1892 N°. 125. Zaterdag 22 October. 79sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Pips per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad ang enomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending' van advertentïën vóór 8 uren op den De prijs der gewone advertentïën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. dag: der uitgave. De bedrijfs- en beroepsbelasting. Uit het bereids in andere bladen verschenen en door ons in ons no. van Donderdag 20 October overgenomen overzicht zal voor velen wèl de alge- meene strekking van het bovenbedoelde ontwerp gebleken, doch tevens menige vraag van direct prak- tiscben aard gerezen zijn omtrent het bedrag zelf der belasting. Wij willen trachten onzen lezers daar omtrent in te lichten. Voorop sta, dat het patentrecht wordt a{geschaft. Dit zal voor menigen kleinen winkelier eene ware verademing zijnWij behoeven hierover niet uitte- weiden, want de ongelijkmatige druk dezer belasting, inzonderheid voor de kleine bedrijven, is herhaaldelijk bewezen, terwijl zij voor de grootere wèl rekening hield met bet debiet maai minder met dt winst. Het nieuwe belastingvoorstel nu houdt alleen met de laatste rekening en berust dus op een gezonden, tevens billijken, grondslag. Het onderscheidt twee categorieën van belastingschuldigen: zij die niet en zij die wèl in de vermogensbelasting zijn aangeslagen. Gelijk men weet wordt iemand, die geen 13000 bezit, niet in de vermogensbelasting aangeslagen. Dazen vormen dus de eerste categorie van htn, die in de beroeps- en bedrijfsbelasting worden aange slagen. En van dezen worden van de belasting geheel vrijgesteld zij, wier zuivere baten minder dan f 600 ledragen. Niet langer zal dus van allerlei kleine be drijven en neringen belasting worden geheven. De belasting begint eerst als de zuivere baten 600 bedragen. En dan wordt bet volgende tarief toe- gepast betaald. Van 600 zuivere bate wordt 1 z> 640 2 680 3 720 4 760 5 T> 800 6 J> 840 7 880 3> S 920 9 960 10 1000 11 1040 12 e 1080 13 9 1120 14 T> 1160 15 1200 16 Boven de ƒ1200 zuivere bate treedt eene andere regeling in. Dan wordt tot en met 2000 slechts 400 van de belasting vrijgesteld en betaalt men f 1 van elke volle ƒ50, waarmede de bate bedoelde f 400 overschrijdt. Iemand dus, die 1250 zuivere bate uit' zijne zaak trekt, betaalt van f 850 één gulden van iedere ƒ50, dus ƒ17. Iemand, dio 1500 verdient, betaalt van 1100 dus 22. Die f 2000 zuiver uit zijne zaak trekt, betaalt van 1600 dus ƒ32. De tusschenliggende bedragen zijn gemakkelijk door ieder voor zich uit te rekenen. Men behoeft slechts 400 af te trekken en van het overschietende f 1 van iedere f 50 te berekenen. Dat is bet bedrag der belasting dat in de plaats van het patentrecht treedt. Wanneer de zuivere bate uit^het bedrijf meer dan 2000 bedraagt, treedt weder eene andere bereke ning in. Van 2000 tot en met 8000 wordt ook eerst 400 vrijgesteld, maar dan wordt 2 van iedere 100 geheven. Die dus 2100 verdient be taalt van 1700 twee gulden per honderd 34 die j 2500 winst behaalt j 42. Die J 4000 verdient betaalt 72 enz. Die ƒ8000 zuivere bate heeft, be taalt 152. Bedraagt de winst meer dan 8000, zoo is ver schuldigd eene vaste som van 152 en 3,20 voor elke geheele som. van 100, waarmede de zuivere baten het bedrag van 8000 te boven gaan. f Wordt vervolgd.) GOES, 21 October 1892. In dit nommer vinden onze lezers uit Goes eene advertentie, waarbij wordt aangekondigd, dat de beer B. P. Huurman uit 's Gravenhage alhier a. s. Woensdag in de Prins van Oranje eene lezing zal komen houden. De aanleiding daartoe is gelegen in het voornemen van een paar hooggeachte inge zetenen om te trachten alhier eene vereeniging voor werkverschaffing te stichten, gelijk die te Middelburg en elders beBtaat en uitnemend werkt. De heer Huurman nu zal over de werking van «ene dergelijke vereeniging vele bijzonderheden mede- deelen en we wekken daarom allen, inzonderheid de meergegoeden op, zijne voordracht bij te wonen, omdat, wanneer de bedoelde vereeniging hier mocht worden opgericht, dan hun in de eerste plaats steun zal worden gevraagd. Aan de oproeping van het voorloopig bestuur, dat onmiddellijk na de ontbinding van de Kolen- vereeniging »Uit Voorzorg" Maandagavond in »d9 Prins van Oranje" benoemd werd, had een vijf-en- zeventigtal personen gehoor gegeven, die gisteravond in het lokaal in de Wijngaardstraat bijeen kwamen teneinde eene nieuwe vereeniging in het leven te roepen. De heer S. Van der Peijl, die door het voorloopig bestuur aangewezen was om als voorzitter te fun- geeren, wees er in de eerste plaats op dat, nu »Uit Voorzorg" ontbonden was, het zeer wenschelijk was dat eene nieuwe kolenvereenigingin het leven geroepen werd. Zuinig overleg bij het doen van uitgaven voor onkosten, de tijd wanneer en de wijze waarop steenkolen ingekocht moeten worden zijn eerste vereischten om zulk eene vereeniging in de goede richting te sturen. Voor ieder, maar voor den werkman in 't bijzon der is het van het grootste belang dat hij tegen den winter zich op eene gemakkelijke en voordeelige wijze van kolen kan voorzien door wekelijks eene bijdrage te storten. Daarop werd het door het voorloopig bestuur ontworpen concept-reglement voorgelezen en arti- kelsgewijze behandeld, na enkele kleine wijzigin gen, de redactie betreffende, in zijn geheel aan genomen. 73 personen traden staande de vergadering als leden toe. Tot leden van een definitief bestuur wer den gekozen dhrn.S. V. d. Peijl, C. Laban, P De Jonge Jz., A. P. L. Spuijbroek en L. B. Mudde. De Staatscourant van gisteren bevat de wet op de vermogensbelasting; die van heden de wet tot verhooging van den accijns op het ge distilleerd en die tot verlaging van den accijns op het zout, allen in werking tredend© op 1 Mei 1893. Mr. L. W. C. IC e u c h e n i u s viert heden zijn 70sten verjaardag. De Haagscke correspondent van de Prov. Gro ninger Ct. schrijft: Waar vindt men meer trekvogels dan in een hof stad Een dier trekvogels is ook het kamerlid Van N u n e n die weder naar Indië reist, om er zijn loopbaan als koloniaal ambtenaar voort te zetten. Waaromvragen velen, want de heer Van Nunen was op het Binnenhof een coryphee zijner partij. Van het eerste oogenblik af toonde zich dit katho lieke lid een vlug, gemakkelijk, aangenaam spreker, die de zaken, waarover hij zijn meening deed hooren, grondig kende en helder uiteenzette. Als de heer Van Nunen het woord vroeg, was hij zeker van een aandachtig gehoorhij trok volk, en dat zegt zeer veel op het Binnenhof. Daarbij was hij geen partij man tot in het uiterste, en gaf de verstandige denker zijn stem aan wetten, die hij in het algemeen belang noodwendig achtte. Van Nunen's loopbaan op het Binnenhof is dan ook zeker nog niet geëindigd, maar eenvoudig on derbroken. Men mompelt hier, dat de directeur van het binnenlandsch bestuur Rovers met Maart a. s. naar het vaderland terugkeert. Diens plaats zou dan door een lid der Indische Rekenkamer worden vervuld, terwijl de zetel in laatstgenoemd college ter beschikking van den heer Van Nunen zou gesteld worden. Zeker zou zulk een betrekking den heer Van Nunen nog beter geschikt maken, om later, na aanneming van de nieuwe Kieswet, die wel eens een meerderheid aan de anti-liberale partij zou kun nen brengen, als minister van Koloniën op te treden. Vroeg of laat is dat toch stellig 's mans bestemming een Indische ambtenaar, die in hooge mate de gave des woords bezit en de sluipgangen van het poli tieke Binnenhof door-en-door kent zulk een man is geroepen, in het Glazen Huis op het Plein de portefeuille te aanvaarden. De schrijver der »Haagsche Kroniek" in de N. Gron. Ct. deelt het volgende rnedo: Een ooggetuige verhaalde mij dat bij de schitte rende feesten te Weimar onze Vorstinnen en vooral ons jonge Koninginnetje »das reizende Kind" zooals iedereen haar noemde, het voornaamste voorwerp der algemeene vereering waren geweest. Zoowel aan 't hof als in het schoone residentiestadje was men vol attenties voor haar. Het Groothertoge lijke paar en het gansche hof, maar oek de Duitsche Keizer en de overige vorsten schenen zich te be ijveren om Koningin Wilhelmina aangenaam te zijn. Zij had dan ook veel pret met de kinderen van den Prins van Reuss vooral en nu en dan met een ge zelschap van jongedames en jongeheeren. Des avonds was zij steeds moede van het spelen. Alleen vond zij, »dat die Duitsche jongens zoo vreeselijk wild waren." Onze Koningin-Regentes heeft door haar voor treffelijke eigenschappen niet minder aller harten veroverd. 'Men heeft als iets nieuws gemeld, dat H. M. voor liet eerst het kleed der rouwe had afgelegd en bij de feesten in 't wit (met paarlen getooid) verschenen was. Dit is onjuist. Door iemand uit Hr. Ms. naaste omgeving werd mij verzekerd, dat Koningin Emma' reeds een paar malen op Soestdijk - o. a. op haar verjaardag en dien van Koningin Wilhelmina het sombere zwart voor een enkelen dag had afgelegd. In December zal de rouwfcijd - naar 't uiterlijk voorgoed voorbij zijn en vermoedelijk zal men H. M. dan weder in grijze en andere lichte rouwkleeren zien verschijnen op hoffeesten, in opera en concerten. De Neder 1. vereeniging tot af schaffing van sterkedrank gaf gisteren ter eere van haar vijftigjarig bestaan een feestnom- mer uit van haar orgaan De Volksvriend. Het eerelid der vereeniging C. S. Adama van Scheltema is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw en de voorzitter van het hoofd bestuur E. J. W. Koch tot ridder ia de orde van Oranje-Nassau. De Haagsclie Ct. heeft een, in Nederland, nieu wen weg ingeslagen om voor de aanstaande ver kiezingen van den Haagschen gemeenteraad c a n d i- daten te stellen. Ieder geabonneerde van het blad ontvangt een formulier, waarop hij drie namen mag zetten van mensehen die hij voor het aanvullen van 't lidmaatschap het meest geschikt acht. De personen, die het grootste aantal stemmen op zich vereenigen,worden tot de candidaten der Haagsclie Ct. gekozen. Dit is dus een niet-officiëele verkiezing vóór de officiëele Het comité voor dePortugeesche fond- se n te Parijs heeft eenen brief medegedeeld, waarin de ontvangst van nieuwe instruction van de Portu- geesche regeering wordt medegedeeld. Deze bevesti gen, dat de coupons in drieën zullen worden betaald, maar alleen op borderellen, de volgende verklaring bevattendede eigenaar verklaart bij het ontvangen van het derde der winst dezer coupons, dat hij zijne rechten voor de twee andere derden handhaaft. Volgens het Journal de Bruxélles is het kapi taal er voor gevonden en is hst nu zeker, dat er eene tentoonstelling zal worden gehouden, tegelijk te Brussel en te Antwerpen, verbonden door een electrische spoor. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren zijn bij de behandeling der wet op het Nederlanderschap de overgangsbe palingen aangenomen met een wijziging door de regeering ten aanzien van inlanders daarin gebracht. De termijn van inwerkingtreding is bepaald op 1 Juli 1893. Dinsdag 11/2 uur eindstemming. Aangevangen is het debat over de internationale overeenkomst tot bescherming van den industriëelen eigendom. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde kerk. Zondag 23 October 's voor middags half elf ds. J. Bruinwold Riedel van Amsterdam. Prof. M. Noordtzij, van de Theol. schoolste Kampen heeft Woensdag den dag herdacht, waarop hij vóór 25 jaren het predikambt aanvaardde. Acte-examens gymnastiek in Zeeland 20 Oc tober. Geëxamineerd 6 heeren en 6 dames, toegelaten 5 heeren en 4 dames, nl. dhrn. L. J. De Vries, L. J. M. Van Meerbeek, K. H. Visscher, allen van Middel burg, W. J. Van Nieuwenhuize van Krabbendijke en P. Minderhoud van Borseleen de dames P. W. H. Van Nieuwkuik geb. Gasille van Vlissingen, W. G. Deibei van Middelburg, L. M. Van Gorcum van Nieuwdorp en F. Siebenga van Aardenburg. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld: J. V., 28 j., te Hans- weard, wegens overtreding der drankwet en belee- diging van een ambtenaar, tot 8 en 3 of 6 en 3 dagen; C. C., 47 j., te Wolfertsdijk, wegens mishandeling, tot ƒ5 of 5 dagen; J. W, P., 22 j. en M. J. v. S., 24 j., te Ierseke, wegens mishan deling, de le tot 14 de 2e tot 7 dagen gevangenis straf A. v. Z., 30 j., te Heinkenszand, wegens mishandeling, tot 5 of 5 dagen. In zake: le 0. M., 18 j., 2e C. P., 17 j., beiden te 's-Heer Arendskerke, appellanten van een vonnis van het kantongerecht te Goes dd. 18 Juli 1892 waarbij zij wegens overtreding der jachtwet zijn ver oordeeld tot 2maal 5 boete ieder, is het in eersten aanleg gewezen vonnis vernietigd en opnieuw recht doende zijn beklaagden veroordeeld tot dezelfde straffen. Vrijgesproken werd: C. C., 18 j., te Krabbendijke, beklaagd van oplichterij. Boekaankondiging. Wij ontvingen ter aankondiging de wet van 27 Sept 1892 (St.bl. no. 223) tot heffing eener vermogensbelasting met aanteekeningen, door P. H. Jordens, commies ter Prov. griffie van Overijssel, uitgave van W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle. ^Het boekje is in de bekende Schuurmans-editie uitgegeven en geeft in zijne aanteekeningen weder een goede leiddraad bij de bestudeering der bedoelde wet. De prijs is slechts 0,25 en ongetwijfeld zal het boekje zijn weg bij allen, die met deze nieuwe wet te maken hebben, wel vinden. Gemengde Berichten. Ofschoon wij over de redding van den Hilver- sumschen werkman Tilburgs uit een ingestorten put, waarin hij 56 uren bedolven bleef, reeds tal van bijzonderheden mededeelden, meenen wij toch onzen lezers geen ondienst te doen met nog het volgende over de laatste oogenblikken der redding over te nemen uit De Gooi- en Eemlanderèn om de leven digheid van het verhaal èn wijl dit nog eenige niet bekende bijzonderheden mededeelt. Het luidt aldus Het beslissend oogenblik naderde. De onvermoeide Van Reeneu had met de uiterste voorzorg de duigen, die zich om en boven het hoofd van Tilburgs welf den, gedeeltelijk verruimd, gedeeltelijk want dat was noodzakelijk gestut: het benedenlichaam ontgraven tot de knieën. Nogmaals daalde de heer Nieuwenhuijsen af. Het nu weer milder toevloeiend zand deed hem de noodzakelijkheid inzien, dat het uiterste beproefd moest worden. Elke seconde uitstel kon noodlottig zijn! Van Reenen bond Tilburgs daarop een zeel of gordel, welwillend door den heer Scholten be schikbaar gesteld, om het lichaamhet touw van de lier werd onder hen gebracht, ende poging mislukteDe gordel brakde ongelukkige zat te vast geklemd! Toch kon en mocht niet meer ont graven worden de toestand van den put was zóo, dat het reeds ruimer toevloeiend zand het ergste voor den te redden ongelukkige en den redder deed vreezen. Doch Van Reenen gaf den moed niet op. In het aanschijn van den bun beiden aangrijnzenden dood bracht hij hier nog duigen, daar nog stutten aan, om het zand tegen te houden, wond Tilburgs de inmiddels in den put afgelaten lakens om het lichaam, verbond opnieuw het touw van de lier de mannen draaidenen weder mislukte de poging. Thans trad een oogenblik in van den hoogsten nood. De ongelukkige, radeloos van angst, nu het oogen blik der redding nabij scheen, en in het volle be wustzijn van den hachelijken toestand, begon met de handen het zand los te wroeten, dat hem boven en achter het hoofd hing. Op de smeekbede van Van Reenen liet de rampzalige niet af, noch op de drin gende verzoeken van zijn baas, den heer H. Nieu wenhuijsen. Het ijzige bevel klonk in den put»Bind hem de handen 1" Groote Godmoest het zoo ver komen Hartverscheurend was de blik, dien de on gelukkige, het hoofd wendend, naar boven sloeg, en zijn van angst en kommer getuigende vraag »Moet ge me hier nu nog laten binden, baas?" zij sneed allen door de ziel. Door leed en hartzeer overmand, verlieten eenige der naaste toeschouwers, onder welke de heer H. Nieuwenhuijsen, den put. Maar in deze stonde van ijzingwekkend gevaar trad do eerw. geestelijke, kapelaan Van den Oever, naar den rand des afgronds en vermaande dtii diep rampzalige tot kalmte. Het mocht gehoor vinden En toen volvoerde Van Reenen zijn grootste helden feit het moest erop of eronderHij stak zijn been onder het lichaam van Tilburgs door, wond om lichaam en voet kruiselings het reddende touw, klemde Tilburgs aan zich vast, en, en daar klonk het bevel: Halen!" De krachten der vier mannen schoten te koit. De spanning steeg tot het uiterste. Hulp aan de lierkreet men, en dadelijk vlogen twee personen, onder wie de eerw. heer Vau den Oever toe. Met de vereende krachten van zes man nen werd een geweldigen ruk op gevaar af mis schien, dat de beenen van den ongelukkige van het lichaam zouden worden gescheiden beproefd en God lof! het was gelukt. De redder steeg met den geredde omhoogEen duizendvoudig hoera klonk door de luchtuit veler oog welde een traan van innige dankbaarheid. Wij wagen het niet het enthousiasme te beschrijven, dat ieder in dat plechtig verheven oogenblik bezielde, en dat Van Reenen nog noodlottig had kunnen woi>

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1