1892 N°. 122. Zaterdag 15 October. 79stc jaargang. Vaccineeren en flervaccineeren. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, "Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en AdvertentiOn voor dit blad angenomen bij de heeren Nljgh Van Ditmxb. te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 ï'egels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inseeiidiii;? van advertentie» vóór 9 uren op den dag der uitgave. De lien* A. F. LASONDER, genees- en heelkundige dezer gemeente, zal ÜTIaandag- den 17 October a. des middags te twee uren in het Gasthuis zitting honden tot het gratis De ingezetenen woiden uitgenoodierd om van de aangeboden gelegenheid gebruik te maken en verzocht de boekjes mede te brengen, die hun bij de voltrekking van hun huwelijk zijn ter hand gesteld. Goes, deu L3 October 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. a. Vv'. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 14 October 1892. We gelooven, dat de heeren B1 a a s e rVer hagen en Co., wiertooneelgezelschap gisteravond in de Prins van Oranje" alhier de eerste der drie abonnementsvoorstellingen voor dezen winter gaf, tevreden mogen zijn over de opkomst van het publiek evenals dit over de voorstelling. Zoowel de eerste als de tweede rang was goed bezet en de toejuichingen leverden het bewijs, dat de opvoering velen zoo niet allen bevredigde. We mogen dan ook gerust zeggen, dat het dra matisch gedicht »Onze Vader" van Fr. Coppée, een stuk, dat, in het bijzonder in de rol van Rosa, hoog© eischen aan de vertolkers stelt, zeer voldoende werd gespeeld. Mevr. J. Danne (Rosa) moge nog wat te kort schieten in de moeielijke kunst van verzen zeggen, haar spel was zeer goed, in sommige oogen- blikken treffend schoon. Dhr. Blaaser (de pastoor) had zich een prachtigen kop gemaakt en was uit muntend in zijne overigens niet moeielijke en zeer dankbare rol. Het minst was dhr. Verhagen als Lerouxhet drama is blijkbaar niet zijn waar terrein. De overige rollen waren van ondergeschikten aard. »Een dag vol dwaasheden" is een stuk vol dwaas heden, waarvan het eenvoudig onmogelijk is den inhoud eenigszins weör te geven. Men moet het gezien hebben met zijne zotte vergissingen en spraak verwarringen om zich te verbazen over het talent van den schrijver, die zooveel dwaasheden wist opeen te stapelen, maar ook men moet het hebben zien opvoeren zooals gisteravond door het gezelschap Blaaser, Verhagen en Co. om al die dwaasheden in hare volle waarde tot haar recht te zien komen. We gelooven, dat gisteravond overtuigend gebleken is, dat de kracht van het gezelschap op het gebied van het blijspel ligtalthans, in »Een dag vol dwaasheden" werd iedere rol schier evengoed ver vuld. Onze ruimte gedoogt niet elk der mede spelers afzonderlijk te bespreken, het zij genoeg te verklaren, dat allen als om strijd hunne rollen uitstekend vertolkten. Als we daarop éene uitzonde ring maken, dan is het om den heer Verhagen thans den lof niet te onthouden van een uitnemenden Bikker den steenklopper te hebben gegeven en daar mede de volle sympathie te hebben gewonnen, die hij in het eerste stuk niet mocht verwerven. Voor het overige een woord van lof aan al de spelers, dames en heeren, voor den aangenainen avond. Slechts éene opmerking, die we hopen, dat het ge zelschap zal willen ter harte nemenwil op tijd beginnen en slechts éene pauze houden, 't Werd gisteravond te laat, twintig minuten na den vastge- stelden tijd. Het publiek zal dankbaar en nog meer voldaan zijn, wanneer die tijd niet wordt overschreden. De tweede abonnements-voorstelling zal gegeven worden op Donderdag 17 Nov. a. s., waarbij zal worden opgevoerd het zeer gunstig bekende blijspel »De familie Van Hoorn", van denzelfden schrijver als »Een dag vol dwaasheden". Men schrijft ons Dat deprijs van het hoornvee in den laatsten tijd sterk dalende is blijkt wel uit het feit, dat een landbouwer in deze streken eenige weken geleden voor 15 stuks jong vee 1950 geboden werd, en hij zich nu genoodzaakt zag ze voor f 1300 van de hand te doen. De daling der prijzen moet voor het grootste gedeelte toegeschreven worden daaraan, dat er het vurige jaar veel vee gekweekt werd dat nu van de hand moet, vooral omdat er tegen den winter weinig hooi in voorraad is. De slagers daarentegen houden de„ vleeschprijzen steeds op een gulden en enkelen op 90 cent per kilo. In tegenstelling zijn de vette varkens duurschoon aan den haak worden zij reeds tegen 60 tot 65 cent per kilo verkocht, terwyl het voeder voor die dieren goedkoop is. In de commissie voor den radicalen Bond heeft o. a. zitting de vroegere amanuensis aan onze Hoogere Burgerschool L. Sam pon te Groningen. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arr. Middelburg, ter standplaats de gem. Middel burg, J. W. V e r h u 1 s t, cand.-notaris aldaar. Bij kon. besluit is benoemd tot rijksontvanger te Wageningen A. Bakker, thans te Hulst. Kruiningea. De vrijwillige oefenin gen in den wapenhandel zijn hier gisteren begonnen. In den namiddag arriveerde uit Middel burg een le luitenant met 3 onderofficieren. De oefeningen hebben plaats in het schoollokaal, des Woensdags- en Zaterdagsavonds van iedere week. Van de 43 jongelingen, die zich hadden opgegeven, zijn er 31 opgekomen, die in 3 afdeelingen zijn ver deeld. Ierseke. In de gisteravond gehouden Raads vergadering werden op voorstel der Commissie belast met het nazien der rekening 1891 en der be grooting 1893 van het Burg. Armbestuur beide met algemeene stemmen goedgekeurd, de laatste met een eindcijfer van ontvangst en uitgaaf van 5629,84. Ingekomen was een afschrift van eene ministe rieel© beschikking op een verzoek van C. Everse Sr. alhier en 102 anderen, om iemand aan te wijzen, die op bepaalde dagen, liefst des Vrijdags, te Ier- seke consenten voor de visscherij zou afgeven. Het verzoek weid van de hand gewezen, omdat de maat regel met niet geringe kosten zou gepaard gaan, en even noodig zou zijn voor plaatsen als Philippine, Graauw, Clinge en Bruinisse. De heer Sinhe stelde in het licht.dat het lichten van een consent, hetzij men dit persoonlijk deed te Goes, of schriftelijk te Tolen, betrekkelijk groote on kosten na zich sleept. Als men geen port voor toe zending overmaakt, dan komt het consent ongefran- keerd en moet men dubbel port betalen. Hij zou den Minister willen vragen om vrijdom van port voor de correspondentie met het Vischbestuur, of minstens dat het consent portvrij wordt toegezonden. De Voorzitter stelde voor in dien zin aan den Minister een verzoek te richten. De heer Cupéry achtte de vergelijking van Ierseke met genoemde plaatsen bepaald onwaar. Graauw bijv. zal toch wel niet zooveel consenten vragen als Ierseke. De heer Smice herinnerde, dat, als hij het goed be grepen heeft, de kleine consenten bij het nieuwe Regle ment voor de bevissching der Schelde en Zeeuwsche stroomen afgeschaft zijn, en voor de groote consenten steekt Ierseke niet zoover boven de genoemde plaatsen uit. Hij meende, dat het verzoek om vrijdom van port niet onbillijk is. Voor de postspaarbank wordt dat ook wel gegeven, zeker hoofdzakelijk in het belang der inleggers. De pachters moeten hooge pacht sommen betalen, daarenboven een consent nemen van f 5, en daarvoor nog eens port betalen, die als een belasting van 3 pet. kan aangemerkt worden. Zeeland wordt toch al misdeeldin de Zuiderzee vischt men zonder dat het een cent kost. Na nog een paar aan- en opmerkingen van de heeren Capéry en Van Har melen werd het voorstel van den Voorzitter om vrijdom van port te vragen met algem. stemmen aangenomen. Ingekomen waren van Ged. Staten de goedkeu ring der raadsbesluiten lo. tot verhooging der jaar wedden van 3 onderwijzers en 2 onderwijzeressen 2o. tot vaststelling van het salaris eener te benoe men onderwijzeres en 3o. tot het aangaan eener geldleening groot f 1300. Daarna stelde de Voorzitter, op grond dat de cho lera verminderd was, voor de kermis op 20 Oct. te doen doorgaan, maar onder beperkende maatregelen, nam. dat alleen inwoners van Zuid-Beveland en Bergen-op-Zoom, alsmede het theater van de wed. Bakker mochten opslaan, dat allen gezondheidspassen moesten vertoonen, en dat straatmuzikanten en marskramers zouden geweerd worden. De heer Van Harmeien wilde daaraan toevoegen, dat de kramers enz. niet alleen uit Zuid-Beveland afkomstig moesten zijn, maar daar ook met hunne goederen het laatst moesten vertoefd hebben. De Voorzitter had daar niets tegen. Voor de wed. Bakker had hij eene uitzondering gemaakt, omdat die den laatsten tijd uitsluitend in Zeeland gereisd heeit. De heer Capéry wilde de bepalingen nog verscher pen door het bewijs te eischen, dat de kramers binnen 2 maanden niet in een besmette plaats had- den vertoefd. Ook speet het hem, dat voor Bergen- op-Zoom eene uitzondering was gemaakt. I De Voorzitter had dit gedaan in het belang der her- I bergiers, die anders geen dansmuziek zouden hebben. De heer Joos Sandee achtte die uitzondering niet i noodig, en de heer Cupéry wilde dan uit Bergen-op- j Zoom ook alleen de muzikanten toelaten, maar geen orgeldraaiers. De heer SinJce kwam op tegen de bewering van den Voorzitter, dat de cholera verminderd is. Hij meende j uist het tegendeel en noemde cijfers om dit te bewijzen. Zijn hoop, dat de verlaging der tempe- j ratuur de ziekte zou doen verminderen, is niet ver- wezenlijkt. Als er gevaar bestond, toen de Raad tot j uitstel besloot, dan was dat gevaar nu in nog drin- gerder mate aanwezig. De heer Cupéry gaf dit toe, maar bij het besluit tot uitstel was van de volle kermis sprake en nu j van een beperkte kermis. De cholera is in Nederland nog nergens epidemisch geweest en daarom achtte hij de kermis onder de voorgestelde beperkingen niet gevaarlijk. Het voorstel van den Voorzitter werd met 6 tegen 3 stemmen aangenomen. Nu deelde de Voorzitter mede, dat na de laatste vergadering van B. en W. van het hoofd van school 1 een voorstel was ingekomen van zoo hoog belang, dat hij het terstond in den Raad wilde brengen. Dit voorstel hield in, het grootste der door de ge meente aangekochte huizen bij school 1 tot hulp- school in te richten tot zoolang de school vergrooting zou zijn uitgevoerd. De schoolopziener was erover geraadpleegd en die had er zich niet tegen verzet, vooral niet als tijdig voor de aanstelling eener tweede onderwijzeres wordt gezorgd, want dan kan het hoofd der school ook in de hulpsekool toezicht houden. De bedoeling was de grootste kamer met de gang te vereenigen. De kosten waren door den gemeente- opzichter op f 30 begroot, behalve borden en tafels, die evenwel toch voor te bouwen lokalen aan de school noodig waren. De heer Sauer keurde het af, dat de Voorzitter den schoolopziener geraadpleegd had zonder de zaak met de Wethouders te behandelen. De Voorzitter antwoordde, dat de heer Van Oeveren (niet aanwezig) er zeer voor was. .Dan moet de heer Van Oe veren wel van ziens wijze veranderd zijn, zeide de heer Sinhe, want bij het laatste schoolbezoek oordeelde hij, dat er niets van komen kon. Daarom had spreker in de vorige vergadering voorgesteld tot de slooping over te gaan. Nu had het den schijn alsof hij den maatregel wilde verhinderen. Doch hij meende, dat de raming van 30 bepaald te laag was, en dan zou de maatregel nog zeer primitief zijn. De Voorzitter wees er op, dat er te veel kinderen in de lokalen zitten. De heer Cupéry zocht het hoofdargument voor het voorstel in de ongeregelde klasseverdeeling. Er is nu een gedeelte van het hoogste lokaal in het laagste overgebracht moeten worden. De kinderen kunnen wel geborgen worden, maar er kan geen goed onder wijs gegeven worden. Het onderwijs zou door den maatregel zeer gebaat worden. De heer Sinhe begreep ook wel, dat het aanbe veling verdient, dat iedere klasse een onderwijzer heeft, maar dat kan op den duur toch niet. De heer Cupéry beweerde, dat door éen lokaal meer een gunstige verandering zou intreden. Nu kunnen de kinderen niet verhoogd worden, omdat er geen plaats is. Hij had er de ƒ30 graag voor over. De heer Sinhe bleef er bij, dat ƒ30 veel te weinig is, en berekende dat het lokaal slechts 30 Ma. groot zou zijn. Het voorstel werd met 5 tegen 4 st. verworpen. Daarna werden eenige wijzigingen in de gemeente- begrooting voor 1892 met alg. stemm. goedgekeurd. Ten slotte werd besloten tot de herziening van den legger der wegen en voetpaden, omdat daar veel leemten op voorkomen. Op 18 dezer wordt te Kamperland een Rijkstelegraaf kantoor, ingericht met telephoon dienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn vastgesteld als volgt: op werkdagen van 81/2 tot 111/2 uur voor- en van 11/2 tot 21/2» en 41/2 tot 5 1/2 uur namiddags op Zon- en feestdagen van 12 1/0 tot 11/2 uur namiddags (spoortijd). Tot directeur der stoomzui vel fabriek »de Een dracht" te Heinrik is benoemd de heer W. J. v. d. Bosch, van Goes. De opbrengst der rijksmiddelen in Se was 11,682,986,97) tegen,/ll,969,602,13 in Sept. van 't vorige jaar. De opbrengst over de eerste negen maanden van 1892 bedroeg ƒ- 86,828,733,15, tegen 82,966,969,47 3/2 over de eerste negen maanden van 1891. Bij de behandeling van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting in de afdeelingen is door den heer Borgesius een nota overgelegd betreffende het onvol doende onzer wetten en verordeningen ter zake van cholera. De Koningin- regentes en Koningin Wilhelmina worden heden te Burgsteinfurb ver wacht om een bezoek te brengen aan de vorstelijke familie van Bentheim. El* worden groote toebereid selen gemaakt om HII. MM. feestelijk te ontvangen. Gelet op de adviezen van het college voor de zeevisscherijen, heeft de Minister van Waterstaat ongunstig beschikt op het verzoek om subsidie, door het hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij gedaan voor een internationale visscherij-tentoonstelling, in 1893 te Amsterdam te houden. In enkele plaatsen van ons land bestaat het plan den 60n herdenkdag der opening van het bom bardement der Citadel van Antwerpen, den 30n November a. s., op feestelijke wijze te herdenken* Tennyson's begrafenis in de West- min ster-abdij was prachtig en indrukwekkend. Het groote gebouw was gevuld door eene onafzienbare menigte. Ontelbaar waren de kransen, gezonden doc r de koninklijke familie, door een aantal beroemde mannen in staatkunde, letteren of kunst, en door vele persoonlijke vrienden van den overledene. Deze kransen waren opgestapeld nabij de plek in de abdjj, in den »dichterhoek", waar het graf gedolven was. Nu en dan, gedurende de plechtigheid, wierp de zon hare stralen door de boogvensters. De slippen van het lijkkleed werden gedragen door de lords Salisbury, Selborne, Roseberry, Dufferin, Keivin, den hertog van Argyll, den zaakgelastigde van de Ver- eenigde Staten en andere hooggeplaatste personen. De Koningin en andere leden van het koninklijke Huis waren bij de plechtigheid bijzonder vertegen woordigd. De stoet, die het lijk van de deuren der Abdg tot aan de groeve begeleidde, bestond uit de hoogstgeplaatste leden der Anglikaaansche geestelijk heid, uit al wat naam heeft in de staatkunde, de letteren, het tooneel of de kunst, kortom uit de eerste vertegenwoordigers van het geestelijk leven in Groot-Britannié. OPENBARE VERGADERING VAN DEN BAAD der gemeente d O E op WOENSDAG den 12 OCTOBER 1892, des avonds te 8 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, Burgemeester. Tegenwoordig 12 leden en de Secretaris. Afwezig de heer Lenshoek met kennisgeving. I. De notulen der vergadering van den 23 Sep tember jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor notificatie worden aangenomen a. dat op 24 Sept. jl. de openbare verpachting van twee perceelen grond en twee perceelen gras gewas heett plaats gehad (reeds vroeger opgenomen) b. dat door het Rijk aan de eervol ontslagen onderwijzeres P. Janssen is verleend een pensioen van 164 's jaars c. dat de benoemde onderwijzer J. L. Flöcker den 19 Sept. zijne betrekking heeit aanvaard; d. dat eene reclame tegen zijnen aanslag in den H. O. is ingekomen van F. De Jongh, die na afloop van den termijn zal behandeld worden. IIL Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. Missive van Ged. Staten dd. 30 Sept. houdende bericht der goedkeuring van de raadsbesluiten tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1S92, tot vaststelling van het kohier van schoolgeld voor het onderwijs aan school E en tot onderhandsche verpachting van grond aan A. Boone. b. Missive van den C. d. K. tot toezending der benoeming van de heeren B. M. Den Boer en A. De Beste tot leden van het college van zetters, die aan de belanghebbenden zijn uitgereikt. c. De verslagen van de scheepvaart en den toe stand der gemeente Haarlem, die in de boekerij zijn d. Een adres van J. Yan der Voorde aan het Wolfertsdijksche veer, om subsidie voor zijn omni- busdienst tusschen het station te Goes en dat veer, welk adres ter voorbereiding van behandeling wordt gerenvooieerd aan B. en W. Alles voor notificatie aangenomen. IVAan de orde is de benoeming van een leer aar in het Duitsch aan de inrichtingen voor Middelbaar Onderwijs ter vervanging van den heer A. H. Günther. Bij de stemming big kt, dat dhr. A. J. Postma met algemeene stemmen is benoemd. V. Thans komt in behandeling de begrooting van ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Arm bestuur voor 1893, met gunstig advies van de finan- ciëele commissie. De begrooting, die sluit in ontvang en uitgaaf op f 44,240.401/2, wordt met algemeene stemman goed gekeurd. VI. Daarna wordt gelezen een rapport van B.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1