1892 N°. 14.1 Dinsdag 29 November. 79sle jaargang. Bij dit nommei1 behoort een bijvoegsel. ÏJk- en Herijk van laten en Gewichten, Hel R. C. Parochiaal Armbestour De MILITIERAAD De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bij allo Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor 2 uren op den dag der uitgave» De jaarletter voor den gedurende het jaar 1892 te bezigen, zal zijn de letter d in den gewonen schrijfvorm; bij den ijk der gasmeters de KONINK LIJKE KllOONteiwijl het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heelt plaats gevondeD, voor Middelburg, waaronder de gemeente Goes ressorteeit, blijft bepaald op het cijfer 1%2. Goes, den 26 November 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. \V. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. zal op Woensdag 30 November a. s. aan de huiz»n van alle ingezetenen eene ALGEMEENE COLLECTE doen ten behoeve van de armen, aan zijne zorg toevertrouwd, voor welke collecte (de eenige die dit armbestuur ia het jaar jjonJt) ruime gilteu gevrsagd worden, ten einde het genoemd armbestuur in staat te stellen aan zijne verplichtiug te voldoen. Goe», den '26 November 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. zal voor deze gemeente zijne eerste zitting houden op MAANDAG DEN 19 DECEMBER 1892, des morgens te 10 uren, in het gewone lokaal in de abdij te Middelburg. Deze zitting is bestemd tot het doen van uitspraak omtrent de vrijwilligers voor de militie, de lotelingcn, bij art. 55 eu 56 der wet bedoeld, eu alle overige lotelingen. In 'persoon moet voor den militieraad in zijne eerste zitting verschijnende vrijwilliger voor de militie, de loteling, die vrijstelling verlaDgt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Goes, den 26 November 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Aan den ontvanger dor directe belastingen zijn op heden uit gereikt de kohieren no. 3 en 4 voor de belasting op het PËKSAK K I. dezer gemeeute, voor het dienstjaar 1892/93, zoodat ieder aan geslagene, na bekomen kennisgeving, verplicht is zij n verschul digde binnen den bepaalden tijd te voldoen. Goes, 28 November 1892 De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. Verantwoordelijkheid der Kamerleden. Gelijk wij in ons vorig no. meldden, viel Don derdag jl. in onze Tweede Kamer een zeer belangrijke beslissing. Degouvernements-koffiecul- t u u r in Indië toch, die van den aanvang van het cultuurstelsel af het bolwerk daarvan was, en waar door millioenen bij millioenen zoowel aan de schat kist als aan de inlandscbe bevolking ten goede kwamen, werd in beginsel ten doode opgeschreven Wij weten wel, dat deze beslissing niet genomen is om terstond in werking te treden. Het zal nog wel eenige jaren duren eer het zoover komt. Ook zullen wij niet nu reeds in beschouwingen treden of dit besluit al of niet in het belang van land en volk zal zijn. Maar waar we op willen wijzen is het feit, dat zulk eene ingrijpende beslissing genomen wordt door 35 van de 100 leden der KamerDit nu achten wij onverantwoordelijk. Niet minder dan 36 leden ontbraken bij de stemming over de motie- Van Houten, waarbij deze zaak in beginsel beslist werd. In bet verslag der zitting lezen wij slechts van zeer enkele leden, die kennis gegeven hadden ver hinderd te zijn, waaronder de Zeeuwsche afgevaar digden mr. Keucheaius wegens ongesteldheid, mr. Lucasse wegens ambtsbezigheden. De overige Zeeu wen waren op hun post, en daarvan stemden Van Kerkwijk voor, Hennequin en Walter tegen de motie. Maar feit is het, dat lU der leden niet op het appèl was. Wat blijft er op die wijze over van den waarborg, dat gewichtige besluiten althans door de meerderheid van de leden der Kamer worden genomen Wij weten wel, dat de vergoeding ad ƒ2000, die de leden der Kamer genieten, niet van dien aard is, dat men daardoor zijn eigen bezigheden kan laten loopen. Maar moesten zij, die zich herhaaldelijk om bezigheden moeien verontschuldigen, dan niet liever den gewichtigen post van lid der Kamer, waarbij over het wel en wée van land en volk beslist wordt, aan anderen overlaten V Toevallige beslissingen zouden dan zeker niet voorkomen. In ieder geval hadden de afwezigen ditmaal kunnen berekenen, dat de motie- Van Houten dien dag aan de orde zou komen. Men had daarmede in verband eenigszins zijne particuliere bezigheden kunnen regelen. Waren alle valiede leden tegenwoordig geweest, dan zou de beslissing wellicht in gelijken geest zijn uitgevallen. Wellicht ook anders. Maar de natie, waaronder wij ook de Indische be volking rekenen, zou althans den indruk hebben verkregen, dat hare gansche vertegenwoordiging zich omtrent zulk een gewichtig besluit had uitgespro ken. Nu blijft dit eene vraag. GOES, 28 November 1892. In de Zaterdagmiddag gehouden vergadering van de vereeniging tot weezenverple- g i n g voor Zuid- en Noord-Beveland, die, behalve door het bestuur, door 5 (zegge vijf) van de 220 ledon en corporatiën werd bijgewoond, werd, na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, de rekening over 1891 goedgekeurd en vastgesteld in ontvang op 3884,22 i/s» in uitgaaf op 3257, en derhalve met een goed slot van 627,221fa. De begrooting voor 1893 werd vast gesteld op 1640, met een post voor onvoorziene uitgaven van 106. De periodiek aftredende leden mevr. v. d. Bilt La MottheLa Motthe en de heer Z. D. v. d. Bilt La Motthe werden als zoodanig herkozen, terwijl in de vacature mr. L. A. Bybau werd voorzien door de benoeming van den heer J. Wagtho, burgemeester van Kats, Kolijnsplaat en Kortgene. Uit de mededeelingen van het bestuur bleek, dat één wees was geplaatst bij de stoomvaartmaatschappij ^Nederland", dat een tweede met 1 April a. s. in eigen onderhoud zal kunnen voorzien als boeren knecht dat voor een derde niet langer verpleeg- kosten behoeven te worden betaald, omdat bij zijn pleegvader genoegzaam behulpzaam kan zijnen eindelijk, dat twee vrouwelijke weezen als dienst boden zijn geplaatst. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank alhier is, in plaats van wijlen den heer C. E. Massee, tot commissaris benoemd dhr. Gust. v. d. Hoek. Borsele. Onder de gunstigste omstandigheden van wöer en wind werd Vrijdag middag, in tegen woordigheid van den Provincialen Waterstaat, alhier overgegaan tot het zinken van een »stuk", lang 60 M. en breed 20 M. tot verdediging van den oever tusschen de peilraaien 10 b en 11 in de nabij heid van het stoombootveer. Dit buitengewone werk, dat een groot aantal nieuwsgierigen had gelokt, werd naar wensch uitgevoerd en gelukte voortreffe lijk. De zinksteen werd op het stuk gestort uit drie tjalken en zes hoogaartsen. Tot ontvanger te Noordwelle is benoemd C. M. C r e m e r, thans surnumerair te Amsterdam. Te Leeuwarden is, na een langdurige ongesteld heid, overleden dr. S. S. Coronel, die sedert tal van jaren rusteloos werkzaam was, vooral op het gebied van hygiëne. Vele jaren was hij secretaris en lid van den geneeskundigen raad voor Friesland en Groningen. De heer Coronel, die geruimen tijd te Middelburg woonachtig was, schreef merkte de M. Ct. op O. a. Middelburg voorheen en thans handelende over armverzorging, de ziekten der Calicotivevers en Dt scarlatina-epidemie in Zeeland 1858. In de vergadering der Gedeputeerde Staten van Groningen is behandeld eene reclame in zake den hoofdelijken omslag van den heer B. L. T ij d e n s te Nieuw-Beerta. De appellant was in vroe ger jaren aangeslagen naar een inkomen van f 1800, tegen welken aanslag hij geen bezwaar had. Door den Raad van Nieuw-Beerta was hij thans aangeslagen naar een inkomen van f 2200, welke verhooging van f 400 geschied was wegens zijn lid maatschap van de Tweede Kamer. Hier tegen had hjj wel bezwaar. Hij beweerde, dat die f 2000, die hij ontving, geheel noodig waren voor aan het Kamerlidmaatschap verbonden kosten. Dit becijferde hij aldusreiskosten f 410, logies f 450, diners en dejeuners f 520, extra reizen, noodzakelijk om zich van toestanden op de hoogte te stellen, en personen te spreken f 300, extra kleeding f 200, 1 meerdere kosten van zijn boerderij tengevolge van zijne afwezigheid, waardoor hij een arbeider meer moest aanstellen f 400 te zamen f 2280. Hij ont ving f 2000 schadeloosstelling voor het Kamerlid maatschap en f 40 reiskostente zamen dus f 2040. Het lidmaatschap kostte hem dus f240. Verhooging van den aanslag kwam niet te pas. Bovendien wees de heer Tijdens er op, dat het geen de Kamerleden ontvangen een schadeloosstelling is. De verordening der gemeente zegt in art. 5, dat de ingezetenen der gemeente zullen worden aange slagen naar het zuiver inkomen uit ambten, bedie ningen, bedrijven, enz. Hieronder valt niet hetgeen spreker als lid der Kamer ontvangt, daar dat lid maatschap geen ambt of bediening of iets anders van bet in het artikel genoemde is. Hieruit blijkt" zegt de Vaderlander»dat men als lid van de Kamer buitengewoon veel aan voedsel en kleeding schijnt te behoeven. Immers boven de som die de heer Tijdens vroeger tot voeding en kleeding van zijn eigen lichaam noodig had, behoefde hij sedert hij het lidmaatschap der Kamer aanvaardde nog voor 520 aan extra dejeuners en diners en voor f 200 aan extra kleeding. Zoo moet men het wel verstaan. Indien toch door het uitgeven van die laatste sommen werkelijk hetgeen hij vroeger voor voedsel en kleeding uitgaf vrij kwam, zou er toch bepaald verhooging van inkomen hebben plaats ge had. En nu iemand voor zooveel vaderlandslievenden arbeid nog bovendien in de beurs te treffen Ook de tegenwerping dat de schadeloosstelling voor het lidmaatschap van de Kamer geen inkomen uit een ambt of bediening is, zal niemand een uit vlucht of advocaten-exceptie noemen in den mond van den man, die de aandeelhouders van de Billiton- maatschappij voor dieven en schurken uitmaakte. Immers de heer Tijdens is radicaal. En radicale menschen zijn voor rechtvaardige heffing met recht vaardige progressie, zoo krachtig mogelijk. Van den heer Tijdens bleek dit nog by de behandeling van Of geldt dit altijd, zoolang het de beurs van een ander raakt, niet wanneer eigen portemonnaie in 't spel komt De uitspraak van Gedeputeerden volgt nader. De Zaterdag te Amsterdam gehouden verga dering van de Liberale Unie werd bijgewoond door afgevaardigden van 92 kiesvereenigingen, 17 uit Zeeland. Uit het jaarverslag bleek dat het getal toegetre den vereenigingen geklommen is van 63 tot 92 en het ledental van 8416 tot 12,210, terwijl het aan tal beschermers tot 1025 is gestegen. Ter vervulling der vacature van mr. Visser werd gekozen professor G. A. Van Hamel. De voorzitter, mr. E. E. Van Raalte, betreurde dat drie vereenigingen geen afgevaardigden zonden. Deze vergadering was niet belegd als een soort voor- parlement, het is integendeel de gewone jaarlijksche vergadering, door de statuten voorgeschreven. Door het bestuur werd eene motie voorgesteld waarin de vergadering instemming betuigt met de strekking en de slotsom van het preadvies omtrent de kiesrechtontwerpen en de hoop wordt uitgespro ken dat de aanhangige wetsontwerpen, in hoofdzaak ongewijzigd, tot wet verheven mogen worden. Op de gedane vragen wat bedoeld wordt met in hoofdzaak antwoordde de voorzitter, dat men daarbij op bet oog had de voorgestelde bepalingen omtrent geschiktheid en welstand, welke men niet ongrond wettig acht, en het couloirstelsel. Verschillende afgevaardigden voerden het woord, die allen instemden met het hoofddoel en destrek king van het ontwerp, doch bezwaren hadden tegen enkele onderdeelen. De voorzitter legde namens het bestuur de ver klaring af geen enkel araendement te zullen over nemen en de door het bestuur gestelde motie on veranderd te handhaven, waarop de voorgestelde amendementen werden ingetrokken. Nadat nog in het licht was gesteld dat geschikt heid enkel zou blijken uit de kennis van lezen en schrijven en de welstand alleen door voorziening in eigen onderhoud, werd de motie van het bestuur ongewijzigd goedgekeurd met 87 tegen 2 stemmen. De heer P. J. Raaijmakers, ambtenaar bij de rijkstelegraffowien de candidatuur voor de Tweede Kamer in het district Zeven bergen is aangeboden, heeft zich teruggetrokken. Op zijn aanvraag is hem door den Minister van Water staat te kennen gegeven, dat het beheer van een telegraafkantoor niet gelijktijdig kan geschieden met de waarneming van het lidmaatschap der Kamer, zoodat hem, ingeval hij gekozen werd, gelijk gebruike lijk is, verlof zou worden gegeven op half trak tement. De Roomsch-Katholieke Kiesvereeniging aldaar heeft thans candidaat gesteld den heer Van der K u n te 's-Gravenhage. De liberale kiesvereeniging aldaar heeft besloten om geen candidaat te stellen. De Held. Ct. bevat thans een brief van den heer V. van wien we in ons no. van Zaterdag 19 Nov. melding maakten. Hjj schrijft„Het met mij gebeurde in Indië heeft zich niet toegedragen zoo als uw berichtgever verklaart: wel zijn de mij in den mond gelegde woorden om een duel te weigeren juist. Met het publiceeren van een onjuiste toedracht der zaak berokkent gij mij in zedelijken zin groot nadeel, daar de Minister van Marine mij tijdens een audiëntie had laten doorschemeren, mij wel te willen helpen als er eene betrekking open kwam en nu Z.Exc's sympathie aanmerkelijk bekoeld zal zijn. Zoo staat voor mij niets anders open dan naar een bur gerbetrekking te dingen en u zult wel weten, hoe kolossaal moeilijk 't is, in den tegenwoordigen tijd iets te krijgen." De redactie der Held. Ct. deelt, naar aanleiding hiervan, mede, niet op een los praatje te zijn afge gaan, doch eerst na herhaaldelijk te hebben geïn formeerd naar de ware toedracht der zaak, te hebben opgenomen wat haar berichtgever, volgens zijn stel lige verzekering, van den heer V. zelf had vernomen. De heer V. stemt echter toe, dat de hem in den mond gelegde woorden om het duel te weigeren juist zijn. Jammer dat de heer V. niet verder is gegaan en de ware toedracht der zaak heeft mede gedeeld, dan kon het publiek oordeelen. De H. Ct. acht het niet denkbaar, dat de open baarheid, die aan de zaak is gegeven, den heer V. zedelijk kan benadeelen. Hij bedoelt blijkbaar bena deeling in stoffelijken zin, maar dat kan noch mag men aannemen van den Minister. Benadeeling zede lijk is totaal onmogelijk. Juist de redenen van wei gering van het duel zullen den heer V. in de schat ting van elk weldenkend mensch hooger doen rijzen. Ten slotte betwijfelt de II. Ct. of de heer V. in zijn geval den rechten weg inslaat met te zwijgen. Men moet ook aan zijn collega's denken, die voor hetzelfde blootstaan, indien aan dergelijke hande lingen geen einde wordt gemaakt. Volgens de Staats-Courant bedroeg het aantal personen, die in ons land aan cholera overleden tot den 12en dezer maand, 253. In de laatste weken zijn de cijfers steeds dalende. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft, onder het hoofdje »K anaal van Hansweer d", het volgende De heeren der Hollandsche Tweede Kamer schijnen onze klachten over den lamlendigen dienst op het kanaal van Zuid-Beveland naar de maan te blazen. Inderdaad wij lezen in het voorloopig verslag van het hoofdstuk »Waterstaat, Handel en Nijverheid", voor de Staatsbegrooling van 1893 »De verruiming der door vaartwijdte van de bruggen »over het kanaal door Zuid-Beveland werd geacht »meer te strekken in het belang van Antwerpen dan »in dat der Nederlandsche scheepvaart." En de internationale contracten dan, welke de schepen in dit kanaal eene vrije vaart moeten ver zekeren Algemeen Overzicht. De Fransclie troepen hebben in Dabomey met voortdurend succes gestreden, zoodat zij de hoofd stad zegevierend zijn binnengerukt, zonder evenwel den koning te vinden, die wijselyk met zijne ge trouwen de vlucht had genomen. Generaal Dodds is nu druk bezig in dat land van verwarring orde op de zaken te stellen. De kolonel Gérard, chef van den Fransehen generalen staf, en luitenant-gouverneur Ballot zijn te Porto-Novo aangekomen om zich met de pacificatie van het land bezig te houden. De stam der Nagos heeft gehoor verleend aan de mededeeling van generaal Dodds, waarbij koning Behanzin ver vallen verklaard werd van den troon en men hoopt, dat de andere stammen evenzoo zullen handelen en zich bij Frankrijk zullen aansluiten. Wanneer men de verslagen leest van de Kamer zittingen in Frankrijk, dan zou men geneigd zijn dit land het Europeesche Dahomey te noemen, want het lijkt ook daar een en al verwarring. Ons dunkt, een kalme Franschman, zoo die nog te vinden is, moet verlangend uitzien naar een generaal Dodds, die in.'zjjn eigen vaderland den boel eens terecht komt zetten. Zooals we reeds meldden is de drukperswet jl. Zaterdag aangenomen, waardoor het ministerie ook ditmaal weder gered werd. De oorzaken van dit succes gaven we in ons vorig overzicht reeds aan, doch daarbij dient nog éene gevoegd, nl. de zeer kalme en waardige rede, die Loubet hield om de handelwijze der regeering te verdedigen. Daarin kwam veel voor van de waardigheid der Franschen, de eenheid in de republikeinsche party enz. en dergelijke woorden laten nooit na indruk te maken op het licht ontvlambaar gemoed van een Fransch afgevaardigde, die zich zoo licht laat medeslepen. Na de drukperswet is de Panama-quaestie aan de orde gekomen, met voorbijgang van de gevraagde interpellatie omtrent de algemeene regeeringspoli- tiek. Zelfs wanneer maar de helft waar is, wat de Fransche sensatie-bladen mededeelen omtrent die Panama-geschiedenis, dan is dit een recht vuil

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1