1892 N". 143. Zaterdag 3 December. 79ste jaargang. Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nominers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh <fc Van Ditmar te Rotterdam en verder bij allo Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 3 uren op den dag De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets, Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, der uitgave. Bij dil noriifflcp behoorl een bijvoegsel. Droogmaking der Zuiderzee. (Vervolg.) De oppervlakte binnen den afsluitdijk zal bedragen ongeveer 360 duizend H.A.neemt men daar af de 130 duizend H.A., die nog water zullen blijven, dan rest er een oppervlakte van 230 duizend H.A., waar- van 216 duizend H.A. verkoopbaar land. Het zal zeker velen moeilijk vallen zich van zulk een opper vlakte een juist denkbeeld te vormen. Verbeeld u daartoe een hofstede van de grootte, zooals ze hier in Zuid-Beveland veel worden aangetroffeneen hofstede van 50 H.A. of ongeveer 125 gemeten. Welnu, zulke hofsteden zouden er van de gedempte Zuiderzee niet minder dan 4320 kunnen gemaakt worden. Men kan zich ook een juist denkbeeld vor men van de grootte van het te verkrijgen verkoop baar land door die te vergelijken met de oppervlakte der Zeeuwsche eilanden. De Zuiderzee-polders zullen samen zoo groot zijn als 6 i/g maal Zuid-Beveland, 11 maal Walcheren, 28 i/s maal N.-Beveland, 20 maal Tolen, 10 maal Schouwen en Duiveland of 136 maal St. Filipsland Zeker de moeite waard om voor zulk een uitgestrektheid vruchtbaar land eenige moeite en kosten te doen. Volgens prof. Mayer zal minstens 3/4 van de gronden der toekomstige polders bouw grond zijn van groote waarde. Prof. Van Bemmelen meent, dat de zware kleigronden van de Zuiderzee in kwaliteit gelijk zullen zijn aan de kleigronden van de IJ-polders en de lichte aan die van de zee polders in het noorden van Groningen. Slechts 24000 H.A. van de geheele boeveelheid aan te winnen land zal van minder waarde zijn als bestaande uit zand en veen. De uitvoering van dat reuzenwerk zal ongeveer 32 jaar duren, waarvan alleen 8 jaar voor het leggen van den afsluitdijk. Het plan is elk jaar slechts 10.000 H.A. voor cultuur gereed te maken, om die dan onmiddellijk ter bebouwing van de hand te doen. Elk van de vier groote doelen, waarvan boven gesproken is, zou wegens de ongelijkheid van diepte in eenige onderdeelen of polders verdeeld worden, die éen voor éen worden drooggemaaktzoodat nooit een groote oppervlakte lang braak kan liggen. Ook is het noodig niet te groote hoeveelheden grond te gelijk te veilen, daar men in dat geval allicht geen koopers genoeg zou vinden of slechts lage prijzen zou kunnen maken. De kosten van het geheele werk worden geraamd op 190 millioen gulden. De afsluitdijk alleen zal een uitgave vorderen van 28 millioen, terwijl de 24 sluizen berekend worden op 14 millioen. Brengt men de kosten in verband met de aan te winnen gronden, dan komt men tot de slotsom, dat de H.A. zal komen op 880 gulden rekent men daarbij ook rente-verlies van het kapi taal, dat elke H. A. gekost heeft van indijken, dan wordt die som 1032 gld. Verder moet gerekend worden op den aanbouw van huizen, schuren, stallen enz., wat ongeveer 250 gld. per H. A. zal eischen. Vestigen we thans in het bijzonder het oog op de voordeelen, die de droogmaking der Zuiderzee geven kan. Het water kan na de afsluiting langs de kusten hoogstens rijzen tot 1 2 M. minder hoogte dan thans, waardoor gevaar voor overstrooming geheel wordt weggenomen. Als onmiddellijk gevolg daarvan zullen de kosten van dijksonderhoud heel wat ver minderen. De besparing wordt geraamd op 100,000 gulden 's jaars. Wel zal het gevaar langs de Friesche kust boven den afsluitdijk vergrooten, maar daarom zou men de dijken met ongeveer 15 c.M. verhoogen. De kosten daarvan zijn reeds begrepen in de 192 millioen, die het geheele werk zal eischen. Het voordeel der afsluiting voor de waterloozing is aanzienlijk. Het IJselmeer kan door watertoevoer van den EJsel en andere rivieren nooit stijgen tot een zorgwekkende hoogte, al moeten de sluizen op Wieringen eenigen tijd gesloten blijven. Na de af sluiting zal de gemiddelde stand lager zijn dan thans op de Zuiderzee er zal sterker geloosd kunnen wor den en er zullen meer uren zijn, waarop loozing mogeljjk is. Het door den IJsel aangevoerde ijs kan slecbts een zeer klein deel van de oppervlakte van het meer beslaan en moet daarop smelten. Het zal dus minder hinderlijk zijn dan thans, nu het door de getijen heen en weer wordt bewogen. Uit het oogpunt van waterverversching kunnen Friesland en Noord-Holland mettertijd een niet onbelangrijk voordeel genieten. Zoodra door gedu- rigen toevoer van zoet water uit de rivieren en af voer van het nog aanwezige zout water naar de zee, het zoutgehalte zoo goed als tot nul gereduceerd zal zijn, kunnen genoemde provinciën zich in droge zomers van zoet water voorzien ter vulling van slooten en waterleidingen, tot besproeiing van tui nen of kleine landerijenof tot drinkwater voor het4vee. De scheepvaart, zou men oppervlakkig zeggen, zal door het voorgestelde werk niet gebaat wor den. Bij nader inzien echter zal blijkeD, dat zij eer gebaat dan geschaad wordt. De vaart op de Zuiderzee bepaalt zich hoofdzakelijk tot de richtingen van Amsterdam naar den IJsel, naar het Zwolsehe diep, naar de Lemmer, en naar Harlingen. Waar thans die vaart geschiedt over de somtijds woeste en onstuimige zee, zal ze alsdan plaats heb ben over een kalm binnenmeer en door rustige kanalen. Bovendien kan nu wegens de groote af standen niet op tij gevaren worden na de afsluiting vaart men steeds bij een vast peil. Eenige havens, die nu alleen bij hoog water te bereiken zijn, zul len na de afsluiting verdiept moeten worden. Zijn deze voordeelen meer te beschouwen als meer of minder te zijn van financiëelen aard, de voordeelen uit een maatschappelijk en ceconomisch oogpunt zijn van niet minder belang. Voor we echter tot een beschouwing daarvan overgaan, willen we eerst de vraag beantwoorden zijn er aan de droogmaking van da Zuiderzee ook geen nadeelen verbonden? waarop het antwoord zeker bevestigend zal zijn, want waar vindt men goed zonder kwaad Een eerste nadeel zal zijn het verloren gaan der visscherij. Deze zal, volgens een rapport, dat dr. Hoek daarover heeft uitgebracht, geheel verdwijnen. Zij levert nu ongeveer 1 l1/^ millioen gulden jaarjjjks op, doch de opbrengst is zeer afwisselend en gaat enkele malen boven deze som. Zoo werd er in 1890 alleen aan ansjovis voor ruim 2 millioen gulden opgevischt. Het ophouden der vischvangst zal natuurlijk ook van nadeeligen invloed zijn op het bouwen van vaartuigen, het breien van netten, het maken van vaat- en touwwerk en meer andere kleine bedrijven, die met de visch vangst in verband staan. De meeste vissehers van de plaatsen gelegen aan of in de Zuiderzee (Enk huizen, Volendam, Wieringen, Urk enz.) vissollen ook op de Noordzee, en daar deze door goed bevaar bare kanalen te bereiken blijft, kunnen ze hun bedrijf daar blijven uitoefenen. Waarschijnlijk echter zal de visschersbevolking zich voor een deel verplaatsen naar den Helder en Ymuiden en voor een ander deel van beroep veranderen. Het geheele verlies der visscherij in ruil voor het bebouwen van zooveel vruchtbaar land zou trouwens geen groot verlies zijn. Zoo oor deelde ook reeds vroeger baron Sloet tot Oldhuis, die in zijn Tijdschrift voor Staathuishoudkunde zeide »De visscherij is en blijft een armoedig beroep een rijk voorziene graan-, boter- en veemarkt geeft heel andere voordeelen dan een goed voorziene visch markt". Zou de droogmaking der Zuiderzee ook van na deeligen invloed kunnen zijn op de volksgezondheid Volgens een rapport, daaromtrent van bevoegde zijde uitgebracht, zal naar alle waarschijnlijkheid geen nadeelige invloed te duchten zijn. Wanneer de vol ledige bemaling is verkregen en de nieuwe gronden in cultuur gebracht zijn, bestaat er geen voldoende grond voor de vrees, dat malaria-ziekten (moeras koortsen) zich uit den polder of zijn onmiddellijke omgeving over de aangrenzende gewesten zullen uitbreiden, blijkens de ondervinding, opgedaan bij de indijking van de IJpolders, den Zuidplaspolder en meer andere. De gronden van den Haarlemmermeerpolder waren niet voldoende ontwaterd, toen zij tot bebouwing in gebruik werden genomenvele middelen tot water- looziDg, zooals slooten, greppels, putten waren nog aanwezigde tijd van droogmaking viel samen met dien van een koortsepidemie langs de kusten van de Noordzee van daar nadeelige gevolgen. Wordt vervolgd.) Het Icojfie-voorstel Van Houten. Het D. v. Z.-II., dat het zeker acht, dat in een voltallige Kamer, ondanks het voor de rechterzijde afwijkende votum van de heeren Schaepman en v. Lüben Seis, de motie zou zijn verworpen, oppert de vraag of het niet doeniijk zou wezen om bij de behandeling van de begrooting van koloniën, door middel van eene motie waarin de aanneming in een onvoltallige vergadering der motie-Van Houten be treurd wordt, aan de Kamer een nieuw votum te ontlokken, waaraan eenige waarde kon worden ge hecht omdat het door een voltallige Kamer zou zijn uitgesproken. Meent de meerderheid der Tweede Kamer het bij 't votum van Donderdagavond te moeten laten, dan vraagt het D. v. Z. H. of geen koffiemotie in meer »verstaiidigen" zin van de Eerste Kamer zou kunnen uitgaan. »Dan zou zij nog eens toonen, een remtoestel met betrekking tot de Tweede Kamer te willen zijn. Alle gematigd-denkenden zullen, met ons, van oordeel wezen, dat 't koloniaal-radicalisme, 't welk de meerderheid der in een avondzitting aan wezige leden der Tweede Kamer Donderdag huldigde, een ramp voor moederland en koloniën moet worden geacht. Kon er een protest daartegen in de Eerste Kamer worden gehoord, dan zou dat getuigenis waarlijk vaderlandslievend moeten heeten, en zelfs wie weet den Minister Van Dedem weder tot inkeer brengen." Het Vaderland betwijfelt eenigszins, of een be slissing, in een avondzitting genomen, waar slechts 64 leden tegenwoordig waien, eene groote zedelijke kracht heeft. Toch acht het Vad. de aanneming der motie-Van Houten niet zonder beteekenisvooral als man in aanmerking neemt, dat nagenoeg alle liberale leden (versterkt slechts door de heeren Schaepman en Seis) daaraan hun stem gaven. In elk geval zou de verwerping der motie, nu zij er eenmaal was, noodlottig zjjn geweestzij zou hebben beteekend, dat de meerderheid de dwangcultuur volstrekt in stand wilde houden, gelijk de verwerping der motie, door den heer Van Houten in zijn nota aangehaald, in 1874 beteekende. GOES, 2 December 1892. Gisteravond hield de kolenvereeniging »Uit Voorzorg" eene algemeene vergadering in het koffiehuis »de Bellevue" ten einde een nieuw ontworpen reglement vasttestellen. Door de groote uitgaven van het vorige boekjaar was in de laatste weken een crisis ontstaan, die het ledental met een honderdtal deed verminderen, waardoor het getal op 254 werd teruggebracht. Van dit getal waven slechts 43 leden tegenwoordig. Uit het reglement, dat ar- tikelsgewijze werd gelezen en goedgekeurd, bleek dat de inleg op minstens 10 cent per week is ge bracht dat de bode wordt afgeschaft en men het Beurslokaal hoopt te verkrijgen ten einde wekelijks zitting te houden tot het ontvangen van den inleg. Door het een en ander zal op de uitgaven bezui nigd worden. Door de vacature van dhr. M. Hoogesteger en bet bedanken van de heeren G. A. Weide, J. J. G. V. d. Broeke en D. De Wilde, was eene ver kiezing van 4 bestuursleden noodzakelijk geworden. Gekozen werd .n de heeren W. J. Hartman, C. Den Boer, J. De Rochefort en A. Hufkens met 20, 12, 10 en 9 stemmen. De twee eersten namen de benoeming aan, terwijl de derde met zijne benoeming in kennis zal worden gesteld. De heer A. Hufkens bedankte en in diens plaats werd gekozen de heer L. F. Fagel Jr. met 17 stemmen. Over de behaalde winsten, pl. m. 200, ontstaan uit de laatste kolenaflevering, ontspon zich eene warme discussie. Het bestuur was van meening, dat die wiusten mogen overgebracht worden op het nieuwe boekjaar, terwijl anderen meenden, omdat die behaald zijn met het geld van het afgeloopen boekjaar, dat daarentegen een verlies van 1,93 lj2 per hoofd opleverde, dit verlies nu voor een derde kon vergoed worden. Eene beslissing daaromtrent is niet genomen, daar over deze quaestie eene zoo hevige en verwarde woordenwisseling ontstond en het uur reeds zoo ver gevorderd was, dat de vergadering moest wor den gesloten. Daar de mailt rein, die te 6.56 's-m. van Vlissingen vertrekt en die mede de Engelsch-Hol- landsche post vervoert, niet te Middelburg, Goes en Bergen-qp-Zoom stopt, zullen deze kantoren hun correspondentie ontvangen door het uitwerpen der depêches. De commies der posterijen 3e kl. C. G. A. Jansen is verplaatst van het spoorwegkantoor no. 3 naar het postkantoor Utrecht. Op Hr. Ms. nieuw gebouwde stooraschoener Zeehond is geplaatst de machinist le kl., v. k., K. A. Van Boven. De landmeter van het kadaster F. P. M. Baetens te Leeuwarden, is werkzaam gestold op het bureau van den ingenieur-verificateur van het kadaster aldaar. Aan de memorie van antwoord van den mi nister van binnenlandsche zaken op het verslag der afdeelingen is het volgende ontleend De Minister deelt ten volle de meening, dat het gemeentelijk kiesrecht geenszins als een aanhangsel is te beschouwen en wellicht van even groot belang is, als dat voor de Staten-Generaal en de Provinciale Staten. Het dient dan ook zelfstan dig en afzonderlijk te worden geregeld in verband met de eerlang opnieuw te overwegen en te om schrijven taak der plaatselijke besturen. Zoolang de regeling van het gemeentelijk kiesrecht niet in dit verband kan worden besproken, schijnt gedachten- wisseling daarover weinig vruchtbaar. De Minister wenscht thans alleenlijk op te merken, dat aanne ming voor de gemeenten van het proportioneele kiesrecht niet gezegd kan worden, gelijk in het Voorloopig Verslag geschiedt de eenig mogelijke afwijking te zijn van de regeling der kiesbevoegd heid voor de Tweede Kamer en der Provinciale Staten. Een wetsontwerp tot wijziging der drank wet wordt voorbereid. Met betrekking tot de cholera zegt de Minis ter dat de Regoering gaarne de noodige voorstellen zal doen tot het wegnemen van leemten en gebre ken in de sanitaire wetgeving. Eene wijziging der krankzinnigenwet is in overweging. Kostelooze toelating op de Rijks lioo- gere burgerscholen zal van den aanleg der leerlingen afhankelijk worden gemaakt. De Minister is bereid de oprichting van een sta tion voor het onderzoek van bouwma terialen opnieuw te onderzoeken. Elke uitgaaf eener gemeente tot het verstrek ken van voedsel aan schoolgaande kindcren acht de Minister in beginsel niet ontoelaatbaar. De denkbeelden omtrent onderwijzerssala- rissen enz. kunnen eerst bij herziening der school wet overwogen worden. Het ministriëel besluit van 31 Augustus, het welk den in - en doorvoerin België verbood van beddegoed, kleederen, lijflinnen en lompen uit Duitschland, Frankrijk en Neder land, is ingetrokken. Gisteren, Donderdag 1 December, had de Nederlandsche Rijkstelegraaf veertig jaren bestaan. De indruk door dien herinneringsdag op het jongere ambtenaars-personeel teweeggebracht moge nu niet zoo bijzonder aangrijpend zijn, de oudere ambtenaren zien onwillekeurig met belang stelling op het afgelegde tijdperk terug. Zij toch hebben de telegraphie in Nederland allengs zieh zien ontwikkelen tot de verbazende hoogte, in vergelijking met de eerste dagen na haar ontstaan, die ze thans inneemt. Zij hebben haar gekend, toen ze nog slechts een vijftal kautoren telde, in de voornaamste ge meenten van ons land, waar een uit den aard der zaak uiterst beperkt personeel den destijds op verre na nog niet zoo belangrijken dienst met eere wist gaande te houden. De Utr. Crt. kan met zekerheid mededeelen, dat, in verband met den minder gunstigen finan ciëelen toestand der maatschappij, door den direc teur-generaal der S. S. is besloten, aan het geheele ambtenaarspersoneel de twee-jaarlijksche verhoo ging van bezoldiging te onthouden. Gisteren is een nieuw reizigers-ta rief langs den staatsspoorweg in werking getreden. Voor het publiek is het zeker van dadelijk belang, te weten dat alle retourbiljetten in het binnenlandsch verkeer voortaan 4 dagen geldig zullen zijn, en dat voor kinderen in het vervolg de halve vrachtprijs is verschuldigd, zonder dat retourkaarten voor hen verkrijgbaar zijn, zoodat men verplicht is, bij den terugkeer weer een kaart voor een kind te nemen. Het nieuwe tarief voor kinderen is onvoordeeliger dan dat, hetwelk tot dusver gold. Door den heer L. G. Vernee, commissaris van politie te Scheveningen, is bij circulaire aan alle reeders en kooplieden aldaar dringend verzocht, in het algemeen belang dezen winter het verzamelen v a n ij s uit het Kanaal of ander zoet water na te laten, en dit ook aan hunne ondergeschikten te verbieden. In de circulaire wordt er op gewezen, dat met zekerheid is aan te nemen, dat het water van het Kanaal, dat door zijne verbinding met de Maas en de Scbie, door cholerabacillen is besmet en dat die bij de hevigste vorst niet gedood worden. Wanneer men er nu toch toe overging Ii3t ijs te verzamelen en te gebruiken voor de conservatie van versche visch, zou de handel or buitendien zelf de schadelijke gevolgen van ondervinden, omdat de visch elders zou geweigerd worden, zoodra de herkomst van het ijs bekend werd. (V.) Ook in Indikloppen warme harten voor de lieftallige Koningin. Niet alleen onder de Europeanen, maar ook bij de inlandsche bevolking en de vreemde Oosterlingen. Plotseling is dit gebleken uit het feit, dat, naarmate de nieuwe guldens, met den beeldenaar onzer Konin gin, in omloop komen, er inlanders, Chineezen en Arabieren gevonden worden, die het eerste geldstuk dezer soort, dat zij machtig kunnen worden, bewaren als een geluk aanbrengende amulet. Man kan hun bieden wat men wil, zonder dat zij den penning, waarop zij nu eenmaal hun hart en ziel go/.et hebben, zullen veikoopea.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1