1892 N°. 129. Dinsdag 1 November. 79sle jaargang. Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdager. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nomrners 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad angenomen bij de heéren Nijgh Van Ditmau te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18. regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Snxpjredingr van advertentiën voor 2 uren ojb den dag der uitgave. De commissie voor de (SeonomlsGlie Spijsaitdeslmg, bestaande uit de hoeren J J. OClïTMAN, Voorzitter, B. M. DEN BOEll, E. VAX I)EN BOSCH, J. M. llARINCK, A. DEKKER, ,J A VAN HEEL, L. A. KNITEL, I. I). FRANSEN VAN DE PUTTE, S J J l)E JONGE M ULOCK HOUWER en D. lilLDERNISSÏÏ, Secetam en Thesaurier, liceft hare werkzaamheden voor het aanstaande wiuterseizoen hervat en de bi'jet'eu ter inschrijving aan de ingezetenen doen uitreiken. Burgemeester en Wethouders voldoen gaarne aan het verzoek der commissie, om tot inilde bijdragen am te sporen, en ver trouwen, dat de ingezetenen door e vie mime inteekouiog of bijdrage zuilen doen blijken, dat de werking der commissie en ha3r vo .rtdurend bestaan op hoogeu prijs worden gesteld. Goes, den 29 October 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De Liberale Unie en liet nieuwe kieswet-ontwerp. Het praeadvies van het hoofdbestuur der Libe rale Unie" over bet kiesrecht gaat in hoofdzaak ge heel met het ontwerp-Tak mee. Op enkele punten worden kantteekeningen gemaakt, waarvan deze de voornaamste zijn Omtrent de kenteekenen van geschiktheid zegt het bestuur, dat deze geheel overeenkomen met hetgeen door velen reeds lang wei-d gewensebt. Alleen heeft het bezwaar tegen de vaststelling van den vorm der aanvrage en van de wijze van inlevering bij alge- meenen maatregel van bestuur, en niet in de wet. Bij de bespreking der bepalingen van maatschappe- lijken welstand, vraagt het bestuur »of de onder stelling niet meer met de werkelijkheid zou over eenkomen, indien men den termijn gedurende welken geen onderstand mag genoten zijn, verlengde tot de twee laatste aan de aanvrage voorafgegane burger lijke jaren, en indien bij nog anderen, bijv. bij land- loopers en bedelaars7 bet bezit van het kenmerk niet aanwezig werd geacht. Daardoor ware dan tevens tegemoet gekomen aan hen, die tegen het voorstel grondwettige bezwaren hebben. Inzake het coM&wr-stelsel zegt het bestuur, alleen bezwaar te hebben tegen de bepaling, dat de voor zitter van het stembureau den kiezer, wanneer het blijkt dat deze hulpbehoevend is, kan veroorloven zich te doen bijstaan. Dat kan zijn gevaarlijke zijde hebbenalthans het is te ruim gesteld. En eindelijk wat de candidaatstelling betreft, vraagt het bestuur of er bezwaren bestaan, om den kiesvereenigingen als zoodanig de bevoegdheid te geven, rechtstreeks candidaten te stellen. Het bestuur hoopt, dat de splitsing der groote steden voor de liberalen geen bezwaar zal opleveren, temeer daar zij een onderdeel van de geheele kies rechtregeling uitmaakt. GOES, 31 October 1892. Op de bijeenkomst, jl. Zaterdagavond gehouden, is besloten de tooneelvoor stelling, te geven door het Nederlandsch Tooneel op 17 November 1892, te doen doorgaan. Naar ons thaus van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, was ons bericht dat de heer Nic. DeHaan, arts te Heinkenszand, van daar zou vertrekken, voor barig. Wij kannen met zekerheid meedeelen dat hij als gemeente-geneesheer te Heinkenszand gevestigd blijft. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 Novem ber, opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Oostburg J. G. Gerritsen te Breskens. Door de commissie van bestuur van de afd. ziekenverpleging van de afd. Amsterdam der N. H. Vereeniging Het Witte Kruis is het diploma als kraam vrouwen verpleegster uitgereikt aan mej. C. E. De Wilde, verpleegster te Middelburg. Te 's-Gravenhage is, 70 jaren oud, overleden mr. J. S n ij d e r oud-lid der Provinciale Staten van Zeeland en oud-burgemeester van Veere, ridder van den Ned. Leeuw en van de Eikekroon. De heer Snijder, die zich indertijd verdienstelijk heeft gemaakt door te verhoeden, dat de bekende beker te Veere, waaraan zoo groote herinneringen zijn verbonden, vervreemd werd, ontving deswege het ridderkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, op voordracht van den Minister Heemskerk. Men sohrijft aan de Iers. en Th. Ct. o. a. Hoewel de jongst gehouden verpachting van oesterperceelen bijna ƒ17000 minder opge bracht heeft, dan wat de verpachte perceelen nu gelden, zoo neemt dit het gevoel van bekommering niet weg, waannede wij den uitslag gadeslaan. De werkelijk goede perceelen zijn meerendeels weer veel hooger gegaan, en sommige tot onmogelijke prijzen opgedreven. Deze concurrentie is ongetwijfeld te verklaren, maar dit neemt de kwade gevolgen niet weg. Er wordt bij het pachten veel te weinig op tegenslag gerekend, niettegenstaande de ondervinding desbe treffende reeds meer dan eens een zeer gevoelige les heeft aan de hand gedaan. De toestand der kwee kers wordt steeds benarder. De gesteldheid der bank is zeker niet verbeterd en de concurrentie der Fran- sche oesters wordt steeds dreigender. Op 't oogenblik wordt de afname van ons product belemmerd door de booge prijzen, die inderdaad niet lager mogen zijn en wat beteekent onze voorraad, zelfs bij ruime productie, bij de 60 millioen Franscke, die jaarlijks aan de markt komenDe mogelijkheid is volstrekt niet uitgesloten, dat de Zeeuwsche oester, ondanks haar betere qualiteit, tengevolge der hoogere pro ductiekosten van de markt zal moeten verdwijnen. Men schrijft aan de Zw. Ct. uit den Haag Het jongste nieuws op het gebied der liooge poli tiek is, dat uit den boezem der Tweede Kamer een voorstel kan worden verwacht om de invoering der onlangs afgekondigde belastingwetten te verdagen. Daarvan wordt nu reeds een balletje opgeworpen in het voorloopig verslag over de wet op de miidelen. »Sommige" leden, die het ondenk baar achten dat de bedrijfsbelasting met 1 Mei 1893 in werking zal kunnen treden, vragen of de Minister van Financiën bereid is het initiatief te nemen tot uitstel van de invoering der vermogens belasting enz. Zoo niet, dan vertrouwen zij dat daartoe van de zijde der Kamer een voorstel zal worden gedaan. Voor de oppositie bestaan inderdaad, buiten het opgegeven motief dat de bedrijfsbelasting waarschijn lijk niet zoo spoedig zal tot stand komen, redenen te over om te beproeven een dergelijk uitstel te verkrijgen. De nieuwe belastingwetten, in verreweg het grootste gedeelte des lands met ingenomenheid ontvangen, zijn bij vele invloedrijke bezitters van groote fortuinen te Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en vooral hier in den Haag alles behalve populair. Voor een voorstel tot uitstel een eersten stap tot afstel is samenwerking niet onmogelijk tusscken de oppositie en de oud-liberalen, die tot het laatste oogenblik de wenschelijkheid van invoering der ver mogensbelasting zonder gelijktijdige invoering der bedrijfsbelasting betwist hebben. Kon uitstel worden doorgedreven, zoo zou de oppositie bij de algemeene verkiezingen, die vermoedelijk in 1893 of in het begin van 1894 zullen plaats hebben, er opkunnen wijzen dat het liberale Kabinet geen enkele oecono- niische hervorming van beteekenis had kunnen tot stand brengen. Daardoor zouden hare kansen om de liberalen weder in de minderheid te brengen, ondanks den tegenzin der katholieken om zich opnieuw door de anti-revolutionairen op sleeptouw te laten nemen, aanmerkelijk stijgen. De Minister van Financiën zal zich ongetwijfeld met alle kracht tegen uitstel van de invoeiing zijner belastingwetten verzetten. Hij heeft daarbij een machtig wapen in de peraequatie der grondbelasting, die in 't bijzonder voor Limburg on Noord-Brabant voordeelig is en in die provinciën vurig gewensebt wordt, maar bij uitstel der andere belastingwetten eveneens op de lange baan zal moeten worden ge schoven. Immers die maatregel kost, volgens het aanhangig wetsontwerp, aan de schatkist een millioen per jaar, en het bedrag kan door wijzigingen in het ontwerp allicht nog grooter worden. Zonder de vermogensbelasting kan het rijk die vermindering van inkomsten echter moeilijk lijden en bestaat voor verlaging der grondbelasting ook geen reden. Bij de behandeling der Staatsbegrooting in De cember zullen deze quaestiën zeker een voorname plaat3 innemen. Door den Minister van binnenlandsche zaken zijn van de commissarissen der Koningin de volgende opgaven gevraagd 1. of en zoo ja in welke gemeenten in de pro vincie, waar de schutter ij dienstdoende is, dit of in het vorige jaar gebruik is gemaakt van de bij art. 42 der schutterjjwet verleende bevoegdheid, om de daar bedoelde oefeningen op Zondag te doen plaats hebben. 2. Welke de redenen zijn, die aan deze oefeningen de voorkeur aan den Zondag hebben doen geven of dit geschiedde ten aanzien van de schutterij in haar geheel, dan wol slechts voor een gedeelte er j van of aan de leden der schutterij, die tegen deel- i neming aan de oefeningen op Zondag gemoedsbe- I zwaren hadden, gelegenheid is gegeven tot oefening op een anderen dag, en welk deel van den Zondag voor de bedoelde oefeningen werd bestemd. 3. Of en zoo ja in welke gemeenten wapenschou wingen, als waarvan in art. 43 der schutterij wet sprake is, op Zondag plaats hadden, en, voor zoo ver deze op dien dag worden gehouden, gelijke bij zonderheden mede te deelen als met betrekking tot de in art. 42 bedoelde oefeningen worden gewensebt. De Haagsche kouter" van de Prov. Gron. Ct. voegt aan een beschouwing over de moeilijkheid om de Zondagsrust voor de bakkers in te voeren, volgend tafreeltje toe Men vertelde mij daaromtrent een niet onaardig voorval in een Haagscb huishouden. Het hoofd van het gezin is een onzer heethoofdigste staatslieden en sociale hervormers, dweper met de volksklasse en strijder voor de rechten van den arbeidersstand. De man, een tot het Christendom bekeerd Israëliet, had zijn vrouw weten te overtuigen, dat bet niet aan ging, de Zondagrust te schenden door op dien dag van den bakker versck brood te vorderen. Mevrouw bad zich naar den wensch van haar echtgenoot ge schikt en zich dus met het oudbakken brood tevreden gesteld. Doch op den langen weg begon dat taaie, slappe, oudbakken brood ook zelfs het verhemelte van den volksvriend te vervelen, en hij zon op een of anderen uitweg. Daar krijgt bij een ingeving. Als bij eens bij een Israëlietisch bakker aanklopte, voor wien de rustdag des Zondags niet bestaat. Dat was eerst een goede invalBij den joodschen bakker wordt door den af valligen Israëliet aangeklopt, en deze bakker vindt er, natuurlijk, niet het minste bezwaar in, den vriend des volks op Zondag van lekker krakend, versch brood te voorzien. Op zekeren Zondagmorgen neemt onze staatsman echter het bewuste verscke brood op, ontdekt toe vallig dat er letters in staan, ontcijfert die en leest Haagsche Broodfabriek!" De Israëlietiscke bakker, die vrij op Zondagmorgen bakken mocht, gaf zich dus zelf de moeite niet om zijn oven te stoken, maar haalde eenvoudig het brood bij de Haagsche Fabriek, die zich om Zondagsrust wilde noch kon bekom meren. Of de volksvriend toen een compromis tusscben de begeert© van zijn verhemelte naar versch brood en zijn propaganda voor Zondagsrust heeft weten aan te gaan V Niets ondermijnt meer het gezag dan wetten, die niet nageleefd worden, wat met het onder wijs in de gymnastiek het geval is. De meeste gemeenten zoeken zich van dezen plicht te ontslaan door argumenten, dat de gemeentekas de noodige uitgaven niet veroorlooft of met een gevoel van medeljjden voor den onderwijzer. Daar deze argu menten, ofschoon niet steekhoudend, toch de ge- wenschte uiowerkiug hebben- heeft het gemeente bestuur te Alblasserdam zich van het nieuwe ar gument bediend, dat vrijstelling van gymnastiek gevraagd wordt, omdat de kinderen met klom pen ter school komen. Heeft Alblasserdam ook met dit argument succes, dan mogen de plattelandsge meenten haar voor deze nieuwe vinding, die op allen toegepast kan worden, wel dankbaar zijn. (Arnh. Ct.) Dat het vinden van een opvolger voor oen af getreden hoog ambtenaar dikwijls met eigenaardig» moeilijkheden gepaard gaat, blijkt bij de vereischte benoeming van een nieuwen Commissaris der Ko ningin to Zwolle. Daar ter stede moet een waar paleis voor woning van dien vertegenwoordiger van het koninklijk gezag gebouwd zijn. De fungeerende Commissaris wil er niet in, omdat met de meube- leering van bet paleis alleen een dertig duizend gul den gemoeid is, en heeft dus bedankt. En nu doet zich het grappig geval voor, dat er niemand te vin den is, die aan eenige geschiktheid voor die betrek king de vereischte ijdelheid paart om een klein for tuin a fonds per dus bij de aanvaarding te besteden. In deze omstandigheden is het te begrijpen, dat de geschiktheid nu en dan op den achtergrond gescho ven wordt, schrijft de Haagsche briefschrijver der Arnli. Ct. Ten stelligste kan de N. 11. Ct. het bericht tegenspreken, dat er voornemens bestaan om met het oog op het talrijk personeel dat dienst doet bij de bewaking van de hoeven en weiden waar besmettelijke ziekte onder het vee heerscht, een nieuwe lichting onder de wapens te roepen. Wel zou het mogelijk kunnen zijn, dat er met 1 December een minder aantal miliciens der lichting van 1892 met langdurig winterverlof huis waarts keert. Een deputatie uit Deptford is bij den Engel- schen minister van landbouw komen klagen over de belemmeringen in den veehandel. De deputatie beval als middel aan intrekking dei- wet van 1884 op de besmettelijke veeziekten en ver vanging daarna door een wet, die den invoer van vee zou toelaten met de noodige waarborgen tegen verspreiding van besmetting. De minister Herbert Gardener verklaarde vooralsnog niet tot den aange prezen maatregel te kunnen overgaan. Spreker gaf toe, dat de invoer van schapen ert varkens ver minderd was, maar die van hoornvee was integen deel toegenomen. Van 1886 tot 1888 bedroeg het aantal der ingevoerde ossen enz. gemiddeld 331,159 stuks en in het tijdvak 18891891 567,783, het geen dus op een toename van 236,624 stuks vee wijst. Ook kan de beperking van den invoer niet veel invloed hebben gehad op het verbruik, meende de minister. Immers in 1891 werd er 2.139.000 ton vleesch verbruikt; daarvan kwam 1.478.000 uit het land zelf en 489,000 ton geslacht vleesch van buiten, zoodat er slechts 172.000 ton levend vleesch werd ingevoerd voor het verbruik. Bij gevolg,, is 70 pet. van het verbruikte vleesch van Engelsche herkomst, 22 pet. als geslacht uit het buitenland aangevoerd en slechts 8 pet. als levend vee. De prijs was dan ook volgens den minister in 't algemeen niet ge stegen. Opheffing van de beperking van vee-invoer achtte de minister beslist af te raden, wegens de groote gemakkelijkheid, waarmede het mond- en klauwzeer zich verspreidt. Als voorbeeld haalde hij aan, dat wanneer besmette dieren in het water eener rivier hadden geloopen, al het vee verder stroomopwaarts was besmet geraakt. Zelfs kan de smetstof overgebracht worden door hazen, die van het eene weiland naar het andere loopen. Dat is in Midlothian en Persthire waargenomen. Menvergete niet, dat van 1880 tot 1885 12.054 dieren aan de ziekte stierven, waardoor een geldelijk verlies van 36.000.000 werd geleden. Evenals zijn voorganger, de heer Chaplin, kon derhalve de minister geen wij ziging brengen in de bestaande bepalingen, zoolang de ziekte .nog in bijna alle Staten van het vasteland woedt. Het voorl. versl. over Hoofdstuk V der Staatsbegrooting is verschenen. In alle af- deelingen kwam o. a. ter sprake het onderwerp, waaraan de nota van den heer Borgesius is gewijd. Verbeteriog onzer wetgeving op besmettelijke ziek ten werd vrij algemeen noodzakelijk geacht. Men meende, dat met 't oog op de bestaande wetgeving de Regeering had gedaan, wat zij kon, al hadden de maatregelen ten opzichte van schepen uit Rusland vroeger genomen kunnen zijn. Vele leden achtten echter de maatregelen, aan de grenzen genomen, onvoldoendeop uniforme voorschriften aan de ge neeskundigen drongen zij aan. Tegen de subsidie van ƒ12,000 voor de Chicago- tentoonstelling hadden onderscheiden leden over wegend bezwaar. Ook te Dordrecht is de lezing, die verleden week daar gehouden werd door den heer Huurman van 's-Gravenhage, over werkverschaffing gedurende den winter aan degenen, die gebrek aan arbeid hebben, niet zonder vrucht geweest. Den 2en November zal daar het werkbureau geopend worden. Uit de statuten van het comité voor werkverschaf fing blijkt, dat de vereeniging is aangegaan voor den tijd van 29 jaar. Velen schijnt het onbekend te zijn, dat het aanhechten van postzegels op aangetee- kende brieven dikwerf niet oordeelkundig geschiedtwanneer men namelijk eenige postzegels aaneengesloten op het couvert plakt, ontstaat hier door de gelegenheid om behendig eene opening in den briefomslag te maken en papier van waarde te ontvreemden, zonder dat het tijdig ontdekt wordt. Daarom moet men tusscben de postzegels onderling eene open ruimte, minstens ter halve breedte daar van, laten. Dit is noodig gebleken ©n de post-ad- ministratie verlangt het terecht. UD.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. fiolijnsplaat. Bij de verkiezing van zes leden in het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier, Zaterdag 11. gehouden, waren 55 biljetten ingediend, waarvan 2 blanco, zoodat de meerderheid 27 was. Daarvan verkregen de 3 aftredende leden, de lieeren N. De Regt, M. De Jonge en Mare. De Regt Jz., respectievelijk 53, 53 en 44 stemmen, zoodat deze herkozen zijn. Voor de 3 overige vacatures, door overlijden of bedanken ontstaan, verkreeg de keer J. Vermeulen 32 en de heer J. Potappel 28 stem men, zoodat deze beide ook gekozen zijn. Voor de 6de vacature verkreeg niemand de volstrekte meer derheid, zoodat daarvoor eene nieuwe stemming moet plaats hebben. Bedankt voor hot beroep bij de Herv. gein te Wissekerke (toez.) door ds. J. J. Van don Broek te Halle. Het Britsck en buitenlandsch Bijbelgenootscbap zal, na bijna 50 jaren een depot in ons laai ge vestigd te hebben gehad, morgen, 1 Novembsr, zjjo. werkzaamheden staken.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1