BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. DINSDAG 29 NOVEMBER 1892. No. 141 Voor de opname van Advertentiën, be zorgd na twee uur op den dag van de uitgifte dezer courant, kunnen, wij voor dat nommer niet instaan. Daarom wordt men beleefdelijk ver zocht de advertentiën zooveel mogelijk vóór twee uren in te zenden. DE ADMINISTRATIE. Gemengde Berichten. ISUewoudsdijk. Jl. Donderdag werd onder deze gemeente gerechtelijk een begin gemaakt met het op straat zetten van een gezin, bestaande uit man. vrouw en 11 kindaren. Eenige goederen waren reeds buiten gedragen en nu was de beurt aan het kabinet de man weigerde echter den sleutel daarvan af te geven, zoodat dit meubel niet kon worden verwijderd. Er werd nu acht dagen uitstel gegeven. Wanneer men hierbij bedenkt, dat eene moeder dit hare eenige dochter aandoet, krijgt men zeker geen hoog denkbeeld van de ouderliefde dezer vrouw. Kllewoudsdijk. Een boerenarbeider was jl. Vrijdag in de boerenschuur van de weduwe P. boven den dorschvloer werkzaam op een dilt met stroo betast. Het stroo gleed uit, de man gleed mee, kwam op den vloer onder het stroo terecht en brak daarbij een sleutelbeen. Te Wilhelminadorp zal op 1 December a. s. de Aoisterdainsche tijd weer worden aangenomen. Verleden week zijn in den Wilhelminapolder in 3 dagen pl. m 185 hazen geschoten. In de vorige week werd te Domburg in een oui, onaanzienlijk huis eene zeer belangrijke ver zameling gouden munten opgegraven. Men vond dit geld in een binnenkamer onder een vloer, die reeds dikwijls vernieuwd was geworden. De munten waren bevat in een steenen pot, en bestonden, behalve uit enkele zeer geoxydeerde zil veren Spaansche munten, uit meer dan honderd gouden stukkeu, die de kenmerken droegen van in om'oop te zijn geweest. Het zijn voornamelijk Nederlandsche, Spaansche en Fransche stukken, uit de vijftiende en eerste helft der zestiende eeuw. (Af. CtJ Vrijdag werd ter beurze te Amsterdam op de traditioneele luidruchtige wijze en met hartelijkheid het vijftigjarig jubileum als beursbezoeker herdacht van den heer Aletrino, commissionair in effecten. Bij zijne komst met een bloemruiker vereerd, werd hij overal waar hij zich in den effectenhoek vertoonde, nut gejuich ontvangen en ten slotte, gevolgd door velen, in triomf door de beurs geleidop eene ver hevenheid geplaatst, dankte de jubilaris met eene kernachtige toespraak voor de hulde, hem gebracht, waarna de betooging tot den uitgang van de beurs werd voortgezet. Ia het Foehtelooveld, circa éan uur van Oos- terwolöe, is door steenzoekers een kunstweg gezon den. Over een nog onbekende lengte liggen de kei- steenen regelmatig en ter breedte van een gewonen weg onder de veenlaag. Etterlijke stères steen zijn reeds opgedolven. De weg heeft de richting over het uitgestrekte veen naar Drente (Assen). Wanneer dit werk is aangelegd, is vooralsnog niet te zeggen. Zaterdagochtend is op Pampus in de Zuider zee de stoomboot Veehandel III, kapitein Bruinsma te Leeuwarden, aangevaren door de stoomboot Jan Pietersz. Koenvan Uithoorn. Van de Veehandel zijn verdronken 60 koeien en 60 varkens Omtrent deze schipbreuk meldt het Handelsblad nogDe stoomboot Veehandel III werd door de stoomboot J. Pz. Goen dwars door midden gevaren en zonk onmiddellijk. De kapitein en zijne kinderen werden door de Coen aan boord genomen, maar dit kon zich toen niet langer ophouden, daar het zelf te veel schade had en naar Marken koers zette, waar het vermoedelijk is binnengeloopen. Evenwel werden de vrouw, de knecht en de oudste zoon nog gered. Er kwam namelijk nog eene vee boot uit Leeuwarden, de Friesland II, welke gelijk tijdig met de eerste vandaar vertrokken, maar door het schutten in Harlingen achter geraakt was. Deze boot nam de vrouw en de twee andere personen op, waarna zij haar tocht naar Amsterdam voortzette. De in zee ronddrijvende dieren, waarvan vooral de varkens erbarmelijk schreeuwden, moesten aan hun lot worden overgelaten. Uit Muiderberg is een bemande botter op onder zoek uitgezonden. Woensdagavond heeft zich vry willig bij de po litie te Dordrecht aangemeld zekere M. L., oud 46 jaren, arbeider, wonende teWemeldinge, die aldaar, ten nadeele van zijn patroon, zich een bedrag vtra f 15 had toegeëigend, waarmede hij naar Rotterdam was vertrokken hij had al spoedig, door geldgebrek gedwongen, zich aan een tweede vergrijp schuldig gemaakt, door nl. van een schippersknecht op de stoomboot »de Telegraaf", door wien hem welwil lend was toegestaan een paar nachten op de boot te mogen doorbrengen, een doosje, inhoudende on geveer f 8, weg te nemen. (R. N.) Te Jaarsveld zal iemand binnenkort een ver loting houden vandrie hectoliter aardappelen, een kistje sigaren, twee halve kilo's speculaas en een mestvaalt. De man, die in de keuze der te ver loten zakea zeker meer blijk heeft gegeven van vindingrijkheid dan van goeden smaak, heeft reeds al zj to loten geplaatst. Een Duitscher werd Vrijdag te Rotterdam door een persoon in een bierhuis gelokt, en verloor daar met kaartspel ongeveer f 220. De politie, hiermede in kennis gesteld, bleek onmachtig om de kwartjes vinders op te sporen. Om roode-wijn vlekken uit servetten of een tafellaken te verwijderen, bevochtigt men de vlekken met een weinig water, strooit er een dikke laag tot poeder gewreven houtskool op en laat dit enkele uren liggen. Dan spoelt men de vlek met schoon water af. De heer W. te Breda, wiens vrouw op 9 No vember aan het station Beurs te Rotterdam werd overreden, heeft bij de justitie een klacht ingediend, ten einde een strafrechterlijke vervolging uit te lokken tegen den persoon, door wiens schuld dit ongeluk plaats had. Eventueel zal hij ook een civiele actie instellen. Nu de toestand in de veenkolonie Appelscha (Fr.) niet verbetert en het zeker den een of anderen tijd tot eene uitbarsting zal komen, heeft de bur gemeester een detachement rijksveldwachters aange vraagd, om in Appelscha te stationeeren. Vrijdag vertrokken rijksveldwachters van de trigade Heeren veen derwaarts, om met de maréchaussee aldaar voor de handhaving der orde zorg te dragen. De werkelooze arbeiders vergaderen dan hier dan daar, houden zorgvuldig de plaats hunner samenkomsten geheim, zoodat de politie deze niet kan bijwonen i en dus onkundig blijft van hunne 'plannen. Het bestuur van het reservefonds volhardt bij zijn be sluit om geen werk te verschaffen. Wegens de wei gering van werk hebben de werkeloozen zich nu tot de armvoogden gewend, met verzoek om onderstand, daar zij anders niet hebben te eten. De toestand wordt met den dag kritieker. De vette koe, die zooals we meldden, uit een stal te Nieuwleusen, zou gestolen zijn, is terugge vonden in eene weide onder de gemeente Dalfsen. De koe had over een hoop turven zichzelve een uitweg door het dak verschaft, zoodat van diefstal geen sprake is. Het Leger des Heils" zal in de naderende koude maanden voedingsdepots" in Arasterdam en Rotterdam openen, waar kinderen van mingegoeden voor één cent een ontbijt zullen krijgen, bestaande uit een kop warme koffie en een snede brood met boter of stroop. Aan volwassenen zullen stuiverskaartjes worden uitgegeven, waarvoor zij koffi9 en een boterham of wel een bord soep, havermeel, gort of warme melk zullen kunnen bekomen. Verder zal het Leger des Heils" nog in dezen winter stuivers-shelters" openen, die om 5 uur ge opend zullen worden en waar ieder, die een stuiver betaalt, een nacht onder dak kan komen, voor een tweeden stuiver avondeten en voor een derden stui ver een ontbijt zal kunnen koopen; aan hen, die ook niet één stuiver meer bezitten, zal de gelegen heid worden gegeven door eenig werk nachtverblijf en zoo zij dat willen avondeten en ontbijt te verdienen. Een groote ontsteltenis en ook tevens vreugde ontstond Donderdag in de Vinkenstraat te Amster dam, to9n een zoon vau een aldaar wonende weduwe, die reeds dood gewaand werd, onverwacht voor haar stond. Dat men heel wat moeite had om haar weer tot bedaren te brengen, behoeft men niet te vragen. Nu de grootste landeigenaar in Opsterland (Fr.) baron Van Ljjnden, begonnen is werk te ver schaffen, volgen ook kleinere eigenaren. Na het be zoek van den Commissaris der Koningin is men in Beets begonnen met van gemeentewege werk te ver schaffen door de zandwegen in orde te laten maken, de Kerkvoogdij van Terwispel heeft circa 30 arbei ders aan het werk gezet op haar landerijen, een landeigenaar te Langerzwaag heeft hetzelfde gedaan, zoodat reeds 300 werkeloozen aan het werk gezet zijn. Door de freule Lyckelma a Nijeholt, die ook groote eigendommen in die gemeente heeft, zal met ontginnen van heidegronden een aanvang gemaakt worden, een werk dat ook aan tal van handen arbeid zal geven. Volgen de andere eigenaren deze goede voorbeelden dan zal spoedig in Opsterland geen arbeider zonder werk behoeven te zijn, dat in geen jaren het geval geweest is. Indirect komt deze werkverschaffing ook aan de gemeente ten goede, die op hare begrooting dui zenden guldens vindt onder de post subsidies aan armbestuur". In het jaar 1867 werd Z. M. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden naar Oost-Indië over gebracht. Den 20 Mei te Birkenhead vertoevende, deserteerden van daar eenige matrozen, waaronder twee Helvoeters. De een, zekere B., heeft sedert niets van zich laten hooren, en de andere, zekere J. F. v. H., kwam Zaterdag te Helvoet een bezoek brengen aan broer en tante. Nog al goed van geld voorzien, werd enze voormalige matroos langzamer hand vroolijker en vertelde onder meer met zekeren trots het heldenfeit zijner desertie. De politie, hierop opmerkzaam gemaakt, nam den man mede en bracht hem aan boord van H. M. wachtschip Prins van Oranjewaar hij nu eerlang voor den krijgsraad zal moeten verschijnen. Op het kerkhof te Crooswrjk, onder Rotterdam, werd Donderdag een serenade gebracht. Het was een hulde bij gelegenheid van het vijftigjarig huwe lijk van den knecht, die den voor een doodgraver karakteristieken naam draagt van Amen. Maandagavond zijn twee verpleegden uit het lste gesticht te Yeenhuizen ontvlucht. Alle mogelijke maatregelen werden genomen, bun in handen ta krijgen, te meer daar een hunner als zeer gevaarlijk bekend staat, en reeds 20 jaren gevangenisstraf heeft ondergaan wegens moord. Tot op heden zijn zij niet gevat. De bittertrams in Den Haag. 't Is een minuut of tien over vijven en wij bevinden ons op het Plein in de Residentie. Uit de Lange en uit de Korte Poten komen twee trams elkaar tegemoet rijden. Zij houden halt, lossen hun passagiers, nemen er weer een paar in en gaan verder. Zij passeeren elkaar bij het Ministerie van Oorlog, waarna de eene koers zet naar de Houtstraat, de tweede naar het Binnenhof. In beide voertuigen is nog wel plaats, doch er staat niemand te wachten. De reizigers kunnen zich dan ook niet begrijpen, waarom er niet wat steviger wordt doorgereden. Vooruit wat, conducteur", zegt een haastig heer. Dadelijk, m'neer, eerst nog wat passagiers in nemen". »En er wacht niemand". Jawel, m'neer, daar komen ze al". WerkelijkDe deuren van de Witte Sociëteit" gaan open, een aantal heeren stormen er uit naar de trams. De conducteurs wisten het wel. Het zijn vaste klanten, die op de »Witte" gebitterd hebben en nu gaan dineeren. Zij stoppen, laden in, en dan vooruit koetsier". De trams van over vijven heeten op het Plein algemeen »de bittertrams". Een scheepje, dat 30 jaren geleden bij Sche- veningen strandde en daar in het zand verdween, zoodat er sedert niets meer van te zien was, is thans gedeeltelijk boven gekomen. Het wrak, nu gevaarlijk voor de schuiten, wordt op last der Scheveningsche reederij opgeruimd. Te Amsterdam viel Vrijdag een glazenwasscher, die aan de derde verdieping van een huis werkzaam was, achterover van zijn ladder op de steenen. Naar het gasthuis vervoerd, bleek hij bij aankomst reeds overleden te zijn. Te Lobith is Donderdagavond de koster der Roomsch-Katholieke kerk aan den weg naar El ten, door de duisternis misleid, te water geraakt en ver dronken. Een sneltrein die te 7.5 van Zutfen naar Arn hem vertrekt, moest Vrijdagochtend op het station Brummen blijven staan door gebrek aan vuur. De reizigers zijn uitgestapt en hebben na circa een half uur wachten plaats genomen in een anderen trein, waarmede ook de bagage en de post vervoerd werden. Uit de Vereenigde Staten wordt door het Hydrographisch Bureau aldaar bericht gezonden om trent een drijvend eiland, een stuk grond, met hoo rnen begroeid, waarschijnlijk een gedeelte van het vasteland van Amerika, dat op verschillende punten van den Atlantischen Oceaan gezien is, en in de richting van Europa dry ft, waar het, tenzij het te voren door stormen vernield is, binnenkort kan ver wacht worden. Toen het voor eerst gezien werd was het ongeveer 1/4 acre groot, maar op 19 Sep tember was het reeds geslonken tot een groepbam- boes van ongeveer 30 voeten in diameter. Het is waarschijnlijk een stuk boschgrond, weggespoeld van den mond van eene of andere rivier, zooals de Orinoco of de Mississippi. Het eiland of de bDomen afzon derlijk zullen waarschijnlijk op de Spaansche kust terecht komen, maar het is ook zeer goed mogelijk, dat zij in Scandinavië zullen aangespoeld worden. Jaren geleden werd te Berlijn door een dienst meisje, geholpen door verscheidene medeplichtigen, een moordaanslag gepleegd op den millionair Gu- brauer, waaraan de bejaarde man enkel door een gelukkig toeval ontkwam. Die zelfde man is thans, een paar dagen geleden, gestorven. Sedert den aanslag op zijn leven was Gubrauer nooit weder de oude geworden vier weken geleden werd hij bedlegerig en niettegenstaande zorg vuldige verpleging bleek zijn einde gekomen. Hij werd 75 jaar oud en laat zijn groot vermogen aan drie erfgenamen, waaronder twee advocaten, na. De levensloop van den grijsaard, die, als veertien-jarige knaap, zonder een cent op zak, te Berlijn kwam en door zeer bedenkelijke middelen zooveel geld bijeen schraapte, werd gedurende het proces in zake den aanslag uitvoerig geschetst evenals de manier van leven van den vrek die zich, niettegenstaande zyn millioenen, geen enkel levensgenot gunde. Over de laatste oogenblikken van den millionair wordt het volgende gemeldToen hy stervende was, liet hij zyn bed dicht bij de groote brandkast schui ven, waarin zijn schatten lagen en de deur er van opendoen om nog eens te genieten van den aanblik van het vele geld. Daarop liet hij de deur weer sluiten en men moest hem den sleutel er van in de hand gevenkrampachtig den sleutel vastklemmende ging Gubrauer, die in zijn geheele leven nooit ie mand eene weldaad heeft bewezen, de eeuwigheid in. Lachende erfgenamen zullen thans zijn reusach tig vermogen onder elkander deelen. De Antwarpsche politie heeft zich vergist, toen zij meende den kantoorklerk Le P. en zyn vriend D., die met 1500 van den ontvanger H. uit Am sterdam op den loop zyn gegaan, te hebben aange houden. Zy heeft wel twee jongelieden gearresteerd, maar niet de verdachten. De opsporing van de knapen is nu opnieuw be volen. Te Llaufrynach, in Brecknockshire, is een dame overleden, die den leeftijd van 103 jaren bereikte. Zij las en breide nog zonier bril. Zaterdagnacht sprong de stoomketel in een suikerfabriek te Andregnies (Henegouwen)7 per sonen werden ernstig gewond, 2 hunner verketren Te Brugge is in een wijk, uitsluitend door armen bewoond, een party half rotte visch veror berd, tengevolge waarvan een kleine dertig personen ziek werden en er 17 overleden aan hevigen braak loop. Van dit zeer gewoon verschijnsel is heel veel leven gemaakt, alsof in Brugge de cholera met ver dubbelde hevigheid was uitgebroken. Verdere ge vallen als juist in die wijk, waar de ongezonde visch gegeten is, hebben zich niet voorgedaan. In de Belgische gemeente Moorseele zyn ruim zeventig menschen vergiftigd door het gebruik van vleesck van een aan miltvuur gestorvenjrund. Ver- scheidenen zijn reeds gestorven en er liggen nog ongeveer veertig ziek. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur Tehuis komende van mijne reis ontving ik de Goesche Courant dato 17 jl. en wil, zoo het my toe gestaan wordt, ten slotte nog eenige plaatsruimte vragen. le. Wat den wagen van de firma van Gend Loos betrelt, dit heb ik alleen verzocht aan den Raad ten bate voor het dienstpersoneel van genoemde firma, want het is waarlijk geen baantje voor die lui om zware pakken te dragen van af den Waaihoek tot aan mijn woning. Waarom zulks niet voor eene enkele maal toegestaan wordt is mij een raadsel, daar toch iedere week des nachts een wagen met paard den wal passeert om de beerbakken te ledigen. Konden die dan ook niet naar den Waaihoek ge dragen worden Veronderstel dat iemand aan den Oostwal komt te overlijden, dan zou de lijkkoets ook niet voor eene woning mogen komen, dan moet het lijk gedragen worden op een lijkbaar tot aan den Waaihoek of men moet te voren eerst aanvragen doen bij het gemeentebestuur. Waarlijk een aardige verhouding waartoe dan toegestemd woningen te bouwen waar voor belasting betaald wordt. 2e. Bij mistig of vochtig weder is de Oostwal zooals u beweert glibberig. Dat is waardoch bij regenachtig weder is hij modderig. Bij zulk weder zal het mij aangenaam zijn wanneer u den Oostwal eens wil passeeren, doch niet bij weder zooals wij in de laatste dagen hebben gehad van tamelijke droogteofschoon bij regen zal geen wandelaar den Oostwal gaan bewandelen, doch dan hebben de be woners daarvan alleen last. U zou dan bepaald tot de conclusie komen, dat ik gelijk heb en dat grint daarvoor het eenige middel is om het bezwaar weg te ruimen. U dankzeggende Hoogachtend, UEd. d.v. dn., J. HUINEMAN. Laatste en telegraphische berichten. 's-lleer Abtskerke. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier zyn herkozen de hh. J. Willem- sen en J. Luteijn. 34le Staatsloterij, 2e kl. Trekking van Maandag 28 Nov., le lijst. Getrokken prijzen f 20,000 3357. 5000:16017. 2000: 14953. 10006020. 4006148 8787 17619. 200548 9748 19250. 100 16779 20874. 303591 6725 8209 8229 8407 9803 9816 10974. Burgerlijke Stand van Goes van 25 tot 28 Nov. 1892. Overleden 26, Bsrnardiua Johanna De Klerk, 69 j., gehuwd met Pieter Hedel. Marktberichten. ROTTERDAM, 28 November 1892. Van Vlas bedroeg de aanvoer 18123 steen blauw en 1577 steen wit. Naar goede soorten was vraag en ze werden verkochtde mindere zjjn op gehouden. De Aj u i n-aanvoer was onbeduidend. De prijs was f2. Aardappelen: Jammen f 1,90 a 2. GranenBuitenlandscbe, Tarwe traag, Rogge vasterMeel zeer stil. Binnenlandsche Tarwe, nieuwe 20 ets. lager, Rogge 10 a 20 ets. lager, "VVintergerst 20 ets. lager, Zomergersl 15 ets. lager, Haver 20 ets. lager, Paarden- boonen 25 ets. lager, Blauwe Erwten 25 ets. lager, Kauariezaad 50 ets. hooger. TARWE (jarige) 5,50 a 6,75 (nieuwe)- 5,10 - 7,10 ROGGE (nieuwe)4 40 - 5,50 WINTERGERST- 3,80 - 4 60 ZOMERGERST3,70 - 4^50 HAVER (uieuwe)- 2,50 - 3,70 PAARDENBOONEN 5,90 - 6,40 WITTE BOONEN 6,50 - 8,25 BRUINE BOONEN7,— 8 50 BLAUWE ERWTEN7,75 - 8 75 KANARIEZAAD14,75 - 16,— Druk F. Kleauwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1892 | | pagina bijlage 1