UIT DE 0ÜDE DOOS. Hanwweerd. Alhier zijn öp het telegraafkan toor gedurende de maand September verzonden 833, ontvangen 319, opgenomen en verder geseind 144, samen 1296 telegrammen. Het telefoonkantoor verzond 75, ontving 81, sa men 156 berichten. Heinkenszand. Gisteren vond men alhier een 74jarige man, P. E. genaamd, alleen in een vertrek in het armhuis wonende, dood in de woning op den vloer liggen. Daar het lijk reeds geheel stijf was, vermoedt men, dat de man reeds den vorigen dag aan eene beroerte kan bezweken zijn. Niettegenstaande het armhuis midden in het dorp staat, hebben geen der buren iets bemerkt, tot het eindelijk de aan dacht trok, dat zjjn deur gesloten bleef. Zaterdagavond is er te Amsterdam alweder bij het rangeeren van een trein van den staatsspoorweg (oude Rijnspoor) in de verlengde Sarphati-straat een ongeluk voorgevallen. Een beambte van ongeveer 40 jaren is nl. gestruikeld, waardoor hij onder den wagen geraakte, en waarbij zijn beide beenen werden verbrijzeld. Hij werd in het onmiddellijk in de na bijheid zijnde militair hospitaal opgenomen, waar hem na kort beraad beide beenen werden geampu teerd. Vóór acht dagen overkwam een jonkman van 24 jaren hetzelfde lot op dezelfde plaats. Deze patiënt roemt zeer de hulp en bijstand, die hij in het mi litair gasthuis ondervond. Maandagavond heeft in een eerst vóór eeoige dagen betrokken benedenhuis aan de Amsterdamsehe Veerkade te 's-Gravenhage een hevige gasontploffing plaats gehad tusschen het plafond, welke gepaard ging met een hevigen slag, die tot in de omliggende straten werd gehoord. Bij de ontploffing werd een gedeelte van den vloer van het bovenhuis vernield en sprong eene zware spiegelruit van de eerste ver dieping in duizenden stukjes. Dit geval veroorzaakte groote ontsteltenis onder de bewoners van het per ceel, die er echter allen met den schrik afkwamen. Bij de verbouwing van het benedenhuis schijnt zich gas tusschen de zoldering te hebben opgehoopt. Naar het H. D. verneemt heeft de staalwater- bron in den Haarlemmermeer den naam ontvangen van Wilhelminabron". Als een bewijs, dat het debiet geregeld is en toeneemt, kan dienen, dat men nog een nieuw taptoestel in werking zal moeten brengen om aan de vele aanvragen te voldoen. Te Woltersum (Gron.) werd een 5-jarig knaapje door zijn grootvader medegenomen naar den molen. Terwijl de grootvader zich in den molen bevond, begaf het knaapje zich een oogenblik naar buiten, met het ongelukkig gevolg, dat het door een der wieken getroifen en onmiddellijk gedood werd. Vernis kan geen zeep en soda verdragen, daarom doe men in het water een weinig geest van salmo- niak en spiritus en wiecht hiermede de deuren met een zeem af. Een jonge man te Amsterdam werd, terwijl hij op zekeren nacht onlangs op een stoep zijn roes lag uit te slapen, zjjn horloge ontstolen. De dief beleende dit en verkocht later het beleen- briefje aan een meisje, werkzaam op een fabriek. Dat meisje loste bet horloge in, om het haar vrijer ten geschenke te geven. Zij vond het zulk een mooi geschenk voor haar aanslaande, dat zij het vooraf aan de meisjes op de fabriek wilde laten zien. Doch, o noodlot! Daar herkent een der meisjes het uurwerk als het eigendom van haar vrjjer. Toen het bleek werkelijk zoo te zijn, was de dief' spoedig gevonden en achter slot en grendel gebracht. De eigenaar van het horloge was gelukkig, doch de beide meisjes zeer teleurgesteld. De eene omdat zij haar geld kwijt was en haar minnaar niet ge lukkig kon maken de andere doordat zij de ervaring had opgedaan, dat haar vrijer geen heilig boontje bleek te zijn. Hoe weinig gebruik in deze dagen het publiek van vruchten maakt, blijkt hieruit, dat gisteren te Rotterdam de perziken langs de straten werden ver kocht voor één cent per stuk. Toen Zaterdag de stoomboot »De Landbouw", varende tusschen Utrecht en den Uithoorn, Weesp passeerde, bleek het, dat aan boord onder de passa giers in de kajuit een hevige woordenstiijd bestond, welke spoedig door een algemeene kloppartij op het dek werd uitgevochten, zoodat de kapitein, bijgestaan door den machinist, zich genoodzaakt zag tussehen- beide te komen om de vechtenden te scheiden. Hierbij had een der twistenden, J. B., een kippenkoopman, thuisbehoorende aan »de Zwarte Kat", gemeente Nieuwer-Amstel, het ongeluk, door het losrukken van den met éen pen afgesloten valreep aan de ver schansing, achterover in 't water te vallen. Met een dreg werd hij opgehaald, doch, niettegenstaande alle pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, moesten de beide stadsgeneesheeren constateeren, dat de man reeds was gestorven. Door de politie is tegen de geheele equipage der boot proces-verbaal opgemaaktde justitie zal de zaak onderzoeken. 'Nv. d. D.) Een treurige zaak breDgt de gemoederen van het anders nogal rustige Den Helder in beweging. Een heer, sedert geruimen tijd inwonend bij twee ongehuwde dames, is plotseling verdwenen, terwijl een der vrouwen dood te bed gevonden werd en een voldragen kinderlijkje in de bleek achter de woning werd opgegraven. Te Oude-Pekela is een nu reeds lang dood gewaand echtgenoot onverwachts bij zijn vrouw teruggekeerd. 23 jaar was hij afwezig geweest en niets had men van hem in dien tjjd vernomen. In den avond van jl. Zaterdag werden twee dames op haar wandeling in het Weteringplantsoen te Amsterdam verrast door een welgekleed heer, die haar aansprak en haar als bloedverwanten scheen te herkennen. Door de welsprekende uitleggingen van den vreemdeling werden de beide dames er einde lijk toe geleid te gelooven, dat zij een verren neef voor zich hadden, die jaren geleden naar de Kaap Was getogen. Een onderhoudend gesprek volgde, tot de neef van de Kaap eindelijk met hartelijken hand druk afscheid nam en verdween. Toen bleek, dat hij den vingerring van een der nichtjes had gekaapt en dus vooreerst wel niet veel moeite zal doen, om de hernieuwde kennismaking voort te zetten. (Hbl.J Een Duitsch echtpaar, dat voor eenige dagen kamers in het Amstel-Hotel te Amsterdam had be trokken en daar eene flinke rekening maakte, ver dween Vrijdag plotseling, met achterlating van hun zoontje, een vluggen knaap. Bij de politie werd aan gifte van het geval gedaan een inspecteur gevoelde zich echter zoozeer tot den knaap, die aardig zijn drie talen sprak en niet onverdienstelijk klavier speelde, aangetrokken, dat hij zijn huis gastvrij voor den verlaten jongen opende. Inmiddels trachtte men de ouders op te sporen, die eindelijk in een ander logement in de stad werden aangetroffen, waar zij zich voorstelden, weer eenigen tijd ongestoord op kosten van dea logementhouder te leven. Aan dat bedrijf werd nu echter onverhoopt een einde ge maakt en het slot der geschiedenis was, dat man, vrouw en kind naar Hamburg zijn vertrokken. Stanhope is van Hamburg naar Parijs terug gekeerd. Zjjn weg over Berlijn nemende, heeft men hem aldaar niet toegelaten, zonder hem vooraf in eene sublimaat-oplossing te dompelen maar niet temin wilde het Berlijnsche hotel, waar hij een ka mer besteld had, hem niet opnemen, uit vrees alle andere gasten te zien vertrekken. Hij heeft toen den nacht ten huize van een zijner Berlijnsche vrienden doorgebracht. Prof. Virchow moet verklaard hebben, dat Stan hope's heldhaftige proefneming uit een wetenschap pelijk oogpunt niets beteekent. Onder de talrijke blijken van hulde, welke den groothertog en de groothertogin van Weimar ter gelegenheid van hun huwelijksfeest wachten, zal een bijzonder merkwaardig zijn. Een deputatie van Afrika-reizigers, bestaande uit den bekenden reiziger dr. Gerhard Roblfs, dr. Hans Meyer en luitenant Von Carnap, zal het Vorstenpaar geluk wenschen en hun een prachtig album met de portretten van alle Afrika-reizigers aanbieden. Te Osnabrück zijn sedert 30 September de maatregelen tegen reizigers uit Nederland, waarover herhaaldelijk geklaagd werd, opgeheven. De reizigers zullen bij aankomst te Osnabrück niet meer lastig gevallen worden. Te Messina zijn vijf personen van aanzienlijken stand gearresteerd, beschuldigd van de hand te heb ben gehad in de samenstelling van een valsch testa ment, loopende over eene waarde van een millioen lire. De weduwe van den overledene, te wier gunste het testament luidde, is onder de beschuldigden. Het geval maakt groote sensatie. In Berlijn zjjn dertig rijtuigen uit een circus gestolen. Op zich zelf is dit reeds een daad, die vermelding verdient. Doch nog grooter zal de ver bazing zijn, wanneer men hoort, dat het den model- dief gelukt is tot op den buidigen oogenblik toe onbekend te blijven. Uitdragerswinkels, circussen, elke plaats waar men maar eenigszins kon vermoeden, dat er een der rij tuigen zou kunnen zijn verborgen, werd doorzocht, doch geen spoor van de rijtuigen ontdekt. Broodnijd schjjnt bij den diefstal niet in 't spel te zijn geweest, ofschoon ook die ondeugd in 't kunstenaarsvak niet onbekend is, soms zelfs welig tiert. Veeleer vermoedt men, dat lage hebzucht hierbij iu het spel is geweest, want de rijtuigen hadden een schitterend zilveren beslag en dat beriag schijnt de aandacht getrokken te hebben van den dief. Dat het mogelijk is geweest, die dertig rijtuigen ongemerkt te vervoeren, moet gezocht worden in hun kleine afmetingen. De rijtuigen zjjn ontvreemd uiteen vlooientheater. Over den toestand der werklieden in Rusland heeft onlangs een fabrikaat te Moskou aan een mede werker van de Figaroden heer Huret, merkwaar dige mededeelingeu gedaan. De Russische werkman, zeide de fabrikant, is een boer, die jaarlijks in het voorjaar of in den herfst zijn dorp verlaat, om door arbeid in de fabrieken iets te verdienen. Zulk een boer is zeer zachtmoedig, onnoozel en onwetend als een kind. Zijne wevers verdienden 4.80 in de week, de vrouwen slechts 2,50, benevens woning en licht. Verleden winter hadden velen aangeboden, alleen voor den kost te werken. Werkstakingen zijn verboden. De fabrikant erkende, dat misbruiken voorko men. In de meeste fabrieken waren de opzichters op straffe van ontslag, gedwongen de werklieden zoo dikwijls te beboeten, dat zij aan het einde van de maand niets hadden verdiend, bovendien moesten zij alles, wat zij noodig hebben, van de fabriek koopen en wanneer de man na een half jaar de fabriek verlaat, heeft hij met hard werken niets verdiend dan zijn zeer slecht dagelijksch voedsel. Maar de fabrikanten verdienen millioenen. Nadat evenwel vier of vijf jaren geleden fabrieksinspecteuren zijn aangesteld, begint het iets beter te worden." De boeten móeten nu ten bate van de werklieden wor den besteed. In weerwil van dat alles is er voor de socialisten geen uitzicht een werklieden-partij" te stichten. Revolutionairen zijn er niet onder hen en wanneer iemand hen wil opruien, wordt het dadelijk den directeur verteld. Eens werd hem overgebracht, dat een werkman in de fabriek een boek voorlas, waarin God werd bespot; het bleek eene vertaling te zjjn van de Metamorphosen van Ovidius. Eene vrouw- klaagde eens eene andere vrouw als nihilist aan omdat zij eene lange broek droeg. De Moskousche fabrikant verzocht den heer Huret zijn naam geheim te houden. »Wij zjjn hier niet in Frankrijk", voegde hij er hij. Hetzelfde verzoek werd ook elders gedaan, omdat zulke onthullingen niet zelden, zonder eenigen vorm van proces met verbanning naar Siberië werden gestraft en in ieder geval allerlei plagerijen van de politie uitlokten. In Canada heeft zekere heer Robertson een kaas geëxposeerd, die 11,000 kilo weegt! 10,000 koeien leverden daarvoor in een dag de noodige melk. Marseille is voor een groot deel onder water j gezet door zware regenbuien. De stortvloed herschiep I in korten tijd het lager gelegen deel der stad in een groot meer. Vooral de wijk waar de beurs gelegen is, heeft veel geleden, daar in de magazijnen en win kels groote voorraden stoffen en comestibles onder water kwamen. Op vele plaatsen stond het water in de huizen tot een hoogte van 1 M. Alle benedenverdiepingen waren overstroomd. Paarden en rijtuigen werden door den stroom medegesleurd. De beurswijk was in den namiddag een rivier gelijk, op wier snel- stroomend water allerlei overblijfselen van vernielde voorwerpen dreven. Ook uit de omstreken komen berichten over de zeer aanzienlijke schade. Twee personen hebben bij de overstrooming het leven verloren. De Indép. Beige meldt, dat op den spoorweg van Nicolajeff naar Oharkoff een spoortrein geplunderd is, vermoedelijk met behulp van het personeel van den trein zelf. De trein bevatte een half millioen roebels, die door de verschillende stations aan het hoofdbestuur moesten worden afgedragen. Al het geld is door de roovers medegenomen. Aan Johnny Osborne, een bekend 60-jarig jockey, die in den loop van vele jaren de berijder was van menig winnend paard op de voornaamste Engelsche wedrennen, werd dezer dagen to New market door zijn vereerders een adres aangeboden met een beurs waarin 3600 guinea's waren (ƒ45,360). Deze vermaarde jockey heeft om zijn eerlijkheid en ongerepte reputatie den bijnaam van>the Bank of England Jockey Juist dezer dagen werd ook bericht, dat de heer Abington, eigenaar eener stoeterij, een ander ver maard jockey, genaamd Watts, voor drie jaren in zijn dienst heeft genomen tegen een jaarlijksche be zoldiging van omstreeks 9000 (ƒ108,000). Het is een feit dat tegenwoordig te Munchen het aantal slachtplaatsen voor honden zeer is toe genomen. Dit is daaraan toe te schrijven, dat de meeste dieren die er heen gevoerd worden, van diefstal afkomstig zijn. Het schijnt dat de vreemde gewoonte, om hondenvleesch te eten, te Munchen is ingevoerd door de talrijke Italiaansche arbeiders, die tegenwoordig in die hoofdstad werken. Men bezigt dat vleesch niet alleen, om worst te vervalschen, maar men gebruikt het eveneens op verschillende wijzen toebereid. Dat de Chineezen reeds sedert lange tijden zich aan hondenboutjes te goed doen is over bekend. Een reiziger uit China deelt mede, dat toen hij eens de gast was aan de tafel van een aanzien lijken Chinees, een sterk vermoeden bij hem oprees, dat hy bezig was een poes te verorberen. Daar hij de Chineesche taal niet machtig was, drukte hij zich op vragende wijze uit door den klank»rniau?" De Chinees antwoordde hoofdschuddend: »wau, wau Divaze dingen laan men lezenEen Russisch journalist, aan cholera lijdende, heeft zich op een paard geheschen en 11 wersten in vliegenden draf afgelegd, 't Bericht vermeldt niet op welke wijze die moderne Mazeppa op 't beest bevestigd bleef. Natuurlijk is de man door die schudding zijner ingewanden genezen De heer Crichton-Browne schrijft den slechten toestand der tanden in den tegenwoordigen tijd toe aan het algemeen gebruik van wittebrood, dat van de zemelen beroofd, arm is aan fluor, welke stof een behoefte voor de tanden scbijnt te zijn en zich niet bevindt in de andere gewone voedingsmiddelen. Zjjn conclusie is, dat het wittebrood moet vervangen worden door brood met zemelen. Album der Natuur.) Van af gisteren zijn te Antwerpen aan de schepen welke uit die haven vertrekken, schoone gezondheidspassen verstrekt. Een Franschman, Grandin, is te voet van Parijs naar St. Petersburg getrokken. Teneinde den Duitscken grond niet aan te raken, had hij Fransche aarde in zijne schoenen gedaan. De Gaulois kreeg Zaterdagmiddag plechtig bericht dat de man zijne vaderlandslievende wandeling volbracht had. Uit Spanje wordt gemeld, dat Zondag de nieuwe generaal der Jezuieten in het klooster San Ignacio de Loyola, in de Baskische provincie Gui- puzcoa is gekozen. De grootste geheimzinnigheid werd daarbij in acht genomen. De gekozene is pater Martino, een Spanjaard uit de provincie Burgos, volgens sommigen 44, volgens anderen 50 jaar oud. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Hoedekenwkerke. Ten overstaan van notaris Paardekooper Overman te 's-Gravenpolder, werd heden voor de erven van P. Verbrugge en Jannetje De Jongh alhier verkochteen woonhuis, schuur en erf groot 0.05.08 H.A. aan L. Schouten qq. te 's-Gravenpolder voor f330 boven f 15 voor los goed; een schuur en erf groot 0.01.20 H.A. aan M. J. Bakker voor f120; 0.52.40 H.A. bouwland aan de Herv. kerk voor f 445 per gemet of f 594,240.50.40 H.A. bouwland aan Tannetje Helmstrijd voor f 610 per gemet of f 783,480.22.90 H.A. weiland aan dhr. I. D. Fransen Van de Putte te 's-Gravenhage voor f 260 per gemet of f 151,73 boven f 20 voor houtgewas0.30.90 H.A. bouwland aan denzelfde voor f 385 per gemet of f 303,170.91.70 H.A. bouwland aan J. Van de Linde voor f305 per ge met of f.712,75 en 1.03.60 H.A. weiland aan dhr. A. Witkam te Goes voor f 422 per gemet of f 1114,15, alles onverminderd 12 J/3 pet. onkosten. Dekoopers, wier woonplaats niet is vermeld, wonen te Hoede- kenskerke. Te houden Aanbestedingen. Datum Plaats Voorwerpen. Information. 15 OctBorsele, oeververdediging, Bestuur polder Elle- woudsdijkBorsele. Eechtstwiiten. In een paar mijner vorige opstellen gewaagde ik van de oneenigheden, in de laatste helft der zes tiende eeuw tusschen Middelburg en Goes ontstaan ter zake van de rechtspleging. Tot juist begrip van deze kibbelarijen zal het niet ondienstig zijn, de geschiedenis dier rechtspleging in Zeeland wat die per optedelven. De graaf had, als opperheer, natuurlijk de hoogste rechtsmacht in de provinciehij was dan ook ge woon om op geregelde of ongeregelde tijden meestal te Middelburg Hooge Vierschaar te houden. Dit was een rechtbank, waarvan de graaf voorzitter was en waarin hij een beslissende stem had. De Hooge Vierschaar sprak recht in zware misdrijven en legde groote straffen op. Andere rechtscolleges van lager rang, de schepensbanken, mochten zich slechts met civiele zaken bezighouden en met strafzaken alleen, voorzooverre hun dit bij bijzondere voorrechtsbrie- ven was toegestaan; de zwaarste straffen, die een schepensbank mocht opleggen, waren echter verban ningen uit de provincie. Daar de graaf echter dikwijls afwezig was, werd zijn plaats als voorzitter der hooge vierschaar ook wel bekleed door den burggraaf der provincie. Maar ten tijde van Jacoba Van Beieren werd deze vier schaar zelden gehouden. Hieruit ontsproten lastige toestanden de ingezetenen waren overgeleverd aan het onbeschaafd en dikwijls partijdig oordeel van wethouders, hunne medeburgers, althans in civiele zakenin strafzaken werden wel gevangenen ge maakt, maar zij bleven onberecht; dikwijls kostte het hen weinig moeite uit de gevangenis te ont snappen of tegen een geringen losprijs vrijtekomen, waarna zij zonder groote vrees voor straf met de zelfde historie konden voortgaan. Hertog Filips van Bourgondië, opvolger van vrouwe Jacoba, stelde nu over Holland en Zeeland een Hof van Justitie indit hof behandelde het appèl van civiele zaken en sprak, ten opzichte van strafzaken, recht over verjaarde misdrjjven. Hiermede was echter de rechtspleging nog niet in ordewant de vier schaar, die de behandeling behield van zware mis drijven, die binnen het jaar te barer kennisse werden gebracht, vergaderde, zooals ik zeide, zeer zelden. In dezen staat van zaken werd verandering gebracht door gravin Maria van Bourgondië, die bepaalde, dat de goede steden Vlissingen, Brouwershaven, Tolen, Kortgene, Goes en Reimerswale en andere, die dit begeerden en noodig hadden, binnen haar gebied zouden mogen rechtspreken over doodslag, vredebreuk, diefstal, verwonding; de misdaden, die ten platte lande voorvielen, zouden op deze wijze worden behandeld, dat de misdadigers door 's Gra ven Rentmeester beoosten- en bewesten-Schelde, ieder in zijn district, zouden worden gevangen ge nomen en te Zieriksee en Middelburg door den Burggraaf van Zeeland met gezworen mannen zou den worden veroordeeld. Bewesten-Schelde, waartoe Zuid- en Noordbeveland en Walcheren behoorden, had zeven, beoosten-Schelde vijf gezworenen. Deze verandering, die zeker een groote verbetering kon genoemd worden, kwam niet volkomen in toe passing, hetzij dat de burggraaf nalatig bleef, hetzij om andere redenen. In 1489 werd daarom namens den minderjarigen graaf bepaald, dat niet meer burggraaf en zeven gezworenen over het platteland zouden rechtspreken, maar burgemeester en^schepe- nen van Middelburg, tenminste voor bewesten- Schelde doch alleen dan, wanneer de Rentmeester van dit district de misdadigers gevankelijk binnen Middelburg had gebracht. Hieraan werd aanstoot genomen door de regenten en den baljuw van Middelburgde baljuw was namelijk de officier van justitie voor een stad, voor namelijk omdat burgemeesters en schepenen niet alleen over het platteland, maar ook over Middelburg recht hadden verkregen en omdat de rentmeester en niet de baljuw binnen deze stad gevangenen mocht maken en als openbaar aanklager mocht op treden. De twist hierover ging zoover, dat genoemde baljuw recht deed, zelfs in zaken, die tot het ter rein van den Rentmeester behoorden, zonder dat hij zich aan de bestaande bepalingen stoorde. Wel kreeg regeering en baljuw van Middelburg in 1501 het voorrecht, om de misdrjjven, binnen het stadsgebied voorgevallen, te berechtenmaar de toestand voor het platteland bleef tamelijk slecht. Geen wonder dan ook, dat baljuwen, schouten en schepenen van de Zuid-Bevelandsche dorpen zich in 1581 tot den Prins van Oranje wendden, om hierin verbetering gebracht te zien. Zij zeiden dat burge meesters en schepenen van Middelburg recht mochten spreken over zware misdrijven, voorzekermaar zij beklaagden zich, dat deze heeren alle zaken zonder eenig ouderscheid aan zich trokken; dat de rent meester allen, die hij van misdaad verdacht, gevan gen naar Middelburg, zijn woonplaats bracht, zonder eerst behoorlijk onderzoek te hebben gedaan naar der gevangenen schulddat hij nooit van vrijlating of lichte gevangenschap wilde hooren, zelfs niet tegen voldoende borgstelling, en al waren de misdrijven niet van dien aard, dat zij een lichamelijke straf verdiendendat hij, indien hij al te geringe gronden had om iemand gevangen te nemen, den verdachte toch in diens eigen huis soms ettelijke dagen opge sloten hield, terwijl hij daar eenige zijner dienaren ter bewaking achterliet, die niet verzuimden ten koste van den bewoner te eten, te drinken en goede sier te maken dikwijls zoozeer, dat genoemde bewoner, in woede ontstoken, een of ander strafbaar feit aan zijn plagers bedreef. Klagers verzochten verder den prins te willen gebieden, dat de rentmeester niemand in Zuïd-Beve- land meer zou mogen gevangennemen, dan na be hoorlijk onderzoek en nadat door den magistraat van Goes de persoon in quaestie verdacht was verklaard voorts dat de gevangene niet meer door burgemees ters en schepenen van Middelburg, maar door die van Goes zouden worden berecht. Aan het einde van. hun verzoekschrift verklaarden zy nog, dat de

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2