1892 N°. 119. Zaterdag 8 October. 79ste jaargang. m. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad angenomen bij de lieeren Nijgh Van Ditujlr. te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone ad verten tiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzell'de advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzendini; van advertentie!» vóór 3 uren op den dag der uitgave. liet kohier van verschuldigd SCHOOLGELD voor het ondeTïjs sa:-; - A.« «.a-u.» "1892/98, zooals het door den Gemeente»aad in zijne vergade ing van den 23 September jl. werd vastgesteld en door Gedeputeerde Stuteu bij tesluit van 30 September daaraanvolgende uo. 41 werd goedgekeurd, is op beden aau dcu Ontvanger ter iuvor- deriug uitgereikt, zoo lat ieder der daarop voorkomenden zijnen aanslag ten gestelden tijde moet voldoen. Goe«, deu (i October 1892. Burgemeester en Wethouder* van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secret iris, H A K T M A N. Perequatie. flet wetsontwerp tot perequatie der grondbelas ting is ingediend. In het kort komt het hierop neder, dat te beginnen met 1893 de grondbelasting op de ongebouwde eigendommen geheven wordt naar zes ten honderd van de belastbare opbrengst. In eenige gemeenten (waarvan slechts éene in Zeeland, nl. Serooskerke op Schouwen), waar het kohier der grondbelasting eene aanmerkelijke verhooging zal ondergaan, is voorgesteld eene tijdelijke ïeductie, in dien zin, dat over 1893 zal geheven worden, volgens een percentage, waardoor 25 percent boven het in 1892 in hoofdsom en rijksopcenten geheven bedrag, zal worden gevorderd. Het verschil tusschen dit percentage en 6 percent van dezelfde opbrengst wordt jaarlijks over de 10 eerstvolgende jaren met éen tiende verminderd, zoodat aldaar eerst in 1903 zes percent van de belastbare opbrengst zal worden geheven. V erder is nog bepaald dat, indien voor de toepas sing dezer wet de heffing van 10 opcenten op de ongebouwde eigendommen in eene gemeente minder mocht opbrengen dan in 1892 door heffing van op centen op die belasting verkregen werd, het ont brekende door eene bijdrage uit 's rijks schatkist zal worden aangevuld. Deze aanvulling zal hoogstens J 38,500 kunnen beloopen, terwijl overigens de heffing van 6 percent voor de schatkist eon nadeel zal opleveren van 960,000. We gelooven, dat dit ontwerp in vele opzichten den grondbezitters ten goede zal komen. In de eerste plaats is reeds een vast percentage in zooverre aan genaam, dat men weet waarmede men af ismaar bovendien zijn er volgens de memorie van toelichting 1011 gemeenten, waarvan het bedrag der rijksgrond- belastiüg zal verminderenterwijl in slechts 326 ge meenten van vermeerdering sprake is. Weliswaar zegt de Minister van Financiën dat de vermindering van grondbelasting veelal den lichten gronden zal ten goede komen, zoodat vermoedelijk Zeeland niet zooveel voordeel ervan zal trekken als b. v. Limburg of Drente, maar waar de buitenge wone maatregel hierboven bedoeld alleen noodig schijnt voor slechts éene gemeente in onze provincie, daar is de verwachting niet gewaagd, dat hier de meeste aanslagen in de grondbelasting die van 1892 niet beduidend zullen te boven gaan, of misschien minder zullen zijn. Voor die gemeenten, waar de vermeerdering wèl groot zou zijn wordt een overgangsmaatregel voor gesteld, die zeker weinig drukkend mag heeten. Verkeerdelijk wordt die thans reeds door de tegen partij voorgesteld als een noodwet. Hiervan toch is geen sprakehet is uitsluitend een middel tot zach- ten overgang zooals die wenschelijk, zoo al niet nood zakelijk is, overal waar ingrijpende maatregelen mo8- ten genomen worden om een verouderd misbruik op te heffen. Het geheele wetsvoorstel met zijne toelichting draagt in zijn korten, krachtigen stijl weder vol maakt den stempel van de zelfbewustheid van mi nister Pierson, waarmede hij ook deze belasting- quaestie heeft aangevat. Moge de Kamer hem ook hierbij haren steun verleenen en den minister door spoedige behandeling in staat stellen uitvoering te geven aan zijn denk beeld om de wet reeds met 1 Januari e. k. in wer king te doen treden. GOES, 7 October 1892. Volgens het Centrum zal de heer J. P. Th, van Nuien, die zitting heeft in de Tweede Kamer voor het district Zevenbergen, den 5en November met het stoomschip Amalia naar Nederlandsch-Indië vertrekken. Het Kamerlid C r e m e r vertoeft wegens g zondheidsredenen in het buitenland. Men meldt uit Weimar aan de N. R. Ct. Als een enkel voorbeeld, hoe innig prinses So phie der Neder landed, de vorstin, inzon derheid ook wordt geëerd en bemind wegens hare milddadigheid en haar weldoen, wil ik wijzen op hetgeen men leest in een der talrijke adressen, die heden werden aangeboden. In dit kleine land wayfc een bedrag van 140,000 mark bijeengebracht als fonds voor eene stichting voor ziekenverpleging en verzorging. Dit fonds werd nu aangeboden met eene oorkonde, waarin onder anderen wordt gezegd Het is een zegen en een zedelijk voordeel voor het geheele volk, wanneer bij vorstendeugd liefde en trouw op den troon elkaar de hand reiken en voor ieder huis in den lande het vorstelijk echtverbond ten voorbeeld strekt. Met gevoelens van de hoogst oprechte vereering zien thans de zonen en dochters des lands op tot den vorst, wien het welzijn des volks als heiligste zorg ter harte gaat, die geen inniger wensch kent dan zijne orderdanen werkelijk gelukkig te zien, die in den geest van roemrijke voorvaderen de ideale goederen des Duitschen volks in eere houdt en aankweekt. Met diep gevoel van dank en ontroering ziet heden ook de geringste der onderdanen op tot de edele vorstin, die in dit en elk ander streven naar het welzijn des lands zich met haren gemaal één gevoelt, en die de schoonste en meest ware roeping der vrouw tot weldoen, troosten en gelukkig maken zoo echt vrouwelijk, zoo fijngevoelig heeft opgevat en zoo vorstelijk, zoo vrijgevig, zoo ijverig ten alle tijde vervult, bezield door het goddelijk woord»laat ons goed doen en niet moede worden." Diezelfde toon heerscht in alle heilwenschen en andere uitingen op dit feest. Ook de groote eeregave des lands ten bedrage van 400,000 mark, beschikbaar gesteld voor het vorste lijk echtpaar ten behoeve van iets ten algemeenen nutte, werd Woensdag aangeboden. Reeds in April was dit bedrag in eene geheime zitting van den Landdag te Weimar toegestaan. Yan koningin Wilhelmina ontving het bruidspaar een paar eigenhandig vervaardigde handwerken voor den Groothertog een byouteriekistje van ongeveer een hal ven meter lang en het derde van een meter hooghet met lichtkleurige stof overtrokken fond is met blauwe lijnen van zijde in kleine vierhoeken verdeeldvoor de Groothertogin eene schrijfporte feuille, waarop in helder bruine verf een ruiker is geteekend. Van H. M. de regentes een kostbaren waaier van schildpad, bekleed met satijn, dat door Rochussen beschilderd is met afbeeldingen van de koninklijke paleizen en lusthuizen in Nederland in de dagen der jeugd van prinses Sophia. Als een lieve attentie van het bruidspaar voor ons koninginnetje wordt gemeld, dat toen koningin Wfihelmina de voor haar bestemde zitkamer binnen trad, haar oog viel op een groote pop, gekleed als een. Thüringer boerinnetje, die aan een tafeltje de logée zat op te wachten. Bij de trekking der loterij van de Sport- tentoonstelling is de hoofdprijs, een compleet zilveren koffie- en theeservies met 12 koffie- en 12 theekopjes, gevallen op het nummer 11049. De schepen Gits vereenigde, als waarnemend burgemeester van Antwerpen, gisteren de consuls van 30 landen ten stadhuize en gaf hun een volledig en onpartijdig overzicht van den gezondheidstoestand. Van 5 September tot 5 October zijn er te A n t- werpen voorgekomen 220 choleragevallen136 aangetasten zijn hersteld, 78 overleden en 6 zijn nog in behandeling. Hij verzocht den consuls deze mede- deelingen aan hunne regeeringen over te brengen en pogingen in het werk te stellen om de maatregelen, genomen tegen goederen van Antwerpen afkomstig, geheel of althans ten deele te doen intrekken. De consuls dankten voor het in hen gestelde vertrou wen en beloofden hunnerzijds de gewenschte stappen te doen. Eene toespeling van het Venloosch op een intrige, die in werking zou zijn met betrek king tot de benoeming van een kolonel van een der in Den Haag in garnizoen liggende regimenten, wordt door den Haagschen correspondent van het D. v. N. aangevuld. Volgens deze zou de Minister van Oorlog kolonel Ypey van het 2e reg. huzaren te Venlo tot kolonel van het 3e reg. in Den Haag willen benoemen. In de hofkringen verlangt men het kommando op gedragen te zien aan luit.-kol. Rengers, wiens dochter hofdame is bij H. M. de Koningin-Regentes. In dit geval zou kolonel Ypey met den rang van kolonel aan het hoofd van de rijschool te Amersfoort wor den geplaatst, welke betrekking thans baron Rengers, maar met den rang van luit.-kol. bekleedt, terwijl jhr. Meijer tot kolonel van het 2e regiment huzaren zou worden benoemd. Kolonel van het le regiment is jhr. Gevers. Noch altijd zoekt men naar de ware oorzaak van het doorgaan van de Haagsche kiesrecht meeting, niettegenstaande het verbod ervan. De Haagsche briefschrijver in de N. Gron. Ct. geeft er de volgende lezing van De burgemeester van Den Haag had zich op het standpunt geplaatst, dat hij, de meeting hebbende verboden, niets meer te doen hadvolgens hem was het nu de zaak van de justitie, om het verbod te handhaven en de overtreding daarvan te verhinderen. Vandaar dat hij den procureur-geneeaal van het verbod kennis gaf, aan hem overlatende te doen wat nocdig kon zijn, om de vergadering niet te doen plaats hebben. De procureur-generaal kaatste den bal evenwel terug en verklaarde dat de gemeente politie geroepen was de orde te handhaven. De toe stand was dus dezedat de autoriteiten, die het oneens waren over hetgeen hun plicht ten deze was, de zaak eenvoudig op haar beloop lieten de Haag sche politie zag toe, dat in de stad de orde niet werd verstoord en geen optocht werd gehouden de rijks-polifcie waakte voor de orde op den weg naar Loosduinen, maar over hetgeen verder op het meetingsveld voorviel bekommerde zich de een noch de ander. De nieuwe minister van Landbouw in Enge land heeft op een schrijven van den heer Jager te Londen geantwoord, dat de Britsche Regeering niet ongeneigd is, den invoer van levend vee uit Nederland weer toe te staan, zoodra de nu nog heerschende besmettingziekte van mond- en klauw zeer, geweken zal zijn. Tennyson, de beroemde Engelsche dichter, is gisternacht om half een overleden. Brieven uit den Haag. Zeker zal het geen verwondering wekken, wan neer ik voor ditmaal begin met een enkel woord omtrent eene verhouding, die ons bezig houdt in de residentie, en die onze gedachten telkens wéér in eene en dezelfde bedding leidt. Misschien is het een cardinal© fout iu mij want ik meen er nu en dan een tintje van zelfbewusten hoogmoed in te ontdekken misschien ook is het een eigenschap, die mij vaak reeds te stade kwam, maar het is mij nooit mogelijk geweest, zoogenaamde haken en oogen (een voortreffelijke Hollandsche uit drukking, die volmaakt uitdrukt, wat men bedoelt) te krijgen met iemand, waarvan men mij dit te voren had voorspeld. Het heeft mij altijd willen voorkomen alsof er iets zeer ordinairs, iets buiten gemeen naars in lag, woordenwisseling of oneenig- heid te krijgen met iemand waarvan mijne omge ving zou getuigen»ik heb het altijd wel gedacht, dat het tusschen die twee niet gaan zou." En die eigenschap nu heeft mij er tallooze malen toe ge bracht, water in mijn wijn te doen; zij heeft mij het »tout sa voir e'est tout pardonner" diep inge prent, en er mij toe geleid in meer dan een geval ernstige pogingen te doen om tot het tout sa voir" te gei aken. En nu wil het zijn, dat men vaak juist door het bezitten eener bepaalde eigenschap er toe komt om scherper te letten op anderen, die haar hetzij dan ten onrechte of terecht missen. Waarschijnlijk in dien gedachtengang heb ik mij verbaasd, hoe de burgemeester onzer residentie in een min of meer moeielijke verhouding heeft kunnen geraken tot de commissie, die zich uit de meest achtenswaardige en bekwame bewoners onzer stad vrijwillig gevormd heeftom maatregelen te beramen en uit te voeren tot wering van de, vooral in groote steden zoo terecht gevreesde, cholera. Weet men voldoende, wat er wordt vereischt om in zulk eene commissie zitting ta nemen? Weet en beseft men, dat slechts eene chariteit, zooals die helaas veel te zelden voorkomt, iemand van invloed en stand, van beschaving en verfijnde gewoonten, er toe brengen kan zijne kalmte en zijn rustige dage- lijksclie levenswijze ten offer te brengen en zich met kracht en energie te spannen voor zoo zwaar eene taak Weet men, wat het zeggen wil, ten bate van zijn minder gezegende natuurgenooten den strijd te aanvaarden in krotten en stegen, in poelen en brand punten der besmetting, tegen een vijand als deze Denkt men er over na, dat hier menig lid uit strenge plichtsopvatting besloot leven en gezondheid te wa gen om zijn woonplaats, om in de eerste plaats de i armen in zijne omgeving tot zegen te worden j Neen, duizendmaal neenwij hebben het niet i voldoende overwogen en begrepende dagelijksche sleur heeft ons die commissie doen aanvaarden als elke andere. Wij hebben over het hoofd gezien wel- 1 licht, dat daar geen loon zou zijn voor die bekwame en menschlievende mannen, die bijkans overal zouden worden ontvangen met den onwil, de domheid en de tegenwerking uit de heffe des volks, waartegen zij beleid en verstand, liefdadigheid en moed zouden gebruiken als de eenige passende wapenen des vredes. G een ander loon dan de achting en de sympathie van de meer ontwikkelden, want helaas de volks klasse moest tegen hare eigene vooroordeelen worden in bescherming genomen. Achting en sympathie Het kost mij moeite, mijn nuchter verstand aan het woord te laten, waar bitter heid en verontwaardiging niet dan met kracht kunnen worden teruggedrongen. Men heeft in de plaats van die beiden gevondeneene hoogst afkeurenswaar dige houding van het Gemeentebestuurvan de mannen, die in de allereerste plaats geroepen zijn tot krachtigen steun en sterke medewerking. Men heeft persoonlijke opvattingen zien komen in de plaats van plichtsbetrachting, en tegenwerking in de plaats van hulp. Ja, lezer, gij zoudt het niet gelooven, maar de maatregelen dier commissie werden ontzenuwd, en de geldelijke steun werd ingekrompenmen heeft gezinnen, waar de vreeselgke ziekte binnensloop, doen waarschuwen van overheidswege, dat de Grondwet hun recht gaf zich te kanten tegen het vervoer naar een baraken men heeft getracht zich schoon te wasschen in een vergadering van den gemeenteraad met gesloten deuren, met drogredenen, die geen steek hielden en met een air van geschonden majesteit, dat ten eenenmale misplaatst is. Daartoe past ons het zwijgen. Niet dat van de toe stemming, in de verste verte nietmaar een zwijgen dat getuigt van ingehouden toorn, die wellicht het kwaad zou verergeren. Maar ookdaartoe past de verklaring tegenover de cholera-commissie dat er duizenden zjjn, die haar streven op prijs stellenduizenden die haren arbeid waardeeren, en die overtuigd zyn, dat nevens God, het lot onzer bedreigde stad van nu aan slechts aan hare handen wordt toevertrouwd En zoo zijn wij onder helaas ongunstige voortee kenen, ook in de hofstad, van het eene seizoen bijna onmerkbaar in het andere overgegaan. Daarmede verplaatst zich het terrein van genot voor den »uit- gaanden" Hagenaar van de badplaats Scheveningen naar de stad zelve, waar van nu af de opera's, de tooneelvoorstellingen en de concerten gaan in de plaats treden van de overheerlijke muziekuitvoeringen van het Philharmonisch orkest in de Kurzaal. Moeie- lijk kunnen wij daarvan scheiden zonder een terug blik op hetgeen wij er hebben genoten. Zij, die bet muzikaal genot in de Kurzaal kennen, zullen het mij volmondig toegeven dat het ongeëvenaard is en bijkans niet voldoende te waardeeren. Geen wonder dat avond aan avond de zaal meer dan bezet washet orkest, dat er de zwaarste en meest welluidende meesterwerken ten gehoore brengt, kan moeielijk nog voor verbetering vatbaar geacht worden. Heerlijk ruischen u de volle accoorden der onberispelijke koraalmuziek tegenschoon in de hoogste mate weérklinken de fijne solo's voor viool, fluit of harp. Die opvolging van uwe meest gelief koosde melodieën veredelt uwen smaak en de gevoel volle voordracht ook van de moeielgkste toonzettingen wekt in u vaak ongekende gewaarwordingen op. Oogenblikken heb ik gekend, waarin de heerlijke muziek mij de omgeving deed vergetenwaarbij ik slechts waarnam het rusteloos voortrollen van de eindelooze zee met haar ruisehende kalmte, en daar nevens de eene melodie na de andereoogenblikken heb ik genoten, wanneer de Wagnermuziek aan het woord was en sprak van kracht en overwinning naast weemeed en liefdebekoring. En dat alles bij de meest onberispelijke uitvoering door de leden van het orkest, waarvan elk een kunstenaar kan genoemd worden. Onvergetelijk die slot-avond, toen bijna drieduizend aanwezigen in de diepste stilte het Largo arioso" van Handel volgden om straks na de Zigeuner- weisen für Violine", voorgedragen door Bleuer, het Intermezzo de »Cavalleria rusticana" van Mascagni te genieten. Onvergetelijk de geestdrift, waarmede Lohengrin, Mignon en Tannhiiuser werden toegejuicht, maar vooral de Jubel-Ouverture van Carl Maria von Weber, waarbij de slot-bymne was vervangen door ons schoone volkslied. Dat alles was muziek, dat was genot. En zoo is ook dat weder voorbij. Zoo zijn wij aan het einde gekomen van de campagne te Schevenin gen, waar ook van de sporttentoonstelling de deuren werden gesloten. Helaas, zonder eenige vreugde. Want de dood heeft zijn offer geëischt en op het appèl van hen, die aanwezig waren geweest bij de opening en mee- rendeels ter sluiting opkwamen, ontbrak de voorzitter. Wie heeft daaraan gedacht, toen vier maanden ge leden mr. Van Oudheusden ijyerig en opgewekt zich inspande voor de zaak, waaraan hij zich wijdde, en waarvan hij trachtte de groote en kleine teleurstel lingen voor velen tot een minimum te beperken. Zoo moeten wij dau wel genot eu lijden, vreugde

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1