-A.civ©rt©ntiëxi. eene flinke nette Dienstbode, Mocht zijne liulp bij ziekte of afwezigheid van deü boekhouder noodig zijn, dan zal hem daarvoor eene billijke vergoeding worden toegestaan. De Directie over de bank van leening to Goes, J. J. RAMONDT. D. HILDERNISSE. J. A. VAN HEEL. Goes Augustus 1892. Het voorstel van Burg. en Weth. luidt Aan den Raad der gemeente Goes. Ingevolge de opdracht, ons gedaan in uwe ver gadering van 19 Februari jl., hebben wij de quaestie van het al of niet voortbestaan van de leenbank der gemeente onderworpen aan het oordeel van de be sturen der verschillende instellingen van weldadig heid in de gemeente. Hunne meening, te vinden in de hierbij overgelegde missives, luidt eenstemmig. Alle besturen adviseeren tot opheffing der bank. Ofschoon ons dit niet was opgedragen, meenden wij ook het oordeel in dezen te moeten uitlokken van eene categorie van ingezetenen, buiten de on middellijke zorg der armbesturen staande, doch waar onder er konden gevonden worden, voor wie de leen bank van nut kon zijn, nl. de categorie van werk lieden of andere kleine burgers, die meer of minder vaste inkomsten hebben. Daartoe wendden wy ons tot de besturen van de hier bestaande vereenigingen van werklieden en dergelijken. Onder de van dezen ingekomen antwoorden, mede hierbij gevoegd, zijn er twee, die tot behoud der bank adviseeren. De overigen adviseeren in denzelfden geest als de armbesturen. Al deze stukken zijn door ons in handen gesteld van de directie der leenbank, met verzoek ons ook haar gevoelen te willen mededeelen en eventuëel daarbij voorstellen te doen, in verband met eene op heffing der bank. Genoemde directie zond ons het mede hierbij ge voegd rapport en voorstel, waaruit blijkt, dat door haar een grondig onderzoek is ingesteld en als 't ware hoofdelijk de cliënten der bank zijn nagegaan, om in verband met hare bevinding tot eene con clusie te komen. Dit rapport vergemakkelijkt ongetwijfeld het oor deel, door den Raad in deze niet onbelangrijke zaak uit te brengen. Ons leidt het tot eene eenparige opinie. Ware het gebleken, dat werkelijk vele ingezetenen bij het voortbestaan der bank gebaat waren, wij zouden in het betrekkelijk niet zoo groot bedrag, dat de gemeente jaarlijks op de bank toelegt, geene directe aanleiding vinden om een voorstel tot op heffing te doen. Doch waar nu uit het door de di rectie der bank ingestelde onderzoek en uit het be paald gevoelen van de armbesturen blijkt, dat eens deels de inrichting leidt tot verarming, anderdeels tot zeker misbruik, ontstaande uit eene gewoonte, welke te bestrijden in het belang is van de indivi duen zelvea, daar meenen ook wij ons niet langer de illusie te moeten maken, dat de bank eene nuttige instelling is, maar dat er alle termen zijn om tot een haslissenden stap in dezen over te gaan. Wel is waar blijkt uit het rapport der directie ook, dat een enkel persoon zoo nu en dan hulp ondervindt van het bestaan der bank; doch wij mogen daarbij niet uit het oog verliezen, dat die hulp betaald wordt met niet minder dan 16 pet. En het is de vraag of zelfs deze duur betaalde hulp eigenlijk wel duur genoeg is om te voldoen aan art. 18 van het algemeen reglement van 31 October 1826, hetwelk vordert, dat alle kosten, ook die voor het bewaren der panden, dus van de daar voor noodige lokalen door de rente der beleeningen gedekt worden, en of ook al wordt deze bepaling niet in den strengsten zin toegepast toch eerlang by de dreigende hoogere tekorten niet eene verkoo- ging van de rente in overweging zou behooren te worden genomen Let men daarbij op de rente, die voor de zooge naamde weekpanden betaald wordt en die, daar het minimum twee cents bedraagt, bij wekelyksche los sing tot 50 a 100 pet. van het beleende bedrag kan stijgen dat de mogelijkheid om zulk eene dure be leening te ontgaan, eenvoudig bestaat in eene bij zondere inspanning van slechts ééne week, dan meenen wij dat opheffing der bank zelfs in het belang van deze categorie beleeners kan geacht worden. Uit mondelinge toelichting van het rapport door de directie bleek ons, dat de boekhouder der leen bank tot de verzameling der gegevens heeft mede gewerkt en dat ook deze ambtenaar, niettegenstaande hij daardoor zijne betrekking zal verliezen, overtuigd is van de noodzakelijkheid der opheffing van de bank. Wat betreft het ontslag van den onder-boekhouder, waartoe de directie der bank de machtiging van den Raad niet noodig heeft, deelen wij mede, dat dit ontslag in het voorstel alleen vermeld wordt om den raad een volledig overzicht van den loop der liquidatie te geven. Overigens meenen wij ons te mogen refereeren aan al de hierbij overgelegde stukken, op grond waarvan wij de eer hebben voortestellen a. in principe te besluiten tot opheffing der leen bank met ingang van 1 Oct. 1892 b. de directie der leenbank te machtigen tot de door haar verlangde bespreking met het burg. armbestuur c. de liquidatie te doen plaats hebben op de door de directie voorgestelde wijze d. met 1 Februari 1894 de betrekking van boek houder der leenbank op te heffen. Goes, den 27 Augustus 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. Deze rapporten zijn gesteld in handen van de financiëele commissie, door wie het vol gende advies is uitgebracht, dd. 10 September: »Daar de financiëele belangen der gemeente w zins vorderen het behoud der bank van leening, de verschillende geraadpleegde besturenblijkens de overgelegde adviezen, het nut der instelling hoogst twijfelachtig oordeelen, de groote meerderheid het behoud der Bank niet wenscht, kan de financiëele commissie slechts adviseeren, overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot op heffing dier instelling over te gaan en daarbij in acht te nemen de wenken, door hot bestuur van de Bank gegeven. »De financiëele commissie meent hierbij niet te mogen onthouden een woord van lof aan het adres der Leenbank-commissie voor de moeite en zorg, besteed aan haar zoo volledig rapport. De financiëele commissie C. L. M. LAMBRECHTSEN. G. H. KAKEBEEKE. M. DE JONGE Jz. De Voorzitter zegt, dat zeker al de raadsleden het dossier stukken, bij dit voorstel beboorende, zul len gelezen hebben en door het zaakrijke rapport der directie volkomen op de hoogte der zaak zijn. Hij brengt dus het voorstel'in behandeling. Het wordt zonder verdere beraadslaging met al§emeene stemmen aangenomen, zoodat met 1 Oct. a. s. de leenbank wordt opgeheven. De vergadering werd vervolgens gesloten. Kerkelijke Zaken en 0nderwi]3. Waarde. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente alhier is tot predikant beroepen de heer H. W. A. Verloeff, kandidaat te Leeuwarden. Gemengde Berichten. Door den Rotterdamscken Raad is aan de weduwe van den in dienst gevallen agent van politie Reitze Van den Berg een pensioen toegekend van f 367 'sjaars. Een gelijk pensioen verkreeg de ge wezen politie-agent A. Luyendijk, die bij een tumult in de beruchte Sehavensteeg zóódanig werd mishan deld, dat hij zijn functie niet meer kan vervullen. Afgevallen ooft. Laat het afgevallen ooft niet onder de boomen liggen, maar verzamelt het ge regeld en vernietigt het door te verbranden of in den beerput te werpen. Wanneer men het laat liggen dan zal de worm, die er zich in bevindt, op nieuw naar andere vruchten gaan en deze aansteken, ia elk geval ze zal blijven voortleven, hetgeen niet het geval is als men de gevallen vruchten geregeld en spoedig verzamelt en daarna ter vernietiging veroordeelt. De geneesheeren en verplegers in de zieken huizen te Hamburg behoeden zich tegen de cholera door de lijders alleen te behandelen in eene water dichte kleeding, die zeer nauw sluit om polsen en hals. Bij het verlaten van het hospitaal wasschen zij gelaat en handen in eene ontsmettende vloeistof. De verplegers worden, als zij het voedsel voor de zieken komen halen, niet in do keuken toegelaten, maar dit wordt hun door het venster toegereikt. Alle per sonen, die in aanraking komen met choleralijders, moeten van schoenen verwisselen, telkens als zij het in- of uitgaan. Nader blijkt, dat alle vreemde dokters, die te Hamburg hun leven waagden, het honorarium van 3 M. 30 pf. per dag, buiten kost en inwoning, hebben afgewezen en vertrokken zijn. De handelwijze van den Senaat wordt algemeen afgekeurdmen zou haast zeggen, dat de heeren Senatoren door de zorgen en misschien ook door gewetenswroegingen de kluts geheel zijn kwijtgeraakt. De jonge artsen of eand.-artsen, die op verzoek en dikwijls onder mooie beloften naar Hamburg kwamen, waren van 's ochtends vroeg tot laat in den nacht in touw, hadden dikwijls nauwelijks tijd voor de maaltijden, zoodat van de krachten van velen hunner te veel werd gevergd. Verscheidene werden ziek van uitputting, eenige stierven aan cholera, o. a. de jonge dokter Eckert uit Halle, die dezer dagen zou zijn getrouwd. Aan deze jonge mannen durft de Senaat van Hamburg 3 M. 30 pf. per dag »voor de moeite" aanbieden. De bekende reeder Woerinann bad wel gelijkde hoofdbestuurders van Hamburg deugen niet I Een Parijzenaar klaagde dezer dagen tot een vriend, dat 't te Parijs tegenwoordig zoo vervelend is. De vriend, graaf De Civrey, wedde daarop met hem, dat zij den volgenden dag een diner met 250 schoonen zouden hebben. Hij kon slechts 240 dames bijeen krijgen, zoodat hij de weddenschap verloor. Hij onthaalde deze dames zoo, dat zij, eerst uiter mate vroolijk, eindelijk aan het vechten raakten en, uit de zaal verdreven, op straat den slag voortzetten, zoodat de grond bezaaid werd met haarvlechten en toiletartikelen. Velen der amazonen werden opge bracht een verloor voor 6000 frs. aan geld en ju- weelen. Te Ornans vond men in een pachthoeve den pachter Juffroy, zijn vrouw en zijn zoon van 12 jaren door hamerslagen vermoord; een meisje van 7 jaren was eveneens gruwelijk verminkt, maar zij leefde nog. De misdaad scheen een dag of vier te voren reeds te zijn gepleegd. Het meisje stierf kort nadat men haar had gevonden en was niet in staat geweest aanwijzingen te doen betreffende de moordenaars. Men denkt dat dezen diefstal op i het oog hadden, want zij hadden een kast openge- j broken. Intusschen stond Juffroy niet als rijk bekend. Te München zijn in den laatsten tijd hoe langer hoe meer hondenslagerijen gekomen. Het schijnt, dat de smaak in hondenvleesch daar is ingevoerd door Italiaansche werklieden. Een bloedige botsing heeft plaats gehad tus- sehen Belgische werklieden en Fransclie douane beambten te Houplines, naar aanleiding van de arrestatie van een werkman, die koffie wilde binnen smokkelen. Een menigte van meer dan 1000 per sonen, het meerendeel Belgische werklieden, trachtte den arrestant, terwijl hij overgebracht werd naar den gendarmeriepost, te bevrijden. Er werden steenen naar de gendarmes geworpen en toen de menigte aanstalten maakte om de douanebeambten in het water te werpen, zagen de gendarmes zich genood zaakt met hun revolvers op de menschen te schieten. Eerst des avonds, toen een versterking van gendarmes was aangerukt, gelukte het, den gevangene naar den post over te brengen. Inmiddels waren verscheidene personen gekwetsthet ernstigst toegetakeld was een douanebeambte, wiens schedel door een steenworp gespleten is. Daarmee niet tevreden, verbrijzelden de woestelingen nog de ruiten van de woning, waarin de ongelukkige ter verpleging was opgenomen. In een groote gemeente bij Ozieri (Italië) is dezer dagen een inspecteur van het onderwijs geïn stalleerd, die tevens het bedrijf van doodgraver en omroeper uitoefent. De grootste handelaar in hoornvee is, vreemd genoeg, een schoolmeester, genaamd Seiler, in Aar- berg. Hij drijft daar een levendigen handel in slakken. In het vorige jaar heeft hij in het geheel 150,000 zulke slijmerige, vieze huisdiertjes naar Frankrijk en Engeland gezonden. Daar worden zij als lekkere beetjes verslonden Aan voeder, hoofd zakelijk bestaande uit brandnetels en koolbladeren, heeft de eigenaar dagelijks noodig ongeveer zooveel als drie stuks groot hoornvee gebruiken. Vóór een jaar zoo verhaalt een bekend Duitsch acteur logeerde ik te Frankfort in het hotel Weidenhofe. Ik was goed bij kas en als dat het geval is, ben ik altijd in een uitmuntende luim. Nu had ik kort tevoren in Wiesbaden voor harbier gespeeld en alle voorwerpen bij die rol beboorende, had ik bij mij in mijn koffer, tot zelfs de grijze pruik die ik op het tooneel droeg. Daar schoot mij te binnen dat ik mijn medegasten wel eens een poets kon bakken en op een goeden morgen klop ik, behoorlijk vermomd, aan alle deuren van de kamers op de verdieping waar ik woonde. »Geen barbier noodig moeten de heeren ook geschoren worden Een dozijn heeren wenschten gebruik te maken van mijne diensten en ik zeepte ze een voor een in, telkens mij verwijderende met eene verontschuldiging dat ik mijn mes in eene andere kamer had laten liggen. Juist was ik met no. 12 gereed, toen ik no. 1 ongeduldig hoorde worden en ik had nog even tijd om mijn kamer binnen te wippen, mij te veikleeden en mij zeiven in te zeepen. Middelerwijl waren mijn klanten buiten gekomen en riepen om den barbier. Alsof ik opmerkzaam ge worden was door dat geraas, stak ik tenlaatste het. bezeepte gelaat buiten de deur en begon mede te tieren. De kellner kwam, de bedienden stormden de trap pen op, de waard en zelfs hotelbarbieren ijlden toe en maakten duizend verontschuldigingen. Ik echter schreeuwde het hardst, sprak over voldoening vra gen, over schadeloosstelling en wat niet al. De waard was buiten zichzelven, maar al de anderen stonden te schudden van 't lachen over die dertien inge zeepte gezichten, die eindelijk weer tot kalmte wer den gebracht. Men vroeg en onderzocht, maar de zaak bleef een geheim, dat ik thans omdat het nu toch verjaard is, voor 't eerst aan het licht bracht. Hoeveel champagne-wijn wordt er in Frankrijk geproduceerdwaarheen wordt het meest daarvan geëxporteerd Op deze vragen gaf de Soleil dezer dagen de volgende inlichtingen De voor de fabricatie van champagne benoodigde wijnen woi'den hoofdzakelijk door drie arrondisse menten geleverdReims, Epernay en Chalons. Deze produceeren gemiddeld jaarlijks 450,000 hectoliters wijn, die voor het groo.tste deel tot schuimwyn worden hervormd. De verkoop is in de laatste 25 jaren belangrijk toegenomen; hij bedroeg in 1866 1SV2 millioen flesschen, in 1880 20 millioen, in 1890 25 millioen. Dit was het hoogste berieht-cijfer, in 1891 ging het op 24 '/2 millioen terug. Het grootste deel der champagne gaat naar het buitenland: in 1868 12J/2 millioen, in 1875 16'/a millioen, in 1890 211/i millioen, in 1891 19 72 millioen flesschen. Frankrijk alzoo drinkt nauwelijks een vijfde deel van zijn champagne. In de laatste jaren echter is het gebruik in Frankrijk ten koste van het buitenland eenigszins toegenomen, waartoe de nieuwe tarief bepalingen van andere Staten hebben bijgedragen. De grootste afnemers van cham pagne zijn Eugeland en zijn Koloniën, de Vereenigde Staten (ofschoon daar op een fleseh champagne fr. 12 rechten moet worden betaald!), Zuid-Amerika, Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Rusland, Zweden en Noorwegen, België enz. De gemiddelde opbrengst van de champagne is jaarlijks 100 a 110 millioen francs. Vrijdagmiddag tusschen 11/4 ©n half twee ure heeft te Weenen, in de Schönbrunnerstrasse, een brutale moordaanslag, gevolgd door diefstal, plaats gehad, waarvan de bedrijver of bedrijvers nog niet zijn opgespoord. In den winkel van den goudsmid en horlogemaker Stolle is den bediende, den 26jarigen Lamme, met een ijzeren voorwerp eene vreeselijke wond op het achterhoofd toegebracht, zoodat zijn toestand hope loos iser werden gouden horlogekettingen en hor loges, ter gezamenlijke waarde van 1600 florijnen, uit de uitstalling gestolen. Het is onbegrijpelijk, hoe op dat uur van den dag en in eene drukke straat, zulk een brutale aanslag heeft kunnen gelukken. De winkel is gelijkvloers daartegen zijn drie uitstallingen van groenten en fruit, waarbij onafgebroken de koopvrouwen gezeten zijn, en de winkel zelf is druk bezocht, terwijl de patroon gewoon is voor het gebruiken van zijn mid dagmaal slechts zeer kort afwezig te zijn. Vrijdag heeft hij te 11/4 uur den winkel verlaten, om in hetzelfde huis, waarin ook zijne woning is, het middagmaal te gebruiken en toen de postbode te I1/2 "uur brieven in den winkel bezorgde, was de misdaad reeds gepleegd, zonder dat op straat of iemand in de tegenoverliggende woningen iets bij zonders had De Dziennik Poznanskite Posen, meldt uit Warschau, dat er tusschen den Russischen com mandant Swistunow en den divisie-generaal Risen- kampf een schandelijke scène heeft plaatsgehad, toen Swistunow hem bij ontvangst van het rapport ver weet, dat de discipline bij zijn divisie was verzwakt, en hem aanraadde aanvraag te doen om verplaat sing uit AVarschau. Risenkampf ranselde daarop den generaal af, totdat het personeel hem aangreep en hij ten laatste moest worden geboeid. Op een tele grafisch bericht van het voorgevallene aan den Czaar kwam ten antwoord, dat generaal Risenkampf altoos veel zenuwachtige opgewondenheid aan den dag had gelegd en nu naar een krankzinnigengesticht moest worden gebracht, en dat Swistunow zich bij den krijgsraad zou hebben te verantwoorden. 340e Staatsloterij, 5e kl. Trekking van Vrijdag 23 Sept. 8e lijst. Getrokken prijzen 150004396. 10000: 17409. 1000: 13282 14482 16497. 400: 10218 19959. 2006701 9929 12111 15027 15805 20612. 100: 4650 6104 6593 8507 10126 16764 18476. 70251 274 294 1742 1807 3860 3869 18469. Nieten193 804 1701 1762 1786 1809 1816 3859 3935 3949 3959 3968 8530 8547 8549 13548 13562 18480. Verknopingen en Verpachtingen. Plaats. Voorwerpen. Information. ,AVcIfertsdijk, woonhuizen eu erven, Pilaar. 26 Sept. 26 27 28 28 29 29 3 Oct 'a-Heer Arendskerke, beestiaal, Hollrnaun. Goe9, steen en puin, Ouiv. registr. Goea. Goes, meubelen eu wijn, L'ilaar. Veere, hotel-inventaris eu meubilair, I)e Vos. 's Heeren boek, hotstede, Pelle en Lansen Croin. lleinkenszand, biuwland, Mulocb Houwer. Wèmeiainge, verj^ weide, Kerkvoogden N H. Gem Hoedekenskerke, huizen en land, P. Overman. Goe9, paardea en rijtuigen, Pelle. Hoedekenskerke, inboedel, P. Overman. Cortgene, hjfstede. Roelof. Borsele, boereninspan en meubelen, Pelle. lersekendaro, land en huizen, Molock Houwer. Bergen-op-Zoom, verp. oesterpeiceelen, Vischbestuur. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiëa. 15 Oct, Borsele, oeververdediging, Bestuur polder Elle- woudsdijkBorsele. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 24 September. 4.27 4.41 10.57 11.11 25 4.56 5.10 11.26 11.40 26 5.23 5.37 11.53 27 5.53 6.11 0.7 0.23 28 6.30 6.53 0.41 1.— 29 7.18 7.49 1.23 1.48 30 8.27 9.13 2.19 2.57 Men vraagt te L e i d e n in een burger gezin die vlug en zindelijk in haar werk is, van den P. G. Adres aan het bureau dezer courant. Druk. F. Kleeuwens Zoon. Goes.

Goessche Courant | 1892 | | pagina bijlage 2