UIT DE OUDE DOOS. bedoelde ongeluk overkomt, is te zorgen, dat het geen voedsel wordt gegeven, waarmee het dit ongeluk hebben kan. Wortels, mangels, rapen enz. moeten steeds in kleine stukken worden gesneden, of nog beter iu een moes- of snij molen worden fijn gemaakt. Dit is de zekerste weg om het gevaar te ontwijken en zich voor schade te wachten. Gemengde Berichten. Toloia. Maandagavond heeft voor de tweede maal binnen 4 weken tijds inbraak in de openbare school alhier plaatsgehad. Was de eerste maal slechts een kast beschadigd, ditmaal had men een ruit uit genomen en een verbrijzeld, vervolgens de beide waterkranen geopend zoodat het water door de school stroomde en ook nog een boekenkast bescha digd. De politie doet ondeizoek. Het bekende klooster te Simpelveld (Limburg) waarin circa 500 zusters verblijf houden, en dat bekend staat om de kunstwerken, die daar gemaakt worden, heeft thans eene bestelling uit Frankrijk gekregen ten bedrage van 40,000, voor het maken van misgewaden voor een pontificalen dienst. Voor eenigen tijd werden door ditzelfde klooster misgewaden gezonden naar Gouda, ter waarde van 10,000. Te Beesd ontstond Zondagmiddag kort Daden kerkdienst brand in de Ned. herv. kerk. De brand kon nog tijdig bebluscht worden en werd beperkt tot een paar banken. Het vlamvatten eener stoof was oorzaak van het ongeval. Door de politie te Bussum zijn eenige bede laars in hechtenis genomen en daaronder één, die minstens vier koeien op stal heeft en onlangs nog twee vette varkens, elk van 300 halve kilo's, heeft verkocht. Te Wouterswoude weigert een gehuwd paar een ziek zoontje van den vader uit diens eerste huwelijk in huis op te nemen. Toen het jongetje het waagde binnen te treden, werd hij door den vader met stokslagen teruggejaagd. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken. Aan de Goorn, onder de gemeente Hoorn, brandde Vrijdagavond af het huis van de weduwe Koppes die eenige dagen te voren overleden was. Het lijk stond er gekist om den volgenden morgen begraven te worden. Daar de vlammen spoedig het geheele huis hadden aangetast, kon er niets gered worden en is ook het lijk mede ver brand. Een oppasseres, die bij het lijk de wacht zou houden, was ingeslapen en kon zichzelf met moeite redden. Voor winkeliers Een juffrouw treedt het brood- depót in de Wagenaarstraat teAmsteidam binnen en bestelt twee tarwebrooden, één roggebrood en een half pond boter. »Maar nu moet ik nog even naar de groentevrouw, zou u dus zoo vriendelijk willen zijn het bestelde even te doen bezorgen Com- melinstraat 35 één hoog »0 jawel, juffrouw," luidt het antwoord der win kelierster en een oogenblik later wordt het gevraagde bezorgd aan het opgegeven adres. Een tweede juf frouw, vriendelijk de brengster van het brood toe lachend, neemt dit met de boter m ontvangst en vraagt: »Och, zou u me nog niet voor drie stuivers beschuit willen brengen V" Met genoegen natuurlijk wordt aan deze aanvullingscommissie voldaan. Terugkomende vond de brengster geen der beide juffrouwen terug en bleek de woning, waar voor eenige oogenblikken het brood en de boter waren gebracht, onbewoond te zijn. In de Lamsteeg no. 7 te Rotterdam stond sedert eenigen tijd een bovenhuis van drie verdie pingen te huur, hetwelk tot vóór een paar dagen geen huurder kon vinden. In hooge mate wekte het dan ook de verwondering van de eigenares, eene weduwe, wonende in de Aert van Nesstraat, dat bovenhuis betrokken te zien, zonder haar mede weten, en zij gaf daarom de politie van hare be vinding kennis. Deze ontbood de bewoners, twee mannelijke personen, die beweerden en volhielden de woning gehuurd te hebben, en voornemens te zijn kamers te verhuren. Op de verklaarbare vraag, hoe zij dan wel toegang tot de woning gekregen hadden, daar de eigenares verzekerde hun den sleutel niet verstrekt te hebben, gaven zij ten antwoord de deur te hebben open gevonden, toen zij de woning betrokken. Alle pogingen door de politie aangewend om hen de woning te doen veriaten, mislukten, en zij houden vol de woning gehuurd te hebben. Te vergeefs ook wendde de eigenares zich vervolgens tot de justitie. Er blijft haar thans niets anders over dan op haar kosten de indringers gerechtelijk uit de woning te doen zetten. Men weet, dat eenigen tijd geleden zich een derge lijk geval heeft voorgedaan op den Noordsingel, waar twee beruchte fiesschentrekkers zich, zonder toestemming van den eigenaar, in een onbewoond huis nestelden. Een heer, die een bovenkamer te Gorinchem in huur heeft en Vrijdag wat laat zijn bed ging opzoeken, kwam, onder geleide van een vriend, op de stoep zijner woning aau. Daar hij den huissleutel niet bij zich had en hij zijn huisheer niet uit de armen van Morpheus wilde wegrukken, trok hij zijn schoenen uit en klom als een kat tegen de winkelpui op, met het doel om door het raam naar binnen te gaan. Zijn schoenen bleven op de stoep onder behoorlijk toezicht van zijn vriend. Doch wat spijt, de ramen weigerden hun dienst, daar zij van binnen gesloten waren. Zoodoende bleef er niets anders over dan dat de vriend aan het bellen ging en den verschrikten huisheer, bij het openen der huisdeur, toevoegdeMijnheer, hier zijn de schoenen van mijnheer van boven, hij zelf zit op den rand van de pui. Dat mijnheer spoedig werd binnengeloodst spreekt van zelf en hij heeft zich voorgenomen, nimmar meer zonder een huissleutel uit te gaan. (Jit Lemmer wordt van Zaterdag gemeld Hedenmiddag werd hier door vier Bunsohoter visschers binnengescheept het tjalkschip Trientje de Winterschipper J. C. Boer, gedomicilieerd te Gro ningen. Vrijdag had dit vaartuig, geladen met aard appelmeel en komende van Leeuwarden, onze haven veriaten met bestemming naar Antwerpen. In de nabijheid van Urk was het, tijdens dikken mist, door een visschersvaartuig aan den voorsteven aan gevaren, waardoor de stevenplaat gebroken werd, zoodat de stag vrijkwam, terwijl door den sterken schok de beugel rond de kokerswangen losging. Dit had tengevolge dat de zware mast, met tuig en al, achterover sloeg. Des schippers vrouw, die zich achter op het dek bevond, werd, zeer waar schijnlijk door het neervallende tuig, dermate aan schouders en hoofd gewond, dat haar toestand hoogst bedenkelijk is. Het vaartuig is dicht gebleven. Gisterochtend te half negen was nog niemand te voorschijn gekomen op het met bieten voor de suikerfabrieken te Rozendaal liggende schip van C. H. en J. B., wonende te Wouw. Bij onderzoek vond men den eerstgenoemde gestikt in de kajuit en bij den ander de sporen van leven zóo zwak, dat ge neeskundige hulp niets baatte. H. laat eene weduwe met zeven kinderen achter. In de Vereenigde Staten is ter kwader ure een nieuw ontploffingsmiddel van zeer groot vermogen ontdekt. Het zal den naam dragen van emmensiet. Een vreemde soort van kampstrijd In 't Royal Aquarium zal een Australisch vuistvechter profes sor noemt de man zich boksen met een kangourou, die vecht volgens alle regelen van de kunst. Sarah Bernhardt heeft het dier te Sydney zien werken en er 25.000 fr. voor geboden. Op de Oder is een schip met 1400 centenaars buskruit geladen, nabij Ohlau in brand geraakt. Gelukkig slaagde men er in het vaartuig te doen zinken, voordat een ontploffing gebeurde. De beman ning werd gered. De schade bedraagt 80 a 90,000 mark. Op welke wijze dit schip, in brand is geraakt, vinden we niet vermeld. Men weet, dat in een vaar tuig, dat voor het vervoer van buskruit en andere ontplofbare stoffen is bestemd, tijdens het vervoer geen vuur mag branden of worden aangemaakt. Te Sydney is een echtpaar aangehouden, dat zich met het vermoorden van kinderen, blijkbaar op groote schaal, bezighield. In een vroegere woning van 't echtpaar te Redfern, zijn vier, in de laatste woning, te Macdonald Town, zeven kinderlijkjes ge vonden. Egypte is een schatkamer van kostbare oud heden. Thans zijn daar weder door Fransche oud- neidkundigen in een graf eenige handschriften ont dekt, welke van groote beteekenis zijn voor de kennis van het Nieuwe Testament. Het eerste is een Open baring van Petrus", een werk, dat veel overeenkomst heeft met dat van Johannes, en door Clemens van Alexandria in de tweede eeuw onzer jaartelling onder de heilige geschriften werd genoemd. Sedert was het echter verloren gegaan. Het tweede is het zooge naamd ^Evangelie van Petrus", dat vooral bij de oude gemeenten in Syrië gebruikt werd, maar later als kettersch werd verworpen. Beide geschriften, die aan den apostel Petrus werden toegeschreven, zijn nu grootendeels teruggevonden. Het derde hand schrift bevat belangrijke gedeelten uit het boek Henoch, een profetisch werk, dat bij de eerste chris tenen in hoog aanzien stond en waarvan langen tijd slechts enkele aanhalingen bekend waren. In de vorige eeuw werden in Ethiopië eenige exemplaren ontdekt. Thans heeft de Fransche archeologische commissie, welke naspoiingen in Egypte doet, een groot gedeelte van een ander handschrift ontdekt en met de twee genoemde bekend gemaakt, zonder echter de beteekenis ervan in te zien. Prof. Harnack heeft echter aangetoond, dat die vondsten van groot gewicht zijn voor de kennis van het ontstaan des Nieuwen Testaments. De rechter van instructie Athalin heeft eene verklaring ontvangen, waaruit ontwijfelbaar zou blijken, dat eene armoedig gekleede vrouw, die door zekeien Frapper ontmoet werd op bet oogenblik, dat hij Dinsdag de kantoren van de mijn-maat schappij te Carmaux verlaten heeft, medeplichtig is aan den dynamiet-aanslag Frapper had reeds vroe ger van deze ontmoeting kennis gegeven aan de politie. De vrouw wordt nu opgespoord. In de vorige week zijn in Mecklenburg niet minder dan 94 hoeven door de veeziekte besmet verklaard. Waterkracht van den Niagara. In sommige bui- tenlandsche bladen is vermeld geworden, dat de Niagara-^mnt^ bijna gereed was. Dit is nu in zoo verre onjuist, dat men door tunnel" gewoonlijk ver staat een onderaardsclien gang voor voetgangers, voor wagen- of spoorwegverkeer. Hiervan is echter bij den Niagara (eigenlijk een 56 K.M. lange ver- bindingsstroom tusschen de meren Erie en Ontario, bij laatstgenoemd meer in een waterval eindigende), geen sprake. Er wordt gebouwd een watergang met belangrijke helling, die als leiding voor een gedeelte van het water zal dienen. Dit kanaal begint op een zeker punt en eindigt meer benedenwaarts. Het water stroomt er natuurlijk met groote snelheid door heen, en de hierdoor verkregen kracht zal op velschillende wijzen benut worden. Eene maatschappij (van den Niagaraval) heeft het recht verkregen om aan den Niagarastroom 250,000 paardenkrachten te ontnemen. Vooreerst zal zij zich tot 100,000 P.K. (d. i. ongeveer 0,03 van de totale kracht vau den stroom) bepalen. De waterwerken zullen uit 2 gedeelten bestaan, namelijk uit het leidingskanaal van den (boven) stroom naar de turbinegebouwen, en van daar naar den (beneden) stroom terug. Eerstgenoemd kauaal ver krijgt eene lengte van 600 M., is 50 M. breed en 4 M. diep. Voorloopig zullen de turbines 50,000 P. K. leveren, van welke eene in de nabijheid gelegen papierfabriek er 6000, tot een jaarlijkscken prijs van 19 gulden per paardenkracht, gepacht heeft. Verder wordt een electriciteitwerk gebouwd, dat 20,000 P. K. in electriciteit zal omzetten, en is men over de ontwerpen voor meerdere werken in onder handeling. Dadelijk voorbij (beneden) de hiergenoemde tur binegebouwen begint het kanaal, waardoor het ver bruikte water weder naar den Niagara wordt terug gevoerd. Dit kanaal is 2250 M. lang, 31 M. breed, en nadert zijne voltooiing. Verder bouwt de maatschappij op den Canadaschen oever van den stroom een tweede turbinewerk van 25,000 P. K., waardoor electriciteit naar het 122 kilometer daarvan verwijderde Buffalo zal worden overgebracht. Dr. W. Lewy maakte in de dermotologische Vereeniging te Berlijn melding van een geval van de mond- en klauwzeerziekte, welke men toch anders alleen bij vee aantreft dat hij bij een 36jarigen arbeider in de Berlijnsche melkerij had waargenomen. Dezen was door zijn meester bevolen eenige aan mond- en klauwzeer lijdende koeien af te wachten, ze met zoutzuur omslagen te behandelen en te mel ken. De genoemde ziekte der dieren bestaat, zooals bekend is, hierin, dat zich met etter gevulde blazen tusschen de klauwen, op de mondslijmhuid en de uier vormen. Bij de vele handuitstrekkingen, die de arbeider doen moest, zou hij met een lap, waarop ziektestof was, ook nog gezonde dieren besmetten, teneinde het ziekteverloop te verkorten en was het licht mogelijk dat hij de ziekte op zich zelf over bracht, daar dit gevaar wel bestaat, doch men zich niet daarvoor in acht neemt. Men zag hier de treu rige gevolgen daarvan. In dezelfde mate als het vee werd deze man aangetast. Na verloop van 17 dagen was de pijn der ziekte geweken. Ofschoon deze ziekte niet levensgevaarlijk is, leere dit geval toch, dat door de aanraking der zieke plaatsen of door het drinken der melk deze ziekte kan overerven. Wonderlijke avonturen van een generaalszoon. Ongeveer veertig jaren verdween te Athene de zoon van den Griekschen generaal Tzavellas. Generaal Tzavellas komt in Victor Hugo's Legende des siecles herhaalde malen voor. De jonge Tzavellas, een knaap van elf jaar, was naar men dacht, door zeeroovers ontvoerd en aan een slavenhandelaar in Klein Azië verkocht. Twee jaren geleden kwam te Athene het bericht, dat een Grieksche reiziger door roovers aan gevallen was en dat deze den reiziger getatoeëerd hadden. Met afbeeldingen van zon, maan endieren- riem beprikt, was de Griek het eigendom geworden van een kermisreiziger, die hem voor een zekere som aan het publiek liet zien. Werkelijk is het thans uitgekomen, dat de geruchten waarheid be vatten en wat meer zegt, men weet nu dat die Griek niemand anders was dan de zoon van generaal Tzavellas. Door een wonderbaren samenloop van omstandig heden herkende de dochter van generaal Tzavellas, die met den afgevaardigde Criezotin gehuwd is, in den ongelukkigen getatoeëerde haren broeder. Deze herkenning had plaats bij eene voorstelling door een Chineesch gezelschap in Athene gegeven. Voor een belangrijke som kocht zij onmiddellijk haren broeder los en nam hem in haar huis op. De ge tatoeëerde Tzavellas trekt in Athene de algemeene opmerkzaamheid. Hij zal, naar men zegt een werk schrijven over zijn veertigjarig omzwerven door Klein- Azië en China. De Duitsche Keizer heeft order gegeven, om de baleinen van de bij zijn walvisehjacht gevangen zeereuzen naar Potsdam te zenden, om te worden verwerkt tot meubilair voor het daar op te richten Noorsche zeiljachthuisje. Op de schouderbladen van de walvisschen zullen door mej. Berg al de inci denten van den tocht worden geteekend deze unieke schilderijen en de talrijke photographieën, op den tocht genomen, zullen de wanden van het Noorsche jacht huis versieren. Te Luik is de heer Jules Fresart, een groot bankier en industriëel, Zaterdagavond het slachtoffer geweest van een moordaanslag door een anarchist, die hem een vreeselijken hamerslag op het hoofd toebracht. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De dader heeft bekend, den heer Fresart te hebben willen dooden, alleen om te kunnen stelen. Een staatkun dige bedoeling heeft de aanslag niet. In het begin der vorige maand werd te Parijs een acteur door zijn verloofde met een mes een diepe wond toegebracht. De gewonde werd naar het ziekenhuis, de dame naar de gevangenis overge bracht. Dezer dagen ontving de eerste, die thans zoogoed als genezen is, bezoek van een schrijver, die hem meedeelde dat hij den gepleegden aanslag tot een drama had verwerkt. Hij verzocht den acteur niet alleen zijn naam hierin te mogen ge bruiken, maar ook of hij zelf de rol, die hij in de werkelijkheid had gespeeld, wilde vei vullen. De jonge man heeft geweigerd. De Engelsche boot Citij of Paris heeft den afstand tusschen Queensstown en New-York afge legd in 5 dagen, 14- uren en 24 minuten. De Teunton die tot nu toe dezen atstand in den lcortsten tijd had afgelegd, namelijk in 5 dagen 16 en 31 minuten, is alzoo door de Gitij of Paris geslagen. De Citij of Paris is de grootste stoomer die den Atlantischen Oceaan beploegt. Een schip van aluminium. De bekende firma Escher Wijsz Comp. te Zurich, die reeds in het vorige jaar op de electriciteits-tentoonstelling te Frankfort een vaartuig van aluminium had geëx poseerd, heeft nu voor een Parijzenaar een tweede veel grooter scheepje van dat metaal vervaardigd. Dit nieuwe jacht heeft eene lengte van 13.1 M., eene grootste breedte van 1.82 M. en een diepgang van 0.66 M.het totale gewicht bedraagt 1500 K.G. Als beweegkracht dient eene eenvoudige stoomma chine, waarbij naphta als brandstof wordt gebezigd. De proefvaart op het Ziiricher meer was zeer be vredigend. Het beweeglijke scheepje liep 13 kilo meter in het uurhet üaphta-verhruik bedroeg in den zelfden tijd ongeveer 9 K.G. Met uitzondering van het houten binnenwerk, van den koperen ketel en de stalen kruk- en drijfassen der machine, is het geheele schip van aluminium zelfs de masten en vlaggestok zijn van dit metaal. Daar aluminium slechts een soortelijk gewicht van hoogstens 2.7 heeft, en dat van ijzer en staal 7.2 a 7.7 bedraagt, kan men zich voorstellen, met welk eene gemakkelijkheid een schip van aluminium in vergelijking met een van staal voortbewogen wordt. De goede eigenschappen van het aluminium, als groote lichtheid, sterkte enz., doen dan ook voorzien, dat het aantal toepassingen daarvan in het dage- lijksch leven, en op allerlei ook op militair gebied steeds zal toenemen vooral daar de prijs, die vroeger zeer hoog was, tegenwoordig bjj groote hoe veelheden omstreeks f 2,50 per K.G. kost, en het zeer waarschijnlijk is, dat door de steeds toenemende productie die prijs nog aanmerkelijk zal dalen. De Parijsche gemeenteraad heeft besloten aan de weduwen der slachtoffers van den dynamiet- aanslag elk een jaargeld van 600 fr. toe te kennen en aan de kinderen tot aan hunne meerderjarigheid eene som van 400 fr. jaarlijks. De regeering is voornemens evenzoo te handelen jegens de weduwen en kinderen. Een vlot met 30 Australische koeien, die van Tandjong Priok naar Batavia werden gevoerd, sloeg ter hoogte van Soengei Tiram om, doordat de bees ten tengevolge van het fluiten eener locomotief woest werden. Eenige koeien zijn verdronken, en de overige, omstreeks 25 in aantal, zwerven, schuw geworden, in de bosschen van Soengei Tiram rond. Laatste en telegraphische berichten. Hedenmiddag omstreeks kwart voor vier uur arriveerde alhier per rijtuig de heer Commissaris der Koningin in deze provincie. Na te zijn afgestapt aan het stadhuis, waar Z. E. werd ontvangen door het college van Burgemeester en Wethouders, begaf hij zich, vermoedelijk in verband met reeds lang aan hangige restauratieplannen, met dezen naar het kerk gebouw der Ned. Herv. Gem waar hij met orgelspel werd ontvangen en gecomplimenteerd door den pre sident-kerkvoogd, den heer B. Van Asperen Vervenne. Na het gebouw te hebben in oogenschouw ge nomen begaf men zich naar het gebouw der Am bachtsschool", waar de voorzitter, dr. Z. Tb. Diehl, met nog twee bestuursleden Z. E. opwachtte. Na ook hier alles met belangstelling te hebben bezich tigd begaf de Commissaris zich naar het stadhuis terug, waar verscheidene personen ter audiëntie ver schenen. Te kwart voor zes vertrok Z. E. weder naar Middelburg. Van een voorgenomen bezoek aan de gasfabriek moest bij gebrek aan tijd worden afge zien. 34le Staatsloterij, Ie kl. Trekking van Dinsdag 15 Nov., 2e lijst. Getrokken prijzen f 2000 294. 1500: 18620. J 1000: 7029 13112 13526. 400: 14564. 100: 3190 7263 8007 11715 15759. 20: 3571 3619 3624 6707 6722 8192 8222 8295 8347 8394 8432 8444 8445 8481 8484 8487 9814 9817 10975 10998 15979. Trekking van Woensdag 16 Nov. 3e lijst. f 5000 15277. 1500 20866. 1000: 14035. 400894. 200: 2253 13005 18859. 100: 13443 15946 19801. 20: 3610 3617 3635 3680 3691 6709 6733 6742 8198 8253 8287 8326 10984 12209 12229. Met reclit gevestigd. Baljuwen, schouten en schepenen der Zuidbeve- landsche dorpen hadden, zooals ik zeide, het mede gedeelde verzoekschrift tot den Prins van Oranje gericht, om wat zachtere behandeling van den rent meester te verkrijgen, ontslagen te worden van de rechtspraak door burgemeesters en schepenen van Middelburg en in plaats daarvan gericht te worden door dergelijk college te Goes. Dit verzoek werd gedaan in 1581daarop volgde een jaar daarna een bevelschrift van den Prins, waarbij burgemeesters en schepenen van Goes >bij provisie" gemachtigd werden om kennis te nemen van alle zaken, de t>wacht" in Zuidbeveland rakende, d. w. z. zaken, behoorende tot de strafrechtspleging. De baljuw van Goes, als openbaar aanklager staande tegenover de beschuldigden van het platteland, voerde om die reden den titel van super-intendant der wachten over Zuidbeveland. De rentmeester van bewesten- Schelde bleef echter het recht behouden, de ver dachten aldaar aantehouden, maar alleen nadat hier van aan het genoemde Goesche college kennisgeving was gedaan en dit inzage van stukken had genomen. Het duurde evenwel niet lang, of den Prins kwam ter oore, dat aan jonkheer Wolfert van Borsele, baljuw van Goes en super-intendant der genoemde wachten, in het uitoefenen van zijn ambt heel wat hinderpalen in den weg werden gelegd. Eenige in gezetenen van Zuidbeveland, onrustige geesten", hadden zich tegen Van Borsele verzetdoor allerlei sluiksche middelen trachtten zij de straf te ont- loopen, die zij uit dien hoofde verdiend hadden en wachtende waren. En middelerwijl verzuimden zij niet, de bronnen van twist tusschen de verschil-

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2