1892 N°. 120. Dinsdag 11 October. 79 jaargang. ste DË NOVEMBER-VEEMARKTEN BRANDWEER DE AVONDSCHOOL, Mond- en klauwzeer De nieuwe kieswet. mmi De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad angenomen bij de heeren Nijgii Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën vóór 8 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj direeto opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der gemeente GOES, op WOENSDAG den 12 OCTOBER 1892, des avonds te 8 uren. Goes, den 10 October 1892. De Secretaris, HARTMAN. Ponten van behandeling I. Notulen, n. Mededeelingen. IH. Ingekomen stukken. IV. Benoeming van een leeraar in het Duitsch aan de inrichtingen vooi Middelbaar onderwijs. V. Begrooting van de inkomsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur voor 1893. VI. Advies omtrent de jaarwedde van den Ont vanger der gemeente. VU. Begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1893. TE GOES zullen dit jaar gehouden worden op Dinsdagen den 8, 15, 88 en 89 van die maand. Goes, den 8 October 1892. Burgemeester en Wethoudeis van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretins, HARTMAN. De lotelingen en iugescUrevenen voor de worden hiermede herinnerd, dal zij. redenen van vrijstelling hebbende, deze ter Secretarie moeten opgeven voor of op Zaterdag den 15 October aanstaande. Zij die zich beroepen op ziekelijke gesteldheid of gebreken moeten dit staven door eene verklaring van den geneesheer der gemeente. Goes, den S October 1892. Rurgemrester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HART M A N. zjjnde HERHALINGSSCHOOL [Hoofd de heer Ittman], zal dit jaar een aanvang nemen op Dinsdag den 1 November, des namiddags te 5 uren. Aangifte van leerlingen, onverschillig van welken leeftijd, mits onder overlegging eener schriftelijke verklaring van het hoofd eener school, dat zij het gewone schoolonderwijs hebben genoten, kan geschieden ter secretarie der gemeente, van Woens dag den 12 tot en met Dinsdag den 18 October a. s. Goes, den 8 October 1S92. Burgemeester en Wtthooders van Goes, J G. d. W. HAMER. Da Secretaris, II A R T M A N. De aandacht van de veehouders wordt gevestigd op het onder het rundvee dat zich in sommige gemeenten van ons vaderland, waaronder twee in de provincie Zeeland, heelt ge openbaard. Het is van het grootste Wlang, dat het vee, vooral dat ge weid wordt in de nabijheid van besmette streken, •poedig worde gestald, aangezien de smetstof der genoemde ziekte, blijkens de ervaring, zich zeer wel van de eene Weide naar de audere kan verspreideu. Goes, den 8 October 1892 De Burgemeester van Goes, J. G. d W. HAMER. i «Kiesrecht een natuurrecht, ja of neen," ziedaar de gïoote vraag, die reeds tientallen van jaren de politieke gemoederen in alle constitntioneele staten bezighoudt, In bevestigenden zin beantwoord door de meest vooruitstrevende liberalen, door de radi calen, veelal meer nog misschien als eene poging om door eene plotseling politiek-weerbaar gemaakte volksmenigte zelf vooruitgeschoven te worden dan wel uit innig gevoelde overtuiging, werd de theorie van het «natuurrecht" even sterk bestreden door de mannen van het oude régime en de voorstanders •ener langzaam en geleidelijk zich ontwikkelende staatkundige maatschappij. Maar toch ook de laatsten, ja wjjzelven want ook ons blad heeft die theorie voorgestaan en doet het uit innige overtuiging nog gevoeldeD, dat zij eenmaal komen moest de beslissing, die een einde zou maken aan den strijd tusschen de voorstanders van een invloed van het geheele volk op de aan gelegenheden des lands en die van een beperkt kiesrecht, toegekend aan hen alleen, die schijnbaar voldeden aan zekere eischen van geschiktheid. Zij gevoelden het en tevens, dat die beslissing de zege zou brengen aan wat zij niet wenschten. Maar tijdens dien strijd was het een geven en nemen, een schipperen, een schoorvoetend en vaak gedwongen prijsgeven van enkele punten, waardoor het kiesrecht langzaam maar zeker een vorm moest aannemen, die aan niemand meer voldoen zou, en toen dan ook het kiesrechtartikel in de tegenwoor dige Grondwet werd ingelascht, liep grootendeels het debat over de vraag of het ruimte zou laten om het algemeen kiesrecht in te voeren, ja dan neen. Nog eenmaal openbaarde zich bij dat debat de oude strijd, maar de aanneming van het artikel was onmiskenbaar een triomf voor de voorstanders van een uitgebreid kiesrecht, want de bewoordingen van art. 80 waren zoo rekbaar, dat zij ruimte gaven voor groote uitbreiding. Dit werd trouwens erkend en verdedigd op grond, dat anders met de voort schrijdende ontwikkeling des volks de Grondwet een beletsel zou zijn voor uitbreiding van kiesrecht, of wel aan het laatste telkens eene herziening van de hoogste wet des Rijks zou moeten voorafgaan. Na de Grondwetsherziening kwam een anti-revo- lutionair-katholiek ministerie aan de regeering. De algemeen gedeelde overtuiging, dat het vigeerende kiesreglement slechts een zeer voorloopig en tijdelijk karakter mocht dragen, maar bovenal de programs der anti-revolutionaire partij die kiesrechtregeling als een dringenden eisch stelden, deden de verwach ting koesteren, dat spoedig eene nieuwe kieswet zou worden ingediend. En dat die wet, onder den drang van den leider der anti-revolutionairen, die, laten we gelooven uit innerlijke overtuiging, eene zeer democratisch getinte uitbreiding aan het kiesrecht wenscht te geven, het aantal kiezers aanmerkelijk zou doen toenemen, werd zeker door niemand be twijfeld. Dan, men had in het ministerie der rechterzijde de meer conservatieve elementen der partij moeten plaatsen en de kieswet bleef uit; zelfs minister Lohman kweet zich niet van de taak om ons kies recht op vasteren grondslag te regelen, en dit kan thans geene verwondering meer baren nu de inzich ten van dezen staatsman omtrent het kiesrecht meer en beter bekend zijn geworden. Inmiddels bleef de aandrang om kiesrechtuitbrei ding aanhouden en zeker is de nalatigheid van het vorige ministerie op dit punt ten vorigen jare een der redenen van zijn val, of beter gezegd van de kentering in de politieke meening der kiezers geweest. Het was begrijpelijk, dat het kabinet Van Tien hovenTak in de eerste troonrede, waarvan het de verantwoordelijkheid had te dragen, de kiesrecht regeling vooropstelde. Zij was als het ware de hoofd reden waarom het aan het bewind was gekomen. Maar minder begrijpelijk voorzeker was het rusteloos drijven der niet-ministriëelen in en buiten de Kamer, om minister Tak tot spoed aan te zetten, waar het voorgaande anti-liberale ministerie, de vrucht der coalitie van anti-revolutionairen, katholieken en radi calen, op dit punt zoo deerlijk nalatig was geweest. Met de hem eigene kalmte en beslistheid heeft de minister van Binnenlandsche Zaken al dat drijven beantwoord met de verklaring, dat de zaak der kies rechtregeling was ter hand genomen, en ieder on partijdig beoordeelaar zal moeten getuigen, dat zij met bekwamen spoed in een ontwerp is belichaamd. Wanneer een minister een jaar na zijn optreden eene zoo diep ingrijpende quaestie ter behandeling heeft gereed gemaakt, dan voorzeker komt hem voor dien spoed een woord van lof toe. Dit wordt hem dan ook nu reeds niet onthouden, zelfs niet door zijne politieke tegenstanders, want de Standaard gaf reeds met het hoofdbeginsel van het ontwerp hare ingenomenheid te kennen. Wel is waar zag zij daarbij over het hoofd, dat ook aan inwonende zoons kiesrecht wordt verleend, waardoor de nieuwe kiesbevoegdheid minder op huismans kiesrecht, het ideaal van dr. Kuyper, gelijkt, dan het blad aanvankelijk vermoedde, maar toch de totaal indruk is gunstig. En zoo komt dan uit de handen van dit liberale ministerie eene tweede reeks ontwerpen (want de nieuwe kieswet bestaat eigenlijk uit drie ontwerpen), waarop zelfs onze tegenstanders geene groote aan merkingen kunnen maken, bet beste bewijs voorzeker, dat de tegenwoordige regeering werkzaam is niet in het belang van hare party, maar van het land, d. w. z. van het geheele volk, zooals dat belang heden ten dage'terecht of ten onrechte wordt opgevat. Daarmede handhaaft de regeering trouwens de tra ditie der party, die, slechts hier te lande, in oogenblikken van groot politiek gewicht, altijd op de bres stond om de ware volksbelangen te behar tigen, dikwijls met de voorwetenschap, dat zij daar mede tijdelijk althans haar eigen graf hielp delven. Dat dit ook met het nieuwe kieswetontwerp het geval zal zijn, is zeer wel mogelijk, zoo niet waar schijnlijk. Maar dit zal noch de regeering, noch de liberale partij in de Kamers weerhouden aan de kiesrechtregeling hare beste krachten te wijden. In een volgend artikel zullen we de ontwerpen omtrent het kiesrecht nog kortelijk aan eene beschou wing onderwerpen. GOES, 10 October 1892. De 2e-luit. G. P. Janssen van het 3e reg. infanterie heeft overplaatsing gevraagd bij het leger in O.-I. Aan den heer A. J. Marcusse, inspecteur van politie te Katwijk aan Zee, is diploma A voor de zuivere toepassing van het stenographisch corres pondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem Stolze-Wéry, uitgereikt. Bij het literarisch-mathematisch examen te Arnhem is geslaagd de heer J. P. De Bats, van Middelburg. Aan de loting voor de nationale militie die den 29en October a. s. te K a p e 11 e zal plaats hebben, zullen dit jaar voor Waarde zeventien per sonen deelnemen. Bij eene bevolking van ruim 700 zielen, kan dit bepaald als eene bijzonderheid wor den aangemerkt die sedert menschen-heugenis niet voorkwam. Meermalen toch is het gebeurd, dat er slechts twee personen aan de loting deelnamen. {M. Ct.) De handel in leverbare oesters wordt, volgens de Iers. en Th. Crtwat levendiger, voor namelijk naar Duitschland en Engeland. België trekt nog weinig wegens de concurrentie met Fransehe oesters, waarmee dat land overstroomd wordt. De prijzen van 90 tot 95 gld. houden zich vrij algemeen staande, hoewel er enkele afwijkingen zijn in afdalende richting. De handel in zaaigoed staat bijna geheel stil, die in aangeslagen pannen is begonnen hoewel nog zwak. De beste worden verkocht tot 35. De opberging der pannen in de winterkwartieren is nog niet algemeen. Zij, die voornemens zijn te verkoopen, wachten daar natuurlijk nog mee. Aan de Hoogeschool te Amsterdam slaagde voor het eerste natuurkundig examen de heer G. Th. C. Callenfels van Hulst. De gemeenteraad van Middelburg behandelde Zaterdag een voorstel van B. en W. tot onverwijl- den aanleg van de door den heer Th. Stang te 's- Gravenhage voorgestelde werken tot verbetering van het water uit de duinwaterleiding, bestaande in het maken van bezinkings-reservoirs en deze wer ken ondershands op te dragen aan den heer J. Van den Hoek te Middelburg voor ƒ13,500. Wegens de aanneming van een drieledig voorstel van den hter Sprenger tot verbetering van het water, is het voorstel van B. en W. niet in behandeling gekomen. Den In Sept. is de dagcursus op de school van kunstnijverheid te Haarlem weder begonnen, deze wordt door 24 mannelijke en 32 vrouwelijke leerlingen bezocht. Onder de dagleerliugen zijn er verschillende uit andere plaatsen als: Arnhem, Utrecht, Goes, Pur- merend, Leeuwarden, Harlingen en Hoorn, die zich tijdelijk in Haarlem gevestigd hebben om de lessen te kunnen bjj wonen, wel een bewijs dat het onder wijs, dat op de school gegeven wordt, ook in andere plaatsen van ons land wordt gewaardeerd. Tot hoofdingeland van het waterschap Schouwen is, met 47 van de 50 geldige stemmen, benoemd de heer C. J. Moolenburgh te Noordgouwe. Op last van den generaal-majoor bevelhebber in de III militaire afdeeling is Zaterdag een deta chement, ter sterkte van een sergeant, een kor poraal en 8 soldaten, uit Middelburg naar S e r o o 8- kerke vertrokken tot bewaking van door klauwzeer besmette hoeven en weiden in die gemeente. (M. Ct) Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Noord- Brabant Thans zijn alle suikerfabrieken in werking en de aanvoer van suikerbieten uit alle streken van ons land is begonnen. Het blijkt nn dat de beet- worteloogst dit jaar in ons land goede resultaten oplevert. De meeste bieten zijn zeer groot van stuk en langwerpig gegroeid, zoodat vele hectaren 40.000 a 50.000 kilo opleveren. De boeren kunnen duB tevreden zijn, want zij hebben het product tamelijk duur verkocht. Ook de suikerfabrikanten zullen te vreden zijn, daar de suikerprijzen redelijk zijn en er alle kans bestaat dat' zjj even prachtige zaken zul len maken als verleden jaar. Pulpe voor het vee komt er in overvloed en wordt bij scheepsladingen tot 2 en ƒ2,25 per 1000 kilo naar alle streken van ons land verscheept. Vrijdag zijn de deputatiën uit Ne derland in de gelegenheid gesteld, teWeimar hunne gelukwenschen en de huldeblijken, die zij overbrachten, aan het gouden bruidspaar aan te bieden. De Groothertog en de Groothertogin toonden zich beiden diep getroffen over de bewijzen van ge negenheid uit het geboorteland van Prinses Sophia, waarmede zij steeds door zoo innige banden ver bonden gebleven is. Den woordvoerder der deputatie voor het natio naal huldeblijk, graaf W. van Bijlandt, bracht de Groothertog in herinnering, dat bij het {"zilveren huwelijksfeest zijn vader de gelukwenschen uit Ne derland had overgebracht. De leden der deputaties ontvingen een herinneringsmedaille. De bloemgeschenken werden dien dag nog belang rijk vermeerderd, o. a. met een waar kunststuk van Berlijnsche bloemschikking, hetwelk de leden der Nederlandsche legatie, de heeren Van der Hoeven, Van Eys en Van Citters schonken, nl. een pyramid# van de zeldzaamste bloemen. Behalve den reeds vermelden waaier moet de Ko ningin-Regentes nog een zilveren jardinière met gouden schaal hebben geschonken. De Duitsche Keizer is in den namiddag aange komen. Zijn ontvangst was, overeenkomstig zijn verlangen, uiterst eenvoudigde Groothertog haalde hem af in een rijtuig met twee paarden bespannen de geestdrift der bevolking was onbeschrijfelijk. Zeer kort na zjjn aankomst bracht de Keizer een bezoek aan de beide Nederlandsche Koninginnen. Aan het gala-diner van 160 couverts namen alle vorstelyke bezoekers deel. Aan het hoofd van de tafel zat de Groothertogin met de Keizerintegenover hen zaten de Koningin- Regentes en de Groothertog. Koningin Emma had voor dezen keer haar weduwengewaad afgelegd en verscheen in een wit gewaad, laag uitgesneden en met korte mouwen. Koningin Wilhelmina zat niet mee aan tafel; voor haar en de jeugdige kleinkinderen van het gouden bruidspaar was afzonderlijk gedekt. Na afloop van het feest brachten de Weimarsche liedertafels een serenade aan het bruidspaar, dat buiten kwam om deze huldiging der zangers aan te hooren. De stoet, door veelkleurige lampions en antieke lantaarns verlicht, maakte in het slotpark een tooverachtig effect. Het weder was koud, maar bleef droog. H. M. de Koningin-Regentes heeft eenige onder scheidingen verleend in de orde van Oranje-Nassau. De Regentes ontving, behalve het korps diploma tique, den buitengewonen afgezant van den Koning der Belgen, die in 't bijzonder was belast H. M. aldaar te complimenteeren. Daarenboven werden ontvangen de dames en heeren van het gevolg der Vorsten en de Ned. deputaties. Zaterdag werden de feesten voortgezet. Bij de kerkelijke inzegening van het gouden bruids paar werd het woord gevoerd door den oppersten hofprediker Hesse, een kalm en bejaard man, die bij de Groothertogin in hooge gunst staat en dik wijls dient bij hare geheim blijvende weldaden als haar handlanger in het goede hare rechterhand, dus, die, sedert een lange reeks van jaren, doet, «wat de linkerhand niet weet". Als haar zieleherder heeft hij in het lief en leed der groothertogelijke familie Na de inzegening werd met klokgelui na een korten zang de indrukwekkende plechtigheid besloten daarna had de defileercour plaats, die om 4 uur was afgeloopen. Bij het galadiner op het Slot in de groote zaal zaten 155 personen aan, waaronder 44 vorsten. Ook de kinderen uit de Groothertogelijke familie namen daaraan deel. Onze Koningin zat tusschen den Groot hertog en den Koning van Saksen, de Regentes tusschen den Keizer en den Groothertog van Baden. De prachtige menu's, met gouden letters op blauw karton gedrukt, dragen de wapens der feestvierende Vorsten en de jaartallen 18421892. Des avonds te 8 uren was er gala-voorstelling in 't Hof-theater. Eene openbare vergadering van de Tweede Kamer is belegd op morgen-namiddag te 3 s/4 uur. De begrooting voor den aanleg van staats spoorwegen, dienst 1893, is groot 3,765,000, waarvan f 2,225,000 op Hoofdstuk IX zjjn uitgc-

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1