1892 N°. 118. Donderdag 6 October. 79ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad angenomen bij de heeren Nijgh Van Ditm^r te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—8 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, advertentie» vóór 2 uren op den dag der uitgave* GOBS, 5 October 1892. Tolen. Voor de verkiezing van een lid van de Prov. Staten van Zeeland (vacature Wagtho) zijn uitgebracht 867 geldige stemmen. Hiervan verkreeg jhr. mr. E. A. O. DE CASEMBROOT (1.) 519 stem men, zoodat deze gekozen is. Dhr. G. Bolier (a bekwam 341 stemmen. We behoeven wel niet te zeggen, dat deze uitslag ons van harte verblijdt, omdat daardoor in onze Pro vinciale Staten de partijverhouding dezelfde blijft en dus voor het doode punt nog geene vrees behoeft te bestaan. Maar niet minder gelukkig achten we de ver kiezing van jhr. De Casembroot omdat daaruit blijkt, dat de zaak der liberalen in het district Tolen geenszins verloren geacht behoeft te worden, wanneer onze partijgenooten maar eendrachtig handelen en zich scharen om een bekwaam, verdienstelijk en algemeen geacht en bekend candidaat. Moge het resultaat van deze verkiezing voor hen een spoorslag zijn om in het vervolg den nu inge slagen weg te blijven bewandelen Borsele. Maandag hield de gemeenteraad alhier eene openbare vergadering, waarin besloten werd een nieuw adres aan de Prov. Staten in te zenden tot het verkrijgen van een steiger by of naast het stoombootveer. '■-Heerenlioek. In plaats van wijlen den heer A. Braamse is tot lid van den raad gekozen de heer M. Van der Meulen. Men schrijft aan de Tijd uit Nieuwer-Amstel, dd. 30 Sept.»Dat een vriendschappelijke en echt corpiale verhouding tusschen patroon en werklieden mogelijk is en ook werkelijk nog wordt gevonden, bewees opnieuw het zilveren huwelijksfeest van den heer J. P. Larsin, schoenfabrikant te Nieuwer- Amstel, en echtgenoote, Zondag en Maandag jl. gevierd. Na afloop der kerkelijke feestviering werden de jubilarissen Zondag gecomplimenteerd door de kin deren der werklieden van den heer Larsen, hunne dankbaarheid betuigende voor de mildheid van den patroon, waardoor zij in staat waren gesteld koste loos katholiek onderwijs te genieten. Door de werk lieden zei ven werd den jubilaris een zilveren beeld van St. Crispijn vereerd. Een belangrijk nommer der feestviering was de feestmaaltijd, den volgenden dag gehouden, waar, behalve de jubilarissen met hunne familie, al de werklieden met hunne vrouwen aanzaten, terwijl de pastoor der parochie met zijn beide kapelaans door hunne tegenwoordigheid getuigden van het belang, door hen gesteld in deze feestviering De geest, die bij dezen maaltijd heersehte, was een van gulle hartelijkheid en waren broederzin. De dochters van het feestpaar bedienden de gasten, hun zoon fungeerde als ceremoniemeester en de jubila rissen zeiven hielpen, als het te druk liep, een handje mede. Vroolijke voordrachten verhoogden de feest vreugde en ook de heer Winnubst maakte zich als musicus hoogst verdienstelijk. De Zeereerw. heer pastoor had wel recht, niet alleen de jubilarissen en de werklieden, maar ook zichzelven met het bezit van zulk een verdienstelijk parochiaan geluk te wenschen. Heersehte overal tusschen patroons en werklieden zulk eene goede verstandhouding, de oplossing van het maatschap pelijk vraagstuk zou weinig moeite geven. Onze beste wenschen aan de echtgenooten Larsen. Moge een even aangename viering ook van hun gouden jubelfeest hen in de toekomst wachten." Volgens een bericht uit Oosterwijk, waar de heer Larsen een leerlooierij bezit, heeft de jubilaris zijn daar werkzaam personeel op zijne kosten naar Nieu wer-Amstel doen overkomen, om het feest mede te vieren. Het getal feestvierende knechts bedroeg dan ook niet minder dan ruim 100. Bjj kon. besluit is benoemd bij den provincialen staf, tot provinciaal-adjudant in Utrecht, de majoor op non-activiteit K. W. P. S e e u w e n van het wapen der infanterie, die in verband daarmede in zijnen rang bij dien staf wordt overgeplaatst. Een particulier correspondent der N. B. Ct. seinde Maandag uit Weimar: Op alle pleinen en straten der stad ziet men overal toebereidselen voor de versieringen bij gelegenheid van het gouden bruiloftsfeest van den groothertog en de groothertogin (prin ses Sophia der Nederlanden). De eerste en kleinste gelukwensch-deputatie is reeds door de groothertogin ontvangen. Zij bestond uit drie allerliefste kleine meisjes uit de kinder-bewaarplaats, die uit naam harer kameraadjes aan de hooge be schermvrouw hare wenschen kwamen aanbieden. Zij waren getooid met sierlijke myrtenkransen, met goud en zilver doorvlochten, en droegen een hartelijk kin dergedichtje voor. Later had er een kinderfeest plaats. Als inleiding tot de feestdagen is ook het histo rische gelegenheidsgedicht van Ernst von Wilden- bruch, »Bernkard von Weimar", reeds voorgedragen. De hoofdinhoud daarvan is eene doorgaande verheer lijking van den bekenden held uit den dertigjarigen oorlog. Heden was de algemeene aandacht in de stad ge richt op de aankomst der Nederlandsche Koninginnen, die des avonds te 9 u. 20 m. tegemoet gezien werd. Op het perron stond als eerewacht eene compagnie van het hier in garnizoen liggende regiment infan terie geschaard, waarvan de muziek, toen de extra- trein op het bepaalde tijdstip binnenreed, het Neder landsche Volkslied hooren deed. Aan het hoofd der reeds aanwezige prinsen en andere vorstelijke personen bevond zich de groot hertog, die zijn feest met jeugdige kracht viert en met vasten tred naar den koninklijken wagen stapte om zijne bloedverwanten welkom te heeten. Hij kuste de kleine Koningin herhaaldelijk en geleidde haar bij de hand. De kleine zag er weder bekoorlijk uit, begroette de aanwezigen met vriendelijke nei gingen en lachte kinderlijk-vroolijk tegen haar grooten oom. Van de lange reis was op haar frisch gelaat geen spoor te zien. Haar reisgewaad was van grijs blauwe stof en een hoed met vederen van dezelfde kleur. Nadat ook de erf-groothertogin de reizigsters welkom had geheeten gat de erf-groothertog Karl August den arm aan Koningin Wühelmina, terwijl de Groothertog zelf de Regentes geleidde. Onder de tonen van een opgewekten marsch wandelde het gezelschap langs het front der eere-compagnie. Alle vorstelijke personen droegen hunne Nederland sche ridderorden. Door zijn uiterlijk blonk onder allen de erfprins Bernhard uit, in de blauwe hu zaren-uniform. Hij volgde onmiddellijk achter de Koninginnen. Was de ontvangst op het perron tot den hof kring beperkt gebleven, bij het uitgaan van het station nam de menigte in haar geheel aan de plechtigheid deel. Zoodra de Groothertog met de Regentes op de stoep verscheen, ging er een donderend gejubel uit de menigte op, dat nog sterker scheen te worden, toen de kleine Koningin, vriendelijk buigende, in het gezicht kwam. In alle straten, die de stoet doortrok, herhaalde zich dit, zoodat de ontvangst der Neder landsche bezoeksters door de bevolking van Weimar in geestdrift en hartelijkheid niets te wenschen overliet. De te Weimar aanwezige Nederlanders hebben voor de Koninginnen een paar keurige bloemversieringen gezonden, en wel voor Koningin Wilbelmina een groote bloemenmand, in welke uit een zilveren hoorn van overvloed een schat van weelderige Lafrance- rozen en witte Tuba-roosjes wordt uitgestort. Deze verrassing munt door fijnen en bevalligen smaak uit. Voor de Koningin-regentes is een bloemstuk bestemd van donkerroode pelargoniums en gele Maréchal- Nielrozen. De Groothertogin heeft bovendien voor hare gasten een tempelvormig bloemstuk doen maken, waarin de Nederlandsche driekleur, in roode en witte rozen en blauwe violen, met oranjekleurige rozen elkander afwisselen te midden eener omlijsting van bloeiend heidekruid. Na hunne aankomst in het slot vereenigden zich de vorstelijke personen aan den familiedisch. Voor zooveel ik bij mijn verkeer met de inwoners der stad heb kunnen opmerken, nemen zij allen van ganscher harte deel aan het vorstelijke familiefeest, dat een waar volksfeest belooft te worden. Het feest vierende echtpaar geniet algemeen warme vereering. Onder de welsprekende getuigenissen daarvan verdient vermelding een geschenk van alle gehuwden van zekeren leeftijd, die reeds hun gouden bruiloft ge vierd hebben, en die nu onder de leiding hunner geestelijke voorgangers gezamenlijk eenen prachtbijbel tot een geschenk op het gouden feest hunner vorsten bestemd hebben. De bijbel bevat eene aanbiedings oorkonde in kunstschrift, persoonlijk onderteekend door alle deelnemers aan de feestgave, in de kerspelen, waartoe zij behooren, groepsgewijze bijeengevoegd. Naast menigen hoogadellyken naam ziet men de drie kruisjes van den een of ander, die in zijne of hare jeugd geen schrijven geleerd heeft, of het geleerde in den loop der vele arbeidzame jaren weder ver geten heeft. Blijkens de begrooting van Financiën voor het volgend jaar wordt de jaarwedde van den s e- cretaris-penningmeester van het bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen op 4000 gebracht, terwijl voor den hoofdopziener aldaar 250 meer wordt uitgetrokken, Op die voor Waterstaat zijn 25000 uitgetrok ken voor de verbetering van het kanaal door Zuid-B ev elan d, aanvankelijk door het maken van een tweede opening aan de Bonzybrugvoorts 17000 als bijdrage in de kosten van aanleg van een kunstweg naar en over den dam over het Slaak. Op dezelfde begrooting zijn 21200 uitgetrokken voor een specialen posttrein voor het vervoer over Rotterdam naar Amsterdam voor de post, uit Engeland des morgens van Queensborough naar Vlis- singen overgebracht. Daardoor zal tevens de Engelsche post vooi Rotterdam ruim een uur vroeger aan komen. Volgens dezelfde begrooting zal de minister de jaarwedden van de ij k e r s verbeteren met ge leidelijke inkrimping van het personeelook de be zoldiging en toelagen van de bedienden aan de ykkantoren zullen tevens worden verbeterd waarvoor 10.000 wordt uitgetrokken, terwijl deze laatsten een vaste aanstelling zullen krijgen, en hun tevens een tijdelijke toelage zal worden verleend, ten be drage hunner storting voor het weduwen- en weezen- fonds. Op de begrooting van Marine voor 1893 is een bedrag van 12.290 uitgetrokken voor een alge meene traktementverhooging van het lichtwach- terspersoneel. Er zullen vier categorieën van lichtwachters zijn met bezoldigingen van a f 540 ƒ600 met genot van vrije woningb f 550 of ƒ500 zonder vrije woning; c 500 zonder en f 450 met vrije woningen categorie d naar omstandigheden. Aan de vaste lichtwachters zal na tien jaren dienst 50 verhooging worden toegekend. In het FacZ. wordt het onvoldoende der wet betoogd tot wering van de uitbreiding der Aziatische cholera. Vermeld wordt, dat de Rijn geïnfecteerd is, omdat men eenvoudig de uit werpselen van cholera-lijders te Zwammerdam en Alfen in de rivier heeft geworpen. De burgemeester van Alfen en Aarlanderveen heeft de ingezetenen gewaarschuwd, van dat besmette water niet te drinken. Hoe weinig zulk waarschuwen bij het volk helpt, weet ieder. Ook te Zuijlen zijn, naar de courant vermeldt, de uitwerpselen van een overleden cholera- lijder eenvoudig, ongedesinfecteerd, in de Vecht ge worpen. De Vecht is dan ook evenzeer besmette Maarsen a/d. Vecht kwamen bijna gelijktijdig drie choleragevallen voor. Moet men nu zulke schandelijke zaken, waardoor duizenden levens in gevaar worden gebracht, lydelijk aanzien en weer te laat komen met afdoende maat regelen? Waarom treden gemeentebesturen, gesteund en voorgelicht door geneeskundigen, niet onmiddel lijk, zoodra een ziektegeval zich voordoet, krachtig handelend op, om uitwerpselen te desinfecteer en waarom geen strenge strafbepalingen tegen het onge desinfecteerd weg- of in het water werpen van deze gevaarlijke gifstofien Eén enkele bacil vermeerdert zich in 24 uren tot vele millioenen. Moet er gewacht worden tot al onze wateren hesmet zijn geworden en dat ons land, hetwelk meer dan andere landen met water is doorsneden, dit of het volgende jaar door een epidemie als in Hamburg wordt getroffen? Het goedkeuringsmerk voor den ijk en herijk der maten en gewichten is voor het volgend dienstjaar bepaald op de letter G in schrijfvorm, en voor gasmeters op een kroon; het afkeuringsmerk op een regelmatigen driehoek. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. zegt, dat de Raad van State niet hard medewerkt om de afdoening der belastingontwer- pen te bespoedigen, want nog altijd is het advies van dit college niet ingekomen, en het zal nu, vol gens dezen berichtgever, wel half October worden, vóór de ontwerpen de Kamer bereiken. Hiervan zal vermoedelijk het gevolg zijn, dat de kieswetten nog in de afdeelicgen vóórgaan, temeer wijl de voorzitter verklaard heeft, dat hij daartoe in het begin van November het voorstel zal doen. Indien men een bericht van Amerikaanschen oorsprong mag gelooven, zal het beroep van telephoniste weldra niet meer bestaan. De dames zouden, om de abonnés in verbinding te brengen, vervangen worden door een werkelijk prae- tisch en vernuftig zelfwerkend instrument. In het centraal-bureau is het instrument geplaatst, dat zelf telephonisch met iederen abonné is verbonden. Bij iederen abonné wordt een klein klavier van vjjf toetsen geplaatst, waarvan de vier eerste toetsen overeenkomen met de eenheden, tien-, honderd- en duizendtallen van het telephoonnummer van den abonné. Indien men b. v. wil telephoneeren naar den abonné, die het telephoonnummer 2319 heeft, drukt men op den toets der eenheden negenmaal, op dien der tientallen éénmaal, driemaal op dien der honderdtallen en tweemaal op den toets der duizend tallen. Het instrument op het centraal-bureau brengt den abonné automatisch met het gevraagde telephoon nummer in verbinding. Wanneer het gesprek is ge ëindigd, drukt men op den vijfden toets en de ver binding is weder verbroken. De consul van Rumenië te Amsterdam beeft, in opdracht zijner Regeering, het publiek te waar schuwen tegen deelneming in een premie- Ie e n i n g, verdeeld in 250,000 oblig. van 25 franken elk, terugbetaalbaar in goud, welke leening heet te zijn uitgegeven door of vanwege de Vereeniging >het Roode Kruis" daar te lande, en te verklaren, dat noch het Rumeensche Gouvernement, noch ge noemde Vereeniging van een dergelijke premieleening eenige kennis draagt, en dat nergens gelden tot garantie der premiën zijn gedeponeerd. De Deli-Ct. bevat een particulier telegram uit Weltevreden van 3 September, volgens hetwelk de gouverneur-generaal voornemens zou zijn in Maart te repatriëeren. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. 'g-Gravenpolder. Beroepen bij de Ned. Herv, Gem. alhier de heer W. v. d. Waal Jzn., candidaat te Ridderkerk, die ook te 's-Heerenhoek is beroepen. Beroepen te Amerongen ds. W. Sehock, pred. bij de Chr. Ger. gemeente te Nieuwdorp. Ovezand. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Klaaswaal (Z.-H.) door ds. J. Verweij alhier. Bedankt voor het beroep naar Sir Jansland door den candidaat J. A. Dippel te Amsterdam. Op het drietal van predikanten bij de Ned. Herv. Kerk te Schiedam staat no. 2 ds. G. E. Meloen, te Kloetinge. Aangenomen het beroep bij de Herv. Gem. te Den Bommel door ds. J. H. Van 't Hoff, te Hoek bij Ter-Neuzen. Op de 14e lijst der collecte voor de scholen met den Bijbel komt voorUniegift Postmerk Goes flO,Goes met Wolfertsdijk, Wilhelminadorp en Baarland (kerken) f181,28l/2, Ierseke met Ierseken- dam f 107,96. Op de lijst van benoembaren tot leeraar in de Duitsche taal- en letterkunde aan de inrichting voor M. O. te Goes zijn door Burgemeester en Wethou ders, in overleg met den inspecteur, geplaatst de heeren E. J. Post ma te Amsterdam (thans de lessen aan de inrichtingen te Haarlem waarnemende) en A. J. Verkozen te Arnhem. De Minister van binnenlandsche zaken heeft afwijzend beschikt op het adres van de onderwijzers der rijksleerscholen, waarin deze verzoeken hunne jaarwedden te willen verhoogen naar het aantal dienstjaren. Gemengde Berichten. Een achtjarig knaapje vermaakte zich gister middag aan een moesmolen bij het magazijn van de firma wed. J. C. Massee Zoon aan de Boudewijn de Wittestraat alhier. Een andere knaap van den zelfden leeftijd gunde zijn makker de pret alleen niet en zou eens draaien, met het treurig gevolg, dat van den eersten knaap de duim van de rech terhand tusschen het raderwerk kwam en de top daarvan verpletterd werd. De vruchtenhandelaren klagen steen en been. Om. dezen tijd van 't jaar is de handel op zijn drukst, maar nu is het zoo slap dat Dinsdag alhier geen enkele vreemde koopman zich vertoonde en alzoo niets werd omgezet. Men zal de vruchten nu maar tijdelijk in pakhuizen bergen, in de hoop dat er spoedig verandering komt. Jl. Zondagavond hebben eenige jongelieden uit Goes en uit 's-Heer Hendrikskinderen, na het Heils leger bezocht te hebben, op den 's-Heer Hendriks- kinderendijk twist gekregen die zoo hoog liep, dat een der laatsten met een mes vrij ernstig in de zijde en aan het hoofd is verwond. Ierseke. In Sept. werden op het telegraafkan toor alhier behandeld 535 telegrammen, waarvan 223 verzonden en 312 ontvangen. In de postspaarbank werd ingelegd 376,40 en teruggenomen f 542. -- De Minister van binnenlandsche zaken heeft inwilligend beschikt op een adres van het hoofdbe stuur der Noord-Brabantsche Maatschappij van Land bouw, om verlaging van den prijs voor bet aan be-: Rijkslandbouwproefstation te Breda in te stellen on derzoek op suikergehalte van elk monster beetwor telen tot op f 0,50, ook voor die gevallen, waarin de onmogelijkheid blijkt om het vereischte aantal monsters, waarvoor zoodanig verlaagd tarief is toe gestaan, bij elkander te krijgen.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1