1892 N°. 131. Zaterdag 5 November. 79ste jaargang. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. Agent van politie De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad angenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiön voor 8 uren op den dag der uitgave* De prijs der gewone advertentiön is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Op voordracht van den Comuii'saris van politie ia, in de plaats van A Vink Az., eervol ontslagtu, benoemd tot 2e klas-e (Hoofdagent titulair)JACOBUS GERARDUS JANSSEN, thans volontair ten bureele van justitie alhier, z ilks init ingang van 16 November aaostaande. Goes, den 4 November 1892. De Burgemeester van Goes, J. G. d W. HAMER Werkverschaffing. Fais ce que doisadvienne que pour ra", met deze woorden opende de heer J. M. Kakebeeke gister avond de vergadering van belangstellenden in de werkverschaffing" alhier. Hij doelde daarmede op zijn praesidium, dit voorstellende als een van die dingen, die gedaan moeten worden en dat hij daarom op zich had genomen. Hij heette de talrijk opge- komenen (er waren ruim 40 personen) welkom, zette nog kort uiteen hoe de zaak der werkverschaffing hier was ter sprake gekomen en verzocht daarna de vergadering iemand te willen aanwijzen, die verder de leiding op zich zou nemen. Ds. Van Griethuysen verzocht daarna den heer Kakebeeke, onder luid applaus der vergadering, de leiding te willen voortzetten, waaraan deze voldeed. Daarop gaf ds. Van Griethuysen als zijne meening te kennen, dat de lezing van den heer Huurman rijke vruchten heeft gedragen, al erkent hij, dat zij niet aan de verwachting van het voorloopig bestuur heeft beantwoord. Men had gehoopt meer te worden voor gelicht over de beste manier om hier werk te ver schaffen aan hen, die in den winter geen werk heb ben, en terecht is opgemerkt, dat wat de heer Huur man heeft geschetst, hier niet uitvoerbaar is. Toch kunnen zjjne mededeelingen tot leiddraad strekken, wanneer men maar voor oogen houdt wat het doel is, nl.werkverschaffing. Wie hier maar éen winter heeft doorgemaakt, weet, dat er werkloozen zijn, die wel werken willen, maar geen werk hebben, maar ook, dat er zijn, die niet willen werken. Voor die allen moet werk komen, opdat niemand kunne zeggen ik wil mjjn brood verdienen, maar ik kan niet. Spreker schetste daarop den toestand in Middel burg. Het huis van de werkverschaffing aldaar bestaat uit een kantoortje voor den directeur, werk plaatsen voor timmerman, blikslager, kleermaker enz., terwijl in den tuin hout kan gezaagd en gehakt worden, welke arbeid ook voor aard werkers geschikt is. Deze kunnen zich bovendien wat oefenen in het timmeren, schilderen enz., opdat ze hun eigen huis wat in orde zouden kunnen houden. Eindelijk is er te Middelburg een magazijn, waar de gemaakte voorwerpen worden verzameld en ten verkoop staan, hetzij voor den werkman zelf tegen uiterst lagen prijs, hetzjj voor de industrie ook tegen lagen prijs, hetzij voor particulieren voor hoogeren prijs. Spr. erkende, dat aan de zaak der werkverschaffing ook schaduwzijden zijn, maar hij achtte de lichtzijden veel grooter, vooral omdat we de goedwilligen kunnen helpen en de kwaadwilligen beletten hunnen kinderen te leeren bedelen en liegen. Wanneer we de over tuiging hebben, dat werkverschaffing goed, noodig, wenschelijk en mogelijk is, dan kunnen we spreken over de wijze, waarop de zaak geleid zal worden, of we zullen oprichten eene vereeniging tot werk verschaffing, of eene afdeeling stichten van den Christ. Volksbond, opdat we ook met andere afdeelingen kunnen in verbinding treden. De afdeeling zou zich dan, voorloopig althans, uitsluitend met werkver schaffing kunnen onledig houden onder leiding van een zes- of zevental patroons, die als bestuur zullen fungeeren. Wanneer we nog dezen winter beginnen, kunnen we de beste wijze van handelen leeren ken nen en tegen den volgenden winter geheel gereed zijn. De heer A. Dekker wees op een paar schaduw zijden der zaakle de toeloop van armen, die van elders komen2e de concurrentie met de industrie. Vooral het eerste weegt zwaar bij spr. Bij de vroe gere werkverschaffing was het een soort burgerrecht daartoe te mogen behooren, doch spr. acht het thans zeer moeielijk de zaak zoo te regelen, dat zij in Goes uitvoerbaar is. De heer Van Griethuysen erkende, dat hulp aan armen een gevaarlijk lokmiddel is, maar het is een groot verschil of men voedsel geeftdan wel of het verdiend moet worden. Men zou b.v. kunnen be palen, dat een arme, die geholpen wordt, minstens 3 jaar in Goes woonachtig moet zijn. En wat de concurrentie betreft, wanneer de patroons zelf de zaak ter hand nemen, dan kunnen die het best tegen concurrentie waken. De heer Kakebeeke gaf alsnu gelegenheid om denk beelden te ontwikkelen omtrent de beste middelen tot werkverschaffing. De heer Lambrechtsen achtte het eene illusie aan de werkloozen te Goes werk te verschaffen. Het i In de commissie van patroons werden door de op richters gekozen de heeren J. W. Van de Weert W.Jz, groote meerendeel van hen zijn veldarbeiders en hij C. Laban, H. J. Van Noppen, J. De Kruijter, J. De wil hun grond geven om dien ten eigen bate te be- j Jonge Az. en J. Adriaanse, die zich allen de keuze werken. Zij hebben dan des winters aardappelen in voorraad en al hebben ze dan misschien geen werk, ze hebben toch eten. De heer E. v. d. Bosch zou er de voorkeur aan geven te trachten de grondeigenaren of pachters te bewegen hun land te laten spitten in plaats van ploegen. Ds. Van Griethuysen herinnerde eraan, dat er toch nog andere werkloozen zijn dan de grondwerkers, en vroeg tevens hoe het kwam, dat er uit de land gemeenten, waar toch de meeste grondarbeid is, nog zooveel menschen naar Goes komen Mr. J. G. De Witt Hamer wees er op, dat de kwaal der werkloosheid overal bestaatde toestand van werkgebrek is niet specifiek Goesch en onze toestanden zijn dus niet zoo exceptioneel. In den beginne zullen er met de werkverschaffing ongetwijfeld fouten worden begaan, maar daarom behoeft men toch niet Gods water over Gods akker te laten loopen. Maar spreker moet er allereerst op wijzen, dat het eene dwaling is te meenen dat er zooveel meer van het platteland naar Goes komen dan dat er van hetzelfde gehalte weder van hier vertrekken. Het tegendeel is waar. Er zijn wel plattelandsge meentebesturen, die op slinksche wijze menschen hierheen zenden, maar velen vertrekken ook weder, voorzien van een reispenning, b. v. naar de Y-polders. Spr. vreesde echter, dat we op deze wijze voort gaande in eindelooze debatten zullen vervallen en hij stelde daarom voor, dat de vergadering er zich toe bepalen zou, de heeren, die de zaak der werkverschaf fing hebben aangevat, uit te noodigen zich met anderen, die bereid zijn hen te helpen, te verstaan, om dan na éen winter een bepaald plan te berde te brengen. Wanneer de vergadering verklaren wilde in de voor- loopige commissie genoeg vertrouwen te stellen om haar te laten beginnen, en haar het recht te geven meerdere leden te assumeeren, dan zou dit spr. verheugen en dan konden we de bespreking van détails verder achterwege laten. De vergadering gaf door applaus hare instem ming te kennen met dit denkbeeld, wat echter niet verhinderde, dat nog langen tijd over allerlei détails gesproken werd. We meenen echter te kunnen vol staan met de mededeeling, dat, behalve de denk beelden van de heeren Lambrechtsen en v. d. Bosch, ook nog ter sprake kwamen de bewerking van bam boes voor stoelenzittingeD, het vervaardigen van biezenmatten, de bewerking van wisschen en het touwpluizen. Eindelijk stelde de Voorzitter voor, dat de ver gadering zou uitspreken, dat de oprichting eener vereeniging tot werkverschaffing alhier wenschelijk is. (Algemeen applaus.) Hij wenschte nu eene korte pauze te houden om daarna over te gaan tot de verkiezing van een bestuur. Ds. Van Griethuysen wilde eerst nog uitgemaakt zien of enkel eene vereeniging tot werkverschaffing zal worden gesticht, dan wel eene afdeeling van den Christ. Volks jond, die zich voorloopig dan uitsluitend met werkverschaffing zal bezig houden. Het laatste heeft het voordeel, dat men gemakkelijker in con tact kan treden met zusterverenigingen in andere plaatsen. Hierover ontspon zich weder eene breede discussie, doch nadat uitdrukkelijk was geconstateerd, dat het woord Chriateljjk alleen was op te vatten in de be- teekenis van liefdebetoon, onverschillig aan wien, mits hij werkloos is, en onafhankelijk van diens gods dienstige gezindte, en ook, dat iedere afdeeling vol komen vrij bleef in hare handelingen, werd met groote meerderheid besloten tot de oprichting van een af deeling van den Christelijken Volksbond. De voorzitter stelde nu stemming voor: le voor een bestuur der nieuwe afdeeling2e voor de com missie van patroons, die de onderafdeeling werk verschaffing" zou leiden. Mr. J. G. De Witt Hamer voorzag eindelooze stemmingen, die de vergadering wellicht tot het middernachtelijk uur zouden bijeenhouden. Hij was lieten welgevallen, met uitzondering van den laatste, die niet meer ter vergadering aanwezig was. Daarna sloot de heer Kakebeeke de onder dankzegging voor de opkomst, doch niet dan na verklaard te hebben, dat het hem leed gedaan had, dat in de Goesche Ct. eene toespeling is gemaakt op eene onkieschheid van de voorloopige commissie, waar deze staande de vorige bijeenkomst een beroep deed op cle beurzen der toen aanwezigen. Een smakelijk gerecht voor administratief-rechterlijke fijnproevers. >Bij de herstemming voor een lid van den Raad van Dubbeldam tusschen de heeren A. Bijl Az. en A. S. Schouten werden 192 stemmen uitgebracht, waarvan 2 van onwaarde. Van de overige 190 stem men bekwam elk der beide candidaten juist de helft, d. i. 95 stemmen, zoodat nu gekozen zou zijn de oudste in jaren, d. i. de heer Schouten. Onder de stembriefjes, waarop de naam Schouten stond, was echter éen biljet, waarop, onder den naam Schouten, nog stond Dubbeldam". Daar in die ge meente kiezers zijn, die den naam Dubbeldam dragen, kan dit woord beschouwd worden als eene onder- teekening, waardoor dit biljet van onwaarde zou zijn en derhalve de andere candidaat de gekozene zou wezen. Met belangstelling ziet men de beslissing in deze zeker zeer ongewone quaestie te gemoet." Aldus meldt men aan de N. R. Ct. Aannemende, dat een kiezer, die den naam Dubbeldam voert, aan de verkiezing heeft deelgenomen, zal dus moeten worden uitgemaakt of op het bewuste stembiljet de naam »Dubbeldam" eene onderteekening is, dan wel of bedoeld werd dhr. Schouten te Dubbeldam. In het eerste geval was het biljet van onwaarde, in het laatste niet. Inderdaad, hier wordt Salomo's wijsheid vereïscht in den rechter, die te beslissen zal hebben. GOES, 4 November 1892. - In de Woensdag gehouden openbare vergade ring van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werden behandeld De be roepen ingesteld door den Commissaris der Koningin in Zeeland en door J. A. Bar bé te Vlissingen tegen de uitspraak vau Ged. Staten van Zeeland dd. 2/9 September 1892, waarbij J. A. Barbé voor d« lichting van 1887 in de gemeente Vlissingen, zonder loting, tot den dienst bij de nationale militie is aangewezen. Blijkens het omtrent deze zaak door den Staatsraad jhr. Van Humalda van Eysinga uit gebracht rapport, is genoemde J. A. Barbé de zoon van een vroeger te Vlissingen gestationneerden Bel- loods en heeft zoowel de vader als de zoon dat de laatstbedoelde niet verplicht was zich in Nederland voor de nationale militie ter in schrijving aan te melden, op grond van te zijn Belgisch onderdaan. De vader van J. A. Barbé is sedert te Vlissingen overleden, waarna zijne moeder aldaar is blijven wonen. Ged. Staten oordeelden, dat Barbé zich ten onrechte niet voor de nationale militie heeft doen inschrijven en wezen hem voor zeven jaren tot den dienst aan. De Commissaris der Koningin voorzag zich hiertegen in hooger beroep, omdat hij het wenschelijk achtte dat deze quaestie, die zich meermalen voordeed, in het hoogste ressort werd uitgemaakt. De belanghebbende Barbé bestreed in zijn beroepschrift het besluit van Gedeputeerde Staten als ongegrond. Driewegen. Alhier zal eene verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad plaats hebben, welke is bepaald op Woensdag 16 November a. s. lleinkenszand. De begrooting dezer gemeente voor 1893 is in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 11635,44, met een post voor on voorziene uitgaven ad 392,57 1/2de kosten voor - - r - het lager onderwijs zijn geraamd op 3425, voor overtuigd de tolk te zijn der aanwezigen, indien hij schuldaflossing en rente 1335, terwijl voor den de drie oprichters uitnoodigde als afdeelingshestuur huofdelijken omslag evenals vorige jaren is uitgetrok- hunne taak te willen voortzetten, zich meerdere leden te) assumeeren en patroons uit te noodigen als be stuurders van werk verschaffing". (Algemeen applaus). De heeren Kakebeeke, Van Griethuysen en Donner verklaarden zich bereid de hun opgedragen taak te aanvaarden en noodigden de heeren Lambrechtsen en J. Fransen v. d. Putte uit hen bij te staan. De eerste verklaarde zich bereid, de tweede had be zwaren, 0. a. met het oog op zijne vele werkzaam heden doch de voorzitter, hem herinnerende aan het Engelsche spreekwoordwhere there is a will, there is a way", wist hem te overreden mede deel van de commissie uit to maken. teur van het geneeskundig staatstoezicht, om te beraadslagen wat in de gegeven omstandigheden gedaan moet worden. Woensdagnacht heeft zich aldaar een derde cholera- il voorgedaan bij den steenhouwer Abée, in de Gampelstraat. De lijder is in den vroegen ochtend naar het ziekenhuis overgebracht. Het Woensdag aangetaste 7-jarig dochtertje van den verver is nog den zelfden dag overleden, terwijl zijn einde ook ieder oogenblik verwacht wordt. Te Rozendaal (N.B.) komt een geval van pokken voor. De Haagsche correspondent van de Amst. be richt thans, dat het plan om op de reeds gemelde wijze Minister Seyffardt van de baan te schuiven, is opgegeven. Na de publiceering van het plannetje zegt hij durft men de zaak niet doorzetten. Na bijna 24 jaar aan het hoofd der redactie van de N. R. Ct. te hebben gestaan, heeft dr. Lam ping om gezondheidsredenen aan commissarissen en directie verzocht van dien post ontheven te wor den. Op zijne voordracht is gisteren tot hoofdredacteur benoemd dr. J. Z a a ij e r A z.thans lid van de Tweede Kamer. Den lsten Januari zal de heer Zaaijer zijne taak aanvaarden, terwijl de heer Lam ping bereid is bevonden den nieuwen hoofdredacteur voorloopig als adviseur ter zijde te staan. Den 1 Mei a. s. zal de 1 ij n van de H. IJ. S. M. naar den Hoek van Holland geopend worden. Aan den vertegenwoordiger onzer Koningin bij de plechtige inwijding der Lutherkerk te Witten berg, baron Van Hardenbroek van Bergambacht en Heeraartsberg, is door Keizer Wilhelm de Kroon orde eerste klasse verleend. De heer J. Van 't Lindenhout schrijft in de Kroniek der Weesinrichting Van verschillende zijden is mij de vraag gedaan, hoe het is met de arbeiderskoloniën voor landloo- pers en bedelaars. Wij zitten ook ten opzichte van deze zaak niet stil. De commissie heeft reeds alle mogelijke informatiën zoeken in te winnen. Statuten worden in orde gemaakt en wij hopen spoedig aanvraag te doen om rechtspersoonlijkheid te verkrijgen. Wij hebben nu noodig in de eerste plaats eene groote uitgestrektheid heidegrond, die geschikt is om te worden beplant met bosschen, of in bouw land kan herschapen worden. Waar is nu een goede vriend of vriendin, die de commissie eens wil ver rassen door een paar honderd hectaren heidegrond, niet te ver van een spoorwegstation gelegen, voor zeer weinig geld, kon het zijn voor niets, aan te bieden of ons in staat stelt, door eene koninklijke gave zulk een terrein aan te koopen Wij hebben reeds verscheidene aanbiedingen en aanwijzingen bekomen van geschikte terreinen, doch niemand heeft nog zooveel liefde gevoeld voor de arme weezen, dat men de gronden voor niets aanbood. ken f 3000. Woensdag heeft zich te Breda het eer ste cholerageval voorgedaan bij een verver, wonende in de Rozemarijnstraat. Later op den dag is ook een zijner kinderen door de ziekte aangetast. De patient is met zijn geheele gezin naar het zie kenhuis gebracht. Te Prinsenhage en te Beek, on der Breda, zijn Dinsdag^3 choleragevallen voorge komen, het eerste bij een metselaar, de twee andere bij werklieden aan de suikerfabriek te Breda. Twee hunner zijn reeds overleden. De gezondheids-com missie vergaderde Woensdagavond met den iuspec- Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld: H. J. W., lij., teKrab- bendijke, wegens mishandeling, tot 14 dagen gevan genisstraf; J. K., 15 j., te Rilland-Bath, wegens mishandeling, tot 7 dagen gevangenisstrafA. L., 39 j., te Krabbendijke, wegens lo diefstal, 2o dief stal gepleegd met behulp van een valschen sleutel, tot 1 maand gevangenisstrafM. d. V., 44 j., te Kloetinge, wegens mishandeling, tot 8 of 6 dagen; P. N., 11 j. en J. M., 10 j., beiden te Ierseke, wegens strooperij, ieder tot 7 dagen gevan genisstraf; A. S., 16 j. en G. C. B., 16 j., heiden te Wemeldinge, wegens strooperij, ieder tot 14 dagen gevangenisstrafF. J. v. d. W., 49 j., te Hans- weerd, wegens diefstal, tot 7 dagen gevangenisstraf- A. R., 23 j., te Goes, wegens wederspannigheid, tot 3 maanden gevangenisstraf; P. R., 18 j., te Goes, wegens wederspannigheid, tot 7 dagen gevangenis straf; L. K., 15 j. en A. K., 11 j., beiden te Hansweerd, wegens diefstal, de lo tot 7 dagen, de 2o tot 3 dagen gevangenisstraf. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde kerk. Zondag 6 November des voor middags 10 Va uurds. B. Cuperus van Zutfen. (Her denking van den geboortedag van Menno Simons). Door den raad der gemeente Helder is tot lid der commissie van toezicht op het zeevaartkundig onderwijs aldaar benoemd dr. P. C. F. Frowein. De heer A. Stokvis, onderwijzer te Amsterdam, is met 1578 stemmen benoemd tot hoofdbestuurder vau het Nedeilaudsch Onderwijzersgenootschap.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1