1892 N°. 126. Dinsdag 25 October. 79sle jaargang. LOTING RATIONALE MILITIE afsluiten van een gedeelte van den Molenweg Aziatische Cholera, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Vvroensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad angenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van De prijs der gewone advertentiön is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, advertentiën voor d uren op den dag der uitgave. GOESC Voor de tweede maal wordt bekend gemaakt dat de VOOR DE VOOR DEZE GEMEENTE door den heer Commissaris der Koningin is bepaald op MAAN DAG den 31 October 1892, des vcormiddags te negen uren, te Goe3, en dat die zal plaat» hebben iu de ZAAL BOVEN DE KOOPMANSBEURS. De militieplichtigen worden opgeroepen ten gestelden dage, ure en plaatse daarbij tegenwoordig te zijn, en redenen van vrijstelling hebbende wegens broederdieuat ol eenige wettige zoon, ter secretarie der gemeente daarvan opgaaf te doen, ten einde intijds de bewijzen en getuigschriften tot vrijstelling te kunnen aanvragen en opmaken. Goes, den 22 October 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan het Bestuur van het Waterschap «De Breede Watering bewesten Ierseke" vergunning verleend tot het tnsschen den Abbekinderschen Zandweg en heul no. 47 over de groote waterleiding in de gemeente Kloetinga op 28 en 29 October, doch alleen voor het 'verkeer met rij- en voertuigen en vee, bljjvende voor voetgangers het verkeer over den weg mogelijk. Gues, den 24 October 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, H A R T M A N. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat art. 8 van het K. B. van 4 September 1892 (Stbl, no. 215), tot vaststelling der buitengewone maatregelen ter afwending en ter wering der uitbreiding van de van af 20 October jl. niet meer zal worden toegepast n^et betrekking tot personen, komende uit Antwerpen, blijvende genoemd artikel van toepassing op personen, komende uit Rusland, Hamborg, Altona of Havre, zojdat ieder die een of meer zoodanige personen in zijne wo ning huisvest, verplicht is, onmiddellijk na aankomst van dien persoon of die personen en bij vertrek, met opgave van de plaats waarheen, daarvan kennis te geven aan den ondergeteekende. Evenzoo moet door ieder, in wiens woning een verdacht ziektegeval voorkomt, daarvan aan den ondergeteekende mede- deeling gedaan gworden Goes, den 24 October 1892. De Burgemeester vnn Goos, J. G. d W. HAMER. De bedrijfs- en beroepsbelasting. li. De tweede categorie belastingschuldigen omvat hen, die ook in de vermogensbelasting zijn aange slagen en dus f 13000 bezitten of meer. Deze worden in de bedrijfs- en beroepsbelasting aangeslagen als volgt Indien bet vermogen meer dan 200,000 be draagt, voor elke geheele som van 100 der zuivere baten 3,20. Zij, die in de vermogensbelasting naar een bedrag van f 200,000 of minder zijn aangeslagen, zijn verschuldigd 2 van elke geheele som van 100 hunner zuivere baten. Bedragen echter hunne zuivere baten, gevoegd bij vier ten honderd van hun belastbaar vermogen, meer dan ƒ8000, dan zijn zjj over dat meerdere nog ƒ1,20 van elke geheele som van ƒ100 verschuldigd. De memorie van toelichting zegt hiervan »De vermogensbelasting wordt geheven naar de waarde van Tiet vermogen zelfde bedrijfs- en be roepsbelasting daarentegen heeft inkomsten tot maat staf. Zullen deze beide belastingen zich bij elkan der aansluiten, zoo moet vaststaan, welk deel van een inkomen, dat èn uit vermogen èn uit arbeid voortvloeit, door de vermogensbelasting reeds is ge troffen. Een zeker rente-percentage moet worden aangenomen, uitdrukkende het (reeds) belaste ver- mogensinkomen. De minister heeft gemeend aan de waarheid het meest nabij te komen door dit rente-percentage op 4 te stellen. Met andere woordenwanneer een koopman of fabrikant ƒ100,000 in zijne zaak heeft belegd en hij verdient daarmede 10,000, zoo wordt uitgegaan van dit denkbeeld: die 10,000 zijn reeds ten be J rage van j 4000 getroffen door de vermo gensbelasting derhalve mag bij dit ontwerp slechts van belasting der overige ƒ6000 sprake zijn". De bedoeling van deze regeling is dus om te voorkomen dat het kapitaaldat reeds door de ver mogensbelasting getroffen wordt, nog eens in de bedrijfsbelasting zou vallen, voor zoover het voor bedrijf wordt aangewend; een alleszins billijke maat regel dus, waardoor alleen de ondememers-wmsf ge troffen wordt, nadat 4 pet. voor reeds op andere wijze belast kapitaal in de zaak is afgetrokken. Sg Voor deze categorie mag voor de berekening van den aanslag de bate niet met 400 verminderd worden. Zij betalen dus, bij een vermogen van minder dan 200000 van elke 100 zuivere bate 2 bedrijfsbelasting en daarenboven nog 1,20 van elke 100 als hunne baten meer dan 8000 bedragen. Die meer dan 200000 bezit, draagt in de bedrijfs belasting f 3,20 bij van elke 100 bate. Uit den aard der zaak is van deze categorie niet zulk eene bevattelijke voorstelling te geven als van die in ons vorig no. Toch zullen zij, die tot de tweede categorie behooren en eigen kapitaal in hunne zaken aanwenden, gemakkelijk hunne rekening kunnen maken. De Minister zegt ervan »Het was mijn doel te komen tot eene belasting der zuivere inkomsten uit arbeid en d§r zuivere onder nemerswinst boven de 4 percent, behoudens de noodig gekeurde vrijstellingen, die ook in de ver mogensbelasting niet ontbreken. Het begrip ♦onder nemerswinst" moge in de wetenschap gelijk ieder oeconomisch begrip tot veel verschil van meening aanleiding hebben gegevenvoor den man der practijk is het een volkomen klaar begrip. Geen koopman of fabrikant, die boek houdt, zal op de vraag, hoe veel in een gegeven jaar zijn winst boven 4 percent van zijn kapitaal bedroeg, het antwoord behoeven schuldig te blijven. Ook dan niet, wanneer het door hem aangewende kapitaal afwisselend is geweest. Dat iemand nu een groot, dan een kleiner deel van zijn eigen vermo gen in zijne zaken heeft belegd, komt gelijk van zelf spreekt in den regel slechts voor bij personen met vermogens van zekeren omvang. Wie een gering kapitaal heeft kan nooit iets daarvan missende afwisseling bestaat bij hem alleen in het bedrag der opgenomen gelden, der op hem loopende wissels. Doch wie met een groot kapitaal werkt, pleegt ook te zorgen voor eene goede boekhouding, en voor hem is het eene geringe moeite die boekhouding tot eene nauwkeurige renterekening uit te strekken. Zijn er associés, zoo is die rekening zelfs onmisbaar en ontbreekt zij dan ook nimmer. In één woord, het denkbeeld om naast de inkomsten uit vermogen de ondernemerswinst boven 4 percent van het aan gewende kapitaal te treffen, is een practisch zeer wel uitvoerbaar denkbeeld. Welke bezwaren bij de regeling der bedrijfs- en beroepsbelasting ook te overwinnen zijn, ten deze werden geene bezwaren gevoeld". Tot hiertoe behandelden wij de twee categorieën waarbij de tegenwoordige patentplichtigen onder onze lezers het meeste belang hebben. Er zijn echter nog andere categorieën, die in de belasting vallen, t. w. lo. Coöperatieve en andere vereenigingen, die 2 van elke geheele ƒ100 zuivere bate moeten betalen 2o. Naamlooze genootschappen, die 3,20 per 100 bate moeten opbrengen. Het komt den minister voor dat geen voldoende grond bestaat om coöperatieve en onderlinge ver eenigingen van belasting vrij te stellen. Wat door coöperatieve verbruiksvereenigingen aan de verbrui kers wordt uitgekeerd, is de winst op het door de leden verbruikte en o]) den verkoop aan niet leden, welke anders door den winkelier wordt genoten. En in beide opzichten bestaat geen redelijke grond om deze winst niet evenzeer te belasten als die van den winkelier. Naar zijne meening moeten deze winsten, gelijk staande met die welke by naamlooze vennootschappen aan de aandeelhouders komen, bij coöperatieve en onderlinge genootschappen evenzeer belast worden. Ook sociëteiten en andere dergelijke vereenigingen tot gezellig verkoer worden aan de belasting onder worpen. Als zuivere baten van dezen worden aangemerkt de contributiën, intreegelden en ontvangsten wegens de levering van eet- en drinkwaren en het verschaffen van uitspanning aan leden of geïntroduceerden, een en ander voor zoover dit te pas komt na aftrek van de uitgaven voor rente ad 4 ten honderd van het aan de deelhebbers toebehoorend in de vereeniging aangewend kapitaal en voor de kosten van onder houd en herstelling van gebouwen, machinerieën, ge reedschappen, als anderszins, voor zoover niet be streden uit daarvoor bestemde fondsen, onverminderd den aanslag van den pachter, kastelein of buffethouder voor zijne winst uit dien hoofde. De sociëteiten zjjn aan het hoogste recht, ƒ3,20 per 100 bate, onderworpen. (Van vele dier ver eenigingen zal de opbrengst der belasting echter wel niet groot zijn In ons volgend nommer behandelen wij in de eerste plaats de belasting ten opzichte van ambte naren enz. Wordt vervolgd Het lot der nieuwe kieswet. Een occasional" correspondent van deZwolsclie Ct. meent te weten, dat lang niet alle liberale leden der Tweede Kamer meegaan met het ontwerp-kieswet. Een deel hunner is met een groote uitbreiding van kiesrecht warm ingenomeneen ander deel is fel daartegen gekanteen derde fractie zal zonder geestdrift volgen. Zonder steun van de rechterzijde zal niet licht een meerderheid voor de nieuwe kieswet te ver krijgen zijn. De katholieken gevoelen geenerlei be hoefte aan nieuwe kiezers. Wat de anti-revolutionairen betreft, deze worden geslingerd tusschen dr. Kuyper en de conservatieve elementen in hun midden. Aanneming der wets ontwerpen wordt door den eerstgenoemde, verwerping door de laatstgenoemden aangeraden. Een feit is het, dat de leider der anti-revolutio nairen buiten de Kamer, zoo dikwijls zijn advies in strijd is met de bedoelingen der conservatieve geest verwanten in de Kamer, het onderspit pleegt te delven. Vijf of zes stemmen in den geest van dr. Kuyper zullen eventueel denkelijk onvoldoende zijn om de nieuwe kieswet te redden. Tot de anti-revolutionairen moet men tegenwoor dig ook dr. Schaepman en zijn vrienden rekenen zij zullen wel dezelfde gedragslijn als de meerderheid der anti-revolutionairen volgen. Aan pogingen, om de wetsontwerpen te amen- deeren, zal het zeker niet ontbreken. Er zijn wijzi gingen denkbaar, die bet stelsel niet aantasten. Vermoedelijk zullen de oud-liberalen echter verder willen gaan en den census, met of zonder het capa citeitenstelsel daarnevens, onder den eenen of anderen vorm willen herstellen. Dergelijke pogingen bieden echter weinig kans van slagen, daar zij ongetwijfeld bij minister Tak en den linkervleugel der liberalen onverzettelijken tegenstand en bij de rechterzijde der Kamer geen sympathie zullen vinden. Vooralsnog schijnt het lot der wetsontwerpen om het zacht uit te drukken, derhalve hoogst onzeker. Onnoodig is het te zeggen, dat in de gezindheid der politieke fractiën tot het laatste oogenblik toe verandering kan komen. De stemming over de ver mogensbelasting heeft daarvan nog onlangs een tref fend voorbeeld opgeleverd. Valt de eerste der wetten, zoo volgt vermoedelijk een ontbinding der Tweede Kamer. Brengt deze geen aanmerkelijke wijziging in de samenstelling der Kamer, zoo zal het ministerie TakVan Tien hoven wel dienen te worden vervangen door een kabinet* dat met den steun van oud-liberalen en Katholieken tracht te regeeren. Hoe dat kabinet zal zijn samengesteld, is onmogelijk te gissen de heer Heemskerk geraakt langzamerhand te zeer op jaren, om nog op zulk een avontuur uit te gaan. In elk geval zal het bestuur van een dergelijk ka binet een tijdvak zijn van stilstand op wetgevend gebied, met toenemende socialistische agitatie. De zelfde gevaren, die men van het uitgebreid kiesrecht vreest, zijn dus met veel meer waarschijnlijkheid van verwerping der wetsontwerpen te wachten. Wellicht en dit ware de beste uitkomst zullen de meeste oud-liberalen ten slotte door deze over weging en door het besef der groote verantwoor delijkheid, die zij door verwerping zouden aanvaarden, worden bewogen om te berusten in een hervorming, die zij toch slechts gedurende eenige jaren kunnen tegenhouden, maar niet duurzaam kunnen verijdelen". GOES, 24 October 1892. Bij Kon. besluit van 20 dezer zijn in Zeeland benoemd in den militieraad voor de lichting der Na tionale Militie van 1893, tot voorzitter P. J. F. Van Voorst Vader, lid der Prov. Staten plaatsvervanger mr. C. Lucasse, idemlid dr. A. Van der Swalme, plaatsvervanger mr. A. P. Snouck Hurgronje, beiden lid van den gemeenteraad te Middelburg, Op 26 dezer wordt te St. Jansteen een rijkstelegraafkantoor, ingericht met telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. Dit kantoor blijft op Zon- en feestdagen gesloten en zal op werkdagen open zijn van 8 tot 11 uren voor- en van 4 tot 6l/2 uur namiddags (spoortijd). Het vervoer door de Nederlandsch-Amerikaan- sche Stoomvaart-Maatschappij van tusschen- deks-passagiers, voor zooverre zij onder eene der volgende rubrieken kunnen worden gerangschikt, is Zaterdag met het S.S. Spaarndam" hervat lo. Amerikaansche burgers 2o. Personen, die be wijzen kunnen, reeds in Amerika te hebben gewoond i 3o. Personen, voorzien van vóór 1 September in Amerika gekochte retour- of vrijbiljetten (Prepaids) 4o. Personen, die vóór 1 September voor hunnen overtocht hebben gecontracteerd en vóór dien tijd zijn aangemeld5o. Gezinnen, waarvan het hoofd reeds in Amerika woonachtig is. De anti-rev. Kamer-club heeft Vrijdag een telegram met gelukwensch gezonden aan den heer Keuchenius, die zijn 70sten geboortedag te Londen herdacht. De gemeenteraad van Kolijnspïaat heeft besloten aan J. Van do Voorde eene jaarlijksche subsidie van f 25 te verleenen en zulks tot wederopzeggens toe, onder voorwaarde dat ook andere belanghebbende gemeenten en de provincie eene subsidie toestaan tot bet in stand houden van den omnibusdienst WolfertsdijkGoes v. v. (M. Ct.) Men meldt aan de N. E. Ct. uit Hansweerd De quarantaine-maatregelen worden hier nog streng gehandhaafd. Ook verdachte schepen uit Antwerpen blijven onder bewaking. De barak heeft na de twee patiënten geen zieken opgenomen. De houten keet (afgedankt telegraafkantoor) staat echter in de onmiddellijke nabijheid van al de amb tenaarswoningen en daar het schijnt dat men er een ontsmettingsoven aan wil toevoegen, ware het nu een geschikte tijd om dat leege gebouw voor verdere diensten op eene andere plaats te zetten. Ondanks het zeer ongunstige weder waren Zaterdag H.H. M.M. de Koningin en de Re en t e s naar Amsterdam gekomen om de plechtig- eid van de tewaterlating van Hr. Ms. stoomschip Koningin Wilhelmina der Nederlanden bij te wonen. De Koninginnen werden, na ontvangst aan het station, aan het Admiraalshuis door den Minister van Marine en den kommandant ontvangen. De Re gentes was in 't zwart, de Koningin in een marine toiletje met pet, dat H.M. allerliefst kleedde. De Koninginnen werden lnide toegejuicht. Alle Ministers, behalve die van Justitie en Koloniën, waren aanwezig, zoomede vele andere autoriteiten. De muziek der marine speelde het Wilhelmus bij de komst dei- Koninginnen, daarna bet Zilverenvlootlied en andere muziekstukken. Op de tribune, met luid gejubel begroet, werden de Koninginnen door den Minister en den kommandant ingelicht en werd aan de Koningin een klein model van het schip met helling aange boden dat door vernuftige constructie kan aüoopen. Terwijl de stutbalken werden weggenomen, had de voorstelling der autoriteiten plaats. De Minister van Marine bood vervolgens een prachtig bijltje van van zilver, met gouden kroon en geëmailleerde naamcijfers gemonteerd, in smaakvol kistje met in scriptie aan, en sprak zijn dank uit voor de komst der Vorstinnen, een bewijs van belangstelling in de Marine, voor wie deze dag onvergetelijk blijven zou. De Minister verzocht daarop de Koningin door het loshakken van een touwtje iu verbinding met de laatste bevestiging van het schip dit te doen afloopen. Met een Hinken hak deed de Koningin dit en op hetzelfde oogenblik begon 't schip te bewegen. Onder de tonen van bet oud-Wilhelmus en een daverend gejuich liep het schip zeer statig te 4 uur af. De Minister betuigde nogmaals zijn dank en nadat champagne en gebakjes waren aangeboden, verlieten de Vorstinnen onder geestdriftvolle toejuichingen de Werf om door de afgezette straten (de Kattenburger straat was door de jongens van het wachtschip af gezet) naar het station te gaan. In de Gemeentestem wordt de vraag besproken of de gereformeerde kerken, ontstaan uit de samenvloeiing van de Christ, geref. kerk (de zoogen. afgescheidenen) en de Nederd. geref. (de zoog. doleerenden), rechtspersoonlijkheid be zitten. De Christ, ger. kerk werd geacht rechtspersoon lijkheid te bezitten, daar zij reeds vóór de wot van 22 April 1855 bestond. De Ned. geref. kerk echter stond niet als kerkgenootschap bij de regeering be kend en zou naar de meening der regeering toch. nog geen burgerlijke handelingen hebben kunnen verrichten, zonder krachtens de wet van 1855 rechts persoonlijkheid te hebben verkregen. Voor en namens deze kerk ageerden als burgerlijke lichamen overal de kerkelijke kassen", te wier namen dan ook de eigendommen dier kerken stonden ingeschreven. Hoe zal nu de toestand worden Het blad beant woordt deze vraag aldusDe als vereeniging wettig bestaande Christ, ger. kerk is met de als vereeniging niet bekende Nederd. geref. kerk samengevloeid in eenzelfde kerkverband" en vormt nu de geref. kerk. Noch de Christ, geref. kerk, noch de Nederd. geref. kerk blijft als zoodanig onveranderd bestaande eene is niet in de andere opgegaan, maar uit da

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1