Woensdagochtend werd op de rails van den Geld.-Oveiijs. Locaalspoorweg tusschen Wehl en Di- dam het lijk van een jonginensch gevonden. De on gelukkige is vermoedelijk 's avonds te voren door een der laatste treinen overreden. Het hoofd was geheel van den romp gescheiden. Woensdagavond is een wissel wachter nabij het station te Alineloo bij bet rangeeren tusschen de buffers geraakt. Hij was onmiddellijk een lijk. Te Grave zullen een twintigtal personen, die door een vermoedelijk dollen hond gebeten zijn, naar Parijs vertrekken, om zich onder behandeling te stellen van Pasteur. Dinsdag is de landbouwer De J. te Bruinisse verdronken gevonden in een sloot, waarin hij waar schijnlijk den vorigen avond door de duisternis is terecht gekomen. Haar men meldt zal een aantal werklieden, werkzaam op rijks-etablissementen, die den 60jari- gen leeftijd hebben bereikt, 1 Januari 1893 worden (Avdp De heer B. uit Rotterdam heeft een niet alle- daagsche ontmoeting gehad op zijn reis van Bergen- op-Zoom naar Rozendaal. Hij bevond zich nl. alleen in een compartiment met een jongmensch uit Arnhem, toen laatstgenoemde, na allerlei verhalen, een geladen revolver uit den zak haalde. De heer B. dacht aan vankelijk een krankzinnige voor zich te hebben, doch bemerkte spoedig, dat hij met iemand te doen had, die door wanhoop gedreven zelfmoord wilde plegen. In zenuwachtige spanning wist de heer B. hem zoolang te bewegen van zijn plan af te zien, tot de trein het station te Rozendaal binnenliep, alwaar de heer B. onmiddellijk aangifte deed bij den stations chef. Een revolver met zes patronen werden het jongmensch door de rijkspolitie ontnomen, die tevens proces-verbaal opmaakte. {Grondwet.) Men schrijft uit Utrecht aan de N. B. Ct Als een bewijs dat de naam van pruikenstad, dien men ons wel eens gegeven beeft, althans voorheen niet geheel onverdiend was, geldt wel de zorg voor de kappers, die »Burgomeesteren en Vroedschap der Stadt Utrecht" aan den dag legden door eene publi catie, fwaarbij zij, in ervaringe gekomen zynde dat verschejde Personen, eenige jaren herwaarts zig hebben opgehouden met van buyten binnen deese stad in te voeren groote quaotiteyt gemaakte Parayeken en dezelve alhier te veylen en verkoopen, waardoor de Pruyckmakers binnen deze stad zeer benadeelt worden" dien invoer en verkoop alhier geheel verboden. De publicatie is van 22 December 1753, en daar bij werd niet alleen bepaald dat alle in strijd met deze verordening ingevoerde pruiken zouden worden verbeurd verklaard ten behoeve van de aalmoeze niers-kamer dezer stad, maar daarenboven nog eene boete zou worden opgelegd van vijftig gulden, »een derde voor den heer hoofd-officier, een derde voor den aanbrenger en een derde voor voorschreeve Aelmoezenierskamer," »En om alle contravention tegen te gaan zal niemand voor zig meerder dan twee Paruycken teffeHS vermogen te doen inkomen (invoer voor eigen ge bruik was namelijk uitgesloten) 't welk op het ad- dres dat op de doos of het kistje gesteld wordt, zal moeten staan." Om de goede uitvoering dezer verordering te verzekeren, werden nevens andere aangewezen autori teiten »ook geauthoriseerd de respective Paruyck- makers en Hairverkopers alhier om de contraven- teurs ingevolge deze publicatie te beboeten." Gisterochtend omstreeks 4 ure werd te Aar denburg brand ontdekt in eene groote landbouw- schuur, toebehoorende aan den landbouwer P. B. W. aldaar, staande in den Isabellapolder op ruim een half uur afstand van de kom der gemeente. Behalve de ingezamelde oogst is bijna al het vee in den brand gebleven. Schuur en inboedel waren verzekerd. De oorzaak wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. 'Maandagmiddag werd de heer H. G. De Kort, opzichter der gemeentewerken te Ouderkerk a. d. Amstel, in een nauw steegje aldaar onverhoeds aan gevallen door een persoon, die trachtte hem de keel af te snijden en hem eene vrij diepe wonde aan den halsj toebracht. Gelukkig kwamen op het hulp geroep van den aangevallene spoedig eenige per sonen toegeloopen, zoodat zijn bespringer de wijk moest nemen. Deze, een berucht persoon, neef van den heer De Kort, werd denzelfden avond in de buurt Voetangel door den gemeente-veldwachter in hechtenis genomen en ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Amterdam. De heer De Kort werd door den arts Kindermann verbonden, die de wond niet levensgevaarlijk achtte. Op last van de justitie te Assen is gisterna middag derwaarts overgebracht A. S. uit Meppel, die voor eenigen tijd voor zijn patroon een aan ge- teekenden brief met f 1425 ten postkantoie moest bezorgen en dien brief volgens zijn opgaaf op straat verloor. Genoemde S. werd Dinsdag uit Amsterdam door twee rechercheurs te Assen gebracht en onderging des avonds een langdurig verhoor. De drukkeirj der weesinrichting te Neerbosch is thans verlicht door electriciteit. Zestig gloeilampen branden daar eiken avond. Behalve deze verlichting, die uitstekend voldoet, branden iederen avond 260 lampen en meer dan 40 kachels in de weeshuizen en werkplaatsen. Als een staaltje der afschuwwekkende huis middeltjes, die men te Oeffeit (Noord-Brabant) nog in eere houdt, diene het volgende Een vader, wiens zoontje aan besmettelijke keel ziekte leed, liep het halve dorp af om een levende padde te vinden. Men had hem aangeraden zoo'n beest in den mond van dén zieken knaap te zetten, dan zou »ds pad de ziekte in de keel wegvreten 1" Gelukkig voor den jeugdigen kranke werd er geen pad gevonden. Door Johannes Huss, jager van H. M. de Ko- ningin, werd de vorige week een zeearend geschoten. De vogel had 2.40 M. (acht voet) vlucht. Het exem plaar werd door den dierentuin aangekocht, zal door I den heer H. H. Ter Meer te Leiden worden opge- I zet en eerlang in het museum van den tuin prijken, j Op de Maandag te Twelloo gehouden vee markt aangevoerdeen kalf. Toen de eigenaar zag, dat hij op de markt de eenige verkooper was, haastte hij zich, zijn beestje weer naar stal te brengen. Een boekhandelaar te Leiden werd in den laatsten tijd zoo nu en dan gewaar, dat er eone tamelijk groote hoeveelheid postzegels verdween uit den gesloten lessenaar in den winkel. Hij begon nu, om daaromtrent zekerheid te verkrijgen, iederen dag de hoeveelheid van iedere soort te tellen en te no- teeren, teneinde ook daardoor den dief te kunnen betrappen, hetgeen dan ook aanleiding gaf dat hij zijnen loopknecht verdacht, die iederen namiddag alléén in den winkel verbleef. Thans werd die man door eene kleine opening in den zolder bespied, en ontdekte men jl. Dinsdag dat hij den lessenaar opende en daaruit postzegels nam. De politie werd daarop geroepen, die in 's mans bezit vond voor ruim 9 aan postzegels, alle welke te voren door den patroon gemerkt waren, zoodat aan ontkennen niet lang te denken viel. Hij is na opgemaakt proces-verbaal naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht. De verdachte was vroe ger 15 jaren als politieagent in functie geweest, doch 4 jaren geleden ter zake van eene door hem begane oneerlijke daad uit den dienst ontslagen. Volgens prof. Oudemans te Utrecht is het meer dan waarschijnlijk, dat we den 27n dezer maand weer een regen van vallende sterren zullen kunnen bewonderen. Het kan echter ook zijn, dat het verscbijnsePeen of meer dagen vroeger of later plaats zal hebben. Een jongen te Veere is in het bezit van een drietal meikevers, door hem een paar dagen geleden in een boschje gevangen. Gisteren te 9 uur is de vrouwenmoordenaar Neill in de gevangenis te Newgate ter dood gebracht. Hij was zeer kalm toen men hem kwam halen, weigerde geestelijken bijstand en ging zonder hulp het schavot op. De dood trad spoedig in. De bekende spiritualist dr. Slade is te Sioux City, inJowa, in een openbaar krankzinnigengesticht opgenomen. De ongelukkige had geen geld en geen sterveling, die zich om hem bekommerde. De Roumeensche gevangenissen zijn nog steeds de vreugde der gevangenen, die, wanneer zij zich beginnen te vervelen, maar eens wat in de vrije lucht gaan wandelen. Zondag nog is een zekere Telega, ex-inspecteur der belastingen te Galatz, in de uniform van een soldaat uit wandelen gegaan. Ongehinderd liep hij de bewakers voorbij. Hij wandelt nog. Bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen te Buffalo werd mevrouw Anna Scally tot vrederechter gekozen. Dit is de eerste maal dat een vrouw tot die waardigheid werd gekozen. De staat Wyoming is de eerste, waar de vrouwen aan de onlangs plaats gehad hebbende presidentsverkiezingen hebben deel genomen. Een eigenaardig voorval had Maandagavond in een vergadering van een arbeiders-vereeniging in Berlijn plaats. De voorzitter opende de bijeenkomst met de mededeeling van den dood van een der leden en verzocht den aanwezigen ter eere van den doode, zooals dat de gewoonte was, op te staan. Nadat dit gebeurd was, verzocht echter een der leden, die zich achter in de zaal bevond, het wooid en met dreunende schreden, stapte de doode op de bestuurstafel toe en luide protesteerde hij tegen zijn doodverklaring. Natuurlijk verwekte het voorval groote vroolijkheid, voornamelijk de levend-doode echter was zeer opge ruimd, daar hem nu volgens het volksbijgeloof nog een lang leven te wachten staat. De vergissing be rustte daarop, dat een naamgenoot van den man, een vroeger lid der jvereeniging, gestorven was. Voor de vleeschhouwers in het district Hamm is eene verordening ingevoerd, waarbij het verboden is, dat de slagers het vleesch door de koopers laten betasten. Verder mag het vleesch niet in open kor ven of manden worden weggebracht en minstens in een helder doek of papier gewikkeld zijn. Beschreven of stroopapier mag hiervoor niet gebruikt worden. De slagers mogen ook niet dulden, dat hunne ge zellen of leerlingen bij het vleesehrondbrengen een pijp of sigaar rooken. Voor de rechtbank der gezworenen te Villevol in Brabant had zich dezer dagen te verantwoorden de uitgever van het blad La Misere. Toen de zitting voor enkele oogenblikken was geschorst wist de be klaagde, die onder groote hilariteit van de in de rechtszaal aanwezige anarchisten tot twee jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, te ontkomen. Daarna gingen de anarchisten de gezworenen te lijf, die het hard te verantwoorden hadden en eindelijk door de politie werden ontzet. Te Compiègne is een soldaat uit de gelederen getreden, en heeft onder den kreet: »leve de anar chie, weg met het leger", den bevelvoerenden officier in het gezicht geslagen. De man werd terstond achter slot gebracht. Een nieuw metaal. Er is thans, nog slechts kort, sprake van een nieuw metaal, glucinium geheeten, dat hoofdzakelijk het steeds zeldzamer wordend pla tina bij de gloeilampen en in 't algemeen in de elec- trotechnica zal vervangen. Het merkwaardigste van dit metaal is, dat het slechts 2.7 maal meer weegt dan water en dus nog lichter is dan aluminium. Daarbij biedt het oogenschijnlijk bijna evenveel weer stand als ijzer en is zijn geleidingsvermogen gelijk aan dat van het zilver. Thans kost een kilogram nog 160 mark, maar toch is dit nog 80 maal minder dan een gelijke volume platina zou kosten en 5 maal minder dan een gelijke ge wichtshoe veelheid van dat metaal. Maandag vond men te Bremerhaven in den schoorsteen van het stoomschip Ha vel" het met vreeselijke brandwonden overdekte lijk van een man uit Dessan, die in den schoorsteen was gekropen om vrijen overtocht te hebben en per slot van rekening niet meer zijn ongemakkelijke schuilplaats kon ver laten. Woensdagnacht zijn zoo meldt men uit Napels op liet eiland Ponza schokken van aard beving gevoeld. Desdaags zijn de schokken insgelijks waargenomen. De bevolking is, door schrik bevangen, naar de velden gevlucht. Een 300 ontsnapte veroor deelden vluchtten er almede heen. Er zijn troepen naar Ponza gezonden. De landverhuizerscommissie te New-York heeft bepaald, dat geen landverhuizer toegelaten wordt, die niet in het bezit is van een spoorwegbiljet, een inschrpvingsbiljet zijner bagage en ten minste 10 dollar aan geld. Dientengevolge werden Dinsdag 200 landverhuizers naar het controle-station op het eiland Ellis gebracht; de landverhuizers en de vertegen woordigers van spoorweg- en stoombootmaatschap pijen protesteerden, maar tevergeefs. De laatstge noemden dreigden de zaak voor den rechter te brengen. Het departement van financiën bereidt eene cir culaire voor, waarin bepaald zal worden dat de qua rantaine van 20 dagen voor landverhuizers in het vervolg slechts van toepassing zijn zal op tusschen- Het merkwaardig slag van dames, de vrije vrouwen genaamd, bestaat natuurlijk ook in het geboorteland der blauwkousen. Mevrouw Clèmence Royer dingt naar een zetel in de academie der wetenschappen. Ongelukkig voor haar heeft eene al te ijverige vriendin in een dames- vergadering haar aanbevolen als »de eenige weten schappelijke vrouw, die wij bezitten." Dit trok mevrouw Celina Renooz, die ook een wetenschappe- lijken roem meent te hebben, zich aan, en zij beweerde minachtend, dat de vertaling van Darwin's werken door mevrouw Royer prullewerk is. Deze antwoordde natuurlijk, en dat op vrij vinnigen toon, en op het oogenblik zijn de dames druk aan 't harrewarren. Het einde zal zijn, dat de traditioneele derde, die met den buit wegloopt, een vertegenwoordiger zal zijn van het zoozeer gesmade mannelijk geslacht. De eigenaars der katoenspinnerijen in Lan cashire hebben besloten, voorloopig slechts drie da gen per week te laten werken, tegen een met 2 pCt. verlaagd loon. Op dien grondslag zijn onder handelingen met de werkstakers geopend, doch er is zeer weinig kans om langs dien weg tot een vergelijk te komen. Een merkwaardig uurwerk is dezer dagen in het Schwarzwald voor een Engelsehman vervaardigd. Deze klok toont aan den datum, het jaargetijde en velerlei bijzonderheden en geeft den tijd aan van negen verschillende plaatsen der wereld. Eiken avond te 8 uren komt een man te voorschijn, die de toren klok luidt eu een vrome maagd verschijnt in een electrisch verlichte kapel om haar avondgebed te verrichten, terwijl een fluit zacht en melodisch het Ave Maria speelt. Op Nieuwjaarsmorgen verschijnen hoornblazers, die fanfares laten hoorenzoo ook worden Kerstmis, Paschen en Pinksteren op verschil lende wijze aangekondigd. Des middags om 12 uur kraait een haan driemaal. Met Mei hoort men den koekkoek slaan en in Juni den kwartel. Bij zons- opgang speelt de klok het gewijde lied »De zon verschijnt", terwijl de gulden schijf der zon op de wijzerplaat zichtbaar wordt, en als het volle maan is, klinkt van den klokketoren het lied »Guter Mond, du gehst so stille". 341e Staatsloterij, Ie kl. Trekking van Donderdag 17 Nov., 4e lijst. Getrokken prijzen 40010241. 100: 16185. 206703 6717 8456 8482 16000. ingezonden Stukken. Mynheer de Redacteur Naar aanleiding van het ingezonden stukje iu uw nr. van gister van »een eenvoudig werkman" ver oorloof ik mij de vrijheid u beleefdelijk plaatsruimte te verzoeken voor een enkele mededeeling betreffende onze Christ. Jongelingsvereeniging. Ze is deze: De werkman had bemerkt dat jongelui beneden de 17 jaar geweerd werden. Dit is zoo doch niet altijd. Op enkele avonden is ons lokaal ook voor die jongelui geopend mits zij lid zijn van de jongelieden-afdeeling der jongelingsvereeni ging, welke jongelieden-afd. des Zondagsnamiddags van 4—5 ure in het gebouw, en wordt door twee bestuursleden. De jonge vrienden die daartoe behooren, worden op bun te melden avonden niet geweerdmaar toegelaten en deelen dan in al de voorrechten die de Chr. Jong.ver. geeft. Tot voorkoming van minder juiste voorstellingen zal u met de plaatsing dezer kleine kantteekening zeer verplichten, Mijnheer de Redacteur, Uw dw. dn. J. J. VISSER, Goes, 17 Nov. 1892. Voorz. der Ch. J. V. Burgerlijke Stand van Goes van 16 tot 18 Nov. 1892. Geboren: 16, Maatje, d. v. Adriaan Sinke en Anna Maria Van den EndeMaria Louisa, d. v. Gerard us Touw en Catharina Hubregtse. Overleden: 17, Pieter, 3 dagen, z. v. Cornelis Marinus Lindenberg en Lejjntje Van Anrooij. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatica. Biezelinge, aftraak, boomen, Gallis Merens. Kortgene, boomen, Roelof. Woliert&dijk, boomeD, Mr. Liebert. Middelburg, verp. oesterperceelen, Vischbastuur. Middelburg, verp, schelpdieren-visscherij, A.M.Tak en G. J. v. d. Bosch. Kwadendamme, boomen, P. Overman. Kruiningen, slachterij enzPrins, lerseke, oesterput, erfpachtsrecht enz., Pilaar en Mulock Houwer. Ovezaud, hout en musterd, Hollmann. Ellewo'idsdijk, woningen en erf, "V. d. Kloes. Kortgene en Wis9ekerke, boomen, Roelof. Kattendijke en Kloetinge, boomen, Mulock Houwer 's Gravenpolder, huizen en bouwland, P. Overman. Driewegen, afbraak enz., Hollmann. Biezelinge, boomen, Gallis Merens. Kwadendamme, boomen, Mulock Houwer. Nisse, boomen, Mulock Houwer, lleiukenszaud, hofstede, De Ronde Bresser. Kapelle, boomen, Gallis Merens. Kloetinge, boomen, Mulock Houwer. Kapelle, boomen en kaphout, Gallis Merens, Ter Neuzen, hotel, Dregmans. Werueldinge, boomeu, Gallis Merens. Nisse, hofstede, De Ronde Bresser. Goe3, panden, Bank van Leening. Goes, hofstede, Pilaar. 19 Nov '21 21 23 23 24 24 24 v 25 25 28 - 30 30 1 Dec 7 «r 1893, 1 Mrt., Baarsdorp, Baarsdorp, inspan, meubelen, De Ronde Bresser. De Ronde Bresser. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 24 Nov., Middelburg, prov. waterstaatswerken, Prov. Ingenieurs en opzichters. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATEB. Voonn. Nam. V oorm. Nam. 19 November 2.25 2.11 8.55 9.11 20 2-57 2.41 9.27 9.42 21 3.28 3.12 9.58 10.13 22 4.— 3.43 10.30 10.48 23 4.35 4.18 11.5 11.23 24 5.11 5.29 11.41 11.59 25 5.50 6.15 0.20 Marktberichten. KRUININGEN, 10 November 1892. Tarwe f 6,70 a f 6,Rogge f 4,90 a f 4,60, Wintergerst f4,50 a f4.20, Zomergerst f4,40 a f4,20, Haver f 3,50 a f 2,80, Erwten f 9,a f 7, MIDDELBURG, 17 November 1892. De aanvoer aan onze graanmarkt van heden was niet zoo ruim als voorgaande week. Jarige Walch Tarwe niet ter markt. Nieuwe dito met minder vraag iu de puike soort f7 betaald. Rogge hield men op fö,75. Wiutergerst f5. Zomerdito f 4,50. Walch. Witte Boonen met veel velschil van qualiteit f0,25 lager en de beste soort tot f8,25 gekocht. Walch. Bruine Boonen f 0,50 lager en tot f 8,25 a 8,50 naar deugd verhandeld. Walch. Paardtnbooneu algemeen op f 6,50 vastgehouden Een enkel monster werd tot f6 23 afgegeven. Wa'ch. Tu'nboonen hield meu op f 7 a 6 50. Walch. Groene Erwten gevraagd doch zeer weinig ter veil en bepaald puikekookscort bezwaarlijk beulden de f 9.50 te koop. Winter Koolzaad f9. Zomerza&d in puike qnaliteit niet ter markt Boter f 1,25 a 1,35 per K.G. Sieren f 6 60 per 100 stuks. ■iLd/vertentiën. Voorspoedig bevallen van een Zoon: Mevrouw N. INGELSELa Verge. Pastorie, Wilhelminadorp, 16 Nov. '92. Bevallen van een Meisje Mevrouw A. OTTO, geb. Janssen. 18 Nuv. 1892. Düsseldorf, Goethestrasze 35, Heden ontvingen wij de treurige tijding dat te Milwaukee (Wisconsin) N. Amerika, in den ouderdom van 64 jaren na een kort, doch smartelijk lijden over leden is onze geliefde zuster en tante MAATJE VAN DE WEERT, eebtgenoote van Willem De Nooijeu. De wetenschap dat zij is bij haren Heer en Heiland is onze troost. Namens de geheele familie B. JANSEDe Nooijer. I. LE CLERCQ—Van de Weert. JOH. GOOSSEN—De Nooijer. J. W. VAN DE WEERT Wz. Goes, 16 November 1892. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, zacbt en kalm, na eene kortstondige ziekte, onze geliefde vader en behuwd vader C. VAN DALEN, in den ouderdom van 77 jaren en 6 maanden. Uit naam van allen, P. 0. VAN DALEN. Scherpenisse, 14 November 1892. Heden overleed tot mijne diepe droefheid mijn geliefde echtgenoot JACOBUS BRAAMSE, in den ouderdom van bijna 30 jaren, mij nalatende zeven kinderen, allen nog te jong dit verlies te kunnen beseffen. Heinkenszand, 15 November 1892. Wed. JACOBUS BRAAMSE Az. geb. Sara Nieuwenhuijse. Onze hartelijke dank aan allen, die ons blijken van belangstelling gaven op 14 dezer, 25-jarige echtvereeniging. Ph*. WESSELS en Echtgenoote» Goes, 18 Nov. 1892»

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2