting aan te slaan, waardoor juist de kleine boeren zouden ten onder gaan. De heer Van Delden achtte verlaging der grond belasting tot 6 pet. reeds ongemotiveerd, maar ver klaarbaar wegens den aanslag der grondeigenaren in de vermogensbelasting. Hij is tegen verlaging tot 5 percent, tenzij den gemeenten vergund worde 30 opcenten op het ongebouwd te heffen. De Minister handhaafde zijn standpunt onwrik baar en stigmatiseerde de vijf percent als in vier opzichten de grenzen overschrijdende. Hij liet duide lijk gevoelen, wat de aanneming beteekende van een amendement, waarvan hij de volle verantwoor delijkheid aan de Kamer liet. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kattend ïjke. Alhier is beroepen de heer R. A. Lauts, cand. bij het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht. Beroepen bij de Geref. kerk te Berlicum (Fries- land) ds. W. H. Oosten, te Middelburg. Bedankt voor de beroepen bij de Ned. Herv. kerk te Kats, Waarde en Borsele door dhr. P. A. Steenbakker Morilyon Loysen; cand. te Schoonhoven. Biezelinge. Bij de heden gehouden verkiezing van een ouderling en een diaken der Ned. Herv. gem. werd in plaats van den heer C. Lansen, die voor eene herbenoeming niet in aanmerking verlangde te komen, tot ouderling gekozen de heer Jan Rottier, terwijl de aftredende diaken, de heer I. Midavaine werd herkozen. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Kwadendamme den heer C. H. Schnei ders, die kapelaan was te Warmond. Ierseke. Mej. C. E. Kievit, onderwijzeres aan school 2 alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Oud-Vosmeer, doch zij heeft voor die benoeming bedankt. Bij de herhaalde oproeping voor de vacature van onderwijzeres aan school 1 hebben zich geen nieuwe sollicitanten aangemeld. Het getal is dus tot 1 be perkt gebleven. Het herhalingsonderwijs, dat wegens gebrek aan een voldoend aantal leerlingen niet op den gewonen datum (1 Nov.) kon aanvangen, is nu (1 Dec.) met 10 leerlingen begonnen. Bij het examen middelbaar onderwijs aardrijks kunde is toegelaten dhr. M. G. De Boer, leeraar aan de H. B. S. te Goes. Een schoolmeester van den ouden stempel woont te Edens in Friesland. Den 15en November jl. vierde de heer S. Hardenberg, rustend onderwijzer, zijn 96en verjaardag. De oude heer is nog kras en sterk van lichaamalleen zijn gezicht en gehoor zijn minder goed. Nog helder van geest, is bijzonder merkwaar dig zijn trouw en sterk geheugen, welks diensten hem ook nog op dezen leeftijd bijblijven. Geboren in hetzelfde huis, dat hij nog bewoont, werd hij reeds zijns vaders opvolger te Edens op löjarigen leeftijd, nadat hij eenmaal voor het examen was gedropen. Hardenberg is nog een veteraan van de oude garde bij zijn pmdagogischen arbeid oefende hy indertijd het eerzaam beroep van schoenmaker uit. En naar luid der overlevering leverde de on derwijzer-schoenmaker steik werk. Mede door de bemoeiingen van kerkvoogden te Edens geniet de waardige grijsaard een onbezorgden ouderdom. Hbl.J Eervol ontslag verleend met 1 Januari '93 aan mejuffrouw J. W. Augustijn, onderwijzeres te Tolen. Men zendt ons uit Wissenkerke (N.-B.) de volgende wetenswaardige statistiek »V oor heen en thans" of de vrucht van het onderwijs. Te Wissenkerke zijn, doordien de aangevers (vaders) niet konden schrijven in 1811 van de 66 geboort--akten 21 niet geteekend of319' pet 1820 104 37 - 35lb., 1830 - 116 33 - 2813/,, 1840 120 45 - 37 J/_ 1850 139 36 25us/i 1SG0 -/ 162 32 -/ v 19°7813 1870 - 175 27 153/, - 1880 142 13 - 1890 112 7 ]S92*)« 107 Tot 30 November. 9"/7l 6 V4 370/107 Toelichting: In 1855 is door het gemeentebestuur voor onvermogenden de gelegenheid opengesteld tot het ontvangen van gratis onderwijs. In 1860 is door den Raad het heffen van school geld afgeschaft. De aanzienlijke afneming van het getal geboorten na 1870 is een gevolg van emigratie (verlaten van de gemeente) der bevolking. Gerust mag aangenomen worden, dat het onder wijs ook daarop van gunstigen invloed is geweest het voorgeslacht van hier toch, durfde zich in den regel niet langer dan gedurende één dag van huis te begeven en was dan niet in zijn nopjes" of het moest 's avonds aan moeders »papschotel" deel kun nen nemen, ondanks armoede en gebrekhet thans levend geslacht, dank zij de ontwikkeling, verheugt zich in een ondernemingsgaest, welke het, ter ver betering van zijn middel van bestaan, naar alle oorden van het vaderland ja zelfs der wereld heenvoert Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbanlc te Middelburg. Heden zijn veroordeeldJ. M. B., 39 j., te Ier- seke, wegens mishandeling, tot 2 maanden gevange nisstraf; H. J. P., 48 j., te Goes, wegens mis handeling, tot 7 dagen gevangenisstraf; J. S., 20 j., te Kloetinge, wegens mishandeling, tot 5 of 5 dagenJ. D., 18 j., te Kloetinge, wegens mishandeling, tot 5 of 5 dagen; J. P., 16 j te Wilhelminadorp, wegens diefstal, tot 3 of 3 dagenA. v. d. B., 12 j., te Ierseke, wegens strooperij, tot 1 of 1 dag. De Haarlemsche rechtbank deed gisteren uit spraak in de zaak van den heer A. C. Balabréga, beschuldigd een zijner kinderen met voorbedachten rade van het leven te hebben beroofd. De eisch van den officier was niet strafbaarstel ling, wegens ontoerekenbaarheid, en plaatsing in een krankzinnigengesticht voor hoogstens éen jaar. De rechtbank heeft zich met het gevoelen der deskundigen, dat beklaagde niet toerekenbaar is, ver- eenigd en dit met volkomen overtuiging tot het hare gemaakt. Landbouw en Veeteelt. Met oog op het mond- en klauwzeer raadt een inzender in het L. D. aan, het speeksel van eene aan deze ziekte lijdende koe te laten onder zoeken. »Wie weet, hoe spoedig dan een afdoend middel tegen deze gevreesde ziekte werd gevonden." Hij grondt een en ander op het feit, dat eenige jaren geleden, toen het mond- en klauwzeer zich in heel wat heviger mate vertoonde dan thans, een genees heer, die juist bij een landbouwer was, zeide»dan zal ik je eens iets geven, dan zijn de koeien binnen enkele uren beter". Het middel hielp uitstekend alleen hadden de beesten eenige oogenblikken hevige MOND- EN KLAUWZEER. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevorde ring van Landbouw en Veeteelt in Zeeland meent, nu in enkele gemeenten van onze provincie ge- vallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen, dat het in het belang der veehouders strekken zal om hunne aandacht te vestigen op eenige voorzorgeD, waardoor het voorkomen of bestrijden der bedoelde ziekte kan worden bevorderd. Daar het mond- en klauwzeer (tongblaar) uit- sluitend ontstaat na besmetting van gezond vee j door besmette personen, dieren of voorwerpen, heb- ben de veehouders het voor een groot deel in hunne macht hun vee voor de ziekte te vrijwaren of wel verbreiding daarvan tegen te gaan. In hoofdzaak bebooren tot de bedoelde voorzorgen »ket vermijden van alle plaatsen, waar zich ziek vee bevindt of sedert kort bevonden beeftin geen geval moeten die plaatsen uit belangstelling, weet gierigheid of nieuwsgierigheid worden bezocht het zooveel doenlijk verwijderd houden uit stal len, erven of weiden, van niet tot de hoeve behoo- rende personen, vooral indien die personen uit streken komen, waar mond- en klauwzeer voorkomt i>het afzonderen van nieuw aangekocht vee en wel gedurende 15 dagen na den dag van aankoop »het reinigen van schoeisel en bovenkleederen na ieder bezoek ter veemarkt, waarbij zeer zeker moet vermeden worden het komen bij eigen vee, vóórdat bedoelde kleederen zijn verwisseld of gereinigd." Bestaat vermoeden, dat de ziekte is uitgebroken of zijn werkelijk éen of meer dieren aangetast, dan moet overeenkomstig artt. 13 en 14 der Wet van 20 Juli 1870, (Staatsblad no. 1314, onverwijld aan gifte worden gedaan bij den Burgemeester der plaats, waar zich het vee bevindt en het aangetaste vee worden afgezonderd. De hierbedoelde afzondering, geschiede zoo mogelijk door opstalling indien echter bij het vervoer naar stal gevaar van besmetting voor gezond vee bestaat is het beter het zich op de aangrenzende weide bevindende vee en niet de besmette kudde naar stal te brengen. Aangezien voorts ai de uitwerpselen en afschei dingen (mest, mondslijm enz.) der zieke dieren, be nevens personen, dieren of voorwerpen, welke met die stoffen zijn bezoedeld of die in aanraking met ziek vee zijn geweest, smetstof kunnen overbrengen, is het, in afwachting van het deskundig onderzoek, noodzakelijk, voorloopig de volgende maatregelen te nemen »De verzorging (melken inbegrepen) der aange taste dieren of der besmette kudde worde opge dragen aan personen, die niet in aanraking komen met ander veebovenkleederen en schoeisel dier personen moeten in de besmette weide of stal tel kens worden achtergelaten, terwijl die verzorgers en melkers de handen ferm met zeepwater moeten reinigen, alvorens de weide of den stal te verlaten x>De gebruikte stal- of melkgereedschappen moe ten na elk gebruik met kokend water worden ge reinigd en de stalgereedschappen daarenboven met carbol water (1 kruik ruwe carbol op 1 emmer water) worden ontsmet: de gereedschappen dienen niet bij ander vee te worden gebruikt. »De mest met inbegrip van stroo (strooisel) der opgestalde zieke dieren moet vóór verwijdering uit den stal met carbolwater van opgegeven sterkte worden overgoten en de bevloeringen van den stal eenmaal daags met dergelijk water worden geschrobd »Tot het aangetaste vee worden slechts die per sonen toegelaten, welke met de behandeling of ver zorging daarvan zijn belast. Behalve carbolwater, worden door deskundigen, nog als goede ontsmet tingsmiddelen genoemdlysol (opgelost in water), creoline (gemengd met water), salicylzuur en pyok- tanine. Voor men tot het gebruik dier stoffen over gaat, raadplege men echter eerst den veearts. Het hoofdbestuur voornoemd Mr. P. C. J. Hennequin, Voorzitter. I. G. J. Kaicebeeke, Secretaris. Aardenburg, November 1892. Het bestuur vertrouwt dat carbolzuur, op aanvrage voor dat doel, wel zal worden verstrekt door den Burgemeester, by wien de aangifte geschiedt. Gemengde Berichten. De politie alhier zag in den nacht van Dinsdag op Woensdag jl. een witharig koebeest, met een stuk touw aan den kop, komende uit de richting van den 's-Heer Hendrikskinderendijk. Het rende de straten der stad in woeste vaart door, doch alle pogingen die de politie deed, om het dier op te vangen, waren vruchteloos, zoodat het in dolle vaart in de richting van Kloetinge is geloopen. Zekere P. H., rondzwervend koopman in post papier, maakte zich Woensdagnamiddag schuldig aan diefstal van een jas uit een winkel aan de Ganze- poortst.iaat alhier. Hij is door de politie aangehouden en na bekentenis van zijne daad, overgebracht naar bet huis van arrest te Middelburg. Hij is een oude bekende van justitie en politie. Iersc^ic. In den afgeloopen nacht zijn van een buis aan de Damstraat, waarschijnlijk uit louter baldadigheid, een paar ruiten verbrijzeld, terwijl de bewoners in de rust waren. De politie doet onderzoek. Kortgene. Woensdag werd alhier in de zaal van dhr. J. De Keijzer door de rederijkers-kamer Streven naar ontwikkeling" met medewerking van het Fanfarengezelschap Eendracht maakt macht" eene openbare uitvoering gegeven. Gaven de rede- rijders tot nu steeds blijspelen, thans voerden zij een meer ernstig stuk op, getiteld »Selim, de Negerslaaf," dat flink en goed van stapel liep, waarna nog een nastukje gegeven werd getiteld Verstrooidheid". Met recht kan gezegd worden dat de leden zich goed van hun taak hebben gekweten. Ook de muziek, die 8 nommers had uittevoeren, liet niets te wenschen over. Beide vereenigingen hebben aan het vrij talrijk opgekomen publiek een genotvollen avond verschaft. Naar men meldt, is de commissie in zake vereenvoudiging onzer spelling thans gereed geko men met bepaalde voorstellen, die weldra in druk verschijnen en in behandeling zullen worden genomen, De faam, welke het toppunt uitmaakte van den gevel van het Sporttentoonstellingsgebouw te Scheveningen, is eergisteren omvergehaald en in gruis neergekomen. Een grappenmaker deed als een loo pend vuurtje door Scheveningen het nieuwtje gaan, dat een vrouw vau het gebouw der Tentoonstelling gevallen en op de plaats doodgebleven was. De te Voerendaal (L.) ontdekte Romeinsche villa is wel de grootste, die tot heden werd aan getroffen. Sommige zijn daarom van oordeel, dat men hier met eene Romeinsche legerplaats (cagtra4 te doen heeft, wat uit nadere opgraving zal kunnen blijken. De geheele openlegging is thans verzekerd, dank zij de toezegging der regeering van een ruim subsidie. Dr. Pleite, conservator aan het museum van oudheden te Leiden, is ter plaatse geweest en heeft de reeds gedane opgravingen in ooganschouw genomen. Toen de tram van Amsterdam naar Edam Maandagochtend van Buiksloot vertrok, geraakte bij het neerdalen in de x>Buiksloter meer" de goederen en tevens postwagen los vau de koppeling, ontspoorde en tuimelde omver. Da postconducteur is er (wonder genoeg) gelukkig heelhuids afgekomen. Een vat petro leum sprong stuk en brieven geraakten in het vocht. Er is gelukkig alleen materiéel nadeel geleden. Een hartroerend treurspel speelde Zaterdag avond te Amsterdam af. In de le Looiersdwarsstraat woont een echtpaar dat in de geheele buurt met eere bekend is als ijverig en oppassend. Er waren eanige kinderen, onder welke een knaapje. Het knaapje vooral was de lieveling der ouders. Woensdagavond nu geraakten door het spelen met een braudend papier de kleeren van het jongske in brand. Op zijn angstig hulpgeschrei schoot men in allerijl te hulp, maar kon niet verhoeden, dat het kind, deerlijk gebrand, kermend neerstortte. Genees kundige hulp was spoedig bij de hand; de arme jongen bezweek echtor nog deazelfden avond. Zaterdagavond zou het lijkje gekist worden in de ouderlijke woning. Met weemoed staarden allen op het kille overblijfsel van het eenmaal zoo vroo- lijke knaapje, toen de grootmoeder op het kistje toetraden na lang gestaard te hebben op het kind, dat eenmaal haar trots en haar oogappel was, bukte zij zich, overstelpt van smart, voorover, om haar kleinzoon voor altijd vaarwel te kussendoch valt tegelijkertijd achterover in de armen barer kin deren. Ook zij was doodgeen hulp kou voor haar meer baten. Dus: geen strenge winter. De tuinman C. Van Hooijdonk te Ginneken, die gistereE bezig was met het afsteken vau graszoden, vond op een uitgestrektheid van circa 4 vierk. meters grond niet minder dan 23 meikevers. Te Rozendaal is eene dienstbode van blijdschap overleden, bij het vernemen dxt haar bij testamentaire beschikking door hare - mevrouw, bij wie zij vele jaren had gediend, e9u aanzienlijk bedrag en een. nette inboedel waren vermaakt. De prijs der gewone advertenticn is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, advertenttën voor 55 urea op den dag; der uitgave.

Goessche Courant | 1892 | | pagina bijlage 1