en ui Openbare Verkooping. op Woensdag 26 October 1892, i. Een Woonhuis en Erf, Een Woonhuis en Erf, de Meubilaire Goederen. Vrijdag 28 October 1892, verkoopen: Zeeften MATERIALEN, De Maastrichtsche Hypotheekbank Woensdag 26 October 1892, verkoopen: eene partij verkoopen: WINKELHUIS, Twee Huizen en Erven, 3. Een Huis en Erf, WinkelhuisenErf, VERPACHTING BOVENHUIS. Electrische tramways en electrisch licht toonen dat men daar op de hoogte der beschaving staat. De electrische tramwy zal het volgende jaar door getrokken worden tot aan 't wereldberoemde Yellow Stone Park. Dit laatste doet ons niet alleen denken aan na tuurschoon en de wonderen der schepping daar aanwezig, maar als 't vorige wijst 't op eene hooge mate van ontwikkeling. Behalve de gewone en be kende landbo uwmachines zag ik er eene stoomploeg, die 12 voren tegelijk omploegde. De natuur is in de bergen en valleien wonder schoon en die 't niet alleen om rijk worden, maar ook om natuurschoon en genot te doen is, zal daar niet teleurgesteld worden. Nadat ik eerst bij de Amerikanen om inlichtingen was geweest, kwam ik ook bij de zich daar nieuw gevestigde Hollanders. Voor zooverre zij met't land- bouwen in 't voorjaar niet te laat begonnen waren, beloofde hun arbeid goed beloond te worden. De knechten, die in Iowa bij de farmers ds. 20 in de maand verdienen, krijgen daar ds. 40. De arbeiders ds. 2 daags, de dienstmeiden ds. 25 in de maand, de waschvrouw ds. 2 daags, en zoo verbouwt en ver dient elk daar het dubbele wat men in 't overige van Amerika verkrijgt. Geen wonder, dat al de Hollanders, die ik sprak, zeer voldaan waren en hoog ingenomen met hunne nieuwe landen, omgeving en verdiensten. Hoe kan 't anders Zulke opbrengsten, prijzen verdiensten, een gematigd klimaat bij zomer en winterEen oogst van gemiddeld 30 bushels 't eerste jaar op de zode Het is niet andersde Hollandsche kolonie in Montana is eene oase in de woestijn Dat wil zeggen, zij spant boven alle Hollandsche kolonies, die ik gezien heb in Amerika, de kroon, in vette landen, dubbele opbrengsten en hooger prijzen. Maar moet er ook nog een »maar" achteraan komen, zult gij denken mijn lezers Ja, er komt een »maar", en een zeer leelijke ook. »Maar" zoo vragen mij vrienden en bekenden, bij mond en brieven, »gij hebt in de Hope en de Grondwet zulk een goed getuigenis gegeven van de Hollandsche kolonie in de valleien van Montana, maar weet gij wel, dat anderen, die daar geweest zijn, er zoo slecht van getuigen, en dat zij ds. A. Wormser aan de kaak stellen Zeer zeker weet ik dat. Mijn antwoord in dezen is, dat ik nooit te voren met ds. A. Wormser in betrekking heb gestaan of met hem gecorrespondeerd heb, ook niet met een der zijnen, en nooit te voren iets hoegenaamd met die kolonie had te doen Mijn eerste en eenigste correspondentie met ds. A. Wormser was juist voor ik op reis ging met vacantie naar de Pacific Coast, etc. en bestond in de vraag of ds. Deunink daar ook in Bozeman woonde en dat ik hem op mijne terugreis wilde zien. Hoe of het nu mogelijk is dat die Hollandsche heertjes en die man van Iowa zoo over ds. A. Wormser en zoo over het land en 't klimaat kunnen schrijven, kan ik niet ten volle begrijpen. Maar ik denkhet is er juist mede gelegen als met Mozes en ds. Van Kaalte. De leiders zjjn niet begrepen en velen hun keren weer terug naar 't land vanwaar zij kwamen, al is 't beloofde land ook beter. Die heertjes waren de rechte personen niet om land te koopen en te bouwen en het schijnt die man in Iowa ook niet. Maar al zijn er nu ook tien van de twaalf ver spieders, die zeggen dat Kanafin, of Mozes, of Van Kaalte, of Wormser, of Michigan, of Wisconsin, of Iowa, of Montana niet deugen, dat beteekent niet dat zij geljjk hebben. Wij weten wel beter en God is goed, en Zijne leiders en al die vette landen, die Hij ons gegeven heeft zijn ook goed. Ieder, die 't weten wil, kan nu de zware, puike, blanke granen zien die er gegroeid zijn en dat doet al de onzinnige tegenspraak te niet. Die schrijvers, die Montana weg smijten in hunne brieven, zijn te Rome geweest en zij hebben den Paus niet gezien. Zij hebben geschreven en zijn er weggegaan, eer de oogst er rijp en goed onderweg was. De vele regens, die er daar evenals overal elders, dit voorjaar zoo- overvloedig waren, maakte,dat het klimaat voor 't gewone werk en alles later was dan gewoonlijk. Maar er zijn personen, wier namen onder die brieven staan tegen Montana, die zeggen, »wij hebben ze niet geteekend", die zeggen, »wij zijn door een ontevre dene opgeruid, en die heeft het gedaan" of die er nu spijt van hebben, omdat ze daar nu ondervinden, dat Montana zoo slecht niet is. Ik hoop dat zij hun naam bewust zullen teekenen of geteekend hebben, om te erkennen dat zij voorbarig zijn geweest, mis leid zijn of gedwaald hebben. Men heeft gevraagd,of er land-speculanten van andere streken soms de hand hebben in die tegen werking van Montana Toen ik in Montana vertoefde, werd ons ook uit De Volksvriend en uit de Nieuwe Provinciale Groninger een stuk voorgelezen tegen Montana. Ds. Wormser schreef er een stuk tegen en vroeg den Hollanders, die er woonden en er toefden en die gezien hadden, dat het stuk leugen en laster behelsde, of zij er hunne hand onder teekenen wilden. Ds. Deunink, en ik meen al de Hollanders, die er wo nen en toefden en wij, teekenden onzen naam er pnder als een protest. Maar nu is mij gemeld, dat De Volksvriend onze namen wegliet en liever stukken tegen dan voor Montana opneemt. Wie kan nu zoo iet» van De Volksvriend en haren naar ik meen uitnemenden redacteur begrijpen Maar Montana is de eerste Hollandsche kolonie niet, die door of uit eene oudere is tegengewerkt. Richt maar een nieuwen winkel, fabriek of kerk op en gij zult eens zien hoe leelijk de andere broer tjes en zusjes kijken en doen! Concurrentie, con currentie, als gij dat durft beginnen, moet ge even als de kaatser den bal verwachten. Maar 't betee kent net zooveel of 't is even bespottelijk om Mon tana's valleien neer te smijten, als te zeggen, dat de Hollandsche kolonies in Michigan, Wisconsin of Iowa niet deugen. De deskundigen halen de schouders op en wij die zagen wat er groeide en zagen hoe rijk de oudere farmers zijn en die de geschie denis van 't beproefde land kennen en de statistiek gelezen hebben, zeggen eenvoudig het is gelukkig juist andersom als die brieven zeggen. Het is jammer voor die personen, die er zich door laten weerhouden om er heen te gaan, want daar is niet alleen brood, maar overvloed. Daarom is 't jammer, dat deze nieuwe Hollandsche kolonie van Montana ook weer evenals hare voor- loopers door de vuurproef van concurrentie en ver dachtmaking heen moet. Het is echter, na al wat ik in Amerika op land bouwgebied gezien heb, het beste in Montana's val leien. Ik meen nog al uit de kluiten gewassen te zijn, maar het graan was langer dan ik, en zoo dicht, blank en stijf overeind staande, dat het een lust was. In andere Staten lag het tegen den grond door storm en regen en bleef de helft op het veld liggen. De aren, die ik meebracht, deden farmers in andere staten watertanden. Daarom raad ik ieder, die naar eene goede, winst gevende farm uitziet aan Trekt naar Montana, daar hebt gij 't eerste jaar uw reisgeld weer en als Gód u zegent, misschien 't eerste jaar als gij vroeg genoeg kunt ploegen en zaaien, uw land voor een groot gedeelte betaald". Het is eene nieuwe Hollandsche kolonie, maar in eene oude beschaafde, godsdienstige, protestantsche omgeving. Bozeman is over de 20 jaren oud. Kerken, scholen, tramways, waterleidingen en electrisch licht vindt gij daar. Die het niet alleen om rijk te worden, maar ook om een godsdienstig gezellig leven te doen is, die ook voor verstand en hart en leven wat be geert, die niet altijd op de eentonige vlakke prairies, maar ook eene romantische natuur wil aanschouwen, ga daar heen Armen zijn er niet. De poor-farm, of het arm huis met zijne landen is er verleden jaar verkocht omdat zij in 14 jaren geene armen hadden. Het land, juist bij de stad werd voor ds. 175 verkocht. 500 huizen werden er 't laatste jaar in en rond Bozeman gebouwd. En daarmede beveel ik als een ooggetuige, als een toevallige en onpartijdige bezoeker de Holland sche kolonie in Montana aan. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Borsele. Zaterdag werd door het Bestuur der calamiteuze waterkeering EllewoudsdijkBorsele bij inschrijving aanbesteedhet maken en zinken van 1200 M2. zinkstuk en het leveren en storten van 3098 scheepston gewonen Doornikschen-, Lessine- schen- of Bazaltsteen en 3378 scheepston afval van genoemden steen. De kosten van een en ander wa ren geraamd op f21500. Naar de aanneming hadden Vrijdag ingeschreven B. Den Exter van den Brink te Krabbendijke voor f18450; P. A. Van de Velde te Ter-Neuzen voor f17770 J. F. Adriaansens Polfliet te Walzoorden voor f17789; J. De Bree Fz. te Ter-Neuzen voor t 17713 en de »Bazalt-Maatschappij" te Rotterdam voor f 17599. Onder nadere goedkeuring van heeren Gedep. Staten is het werk aan laatstgenoemde gegund. Niettegenstaande de geringe belangstelling in de aanwijzingen van het werk heerschte er eene scherpe concurrentie onder de inschrijvers, waardoor voor de kas der waterkeering een voordeelig verschil tus- schen raming en aanbesteding ontstond van f3901. Bij de aanbesteding der onderhoudswerken in Juni 11. werd het tegengestelde waargenomen en de raming met f3877 door de aanbestedingssom overschreden. Burgerlijke Stand van Goes van 14 tot 17 Oct. 1892. Eerste Huwelijksafkondiging 16, van Izak Wessel 23 j., jm. te Goes en Johanna Helena Van Gorsel, 24 j., jd. te Oud-Vosmeer. Geboren 16, Jacoba Quintina, d. v. Marinus Van Luijk en Josina Maria KoekkoekWilhelmina, d. v. Jacobus Mulder en Anna Gijsbertina Van Nifterik. Overleden 15, Cornelia Francina Louisa, 14 j, d. v. Willem Kok en Gettje Kok. Marktberichten. ROTTERDAM:, 17 October 1892. Ajuin-aanvoer 7000 balen 1,75 per H.L. Aardappelen: Jammen ƒ1,90 a 2. Granen: Buitenlandsche onveranderd, Meel onveranderd vast. Binnenlandscbe Tarwe, nieuw 10 ets. hooger, Z o- mergerst 10 ets. hooger, Haver 15 ets. hoo ger, Witte Hooien, beste 25 cent hooger, Bruine BoonenlO ets. hooger, Koolzaad 25 ets. hooger. TARWE (jarige)5,25 a 7,— (nieuwe) - 5,75 - 7,85 ROGGE (nieuwe)- 4,50 - 5,70 WINTERGERST- 4,— - 5,— ZOMERGERST- 4,— - 4,85 HAVER (nieuwe)- 3,- 4,10 PAARDENBOONEN 6,— - 6,50 WITTE BOONEN7,75 - 8,75 BRUINE BOONEN 7,85 - 8,60 BLAUWE ERWTEN8,25 - 8,80 MESTINGERWTEN 7,50 a - 8,— KOOLZAAD (nieuw) 8,80 - 8,90 KANARIEZAAD- 11,— - 12,40 -A-cLvertentieri Bevallen van een Meisje A, G. MULDERVan Nifterik. Goes, 16 October 1892. Heden overleed ons geliefd doch tertje CORNELIA FRANCINA LOUISA, in den ouderdom van ruim 14 jaar. Goes, 15 October 1892. W. KOK. G. KOK geb. Kok. Kind en familie. Heden overleed, na een smartelijk lijden van 3 weken, mijn geliefde echt genoot FRANQOIS PIÈTERSE, in den ouderdom van ruim 29 jaren, mij nala tende 3 jeugdige kinderen. Wed. J. PIETERSE Looij. Ellewoudsdijk, 15 October 1892. Heden overleed alhier tot diepe droefheid van zijne kinderen, behuwd- kinderen en verdere batrekkingen na een langdurig doch geduldig lijden MARINUS HOOGESTEGER, in den ouderdom van 68 jaren. 's-Gravenpolder, 16 October 1892. Heden overleed alhier MARINUS HOOGESTEGER, die mij gedurende 17 jaren eerlijk en trouw als tuinman beeft gediend. 's-Gravenpolder, 16 October 1892, L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN. De Notaris J. LANSEN CROIN zal des voormiddags te 11 uren, ten verzoeke van C. Allemekïnders, in de herberg bij Timmermans te Kwadendammepubliek verkoopen te Kwadendammekadaster h. a. c. sectie A no. 631 .06.50 II, te Kwadendammekadaster n. a. c. sectie A no. 565 .02.45 Ondertrouwd ADRIAAN VAN STRIEN Az. en WILLEMINA LIJNTJE BROUWER Jd. Middelburg Nieuwerkerk 13 Oct. 1892. ui. Een vijftiende gedeelte in de nalatenschap van Digncs De Winter, overleden te Iloe- dekenskerke, 11 April 1890. Het vruchtgebruik daarvan komt toe aan mej. LENA Pse. HOON- DERT, wed. Dignus De Winter. iv. Een honderd vier-en-veer- tigste gedeelte in de nala tenschap van Willem Remijn, overleden te Hoedekenskerke 4 April 1878. Het vruchtgebruik daarvan komt toe aan mej. ADRIAN A Dse. VAN 'T WESTEINDEwed. Willem Remijn. En onmiddellijk daarna Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. De Notaris PILAAR zal des voormiddags te 11 uren, te Ierseke aan den put op perceel 5, vóór den Bu- renpolder, EENE PARTIJ en verdere benoodigd tot een Oester-Inventaris. Dagelijks te bezichtigen aan gemelden put. verstrekt gelden ter leen, onder hypothecair verband op onroerend goed bier te lande, tegen matigen interest en met gemakkelijke aflossing. Voor Geldbelegging uitgifte van 3% pet. Pandbrieven a 98 3/4 pet. aan toonder of op naam van 1000, 500, f 100 en 50 tegen eene vaste rente. Aflossing pari. Agent voor Goes en omstreken, De Notaris PILAAR zal. des voormiddags te 10 uren, te Goesop bet »Slot Ostende", waaronder eikenhouten Ledikant, Hang kast, Tafels, Stoelen, Lam pen, Karpetten, Schoenma kersmachine, Bascule, enz. KIJKDAG Dinsdag 25 October 1892, van 10 tot 5 uren. De Notaris PILAAR zal DINSDAG I NOVEMBER 1892, des avonds te 7 uren te Goesin »de Prins van Oranje" In de gemeente (tOES: i. Keur aan de Ganzepoortstraat met Pak huis* waarin met succes het beroep van Kleermaker en een zaak in ge maakte Boerenkleedingstukken is uitgeoefend. 2. in het Schotje van armoe. Verhuurd aan c. Kramer c.s. om f 2,05 per week. aldaar. Verhuurd aan Wed. P. De Wilde c.s. om f 1,70 per week. 4. EEN aan de Ganzepoortstraat. Verhuurd aan c. Den Hollander, Mr. Schilder, om f 3,25 per week. Alles nagelaten door den heer f. l. Goossen. De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Goes zal C. J. lYUUillnu, Directeur Kantoor Van Gend Loos. f ruvu, des namiddags een uur, in »de Prins van Oranje" te Goes, in het openbaar verpachten voor zeven jaar, ingaande 1 Januari 1893 a. de dijken langs het kanaal door Zuid-Beveland benevens de plateaux te Hansiveerd en Wemeldinge in 18 perceelen om te hooien of te beweiden met schapen b. gedeelten van de buitenhaven te Wemeldinge met bouwland aldaar, onder Kruiningen en Ierseke in 5 perceelen, om desverkiezende als opslag plaatsen voor oesterpannen te gebruiken c. het recht tot rapen, afsteken en met de rijf verzamelen van schelpdieren in de bui tenhavens te Wemeldinge en te Hansiveerd in 2 perceelen. BOEKJES, bevattende voorwaarden en perceelsbeschrijving, zijn a 10 cent te be komen ten kantore van voornoemden Ont vanger, bij wien tevens nadere inlichtingen zijn te bekomen, en de kaarten ter inzage liggen, en tegen vooruitbetaling hij iederen Ontvanger der Registratie en Domeinen. Tegen Februari a. 8. een ruim, goed ingericht Te bevragen bij M. A. STIEGER.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 3