1892 N". 133. Donderdag 10 November. 79'"' jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad angenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en vorder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Ius&4*ndin^ van Advertentiën voor 2 uren op den dag der uitgave. GOES, 9 November 1892. Aanstaanden Woensdag 16 November zal onze gemeente een bezoek ontvangen van den beer Commissaris der Koningin in Zeeland, die des namiddags te 3 uren Uier arriveeren zal. Benoemd tot kapitein-commandant der dd. schutterij te Goes de heer P. Van der Meulen, thans eerste luitenant; terwijl aan den heer D. S t i g t e r, wegens verandering van woonplaats, als kapt.-comm. eervol ontslag is verleend. ltntli. In plaats van dhr. dr. J. Van Os, die thans te Hansweerd is gestationneerd, is met het onderzoek der alhier uit België aankomende schepen belast de off. van gez. Ie kl. O.-I. leger N. C. J. Rahder, met verlof bier te lande. Maandagavond trok eene vrij talrijke bende, meest opgeschoten jongens, te Middelburg door eenige straten dier stad nadat bij den burgemeester en enkele gemeenteraadsleden eenige ruiten waren ingeworpen, werd de troep door de politie met den wapenstok uiteen gedreven. Dienzelfden avond werd, onder leiding van den bekenden socialist J. K. Van der Veer, aldaar eene vergadering van werkloozen gehouden, waarin besloten werd den volgenden dag aan den burgemeester op het stadhuis om werk te gaan vragen. Aan dit plan werd gevolg gegeven en nadat dien dag V. d. Veer van de pui van bet stadhuis de menigte, die zich op de markt verzameld had, had toegesproken, werd hij met drie anderen bij het hoofd der gemeente toegelaten, die hen aanried zieh per adres tot den gemeenteraad te wenden. V. d. Veer verzocht daarop den burgemeester ter behan deling van dat request spoedig eene vergadering van den gemeenteraad te beleggen. Tevens verzocht bij den werkloozen door steenkloppen werk te willen verschaffen. De burgemeester verklaarde een en ander te zullen overwegen, waarop de menigte op verzoek van V. d. Veer rustig en kalm uiteen ging. Bij Kon. besluit is benoemd tot rijksontvanger te Zijpe H. Deisser, te Hontenisse. De beer I. D. Kransen van de Putte, lid der Eerste Kamer, heeft in de laatste jaren te Zeist uitgestrekte heide- en boschgronden, tusschen de legerplaats en de kom dier gemeente aangekocht, welke nu sedert eenigen tijd omgewerkt en bebouwd worden. Door die werken worden gedurende den aanstaanden winter ongeveer 70 huisvaders aan werk geholpen. Men verwacht, zoo deelt de Haagsche corres pondent van de N. Gron. Ct. mee, dat de sectie- arbeid der Tweede Kamer niet vóór 18 Nov. zal zijn volbracht en in dit geval vangt de Ind. begroo- tings-discussie pas 22 Nov. aan. Het kan echter meeloopen en zoo de afdeelingen minder tijd aan bedrijfsbelasting en kiesrecht besteden dan acht zit tingsdagen, of wanneer de meeste sectiën een paar dagen vroeger gereed zijn, zou het plan bestaan de middagen vóór 22 Nov. aan de openbare behandeling van kleine zaken en, zoo mogelijk zelfs van het peraequatie-ontwerp te besteden, indien het laatste in staat van wijzen is. Aan den Minfster van Finan ciën zal 'tniet liggen zoo bet niet kan, want er wordt duchtig aan zijn departement gewerkt. Mij is verzekerd dat de beer Pierson druk bezig en al ver gevorderd is met een totale herziening der wet op de personeele belasting. Hij voorziet wel en ik geloof terecht dat zijn bedrijfsbelasting op zeer ernstige bezwaren stuiten zal, zoo men niet vooraf de zekerheid beeft dat een spoedige wijziging van het personeel er naast zal liggen en bet schijnt wel dat hij er alles naar richt om desgevorderd nog vóór de openbare bebandelicg van zijn bedrijfsbelasting de herziening van bet personeel aan te bieden, opdat deze, moet het zijn, daarmee in verband gebracht en desgevorderd tegelijk ingevoerd kan worden. Naar de N. R. Ct. verneemt, circuleert in verschillende gemeenten een adres ter teekening aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, bevattende bet verzoek bij de wet bepalingen in het leven te roepen, waarbij bet werpen en uitloozen van faecaliën en andere stoffen in onze rivie ren, kanalen, vaarten en grachten (ook al zijn deze onder beheer van provincie, gemeente of waterschap) uitdrukkelijk verboden, en aan de gemeenten de ver plichting wordt opgelegd, binnen een zeker vast te stellen, tijdsbestek, maatregelen te nemen voor de verzameling en den afvoer van faecaliën, enz., zonder dat deze met do openbare wateren kunnen in aan raking komen en de algemeene volksgezondheid in gevaar brengen. Het volgend adres is aan den Belgischen mi nister van landbouw gezonden, ten eind© eene rege ling van de veequaestie op de Hollandscbe grenzen te bekomen: Mijnheer de Minister. Reeds herhaalde malen werd uwe welwillende aandacht gevestigd op den neteligen toestand der Belgische landbouwers, welke landen gebruiken, in Nederland gelegen. Telken male hebt Gij die klachten met groote belangstelling aangehoord en wij zijn over tuigd, M. de minister, dat gij reeds talrijke pogingen hebt aangewend om uwe Jandgenooten voldoening te doen bekomen, 'maar tot heden zonder goeden uitslagdaarom nemen de ondergeteekenden de eer biedige vrijheid, UEd. te aanzoeken het volgende te willen bewerkenTen allen tijde vrij verkeer, in eenen omtrek van 5 kilometers van beide kanten der grens, met hoorn vree, schapen en mest, voort komende van boeven van Belgische of Nederlandsche landbouwers binnen die omschrijving staande. In zake van gezondheidspolitie der huisdieren aldaar dezelfde maatregelen toepassen als in Nederland. Het onderzoek van het vee zou aldaar ten allen tijde zonder stoornis moeten toegelaten zijn aan eenen veearts, vreemd aan het grondgebied. Eindelijk, in geval van besmettelijke ziekte binnen dien omtrek, zouden er maatregelen dienen genomen te worden bij gemeenzaam overleg van de twee veeartsen (Ne derlandsche en Belgische) zich bevindende in de nabijheid van het besmettingspunt. De schikkingen, M. de minister, zouden stellig van aard zijn voldoening te geven aan beide landen, en zouden geenszins een beletsel zijn tot het nemen van bijzondere bepalingen, regelende den handel van het vee, in geval er zekere smetziekten zouden bestaan in een of ander lan'd. Indien buiten onze verwachting het Nederlandscb Staatsbestuur de toepassing van dit stelsel mocht weigeren, zouden wij geenszins aarzelen M. den mi nister beleefdelijk te verzoeken, zonder verwijl den invoer van Nederlandscb vee te beperken, ja zelfs te beletten, en de overeenkomsten, met België ge sloten, te doen eerbiedigen". De Minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem inge komen ambtsberichten in de vorige week als aan Aziatische cholera overleden zijn aan gegeven in Noord-Brabantte Breda 3 personen te Prin- senhage 2 personen in Gelderlandte Huisen 3 personen in Zuid-Hollandte Alfen 1 persoonte 's-Gra- venbage 2 personente 's-Gravenzande 1 persoon (behoorende tot de bemanning van een te Hoek van Holland in quarantaine liggend visscbersvaartuig) te Gouda 1 persoonte Hazerswoude 1 persoon te Koudekerk 1 persoon; in Noord-Hollandte Amsterdam 1 persoon te Nederhorst-den-Berg 2 personen in Utrecht: te Utrecht 3 personen; te IJselstein" 5 personen; in Frieslandte Snoek l persoon. De opgave van de in de week van 2—8 October aan Aziatische cholera overledenen (Staats-Courant van 11 October 1892) moet alsnog blijkens inge komen ambtsberichten aangevuld worden met een overledene te Zuidwolde (Drente). (St.-Ct.J De thans vigeerende pensioenwet sluit de weduwen van ambtenaren, die vóór 1836 zijn aangesteld, van alle ondersteuning uit. Waarom nu juist die oude menschen niet in de voorrechten van een pensioen mogen deelen is niet recht duidelijk. Zij moeten nu zeker zeventig jaar of ouder wezen en uit deu aard der zaak kunnen er maar zeer weinigen nog in leven zijn. We ge- looven nog geen twintig. Waarschijnlijk zal deze zaak bij de behandeling van de aanstaande Staatsbegrooting ter sprake ko men. Zou er dan geen van de vertegenwoordigers een voorstel kunnen doen om de betrekkelijk geringe som tot ondersteuning van die weduwen uit te kee- ren, die er nog maar zoo kort van genieten kunnen en waarvan verscheidene bet broodnoodig hebben (Arnh. Ct.) Men schrijft uit Amsterdam aan De Maasbode Het voornemen bestaat, om in het begin van het volgend jaar voor de eerste maal een Ned. Ka tholiek werkliedencongres te houden. De datum zou samenvallen met den ln Meidag der socialisten, teneinde als een contra-demonstratie te dienen. De beweging gaat waarschijnlijk van den Ned. R.-K. Volksbond uit en zou te danken zijn aan het initiatief van den centraal president Passtoors. Ver moedelijk zal het te Rotterdam worden gehouden. Landbouw en Veeteelt. Men meldt uit Baarn aan het Vad. Onder leiding van den heer A. Bongers, land bouwer alhier, zijn dezen zomer op het landgoed van den heer jhr. Bosch van Drakestein belangrijke proeven genomen met de bouiliie bordelaise, tot wering der aardappelziekte. Om de proef zoo alzijdig mogeljjk te maken, wer den een negental akkers, op verschillende plaatsen van het landgoed gelegen, ieder slechts voor de helft aan d© proef' onderworpen en met verschillende soor ten aardappels bepoot. De uitslag was voor de onder scheidene akkers zeer uiteenloopend. Op drie akkers, bepoot met vroege, zoowel als met late soorten, leverden de besproeide gedeelten, per H.A. berekend, 70 H.L. meer op dan de onbe- sproeide helft. Een vierde akker, laag en vochtig land, dat ondanks het gunstige jaar veel ziekte ver toonde, gaf per H.A. een groofcere opbrengst van 45 H.L. Van twee akkers, waarop de ziekte in V geheel niet voorkwam, leverden de besproeide gedeelten min der op dan de niet besproeide. Het verschil was echter zeer gering en moet zonder twijfel hieraan worden toegeschreven, dat de planten nog al te lijden hebben van het loopen, noodzakelijk om de pollen te besproeien. Hieruit blijkt echter duidelijk, dat het wenschelijk is, bij het poten met de latere be sproeiing rekening te houden. Gerekend over het geheel leverde de besproeiing gemiddeld 60 H.L. per H.A. meer op. De kosten waren per halve H.A. (de grootte der proefvelden) aan bouiliie bordelaise 23,50, arbeidsloon 12,50, slijtage pulverisator 2,50 en door de grootere op brengst voor meer rooiloon 1,50, te zamen f 40 (alles zeer ruim genomen). De prijs der aardappelen op 1,50 per H.L. stellende, bekomt men als zuivere winst per H.A. 10 gulden. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat dit jaar de ziekte zich weinig vertoonde, mogen wij de verkregen resultaten als zeer gunstig beschouwen en durven wij gerust be weren, dat in jaren, waarin de ziekte meer heerscht, ook de voordeelen der besproeiing belangrijk grooter zullen zijn. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Herv. gem. te Vlissingen ds. O. L. Voorhoeve te Denekamp. Door het provinciaal kerkbestuur in Zeeland is tot het predikambt toegelaten de heer A. J. Montijn, theol. cand. van Groningen, die zich echter nog niet beroepbaar stelt. lerseke. Van de 10 onderwijzers, die aan den rijks-cuisus voor de vrije en ordeoefeningen der gym nastiek alhier hebben doelgenomen, zijn er 9 geslaagd. Alle onderwijzers alhier op éen na hebben nu de bevoegdheid tot het geven van dat onderwijs. Van particuliere zijde meldt men ons uit lerseke, dd. 8 Nov. Heden werd de dag herdacht, waarop de keer E. Nieuwenhuijse, onderwijzer aan de openbare lagere school no. 2 alhier, nu 10 jaren geleden, als onder wijzer aan die inrichting werd geplaatst. O ader de vele blijken van belangstelling, die den jubilaris ten deel vielen, trok vooral een prachtalbum de aan dacht, hetwelk hem door de gezamenlijke onderwijze ressen en onderwijzers der beide o. 1. scholen aldaar was aangeboden. Akte-examens gymnastiek in Zeeland. 8 Nov* Geëxamineerd 12 mann. candidaten, geslaagd 10' nl. de heerenZ. Bouwens te lerseke, J. Vermeulen te Kolijnsplaat, VV. Carels te Kortgene, J. De They, V. J. Bonn en A. Geerards, allen te Koewacht, D. De Rijke te Zaamslag, P. Eggermont te Klinge, F. J. Hondius te Middelburg en F. G. v. d. Berg te Bruinisse. De examens zijn hiermede afgeloopen. In het ge heel slaagden van de 158 mannel. candidaten 128, terwijl 29 werden afgewezen en 1 niet opkwam. Van de 44 vrouwelijke candidaten slaagden 32, terwijl 12 werden afgewezen. Algemeen Overzicht. Een paar rijken vragen ook voor heden wegens de min of meer belangrijke gebeurtenissen, die er voorvielen een oogenblik onze aandachtin de eerste plaats België, waar gisteren de kamers door den Koning in persoon zijn geopend met eene zeer lange troonrede. Zooals men weet is daar, nog meer dan bij ons, de uitbreiding van het kiesrecht het politieke on derwerp van den dag, dat vooral op den voorgrond treedt, in verband met de aanstaande herziening van de Grondwet. In alle groote steden, vooral echter te Gent en te Brussel, hebben de radicalen, socialisten en werklieden, in de laatste dagen mee tings en betoogingen gehouden ten gunste van het algemeen stemrecht, dat door de bekende commissie voor de Grondwetsherziening is afgestemd. Overal werd bet plan gevormd gisteren, bij gelegenheid van de opening der kamers, naar Brussel optetrek- ken om openlijk blijk te geven van de sympathie voor het algemeen stemrecht. Met het oog daarop waren in de Belgische hoofdstad krachtige maatre gelen genomen om talrijke samenscholingen te voor komen, terwijl het houden van optochten verboden was. Over het algemeen is de dag vrij rustig voorbij gegaan. Wel was er eene ontzettende volksmenigte op de been, vooral toen de werklieden van elders in de stad gekomen waren, maar bij de tocht van den Koning naar de vergaderzaal der Kamers, noch ook bij den rit der Koningin daarheen, deden zich bijzondere incidenten voor. Alleen kreeg de Koning, die te paard zat, een pakket met strooibiljetten ten gunste van het algemeen stemrecht tegen den steek. De persoon, die ze hem toewierp, werd gevat. Het paard des Konings schrikte, doch deze wist het in bedwang te houden. Overal vertoonde men echter borden met het opschrift »Leve het algemeen stem recht", terwijl gelijknamige kreten werden vernomen, waar de koninklijke stoet voorbijtrokja zelfs in de Kamer weörklonk zij van d© banken der afge vaardigden, die tot de uiterste linkerzijde behooren, en waarvan zich een drie-en-twintigtal verbonden heeft om het algemeen stemrecht in bescherming te nemen. Ook onder de burgerwacht was eene strooming ten gunste daarvan waar te nemen, want ook uit haar midden weerklonk meermalen de bekende kreet, terwijl zij opgesteld was om den koninklijken stoet rustig te laten voorbijtrekken. Eens zelfs hief eene geheele compagnie tegelijk den roep om algemeen stemrecht" aan. Gisteravond brak eene opgewonden menigte door de burgerwacht, die vóór het paleis was opgesteld, heen, zoodat de bereden gendarmerie genoodzaakt was het volk met de sabel uiteen te jagen, waarop een vreeselijk tumult ontstond, waariii verscheidenen meer of minder zwaar gekwetst werden. Den vorigen dag was het vooral te Gent zeer rumoerig geweest. Een particulier telegram aan de N. R. Ct. meldt daaromtrent het volgende Dinsdagavond na afloop van de meeting voor al gemeen stemrecht in Valentino, hebben de socialisten een stoet gevormd, ondanks het verbod van den burgemeester. Op de Vrijdagmarkt wilde de politie den stoet uiteendrijven zij werd echter overrompeld, de agenten werden gestooten, geslagen en omringd door groepen, die de Marseillaise en Carmagnole zon gen. De politie loste revolverschoten in de lucht en moest de sabel trekken. Middelerwijl kwamen twee politie-commissarissen met talrgke agenten, en requireerde de burgemeester 25 gendarmen te voet en 25 te paard. Omtrent 3000 socialisten bevonden zich alsdan ter plaatse, er ontstond een onbeschrijfe lijk gewoel, de banken werden verbrijzeld, de ijzeren afsluitingen rondom de boomen uitgerukt, de gas- lantarens stuk geslagen en er werden steenen naar de politie geworpen. De socialisten beproefden de paarden te doen vallen, door stukken ijzer tusschen de pooten te werpen. Ongeveer een uur lang bleef men handgemeen, tot eindelijk de plaats ontruimd kon worden. Al de herbergen in den omtrek moesten sluiten. De straat, leidende naar het lokaal Vooruit werd afgezet. Vele agenten hebben kneuzingenéen politie-commissaris is gekwetst aan den arm, vijf agenten zijn nog al ernstig gewond, negen personen zijn aangehouden, heel den nacht opgesloten gehou den en eerst den volgenden morgen na ondervraging losgelaten. Ook verscheidene woelmakers zijn ge kwetst. In Frankrijk is het ook nog niet alles in orde. Te Parijs nl. is voor het gebouw der mijn directie van Carmaux een bom nedergelegd, die, naar bet politiebureau gebracht, aldaar is gesprongen, waar door niet alleen materiëele schade is berokkend, maar waarbij een vijftal onschuldige slachtoffers werden gedood en verscheidene gewond. Naar de bijzonderheden door den minister Loubet daarom trent in de Kamerzitting van gisteren gedaan, heeft het geval zich als volgt toegedragen In de Avenue de l'Opera no. 11 aan den kant van de Place du Theatre Francais zijn o.a. de kan toren gevestigd van de »Sociétó Anonyme des Mines de Cavmaux". Des morgens te elf uur voor de deur dier kantoren komende, vond de concierge daar een pak liggen, dat hem verdacht voorkwam, en dat opgenomen een witachtig poeder doorliet en vier £L vijf kilo zwaar bleek te zijn. Voorzichtig geworden door de vorige dynamiet-aanslagen en misschien ook wel door de dreigbrieven welke de Maatschappij tijdens den duur der werkstaking te Carmaux had ontvangen den laatsten juist acht dagen geleden, gefceekend door twee vroegere werklieden van Decaze- ville, liet de man onmiddellijk de politie waar schuwen, welke weldra ter plaatse was en het ver dachte voorwerp medenam naar het commissariaat

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1