BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. DINSDAG 15 NOVEMBER 1892. No. 155. Brieven uit den Haag. v. »Ne Jupiter quidem Omnibus" luidt de spreuk, die in gulden letteren op bet raadhuis utegenbhnkt wanneer ge van uit het centrum der Ooievaarsstad door de Nieuwstraat uwen weg neemt, en waarlijk voor een stad als de onze is er geen spreuk van meer gehalte aan waarheid. Goed dus, dat we er telkens aan herinnerd worden >Zelfs Jupiter kan het niet iedereen naar den zin maken" en wanneer zelfs deze reeds zooveel moeite had, om zijne nietige schepselen, genaamd »menschen", te gerieven, dan kunnen wij niet anders verwachten, dan dat Burger vader noch Wethouder, prediker noch wie ook het dien meest volmaakten aller heerschers zal kunnen verbeteren. Gedachtig dan ock aan het gevleugelde woord >du choc des opinions jaillit la vérité", kunt ge geen nummer van een der Haagsebe bladen opslaan, of de rubriek Ingezonden stukken" geelt u stof tot keur van overdenkingen, nu eens betrekkelijk steeg en slop, dan vol wetenswaardige bijzonderheden over rioolstelsel, reiniging of politie-zaken. 't Is waarlijk of er niets kan gedaan worden dan mopperen over een oord als dit. Maar er is een goede voorraad troost te vinden voor hem, die mocht gaan wankelen in het geloof aan de befaamde uitnemendheid van »ons goede Haagje", in het feit dat een zeer groot contingent van al die ingezonden klaagliederen- ichrgvers" wordt geleverd door hen, die o zoo gaarne zich een enkele maal gedrukt zien, en in de over weging, dat zij, die zwijgen, tevreden zijn. Ea beware ons de hemel voor een tijd, waarin de klagers de meerderheid mochten krijgen. Zuik een rijstenbrij- berg zou inderdaad niet te doorworstelen zijn, en ik vrees met gansch zeer groote vreeze, dat de ver meerderde inhoud der groote bladen in omgekeerde verhouding zou komen te staan tot den kring van abonnenten en lezers. Want immers het groote, ja het overgroote deel van de menschheid is niet gediend van die rusteloos terugkeerende klachten over alles en nog wat en het traditioneele vestigen van de aandacht der bevoegde autoriteit wordt vaak genoeg ver- wenscht door wie eerst de onaangenaamheid der leiten zeiven en daarna de herkauwing in de cou- ranten^ te slikken krijgt. Niet gaarne dan ook zou ik aan dien onbreidel- baren stroom van aanmerkingen, aan die woeste klacht van wanhopige ontevredenheid de gevolg trekking willen ontleenen, dat onze gezegende hof stad minder goed zou zijn, dan ik mijn jeugd en nog daarna leerde opmerken, door tal bij tal van frissche genotvolle gewaarwordingen. En mocht er werkelijk al eens nu en dan iets te klagen zijn, mocht niet altijd alles uitmuntend marcheeren, mochten we met een zucht een enkele maal den lofredenaar het zwijgen opleggen met Vondels woorden: »'t Is nu geen tijd van zingen", over het algemeen genomen zjjn dat uitzonderingen en wanneer wij meer algemeen rondzien en (want dit is hoofdzaak) wanneer ons hart op gezond" en onze stemming op tevreden" staan, dan blijft nog steeds als van ouds de Ooievaarsstad ons goede Haagje. En dat om tal van redenen. De eerste en denkelijk de hoofdzaak is deze, dat elke stand der Maatschappij van den hoogst gegoeden tot den minst gezegenden er gedijt en gelegenheid te over heeft om met be schikbare middelen te genieten. En wanneer wjj wat dieper blik slaan in de onderlinge verhoudingen, dan kunnen wij gelukkig genoeg opmerken, dat alle standen elkander waardeeren en een genoegzame mate van achting voor elkander bezitten om elkaar hier en daar de behulpzame hand te bieden allerminst elkander bezwaren in den weg te leggen. Elk zoekt zijn genotmiddelen waar en wanneer zijn beurs en omstandigheden het hem veroorloven en maakt er een uitnemend gebruik van. Daar hebt ge, om eens met natuurschoon te be ginnen, de prachtige omgeving, die ons tot ver in het buitenland benijd wordt, en die naar alle wind streken uitnoodigt tot bezoek. Wel, onze vorstinnen maken er een even ruim gebruik van als de schoen lapper en de vrouw van den opperman. Alleen de wijze van genieten loopt zeer uiteen, maar het ge not is hetzelfde zoo voor de eene als voor de anderen. Zeker, of men een rjjtoer maakt in een landauer, a la Daumout bespannen met de vier, de weeldeiige jockey's vóór en vergezeld van rijknecht en lakeien, het is eene geheel andere zaak dan een rit met den tram langs den Bezuiden hout en verder te voet door bosch en langs vijvers, om straks, licht ver moeid te huis gekomen, met een verlichtend >nu ik voel mijn onderdanen" in een stoel te vallen en weer anders is de toestand van den armen kleer makersknecht, die ééns in de week de beenen kan uitstrekken, en dan met moeder de vrouw en om stuwd door een viertal bengels, die den kinderwa gen duwen, langs den Scheveningschen weg, den trots van Huijghens, een blik gaat slaan op den rijkdom en de pantoffelparade. Maar tochelks genot kan onvermengd zijn in zijn soort. Wjj Hagenaars, wij kennen onze lieve lingsplekjes, en wij weten die te bewonderen. Ons goddelijk strand met de onmetelijke zeevlakte vóór onsonze blonde duinen met hunne zandvlakten er tusschen onze belommerde en drukbezochte wegen, ons bosch en onze vaarten, onze pleinen en grach ten, zij zijn ons lief geworden en wij hebben er ge noten, ten spijt van den meest verbitterden mop peraar. En wij mogen trotsch zijn op Den Haag Met vreugde wordt hier elk plan tot uitbreiding, elke nieuwe aanleg tot verfraaiing begroet. Duizenden bij duizenden gaan er heende Zondagmiddagen zien eiken stand en elke groep zich bewegen, om kennis te nemen van de nieuwe wijk, waarvan men de richting der straten kent, vóór er één huis staat. Zij, die krachten en geld over hebben om onze residentie te verfraaien, worden vereerd. Men plaatst gedenkbanken voor Cremer en Yerhuell en een fontein voor Vosmaer. Onze parken worden naar Van Stolk of Saxen-Weimar genoemd, alleen omdat die allen bewijzen gaven van hunne liefde voor onze stad. Schier overal kennen wij de historische bijzon derheden, verbonden aan een huis, een plek, een boom. Hofvijver en Binnenhof spreken tot ons. Ge vangenpoort en Monumenten roepen ons als om strijd den roem der ouden voor den geest en de statige boomen van ons bosch behoeven de heerlijke muziek van ons Stafcorps niet om ons steeds tot bewondering te stemmen van zooveel schoons. En met weemoed wijzen wij elkander de na den storm. Of het aan Den Haag ligt of aan de Hagenaars, is niet uitgemaakt, maar vaak overdacht ik hue de stilte hier minder eenzaam, de drukte minder rommelig gelijken. Als het Hof in de residentie aan gekomen is, richten vrouwen en mannen in de eerste dagen hun schreden als ten bezoek naar het voor plein van het Paleis, waar op vaste uren ons ge liefd Koningskind zal uitrijden. Maar als men daar staat vóór het Paleis, en babbelt en elkander op merkt, dan is er geen gedrang en geen ongepaste drukte. Niemand is er een sta-in-den-weg en geen enkele verstoort de kalme stemming. Zie den Hagenaar bij feestverlichting of vuurwerk, bij militaire parade of waar ook, en ge zult hem kalm zien en rustig. Geen*politie heeft eene meer gemakke lijke taak dan de Haagsche en onnoodig is dan ook elk machtsvertoon bij meeting of vergadering, mits niet onverwachts een indringer van buiten aan de hoog gewaardeerde rust dreigt een einde te maken. En daarom hebben de Hagenaars hunne stad zoo liefdaarom gevoelen zij heimwee, wanneer de jaren hen dreigen van haar te vervreemdenomdat zij zoo ongestoord in hare omgeving konden genieten omdat zij kalmte en rust of drukte en gewoel er konden zoeken en vinden naarmate van hunne stem ming omdat zij zooveel te geven had wat van waarde voor hen was toen zij arm waren en toen zij zich rijk gevoelden. Zij wist hunne vreugde hun dubbel te doen ge nieten, zij had troost voor hun verdriet en dat alles door de goddelijk schoone natuur, die ouder alle omstandigheden hunne ziel kon boeien en schen ken wat zij het meest behoefde. Oli Pinxit. Gemengde Berichten. Het ongeluk van de gelijkheid is, dat men wel de gelijke wil zijn van hen die meer, maar niet van hen die minder zijn. In de lage venen in Friesland wordt bitter geklaagd over den geringen aftrek, dien de turf dit jaar vindt. Öedert jaren is de handel in deze brand stof niet zoo slap geweest en de hoop, dat de vraag bij het naderen van den winter zou toenemen, schijnt niet verwezenlijkt te zullen worden. Inzonderheid voor de kleine veenbazen, die geen kapitaal be schikbaar hebben, is dit eene leelijke zaakdoch ook voor de arbeiders, daar het zich laat aanzien, dat er in het volgende jaar veel minder turf dan gewoonlijk zal worden gemaakt. Dat de trouwlustigheid te Berckel en Schalk (N.-B.) groot is, blijkt hieruit, dat er in geen vijf jaren zoovele paartjes de huwelijksboot zijn inge stapt als dit jaar het geval is. Sommige Zondagen stonden er zoowat vier en vijf op de lijst, en dat op eene bevolking van nog geen 600 inwoners. Ik moet de twee vrouwen, die ik voorbij ging, en een buurpraatje hielden, nog gelijk geven, toen ik de eene hoorde zeggenwette ge warum er zooveul trouwen, het keumt nergens um, es dé er zooveul erpel, en koiren gemoaien is. Tableau (Nb. DJ Als een staaltje met welke belachelijke en leugenachtige argumenten slimme bedelaars vaak het medelijden en de hulpvaardigheid van liefdadige personen trachten op te wekken, diene het volgende Voor 3 a 4 weken meldde zich op een buitengoed nabp Nijmegen eene vrouw aan die, naar haar zeg gen, na vele jaren in denzelfden dienst te zijn ge weest, te oud was geworden om te werken, en nu gebrek leed. Zij verklaarde niet gehuwd te zijn. Op de vraag of zij met haar dienen niet genoeg had gespaard om te leven, verklaarde zij altijd voor den kost gewerkt te hebben En de goede mevrouw schonk haar een flinke aalmoes en zij vertrok. De vorige week werd er weer gebeld en dezelfde vrouw staat voor de deur, en deelt het volgende aan de meid mede»Ik ben een arme gehuwde vrouw, mijn man is al reeds 6 maanden in 't zie kenhuis en mijne kinderen hebben niets te eten, nu heb ik alle moeite gedaan om iets voor hen te ver dienen, doch het is mij niet mogen gelukken". Toen de meid opmerkte dat zij voor 14 dagen ook daar was geweest en toen verklaard had niet gehuwd te zijn, enz., gaf zij zonder schroom ten antwoord, dat de meid zich vergist had en de boodschap toen verkeerd had overgebracht. Toen er echter nog iemand bij kwam, die er getuige van was geweest, zonk haar moed eenigszins en verklaarde zij dat, als de meid zoo goed wilde zijn en tegen mevrouw zeg gen dat eene arme weduwe, wier kinderen gebrek leden, om een aalmoes vroeg, deze wel iets zou geven. (TableauToen de meid haar vroeg of zij nu al weer weduwe was, kon zij het niet langer uithouden en riep uit»Zoo gaat het, ik ben in de stad geboren en opgevoed en nu word ik hier met voeten getraptToch ging zij niet met ledige handen. (G.) Als de bal aan het rollen is. houdt hij voor eerst niet op, zegt het N. 4" Abl. van B.-o.-Zoom. Nauwelijks hadden enkele slagers hunne vleeschprijzen met 10 cent per kilo verminderd, of anderen sloegen 15 cent aftoen verminderden weer derden opnieuw, zoodat een slager daar ter stede zijn rundvleesch aanbiedt voor de somma van 27 1/2 cent per pond. -dis de bal eenmaal aan het rollen is, ja maar om hem aan het rollen te krijgen, dat kost den meesten slagers ontzettende moeite. De schrijver der Brieven uit de hofstad, over de Haagsche dienstboden sprekende, zegt daarvan dat zij hare (eigen) waardigheid uitstekend weten op te houden. »Ik vernam daarvan dezer dagen een staaltje, dat ik niet gelooven zou indien ik het niet had uit den mond eener geloofwaardige dame, ödie het zelf ondervonden had. Op de vraag, of hare nieuwe gedienstige haar beviel, antwoordde zij be vestigend, maar voegde er bij, dat ze sommige eigenaardigheden had. Onder anderen stond het meisje er op dat zij, die in den gewonen loop van zaken met haren naam van Louise of Marie werd aange sproken, door hare mevrouw »juffrouw" zou worden genoemd, wanneer de werkvrouw, die tweemaal 's weeks in het huishouden adsisteerde, er bij was. Er ontstond in het gezelschap zoo'n algemeen ge lach dat mijne vraag, of ze deze pretensie misschien aan de wetenschappelijke opleiding der Kookschool dankte, niet verstaan werdalthans antwoord kreeg ik er niet op." In de groote oesterquaestie besliste Vrijdag het Hof van appèl te Londen, dat Fransche oesters, aan de Engelsche kusten nedergolegd, Fransch blijven en hier dus gedurende den tijd dat dit anders ver boden is, mogen worden verkocht. In de eerste in stantie was een vonnis gewezen van tegenoverge stelde strekking. Aan boord van het Spaansche stoomschip x>Maria", dat juist de haven van Cette zou uitstoo- men, sprong plotseling de stoomketel. Drie personen werden gedood en elf anderen ernstig gewond. De gewonden werden te Marseille aan wal gebracht. Koningin Victoria is voor de dertiende maal overgrootmoeder geworden, door de bevalling van hare kleindochter prinses Lodewijk van Battenberg (Victoria van Hessen). Keizer Wilhelm's dochtertje had het dozijn harer achterkleinkinderen voltallig gemaakt. Uit Jaffa wordt bericht, dat een bootje met 25 personen bemand, behoorende tot de passagiers eener stoomboot van de Duitsche Llovd, door een rukwind omsloeg12 personen vonden den dood in de golven. De paarlvisscherij in West-Australië is winst gevender dan ooit. Zoo werden 0. a. twee paarlen opgevischt, waarvan de waarde op 12000 gulden wordt getaxeerd. Sedert eenige dagen hangt er boven de En gelsche kust en de hoofdstad een zware mist. Bijna alle groote winkels en magazijnen van Londen bran den den geheelen dag kunstlicht. Men verwacht dat deze Egyptische duisternis nog eenige dagen zal duren. Uit de beschrijving eener tentoonstelling van pluimgedierte. De redactie van het Hbl. v. Antw. zag er: Hanen met stemmen om eenen baszanger te doen blozen". De hertog van Marlborough, rechtstreeksch afstammeling van den beroemden overwinnaar van Malplaquet, is plotseling tengevolge van een hart verlamming overleden, in den ouderdom van 50 jaren. Hij werd dood op zijn bed gevonden in zijn paleis te Blenheim. Hij was de oudste broeder van lord Randolph Churchill, doch niet deze, maar de markies van Blandford, Charles Churchill, erft zijne waardigheid. In verband met het gebeurde in de rue des Bons Enfants te Parijs is door de politie aldaar aangehouden een in Leipzig geboren anarchist Victor Rabe. Een 4-tal bewoners van het gebouw in de Avenue de l'Opéra No. 11 verklaarden evenwel dat Rabe niet de verdachte persoon is dien zij op den noodlottigen dag het huis hebben zien binnengaan. Ook verzekerde Rabe's patroon, een bontwerker, dat zijn knecht den geheelen morgen in de werkplaats is geweest. Toch werd Rabe niet op vrije voeten gesteld, omdat men verschillende verdachte voor werpen in zijn bezit vond. Ook in zijn huis vond men een aantal papieren, alle betrekking hebbende op het maken van ontplofbare zelfstandigheden en twee fiesschen. Alles is in beslag genomen. Er heerscht een ware paniek te Parijs tengevolge van de ontploffing, Aan de Mgnmaatschappij van Carmaux en aan den beul Deibier is 0. a. de huur opgezegd. Het regent dreigbrieven, waaronder vele van grappenmakers. De begrafenis van de vijf slachtoffers der ont ploffing heeft Vrijdag plaats gehad in tegenwoordig heid van een groote menigte. De Ministers Loubet en Ricard woonden den lijkdienst bijPresident Carnot en de andere Ministers waren vertegenwoor digd. Ook zag men veel leden van Kamers en Se naat. Er waren veel kransen. De Minister Loubet en de prefect van polite Loré hebben aan het graf gesproken. Loubet zeide dat de bedrijvers v»an den aanslag niet belmoren tot eenige politieke partijhet zijn gemeene boosdoeners, die slechts in het geheim mis daden begaan. In den Ministerraad kondigde Loubet aan, dat hij pensioen zou aanvragen voor de nagelaten betrek kingen van de slachtoffers der ontploffing. Het on derzoek was tot heden zonder resultaat. Een bende zigeuners die te Anderlecht (België) haar kamp had opgeslagen is plotseling verdwenen. Daags vóór haar verdwijning nl. kwam de aan voerder der bende in een herberg en toonde aan de herbergierster een fleschje met reukwerk, vervaar digd zooals hij zeide uit bloemen, die te midder nacht, tijdens een storm geplukt waren op het graf van een kind. De vrouw bracht het fleschje onder den neus en viel bewusteloos neer. Toen zij uit hare bedwel ming opstond, was geheel hare woning leeg ge stolen. De zigeuners waren opgebrokendoch reeds op twee plaatsen heeft men groepen bandieten aange houden. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur Mag ik de vrijheid nemen U eene kleine plaats ruimte te vragen in uw blad waarvoor ik u bijvoor baat dank zeg. Als belastingbetalend ingezetene vraag ikwaar om moeten de bewoners van den Oost wal om de zen tijd des jaars in het slijk rondwaren Is daar aan niets te doen Wanneer daar nu eens grove grint werd geworpen, zou dit niet meer succes hebben voor wandelweg dan fijn grint of schelpen Onlangs richtte ik een beleefd schrijven aan den Raad met verzoek of de firma van Gend Loos van tijd tot tijd met haar paard en wagen goederen kon lossen vóór mijn huis. Dit werd niet toegestaan. Als nu de Oostwal een wandelweg moet zijn daD mocht er waarlijk wel beter de hand aangehouden worden. Nu zijn er dagen geweest dat de wal eerder op een modderpoel geleek dan op een weg voor wandelaars. J. HUINEMAN. Mijnheer de Redacteur Wil u zoo beleefd zijn het onderstaande in uw blad op te nemen. In antwoord op het, door den heer De Korte, in uw blad van Zaterdag jl ingezonden stukje, betreffende den datum mijner aanstelling als onderwijzer aan school no. 2 alhier, kan ik niet nalaten hem daar voor mijnen dank te betuigen. De belangstelling, die ZEd. getoond heeft door dien juisten datum op te zoeken, is nog een streelend bewijs, dat ook hij den dag niet onopgemerkt heeft willen laten voorbijgaan, waarop alle onderwijzers en onderwijzeressen aan de beide openbare scholen te Ierseke mij zulk een bewijs gaven van hunne achting en vriendschapeen bewijs, hetwelk zeker nimmer door mij zal vergeten worden, vooral niet, wijl een los gesproken woord, dat ik met 1 Nov. reeds (had dus moeten zijnbijna") 10 jaren op de school van den heer De Korte was werkzaam geweest, reeds voldoende bleek te zijn om mij zulk eene aangename verrassing te bezorgen. U dankzeggende voor de plaatsing, teeken ik mij mijnheer de Redacteur Uw dw. dnr., E. NIEUWENHUIJSE, Onderwijzer aan school no. 2 te Ierseke. I. 13/11 '92. Hiermede sluiten we onze kolommen voor deze zaak. Red. 34le Staatsloterij, Ie kl. Getrokken prijzen Trekking van Maandag 14 Nov., Ie lijst. f 20,000 18663. 1000: 4533. 400: 4339 6143. 200: 15806. 100: 2034 10340 15854 17279 19071. 20: 3618 6730 8368 8377 8448 9806 12220. Burgerlijke Stand van Goes van 11 tot 14 Nov. 1892. Eerste Huwelijksafkondiging 13, van Hendrik Jan Heimig Anthonij Kloppenburg, 43 j., jm. te Goes, onlangs te 's-Hertogenbosch en Elizabeth Leijs, 18 j., jd. te IersekeJohannes Dagevos, 21 j., jm. te Kloetinge en Dingena Kuzee, 22 j.jd. te Goes. Geboren 14, Pieter, z. v. Cornelis Marinus Lin- denberg en Leijntje van Anrooij. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 15 November 0.20 6.24 6.50 16 0.42 1.2 7.12 7.32 17 1.20 1.37 7.50 8.7 18 1.55 2.11 8.25 8.41 19 2.25 2.41 8.55 9.11 20 2-57 3.12 9.27 9.42 21 3.28 3.43 9.58 10.13 Druk F. lïleanwnns Zoon Goes.

Goessche Courant | 1892 | | pagina bijlage 1