van politie in de Rue des Bons Ënfants. Wat daar, vlak bij het Palais Royal en op een honderd meter afstand van het Louvre, is gebeurd, kan men ver moeden, maar nimmer met zekerheid vaststellen. Er had eene geweldige ontploffing plaats, en de ge tuigen onder wie de onder-brigadier, een der agenten en de bediende der Maatschappij, die gezamenlijk het verdachte voorwerp naar het commissariaat had den gebracht, zijn allen op gruwelijke wijze verminkt en dood teruggevonden. De Rue des bons enfants is eene smalle, donkere straat, welke aan^weerszijden was afgezet door agenten. Het perceel, waarin de ontploffing was geschied, gaf weinig meer te zien dan de plaats, waaromheen het gebouw in een vier kant is opgetrokken. Aan den linkerkant, komende door de hoofddeur aan de straat, was het commis sariaat gevestigd, in welks gevel op de plaats van een der ramen een groot gat is geslagen, terwijl de overige vensters alle verbrijzeld zijn. De ontdekking van den persoon, die de bom heeft neergelegd in het perceel 11 van de Avenue l'Opera, zal, tenzij het toeval mocht helpen, niet gemakkelijk zijn. In het perceel toch zijn, behalve de kantoren van ge noemde Maatschappij, twee geneesheeren, een advo caat, een confectiemagazijn voor dames en eene modiste gevestigd, zoodat het een gaan en komen is langs de loge van den concierge van allerlei per sonen. Sedert tien uur in zijne loge, verzekert deze dan ook, geen te verdenken persoon te hebben op gemerkt. Een viertal agenten loopen heen en weer voor het perceel, het eenige teeken dat er iets bij zonders is gebeuid. Eene trouwpartij des middags uit dit huis deed er eene groote menschenmassa voor samenstroomen. De Kamerzitting, waarin deze gebeurtenis ter sprake kwam, was buitengewoon woelig. De inter ruptie van den anarchist Cabriel na de mededeeling van het gebeurde door Reinach»het is eene ui, eene aardigheid wekte eenen storm van veront waardiging, eerst gekalmeerd toen Floquet, als altijd meester van zichzelf en mot zijne metalen stem het geschreeuw overheerschend, den anaichist toevoegde »de onderbreking is te laag om er op te antwoorden." Het verweer van den sociaal-democraat Ferroul, dat zijne partij de verantwoordelijkheid voor derge lijke daden ver van zich wierp, ze veroordeelend als ieder ander, werd met rumoer aangehoord. Verschillende moties om over te gaan tot de orde van den dag kwamen in handen van den voorzitter, en een drietal werd met 350 tegen 134 stemmen verworpen. Die van Arène, het vertrouwen uitdruk kende in de waakzaamheid en de kracht van het Gouvernement om eene herhaling van het gebeurde te voorkomen, werd met 359 tegen 94 stemmen aangenomen. Het eerste gedeelte dezer motie, den afschuw der Kamer vertolkende over daden als deze, kreeg alle 560 stemmen. Gemengde Berichten. De Commissaris van politie alhier deelt mede dat van de veemarkt, gisteren gehouden, door Chris- tiaan Glerum uit Kruiningen werden vermist een roodbonte en een grijze vaars, 2jarig. Adriaan op't Hof uit Kruiningen vermiste van die markt een zwartbonten 2jarigen os. Deze beesten zijn vermoedelijk onder de stouw of koppel van een ander geraakt bij het drijven van de markt. Bij Adriaan Schrijver in den Poelweg te Goes is terug te bekomen een vaalbonte vaars op de vee markt achter gelaten. In den stoom molen op de Groote Markt alhier viel gisteravond een veertienjarig meisje, dat haar vallenden hoed wilde grijpen, van een paard en kwam met eene hand in het raderwerk, waardoor drie vingertoppen werden gekwetst. In een koffiehuis alhier ontstond gisteravond onder eenige jongelieden een hevige woordenwisseling, die aanvankelijk goed afliep. Doch een tien minuten daarna trok een slachter uit een naburig dorp zijn mes, liep op zekeren B., ambtenaar aan 't station alhier, toe, en bracht dezen eene vrij diepe wonde in den linkerarm toe. Tegen don dader is proces-verbaal opgemaakt. Ook te 's-Itteer Airendskerke ontstond twist in eene herberg, waarbij een boerenknecht uit Hein- kenszand zoodanig over het gelaat werd gesneden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Nadat deze door den arts Weijermans was verleend, werd de gewonde per as huiswaarts gevoerd. Bleiiikeiiszniid. Jl. Maandagmorgen deed eene vrouw alhier, toen zij uit de kerk thuis kwam, de treurige ontdekking, dat haar kind, dat zij, vóór ze uitging als naar gewoonte te bed had gelegd, tijdens hare afwezigheid overleden was. De meid, die in middels hare gewone bezigheden had verricht, had niets bemerkt. Ratteiidijke. Als een bijzonderheid kan wor den medegedeeld dat alhier bij den landbouwer J. Rijk een koolraap is gegroeid wegende 5 KG. en twee mangelwortelen, die te samen het kolossale gewicht hadden van 22 KG. Men schrijft ons uit liattendijke Door de vereende krachten van het hulpstoom gemaal en de twee sluizen begint het overtollige water, dat de slooten en waterleidingen ten boorde toe vulde, zachtjes aan opgeruimd te worden en zal het water weldra weer het zomerpeil aanwijzen. liattendijke. De Greenwich-tijd is voor onze gemeente gelukkig ook vervallen. Te Wilhelmina- dorp houdt men cr echter nog altijd aan vast. Ieraeke. Maandagnamiddag is hier een jonge kalfdragende koe van den landbouwer C. Poelman, die op een stuk bietenland had gegraasd, plotseling gestorven. Bij onderzoek bleek dat een stuk van een suikerbiet in de luchtpijp was geschoten, zoodat het dier door verstikking moet gestorven zijn. Door een firma op de Leuvehaven te Rotterdam is in betaling ontvangen een valsch tienguldenstuk. Te Rozendaal hebben de slagers het vleesch i 10 cent per kilo algeslagen. De pi ijs is thans 30 cent per half kilo. Toen Zaterdagavond de vrouw van den tol gaarder te Barneveld den tolboom zou openen, werd door het onvoorzichtig rijden van een heer met zulk een vaart tegen den boom gereden, dat deze open vloog. Hierdoor ontving bedoelde vrouw een gewel digen slag en moest zij met eene diepe wonde aan het hoofd bewusteloos worden weggedragen. Tot nu toe is zij niet bijgekomen. Men vreest voor haar leven. Er zijn in de afgeloopen week in de hofstad eenige feiten voorgekomen, die ik niet onvermeld mag laten, zegt de Haagsche correspondent der N. Gron. Ct. Vooreerst hebben we het slottableau be leefd van de Scheveningsche sporttentoonstelling. Ik bedoel niet de overbrenging van den zetel van het comité naar den Haag en de uitreiking van gouden horloges, als afscheidscadeaus aan eenige trouwe beambten, maar de faillietverklaring van den res taurateur, een man, die zijn best gedaan heeft om zijn Fransche en Hollandsehe etablissementen netjes en fatsoenlijk te exploiteeren en die er ten slotte blijkt alles wat hij bezat, bij te hebben ingeboet. Dat is inderdaad een treurig einde. Verder schrijft dezelfde berichtgever Een onderneming in onze stad gaat, ondanks alle tegenwerking en kabaal, steeds met reuzenschreden vooruitde coöperatieve winkelvereeniging van Eigen Hulp. Thans reeds nemen haar magazijnen een halve straat in en het bestuur heeft opnieuw machtiging of goedkeuring gevraagd voor den aan koop van drie belendende perceelen. Het is nog on bekend wat men er van maken zalmen spreekt van een magazijn van modeartikelen voor dames er is zelfs (doch dit komt waarschijnlijk voort uit een naams ver wavring) van restauratie gesproken. Hoe het zij de zaak krijgt met den dag grooter omvang. Te Breda zijn sedert Maandag namiddag weder 3 gevallen van cholera bijgekomen, bij twee kinde ren van Van Meel aan het Zwaantje, en bij een kind van Nooyen in dezelfde straat. Ook heeft zich een tweede geval van pokken voorgedaan bij Van der Jagt in de Leuvenaarstraat. In het ziekenhuis is sedert de choleralijder Akée overleden. Een der lezers van het Vaderland schrijft aan dat blad Onlangs informeerde ik eens naar den steller eener adv., waarbij 12 per week werd aangeboden »aan iedereen en overal" voor gemakkelijk schrijf- en artistiek werk, dat te huis in 2 uur daags ver richt kon worden. Brieven franco Braiel 58 Rue Aignancourt, Parijs. Onze consul aldaar, de heer v. Lier, was zoo beleefd mij in te lichten en ik vernam dat de zaak niets waard was, geen vertrouwen verdient en dat onthouding was aan te bevelen. Het doel van den steiler is abonnementen te ver krijgen op een courant, die niet of ten minste zeer ongeregeld verschijnt. Eenmaal abonnent zijnde, wacht men op de beloofde werkzaamheden en de daaraan verbonden vergoeding. De werkzaamheden bestaan in het schrijven van adressen op couranten bandjes. In éen woord de heer v. Lier raadt aan met de firma B. niet in betrekking te komen. Te Enschedé is een arbeider in de stoomkatoen- weverij en ververij der firma Ter Kuile en Morsman tusschen de stangen geraakt en zóó zwaar gekwetst, dat de dood onmiddellijk volgde. Hij laat eene weduwe met een kind na. Maandagavond was men te Utrecht getuige vau een niet alledaagsch voorval. Eenige militairen, die uit het hospitaal waren gevlucht, werden ge vonden in een danshuis, waar zij zich luidruchtig vermaakten. Door een patrouille werden zij van daar gehaald en vergezeld van een belangstellend publiek naar de hoofdwacht gebracht. Op de chrysanthemumtentoonstelling, die het vorige jaar te Arasterdam gehouden werd, was de grootste bloem een van de verscheidenheid »Etoile de Lyon", en ze had 28 c.M. middellijnZulke bloemen hebben geruimen tijd noodig om het maxi mum van grootte te bereiken. Gemiddeld duurt het ongeveer dertig dagen, dat de bloem, hoewel geheel open zijnde, toch nog in grootte toeneemt. Óp de a. s. tentoonstelling van chrysanthemums (1014 November in den huize Stroucken) worden ook weder drie medailles uitgeloofd voor de grootste en schoonste chrysanthemum-bloem. De kweekers zijn reeds sinds maanden aan het werk, om te trachten bekronings- waardige inzendingen te kweeken. In alle opzichten belooft deze tentoonstelling de beide vorige te over treffen. Den 2den October 1880 is dr. Langemeijer in den Singel te Amsterdam te water geraakt. Op welke manier wist men toen niet te verklaren. Ofschoon men op zijn angstgeschreeuw spoedig ter hulp ijlde, haalde men slechts zijn lijk op. Daar zijn horloge vermist was, meende men hier aan een misdaad te kunnen denken. En het is een misdaad geweest. Te Dusseldorp overleed een man, die op zijn sterfbed voor een rechterlijk ambtenaar verklaard heeft dr. L. te heb ben beroofd en daarna te water te hebben geworpen. (Echo.) Uit het verslag, uitgebracht in de jaarlijksche algeraeene vergadering, blijkt dat de kweekschool voor machinisten van hare oprichting af, in 1878, bezocht werd door 1021 jongelingen (18 uit Zeeland) waarvan er 672 geplaatst werden. 442 kweekelingen verlieten de school na den tweejarigen cursus. Dit jaar hebben zich 69 adspiranten aangemeld, waar van er 43 geplaatst werden. De cursus is begonnen met 55 leerlingen in het eerste en 31 in het tweede studiejaar. De ontvangsten en uitgaven sluiten met een be drag van 43.374,631/2 en een nadeelig slot van 1639.74 1/2. Eene bruid te Kralingen, die deze week in het huwelijk zou treden, kreeg berouw en vluchtte, met medeneming van ongeveer 13, die haar voor het huishouden waren gegeven, uit de woning, waarin zij reeds met haren bruidegom gevestigd was. Toen de bruidegom dat gewaar werd, ontstak hij in woede en begaf zich gewapend met eene hakbijl naar de woning waarin zijne bruid de vlucht had genomen. Toen hij op het punt stond de deur in i te slaan trad de politie tusschen beiden en maakte j aan het schandaal een eind. Dezer dagen zullen door een 300tal nakome lingen van een zekeren erflater Brand of Brandt, die in het begin der vorige eeuw te Amsterdam stierf, ernstige pogingen in het werk gesteld worden om de rijke nalatenschap van hun voorzaat in han den te krijgen. De nalatenschap, waarop destijds niemand aanspraak maakte, berust thans bij ver schillende R. K. inrichtingen hier te lande. De mededingers naar deze erfenis wonen deels in Pommeren en Oldenburg, deels te Amsterdam. Voor hen treedt op de advocaat en procureur v. H. te 's-Gravenhage. Een 16-jarige jongen, die sedert veertien dagen te Amsterdam vermist werd en omtrent wiens lot de ouders in doodelijke ongerustheid verkeerden, is Zaterdag jl. plotseling op komen dagen. Hij was naar Voorschoten gegaan, waar zijn vader vroeger als onderwijzer gestaan had. De veldwachter daar ter plaatse hem herkennende, heeft hem naar Amster dam overgebracht. Dat bij het gebruik van turfstrooisel alleen van goede, lichtgekleurde en droge waar gebruik gemaakt moet worden, bleek onlangs uit de nadee- lige gevolgen van het gebruik van vochtig strooisel onder de vijftig paarden eener- brouwerij te Han nover. Een groot deel der paarden kregen zieke hoe ven, welke herstelden toen men het gebruik van turfstrooisel staakte. De voorpooten leden meer en heviger dan de achterpooten, wat hieraan is toe te schrijven dat met de achterpooten het schadelijke strooisel meer weggeschopt pleegt te worden. Te Umfuli, in Masjonaland, is onder uitgra vingen die men voor oude delverijen houdt, een zeer rijk goudhoudend rif ontdekt. Men neemt tegen woordig aan, dat de Phoeniciërs, of rapt hen handel drijvende volken, reeds eeuwen geleden goud uit den bodem van Masjonaland haaiden en dat daar en nog verder naar het Zuiden (Transvaal) de goud- houdende gronden te vinden zijn, die in den Bijbel als het land van Ophir worden aangeduid. De »Lutherbeker", waaruit de Keizer Maandag jl. te Wittenberg dronk op het welzijn van de Pro- testantsche Duitsche Vorsten, is het eigendom der Universiteit Greifswald, die dit historische kunst werk in 1801 voor 140 Thaler aankocht. De beker is een product van oude Augsburger drijfkunst, met het deksel 45 c.M. hoog en draagt een opschrift. Bij gelegenheid van de inwijding op den 375n Hervormingsdag zijn rondgedeeld getrouw nagedrukte afbeeldingen van Luther's 95 stellingen, gelijk die 375 jaren geleden voor het eerst in druk verschenen. Van dien eersten druk was tot kort geleden maar éen exemplaar bekend, in het Britsch Museum. Thans echter bezit ook de Koninklijke Bibliotheek te Berlijn een exemplaar, door den directeur van het Berlijn- sche Kabinet van koper-gravures twee jaar geleden toevallig bij een Londenschen antiquaar ontdekt. Naar dit Berljjnsche exemplaar zijn de rondgedeelde afdrukken in de Rijksdrukkerij te Berlijn vervaardigd. Een verwoed politiek gevecht heeft te Raleigh in Carolina plaats gehad, bij een meeting, welke door de republikeinen was belegd. Daarin kwam 0. a. aan de orde het voorstel om dr. Sanderlin, hoofd der democratische partij aldaar, uit den weg te ruimen. Dr. Sanderlin scheen echter van de be doelingen der vergadering op de hoogte te zijn. Hij had zijn getrouwen verzameld en toen het aan hangige voorstel bij acclamatie was goedgekeurd, ontstond een verwoed gevecht tusschen republikeinen en democraten. Pistolen en messen waren in een oogwenk aan 't werk. De negers hakten er met het scheermes op in en weldra was het aantal dooden en gewonden aan beide zijden zoo aanzienlijk, dat men aan weerszijden met stille trom aftrok. Niemand was er die kon zeggen, dat hij niet in mindere of meerdere mate gewond uit den strijd te voorschijn was gekomen Te Londen is thans in alle takken van het bouwvak de arbeidsdag van acht uur ingevoerd. In de eerstvolgende 14 weken zal van 44'/2 tot 47 uur per week worden gewerkt, en wel drie weken 47 uur, 8 weken 44 '/2 en 47 in de laatste drie. In de andere 38 weken zal 50 uur gewerkt worden, zoodat de gemiddelde arbeidsduur 48 uur per week of 8 uur per dag is. Dit resultaat is zonder eenig ingrijpen van de overheid verkregen en zonder geldelijke opofferingen van de zijde der werklieden. Een mooie fooi. Een kellnerïa te München heeft van een rijk koopman uit Hamburg de som van 15000 Mark ten geschenke ontvangen. De kellnerin was in het café »Kaiserhof" in betrekking en is bjj de trouwe bezoekers van dit café meer algemeen bekend onder den naam »Wally". Het is een braaf en oppassend meisje uit Donauwörth. Door bemiddeling van den huisdokter gewerd haar Zaterdag voor acht dagen een kasaanwijzing op de Duitsche bank, waar het geld voor haar gereed lag. Reeds een jaar te voren gaf dezelfde heer haar een som van een paar honderd Mark ten geschenke, alles wegens oplettende bediening. Syed Mahomed Rakim, de Khan van Khiva, een vazal van den Czaar, wordt te Petersburg ver- wacht en zal de Hoven van Berlijn, Weenen en Londen bezoeken. Hij is een 53-jarig man en spreekt bij voorkeurDsagatai, de taal Van Oost-Turkestan, doch hij kan zich ook in het Perzisch en Arabisch en een weinig in het Russisch uiten. In Westersch costuum gekleed, is hij nochtans een streng orthodox Muzelmanhij is steeds van zijn mollah (priester) vergezeld en van zijn kok, want hij eet niets wat niet volgens den ritus van zijn godsdienst is bereid. Hij is zeer populair in zijn landzijn harem bevat 40 vrouwen en hij heeft een inkomen van ongeveer een half millioen gulden per jaar. Eiken Woensdag en Vrijdag houdt hij te huis audiëntie en dan kan iedereen hem komen spreken. Een spoortrein in beslag genomen Vrijdag moes ten de passagiers van een trein van den Eastern Minnesota Railroad te Duluth uitstappen en vier uren op een anderen, van een bevriende directie gel eenden" spoortrein wachten, omdat een vroeger beambte, die wegens een bekomen ongeluk 15,000 dollars van de onderneming had te vorderen, op de locomotief, zes passagiers-, twee bagagewagens en een restauratiewaggon beslag had doen leggen Te Villasor nabij Cagliari op Sardinië dron gen des nacht acht roovers het huis van zekeren Montis binnen. Deze wist echter half naakt te ont vluchten en ijlde naar de kerk, waar hij de alarm klok luiden ging. Hierop schoten een aantal be woners toe en nu kwam het tot een gevecht met de bandieten, waarbij de burgemeester door een pistoolschot gedood werd. De roovers wisten te ontkomen. Bij een samenkomst van brandweermannen stel de een jeugdig verliefd brandmeester den volgenden dronk in »Ik drink op de damesIn haar oogen vlamt het eenige vuur, dat wij niet kunnen blusschen, het eenige waartegen wij machteloos staan." Een monster-kinderbal. De nieuwe lord mayor van Londen, de heer Stuart Knill, zal in Guildhall een bal geven voor 2000 schoolkinderen. De hoorndans. Onder de zonderlinge gewoonten, die men nog hier en daar inj de dorpen aantreft, behoort de hoorndans, die nu nog jaarlijks eenmaal wordt uitgevoerd te Abbots Bromby in West Staf fordshire in Engeland. Het is een overblijfsel uit de middeleeuwen toen het geregeld iederen Zondag plaats had, om het volk naar de kerk te lokken. Op een bepaalde muziek, als de deun zoo heeten mag, dansen de toegetakelde herten, die vervolgd worden door een ruiter op een stokpaard en een jager met pijl en boog. Na afloop van den dans heeft een collecte voor de armen plaats en bewaart de predikant de geweien. Te Denver (Colorado) is een klein electrisch werktuig uitgevonden, dat van groot nut kan zijn voor de steenhouwers. Het betreft een electrischen beitel. In plaats van zelf op den beitel te slaan, heeft de steenhouwer slechts zijne beweging te vol gen, hetgeen hem veroorlooft om niet alleen snel ler te werken, maar ook nog alle aandacht aan het voorwerp te wijden en iederen verkeerden slag te vermijden. De personen, die dit nuttig werktuig hebben zien werken, meenen dat het het werk van 4 man verricht. Zijn veld van toepassing is uitgebreid, want het is ook evenzoo toepasselijk op het houwen van mar mer als van graniet en bouwsteen. Het bewijst vooral diensten in het houwen van letters en der gelijke onderwerpen, waar het op aankomt de rechte of kromme lijnen met juistheid te volgen. Gewoon lijk beitelt de steenhouwer eerst de letters grof en maakt ze vervolgens afgerondde electrische beitel doet het geheele werk in eene enkele verrichting. Afschuwelijke dingen zijn er aan het licht ge komen omtrent den toestand van, of liever onder, de kerk van St. Mary Woolnoth, gelegen aan de Lombardstreet te Londen. Dit bedehuis diende oud tijds, gelijk de meeste andere kerken, tot begraaf plaats, en vaak placht de gemeente er in hare aan dacht gestoord en beangstigd te worden door een onderaardsch gerommel, dat veroorzaakt werd door het ineenstorten van de in de gewelven opgestapelde lijkkisten. Bovendien was de lucht er zóo verpest, dat volgens de verklaring van den laatsten rec tor bijna al de officianten de noodlottige gevolgen daarvan hebben moeten ondervinden. Dit godshuis werd dan ook tien maanden geleden voor den dienst gesloten. Thans blijkt uit de openbaar gemaakte be scheiden, dat er tusschen de jaren 1700 en 1832 niet minder dan 2103 lijken onder den bodem dezer kerk werden weggeborgen De hierboven aangeduide verschijnselen laten zich dus maar al te goed verklaren. Het crimineel Gerechtshof te Moscou heeft flezer dagen een vreeselijke zaak behandeld 11 per sonen uit Snamenskoë stonden terecht wegens het op gruwelijke wijze vermoorden van een 75jarig vrouwtje, dat, verdacht van hekserij, wijl een andere vrouw, bij wie zij had gebedeld en die daarna een paar aanvallen van epilepsie had gekregen, haar als de booze geest had aangewezen. Onder de moordenaars behoorde de oudste wet houder en de secretaris der gemeente. Vijf der be schuldigden werden tot vier jaren dwangarbeid en verlies van hun burgerrecht veroordeeld, de overigen tot twee maanden gevangenisstraf. Bij een hevigen storm in de Zwarte Zee zijn acht schepen, waaronder de groote Eng. boot »Lord Byron", vergaan, drie met man en muis. De agenten der stoombootmaatschappijen en de belanghebbenden bij de tentoonstelling te Chi cago zijn wanhopend over de op alle vreemdelingen die in Amerikaansche havens aankomen, toegepaste strenge voorschriften, welke de choleramaatregelen nog overtreffen en het verkeer over den Oceaan dreigen te verlammen. De President moet het voor nemen hebben een bjjzondere wet op dit punt bij het congres in te dienen. En dit geschiedt alleen om den toevloed van anarchisten en van hulpbe hoevende landverhuizers te stuiten en misschien tegen te gaan, gelijk gepleegd zijn door 't aangeven van tusschendeks- als kajuitspassagiers, ten einde hen moeielijkheden te besparen. Naar aanleiding van het plan, om een teles coop te vervaardigen, waarmede men de maan op een meter afstand zou kunnen zien, op de in 1900

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2