riep de clementie der Rechtbank in voor dezen per soon, die, een natuurlijk kind zijnde, van zijn ge boorte af slechts tegenspoed had ondervonden, waar door ziju wrok tegen de maatschappij steeds meer was gegoed. De socialist Nawijn gaat van het tegen hem uitgesproken vonnis, wegens smaadschrift, in hooger beroep. Algemeen Overzicht. Nog zijn de parlementen van Europa niet verga derd. Het RTederlaiidsche vond zijn arbeid, be halve eene korte zitting op jl. Dinsdag, in het sectie- onderzoek der begrooting, de overige zijn mede daar aan bezig of wachten hunne samenroeping voor de wintercampagne. In Duitschland zijn de verschillende bonds staten bezig het nieuwe militaire wetsontwerp te onderzoekenhet Pruisische ministerie keurde het bereids goed en de bondsraad zal er ook wel geen bezwaar tegen opperen. Minder gunstig onthaal zal het evenwel in den Rijksdag vinden. Men verzekert, dat volgens het ontwerp de jaarlijksche uitgaven met 66l/2 millioen mark zullen worden verhoogd, terwijl de buitengewone uitgaaf 80 millioen zal be dragen. Het is te begrijpen, dat over dergelijke be dragen niet zoo licht zal worden heengestapt. Inmiddels bevindt keizer Wilhelm zich in Oos tenrijk, en hoewel de Duitsche bladen beweren, dat aan die reis naar Weenen geenerlei politieke beteekenis gehecht mag worden, houdt toch de bui- tenlandsche pers zich ermede bezig. In Duitschland wil men het bezoek van keizer Wilhelm aan den Oostenryksohen vorst uitsluitend beschouwd zien als eene voortzetting van de traditie, door zijn groot vader ingevoerd, dat de bevriende monarchen elkan der ieder jaar ontmoeten zoodat de eenige politieke beteekenis, aan de reis te hechten, deze zijn zou, dat opnieuw de aandacht gevestigd wordt op de harte lijke verhouding tusschen Duitschland en Oostenrijk. De Weener bladen putten zich uit in woorden van warme waardeering over Duitschland's keizer. Het Fremdenblatteen officieel orgaan, zeide, dat de onbuigzame, geniale geest van keizer Wilhelm alle partijen in Duitschland tot hem als den onpartij- digen scheidsrechter doet opzien. Europa bewondert, volgens dat blad, den kalmen, bedaarden zin des keizers, onder wiens bescherming de vrede verze kerd is. De Oostenrijksehe moöarchie houdt vast aan het drievoudig verbond en de bevolking beschouwt dankbaar en met vertrouwen hare monaichen, onder wier machtige bescherming de viede van Europa is verzekerd. De Daily Telegraph put uit het keizerlijk bezoek te Weenen aanleiding om de Franschen iets onaan genaams te zeggen. Het Engelsche blad beweert, zich aansluitende aan de bovenstaande verklaring dat de Europeesche vrede verzekerd is, dat het al leen Frankrijk met zijne zwijgende, ingewortelde revanche-gedachte is, dat het drievoudig verbond deed ontstaan als een bolwerk tegen de luimen van het Fransehe volk en de wisselingen zijner regeering. Zoolang deze onbeschaafde dorst naar het bloed des overwinnaars aanhoudt, kan Europa zich niet veilig gevoelen en kan het zijne legers niet verminderen. Het algemeen belang eiscbt den vrede en daarom is het geen wonder, dat Frankrijk meer en meer zich geïsoleerd gevoelt. Men ziet, dat 's keizers reis nog al aanleiding geeft tot verschillende beschouwingen, die misschien niet altijd uitmunten door strikte onpartijdigheid. Dat opzien van alle partijen in Duitschland tot den boven haar geplaatsten vorst schijnt althans niet zonder bedenkingen. In Frankrijk heeft baron Mackau, de leider der rechterzijde in de Kamer, openlijk verklaard, dat hij zich onvoorwaardelijk aansloot bij de repu bliek. Hij zeide zich volkomen bewust te zijn, dat zijne partij niets van de tegenwoordige republikein- sche staatslieden had te verwachten, maar hij rekende op de kiezers, die het volgend jaar aan het woord zouden zijn en die hoopte hij te winnen voor zijn pi ogramzelfstandigheid der gemeenten en binnen- landsche vrede. Wanneer men echter weet, dat b. v. in het depar tement Seine-et-Oise, waar de radicalen bij de ver kiezing van een senator dezer dagen in drie partijen verdeeld waren, deze zich plotseling hebben vereenigd op éen candidaat, toen er een monarchaal candidaat werd gesteld, dien zij met succes versloegen, dan lijkt het twijfelachtig of de kiezers zich het volgend jaar nog wel zoo grif aan de rechterzijde zullen scharen. Karakteristiek is het volgende, dat wij in de N. 11. Ct. lezen »De aanvallen, die de oppositie in de Kamer voornemens is op het ministerie te doen, zullen elkander opvolgen in deze orde eerst de interpellatie over de gebeurtenissen te Carmaux, waarover al wat aan de uiterste linkerzijde gezeten is, reeds eene philippica gereed heeft, door welke al die van Demosthenes verduisterd zullen wordenvervolgens zal Clemenceau zijne getrouwen aanvoeren in eenen storm op het beleid in Tonkin, waar altijd iets op aan te merken valtdaarna komt eene inter pellatie over de Panama-kanaalmaatschappij, waar veel meer achter heet te zitten dan de wereld denkt dan nog een debat over het beleid in Dahomey, waarvan de toon zeker veel zal afhangen van het meer of minder geluk, waarmede kolonel Dodds zijne expeditie voortzet en ten slotte eene interpel latie van een lid der rechterzijde over de anti-cleri- cale regeeringspolitiek. Overleeft het ministerie dit alles, dan komt 't tractaat met Zwitserland, en daar aan, voorspelt men, gaat 't stellig dood. Is dit resul taat bereikt, dan zal men gaan overleggen over de middelen om het toekomstige Kabinet in den kortst mogelijken tijd omver te kegelen. En zoo vervolgens, ad infinitum. De vertooning zal Dinsdag, zoodra de Kamer bijeenkomt, beginnen. In tixroot-Brittannic zal den 28sten dezer de beraadslaging aanvangen over het programma voor de volgende zitting van het parlement; daarna zal de groote strijd over home rule een aanvang nemen. In afwachting daarvan is de stemming te Dublin zeer gunstig. By een bezoek dezer dagen door den Minister van Binnenlandsche Zaken Atquith aldaar gebracht, was er een enthousiasme zooals er in vele jaren op het groene eiland niet was geweest. In de Vereenigde Staten is het verkiezings- werk ter voorbereiding van de presidentskeuze in vollen gang, niet zooals gewoonlijk door optochten, maar voornamelijk door brochures en strooibiljetten ten gunste van den eenen of den anderen candidaat. Over het algemeen staan de kansen der democraten, en dus van hun candidaat Grover Cleveland, gunstig. Althans in het zuiden zijn de democraten gekozen. Men hoopt ook op New-York waar de kansen dier partij mede verbeterd heeten. Gemengde Berichten. Het ziekenfonds van de afdeeling Patrimo nium" alhier is opgeheven. Het ledental van het fonds daalde zoodanig, dat de afdeeling ziekte ge vaar liep in schulden te komen. De theebladen bevatten zooveel voedende sub stantia, dat, wanneer men ze als groente wilde eten, men zich er even goed mee zou kunnen voeden als met erwten en boonen. De kenmerkende stoffen in theebladen zijn eene dunne olie, loogzout en looi- stofzuur. Het laatstgenoemde is het, wat de thee hare kleur geeft. Zij lost zich in het water lang zamer op dan de olie en het loogzout, welke stoffen zeer spoedig worden opgelost. Als men dus de thee lang laat trekken, verkrijgt men grootendeels de nog onopgeloste substantie. Deze geeft de thee een sarnen- trekkenden smaak. Dat looistofzuur zich werkelijk aan onzen trekpot hecht, daarvan kan iedereen zich gemakkelijk over tuigen. Men behoeft slechts in een bruinen trekpot eene oplossing van ijzervitriool te gieten en dan ver krijgt men een bruikbaren inkt. ll/2 Kilo thee be vat 15 gram theeolie, eene dunne substantie, die sterk den geur en den smaak van de thee heeft. Waarschijnlijk ontstaat ook uit deze olie de narco tische werking van de thee, want dit is het wat bij overmatig gebruik van thee hoofdpijn en duizeling veroorzaakt. Daarom laten de Chineezen de thee ook altijd een jaar oud worden, zoodat een gedeelte van die olie kan vervliegen. Een jaar of ietB langer moet noodwendig verloopen zijn, eer de thee in onze huisgezinnen komtdan hebben wij van deze olie niets te vreezen. Uit den nominatieven staat van uitkeeringen aan (nu sedert 30 a 40 jaar) buiten dienst gestelde scherprechters en aan hunne weduwen blijkt, dat van het oude personeel der beulen en hunne helpers alleen nog in leven is een thans 80jarige gewezen adsistent-scherprechter in Noord-Brabant die eene uitkeering geniet van 1 252. De overige uitkeeringen worden genoten door de weduwe van den gewezen scherprechter in Zeeland 366,66) en door de we duwen van gewezen adsistent scherprechters in Zee land en Noord-Brabant (ƒ126 en 133,33) Een spoorwegarbeider te Rotterdam bevond zich Donderdag boven op een ladder, die tegeneen telegraafpaal stond toen hij plotseling een gekraak vernam. Als bij intuïtie sprong hij achteruit op de viaduct en nauwelijks voelde hij vasten bodem onder zijn voeten, of hij zag de geknakte telegraafpaal met de ladder omvallen. Indien hij nog éen oogen- blik op de ladder was blijven staan, zou hij van een aanzienlijke hoogte in het water zijn neergeploft. Bij het delven van klei, onder de gemeente Tegelen, is men op een onderaarsch muurwerk te rechtgekomen. Een vertrek van 3. M. lang, 2 M. breed en 11/2 M. hoog, met een vloer van hardge bakken tegels, kwam te voorschijn. Een gang van 15 M. lengte loopt daarheen. De winner van den hoogsten prijs in de loterij van de Sporttentoonsteliing te scheveningen, een compleet zilveren koffie- en theeservies, benevens een stel zilveren presenteertrommels, bouilloir, dito brood mand en vier-en-twintig koffie- en theekopjes van Sévres-porselein uit de K. K. Oostenrijksehe Porseleinfabriek te Weenen, is de heer A. D. Wert- heim, te Arasterdam. Schipper C. Roeleveld, voerende de bom Drie Gebroeders, tehuis behoorende te Scheveningen, van den reeder W. Groen aldaar, te Vlaardingen binnen gekomen, heeft Maandag jl. ter hoogte van Schier monnikoog opgevischt een kleine jol met 3 man der equipage van den Deenschen schoener Bellona, welk schip, geladen met hout, is gezonken. De drie geredden, de kapitein, stuurman en jongen, bevonden zich op het achterdek van genoemden bodem, terwijl de overige 6 man der equipage zich op het voorschip bewogen, en bestond het plan te trachten zich met de groote boot te reddendoor het breken van het schip werd echter de gemeenschap van het voor- naar bet achterdek verbroken, en waagden zich de drie geredden in de kleine jol, die, zoodra zij waren afgestoken, het schip zagen zinken, zoodat vermoedelijk het overige deel der equipage den dood in de golven zal hebben gevonden. De drie geredden zijn in ©enigszins bewusteioozen toestand aan boord van de bom liefderijk verpleegd en bij het binnenkomen te Vlaardingen, na behoorlijk van kleederen te zijn voorzien,-naar het Zeemanshuis te Rotterdam getransporteerd. Het bedrag, door het Leger des Heils hier te lande in de zelfverloocbeningsweek bijeengebracht, wordt op omstreeks 10,000 geschat. In 1889 be droeg het ƒ1432, in 1890 ƒ2406 en in 1891 5228. De steenkolenkooper E. D. te Oudkarspel (N.-H.) en zijn knecht J. P. vertrokken Donderdag met een aak naar Alkmaar om steenkolen te halen. Toen zij dien avond laat nog niet thuis waren, werd dit aan tegenwind toegeschreven, wij zij alles moesten trekken. Gisterochtend echter is de aak met steenkolen ge zonken gevonden en de beide opvarenden waren ver dronken. E. D. laat eene vrouw met 6 kinderen achter. Hot treurige geval wekt algemeene deelneming. Een even doeltreffend als eenvoudig midde om het ontstaan van velletjes op gekookte melkl tegen te gaan wordt in het Hbl. door eene huis vrouw aanbevolen. »Men neme een servet of doekje liefst dubbel gevouwen plaatse het op de kan of het glas, terstond nadat de kokende melk er in uit gegoten is, en late het er op terwijl ze afkoelt. Zoodoende zal zich geen velletje daarop vormen. Daardoor wordt het onnoodig de melk door te ziften en het meest voedende bestanddeel te doen verloren gaan. Probeert het, en gij zult het zien". Terwijl andere jaren het loof der suikerbieten hoegenaamd geen waarde had, wordt thans in de omstreken van Zevenbergen en Lage-Zwaluwe het loof verkocht tegen 10, 12 en 15 per gemet. Meestal zijn de zandboeren hiervan de koopera, die het aan hun vee ter voeding geven. RIV.) Door een handelsbediende te Meppel is een brief verloren, inhoudende 1425 aan bankbiljetten. Dat Ged. Staten nauwkeurig de gemeentere keningen nagaan blijkt 0. a. uit het feit, dat die heeren in de overigens goedgekeurde rekening der gemeente Maassluis een foutje ontdekten van2 halve centen Ter bestrijding der cholera-epidemie hebben de spoorwegbesturen in Nederland besloten, dat de re tirades, die zich bevinden in de naar en van het buitenland doorgaande spoorwegrijtuigen, moeten af gesloten en buiten bereik gesteld worden. De buiten gebruikstelling wordt aan het reizend publiek aan gekondigd door op de deuren aangebrachte opschrif ten in vier talen. Uit Lemmer wordt van 14 October gemeld De stoomboot Veehandel /F, welke Zondagnacht in de buitenhaven alhier gezonken is, is hedenmiddag weder boven water gebracht. Het lichten werd door den lagen waterstand van het zeewater, een gevolg van den krachtigen oostenwind, zeer vergemakkelijkt. Toen de boot was leeggepompt, werden in het ruim nog zestien doode koeien gevonden. Zeer zonderling is wel, dat in de machinekamer het kadaver van eene koe gevonden werd, als het ware hangende, met den kop beklemd tusschen den stoomketel en het dek. Hoogstwaarschijnlijk is het dier door de openstaande kap in de machinekamer gevallen en heeft voorts getracht zich, in zijne benauwdheid, een weg langs den stoomketel te banen. De boot is dicht gebleven en heeft op zich zelf weinig schade geleden. {N. R. Ct.) De katoenwerkers in zuidelijk Lancashire heb ben besloten zich te verzetten tegen de loonsvermin dering met 5 pet. Dientengevolge zullen er 60,000 ontslagen worden, waardoor twintig millioen weef stoelen zullen stilstaan. In noordelijk Lancashire zouden de zaken bij het oude blijven. De reconstructie van Frankrijk", zooals Zola aan het slot van de Débacle zegt. Van 1871 tot 1893 beloopen de uitgaven voor Oorlog in Frankrijk niet minder dan 15,368 millioen frs. zonder de 1650 millioen, gedurende dat tijdvak aan militaire pensioenen uitgekeerd, eu 875 millioen aan strate gische bouwwerken ten koste gelegd. Hij was niet zenuwachtig. Ongeveer veertien dagen geleden was ik uit met een gezelschap naar het meer Erie, niet ver van Ashtabula, vertelde George Wilson, eenige dagen geleden. Eenigen tijd nadat we ons voor den nacht hadden teruggetrokken, hoorde ik een bijzonder, mij welbe kend geluid. »Er is een ratelslang in de tent", riep ik uit. »Ik ga er uit." »Stil", fluisterde een mijner makkers, dicht bij mij, »de slang is op mijn borst gekropen." Dat was verschrikkelijk, en wij allen waren als 't ware verstijfd van schrik. We waren bang dat het minste geluid het dier zou doen schrikken en zich om zijn prooi zou doen wenden. Nu kroop het over zijn borst, waarschijnlijk van de warmte genietende. Dikwijls was de kop van het dier vlak bij zijn gezicht, en hij vertelde ons later, dat hij bang was dat de beweging van zijn borst genoeg zou zijn om het dier zich om zijn ljjf te doen kronkelen, en hem te vermorzelen. Eindelijk verliet het dier hem en kroop naar het vuur. Op dit oogenblik sprong iedereen op, een greep een stok en sloeg het dier zoo hevig, dat het dood in elkander kromp. De man, die dit vreeselijke avon tuur had gehad, beefde als een riet toen het dier dood was en viel eenige oogenblikken daarna in een flauwte. Hij kwam echter spoedig weer bij. Laatste en telegraphische berichten. Naar ons zooeven wordt gemeld brak heden middag tnsschen half vier en vier uur brand uit onder 's-Heer Abtskerke op een hoefje van D. Kor- stanje. De landbouwgereedschappen zijn gered. Hoewel de spuit goed werkte, was het gebouwtje, de zoogenaamde ark, spoedig verbrand. Aangezien het geassureerd was, zal de materiëele schade gering zijn. De oorzaak is onbekend. Acte-examens gymnastiek in Zeeland, 17 October. Geëxamineerd 6 vr. en 6 mann. candidaten al len geslaagd, nl.de dames H. A. De Bats te Mid delburg, C. W. Baggerman te Yeere, A. C. H. Ittmann te Goes, J. G. Risseeuw te Goes, M. M. Ouwerkerk te Ylissingen en J. A. E. Yan Oostveen te Middelburg en de heeren P. Landsman te Vlis- singen, J. P. Vergouwen te Oostburg, J. C. Snouck, D. Dronkers, W. J. J. Bronkhorst en J. A. Tave- nier, allen te Middelburg. De Hollandsche Kolonie in Montana. Reverend J. H. Van der Hoek te Chicago zendt ons het onderstaande met verzoek dit in ons blad over te nemen uit het Amerikaansche blad de Neder lander Toen ik onlangs terugkeerde van mijne vacantie- reis naar de Pacific Coast, en den Siaat van Montana in zijne geheele lengte (800 mijlen) doorstoomde, zag ik bijna niets anders dan kale weiden met Buffalo- gras. Daar de talrijke kudden paarden, rundvee en schapen er zoo welgedaan uitzagen, moest ik wel gelooven, dat die Buffaloweiden zoo buitengewoon voedzaam waren. Ook schijnen de extra-regens, die wij over bijna de geheele Ver. Staten hadden, in Montana dit jaar hunne uitwerking niet gemist te hebben. Maar behalve in 't Rotsgebergte is die 800 mijlen lange en vlakke Staat van Montana, voor mij althans, alles behalve bekoorlijk. Toch ben ik blij, dat ik in 't hart van het Rotsgebergte eens stil gehouden heb, om eens te zien of de valleien van Montana dan werkelijk een >oase in de woestijn" waren, zooals ds. A. Wormser het had voorgesteld; en of die landen, waarop zich onze Hollanders zijn gaan neder zetten, werkelijk zoo vruchtbaar warenen of zij op die met die bergstroomen begroeide landen wer kelijk twee en drie-dubbele oogsten krijgen en of de prijzen in die mijndistricten werkelijk zoo laag waren als ds. A. Wormser heeft gemeld. Daar ds. Deunink, een oude vriend van mij, ver leden voorjaar als leeraar voor die nieuwe Holland sche kolonie van Montana, was overgekomen uit Nederland, stelde ik er meer dan gewoon belang in, die hemelhoog geprezen en zoo diep nedergeworpen valleien zelf te zien. Ik was welkom bij ds. Deunink. Wij waren blij elkaar na zoo vele jaren wéér te zien en het onderzoek naar zoo vele vrienden en geestverwanten uit ons altijd dierbare geboorte-pro vincie Zeelandhet vernemen van^zoo velen, die ont slapen waren, stemde tot ernst en gaf ook den rechten toon aan voor mijne vraag: »Hoe lijkt gij 't hier in dit land?" Het verblijdde mij, dat het mijn ouden vriend, op zijn ouden dag, alleen met zijne gade, hier niet was tegen gevallen in de valleien van Mon tana en dat het hem met het rijpen van den oogst van dag tot dag meê viel. Maar omdat er zooveel vóór en tegen de vestiging van eene Hollandsche kolonie in de valleien van Montana geschreven was, wilde ik toch mijn vriend als een nieuweling en onervaren in Amerikaansche toestanden op landbouwgebied etc., eet., zoo maar niet voetstoots gelooven en ging dus zelf op onder zoek uit. Eerst ging ik zonder ds. Deunink en zonder ds. Wormser, later in hun gezelschap onderzoeken. Eerst bij de sedert jaren daar gewoond hebbende farmers, die van meer ervaring konden spreken en die mij hun groeienden ©ogst op nieuw bebouwd of ont gonnen land en de werking van irrigatie konden toonen. En als ik zeg, dat het mij meê viel, dan is dit al te flauwhet verbaasde mij, en ontgloeide mijne flegmatieke natuur in geestdrift voor dit land en voor zulke producten en nam mijne achterdocht weg! Ik moest zeggen: Werkelijk, deze vallei is eene oase in de woestijn 1" Het schijnt mij toe, dat met irrigatie en den altijddurenden zonneschijn daar juist alles verbouwd wordt wat in Nederland wil groeien en niet meer. Het is er geen land voor watermeloenen, druiven, perziken, enz., maar tarwe, gerst, haver, erwten, aardappelen, alle soorten van in Nederland verbouwd wordende groenten en fruit, groeien er zoo welig als ik nog niet in Amerika heb aangetroffen. De granen zijn zeer voordeelig in maat en gewicht, de groenten zeer welig en malsch het fruit fijn van geur en smaak, de kruisbessen, niet de krenterige besjes zooals in de andere Staten door de hitte verschrompeld, maar zoo groot en zoet als in Nederland. De tarwe, die in de andere Staten lang niet al tijd 20 bushels per acre opbrengt, geeft daar inde valleien van Montana 50 bushels en meer. De haver en gerst dito. Maar niet alleen is de opbrengst zoo enorm veel hooger, ook de prijzen zijn zooveel beter. De haver werd toen 20 cent per bushel hooger betaald dan in Minnesota, dat ik een week later bezocht. Voor boter betaalde men te Bozeman 45 cent en hooger, voor eieren 35 cent, terwijl de far mers in Minnesota 12 cent voor boter en 8 cent voor eieren kregen. Aardbeziën werden voor 22 en 25 cent de quart verkocht. Iemand, die daar tien acres met aardbeziën heeft, wordt er rijk bij", zoo als mij een oude farmer zeide, die zelf 2 acres er meê had, maar er nog 2 meei meê aan wilde leggen. »En wat is de reden van die rijke opbrengst en die hooge pry zen vroeg ik. De farmers en koop lieden in en rond Bozeman antwoordden: De rijke vette grond en d® vette bestanddeelen, die in dat rivier- en bergwater zich bevinden, waarmee we ons land bewateren, schijnen dien twee en drie-dub belen oogst te geven". En de betrekkelijk kleine hoeveelheid bouwland en de groote bevolking, die zich in de mijnen op houdt, maken, dat wij nooit genoeg voor eigen con- sumtie op de markt kunnen brengen, en dat wij de hooge vrachtprijzen in onzen zak steken, die de farmers moeten betalen, die hunne producten hier heen of naar Europa moeten zenden. Alles wat ik er zag duidde een rijken, weltevre denen, opgeruimden landbouw- en koopmansstand aan. Ik heb, in tegenstelling van de Pacific Coast, in Montana niet een mensch hooren klagen over slapheid, misgewas, overproductie of iets dergelijks. De vroeg Rev. Sanderson, den Presbyterischen predikant, een dokter en farmers en kooplui naar het klimaat en allen roemden bet als ten hoogste gezond en ver sterkend, altyd zonnigzyn droge berglucht is zoo opwekkend, dat zij daar geen Hollandsch bittertje noodig hebben, om vroolyk en goedsmoeds te zyn. De Presbyterische predikant zeide mij, dat het was haast te vroolyk voor zijn toch al opgeruimd gestel. Behalve de vooijaarsregens, die er dit jaar even als overal elders, overvloedig waren, valt er weinig regen en ziet men bijna onafgebroken den zonnigen blauwen hemel boven zich. Men is er vrjj van cyclonen en heete winden in den zomer en van blizzards of sneeuw stormen in den winter, door de omringende bergen. Men ligt er beschut als in Abrahams schoot. Het is er eene beschaafde maatschappij, het is er eene godsdienstige, protestantsche bevolking. Goede scholen en hoogere inrichtingen van onderwijs, en protestantsche kerken van ieder der voornaamste genootschappen in Amerika zijn er aanwezig.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2