1892 N". 114. Dinsdag 27 September. 79s,e jaargang. DE NAJAARS-SCHOUW liauk van Leening* De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad angenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentie is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,bqrekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor 2 uren op den dag der uitgave. over de Voetpaden zal gehouden worden onmiddellijk na den 12dcn October a s. en tegen de nalatigen wordt alsdan de bij het reglement op de wegen en voetpaden voorgesehreveu vervolging ingesteld. Goe3, den 24 September 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d W. IIAMER. De Secretaris, HARTMAN. Door den gemeenteraad is in zijne vergadering van gister avond besloten tot opheffing van de alhier met den len October aanstaande, zoodat van dien dag af geen panden meer ter beleening aangenomen of vernieuwd worden. Tot 1 December 1892 zal de bank dagelijks geopend zijn tot het inlosseu van beleende panden en daarna tot 3 L December 1893 slechts des Zaterdags en des Maandags op de gewone urenterwijl twee dagen voor elke verkooping van panden da bank tot inlossing bovendien geopend zal zijn. Goes, 24 September 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, H A R T M. A N. Nadere bijzonderheden omtrent de nieuwe kieswet. Eik kiesdistrict wordt ingedeeld in zoovele stem- districten, dat in den regel niet meer dan duizend kiezers tot één stemdistrict behooren en in geen geval meer dan één gemeente of deelen van een gemeente. Het getal kiezers hier te lande zal het midden houden tusschen Engeland, waar een lage woning- census regel is, en de landen met algemeen stem recht. Het stelsel mag men dus noemeneen getemperd algemeen stemrecht, getemperd door de uitsluiting van ongeletterden en van bedeelden. De uitsluitingen zijn in het tweede ontwerp uitoefening van kiesrecht nader omschreven. Voor lezen en schrijven acht de Regeering een examen weinig aanbevelenswaardig. Maar zij verlangt een door den aspirantkiezer eigenhandig geschreven aanvraag, zoodanig ingericht »dat het in schrift brengen daarvan een voldoende kennis van lezen en schreven vordert. Invulling van enkele woorden in een gedrukt formulier ware daartoe niet voldoende". Daarom zal de aanvraag om op de kiezerslijst te worden geplaatst, door den aanvrager in haar geheel moeten worden geschreven in een daartoe aange wezen gemeentelokaal, onder toezicht van daartoe aangewezen ambtenaren. Zij zal onmiddellijk nadat zij in schrift is gebracht moeten worden ingeleverd. De beslissing of dat stuk werkelijk is een duidelijke aanvraag, staat aan het gemeentebestuur, behoudens Wat de bedeeling aangaat, wordt bepaald, dat genees- of heelkundige hulp of geneesmiddelen en het ontvangen van geheel of ten deele kosteloos onderwijs" niet onder onderstand" zijn begrepen. Deze hulp toch dient tot veel verder strekkende doeleinden dan die welke bij armenverzorging op den voorgrond staan. Candidaatstelling. De regeering wil de candidaatstelling invoeren. Dat wil zeggen dat alleen wordt gestemd over personen, die elk door een groep, ten minste 50 kiezers, bij den burgemeester als candidaten worden opgegeven. Is dus slechts één candidaat opgegeven, dan ver valt de verdere stemming en wordt die persoon voor gekozen verklaard. Daardoor zal in menig district het verkiezingswerk zeer worden vereen voudigd, vooral als een reeds vroeger gekozene zich tusschentijds aan verkiezing moet onderwerpen. Zijn er meer candidaten opgegeven, dan heeft binnen 14 dagen na de opgaaf een stemming plaa Blijvend© kiezerslijsten. De kiezerslijst zal een blijvend karakter dragen. Voor den eersten keer geschiedt de inschrijving op persoonlijke aanvrage schriftelijk in den vorm bij besluit te bepalen. Het gemeentebestuur gaat dan na, of de aanvrager de wettelijke vereischten bezit. Wie éénmaal op de ljjst is geplaatst, blijft er op totdat hij is overleden of de gemeente verlaat of niet meer de wettelijke vereischten bezit. De lijst wordt aangevuld naarmate nieuwe aanvragen komen. Burgemeester en Wethouders beslissen op elke elke aanvraag en de burgemeester geeft bij weigering binnen 48 uren kennis aan den aanvrager, met opgaaf van redenen. Gelijke kennisgeving geschiedt aan hem, die van de lijst wordt afgevoerd. Ieder en elk wettig bestaand lichaam tot welks bepaalden werkkring het behoort kan verbetering van de lijst vrageE. De gemeenteraad heslist op de verzoeken tot verbetering, behoudens beroep op de rechterlijke macht (later wellicht op den administra tieven rechter). GOES, 26 September 1892. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de geneesheer, door wien de in ons vorig no. vermelde aangifte van het geval van cholera nostras te Elle- woudsdijk is gedaan, niet is de gemeente-geneesheer aldaar, maar de heer Boogaert van Driewegen. Loting Nationale militie. De loting voor de lichting der nationale militie van het jaar 1893 zal dit jaar plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren als hieronder zijn aangewezen Cortgene, Maandag 24 October, des voorm. te 11 uren voor Wissekerke en te 1 uur voor Cort- ne, Oats en Colijnsplaat. Tholen, Vrijdag 28 October, des voorm. te 9 uren voor Tholen, Oud-Vosmeer, St. Philipland, Stave- nisse, 'St. Annaland, St. Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet. KapelLeZaterdag 29 October, des voorm. te 9 uren voor Kapelle en Wemeldinge, te 101/2 uren voor Ierseke en Kruiningen en des nam. te 11/2 uur voor Krabbendijke, Schore, Billand-Bath en Waarde. GoesMaandag 31 October, des voorm. te 9 uren voor Goes en te 101/2 voor Borssele, Kloetinge, Heinkenszand en 's Heer Arendskerke. GoesWoensdag 2 November, des voorm. te 9 uren voor 's Gravenpolder, 's Heer Abtskerke, Kat- tendijke en Wolfertsdijk, te 11 uren voor Hoede- kenskerke, Baarland, Oudelande en Ellewoudsdijk en des nam. te 1 uur voor 's Heerenhoek, Drie wegen, Nisse en Ovezand. Men denke er aan, dat de uren naar den Am- sterdamschen tijd zijn berekend. De Vereeniging van Burgemees ters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland zal hare najaarsvergadering houden op Donderdag den 29 September 1892, des voormiddags te half elf uren, in het lokaal der sociëteit «Landbouw en handel" te Goes. Behalve eenige huishoudelijke zaken zijn aan de orde gesteld a. Verslag van den afgevaardigde ter vergadering van de Nederlandsche Veretniging voor Gemeente belangen. b. Bespreking van toetreding tot een alge- meenen bond van administratieve vereenigingen. c. Inleiding van de volgende vraagpunten1. Door of vanwege welke gemeente moet een arme onder steund wordendie zijner woonplaats of die van zijn verblijf, als de behoefte aan onderstand ontstaat V 2. Wanneer behooren suppletoire kohieren van den Hoofdelijken Omslag eener gemeente opgemaakt te worden V En kunnen aanslagen, eenmaal op het kohier gebracht, herzien worden Met ingang van 1 Oct. e. k. zal de verzending der brieven enz. van de hulp kantor en 's-Hee- renhoek, Borsele en Nieuwdorpop Zon en chr. feestdagen, welke tot dusver te Heinkenszand overnachtten, evenals die van Heinkenszand en 's-Heer Arendskerke met den trein van 9.40 van 's-Heer Arendskerke verzonden worden, wat zeker eene goede verbetering in de correspondentie voor die gemeenten tot stand brengt. Op het kanaal door Zuid-Beveland (sluizen te Hansweerd) bedroegen volgens de graphische voor stelling van op- en afvoer, te zamen in lOOOtallen van M3., deze cijfers in 18822.100 en in 1891 3.300. Tol deurwaarder bij het kantongerecht te Hulst is benoemd de heer J. Adriaanse, eerste klerk bij het kantongerecht te Middelburg. De Zuid-Hollander zegt over het inkomen van het kiesrecht-ontwerp, dat zij zich verheugt over zijn aankomst en hoopt op spoedige behande- ling. Wij moeten eindelijk eens voor goed met deze nachtmerrie van alle Ministeriën en kamers afrekenen, 'tls voor en na kiesrecht, ontbinding en weer kies recht, alsof deze legislatieve arbeid doel in plaats van middel ware. Daardoor wordt de weldadige actie verlamd. Men rekene dus met dit punt af, eens en voorgoed. Kiesrechtuitbreiding, wij hebben het meer dan eens gezegd, wordt door ons noch geestdriftig begeerd, noch gevreesd, maar wij willen alleen verlost wor den van het eeuwig herzien van ons kiesrecht. «Men geve onzentwege het kiesrecht aan ieder die het slechts hebben wil en aan hen, die het niet willen, nog daarenboven, mits men eindelijk maar eens voorgoed dat stokpaardje op stal zette. Wij kiezen niet om te kiezen, maar om door de gekozenen niets liever te hooren praten dan over nieuwe kiezers corpsen. «Daarom moeten wij reeds nu protesteeren, wijl het nieuwe kiesrecht niet zal gelden voor gemeente raden. Daargelaten dat dit de omgekeerde wereld is, gaat hierdoor het mooie van de kiesrecht-uit breiding af en blijft het gezanik voortduren". Dit gevoelen vindt bijval in het Centrumdat zegt, dat de Zuid-Hollander hier niet onjuist het gevoelen vertolkt van een zeer aanzienlijk deel des volks. «Inderdaad is het jammer voor de vijanden van het «gezanik", dat wij na afdoening der thans aan hangige wet nog weer eens opnieuw de kiezerij voor de gemeenteraden zullen moeten doorworstelen, waar bij voor de proportioneele vertegenwoordiging ruimte is gelaten. Had de Regeering dat er niet meteen bij kunnen doen En dan nog iets. De Grondwet laat geen andere kiezers toe dan meerderjarige mannen. Het staat nu te bezien, of niet onmiddellijk na de aanneming der nieuwe wetten een nieuw liedje zal klinken op de bekende wijs: «Doe open de stembus, de vrouw staat er voor Wie weet, als alle vrije mannen hun zin hebben, wat «gezanik" ons nog te wachten staat van de «Vrije Vrouwen Bij de behandeling der belastingwetten in de Eerste Kamer scheidde de heer De Savornin L 0 h m a n zich van zijne politieke vrienden in de Tweede af. Dat de bedrijfsbelasting de noodzake lijke aanvulling van de vermogensbelasting er nog niet is, was voor hem geen bezwaar. Op 't woord van den heer Pierson kan worden vertrouwd, zeide hjj, en wat de Tweede Kamer betreft, achtte hij haar terecht zedelijk gebonden aan de behandeling en aanneming van de bedoelde belasting. Het bezoek van de Koninginnen aan Haarlem, dat op 5 dezer bepaald was, doch toen op raad van den inspecteur voor den genees kundigen dienst, dr. Ruijsch, was uitgesteld, is Vrijdag gebracht. Met groote geestdrift zijn H.H. M.M. door de bevolking ontvangen. De Koningin-regentes heeft 1200 voor de armen der stad geschonken. De gemeenteraad van Steenbergen heeft met algemeene stemmen concessie verleend voor den aanleg van een stoomtram van Brouwershaven over Zieriksee en Zijpe langs St.-Filipsland en Nieuw- Vosmeer naar Steenbergen, onder bepaling dat de lijn op 31 Dec. 1894 geheel in exploitatie moet zijn gebracht. Naar De Noordbr. verneemt, heeft de heer Smits van Oijen, te Eindhoven, lid der Eerste Kamer, het voornemen te kennen gegeven, met No vember zijn mandaat neder te leggen. Ten bewijze dat het noodig is om niet te ver slappen in onze pogingen tot wering der cholera, diene, dat in 1873, toen de ziekte zich te Breda sporadisch vertoonde en 26 menschen er aan stierven, nog in November zich gevallen voor deden, terwijl de ziekte in het laatst van September zich voor het eerst vertoonde. Hoeveel het onderhoud der gevan genen jaarlijks kost blijkt uit de door den Minister van Justitie uitgegeven statistiek van het gevangenis wezen over 1891. Volgens deze statistiek zijn uitge geven voor a. gebouwen en meubelen 125,701,65b. per soneel in de gevangenissen 365,440,79c. onder houd der gevangenen f 224,864,55d. verlichting 57,584,33 e. verwarming ƒ44,042,57 kleeding en bewassching f 65,241,66g. kerk- en schoolbe- hoeften f 13,598,84; h. arbeidsloonen 32,431,76; i. reisgelden aan gevangenen f 1641,84j. genees kundige behandeling 16,063,21Je. cellulaire rij tuigen f 13,920,40, totaal f 960,561,60. Is lijkverbranding gewenscht in tijden van Aziatische cholera Die vraag beantwoordt prof. G. Van Overbeek de Meijer (in het Nieuwsontkennend. Wel is lijkver branding, volgens hem, een alles afdoend middel om de cholera-bacillen te dooden, doch lijkbegraving is dit evenzeer, mits het lijk in een goed gesloten kist wordt ter aarde besteld op een goede begraafplaats. Onderzoekingen moeten namelij k aangetoond hebben dat cholera-bacillen in den strijd met de rottingsbac teriën nimmer kunnen overwinnen. Eenige buitenlandsche bladen geven geregeld bericht van den toestand des heeren Stanhope, den Engelschen journalist die, zooals we meldden, als reporter van een Amerikaansch blad zich in het Instituut-Pasteur deed vaccineeren en nu in het hospitaal Eppendorff te Hamburg vertoeft. Na den eersten nacht geslapen te hebben in het niet veranderde bed van een cholera-lijdev. die des daags was overleden, ondervond de heer Stanhope een erge migraine, welke nochtans geene gevolgen had. Zij verhinderde hem trouwens niet, vier glazen van het befaamde Elbe-water te drinken, waarvan er twee zoo regelrecht uit de rivier kwamen. Den dag bracht hij door met het vervoeren van zieken naar de speciale bedden voor cholera-lijders. Des nachts stierven, in de zaal waar hij te bed lag, zijne vier buren, twee links en twee rechts. Wanneer hij zich neder zet om te eten, na den ganschen morgen in contact met de zieken te zijn geweest, verzuimt hij opzettelijk zijne handen te wasschen. Hij dronk uit dezelfde kruik als cholera- lyders en zette zijne lippen waar die menschen dat gedaan hadden. Donderdagavond meldde hij aan zijn blad «Een der geneesheeren van het hospitaal komt me zoo even zeggen, na de temperatuur bij me te hebben opgenomen, dat ik morgen wel eens cholera zou kunnen hebben. Ik haast mij u dit te seinen, want ik weet met welk een spoed de ziekte iemand neder velt, zelfs als hij journalist is" Uit het in druk verschenen jaarverslag van de Maatschappij van Weldadigheid, be schermvrouw H. M. de Koningin-Regentes, blijkt, dat de balans over 1891 sluit met een verlies van ruim f 17,800, indien da opbrengst der gehouden collecte buiten rekening wordt gelaten. Het cijfer van onderstand aan gezinnen beliep ruim f 22,000, terwijl de aardappeloogst gedeeltelijk mislukte. Op uit. December bestond de geheele bevolking der ko loniën te Frederiksoord en Willemsoord uit 1863 zielen. Het getal vrijboeren-gezinnen bedroeg 214; dat der arbeiders 91, terwijl er 198 bestedelingen waren. Er werden 8 nieuwe gezinnen geplaatst en 2 kolonisten tot vrijboer bevorderd65 jongelieden, onder welke 21 bestedelingen, verlieten de koloniën. Voor het schoone doel der Maatschappij is het te betreuren, dat het ledental voortdurend vermindert de contributie bedraagt slechts f 2,60 per jaar. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. De Minister van Financiën, de heer Pierson, ver dedigde in de zitting van Zaterdag uitvoerig de belasting-ontwerpen, wier toepassing zoo min fiscaal mogelijk zou worden gemaakt. Belofte tot eventueele verdaging van de invoering der vermogens-belasting kon hij niet geven, maar herhaalde alles te zullen doen, om eene tijdige invoering der bedrijfsbelasting te bevorderen. Alle ontwerpen werden aangenomen, de vermogens belasting met 38 tegen 8, de zeepaccijns met 41 tegen 4 en het gedistilleerd met 42 tegen 4 stemmen. De Kamer ging uiteen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te 'g-Gra- venpolder de heer H. W. A. Voorhoeve, cand. te Rot terdam, die ook een beroep ontving naar Waarde te 's-Heer Hendrikskinderen en Wissekerke de lieer H. A. Heijer, candidaat te Utrecht. Bedankt voor het beroep naar Brielle door ds. J. Ossewaarde, te Sluis. Aan mej. M. C. Van den Ende, onderwijzeres te Nisse, is op hare aanvi'age eervol ontslag ver leend tegen 1 Nov. a. s. Aan de Christelijke school te Ter-Neuzen is benoemd de heer J. J. Van Aartsen, onderwijzer aan de school voor Gereformeerd onderwijs te VJissingen. Ter vervanging van den heer mr. W. Polman Kruseman is aan den heer Herman Snijders opge dragen het onderwijs in de staatswetenschappen aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg. Aan dezelfde H. B. school is tot tijdelijk leeraar in de wiskunde benoemd de heer J. A. W. Baart aldaar. MGt.) De Minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek zal aanvangen op 17 October. Men moet zich daarvoor voor 7 Oct. a. s. aanmelden bij den voorzitter der commissie, voor welke men verlangt te verschijnen. De voorzitter der commissie voor Middelburg is mr. C. De Witt Hamer, school opziener in het district Goes te Goes. In de kroniek der Weesinrichting te Neerbosch schrijft de heer J. Van 't Lindenhout, dat de reden, die het bestuur dier inrichting bewogen beeft, geen subsidie aan te vragen voor de school, hierin ligt, «dat wij uit 's Heeren hand levende, geen gaven wenschen te aanvaarden, die ons niet uit liefde wor den geschonken. De Heere God heeft bijna 30 jaren voor ons gezorgd en wij vertrouwen, dat Hij het ook in de toekomst zal doen zonder rijkssubsidie. Wanneer de Staat gunsten verleent, moet en zal hij ook rechten eischen. Ik vind het altijd te bejamme ren, dat wat de christelijke liefde sticht, aan den. Staat wordt verbonden"»

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1