1892 N°. 138. Diusdag 22 November. 79ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad angenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, j Inzending van advertentiën vóór 8 uren op den dag der uitgave* De termijn voor afkoop van den dienst tij de BRANDWEER roor 1893 is op Donderdag den 1 December aanstaande geëindigd en moet alsdan de qui tan tie van den gemeente-ontvanger vooi de betaalde afkoopsom ter Secretarie bezorgd zijn, omdat daarna dadelijk wordt overgegaan tot het opmaken van het register der dienstplichtigen. Goes, den 19 November 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 21 November 1892. Zaterdagavond hield de liberale kies- vereeniging »G o e s" in »de Prins van Oranje" alhier eene algemeene vergadering, waarin na lezing der notulen door den heer I. D. Fransen v. d. Putte herinnerd werd aan het succes der liberale partij bij de jongste provinciale verkiezing in zooverre als daarbij de liberale veteranen, o. a. ook de heer J. M. Kakebeeke, hunne zetels mochten behouden. De heer J. M. Kakebeeke werd daarop bp accla matie tot voorzitter der vereeniging gekozen, en verklaarde zich die benoeming te laten welgevallen. Nadat de rekening over het afgeloopen dienstjaar was goedgekeurd werden de heeren J. M. Kakebeeke en G. H. Kakebeeke verkozen tot afgevaardigden naar de op 26 dezer te houden vergadering der Liberale Unie te Amsterdam. Vervolgens werd medegedeeld, dat op a. s. Woens dag mr. H. Goeman Borgesius zal komen spreken over het ontwerp-kieswet en werd na langdurige discussie op voorstel van dhr. J. J. Ochtman besloten aan het einde van die lezing geene motie te stellen. De vergadering, waarin de heer Borgesius zal op treden, zal voor ieder toegankelijk zijn zonder entrée- heffing. Dhr. A. Van Schelven vroeg nog of ook niet iemand vanwege de vereeniging zou kunnen worden uitgenoodigd om over de aanhangige bedrijfsbelasting te komen spreken? Nadat de voorzitter had toege zegd te willen trachten aan dat denkbeeld uitvoering e geven, werd de vergadering gesloten. De heer J. Fransen v. d. Putte heeft voor de benoeming als lid van het hoofdbestuur van den Christelijken Volksbond alhier bedankt en in zijn plaats is benoemd de heer A. Dekker J z., di® deze benoeming heeft aangeno men. Ook dhr. J. Adriaansen heeft zijne benoeming tot lid van de commissie van patroons aanvaard. Dhrn. J. M. Kakebeeke, W. A. Van Griethuysen en A. Dekker Jz. zijn resp. voorzitter, secretaris en pen ningmeester van het hoofdbestuur. In den loop der week hopen allen Middelburg met een bezoek te vereeren, om zich met de werk zaamheden van den bond aldaar op de hoogte te stellen. Men schrijft ons uit Wïssenkerke (N.-B.) Donderdag 11. werd het stoffelijk overschot van den Weledelgeboren heer J. H. L. Vader van 's- Gravenpolder, oud-Burgemeester, sedert eenige jaren te's-Gravenhage woonachtig en aldaar ni| den ouderdom van ruim 82 jaren, zacht en kalm, overladen, op zijne familie-begraafplaats alhier ter aarde besteld. In 1858 tot Burgemeester dezer gemeente be noemd, werd hij, op zijn verzoek, in 1873 uit die betrekking eervol ontslagen en als zoodanig door zijn zoon opgevolgd. Dat hij als Burgemeester, tevens de betrekking van Secretaris vervullende, een zeer werkzaam leven aan den dag legde en hij daarbij, gesteund door krachtige medewerking van de Wethouders en raads leden, de belangen zijner gemeente steeds op den voor grond stelde, strekt tot bewijs dat onder zijn bestuur deze gemeente de eerste in dit eiland is geweest, die bare hoofd- of communicatie-wegen naar hare veren en naar de aangrenzende gemeenten door grint heeft verbeterd; met samenwerking der overige gemeentebesturen van dit eiland, de aanlegplaats voor stoombooten te Cortgene en de oprichting van een telegraafkantoor aldaar, is tot stand gekomen eene openbare school met onderwijzerswoning op het gehucht Geersdijk is gesticht in 1860 het heffen van schoolgeld op de openbare scholen is afgeschaft de kaai en haven te Kamperland onder het be heer der gemeente is gekomen meerdere en doelmatiger brandbluschmiddelen zijn aangeschaft het oude uurwerk uit den dorpstoren, als 't ware geheel vernieuwd, te Kamperland in gebruik is ge komen, terwijl een nieuw uurwerk in den dorpstoren is aangebracht; het politie-personeel is vermeerderd; de straatverlichting in de dorpskom en op de gehuchten Kamperland en Geersdijk is ingevoerd eene nieuwe begraafplaats is aangelegd een nieuwe achterweg zuidelijk de dorpskom is aangelegd, waardoor die kom alsnu aan alle zijden met rij- en voertuigen kan worden bezocht; de modderslooten in de dorpskom door gemetselde riol«n zijn vervangen de gemeente eigenares is geworden van een ge meentehuis en dat dit alles met een zoodanig zuinig en nauwgezet financiëel beheer is geschied dat de plaatse lijke lasten, in vergelijking met vele andere gemeen ten, eerder gering dan hoog te noemen waren. Als president-kerkvoogd alhier, toonde hij ook de belangen der kerk te behartigen, wijl die door zijne bemiddeling van een nieuw fraai orgel is voorzien, het binnenwerk der kerk geheel is ver nieuwd en daarin een nieuwe predikstoel is geplaatst. Dat de gemeente Wissenkerke alzoo op beiderlei gebied zeer veel aan hem te danken heeft, behoeft geen verder betoog. Buiten de bovengenoemde betrekkingen bekleedde hij een reeks van jaren, onder meer, ook de betrekking van dijkgraaf van den polder Kamperland en die van ontvanger-griffier van 14 polders. Kolijnsplant. Zaterdag 11. hield de v r ij - zinnige kiesvereeniging ^Algemeen Belang" alhier eene vergadering in het hotel »de Patrijs" voornamenlijk ter behandeling van het praedadvies van het bestnur der Liberale Unie over de ingediende kiesreehtontwerpen. Na eenige dis cussie werd het praedavies in stemming gebracht 13 van de 14 aanwezige leden schonken er hunne adhesie aan. Met het oog op de kas werd besloten geen afge vaardigde naar de algemeene vergadering der Unie op 26 dezer te Amsterdam te zenden, maar het hoofdbestuur schriftelijk de ingenomenheid dezer kiesvereeniging met bovengenoemd advies bekend te maken. Een der leden, de eiviel-ingenieur Ch. O. Coomans, provinciaal opzichter alhier, zal in de eerstvolgende vergadering eene lezing houden overHet plan van afsluiting en droogmaking der Zuiderzee, opgemaakt door de Zuiderzee-vereeniging. Ten slotte werd tot president de heer J. Ver meulen gekozen, die zich deze benoeming liet wel gevallen. De handel in zaaioesters is bijna ge ëindigd. Prachtige mooie qualiteiten van 4V2 centi meter en daarboven werden afgedaan tot prijzen van 14 tot f 16. Deze alleszins billijke prijzen geven den kweekers moed en uitzicht op een zeer voor- deelige exploitatie voor het volgend jaar. Bij een gewoon verloop van den winter zal een groot ge deelte van dit zaaigoed leverbaar zijn en zien wij hierdoor zeer voordeelige prijzen van het volgend seizoen tegemoet. De handel in leverbare oesters is levendiger vooral Duitschland trekt veel, België begint iets meer en Engeland neemt meer afwachtende houding aan. Een groote massa Fransche oesters wordt daar aan de markt gebracht. Flinke prijzen voor prima qualiteit handhaven zich le soort 90 tot f 95. 2e soort wordt niet verhandeld. (Iers. cj- Th. Ct.) Peraequatie grondbelasting. In zjjn antwoord op 'tV. V. betreffende het wetsont werp handhaaft de Min. van Fin. zijn standpunt. Bij de algemeene herziening der grondbelasting (zoowel voor ongebouwde als gebouwde eigendom men, die bij den R. v. St. is ingekomen) zal reke ning worden gshouden met het denkbeeld om de uitkomsten der herziening van de belasting op de ongebouwde eigendommen te zuiveren van de ge breken en rekening te houden met de verandering in de verhouding in de waarde der eigendommen onderling gekomen. Door verlaging der percentage tot 5 pet. zou ook zonder te denken aan afschaffing van tollen een tekort ontstaan in de financiëele plannen des Ministers van 7 ton. De Min. kan zich dus met het denkbeeld niet vereenigen. Te zijner tijd hoopt de Reg. ondubbelzinnig haar voornemens uit te spreken ten opzichte van de gemeentelijk© opcenten op de belasting der ongebouwde eigen dommen. Voorshands herhaalt zij, dat volledige gegevens tot oplossing van het vraagstuk, hoe het verband tusscken Rijks- en gemeentelijke belasting beter te regelen, vooralsnog ontbreken. Naar men aan de Amst. (D. v. N.) uit Rot terdam schrijft zou de heer H. L. F. P i^s u i s s e tot heden tooneelreferent der N. Rolt. Ct., den nieuw benoemden hoofdredacteur dr. Zaaijer ver vangen als Kamerverslaggever voor dat blad. Een in vele kringen geachte, talentvolle land- genoote, mevrouw Elise Van Calcar, geb. Schiotling, vierde Zaterdag baar 70sten verjaardag. Als letterkundige vestigde mevrouw Van Calcar baar naam door verschillende romans. Doch ook op practisch gebied heeft Elise Van Calcar veel gedaan. Aan haar vooral dankt men de verbreiding van het Fröbel-onderwijs hier te lande, dat zij door woord en daad, in tal van geschriften en voordrach'en, bier populair heeft gemaakt. Met een open oog en een warm hart streed zij voor de ontwikkeling van de vrouwmeermalen werd zij voor hare z6dekundige en philantrophische geschriften met goud bekroond, o. a. voor »Onze dienstboden" en >De dubbele roeping der vrouw." Sinds 16 jaren geeft zij bovendien een tijdschrift uit: »Op de grenzen van twee werelden", gewijd aan het spiritualisme en wat daarmede in verband staat. Een commissie van vrienden en vereerders bood de jubilaresse een huldeblijk aan, bestaande uit een sierlijke boekenkast en een rijk met bloemen ver sierde corbeille, waarbij een cadeau in portefeuille. Aan dit huldeblijk was door zeer velen in en bui ten het land, ook uit andere werelddeelen, deelge nomen. Tevens werd haar aangeboden een fraaie album, bevattende behalve het kunstvol titelblad en de namen der deelnemers, in sierlijk groenzilver schrift een dichterlijke opdracht van Héléne Swarth. Er beeft zich verleden winter eene comité gevormd tot het verleenen van huisvesting a{an onbeliuisden in Nederland, met het doel eerst alle noodige inlichtingen in te winnen en dan geld bijeen te brengen, om overal waar bet noodig mocht blijken doelmatige gebouwen te zetten, waar een ieder tegen zeer geringe betaling een goed on derkomen kan vinden. De plannen voor zulk een gebouw te Amsterdam zijn reeds gereed. Het zal bestaan uit vier verdie pingen, waarvan de onderste eene badkamer, eet kamer en eene ruime werkplaats bevat. Een ieder die er den nacht wil doorbrengen zal, indien hij onzindelijk mocht blijken te zijn, genoodzaakt wor den een bad te nemen, terwijl zijne kleeren alsdan tevens grondig zullen worden gereinigd. In de eet kamer zal men tegen billijken prijs goed voedsel kunnen bekomen. Het doel der werkplaats is, die genen, die het noodige geld niet hebben om zich voedsel en een onderkomen te verschaffen, in de gelegenheid te stellen het te verdienen. Op de eerste en tweede verdieping worden kamertjes gemaakt voor één, twee of meer personen. Einde lijk op de bovenste verdiepingen zal men groot© luchtige zalen aantreffen, die des winters goed ver warmd woz'den. De matrassen, die van leder ge maakt worden, zijn van doelmatig dek voorzien, zoodat ook de armste hier een gezond en warm nachtverblijf zal vinden. De prijzen, vooral van de bovenste verdiepingen, zullen zeer laag worden* gesteld, en dit blijkt ge lukkig mogelijk te zijn, want men heeft nauwkeurig berekend hoe alles moet worden ingericht om de kosten te dekken. Men stelt zich voor bet geld van de oprichtings kosten bijeen te brengen door het plaatsen van rentelooze aandeelen. Als hel gebouw eenmaal staat moet de inrichting zichzelf bedruipen, de exploitatie kosten moeten en kunnen dan gedekt worden dooi de ontvangsten. Het Vad. hecht blijkbaar geen gewicht aan de mededesling van het D. v. Z.-IL, dat hot wetsont werp tot uitbreiding van bet kiesrecht, bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer (dat thans is afgeloopen), in alle sectiën ernstige beden kingen beeft uitgelokt. Het zegt althans er te kun nen bijvoegen, »dat het wetsontwerp in alle afdee lingen warme verdedigers heeft gevonden". Voorts kan het met zekerheid de juistheid bevestigen van 't gerucht, dat vele ledeu er voor en verscheiden er zijn". gesticht in ons vaderland te geraken, heeft haar taak nedergelegd, daar zij wegens de hooge kosten geen kans ziet, haar doel te bereiken. Proi. Vircbow te Berlijn heeft zich tegenover zijne toehoorders in de Academie als volgt geuit over Pettenkofer's proeven in zake de cholera. »Wat de door Pettenkofer als eenige oorzaak genoemde plaatselijke verhoudingen betreft, men is onder geneeskeeren reeds lang van haar hoog belang overtuigd. Maar toch kan ik er niet eene alles overheerschende beteekenis aan geven. Wanneer men op een plek der aarde een dennenwoud vond, op eene andere een sparrenwoud, dan volgt daaruit dat er voor eiken wasdom een eigen dispositie was. Maar men zal toch moeten toegeven, dat deze boomen ook op andere plaatsen zeer goed zouden hebben kunnen groeien. Hiertoe is slechts noodig, dat de leven-aanbrengers, de zaden en kiemen, er werden heen gevoerd. Zoo is het ook met de ckolera- bacillen. Deze zijn onvoorwaardelijk noodig om de ziekte te kweeken. Maar terwijl zij het zijn die in een lichaam het daartoe noodige aanbrengen, gingen ze aan andere lichamen voorbij zonder nadeel aan te richten. Bacillen zijn dus de oorzaak der ziekte, zonder dat zij daarom de ziekte zelf ot het wezen der ziekte uitmaken." Ten behoeve van de noodlijdenden op Groot-Sangi zijn laatstelijk bij bet comité te Batavia, behalve een door bet ministerie van kolo niën overgemaakt bedrag van f 1600, geschonken door HH. MM. de Koningin en de Koningin-weduwe regentes, ontvangen verschillende bijdragen, te zaruen met bet blijkens de vorige opgaaf ontvangen be drag van f 9529,24, uitmakende een totaal van f 11,193,^^. Namens het comité verzocht men aan het Hbl. te melden dat officiëel geen vertegenwoordigers van inzenders op de tentoonstelling te Bata via zijn aangesteld. Iedere inzender, die zich wil laten vertegenwoor digen, kan dit doen door een firma of een persoon, betzij te Batavia gevestigd, hetzij tijdelijk voor dat doel aldaar vertoevende, buiten verantwoordelijkheid van het bestuur. Voor degenen, die niet vertegenwoordigd zijn, zorgt het comité voor zoover dit door haar kan worden De Commissie, die op voorstel van generaal Booth is gevormd, om de verschillende beschuldi gingen, tegen het maatschappelijk werk van het Leger desHeils in Engeland ingebracht, te overwegen en te onderzoeken en daarvan verslag uit te brengen, vordert flink met bare werkzaamheden. Een der voornaamste beschuldigingen, die inge bracht waren, nl. dat de generaal zekere sommen tot zijn persoonlijk gebruik zou hebben aangewend, is door de commissie voorbijgegaan als totaal on waardig er een oogenblik hare aandacht aan te schenken. De commissie welke zich voor eenige jaren gevormd had, teneinde tot de oprichting van een centraal Israëlietisch krankzinnigen Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Geref. kerk te Hellevoetsluis ds. A. Delfos te Kamperland. De ring van Borsele heeft afwjjzemi beschikt omtrent een verzoek van den kerkeraad te Oudelande tot het aanstellen van een godsdienstonderwijzer, aangezien het klassikaal bestuur van Goes zich onbevoegd acht daaromtrent eene beslissing te nemen. Zaterdag is te Kruiningen een afdeeiing van den Nederlandscben onderwijzersbond gevormd, waar toe 11 leden zijn toegetreden. Hot bestuur is als volgt samengesteldM. C. De Man te Ierseke, voor zitter, A. J. Weber te Kruiningen, secretaris en A. W. Van Dijke te Ierseke, penningmeester. De afdeeiing Goes van Volksonderwijs" is opgeheven. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens strooperrjA. T., 19 j., te Heinkenszand, tot 3 m. en 2 in. gev.straf, W. S., 21 j. en J. S., 27 j., beiden te Ierseke, en C. R21 j., te Wolfertsdijk, allen tot f 5 boete s. 5 d. b.huisvredebreukH. J. M., 23 j., te Krabbendijke, tot 5 b. s. 5 d. k. Vrijgesproken werd J. K., 21 j., te Kwadendamtne, beklaagd van strooperij. 's-Gravenhage. De Haagseke rechtbank heeft heden vrijgesproken de drie opzichters uit het Haag- sche krankzinnigengesticht, beklaagd van mishande ling van krankzinnige patiënten. Voor de rechtbank te Middelburg beeft terecht gestaan de 16jarige C. M. B., beklaagd van opzette lijke brandstichting in het huis van zijn vader te Vlissingen, die daarin een kruideniers- en vetwaren- winkel hield. De beklaagde erkende den brand te hebben gesticht, maar verklaarde dat gedaan te hebben op aansporing van zijn vader, die hem gezegd had geen geld te hebben en anders failliet te moeten gaan. Het O. M. achtte deze verklaring aannemelijk, want beklaagde had geen belang bij den brand, de vader, wiens inboedel hoog verzekerd was en die in groote geldverlegenheid verkeerde, wel. Er rekening meekoudende, dat de intellectueele dader, die vrij wat schuldiger is, op vrije voeten moest worden gesteld, vorderde het O. M. tegen den beklaagde een jaar gevangenisstraf.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1