1892 N°. 134. Zaterdag 12 November. 79ste jaargang. mm De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad angenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending; van advertentie» vóór 33 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. J I)e heer COMMISSARIS der KONINGIN iu Zeeland lieeft het voornemen op Woensdag den 1G November a. s. deze gemeente te bezoeken, en zal aan ieder, die hem over het een of ander wjnsebt te spreken, daartoe de gelegenheid aanbieder, ten raadhuize, des namiddags drie ure. De lijst tot aangifte voor deze audiëntie ligt ter secretarie. Goe», den 10 November 1892. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. GOBS, 11 November 1892. Ten einde te voorkomen, dat men, evenals onlangs, in de omliggende gemeenten noodeloos ge alarmeerd wordt, deelen wij mede, dat a. s. Maandag te elf uren, de groote klok alhier zal geluid worden voor eene begrafenis. A.an den beer W. Van D ij k commissaris van politie te Goes, is diploma B tot bet geven van onderwijs in de Stenographie, naar bet stelsel Stolze-Wéry, verstrekt. misse. Ook deze gemeente zal op Woensdag den 16 Nov. vereerd worden met een bezoek van Z. E. den Commissaris der Koningin in deze provincie, 's Middags om één uur zal hij hier aan komen. Kolijnsplaat. Woensdagavond hield bet Nuts- departement Noord-Beveland" eene welbezocbte vergadering alhier. Door bet bedanken van den voorzitter den beer J. Sturm van Kats was er eene vacature ontstaan, voor welker vervulling de beer W. F. J. Wagtbo met op één na algemeens stemmen gekozen werd. De beer J. Vermeulen dankte, ook namens zijne medeleden, den afgetreden voorzitter voor de wijze, waarop hij zijne betrekking steeds bad behartigd en waargenomen, en drukte de hoop uit, dat bp nog vele jaren de belangen van dit departement zou mogen blijven behartigen. De beer C. N. v. d. Heijde van Wissekerke las een rapport voor over werkverschaffing aan arbeiders, dat wegens zijne belang- en omvangrijkheid op voor stel van den voorzitter aan de leden zal rondge zonden worden, om daarna in de volgende vergade ring te worden besproken. Daarna volgde de lezing van den heer J. Ver meulen, die daartoe gekozen bad»Zes schetsen in ééne lijst" van J. J. Cremer, terwijl verschillende heeren bijdragen leverden. Ierseke. De oesterver eeniging»Goede verwachting" hield gisteravond (Donderdag) eene algemeene vergadering, waarin door het bestuur werd medegedeeld, dat alle 150 aandeelen geplaatst zjjn, en dat 12800 pannen zijn aangekocht. Staande de vergadering gingen 7 aandeelen in andere banden over. In bet reglement werden enkele wijzigingen aangebracht en tot voorzitter werd gekozen de beer A. Zuidweg, in de plaats van den beer A. M. Pol derman, die voor deze betrekking bedankte. In de zitting van den gemeenteraad té Middel burg van Woensdagmiddag werd door den beer J. F. V a n D u n n in bet breede gesproken over bet gebeurde op Maandagavond, waarover hij zijne groote verontwaardiging uitsprak. Hij hoopte dat de politie in bet vervolg de rust en orde zal bewaren, desnoods door versterking of de hulp der militaire, macht te vragen. Ook de beer J. A. Tak sprak naar aanlei ding hiervan, en keurde bet ten zeerste af, dat van de pui van het raadhuis is gesproken door den socialist Van der Veer en dit nog wel in bijzijn van alle autoriteiten. Hij zeide dat, wanneer hij daartoe be voegd geweest ware, hij het verboden zou hebben. De voorzitter antwoordde hierop en zeide, dat in bet vervolg ongeregeldheden met kracht zullen wor den tegengegaan. Hiermede waren de interpellation afgeloopen. De Vaderlanderdie bare liefde tot bet Vor stenhuis voorzeker niet verloochent, dringt er toch op aan, dat men ook bij hartelijk en gepast hul debetoon door opdrijving van kosten geen reden tot rechtmatige ergernis geve. »Ook op ons" zegt bet blad smaakte althans de tegenstelling een pijnlijken indruk tusschen twee berichten, die dezer dagen in de bladen voorkwamen Zaterdagmiddag werd op de Lands werf alhier een tachtigtal werklieden wegens gedaan werk ont slagen. Vier weken geleden was bun dit ontslag En >op de Landswerf alhier worden groote toebereidselen gemaakt voor bet te water laten van bet pantserschip Koningin Wilhelmina der Nederlan den. Eene nette tribune wordt voor onze Koningin- nen opgericht, benevens eene andere voor genoo- digden van boogen rang". Men zegt, dat de kosten van deze laatste plech tigheid, die toch niet zeer lang geduurd heeft, 20,000 gulden bedragen hebben. Wij hopen, dat dit zeer sterke overdrijving is. 't Zou met de tachtig gezin nen, wier kostwinners daar tegen den winter wer keloos en men kan wel zeggen schier broodeloos staan, een te scherp contrast vormen. Van ƒ10,000 hadden tenminste 80 huisvaders nog acht weken lang ƒ15 voor hun huishouden kunnen verdienen." De Minister van Financiën maakt bekend, dat bet aantal van hen, die naar de rangorde van het bij de resolutie van 26 Sept. 1892 no. 89 uitge- sehroven examen voor een benoeming tot surnu merair der registratie en domeinen in aanmerking kunnen komen, is bepaald op dertig. Grover Cleveland is gekozen tot presi dent der republiek der Vereenigde Staten van Noord- Amerika. De democraten zegevierdende politiek der republiek zal in den vrijhandelsgeest worden gewijzigdde Mac Kmleywet zal, zoo niet spoedig worden ingetrokken dan toch worden gewijzigd, de meerderheid heeft zich zich verklaard tegen de alge- heele uitsluiting der concurrentie uit Europa, welke politiek den handel een gevoeligen stoot zou hebben toegebracht. De verkiezing van Grover Cleveland is de ver oordeeling van het protectionisme, zooals het onder Harrisons presidentschap zich heeft ontwikkeld. In die vier jaren hebben landbouwers en werklieden ondervonden, dat het hun geen voor deel heeft gebracht en hieraan vooral heeft de demo cratische partij hare overwinning te danken. Eene herziening van het tarief zal, wanneer Cleveland in Maart van het volgend jaar het presidentschap heeft aanvaard, waarschijolijk slechts op kleine schaal plaats hebbenin den Senaat hebben zjjne tegen standers nog de meerderheid. Grover Cleveland, in 1885 gekozen tot president der republiek, werd in 1889 geslagen bij de verkie zingen, waarop hij zich weder vestigde als advocaat in New-York. Hij is geboren 18 Maart 1837 te Caldwell in Essex County, werd in 1859 toegelaten als advocaat te Buffalo, in 1882 gekozen tot burge meester van die stad, die hij in 1883 verliet, om op te treden als gouverneur van New-York. Bij suppletoire begrooting van Hoofdstuk V voor 1892 is een verhooging van 100,000 voorge steld ter bestrijding der kosten voor de genomen maatregelen om de Aziatische cholera tegen te gaan, nl. voor wetenschappelijke onderzoekingen f 5000 en voor schadeloosstellingen voor onteigende goederen en verdere uitgaven 95,000. De opbrengst der middelen over 1892 zal voldoende zijn om deze uitgaaf te be strijden. Den 2n October jl. overleed te Tjandjoer weder om een der helden van Atjeh, nl. de heer C a r e 1 Frederik Vor sterman van Oyen. Op löjarigen leeftijd trad hij vrijwillig in dienst bij het instructie-bataljon, ging daarna bij het 2e regiment infanterie over, werd twee jaar later sergeant-titu lair en ging in het voorjaar van 1869 als sergeant naar Indië. Na eenigen tijd op de militaire school te hebben doorgebracht werd hij geplaatst bij de expeditionnaire troepen naar Atjeh en nam een daad werkelijk deel, zoowel aan de eerste als tweede expe ditie. Zooals kan blijken uit zijn staat van dienst heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. Bij Kon. besluit, dd. 4 April 1875 no. 22, be noemd tot ridder 4e kl. van de Militaire Willems orde, als hebbende zich onderscheiden bij het gevecht om en in kampong Soerian op den 26 Juli 1874, verkreeg hij daarna het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen 187374 Atjeh en Atjeh-medaille 187374. Bij Kon. besluit dd. 24 Maart 1877 no. 5 eervol vermeld als hebbende zich onderscheiden bij de krijgsverrichtingen tegen Atjeh en wel bij zonder gedurende het tijdvak van 26 Dec. 1875 tot 9 Maart 1876 bij de expeditiën tegen IVVI— IX en XXII Moekims en gerechtigd tot het dragen van het onderscheidingsteeken, vastgesteld bij Kon. besluit van 8 Sept. 1877 no. 20. Voorts staat in zijn stamboek aangeteekend Behoorde tot het 3e bataljon infanterie tijdens door dit korps of door het gedeelte, waarbij hij was geplaatst, de wapenfeiten zijn verricht waarvoor het vaandel met het eereteeken van de Militaire Willems orde is gedecoreerd. Op een verzoek, door zijn vader aan wijlen Z. M. gedaan om hem wegens zijn dapper gedrag op het oorlogsveld tot officier te benoemen, werd gunstig beschikt, doch in Indië van de hand gewezen. (Dbld.) De heer dr. P. J. F. Vermeulen, direc teur van De Tijd, is door den paus benoemd tot ridder in de orde van Gregorius den Groote. De Raad van toezicht op de spoorwegdiensten heeft de Exploitatie-maatschappij te Utrecht gemach tigd om het doorgaand r ij tuig le klasse met 1 December a. s. weder in de mailtreinen Ham burgVlissingen via BokstelWezel op te nemen. Zooals bekend is, was dit doorgaand rijtuig wegens de te Hamburg heerschende cbolera-epidemie uit- Naar men verneemt, vond het beginsel eener bedrijfs- en beroepsbelasting in de sectiën der 2e Kamer schier algemeen bijval, maar werden er des te meer bezwaren ontwikkeld tegen de wijze, waarop de Minister van Financiën zijn stelsel in practijk wil brengen. In verschillende bladen kan men van postdi recteuren reeds de waarschuwing lezen, dat brief kaarten, door particulieren zich aangeschaft en waarop het model rijkswapen voorkomt, na 30 November niet meer gangbaar zijn. Voor indus- triëelen en boekhandelaars die zich, toen de nieuwe postwet in werking trad en met den bovenstaanden maatregel niet bekend een 10,000 briefkaartformu lieren lieten drukken, met bet rijkswapen, zal de schade niet gering zijn. Zou dit niet verholpen kun nen worden, wanneer men het postzegel over het wapen heenplakt (Arnh. Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. A. Delfos bij de Ger. kerk te Kamperland staat no. 1 op het tweetal te Hellevoetsluis. Hloetinge. Beroepen naar de herv. gemeente te Tolen de heer G. E. Meloen, predikant alhier, die voor het beroep naar de herv. gem. te Schiedam heeft bedankt. Kloetinge. Tot ouderling bij de herv. gem. alhier is herkozen de heer L. Dekker, en tot diaken gekozen de heer M. Eversdijk. Ierseke. Tot notabele bij de Ned. herv. gem. is herkozen de heer Janus Mieras. Voor de vacature A. W. Den Boer moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren D. Vogel en P. Poelman. Middelburg. Gisteravond werd het nieuwe kerk gebouw der Chr. Ger. gemeente op bet Hofplein alhier op plechtige wijze ingewijd. Het gebouw was overvol en verschillende sprekers hielden toepasse lijke reden. Het hoofdbestuur van het Noderlandsch Onder wijzersgenootschap heeft zich met een adres gewend tot den Minister van binnenlandsche zaken, waarvan de strekking is, dat de regeering maatregelen neme, om het doen plaats hebben van de vrije en orde- oefenicgen der gymnastiek in de gewone school lokalen te beletten, en dit onderwijs alleen zoodanig te doen geven, dat het aan zijne bestemming be antwoorde en inderdaad voordeel oplevert voor de gezondheid en de lichamelijke ontwikkeling der leer lingen. Ierseke. Benoemd tot onderwijzeres te Drei- schor mej. M. C. Overbeeke, onderwijzeres aan school 1 alhier. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Nieuw- en Joosland is benoemd mej. A. A. Geert- sema Beckering te Schoondijke. Van den rijkscursus voor de vrije- en orde oefeningen dor gymnastiek, dezen zomer onder di rectie van den heer P. B. Oost Lievense, gymnastiek leraar te Vlissingen, te Kort gene gehouden, hebben 13 van de 15 deelnemers examen gedaan, waarvan 12 geslaagd zijn. Rechtszaken. Arrondissenients-Kechtbank te Middelburg. Heden zjjn veroordeeld: C. G., 11 j., te Wisse kerke, wegens strooperij, tot 7 dagen gevangenis straf; J. S., 20 j., te Wemeldinge, wegens mis handeling, tot f 5 of 5 dagenJ. De J., 23 j., te Wemeldinge, wegens mishandeling, tot 3 maanden gevangenisstraf; L. v. 't W., 16 j., en J. De B, 15 j., beiden te Heinkenszand, wegens strooperij, ieder tot 5 of 5 dagen. Vrijgesproken werdenH. W., 36 j., te Ierseke. beklaagd van oplichting, en J. L., 34 j., te Wemel dinge, beklaagd van mishandeling. Voor ds Haarlemschs rechtbank zijn de pleid ooien gehouden in de zaak Alberts Co. tegen de gemeente Zandvoort. B. en W. dier gemeente had den van de eischers, krachtens een besluit van den Raad van 14 Aug. 1891, gekocht voor eene som van 11,915 aan bad-materiëel. In het daaromtrent gepasseerde contract was opgenomen, dat het contract in werking zou treden, zoodra de goedkeuring van Gedeputeerde Staten op bovengenoemd raadsbesluit zou zijn verkregen. Deze goedkeuring is nimmer gekomen. De Raad van Zandvoort trok den 24sten November het raads besluit van 8 Augustus in. Eischer blijft evenwel uitvoering van het contract eischen, op grond dat de gedaagde de goedkeuring van Ged. Staten niet heeft geprovoceerd, doch integendeel verhinderd. Zooals men zich herinnert, gaf indertijd het be sluit van den Raad tot het zenden van eenige adressen aan Ged. Staten aanleiding, als gevolg waarvan Ged. Staten verlangden, dat de Raad ingevolge de wet zoude maken eene verordening op het gebruiken der zeebaden waarbij bet maken van winst daarop zou worden voorkomenen de Raad, met die opvatting niet instemmende, en meenende dat de wet hier het maken van winst wel toestond, trok daarop het raadsbesluit in. Gedaagde concludeert alzoo tot verwerping van den eisch, omdat geene opzettelijke verhindering heeft plaats gehad van de vervulling der opschorten de voorwaarde in het contract, die strijdig zou zijn met de goede trouw. Voor de firma A. Go. pleitte mr. De Witt Hamer van Middelburg, die opmerkte dat door die intrek king van het raadsbesluit de gemeenteraad de uit voering van het contract onmogelijk heeft gemaakt. Mr. C. G. von Reeken van Haarlem, voor de ge daagde optredende, meende daarentegen dat uit de houding van gedaagde blijkt, dat zij zich niet aan het contract op eenigszins handige manisr heeft willen onttrekken, maar wel degelijk te goeder trouw heeft gehandeld. Uitspraak over 6 weken. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief Recht, hoofdredacteur H. G. Hartman Jz., secretaris der gemeente Goes, negende jaargang, elfde aflevering, uitgave van F. Kleeuwens Zoon te Goes, bevatErkenning van natuurlijke kinderen. Art. 22 der Arm wet. Art. 6 der Ziekten wet. Beantwoording der door de Redactie gestelde vragen. Onze leestafel. Ingezonden stukken. Vragen ter beantwoording. Correspondentie. Landbouw en Veeteelt. Beknopt verslag van het verhandelde in de najaars vergadering van het hoofdbestuur der Maat schappij tot bevordering van landbouw en vee teelt in Zeeland, gehouden te Middelburg, den 2 November 1892. De vergadering wordt door de leden van het uitvoerend deel van het hoofdbestuur en een zestiental afgevaardigden der afdeelingen bijgewoond. De voorzitter opent te 7 uren de vergadering. Na vaststelling der notulen van de vorige ver gadering komt in behandeling een, in de vorige vergadering aangehouden, voorstel van den heer L. J. Roggeband, om te trachten afschaffing te ver krijgen der keuringen bij invoer van vee uit andere provinciën in Zeeland, zoo in die provinciën geen besmettelijke ziekten heerschen. Met het oog op de nu voorkomende ziekten wordt besloten in deze thans geen beslissing te nemen. Naar aanleiding van het van den commissaris der koningin ontvangen Provinciaal blad no. 52, betreffende de opheffing van de verbodsbepalingen tegen het vangen, dooden en vervoeren van eenige vogelsoorten, wordt door een der leden geklaagd over de onbillijkheid, dat de gebruiker van het land niet altijd verlof kan krijgen tot het schieten van schadelijk gedierte. Als gevolg van de over deze kwestie gevoerde besprekingen wordt aan het uitvoerend deel van het hoofdbestuur opgedragen na te gaan welke de rechten van de landbouwers zjjn tegenover de jachteigenaars. Door den voorzitter wordt medegedeeld dat door het hoofdbestuur op verlangen van de afdeeling Krui- ningen aan Gedeputeerde Staten verzocht is den vee arts M. Van der Vliet te Kruiningen te willen be noemen tot provinciaal veearts. Dit verzoek is door genoemd college ingewilligd. Met het oog op het voorkomen van de besmette lijke ziekten, mond- en klauwzeer onder het rund vee en vlekziekte onder de varkens, wordt besloten, dat door het hoofdbestuur een circulaire aan de leden gezonden zal worden, houdende wenken omtrent te nemen voorzorgsmaatregelen en het gebruik van voorbehoedmiddelen tegen die ziekten. Door het bestuur der afdeeling Walcheren werd de aandacht van het hoofdbestuur gevestigd op het bezwaar, dat bij de verzending van vee over Vlis singen naar België de provinciale veearts niet altijd aan de boot is om de noodzakelijke keuring te ver richten. Heeft de keuring te Middelburg plaats, dau verliest men de contróle op die keuring en kan die tevens direct schade voor den koopman, indireot voor de landbouwers, veroorzaken. Besloten wordt Gedeputeerde Staten op dit bez.vaar te wj*on.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1