4000 MUSTERD, ADVERTENTIEN. AANKONDIGING. Ligger van Wegen en Voelpadeu Openbare Verkooping. op Woensdag 23 Kovembei' 1392, 90 vaam Olmenhout Openbare Verkooping. 90 zware en gave Canadaboomen, Kantongerecht te Goes. In de zitting van Maandag 21 November 1892, zijn de navolgende personen veroordeeld, wegens jachtoverfcieding J. De B. te Kruiningen, tot 2 maal f 10 b. s. 4 d. h. voor iedere boete, en J. v. A. te Waarde, tot f 1 b. s. 1 d. li.visscherijover treding M. v. d. H., A. O. en C. O. te Ierseke, tot f3 b. s. 4 d. h., en A. E. S. te Clinge, tot f 3 b. s. 3 d. li.bavisschen der Schelde zonder consentM. H., H. B., J. W. en J. H. te Ierseke, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.overtreding der wet op het dragen van wapenenA. T. te Heinkens- zand, tot f 8 b. s. 7 d. h.overtreding regl. van politie voor de polders in ZeelandA. B., C. A. B. en J. S. te Weineldinge, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. overtreding art. 424 W. v. Str.0. P. te Hoede- kenskerke, tot fl b. s. ld. h., en J. v. d. H. te Ierseke, tot f3 b. s. 3 d. h.art. 427 W. v. Str. P. C. te Hansweerd, G. De P. en J. S. te Goes, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.art. 314 W. v. Str. J. v. S. en J. v. S. te Borsele, A. P. Y. en G. K. te Wissenkerke, tot f 3 b. s. 3 d. k.S. M. Z. te Heinkenszand, tot f2 b. s. 2 d. k., en H. De M. te Wemeldinge, tot f 1 b. s. 1 d. h.art. 454 W. v. Str.: N. T. te Haarlem, tot f3 b. s. 2 d. li.art. 458 W. v. Str.: J. K. te Borsele, tot f2 b. s. 2 d. k.art. 459 W. v. Str.P. V. te Nieuwdorp, tot f 1 b. s. 1 d. h.openbare dronkenschap J. B. te Heinkenszand, J. W. te Borsele, M. W. te Nieuwdorp en J. 3. te Wolfertsdijk, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h., en J. Z. te Heinkenszand, tot f3 b. s. 3 d. h. Allen tevens in de kosten. Algemeen Overzicht. Eerst a. s. Dinsdag komt bet UTeilerlaiulsclie parlement in openbare zitting bijeen voor den be- grootingsarbeid. In de week, die achter ons ligt, bielden de leden zich bezig met vergaderingen in de sectiön ter beoordeeling van de bedrijfsbelasting en kiesreehiontwerpen. Omtrent het eerste deden de groote bladen bereids verluiden, dat bet weinig sym pathie had gewekt, wat, uit een politiek oogpunt, te betreuren is, omdat eene verwerping der bedrijfs belasting wellicht groote stagnatie zal brengen in den verderen loop van den arbeid van het huidige kabinet, terwijl dan de oppositie natuurlijk niet zal nalaten erop te wijzen, dat het liberale ministerie Van TienhovenTak geene betere regeling der be lastingen heeft kunnen tot stand brengen. Het is daarom te hopen, dat de minister Pierson bereid zal bevonden worden zoodanige wijzigingen in zijn ontwerp te brengen, dat de meerderheid der 2e Kamer hem zal kunnen big ven steunen, opdat ook de gelijktijdige invoering van de vermogensbelasting en de bedrijfsbelasting kunne plaatshebben. Het te genwoordige kabinet toont te zeer, zonder overmoed van zijne kracht bewust te zijn, te weten wat bet wil, om het niet toe te wenschen, dat bet nog veel goeds tot stand moge brengen. Ditzelfde wenscbt men in Frankrijk niet ten opzichte van het ministerie-Loubet, althans niet voor zooveel betreft den minister-president zelf Eigenlijk verlangt ieder, en bij niet het minst, dat hij zijn zetel zal ruimen, en toch hoe vreemd bet ook schijnen moge is men huiverig hera den genadeslag te geven, evenals bij aarzelt vrijwillig been te gaan. Dit laatste vindt wellicht zijn oorzaak in Loubet's vriendschappelijke verhouding tot den president der republiek, den goedigen, kalmen, weinig opzienbarenden en, uiterlijk althans, zoo min moge lijk in bet staatsr ader werk ingrijpenden Sadi-Carnot. Voor hem schijnt Loubet juist de gewenschte man, omdat ook deze niet houdt van krachtige maat regelen, van eene geprononceerde zwenking naar de eene of de andere zijde. Maar Frankrijk kan, op dit oogenblik vooral, eene krachtige band niet missen, want inderdaad de toestanden zijn er allertreurigst. De gebeurtenissen te Carmaux, de dynamietontploffing in de rue des Bons-Enfants, bet zijn bewijzen tot welke uitersten een volk met een temperament als bet Franscbe komen kan, wanneer bet niet bijtijds een breidel wordt aangelegd. Maar biertoe is eene krachtige persoonlijkheid noodig, onverschillig of zij Napoleontisch, Orleanistiscb of republikeinsch is. Het Fransche volk heeft altijd eerbied gehad voor daden van moed, die tevens getuigden van zelfver trouwen, al liep daar misschien vaak wat overmoed tusschen doorvandaar, dat Frankrijk bij uitnemend heid het laud der staatsgrepen is. Leefde op dit oogenblik Boulanger nog en was hij nog de geliefde figuur, die hij een oogenblik te Parijs is geweest, dan was het thans voorzeker voor hem het juiste oogenblik om zich aan het hoofd van den Staat te stellen, desnoods als imperator. Hij zou alle kans van slagen hebben. Waarom aarzelt dan ook de Kamer om den heer Loubet lostelaten? Eigenlijk om dezelfde reden als we hierboven aangavenomdat Frankrijk op dit oogenblik geene krachtige personen heeft, die in aanmerking kunnen komen oin het bewind in han den te nemen. Daarom zijn alle partijen huiverig den minister den genadeslag te geven en wordt zijn parlementair leven langer gerekt dan iemand zou durven voorspellen. Men achtte het b.v. zeker, dat het ontwerp van wet betreffende de drukpers den minister zou doen vallenhet heette, dat daartoe reeds in de eerste week van November was beslo ten. Maar gaandeweg werd dit meer en meer in twijfel getrokken en Zaterdag is ook dit ontwerp door de Kamer aangenomen. Het beeft evenwel den heer Loubet niet ontbroken aan krasse ver wijten bij beeft heel wat moeten hooren, vooral natuurlijk van socialistische zijde. En toen bleek, dat de kansen om den minister te doen vallen op bet drukpersontwerp al minder en minder weiden, kwam de afgevaardigde Gouraux met eene inter pellatie over de algemeene politiek der regeering, die bij aan bet verder dgbat over bet aanhangige ontwerp wilde doen voorafgaan, wat evenwel niet is geschied. In Belgrië bleef het in de afgeloopen week rustig. Men verwachtte verleden Dinsdag op den jaardag des Konings socialistische betoogingen ten gunste van algemeen kiesrecht, doch daarvan is afgezien. En toen de Koning, meer verstandig dan beleefd, zijne gemalin alleen naar bet »Te Deum" liet gaan, bleef elke betooging achterwege. De Kamer hield zich in de afgeloopen week bezig met bet adres van antwoord op de troonrede, dat, na eene vruchtelooze redevoering van den radicaal Janson ten gunste van algemeen stemrecht, werd vastgesteld. De Pruisische minister-president Eulenberg beeft in den Landdag de nieuwe belastingontwerpen I ingeleid. Twee daarvan betreffen de belastingen, die tot dusver in de Pruisische schatkist vloeiden, doch die de regeering nu aan de gemeenten wil laten en die inkomsten, welke sedert enkele jaren uit de schatkist aan de gemeenten werden afgestaan, maar die thans in de schatkist zullen big ven. Het derde ontwerp eindelijk is er een tot beffing van eene ver mogensbelasting, voorgesteld als aanvulling der ver ledenjaar ingevoerde inkomstenbelasting. Deze laatste beeft meer opgebracht dan geraamd was, waarmede ten deele kau gedekt worden wat bedoelde ontwerpen voor de schatkist minder zullen opbrengen. De ver mogensbelasting, waarvan de opbrengst op 35 mil- lioen Mark is geraamd, zal geheven worden van bet ter productie bestemde vermogen, bet grondbezit en bet in bandels- en fabriekszaken gestoken bedrijfs kapitaal. Vermogens beneden 6000 M. blijven vrij van de overige wordt ongeveer 1/2 per mille geheven, behoudens de noodige vrijstellingen. De gemeente lijke lasten, die door deze regeling zullen kannen vervallen, worden op 70 millioen Mark geraamd. Gemengde Berichten. ftolijnsplaat. Zaterdagavond omstreeks half zeven werden de bewoners van bier onaangenaam in hunne rust gestoord door bet luiden der brand klok, en geen wonder, want al spoedig verspreidde zich bet gerucht als een loopend vuurtje dat de groote met riet gedekte landbouw-schuur van den beer A. N. Van Langeraad, op de hofstede onder deze ge meente gelegen, in lichtelaaie stond. Honderden begaven zich er been, ook van Kortgene en Wissen kerke en bedroevend was het te zien, hoe woest het vernielend element om zich heen greep, zoodat weldra ook hetj ertegen belendende wagenbuis eene prooi der vlammen werd. Aan redding van bet geschuurde graan, hooi, en penen en van de landbouwgereedschappen viel niet te denkenuit het wagenhuis heeft men echter het meeste nog kunnen redden, niet evenwel het rij wagentje. Geen enkel stuk vee heeft men dan ook kunnen behouden omstreeks 40 stuks hoornvee, waaronder schoone exemplaren, en 10 paarden zijn allen in de vlam- men omgekomen. Spoedig was de burgemeester met de hoofden der brandweer op bet terreinlater kwamen de brand spuiten van hier, Kortgene en Wissenkerke, die bet varkenshok en 4 stapels op 't erf staande voor den 1 brand wisten te vrijwaren. De varkens en bet pluim gedierte werden nog tijdig gered. Ook het woonhuis, dat reeds sterk verbit was, werd aan de brandzijde goed nat gehouden. Vooral evenwel aan de richting van den wind, die de vlammen van bet buis afdreef, en aan de Noord-Bevelandsche gewoonte, om buis en schuur niet aaneen te bouwen, is bet te danken, dat bet buis, slechts weinig beschadigd, behouden bleef. De beer Van Langeraad was Zaterdagmorgen naar Schouwen vertrokken, zoodat de toestand zijner vrouw daardoor bij den brand des te treuriger werd. Eerst Zondagmorgen keerde bij, door een vriend gebaald, terug en moest toen die vreeselijke ruïne aanschouwen.. Nog in den voornacht vertrokken de brandspuiten van Kortgene en Wissenkerke, terwijl de spuit van Kolijnsplaat met bet volk op bet terrein is ge bleven. Zondagmorgen brandden bet graan en bet hooi nog. De oorzaak van den brand is tot nog toe on bekend. De schuur en 't wagenbuis zijn tij de Middel- burgscbe brandborg-maatschappij verzekerd, de in houd bij de Zierikseesche. lixuiniiigen. De Gymnastiek-vereeniging Cres cendo" gaf Vrijdagavond in bet lokaal van de Wed. 0. De Jonge alhier eene uitvoering, die in allen deele goed geslaagd mag heeten. Een twaalftal jongelieden onder leiding van dhr. Ten Napel deed ons zien dat met een en goeden wil veel kan gedaan worden op dit gebied. Sommige toeren aan rek en brug waren bepaald verdienstelijk, terwijl groepen en een paar tableaux vivants de noodige afwisseling boden. Bij jhr. H. F. De Jonge te Kloetinge is een varken geslacht, wegende 636 halve kilo's schoon aan den baak. Borsele. In deze en de vorige maand werden aibier 2,026,659 Kg. suikerbieten op de weegbrug gewogen en uit de haven verscheept. Verleden jaar bedroeg bet aantal slechts 1,275,101 Kg. en in 1890 2,530,767 Kg. Middelburg. Zaterdagavond werd wederom met Recht voor Allen gevent. Evenals altijd werden enkele venters gevolgd door een bende zingende of beter gezegd schreeuwende kwajongens, en werd er door een uit die bende een knikker tegen een groot© spiegelruit van den beer Bolijn in de Langedelft gegooid. Velen vragen zich af wanneer hief toch een eind aan zal komen, 't is tegenwoordig eiken Zaterdag. Vlissiiigcn. Men maakte zich zeer ongerust over bet uitblijven van een mailboot, die Zondag morgen reeds in Engeland bad moeten aankomen. Gisteren zijn twee andere mailbooten uitgezonden om te onderzoeken of de boot wegens den zwaren mist voor anker ligt of wel dat haar een ongeluk overkomen is. De mist op zee is zwaar, zoodat bet onderzoek zeer belemmerd werd. Gelukkig is de vermiste boot hedenmorgen in de haven te Vlissingen gekomenzij bad onderweg een defect aan de machine gekregen, en is gesleept door de Prinses Marie". Een landbouwer te Aima-Paulowna-polder beeft door aanwending van verplaatsbaar spoor op zijn land de zwarigheid opgeheven, waarmede de land bouwers in den laatsten tijd als gevolg van de aan houdende regens, te kampen hadden bij bet vervoer der suikerbieten. Het was hem daardoor mogelijk geregeld met de verscheping door te gaan, zonder bet land door stuk- rijden te beschadigen. Tijdens de cholera der vorige week te Breda beeft zich daar ern geval voorgedaan, dat de dokters wereld met verbazing vervult. Eene vrouw werd aangetast door cholerage durende die ziekte werd èij moeder en gaf, zonder weten der doktoren, bet kind moederlijk voedsel. De dokters meenden dat bet kind nu ook door de ziekte zou worden aangetast, doch niet alzoo. De moeder komt tengevolge der cholera te overlijden en het kind leeft nog en bevindt zich zelfs vrij wel. Voorzeker een geval dat de aandacht verdient. In het geheel zgn tot nu toe te Breda 10 per sonen aan cholera overleden. De beer D. te Breda bezat geruim en tijd een ekster, die zeer aan de huisgenooten gehecht was en vrij rondliep en rondvloog, tot zij in Augustus 1891 op zekeren dag zoek was, en zoek bleef. Eenige dagen geleden echter, na ruim veertien maanden af wezig te zijn geweest, zat op een goeden ochtend onze ekster op haar gewone plaatsje op de venster bank voor de in den tuin uitkomende buiskamer, waar zij altijd baar ontbijt kreeg, en sinds is zij weder de oude, trouwe vriendin des buizes, met al bare vroegere gewoonten. Afloop Aanbestedingen en Verknopingen. Bij de aanbesteding voor de (Economische Spijsuitdeeling op j 1. Vrijdag is gegund de levering van: gort aan Pb. Wessels voor 12,80, rijst aan C. Oranje voor 11,55, Amerik. spek aan B. Janse voor ƒ51,50, alles per 100 kilo en van extra Family- beef aan de firma G. Van der Hoek voor 35,50 per vat van 90/95 kilo. Laatste en telegraphische berichten. Heden herdacht de ZeerEerw. beer Deken, de beer J. A. Eversteijn, alhier zgn 70sten ver jaardag, bij gelegenheid van welk feest hij van parochianen en niet-parochianen uit onze gemeente, en ook van velen buitea deze stad, talrijke blijken van belangstelling ontving. Van de leerlingen der R. K. bgzondere school alhier ontving de jubilaris een porseleinen koffieservies, terwijl zij door den ZeerEerw. beer Deken ruimschoots werden onthaald. Gisteravond reeds was het feest in het St. Jaeo- busgesticht. Een tiental in bet wit gekleede meisjes strooiden den jubilaris bg bet binnentreden van de school voor de voeten, waarna Z.eerw. een versierd lokaal werd binnengeleid, alwaar hem op eene verhevenheid eene eerezitplaats werd aangewezen. Daarna wisselden tooneelspel, zang en pianospel elkander af. Hedenmorgen celebreerde, onder bet zingen van bet koor, de jubilaris eene mis in de R.-K, Kerk al- bier, daarbij geadsisteerd door de priesters A. Schou ten van Amsterdam, Dickman van bier en W. C. Kortekaas van Heinkenszand. Hedenavond zal bet harmoniegezelschap »Eupho- nia" een concert geven in den tuin achter de wo ning van den Zeereerw. beer Deken, alwaar eene muziektent is opgericht. Burgerlijke Stand van Goes van 18 tot 21 Nov. 1892. Eerste Huwelijksafkondiging 20, van Adriaan Veijs, 24 j., jm. te Goes en Elizabeth Rejjerse, 25 j., jd. te Kattendijke. Liefdadigheid. DIAKENEN der Ned. Herv. gemeente alhier, bet voornemen hebbende om op aanstaanden Donderdag 24 dezer hunne gewone BJrïeinnnudelïjisscIie Collecte aan de buizen der ingezetenen te houden, bevelen, ook met bet oog op den naderenden winter, die collecte zéér dringend in de bekende liefdadig heid hunner stadgenooten aan. Goes, den 21 November 1892. Namens Diakenen voornoemd, C. MARINISSE, Voorzitter. I. WESSEL, Secretaris. Marktberichten. ROTTERDAM, 21 November 1892. In Vlas op bet land werden voor fijn Vlas ferme prijzen besteed. De aanvoer bedroeg 18000 steengoede qualiteit tegen vorige prijzen, mindere opgehouden. Ajuin 1500 balen, puike f 2. Aard appelen: jammen f 1,90 a f 2. Granen buiten- landscbe onveranderdMeel stil. Binnenlandscbe Tarwe jarige 25 ets. lager, nieuwe 30 ets. lager Rogge 20 ets. lagerHaver 20 ets. lager Witte Boonen 25 a 50 ets. lagerBruine Boonen 25 a 50 ets. lagerErwten 25 ets. lagerKanariezaad 1,25 hooger. TARWE (jarige)5,75 a 6,80 (nieuwe)- 5,- 7,25 ROGGE (nieuwe)- 4,30 - 5,60 W1NTERGERST- 4,— - 4,75 ZOMERGERST- 4,— - 4,60 HAVER (nieuwe)- 2,40 - 3,75 PAARDENBOONEN - 6,— - 6,60 WITTE BOONEN 7,— - 8,25 BRUINE BOONEN 7,— - 8,40 BLAUWE ERWTEN. - 7,50 - 9,— KANARIEZAAD- 13,75 - 15,— Op Vrijdag den 25 November 1892 hoopt onze geliefde vader en behuwdvader LOUWRES VERMUE zijn 80sten geboortedag te berdenken. Zijne dankbare kinderen, bebuwd- en kleinkinderen: M. DE JONGEVERML'E. P. DE JONGEVermue. Heinkenszand, 21 November 1892. Heden overleed tot mijne diepe droefheid mijn geliefde echtgenoot JACOBUS BRAAMSE, in den ouderdom van bijna 30 jaren, mij nalatende zeven kinderen, allen nog te jong dit verlies te kunnen beseffen. Heinkenszand, 15 November 1892. Wed. JACOBUS BRAAMSE Az. geb. Sara. Nieitweniiuijse. - Voor de talrijke en hartelijke be wijzen van deelneming, ontvangen bij bet overlijden van onzen geliefden vader, den beer W. DE JONGE, betuigen wij onzen welmeenenden dank. E. DE JONGE. J. DE JONGE— Van der Burght. Ierseke, 19 November 1892. Voor de talrijke en hartelijke bewijzen van deelneming, ontvangen bij bet overlijden mijner geliefde dochter mej. J. G. VERMANDE, betuigt onder- geteekende zijnen welgemeenden dank. B. VERMANDE, Heinkenszand, 21 November 1892. Bij mijn vertrek naar Groningen hartelijk vaarwel en tot weerziens aan vrienden en bekendenin 'fc bijzonder aan den beer C. Zuijdweg. Wolfertsdijk. H. BRUINS. Allen die iets te vorderen heb ben van of verschuldigd zijn aan de Oester-Haatscbappij „Eensgezindheid", ge vestigd te Kapelle, in liquidatie, worden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen vóór of op 1 December aanstaande ten kantore van den beer W. PELLE te Goes. Reglement Art. 28 3 j°. art. 16, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Wolf aartsdijk, brengen ter algemeene kennis, dat, overeenkomstig 3 van art. 28 juncto art. 16 van bet Re glement op de wegen en voetpaden in ZeelandProvinciaal blad no. 2 van 1887, van 24 November 1892 tot en met 10 December d. a. v., dagelijks op de werkuren ander maal ten gemeentebuize voor ieder koste loos ter inzage ligt een door den Ge meenteraad voorloopig vastgesteld ont werp van wijziging van den in de voornoemde gemeente, met de Kaart, alsmede dat binnen dien termijn schrif telijk bezwaren kunnen worden ingebracht bg Gedeputeerde Staten, zoo door ben die gereclameerd hebben bij den Raad als door die belanghebbenden welke zich door wijziging van bet ontwerp, 't zij ambtshalve, 't zij naar aanleiding van door anderen ingediende reclamesin hunne belangen benadeeld achten. Wolfaartsdijk, 21 November 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. FONTEIN Dz., Burgemeester. P. VAN DER VOORDE, Secretaris. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal des middags om 12 uren in na te noemen weide VEILEV JE UT VERKOOPËA en liggende in de weide rondom de hofstede bewoond door den eerz. AIl>re©Ht Van den JDries en gelegen in de gemeente Ovezande nabij s-Heerenhoek De Notaris L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN, gevestigd te s-Gravenpotder zal in het openhaar verkoopen Op Woensilng den 23 Soreuiber 1S93, des voormiddags te 10 uren, ten verzoeke van dhr. T,. ©oense» te Kwadendamm, op diens hofstede en aan den dijk tus schen de Kaneel- en Jan Veerloospolders, i Hoedekenskerke waaronder van 2.20 M. omtrek. Allies geschikt voor Werkliout.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2