1892 N". 132. Dinsdag 8 November. 79sle jaargang. vrijwilligers bij de Nat. Militie De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad angenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending; van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. Zij, die geuegeu zyn om als voor deze gemeente op te treden kunnen zich daart -e iu den loop dezer maand op eiken werkdag tusseheu des roormiddags 9 eu des namiddags 2 uren ter gemeente-s cretarie aangeven, wordende door het gemeentebestuur 25 als premie voor i<*der man uitgeloofd, welke premie dadelijk, na goedkeuring dooi den militieraad, kan worden ontvangen. Zij, die zich als vrijwilligers aanmelden, behooren te zijn ongehuwd of weluwnaar zonder kinderen, ingezetene, lichamelijk voor den dienst geschikt, ten miuste 1.56 Meter lang, tusschen 19 en 35 jaren oud, terwijl alleenlijk vroeger gediend hebbenden tot het volbrengen van hnn 4')ste jaar lcuunen worden toege laten. Zij moeten voorts tot op het tijdstip der opt'ediug *an de militie voldann hebben en een goed zedelijk gedrag hebben geleid, terwijl de ingeschrevenen voor de militie alleen worden toegelaten voor die gemeente, in welke zij ingeschreven zijn, ten ware zij g^ene verplichtingeu ten aanzien der militie meer te vervullen hebben. De door de vrijwilligers over te leggen stukkeu zijn: lo. een getuigschrift van den burgemeester der woonplaats, tot afgifte waarvan ter secretarie alhier zal worden ge vaceerd cp Vrijdag den 11 dezer, 's namiddags te een uur: 2o. het bewijs van aan de verplichtingen ten aanzien der militie voldaan te hebben eu bovendien 3o. voor gediend hebbende personen het bewijs van ontslag eu het getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den bevelhebber van het korps, hij 't welk rij laatst gediend hebben, en 4o. voor minderjarigeneen bewijs van towtemming van hun vader of voogl. Goes, den 5 November 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 7 November 1892. De regelingscommissie der voorstelling van »de kleine Lord" heeft de beleefdheid ons mede te deelen dat in de reeds op de affiches afgedrukte rolverdeeling twee veranderingen plaats zullen vinden. De rol van »Havisham" zal in plaats van door den heer Van Dommelen vervuld worden door den heer Van Schoonhoven in die van »Mary" zal mevr. Chr. Poolman vervangen worden door men*. Chr. Stoetz. Deze verandering van artisten zal aan de waarde der opvoering zeker geen afbreuk doen. Onze stadgenoot, dhr. S. R. E1 z i n g a die in den afgeloopen zomer verscheidene vorstelijke personen te Domburg mocht photographeeren, heeft o. a. een zeer vleiend schrijven ontvangen over zijn arbeid van dea prins de Chimay, terwijl de prinses de Chimay hem vergunning gegeven heeft haar wa pen te mogen voeren. 's-Gravenpolder. De eerste wethouder dezer gemeente, de heer M. Prumers, werd bij viering van zijn 70en geboortedag door den raad vereerd met een keurige fauteuil. Onze gemeenteraad heeft de loffelijke gewoonte aangenomen, om, wanneer een hunner den ouder dom van 70 jaren bereikt, hem eene verrassing te bereiden, betzij groot of klein. Baarland* Door den gemeenteraad is besloten eene telephonische verbinding met Hoe- dekenskerke aan te vragen. Bij de Staatsspoorwegmaatschappij zijn o. a. benoemd tot surnumerairs de heeren J. G. H e i m e- r i n g te Goes en J. G. Dishoek te Krabbendijke. (M. Ct.) Bij Kon. besluit is F. M. A. Mathon be noemd tot burgemeester der gemeente Bergen-op Zoom. Aan mr. J. H. Geertsema, commissaris der Koningin in de provincie Overysel, is op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1893, op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit genoemde betrekking, met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hem aan den lande bewezen terwijl hij is benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. Met ingang van 1 Januari 1893 is tot commis saris der Koningin in de prov. Overijsel benoemd jhr. mr. J. M. A. Van Panhuys, commissaris der Koningin in de prov. Groningen, met toekenning yan eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking Door de Staten van Overijsel met den griffier is aan den Commissaris der Koningin, mr. J. H Geertsema, bij zyn aanstaand aftr«den een zeer kostbaar souvenir geschonken, dat geleverd is door den beer Steltman te Zwolle en onder diens opzicht ontworpen en vervaardigd in de Kon. Ned. Fabriek van J. M. Yan Kempen en Zonen te Voor schoten. Dit kunstwerk bestaat in een massief zilveren groep, gevormd door een vrouwenfiguur, zinnebeel den van landbouw en ny verheid, met het wapen van Overijsel en attributen van gewestelijk bestuur, waarin de jaartallen 1878 en 1892 prijken, doelende op het tijdvak, waarin de heer Geertsema het be stuur heeft gevoerd. Höt piëdestal is versierd met het in zilver ge- i dreven familiewapen, getooid met helm en helmlof en prachtige gedreven leeuwenkoppen, terwijl in een medaillon de inscriptie prijkt »De leden der Staten van Overijsel met hun grif fier aan hunnen aftredenden voorzitter mr. J. H. Geertsema". Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend, strekkende om onder de noodige voorzienin gen tegen misbruik vrijstelling te verleenen van belasting voor sommige buitenlandsche goederen, als voor chemicaliën, verfstoffen en andere dergelijke zelfstandigheden, benoodigd bij de werk zaamheden in fabrieken of trafieken, en van den accijns en het invoerrecht voor gedistilleerd, dienende tot het bewaren van naturaliën, die ingevoerd worden voor instellingen van onderwijs. Naar aanleiding van het voornemen der ver- eeniging »Hulp in Nood" te Vlissingen om eene lijst bij de ingezetenen te doen circuleeren, tot het in zamelen van gelden ter ondersteuning van hen, die wegens gebrek aan werk en door het uitblijven van nieuwe orders op »De Schelde" bedankt zijn, heeft het bestuur dier vereeniging zich gewend tot den directeur om inlichtingen, wie er ondersteuning be hoeven. Naar wij vernemen heeft het ge lal der bedankte werklieden reeds een vrij hoog cijfer bereikt. (VI. Ct.) Dr. Z a a ij e r zal, tengevolge van de aan vaarding der hoofdredactie van de Nieuwe Roti. Crt. op 1 Januari a. s., met het winter-reces het lid maatschap van de Tweede Kamer voor Leeuwarden De Minister vau Binnenl. Zaken heeft de ge bouwen der Rijkskweekschool te 's- Her togenbosch persoonlijk opgenomen en zoo on geschikt verklaard. De gemeente wordt echter in de gelegenheid gesteld eene verplaatsing 'jvan de rijkskweek- en leerschool naar Nijmegen te voorkomen, wanneer zij zich na melijk verbindt, geheel nieuw ingerichte lokalen te bouwen, die aan de goedkeuring der Regeering be hooren te worden onderworpen. In de maand December zal de Exploitatie maatschappij gelegenheid geven tot het afleggen van het gedeelte B van het surnumerai r s -exa men, aan personeel dat thans ia dienst is, doch alleen examen heeft afgelegd voor gedeelte A. Op 31 Oct. 11. heeft te Brussel de onderteeke- ning plaatsgehad eener conventie met België tot regeling der toelating van de woderzijdsche b e- hoeftige onderdanen, in het andere land verblijvende, tot het kosteloos procedeeren in dat land, met ontheffing der verplichting tot het stellen van zekerheid. Verpleging van cholera-lijders. Een candidaat in de geneeskunde schrijft aan het Utrechtsch Dagblad Zaterdagavond jl. liet zich een patiënt van den protestantschen godsdienst in de Amalia-Stichting opnemen. Daartoe door den geneesheer uitgenoodigd, bracht ds. Van Koningsbergen hem een bezoek, dat op hoogen prijs werd gesteld. Om den lijder door menschen van zijn eigen gezindte te doen verplegen, werd terstond in de Diaconessen-inrichting om hulp gevraagd. Er was, zoo luidde het antwoord, op dat oogenblik geen diacones disponibel. Op verzoek stelde toen het St. Andreas-gesticht nog een verpleegster ter beschikking, die terstond met de grootste toe wijding het moeielijke werk ondernam. Men denke over de taak van verplegers van choleralijders, die hun plicht doen, niet te licht "Wie niet bij ervaring weet hoeveel van hun geëischt wordt, kan het zich niet voorstellen. Het bericht, dat een nieuwe patiënt zal komen, brengt alle handen in beweging. Een bed wordt opgevuld met warme kruiken, waarvoor steeds beet water gereed gehouden wordtwarme linnen klee ding wordt klaar gelegd, honderd andere kleine dingen worden in orde gebracht. Zoo kan bet arme slachtoffer der boosaardige ziekte bij zijne aankomst onder warme dekens worden gelegd. De kleeren, waarmede hij binnen gebracht werd, worden terstond in kokend water ontsmet en het lichaam zelf gereinigd in zooverre de toestand dat veroorlooft, en het kan geschieden zonder den lijder af te koelen. Nu komt het er op aan, het lijden van den patient, die meestal geen oogenblik stil ligt, zooveel mogelijk te verzachten, zyn hoofd of andere lichaamsdeelen te ondersteunen, als hij door sommige bekende on aangename verschijnselen der ziekte gekweld wordt, de uitwerpselen zóó op te vangen, dat zij in zeer korten tijd volkomen onschadelijk gemaakt kunnen worden, het lichaam rein te houden en voor eene ligging van de kruiken en de dekens te zorgen. Den patient moeten telkens water, wijn, Cham pagne, geneesmiddelen worden aangeboden of opge drongen. Ziek als hij is, meent hij veelal dat wat hem geboden wordt niet geschikt is, het branden van zijn maag verergert, zijn benauwdheid om het hart doet toenemen. Ondertusschen moet het wrijven van de ledematen beginnen, dat niet minder krachtsinspanning en ge duld eischt. Onophoudelijk wenscht de lijder, die door ondra- angst gekweld wordt, anders te liggen zijne armen moeten omhoog of omlaag gebracht wordenhij meent rust voor zijn hoofd te zullen vinden, als dit hooger of lager, naar links of naar rechts, of op zijde gelegd wordt. De krampen, of andere onaangename gewaarwordingen in de spie ren maken, dat één mensch haast aanhoudend bezig moet zijn met het veranderen van de ligging der beenen. Het doet iemand weldadig aan, de broeders van >De Deo" en de zusters van »St. Andreas" bezig te zien, door niets gedreven dan door de zucht om een menschenleven te redden, of, als dat niet moge lijk is, het lijden van de laatste uren te verzachten. Karakteristiek is hunne droefheid als de ziekte eene ongunstige wending neemt, hunne vreugde, als zich verschijnselen van beterschap opdoen. Aan het ziek bed van den choleralijder denkt niemand aan ver schil van godsdienstalle zieken beschouwt men als zijne broeders, die men zoo gaarne helpen wil. De commissie van het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem heeft het plan opgevat einde van dit jaar eene tentoonstelling te houden van oude en nieuwe werken vervaar digd in sm e o dij z e r. Zij doen daarom een be roep op hen die oud smeedwerk in hun bezit hebben, om deze werkstukken der vroegere ambachtsnijver heid gedurende eenigen tijd in bruikleen te ontvangen. Tevens zullen er pogingen in het werk worden gesteld ook moderne werkstukken in smeedijzer te verkrijgen. Nadere inlichtingen deze tentoonstelling betref fende kunnen worden verkregen bij den heer E. Von Saher, conservator van genoemd Museum. In de te Rotterdam gehouden vergadering van de Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust is besloten de proef te nemen met het uitgeven, om de veertien dagen, van volks blaadjes, waarin het doel wordt voorgestaan. De Vereeniging zal zich tot de Regeering, niet tot de Tweede. Kamer, wenden om aan te dringen op het spoedig nemen van wettelijke maatregelen in zake de Zondagsrust, overeenkomstig de behoeften des tijds. Met 15 tegen 13 stemmen werd een voorstel aangenomen om tot de geestelijken ten plattelande het verzoek te richten op hunne standplaatsen hun invloed aan te wenden in het belang van de Zon dagsrust. In verband met den post door den Minister van Justitie op de begrooting gebracht om meer vrije dagen aan de bewaarders in de gevangenissen te geven, werd besloten een adres van adhaesie aan dat denkbeeld aan de Tweede Kamer te richten. Het voorstel werd door het hoofdbestuur aange nomen om een onderzoek in te stellen naar het al of niet gesloten zyn van confectie-magazijnen op Zondag. De idioteninriebting op's Heeren Loo te Ermeloo zal waarschijnlijk spoedig eene belang rijke uitbreiding ondergaan. Bijna alle ruimte, ten gevolge van de jongste uitbreiding verkregen, is alweder ingenomen. Vele ongelukkigen van allerlei geloofsbelijdenis vinden aldaar een lieflijk tehuis. De patiënten zijn, naar leeftijd en sekse gesplitst, in verschillende paviljoenen gehuisvest. Hoewel ook oudere patiënten worden opgenomen, draagt de in richting toch in hoofdzaak een pedagogisch karak ter. Tal van kinderen, die elders jaren lang vruch teloos de gewone lagere school bezochten, leerden op 's Heeren Loo in betrekkelijk korten tijd lezen en schrijven. Overgeplaatst bij bet garn. te Batoe-Djadjar de off. van gez. 2e kl. P. W. Schipper, van het hosp. te Batavia. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Tot ouderlingen bij de Ned. Herv. gem. alhier zijn door het kiescollege herkozen de heeren J. Adam en B. Van Asperen Vervennetot diakenen de heeren C. Snoep en I. Wessel. Landbouw en Veeteelt. In de afdeelingen van de Zeeuwsche Maatsch. van Landbouw zullen op de proefvelden de volgende gewassen worden verbouwdZierikzee wintertarwe (Californische en Challenge), mangelwortelen (Gol- dentankard en Engelsche roode)Heinkenszand win ter- en zomergerstWolfertsdijk 5 soorten suiker bieten Kruiningen ruwarige Essex-, Californie- en Silverdroptarwe, gladarige Essex-en Challengetarwe Tolen 4 soorten suikerbietenSuist aardappelen (winter-) en 5 soorten aardappelen Oostburg Probs- theier haver en inlandscbe haver, onbevriesbare Cali fornische-, Challenge- en white moldstarwe. Het totaal bedrag der kosten wordt geraamd op f 900. Algemeen Overzicht. Carmaux und kein Ende", zou men kunnen zeg gen, ware het niet, dat de werkstaking geëindigd was. Jammer genoeg, dat daarbij moet gevoegd worden, dat de Franschc regeering daarbij hare eer heeft ingeboet. We hebben in ons vorig overzicht medegedeeld de scheidsrechterlijke uitspraak van minister Loubet en ook, dat de werkstakers zich, op advies van de heeren Clémenceau, Pelletan en Millerand, daaraan niet hebben onderworpen, maar de werkstaking heb ben voortgezet. Dit feit op zichzelf is reeds in strijd met de verplichting om, eenmaal een scheidsrechter lijke uitspraak aanvaardende, zich daarbij neder te leggen. Maar erger wordt het wanneer de scheids rechter feitelijk de regeering des lands is en deze eindigt met zich te onderwerpen aan de eisehen van eene der partijen. En toch, dit is in Frankrijk ge schied. Toen de werkstakers voet by stuk bielden, zijn hun stuk voor stuk hunne eisehen ingewilligd en eerst toen ook de veroordeelde werklieden weder _3nade waren aangenomen, is het werk hervat. Alle rechten, wetten en verordeningen zijn feitelijk met voeten getreden. Optochten waren verboden; toch werden ze gehouden met leden der Kamer aan het hoofd, en toen eene deputatie van werklieden, die den arbeid wilden hervatten, zich naar den pre fect begaf om hem te vragen of zij op zijne bescher ming konden rekenen, wanneer zij zich aan de dwinge landij van het werkstakingscomité onttrokken, ant woordde de prefect, dat zij moesten trachten tal rijker te worden en invloedrijke ondersteuning" te krijgendan zou de bescherming der regeering hun niet ontbreken. Terwijl derhalve de minister-presi dent in de Kamer verklaarde»voor de orde en de vrijheid van arbeid zullen wij zorgen" zegt de ver tegenwoordiger der regeering tot de werklieden, dat de vrijheid van den arbeid hun zal worden gewaar borgd, wanneer zij sterk genoeg zyn om haar met vuisten of met wapenen te verdedigen. Eene oproerige bende kan beletten, dat anderen die willen werken aan het werk gaan en de vonnissen der rechterlijke macht worden door begenadiging opgeheven, zoodra dit op dreigenden toon door werklieden-kiezers wordt geëischt. Want dit is eigenlijk de ware reden van den bijna anarchistischen toestand, die door bet werklieden geschil van Carmaux is in bet leven geroepen, dat elk op zijn beurt bang is den steun der werklieden te verliezen. De socialisten, de radicalen en de re geering zijn er als om strijd op uit om de gunst der werklieden-kiezers te verwerven of te behouden en de toegeefelijkheid, om geen sterker woord te gebruiken, van het ministerie, vindt dan ook daarin haar oorzaak. Met dit al is bet prestige van het gezag tamelijk wel te loor in Frankrijk en berust op het oogenblik de macht feitelijk in handen van de werklieden. Dit blijkt o. a. daaruit, dat men, na het gebeurde te Carmaux, ook in het departement van het Pas de Calais begonnen is genade te vragen voor de werk lieden, die zich aan rustverstoring en verzet tegen de openbare macht hebben schuldig gemaakt en die genade werkelijk is verleend. Zij hadden, gelijk men zich herinneren zal, de verdrijving der Belgische werklieden geëischt, en toen dit niet dadelijk werd toegestaan, zei ven de Belgen uit het land verdreven. Daarom maakte het in België reeds een onaange- namen indruk, dat de president der republiek, bij zijn bezoek aan Rijssel, aan 41 van de 61 veroordeelden genade heeft geschonken. Thans zijn weder eenigen dier werklieden in vrijheid gesteld en de overigen, die zich aan andere misdaden hebben schuldig ge maakt, hebben vermindering van straf verkregen. Wanneer men deze feiten goed overweegt, dan komt men tot de conclusie, dat het voor Frankrijk hoog tijd wordt, dat eene krachtige monarchale regeering de republiek vervangt. Uit Dahomey komen gunstige berichten voor de Fransche wapenen. Het schijnt, dat de koning van het land in zijne laatste verschansingen is terug-

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1