Aan de Staatsbegrooting voor 1893 ontleenen wij het volgende: Voor de districts-veeartsen is eene ver hooging voorgedragen, zoodat ook de jongere van deze beambten 2500 traktement zullen genieten. Voorts worden de jaarwedden van de leeraren aan 's Rijks veeartsenijschool elk met 500 verhoogd. Een som van 500 is aangevraagd tot opleiding van leerling-verplegers of verpleegsters bij het krankzinnigenwezen, waarmede aan 's Rijks gesticht een proef zal worden genomen. Die toelagen zijn bestemd voor de geneesheeren en de hoofdopzichteres, terwijl de kweekelingen in het ge sticht oppassersdiensten zullen verrichten. Een verhooging van de bezoldiging der Rijksveldwachters is voorgedragen met ge lijkstelling van de opzieners voor jacht envisscherij met dezen. Voor alle Rijksveldwachters 3e kl. zal dejaarlijk- sche bezoldiging worden voorgesteld op 600 en voor die der 2e kl. (brigadiers) op ƒ775. Het plan bestaat om voortaan ook buiten de Rijks veld wacht staande personen tot den hoogsten rang, met den titel van inspecteur te benoemen met traktementen van ten hoogste 1400 en ten minste f 950. Voor de besten onder de tegenwoordige brigade-komman- danten zal de rang van brigadier-majoor of rijks veldwachter le kl. worden opengesteld met een trakte ment s verhooging van ƒ50. Daarvoor zullen de tegen woordige brigadiers-majoor-titulair het eerst in aan merking komen. Er zullen dan zijn 11 inspecteurs ad 950 1400 45 Rijksveldwachters*le kl. ad 82551 der 2e kl. ad 775, en 657 der 3e kl. ad 640. Deze laatsten zullen den titulairen rang van brigadier kunnen verkrijgen. De Regeering is voornemens jaarlijks eene offi- ciëele uitgave te doen in den geest der Engelscbe blue-books van verslagen over deRijkslandbouw- proefstations, proefvelden enz. Bij de afd. lager onderwijs wordt voor bij dragen aan bijzondere en normaallessen f 69,580 uitgetrokken. Als vermoedelijke uitgaaf voorbijdra- gen in de jaarwedden van onderwijzers aan de bijzon dere scholen (art. 54bis) wordt f 870,000 uitgetrokken. Op de begrooting voor bet Depart, van Marine voor 1893 is een som van ƒ3,366,000 voor nieu wen aanbouw gebracht, waarmede hot de be doeling is den bouw van de Koningin "Wilhelmina der Nederlanden" te voltooien en tevens drie be trekkelijk groote schepen op stapel te zetten, éen op de Rijkswerf en twee op particuliere werven, bij voorkeur, wanneer billijke prijzen zijn te bedingen, in Nederland. In bet feit dat dr. "Vermeulen zich als president der Katholieke Kamer club heeft teruggetrokken meent het Centrum (van dr. Schaep- man) een bewijs te zien, dat van eene bereeniging der beide Katholieke fraction in de Tweede Kamer vooreerst nog geen sprake is. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij zijn departement een ver gelijkend onderzoek zal worden gehouden van hen die in aanmerking wenschen te komen om te worden aangesteld als klerk bij de directie der marine te Hellevoetsluis, op eene jaarwedde van 40°* Dit vergelijkend onderzoek, waartoe uitsluitend worden toegelaten zij die op 1 October den leeftijd van 16 jaar reeds hebben bereikt en van 23 jaar nog niet hebben overschreden, en wier aanvragen wegens uitmuntend bandschrift de aandacht verdienen, zal op een nader aan hen mede te deelen datum en plaats in de tweede helft der maand October gehouden worden. Alle aanvragen tot toelating, door belanghebbenden eigenhandig geschreven op gezegeld papier, moeten by het departement van marine zijn ingediend vóór 10 October en vergezeld gaan van de volgende stukkenlo. een bewijsstuk dat de belanghebbende is Nederlanderdat hij, voor zooverre hij daarvoor in aanmerking komt, heeft voldaan aan de wet op de nationale milite en voorts, dat hij volgens schrifte lijke verklaring van een geneeskundige, afgegeven na heden, eene goede gezondheid geniet en 2o. de geboorte-akte. De examen-eischen zijn: a. het vlug schrijven van goed schrift; b. grondige kennis van de Nederlandsche taal, zoomede de beginselen van de Fransche taalc. de vier hoofdregelen der reken kunst, de gewone en tiendeelige breuken en deleer der evenredighedend. de beginselen der aardrijks kunde en vaderlandsche geschiedenis e. eenige proe ven van oordeelkundig werkkennis van de Engel scbe of Hoogduitsche talen zal tot aanbeveling Btrekken. - Bij kon. besluit van 14 Sept. 1892 zijn de voor waaiden nader geregeld, waarop met medewerking der gemeenten, rijkstelegraafkantoren en rijkstelephoonkantoren in kleinere plaatsen kunnen worden opgericht en in stand gehouden. (De ver goeding der gemeenten van hetgeen de opbrengst van rijkstelegraafkantoren minder bedraagt dan de kosten van instandhouding dier kantoren, is thans aldus geregeld, dat de gemeenten aan het rijk hebben te vergoeden a. gedurende de eerste tien jaren het geen de opbrengst van het telegraafkantoor over bet dienstjaar minder dan 800 gulden zal hebben bedragen, en b. gedurende de volgende jaren, het geen die opbrengst over het dienstjaar minder dan 400 gulden zal hebben bedragen. Aan de gemeenten, die de vergoeding, welke van haar gevorderd werd gedurende tien jaren of langer zullen betaald hebben, zal, te beginnen met het jaar 1892, evenals aan de gemeenten, vermeld in art. 1, worden in rekening gebracht, hetgeen de opbrengst over het dienstjaar minder dan 400 gulden zal hebben bedragen. Naar de N. R. Ct. verneemt, zullen de com miezen der telegraphie met 1 April a. s. in het genot worden gesteld van de maxima der traktementen, hun toekomende op grond van het kon. besluit vau 31 Maart 1891 no. 23. In de laatste jaren heeft zich bier en daar het geval voorgedaan, dat een executoriale verkooping van roerende goederen onmogelijk is gemaakt, doordat eenigen steeds voort gingen met opbieden op betzelfde ten verkoop aan geboden voorwerp, zoodat er geen einde kwam, de toewijzing, die volgens art. 469 Wetb. van Burg. Rechtsvordering moet geschieden aan den meest biedende, niet kon plaatshebben en de executie ge heel verijdeld werd. Vooral heeft dit plaatsgehad bij de invordering van gemeentelijke belastingen, die niet anders dan door een executie van roerend goed kon worden verhaald. Bij de thans voorgedragen bepaling, die het tegen woordige art. 469 Wetb. van Burg. Rechtsv. zal ver vangen, wordt in de eerste plaats den deurwaarder de bevoegdheid gegeven by elk bod depot van bet bedrag dat geboden wordt, te vorderen, en dit bedrag onder zich te houden totdat bet ten verkoop aangeboden voorwerp aan den hoogsten bieder is toegewezen. Blijft het depot onder den deurwaarder tot na toe wijzing van het voorwerp, dan mag worden aange nomen, dat kwaadgezinden spoedig in de onmogelijk heid zullen geraken om het spel voort te zetten. Vooral zal dit ook verder meer en meer een einde nemen, indien (gelijk bij het derde lid wordt bepaald) hij, die niet voldoet aan den eisch om voor ziju bod depot te geven, gedurende de geheele verkooping als bieder wordt geweerd. Blijft de meestbiedende in gebreke de geboden som te deponeeren, dan zal het goed worden toegewezen aan den vorigen hoogsten bieder, hetzij deze het bedrag deponeerde, hetzij hij nog behoorde tot degenen, die een bod deden, vóórdat de deurwaarder gebruik maakt van zijn bevoegdheid om een depot te vorderen. In bet Maandblad tegen de vervalschingen schrijft dr. P. F. Van Hamel Roos: Vervalsching op groote schaal van ontsmettingsmiddelen. Er wordt tegen woordig schandelijk bedrog gepleegd met ontsmet tingsmiddelen, die onder den naam van »ruwe carbol" in den handel kwam. Dit heet vijftig percentig te zijn en bij monsters van verschillende partyen constateerden wij in plaats daarvan gehalten van gemiddeld even 11 pet. Wij waarschuwen in dezen treurigen epidemietijd ernstig tegen dit grove bedrog en herinneren hh. fabrikanten van deze geheel ondeugdelijke mengsels, dat, indien zij ze voor 50 percentig carbol blijven verkoopen, bet artikel der strafwet tegen bedrog in den aard der koopwaar op hen toepasselijk is. De schade, die gemeentebesturen en groote inrich tingen door deze praktijken beloopen, is natuurlijk hoogst belangryk, doordien de prijs van het carbol zeer gestegen is. Dat er duizenden en duizenden kilogrammen van deze stof somtijds geheel onnoodig vermorst worden door ondoelmatige aanwending, is reeds meermalen betoogd, doch de meest wetenschap pelijke aanwending van de bedoelde vervalschte of ondeugdelijke carbol zal natuurlijk nagenoeg geen effect hebben, bebalve het onrechtmatig verrijken van gewetenlooze verkoopers, die zich niet ontzien om uit den onzuiveren bodem der verschrikkelijke epidemie hun niet minder onzuivere winsten te trekken. In een buitengewone vergadering van den Rotterdamschen bestuurdersbond is ter sprake ge bracht de uitgebreide werkeloosheid in verschillende vakken. Men besloot eenparig met het oog op de werkeloosheid in scheepsbouw en ijzerindus trie in Amsterdam, Rotterdam en Vlissiugen, waarde voornaamste scheepsbouwwerven gevestigd zijö, te trachten statistieken te verkrijgen van den omvang der werkeloosheid en dan te gelegener tijd, met het oog op de aanstaande behandeling van de staatsbe grooting in de Tweede Kamer en de eventueele aan vraag van den minister van Marine om eenige oorlogsbodems te laten bouwen, den minister per adres te kunnen wijzen en met feiten te toonen op de groote werkeloosheid in het scheepsbouwvak en de ijzerindustrie, waardoor men misschien den minis ter kan bewegen, gunstig te stemmen ter bevordering van onze nationale industrie. (M.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. lerseke. De heer Timmermans te Dordrecht heeft het beroep als predikant hij de Vrije Ev. gem. alhier aangenomen. Te Borsele is tot predikant beroepen de heer J. R. Callenbach, cand. bij het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland. Tot tijdelijk onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de openbare school te Borsele is benoemd mej. J. W. Gansel. Bij Kon. besluit is de heer A. Adema, pre dikant by de Herv. gemeente te Brouwershaven, benoemd tot predikant bij de Protestantsche ge meente in Ned.-Indië. De gemeenteraad van Vlissingen besloot bij H. M. de Koningin-regentes in hooger beroep te gaan tegen het verlangen van Ged. Staten van Zee land, dat aan de onderwijzers voor de akte j (vrije en orde-oefeningen) verhooging van jaarwedde zal worden toegekend. Aan de Theol. school te Kampen worden by den aanvang van den nieuwen cursus 125 studenten ingeschreven, een aantal tot dusver nog niet zoo hoog voorgekomen. Landbouw en Veeteelt. Haver aan de paarden. Opdat de haver aan de paarden ten goede kome, heeft men gezegd, dat men ze moet fijnmalen, vooral voor oude paar den, wier tanden niet zoo goed meer zijn. Sommi gen bepalen er zich toe de haver te pletten in plaats van te malenwerkelijk is zij beter verteerbaar ge plet dan in den vorm van meel. Wij moeten echter doen opmerken, dat de haver niet geplet of gemalen moet worden dan onmiddellijk vóór zij aan de paar- en wordt voortgezet, omdat de stof die haar de kracht geeft, avenine genaamd, vluchtig is en spoe dig ontwijkt als ze niet [meer door][de schil wordt bijeengehouden. Om de paarden te noodzaken de haver, in korrels gegeven, goed te kauwen, vermengen sommigen haar met eene gelijke hoeveelheid stroohaksel. Deze maat regel is zeer aanbevelenswaardig. Wij brengen het bovenstaande in herinnering, nu wij voor een jaar staan, waarin de haver naar alle waarschijnlijkheid duur zal zijn en men dus zoo zui nig mogelijk ermee moet omgaan, zonder de paarden te kort te doen. A. H. H. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Maandag 3 October 1892, zijn de navolgende personen veroordeeld wegens politieovertredingP. J. M., J. F. W. v. d. D., A. W. te Goes ieder tot f0,50 b. s. 1 d. b.H. G., F. C. A. H. te HeinkenszandG. V., J. O., M. v. d. V., A. M., M. V. te WilhelminadorpH. B., 0. B., I. R., te Goes; J. V. te Wilhelminadorp allen f 1 b. s. 1 d. h.J. S. te Arnemuiden tot f2 b. s. 2 d. h.overtreding der drankwetB. d. J. te Kapelle tot f 3 b. s. 1 d. h.als voren en politie overtreding P. A. H. te Goes tot 2 maal f 0,50 b. s. 1 d. h. voor iedere boeteovertreding artikel 314 W. v. Str.II. D. te Goes en A. B. te Wis- sekerke ieder tot f 3 b. s. 3. d. h.L. H. te Ko- lijnsplaat tot f2 b. s. 2 d. h.art. 460 W. v. Str.: P. M. en M. M. te Kamperland tot f3 b. s. 3 d. h. art. 461 W. v. Str. H. C. D., D. G., W. d. IC., J. B. en G. M. F. allen te Goes ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.art 423 W. v. Str.S. P. te Middelburg tot f 1 b. s. 1 d. b.art. 427 W. v. Str.A. D. te 's-Gravenpolder tot fl b. s. 1 d. h.art 431 W. v. Str.F. K., A. R., A. B., L. C. W., W. W., M. J. S., H. v. L., C. R., P. S., J. A. 0. S. en J. W. allen te Goes ieder tot f3 boete subsidiair 8 d. h. en F. K. en A. B. te Goes tot f5 b. s. 3 d. b. overtreding Reglement van politie voor de polders in Zeeland: J. S. en A. C. B. te Wemeldinge, ieder tot f 1 b. s. 1 d. b.overtreding Reglement wegen en voetpaden in ZeelandA. C. M. te Kam perland, tot fl b. s. 1 d. h.overtreding Re glement S.S.L. v. H. te Hontenisse, tot f 1 b. s. 1 d. h.overtreding artt. 453 en 426 W. v. Str. M. V. te Goes, tot 3 dagen en 2 maal 2 dagen hechtenis openbare dronkenschapC. D. te Goes, en J. W. te Wemeldinge, tot fl b. s. 1 d. h. openbare dronkenschap en overtred. art. 435 W. v. Str.: I. W. te Goes, tot f2 b. s. 2 d. h. en f5 b. s. 4 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werdT. M. te Schore, beklaagd van strooperij. Naar men ons uit Batavia meldt heeft de Gouverneur-generaal aan dhr. A. Holst gratie ver leend van de hem opgelegde gevangenisstraf voor den tijd van éen jaar, waartoe hij bij vonnis van den Raad van justitie te Batavia is veroordeeld. Dhr. Holst, die in het krankzinnigengesticht te Buiten zorg wordt verpleegd, behoeft daardoor niet 'langer te blijven in de 3e klasse van dat gesticht, waarin hij als gevangene moest worden opgenomen, maar kan nu in eene hoogere klasse worden verpleegd. Gemengde Berichten. Behandelde telegrammen en telefoonberichten over September 1892. Het rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedu rende de maand September 897 telegrammen, ontving 904, overgenomen en verder geseind werden 1143, totaal 2944. Ver- Ont Kantoren. zouden. vangen Totaal. 35 27 62 Driewegen 14 15 29 Ellewoudsdijk 59 37 96 's-Gravenpolder 29 37 66 's-Heer Arendskerke 30 27 57 's-Heerenhoek 42 33 75 Heinkenszand 24 42 66 Hoedekenskerke 15 20 35 7 16 23 4 14 18 31 19 50 Wissenkerke 46 66 112 66 91 157 Een der arbeiders van den landbouwer J. in den Batsckenpolder, zag Zaterdag dat een graan- schelf was omgekanteld. Hy maakte zijne makkers hierop attent, en haastte zich er been te gaan, te meer, daar de schaapherdershond al jankende om en op de massa sprong. De hond bleef de mannen veel- beteekenend aanzien, en toen zij spoedig eene hoe veelheid graan verwijderd hadden, bleek, dat de oude schaapherder J. Schipper er onder bedolven lag Deze werd nu uit zijn half bewusteloozen toestand verlost. De grijsaard, die thans door zijn hond gered werd, bad achter de schelf beschutting gezocht. Tot bet concours, met bet schieten naar het doel, op Zaterdag 1 dezer te Wolfertsdijk, waren, door het ongunstige wéér, slechts van 3 gilden schut ters opgekomen, nl. 7 van »St. Sebastiaan" te lerseke, 4 van »Jacoba v. Beieren" te Goes en 5 van Con cordia" te 's-Heerenhoek, die met 7 leden van Doel naar hooger" alhier, naar de uitgeloofde medailles dongen. Deze werden behaald door A. Sandee te lerseke, voor de meeste puntendoor J. Boonman te 's-Hee- renhoek, voor de meeste rozendoor G. H. Prick te Goes, voor de meeste vierendoor C. A. Leempoel alhier, voor de meeste drieën en door Jacs. Van den Dries te 's-Heerenhoek, voor de meeste tweeën, bij de uitreiking waarvan, in de wederzijdsche toespraken, gezinspeeld werd op het tienjarig bestaan van de sociëteit »Doel naar hooger" te dezer plaats. Door een rukwind sloeg Vrijdag in een tabaks- kerverij te Hoorn een luik met zooveel kracht neer op het hoofcT van een jongen, dat deze naar beneden viel en met gedeeltelijk verbrijzelde hersenpan be wusteloos werd opgenomen. De gewonde is in het gasthuis opgenomen en daar spoedig overleden. Op verzoek zijner familie is door de politie te Rotterdam in een logementje aan de Sehavensteeg aldaar gevonden een landbouwer, te Charlois woon achtig. De man had in twee dagen tijds ƒ300 ver teerd van een som, welke door hem aan een stal houder te Rotterdam afgedragen moest worden. In zijn bezit werd nog ongeveer 900 gevonden. Te Amsterdam is een heer in een keldergat gevallen en dood er uitgehaald. Te Nieuwenhoorn is Zaterdagnacht pl. m. 900 ontvreemd uit de secretaire van een 83-jarigen landbouwer. De indringer heeft in de schuur en daarna in de huiskamer weten te komen, waar hij uit de broek des grijsaards de sleutels der secretaire heeft genomen. Een met grint geladen schip is Zaterdag te Barendrecht in aanraking gekomen met de palen bij de brug over de Oude Maas en dientengevolge ge zonken. Een kind van den schipper kwam daarbij om het leven. Donderdag werden in de feestzaal op het Sportterrein de eerste partijen gespeeld van het schaakspel met levende figuren. Deze waren in vijf tiende-eeuwsche kleederdracht, de koningen en konin ginnen in hofgewaad en gekroondde pionnen jonge meisjes als pages, de torens als herauten, met een toren op de linkermouwde raadsheeren in toga's; de paarden als ridders. De eerste party werd geleid door dr. Prange en mr. Modderman de tweede door de heeren Guicherit en Prange; de derde door de heeren Prange en Heemskerk tegen jhr. van Foreest. De pionnen besloten de derde partij met een wals. In Westelijk Zuid-Beveland is men sedert eenige dagen bezig met het delven van meekrap. De droge zomer van dit jaar schijnt gunstigen in vloed te hebben uitgeoefend. De planten hebben zich diep geworteld, waardoor de opbrengst bevre digend zal zijn. Tengevolge der goede marktprijzen wordt de belangstelling in meekrapaanplant grooter. (M. CL) Donderdagnacht werd te Uitgeest een koren molen door den bliksem getroffen. Hij is tot den grond toe afgebrand. Naar aanleiding van de berichten omtrent den Maandag te Leiden gepleegdeu moordaanslag wordt aan het Hbl. medegedeeld, dat men hier niet met een gewonen wanbetaler te doen heeft. De schuldige gunstig als timmerman en mensch bekend staande, had van een aardappelkoopman te Leiden eene wo ning gehuurd, met gebruik van duinwater. Bij het betrekken van de woning bleek al spoedig dat bet met 't duinwater niet in orde was. Toen dat ook niet in orde kwam, verliet de huurder de woning, die hij vóór een half jaar gehuurd had. De ver huurder sommeerde nu tot betaling, de huurder weigerde. De verhuurder stuurde den deurwaarder de vrouw van den timmerman viel van schrik in flauwte en de man zelf, daardoor tot razernij gebracht, vloog naar de woning van den ander om zijn wraak te koelen, stak er op los en bracht dezen 14 wonden toe, maar geene levensgevaarlijk. Hij zelf zit nu achter slot, zijne vrouw ligt in het ziekenhuis. Een heer reisde van Arnhem rechtstreeks naar Frankfort en kwam daar zeer hongerig eu dorstig aan. Na zich in het Frankfurter Hof" wat te hebben opgeknapt, begaf hij zich, op aanbeveling, naar het groote »Alemannia", waar het beroemde Münchener Hofbrau hem heerlijk smaakte. De dorst en ver moeienis deden hem misschien wel een glas meer drinken dan hy zich had voorgenomen, zoodat, toen hij den volgenden dag zijne reis voortzette naar de plaats zijner bestemming, de gevolgen zich daarvan openbaarden. Een der medereizigers waarschijnlijk waarschuwde de conducteurs, want deze verloren nu den reiziger niet uit het oog. In Heidelberg bereikte de belangstelling het top punt. Een stoet, bestaande uit den stationschef, een dokter en twee of drie agenten van politie geleidden hem naar een barak, waar hij uitgenoodigd werd zich op te houden. Hem werd gezegd, dat hij met een volgenden trein vertrekken kon indien hy »goed" bleef. Op zijn verlangen werd hem na verloop van langen tijd een kop thee met een paar eieren ver strekt, maar hy moest blijven op eene ver van zinde lijke plaats. In Brücksa was het zeer druk aan het station, zoodat de reiziger kon uitstappen zonder dat de con ducteurs acht op hem sloegen. Hier vernam hij, dat de sneltrein uit Frankfort over een half uur hier aankwam en een uur vroeger in Stuttgart zou zijn dan de bommeltrein. Hij besloot daarom een half uur te wachten en in blakenden welstand kwam de choleralyder in laatstgemelde stad aan. Na een dejeuner, dat hem geheel op zijn verhaal bracht, begaf hjj zich uit de restauratie naar het station om den bommeltrein te zien aankomen en was nu getuige hoe verscheidene gezondheidsautori teiten met een ambulancewagen aanwezig waren en den trein onderzochten. Maar tevergeefsde vogel was gevlogen. Nog menige dépéehe werd dien na middag tusschen Heidelberg en Stuttgart gewisseld. Heel parmantig liep een jongen met een sigaar in het hoofd in den Houttuin te Rotterdam. Dat zijn jasje van achteren in brand stond, bemerkte hij niet, nu de kronkelende blauwe wolkjes der si gaar zijne verbeelding bezig hielden, maar dat een agent van politie op hem toeschoot, d&t had hij drommels gauw in de gaten. Een politieagent en een straatjongen zijn nu eenmaal eikaars natuurlyke vijanden en met deze wetenschap achtte onze knaap het gewenscht, heel vlug de plaat te poetsen. Toch had de agent ditmaal met den jongen de beBte be doelingen, hij wilde alleen maar het vuur blusschen, dat den jeugdigen vluchteling in brandgevaar bracht. Hoe harder de knaap liep, hoe lustager zijn jasje

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2