ADVERTENT1EN. OPNEMING Voetpaden en Wegslooten SCHOUWING Slooten, Heulen en Dammen, op Zaterdag 19 November 1891 Naar aanleiding van een in de zomervergadering genomen besluit, is door het uitvoerend deel van het hoofdbestuur eene vergadering gehouden met de commissie voor de regeling van een cursus in het hoefbeslag. Deze vergadering had tot resultaat dat in een uitvoerig schrijven den Minister van Binn. Zaken verzocht is, voor de verbetering van het hoef beslag in de provincie Zeeland een crediet te willen openen tot een maximum van 1800. Daarop is nog geene beschikking ingekomen. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der afdeeling Zeeland van de vereeniging »Het Ne- derlandsch Rundveestamboek" ter verkrijging eener subsidie voor de bevordering van stierenkeuringen, werd besloten voor dit doel ƒ100 uit de kas dei- Maatschappij beschikbaar te stellen. Aan Gedeputeerde Staten zal verzocht worden, evenals vorige jaren, eene subsidie beschikbaar te willen stellen voor het doen houden van landbouw- lezingen en bij inwilliging van dat verzoek, zal dr. A. J. Swaving te Breda uitgenoodigd worden die lezingen in den a. s. winter te houden. Ter voor ziening in de vacature, ontstaan door periodieke aftreding van den algemeenen penningmeester, wordt de heer J. J. Van Weel herbenoemd. Ter voorziening in de vacature van vice-voorzitter, ontstaan door de benoeming van den heer mr. P. C. J. Hennequin tot voorzitter, wordt de heer B. G. Van der Have te Ouwerkerk benoemd. Beide heeren verklaren hunne benoeming aan te nemen. Tot afgevaardigden der maatschappij naar het Nederlandsch Landbouw-comité worden benoemd de heeren P. C. J. Hennequin en J. J. Van Weel. De algemeen© vergadering en eene algemeen© ten toonstelling van werktuigen zullen in 1893 gehouden worden in de afdeeling Tolen. Voor de algemeene tentoonstelling van werktuigen, waartoe wordt be sloten omdat het houden van den gebruikelijken wedstrijd op bezwaren stuit, wordt een bedrag van f 1500 beschikbaar gesteld. Aan het uitvoerend deel van het hoofdbestuur, in overleg met het bestuur van de afdeeling Tolen, wordt de voorloopige regeling dier tentoonstelling opgedragen. Gemengde Berichten. Heden vertrokken een dertigtal personen, drie gezinnen uit Goes, éen gezin van Kloetinge en éen van 's Heer Hendrikskinderen, zijnde de eerste emi granten, naar de San Luis Vallei, staat Colorado, Noord-Amerika. Het aantal gezinnen uit geheel Nederland, dat heden daarheen vertrekt, is pl. m. vijftig. ASorsele. Door de bemoeiingen van den heer H. de Priester, onderwijzer, is alhier eene nieuwe zangvereeniging opgericht. Zij bestaat aanvankelijk uit 27 leden, waaronder 10 meisjes. De oefeningen zullen 's Woensdagsavonds gehouden worden. De vorige zangvereeniging was door het vertrek van haar Directeur vóór eenigen tijd ontbonden. Te Breda zijn in het geheel 15 gevallen van cholera voorgekomen, terwijl 5 personen stierven. Dat »een huzaar een goed hart heeft" is jvan algemeen bekendheid, maar er schijnen er onder te ziji, die daarbij erg gevoelig zijn. Een correspondent heeft gezien, dat bij 't afscheid van den kolonel Ypey van zijn regiment te Venlo menig officier en onderofficier een traan langs de wangen biggelde. »De menschen worden tegenwoordig heusch te aandoenlijk", zegt de snuifjesman" in 't W. v. NI. »Zoo'n huilende huzaar is voor mij lang geen ver heffend gezicht. Als de kolonel nu nog naar Atjeh was gezonden, of zijn congé had gekregen, of dood was gegaan maar hij gaat naar Amersfoort, en dat is een minstens even net stadje als Venlo, met heel lieve omstreken". Een ingezetene van Schoterlaud was zeemili cien te Nieuwediep en ging dezer dagen met verlof. Hij moest tot Heeren veen sporen en zich van daar zoo luidde het uit den mond van den bevelvoerenden officier naar de gemeente Schoterland begeven. Voor die reis moest de milicien reisgeld hebben, maar hoeveel De milicien hield zich van den domme en ten slotte werd de afstand van Heerenveen naar Schoter land op zeker aantal kilometer vastgesteld en kreeg de matroos een aardig duitje reisgeld mede, Men scheen te Nieuwediep niet te weten dat Heeren veen de hoofdplaats van Schoterland is Omstreeks 6 uren Woensdagnamiddag is door den goederentrein, komende van de richting van IJselmonde, op het station Beurs te Rotterdam, overreden eene 57-jarige gehuwde viouw uit Breda. Die vrouw was door hare familie, welke zij bezocht had, naar den trein gebracht en liep, nadat er» pas sagiers voor Breda" geroepen was, hoewel van ver schillende zijden gewaarschuwd, bij aankomst van dien trein over de rails om den aan de overzijde staanden trein voor Breda te bereiken. Zij werd door de machine gegrepen en te pletter gereden, zoodat de dood onmiddellijk volgde. Bij een te Echt gehouden verkoop van lande rijen deed zich het volgende zonderlinge geval voor Een landbouwer uit de naburige Duitsche ge meente Saeffelen, die reeds sedert lang belust was op een perceel weiland, gelegen langs de Maas, dacht voorzeker zijn slag te slaan, toen hij met zijn bod van 2 maal 5 gulden de beide helften van een goed gelegen weiland in zijn bezit achtte. Hij ontstelde echter hevig, toen hij vernam dat 5 gulden de prijs eener oude roede was. Volgens zijn voorgeven, niet met de Hollandsche »Gozetzen" bekend, meende hij h9t geheele perceel, zijnde 204 oude roeden, te hebben verkregen. De verkoopers, een weinig met den kooper mede lijden hebbende, verlaagden den koopprijs eindelyk van ƒ5 tot 4,50 zoodat onze Pruis thans toch nog de kapitale som van ruim duizend gulden (inbe grepen de onkosten van verkoop) te betalen had in plaats van het kLeine sommetje van vijf gulden. Als tegenstelling van den Paryschon 300 meter hoogen Eifteltoren, wil men te Londen een zeer diepen put graven, die tot wetenschappelijke onder zoekingen moet dienen en tot leering van het pu bliek, dat er in toegelaten zou worden. Op de hoogte der verschillende aardlagen zou men vitrines plaatsen, waarachter men monsters van delfstoffen en van rotsen, met het karakter van deze lagen overeenkomende, zou wegsluiten, met aanteekeningen en afbeeldingen, welke de uitlegging er van gaven. Mavroyeni-pacha, de geneesheer van den Sultan, die in staat van beschuldiging gesteld en afgezet was, is in zijn functie hersteld, na op den Koran te hebben gezworen, dat hij niets tegen den Sultan had geschreven. De gedelegeerden va-i de Vereenigae Staten in Italië hebben tot den Gemeenteraad van Genua het verzoek gericht om de autographen, dagboeken en andere voorwerpen, door Columbus nagelaten, tijdelijk voor de Chicago-tentoonstelling af te staan. Men zou o. a. een oorlogsschip zenden om ze over te brengen en voor strenge en onafgebroken bewa king zal gezorgd worden. De beslissing is nog niet genomen. De knoopen aan bet huwelijkskleed van eene onlangs gehuwde dochter van een Amerikaanschen millionnair waren van juweelen gemaakt en kosten elk 20 pond sterling. Het aantal krankzinnigen in Londen is van 1851 tot 1892 van 10000 gestegen tot 21000 Toen de Europeanen Australië ontdekten en koloniseerden, leefden aldaar, zooals men weet, geen andere zoogdieren dan buideldieren, en eenige andere lagere vormen, die in de verste verte niet te verge lijken zijn met de Europeescbe zoogenaamde vier voeters. IJverig is sedert op alle eetbaar wild jacht gemaakt, en deze is oorzaak, dat het wild zóo sterk verminderde, dat de Engelschen eenige jaren geleden op het denkbeeld'kwamen, wilde konijnen in te voeren. Het klimaat van Australië bleek al ras uitermate voor deze knagers geschikt, want niet alleen konden de jagers binnen een paar jaar hun hart ter dege ophalen, maar de vermenigvuldiging nam zulke af metingen aan, dat deze duinen vernielers thans aldaar eene ware landplaag zijn geworden. Nu werden alle mogelijke middelen beproefd, om ze van de bebouwde landerijen af te houden en hun aantal te verminderen, bij voorbeeld, door het uitzetten van platte bakken met water, waarin strychnine was opgelost. Hoewel dit aanvankelijk goede resultaten gaf, zoo heeft men toch aan de onvoorziene en verbazingwekkende pro- pagatie van deze dieren geen paal en perk weten te stellen, totdat vóór een paar jaar vossen werden ingevoerd. Doch ziet, nu is aldaar eene nog veel grooter plaag in het leven geroepen, en hebben voornamelijk de hoenderparken verschrikkelijk te lijden. Het schijnt, dat de vossen in Australië veel beter gedijen dan in Europa, want niet alleen is hun aantal ontzettend toegenomen, maar de individuen zijn nu grooter dan de voor een paar jaar ingevoerde. In de Academie van wetenschappen te Parys is een brief voorgelezen van de afdeeling genees kunde en chirurgie, waarin wordt voorgesteld aan Pasteur, die den 27 December zijn 70sten jaardag bereikt, een bewijs van hulde aan te bieden en daar toe eene openbare inschrijving te openen onder zijn confraters van het Instituut en allen, die op het ge bied van wetenschap en de practijk der kunst voor deel getrokken hebben van de ontdekkingen van dien geleerde. De afdeeling geneeskunde en chirurgie zal zich daartoe als een comité van inschrijving vormen. In den vorm van een manifest slaakt generaal Booth een nieuwen wanhoopskreet, waarbij hij her haalt dat hij onmiddellijk 65,000 pd. st. moet ont vangen om op termijn aangegane schulden te kunnen afbetalen anders zal hij gedwongen zijn de landerijen en panden, voor de uitvoering van het Darkest England plan aangekocht, weder te verkoopen. Het manifest somt weder op, hoe de ontvangen gelden besteed zijn, waaronder 5 millioen voor voeding, 1 millioen voor het onder dak brengen en 10,000 voor verschaffing van werk aan hulpbehoevenden. In de trams te Belgrado een nieuwigheid voor de Servische hoofdstad betalen kinderen half geld, evenals bij ons in de spoortreinen. Daarbij woi'dt echter niet gerekend naar den leeftijd, maar naar de grootte der kleine passagiers. Alleen kinderen, die nog geen meter lang zijn, rijden voor half geld. Door verscheidene in den wagen aangegeven meter- maten is de controle gemakkelijk veel gemakke lijker dan die van den leeftijd. In een klooster te Jeruzalem is een non over leden in den ouderdom van 115 jaren. Deze zuster was op 17 jarigen ouderdom in het klooster ge komen, en had in 98 jaren den drempel van de inrichting niet overschreden. Te Antwerpen is een diamanthandelaar op straat aangevallen, terwijl hij met een vriend liep en van 40,000 frcs. aan diamanten beroofd. Ook zijn gouden horloge met ketting en zyn beurs werden hem ontstolen. De man werd zwaar geslagen en zijn toestand ig ernstig. De aanrander is men op het spoor. Een ontzettende gruweldaad is in Griekenland door roovers gepleegd. Zij hebben nl. een politie agent, dien zij verdachten hen te bespieden, gepakt en op een zacht vuurtje geroosterd tot de man dood was. Men vond zyn lijk op den weg met een opschrift, behelzende de waarschuwing, dat hetzelfde lot iedereen zou treffen, die de roovers verraadt. Men heeft nog geen spoor van hen ontdekt. Te Frankfort a. M. wordt door eenige Ameri- kaansche kapitalisten vis-a-vis het centraalstation een hotel gebouwd, bevattende 106 kamers, geheel volgens Amerikaanschen trant ingericht, de helft bestemd voor vrouwen en de andere helft voor mannen. De eene kamer gelijkt precies op de andere en bevat een ijzeren veldbed met matras, twee dekens en een hoofdkussen, eene kleine tafel, een stoel, éen kapstok en een waschkom. Bediening is er niet. Logies kost 60 cents. Die zich 's morgens wil wasschen moet zijn handdoek medebrengen. Wie zijn laarzen wil gepoetst hebben of zyn kleeren uitgeborsteld, kan zich naar eene binnenplaats be geven, waar zulks tegen betaling van 5 cents ge schiedt. Beneden bevinden zicli de ververschingslo- caliteiten, alwaar op een groote toonbank boterham men met dampende koffie, thee on chocolade, melk enz. 'per glas eveneens 5 ets., kostende. Een stukje koek 3 ets., stoelen of tafels zijn er niet. Men hoopt met deze ^inrichting aan weinig be middelde reizigers en toeristen een weldaad te be wijzen. Ingezonden Stukken. M. d. B. Ten einde uwe lezers, in zoover zij in de zaak belang stellen, uit de dwaling te helpen, waarin zij door het bericht aangaande het jubileum van den onderwijzer Nieuwenhuijse licht konden ver vallen, meld ik U, dat de heer Nieuwenhuijse niet tien maar negen jaar als onderwijzer alhier werkzaam is. Hij verkreeg zijne onderwijzers-acte den 3den October 1883 en trad den lsten Nov. daaraanvolgende aan school 2 in functie. Zelfs al rekent men den tijd van zijn kweekelingschap mee (hij werd den 16en Mei 1883 tot kweekeling benoemd en aanvaardde die betrekking den lsten Juni) dan komt men nog niet tot 10 jaar, maar tot 9 jaar en 5 maanden, zeker een minder gewoon tijdperk om als jubileum te herdenken. Doch de vergissing ligt natuurlyk niet bij de vereerders van den heer Nieuwenhuijse. U dankzeggende enz. het hoofd van school 2, M. DE KORTE. Ierseke, 10 Nov. 1892. Geachte Redactie Mag ik eene kleine opmerking maken betreffende het bericht uit Borsele, in uw nommer van Dins dag, aangaande het vervoer van suikerbieten by nat weder over den grintweg Daarin wordt melding gemaakt van vrachten van 1500 kilo's. Dit zal zeker wel een schrijf- of drukfout zijn, want er zijn vrach ten vervoerd van 2600 en 2700 kilo's, zonder het gewicht van den wagen medegerekend en voeren van 1700 kilo's bieten passeerden den weg in menigte. U dankzeggende voor de plaatsing heb ik de eer te zijn Een belangstellende in de bestaande regeling van het havengeld. Het moet dan eene schrijffout zijn van onzen be richtgever. Red. Liefdadigheid. De DIRECTIE der Z.-B. Dorens deelt aan be langstellenden mede, dat heden hare jaarlijksche be deeling heeft plaats gehad en zij ruim 90 gezinnen van de meest benoodigde kleedingstukken heeft kun nen voorzien. De directie betuigt, ook namens de bedeelden, daarvoor haren dank aan de contribuëerende leden, zoo binnen als buiten deze gemeente, en veroorlooft zich steeds hare bloeiende inrichting bij de liefda dige gevers voortdurend aan te bevelen. Namens de Directie: W. A. DE JONGH, Presidente. H. C. POMPE VAN MEERDERVOORT— Verschoor, Thésaurière. Goes, 10 November 1892. Burgerlijke Stand van Goes van 9 tot 11 Nov. 1892. Getrouwd 10, Jacob Abraham Huijssoon, 30 j., jin., te Vianen, onlangs te Hillegom, en Johanna Kerkhove, 34 j., jd., te GoesHendrik Janse, 52 j., weduwnaar van Maatje Bras, en Maria Wil- lemse, 33 j., jd., te Wilhelminadorp. Overleden: 10, Maatje Laurusse, 71 j., weduwe van Willem De Jonge. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Middelburg. Hedenmorgen te 11 uren had aan het gebouw van het gewestelijk bestuur van Zeeland alhier de aanbesteding plaats van den aanleg van een zinkstuk en het doen van steenbestorting tot ver dediging van den onderzeeschen oever voor den Oost- havendam te Wemeldinge, beboorende tot de wer ken van het kanaal door Zuid-Beveland. (Raming f 25,400.) Inschrijvers de heerenJ. De Bree Fz., Ter Neuzen, f 23,398, P. A. V. d. Velde, idem, f 21,144, C. De Wilde Az., Kattendjjke, f21,980, C. Bakker Hz., Sliedrecht, f 23,448, J. Volker GSz., Jutphaas, f24,800, J. RoscamCz., Sliedrecht, f21,360, W. M. RoeloflÈ, Papendrecht, f24,264, I. F. A. Pol- fliet, Walzoorden, f 22,890, C. Bolier Cz., Brui- nisse, f 22,967, A. Bolier, Scherpenisse, f24,200, M. V. d. Hoek, Ter-Neuzen, f 21,500, B. den Exter van den Brink, Krabbendijke, 121,680, A. Kraaie- veld, Sliedrecht, f23,400, J. B. Koch, Hansweerd, 125,300, P. J. Visser Pz., Hansweerd, f23,390, A. Vermorken, Hontenisse, f22,685. Marktberichten. MIDDELBURG, 10 November 1892. V Met uitzondering van Groene Erwten en Paardenboonen rras de markt van de overige artikelen vrij wel voorzien. Jarige Walch. Tarwe in puike soort f7,10 a 7. Nieuwe dito met veel verschil van qualiteit in de beste soort tot f7,25 en oen enkel artikel monster nog daarl oven gekocht. Rogge op f5,75 vastgehouden. Wintergerst f5,10 Zomerdito f4,60. Walch. Witte Boonen met goeden aanvoer f0,25 a 0,40 lager en de puike soort f8,60 a 8,50 hetaald. Walch. Bruine Boonen minder aangeboden en tot f 8,75 a 9 verhandeld. Walch Paardenboonen weinig ter veil en in puike sooit op f6,50 vastgehouden tegen biedeusjirijzea van f 6,30 waaraan een enkel monster werd afgegeven. Walch. Tuinboonen in pnike soort 6,50. Groene Erwten dringend gevraagd doch bijna niet ter markt eu op de kook tot f9,50 gekocht en aan dien prijs begeerd. \Vinter-Koolzaad f9. Boter f 1,18 a 1,22 per K G. Zieree f 6,40 per 100 stuks. Hedenmorgen te 7J/2 uren over leed na een langdurig en geduldig lijden mijne zeer geliefde dochter ea eenig kind JOHANNA GOLA VERMANDE, in den ouderdom van 43 jaren. Heinkenszand, 5 November 1892. B. VERMANDE, Burgemeester. Heden behaagde het den Heer van leven en dood van onze zijde weg te nemen onzen geliefden vader, den heer WILLEM DE JONGE, in den gezegenden ouderdom van 85 jaar en 11 maanden. Dat zijn heengaan vrede is lenigt onze Ierseke, 9 Nov. 1892. E. DE JONGE. J. DE JONGE— Van der Burght. Algemeene kennisgeving. Hedenmorgen nam de Heer onze geliefde moeder, MAATJE LAURUSSE, wed. W. De Jonge, in den ouderdom van 71 jaar zacht en kalm tot Zich. Namens de kinderen, behuwd- en kleinkinderen, JOH. DE JONGE Wz. Goes, 10 Nov. 1892. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelyken dank voor de belang stelling, tijdens de ziekte en bij het over lijden van hunnen vader ondervonden. Wilhelminadorp, 8 Nov. 1892. J. C. VLEUGEL. S. VLEUGEL Dw.Mz. M. VLEUGEL. Onzen hartelyken dank aan allen, die ons in de laatste dagen blijken van deelneming hebben gegeven. Kapelle, 11 Nov. 1892. A. V. d. BRUGGE. N. V. d. BRUGGE— V. d. Linde. Psalm 71 12 rijm. JAC. DE SCHIPPER te Wemeldinge betuigt bij dezen zijnen hartelijken dank voor de vele blyken van belangstelling ondervonden op 8 November, zijnde zyn 80sten jaardag, aan allen, maar inzonder heid aan Burgemeester en Leden van den Raad der Gemeente. Wemeldinge, 12 Nov. 1892. JACOBUS DE SCHIPPER. Zy, die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zyn aan den boedel van den heer F. li. Goossen, worden verzocht daarvan opgaaf of be taling te doen vóór of op den 20 Novem ber 1892, ten kantore van den Notaris PILAAR te Goes. SKgiiS** Een ieder die iets verschul- digd is aan of te vorderen heeft van wijlen de wed. A. Paauwe gefo. Veijs, te Wemeldinge overleden, wordt verzocht daarvan betaling of opgave te doen ten kantore van den Notaris A. GAL LIS MERENS te Kapelle vóór of op 1 December 1892. De COMMISSIE voor de (ECONO MISCHE SPIJSUITDEELING noodigt de belanghebbenden uit, tot INSCHRIJVING voor de benoodigde Gort, Rijst, Amerikaansch Spek, 14116 per kist, prima extra Mess-beef en New-Castle Steenkolen. Inschrijvingsbiljetten met de monsters worden ingewacht Donderdag 17 Novem beraan het lokaal der Soepkokery, 's na middags te 2 uren. D. HILDË11NISSE, Secretaris. DER MET DE Kunstwerken IN DE GEMEENTE 'S-HEER ARENDSKERKE, te beginnen 14 November 1892. IN DEN WILLEM-ANNA-POLDER, OP

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2