Zeeft en ADVERTENTIEN. Openbare Verkooping. op Vrijdag 28 October 1892, Vrijdag 28 October 1892, verkoopen: MATEIUAEEY, Openbare Verkooping. Op Dinsdag 1 November 1892f Donderdag 3 November 1892, verkoopen: Tijdingen uit Ckina melden eene geweldige overstrooming der Gele Rivier, waarbij 50,000 men- schen verdronken, terwijl er nog veel meer zullen moeten verhongeren, tenzij de Staat voedsel schaft. Laatste en telegraphische berichten, ATïsse. Uit een groot aantal sollicitanten is be noemd tot onderdirecteur van het H. Geest en armen wees- en kinderhuis te Leiden de heer P. J. Kouse maker, thans onderwijzer te Beesd, en hier geboortig, welke betrekking hij heeft aangenomen. Ingezonden Stukken. Aan het Bestuur der Kolen- Vereeniging Uit Voorzorgte Goes. Hoezeer het mij spijt dat wij de zaken der Ver- eeniging zoo in het openbaar moeten behandelen, gevoel ik mij toch verplicht langs denzelfden weg u op uw schrijven te antwoorden. Dat het mij spijt, zal ieder weldenkende lichtelijk begrijpen, als men bedenkt, dat, in een dergelijk be stuur te zijn, op zich zelf reeds eene zeer ondank bare betrekking is, waarop men waarlijk niet tuk behoeft te zijn. Bovendien neemt men haar waar, eenvoudig in het belang der mindere klasse, soms ten koste van eigen belangen, tijd en geld, allen redenen voor ons leden en bestuur, om, in plaats van elkander hatelijkheden te zeggen, elkander steeds de broederlijke hand te reiken, opdat we onze bur gerij en ons zei ven trachten te beschermen tegen de soms verregaande onbillijkheden, hoofdzakelijk voort vloeiende uit hebzuchtig winstbejag der mijn-exploi- tatiën en bekrompen vervoermiddelen, waartegen wij toch meer behooren gewapend te zijn dan tegen dat geringe winstje, dat onze medeburgers (kolen handelaars) behalen. Wat die onkiesche aanvallen van enkele der leden betrof, ik moet u eerlijk bekennen, ze gingen mij door merg en been; ja, dat is de soldij voor uwe bemoeiingen. Daarvoor hebt ge dag en nacht u het hoofd gebroken. Of dit jammer is Dat zal wel niemand, behalve zulke onbeschaafden, willen tegen spreken en bet was juist alleen de bedoeling, de Yereeniging te ontbinden, omdat uw reglement niet toelaat dergelijke personen eenvoudig hun lidmaat schap te ontnemen. Eene andere vraag is of die menschen wel zoo geheel buiten hun recht waren. Ik geloof van neen. Maar men had zich op fatsoenlijker wijs kunnen op de hoogte laten stellen. Of het bestuur daaraan ook niet een weinigje schuld heeft? Ik geloof haast van ja. Ik heb ten minste de opmerking gemaakt, dat juist die lui, zelfs reeds vóór de vergadering, zich al drinkende zaten voor te bereiden op dö dingen die komen zouden, en ze hebben misschien daar bijna evenveel aan jenever verteerd, als het bedrag, waar over ze u wilden aanvallen. Is dat onze schuld hoor ik u vragen Helaas ja. Ten eerste behoort zulk eene vergadering niet in eene herberg tsrwille van te gemengd gezelschap gehouden te worden, ten andere gaat op die manier de winst (als er winst behaald wordt) verloren. Dat wij (de commissie van onderzoek) op de ver gadering onze meening over de rekening zoo maar in het openbaar hebben gezegd, daarvan is bet be stuur ook wel een klein beetje de schuld, want in plaats van volgens art. 30 uit de leden eene com missie te benoemen, is dit door de leden geschied, waaruit van zelf voortvloeit dat, ook tegen het regle ment, dat verslag in het bijzijn der leden is uitgebracht. Het is hier de plaats niet post voor post te be strijden, maar zonder nu juist afschaffer te zijn, moet ik toch ook mijne mede-commissieleden toestemmen dat het niet aangaat om boven de goede loonen nog gratificatiën te geven, in den vorm van sterkedrank, van de gelden eener vereeniging. Dat die rekening is voorgelezen en door de ver gadering is goedgekeurd, is ook niet geheel juist. Haar goedkeuren is eenvoudig onmogelijk, daar, als men eene rekening hoort lezen, het de vraag is of men alles goed verstaat, veel meer of men alles in dat oogenblik goed kan overwegenbovendien kan ik mij niet herinneren, eiken post bij zijnen waren naam te hebben hooren noemen maar bovenal komt bet mij voor dat bier van goedkeuren geen sprake kan zijn, aangezien de leden juist daarvoor eene commissie benoemden. Omtrent den post »bodeloon" bet volgende Wij hebben ons altijd maar kalm daarbij neergelegd, dat daar zoo wonderlijk is mee rondgesprongen. Vooreerst is de bode aangesteld, zonder dat hij tot de inschrij vers behoorde goed. Op een salaris boven den laag- sten inschrijverbest. Daarvoor zullen wel redenen zjjn, zooals geschiktheid, vertrouwen enz. Hij werd echter aangesteld op een vast salaris van 75 en nu weet ik niet of in een latere vergadering dat bedrag is verhoogd, maar dit weet ik wel, dat op de rekening de post bodeloon" aanmerkelijk hoo- ger staat, iets waarover wij echter slechts eenige inlichting vroegen namens de leden. Dat de som van ƒ350 u is toegestaan, om dezelve te gebruiken, waar het noodig is, is eenvoudig een bewijs van het onbekrompen vertrouwen, dat de le den in u stelden, doch dit geeft niemand het recht zonder voorbehoud over die som te beschikken. Dat de commissie de leden ook op hunne mede werking wees om de vereeniging ten gronde te richten, was dunkt me niet geheel overbodigzij wilde daarmede een gedeelte der nadeelige aanwijzing der rekening op de rekening der leden stellen. Dat wij op het gebrekkige van het reglement wezen was alleen om u en de leden op den oahoud- baren toestand te wijzen. Wat het bestuur daarmede bad willen doen, was ons niet bekend. Wat dit alles met de rekening heeft te maken Eenvoudig dit: u geene hatelijke, maar vriend schappelijke wenken te geven, om gedeeltelijk van koers te veranderen, de zaak niet in den steek te laten, en te trachten de leden te overtuigen, dat zij niet te haastig te werk moeten gaandat best, met een weinig overleg, en geduld, de geleden verliezen, binnen zeer korten tijd, konden herwonnen worden, wat ik reeds op de vorige vergadering den leden toeriep, en wat u wel zult willen toestemmen, als u de rekening der thans aangekochte kolen nagaat. U noemt het eene handigheid van een lid der commissie om hier eens in troebel water te visschen. Pardon, uwe opvatting in dezen is verkeerd. Het was geheel en al mijne bedoeling niet een eigen club te hebben, of zelf aan het roer te komen, neen, ik weet maar al te goed dat steeds de beste stuurlui aan wal staan. Om dat doel te bereiken had ik waarlijk geene kunstgrepen behoeven te beproeven. Ben ik niet meermalen, zelfs door het bestuur, daar toe aangezocht V Heb ik niet, vóór ik tot het uiterste kwam, tot tweemalen toe, getracht het bestuur te bewegen de directie weer op zich te nemen Heb ik toen nog, niet eerst getracht een nieuw bestuur te formeeren Werd toen de vereeniging niet steeds ziekelijker? Konden wij regeeringloos big ven? Wat schoot ons anders over, dan de vereeniging te ontbinden Of die ontbinding op eene wettige vergadering is geschied, daar wil ik liefst niet over beslissendoch dit is zeker, dat het hestuur het voorstel heeft in rondvraag gebracht. Wie de redactie van het verslag op zich heeft ge nomen, doet niets ter zake, aangezien wij allen er onze goedkeuring aan gegeven hebben. Dat het met voorbedachten rade is geschied, is iets wat tot de voorzichtigheid en billijkheid behoort. Had het bestuur die maatregelen in alles goed in het oog gehouden, ik geloof dat wij voor menige teleurstelling waren gevrijwaard geweest. Met de meeste hoogachting, Een lid der commissie. Mijnheer de Redacteur Zooals u ook wel zult weten is op de laatste ver gadering van »Uit Voorzorg" die vereeniging ont bonden. Over het al of niet wettig zijn dier ontbin ding zal, naar wij vernemen, Donderdagavond beslist worden. Maar wat wij niet begrijpen Jkunnen, M. de Red. isdat het bestuur dier vereeniging, na herhaald en dringend verzoek der leden, volstandig bleef weigeren zich te laten herbenoemen, en dat nu dit zelfde bestuur zich uit eigen beweging weer herkiesbaar stelt. Zouden nu die dringende redenen zoo opeens zijn uit den weg geruimd Of zouden ze nu er andere mannen zijn opgestaan en een nieuwe vereeniging hebben opgericht, om het werk, dat de eersten in den steek lieten, op te nemen en zoeken te verbeteren zouden ze nu zelf inzien dat ze wat roekeloos zijn geweest, en, in plaats van de uitgaven naar de kas te regelen, de kas naar de uitgaven hebben geregeld Zouden ze dit dan nu zelf willen verbeteren Wij hopen het laatste en wenschen, zoo de oude Uit Voorzorg" blijft bestaan, met het oude bestuur aan bet hoofd, dat ze dan voortaan voordeeliger zullen werken dan tot nu toe het geval was. Achtend, Een Lid der oude Uit Voorzorg Hiermede sluiten we het debat over de aange legenheden der kolenvereeniging »Uit Voorzorg". Vlissingen, 24 X '92. Aan den Middelburgschen Correspondent der Goesche Courant Mijnheer Het bericht, betreffende mijne benoeming in Z.- Afr., dat eenigen tijd geleden in enkele groote bla den voorkwam, werd door de Middelburgsche Courant terecht onjuist en voorbarig genoemd. Volgens mijne opvatting was het bovendien indiscreet. Of de Redactie der M. Ct. bij het cjualificeeren van dergelijke berichten en berichtgevers het oog had op U en op het door U in de G. Ct. geplaatste bericht, meen ik te mogen betwijfelen, tenzij het toeval mocht willen, dat gij tevens correspondent waart van bijv.de Nieuwe R. Ct. Na lezing van uw stuk, komt het me intusschen voor, dat de wenk door de Red. der M. Ct. aan HH. correspondenten gegeven omtrent den weg, dien deze behoorden te volgen, ook voor U zijn nut kon hebben. Hoogachtend Uw dr. J. F. HONDIUS. Leeraar M. O. Over deze onbeduidende quaestie sluiten wij het debat na onzerzijds opgemerkt te hebben dat dhr. H. evenals de M. Ct. verzuimt aan te wijzen, waarin de onjuistheid van het bedoeld© bericht is gelegen. Ook begrijpen wij niet, welke indiscretie er ligt in de vermelding dat iemand eene eervolle benoe ming in een vreemd land beeft verkregen, waarvan het publiek slechts kennis kan hekomen doordien de benoemde zelf het feit mededeelt. Alleen dan noemen wij de openlijke vermelding eener benoeming indiscreet, wanneer de betrokkene officiëus daarvan in kennis is gesteld en eene ofli- ciëele benoeming nog volgen moet en daarvoor een officiëel orgaan bestaat zooals in ons land de Staats courant. Of dit hier het geval Icon zijn, schijnt ons twijfelachtig, maar de M. Ct. zal wel weten, dat dergelijke indiscreties wel eens voorkomen. Red. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Heden zijn door den heer W. Pelle ten over staan van den notaris J. Lansen Croin, ten verzoeke van C. AUemekinders te Kwadendamme, publiek verkocht: lo. Woonhuis en erf te Hoedekenskerke, kadaster sectie A nummer 631, groot 0.06.50 H.A. kooper werd de heer H. J. Stieger te Goes, voor 5752o. woonhuis en erf te Hoedekenskerke, kadaster sectie A nummer 565, groot 0.02.45 H.A. kooper werd de heer A. Buteijn te Kwadendamme, voor 375 3o. een vijftiende gedeelte in de nalaten schap van Dignus De Winter, overleden te Hoede kenskerke den 11 April 1890kooper werd de heer C. Boonman te Kwadendamme, voor 12254o. een honderd vier-en-veertigste deel in de nalaten schap van Willem Remijn, overleden te Hoedekens kerke den 4 April 1878 kooper werd de heer W. Pelle te Goes, voor 12alles onverminderd 12*/2 pet. onkosten. Burgerlijke Stand van Goes van 24 tot 26 Oct. 1892. Getrouwd 26, Anton Samuel Jacobus Dekker, 23 j., jm., te Middelburg en Adriana Wilhelmina Vertregt, 26 j., jd., te Goes. Geboren 24, Johan, z. v. Dirk Yan de Visse en Anna Mackelina De Kok. Overleden 25, Johannes Cornelis Koens, 21 j., ongehuwd. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats Voorwerpen. Informatièn. 28 Oct., lerseke, Lettermateriaal, Pilaar. 28 Ieraeke, oesters, Hollmann. 31 - Driewegen, boomen, Pilaar. 1 Nov., Kapelle, wissen, Gallis Merens. 1 Goes, huizen en erven. Pilaar. 1 Goes, winkelhuis, V. d Kloes. 1 «V Goes, beestiaal enz., Pelle. 2 - Oud-Sabbinge, paarden enz., Hollmann. 3 Kapelle, wisschen, Pelle. 3 's Heer Hendriksk boomeu Pilaar. 4 Nieuwdorp, boomeu en varkens, Pilaar. 7 Krabbendijke, woonhuis. De Vos. 9 Baarland, boomen, Mr. Liebert. 10 's-IIeerenboek, boomen, De Ronde Bresseï. 10 Heinkenszand; boomen, De Ronde Bresser. 11 Rilland Batli, boomen, Prins. 12 's Heer Abtskei'ke, boomeu, Mulock Ilouiver. 14 Kloetinge, boomen, Mulock Houwer. 15 Goes, verp dijken, bouwland enz., Ontvanger Registratie. 16 - Hoedekenskerke, boomen, P. Overman. 17 Kapelle, boomen, De Ronde Bresser. 17 Kloetinge. boomen, De Ronde Bresser. 18 Kloetinge, boomen, P. Overman. 23 Kwadendamme, boomen, P. Overman. 23 Kwadendamme, boomen, Mulock Houwer. 24 Kattendijke eu Kloetinge, boomen, Mulock Houwer. 30 Heinkenszand, hofstede, De ltonde Bresser. 30 Kapelle, boomen, Gallis Merens. Kortgene, boomen, Roelof. 7 Dec Kapelle, bootneu eu kaphout, Gallis Merens. 14 Nisse, hofstede, De Ronde Bresser. Goes, hofstede, Pilaar. 1893, 1 Mrt. Baarsdorp, inspan, De Ronde Bresser. 2 Baarsdorp, meubelen, De Ronde Bresser. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Yoorm. Nam. 27 October 6.4 6.27 0.14 0.34 28 s> 6.53 7.23 0.57 1.23 29 8.1 8.34 1.53 2.31 30 9.30 10.16 3.4 4.— 31 10.56 11.33 4.46 5.26 1 November 0.1 6.3 6.31 2 0.27 0.49 6.57 7.19 Marktberichten. GOES, 25 October 1892. Bij geringea aanroer werden alle aitikelen tot genoteerde prijzen opgeruimd. per Hectoliter f 6,50 7,25 5,25 4,90 4,30 3,50 9,— 8>— 8,60 1,35 6,60 Oude TARWE per Hectoliter f 5,50 Nieuwe TARWE 6,75 Nieuwe ROGGE 4,90 WINTERGERST 4,60 ZOMERGERST 4,10 HAVER 3,— KOOKERWTEN 8,25 M ESTINGER VV TEN - 6.— BRUINE BOONEN - 7,75 WINTER-KOOLZAAD KARWIJZAAD BOTER per K.G. 1,30 EIEREN per 100 stuks 5,— ROTTERDAM, 24 October 1892. Tarwe. Hoewel de aanvoer niet groot was, kon alles tot de noteering niet worden opgeruimd, zoodat nog al wat on verkocht is gebleven. Jarige onveranderd. De beste f 6,75 a 7, goede en mindere f 6,50 a 6 Nieuwe flauw als voren. De beste f 7,50 a 8, goede en minders f7,25 a 5,50. Per 100 kilo f 8.50 a 9,50 voor betere en f7,50 a 8,25 voor mindere qual Canada-Tarwe onveranderd f 5,25 a 5,75. Rogge als voren f4,50 a 5,75. Gerst. Winter 10 ets lager. Per heet. f4 a 4,75 en per 100 kilo f7,60 Zomer onveranderd. Per liect. f4 a 4,60 en per 100 kilo f7 a 7,60 naar qual. C lie valier prijshoudend. Per heet. f4,50 a 5,60 Haver als voren. Per heet. f 3 a 4,25 en per 100 kilo f 7 a 8,30 naar deugd, I' aarde uboonen onveranderd Naar qual. f 6 a 6,50. Bruine Boonen met meer kooplust 25 ets. hooger. Naar qual. f 8 a 9. Witte Boonen waren makkelijker tot vorige prijzen te verkoopen. Naar deugd f7,50 a 8,75. Blauwe Erwten 25 ets hooger en daartoe grif op te ruimen. Kooksoort f8,75 a 9,25, niet-kokende 7,75 a 8,25. Koolzaad prijshoudend. Verkocht pariteit f9 per heet. Kanariezaad onveranderd. Naar qual f 11,50 a 12.75. Me el bericht. Vorige weck bleef de stemming vast bij matigen handel. lieden waren slechts weinig koopers ter markt en ging er daardoor weinig om. Zeeuwsche eieren f4,80 a 5,de 100 stuks. ROTTERDAM, 25 October 1892. Op de veemarkt waren heden aangevoerd500 vette runderen, 1607 magere dito, 526 vette- en graskalveren, 31 nuchtere kalveren, 367 biggen. Prijzen waren als volgtvette runderen le qual. 72 a c., 2e qual. 66 a o3e qual. 50 a 60 c., kalveren le qual. 95 a o., 2e qual. 85 a 90 e., schapen le qual. c., 2e qual. calles per kilo. varkens le qual. a c., 2e qual. c., 3e qual. clicht soort a c. per 1/1 kilo. Do prijzen der boter waren heden als volgt: le qual. f68, 2e qual. f64, Se qual. f60, per kilo 60 a 75 c. MEEKRAP-BERICHT van de makelaars Overgaauw Da Blaauw te Rotterdam. ROTTERDAM, 24 October 1892. Meekrap. Ruim aangeboden tot geheel onveranderd vaste prijzen, de kooplust was echter niet groot. Van Wortels werden diverse partijtjes geveild, vraagprijs f27 zonder afdoening. Noteering: Onber. f291/» a 30 Wortels f 26 a 26*/v Petroleum loco fC,55 E. Heden overleed na een lang doch geduldig lijden, na tijdig voorzien te zijn van de laatste H. Sacramenten der ster venden, mijn geliefde broeder JOHANNES CORNELIS KOENS, in den jeugdigen ouderdom van 21 jaren. De wed. N. C. VAN AGTEN Koens. Heden ontsliep zacht en kalm na een langdurig doch geduldig lijden onze geliefde pleegbroeder JOHANNES COR NELIS KOENS, in den jeugdigen leeftijd van 21 jaar. Zijn nagedachtenis zal steeds bij ons in dankbare herinnering blijven. De gezamenlijke Weezen. Goes, 25 October 1892. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht U kennis te geven, dat onze geliefde vader, behuwd- en grootvader ARNOUT WISSE, gisterenavond om 61/2 uren, na een ge duldig lijden, is overleden in den ouder dom van 77 jaren. lerseke, 24 Oct. 1892. Namens de kinderen en familie, JAN WISSE. Ieder, die iets te vorderen heeft van, of verschuldigd is aan den hoedel en de nalatenschap van wijlen den eerz. Hul). Cornelisse He Jongde te Borsele, gelieve daarvan opgave oi be taling te doen vóór of op 1 Novem ber a. s. ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal 1 2 uren, in de herberg van den heer Wa.gf.naau te lerseke, VBILEX KV VKItKOOl'KY: 100000 OESTERS van 4 tot 7 Centimeter, 100000 OESTERS boven den Rijksdaalder. EN DAARNA: 20000 K.G. Beestenpeen. Inlichtingen geeft dhr. I. SCHEELE. De Notaris PILAAR zal des voormiddags te 11 uren, te lerseke aan den put op perceel 5, vóór den Bu- renpolder, EENE PARTIJ en verdere benoodigd tot een Oester-Inventaris. Dagelijks te bezichtigen aan gemelden put. des namiddags te 12x/2 uren, zal dhr. Jan Van Zweden, aan zijne schuur in den Bergpad te Goes, publiek verkoopen 5 baatgevende Melk koeien, 3 Aanhoud- kalvers, 1 blauwen Hit, oud 12 jaar, 4000 Kilo Weihooi, 10000 Kilo Beestenpeën, Stroo- molen, Moesmaker, Fornuis, Koe- bak, Hand-karnmolen, Melkge- reedschappen enz. Information to bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. De Notaris PILAAR zal des voormiddags te 10 uren, onders-Ueer Hendrikskinderen, op de hofstede »Vrede- lust", waaronder 31 zeer zware van middeld 2 Meter omtrek.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 3