Advertentiën. Men schrijft ons: Hedenmiddag geraakte heel liloetinge eensklaps in rep en roer door het ge roep van brand! brand in GoesEn ja, de groote Goesche klok bromde, evenals in dien droeven Zaterdagnacht toen de meelfabriek afbrandde met droeve, sombere slagen brandZij scheen, niet alleen haar eigen burgerij, maar ook de omliggende landbewoners te hulp te roepen. Men vloog naar den torendaar zag men wel geen vlam of rook, maar in dien vreeselijken Zaterdagnacht had men ook eerst de klok wel een half uur hooren luiden eer men vuur gezien had. De autoriteiten stonden in twijfel wat te doen, want niet gaarne wilde men door de Goesenaars worden uitgelachen. Daar komt iemand dood kalm van de Goesche zijde aanwandelen. »Waar is de brand?" »Och! er wordt iemand begravenwas het lakonieke antwoord. Ontevreden begaf de meerderheid zich weer aan den maaltijd of naar zijn werk, niet omdat er geen brand was maar omdat men in Goes 's middags om half één een tijd waarop gewoonlijk geen be grafenisplechtigheid plaats heeft de groote klok was gaan luiden. De Kloetingers maakten de opmer king >dat hadden ze ons vooraf wel kunnen zeggen Maandag en Dinsdag werden door de Fransche heeren in den polder van Borsele geschoten 132 hazen, 48 patrijzen, 7 kwartels en 1 eend. Wel een bewijs dat het jachtveld ruim is voorzien van wild, te meer wijl nog al eenige viervoeters den dans ont sprongen. Uit westelijk en oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen komen voortdurend klachten over de talrijke Belgi sche wildstroopers. Zondag waren een 8-tal schut ters met de noodige wilddragers in den omtrek van de kom der gemeente Biervliet aan het jagen, zonder dat zij zich aan de politie stoorden. Op een stuk land van een landbouwer schoten zij 9 hazen. Met flink gevulde zakken trokken ze zich over de grenzen terug. Om onkruid te -weren. Wanneer in 't voorjaar het onkruid even welig opschiet als de gezaaide zaden zijn alle handen overal in de weer om het onkruid uit te wieden of te schoffelen. Indien echter het loof der groenten den grond bedekt, het wieden minder noodig schijnt en het dan ook moeielijker valt, aangezien dan de gewassen zoo licht door het wieden worden beschadigd, wordt dit laatste als een overbodig werk beschouwd en dientengevolge nagelaten, ook al, omdat velen meenen, dat de gewassen het mede opschietende onkruid wel over vleugelen zullen. In dezen tijd van het jaar schieten de meeste onkruidsoorten in 't zaad en ofschoon die enkele stammen onkruid, welke zijn blijven leven, wegens hun gering aantal onschuldig schijnen te zijn, moet men juist nu ijverig wieden, voor hun zaad op den grond valt. Want die enkele stammen onkruid geven zooveel zaad, dat er het volgend jaar weer tal van handen noodig zouden zijn, om het onkruid uit te roeien, dat er uit opschiet. Wie het onkruid verwijdert vóór het zaad op den grond valt, d. w. z. uittrekt, niet op den mesthoop werpt maar verbrandt, zal het volgende jaar zich die moeite niet beklagen. Men schrijft aan de N. U. Ct. uit 's-Graven- hage van 21 September Een geweldig on weder ontlastte zich heden avond boven deze stad. Hevige bliksemstralen doorkliefden gedurende ruim anderhalf uur den aschgrauwen he mel en zetten de stad in rossen gloed, terwijl rate lende donderslagen de huizen als het ware op hunne grondvesten deden schudden. De onafgebroken zware stortregens, waarvan het onweder vergezeld ging en die geheel het voorkomen hadden van een wolkbreuk, deed de straten en win kelhuizen onderloopen, zoodat weldra verschillende pleinen en straten onbegaanbaar waren door 't soms meer dan 1 voet hooge water. Bijna niemand waagde zich dan ook buitenshuis. Men vluchtte in winkels en doorgangen of zag ergens anders onder dak te komen. Het glazen dak boven de Passage bleek niet tegen dergelijke stortvloeden bestand, want de wachtende menschenmassa, die daaronder een droog plaatsje dacht te vinden, moest zich met parapluies tegen het doordringende water beschermen. Een komisch tafereel leverde het eerste halfuurtje na het onweder op. Overal zag men in de winkels en koffiehuizen iedereen ijverig in de weer om het water, dat in de woningen was binnengestroomd, met bezems weg te spoelen of uit te hoozen. Hier en daar, vooral in kelderhuizen, ging dat niet gemakkelijk en was er nogal schade aangericht. In een huis op het Plein stond tot zelfs in de achterste woonkamer het water ruim tien cM. hoog. Van ongelukken heeft men tot nu toe niets ver nomen. Den geheelen avond was men nog bezig de wegen begaanbaar te maken, met planken werd eerst een weg gebaand en hier en daar zag men vaak men schen in woningen binnendragen. In geen jaren hebben wij hier zoo'n stortvloed Tengevolge van den stortvloed heeft ook een ge deelte van Scheveningen blank gestaan. In de Prins- Willemstraat en in de Keizerstraat kwam het water tot over de trottoirs en stroomde de huizen binnen, ja op sommige plekken stonden palen bijna een halven meter onder water. Geen huis aan dien weg of het liep beneden onder. Een getrouwde schoenmaker te Sprang trachtte zich dezer dagen door ophanging van het leven te berooven. De plaats, die hij hiertoe uitgekozen had, was achter zijne woning gelegen. Precies heeft hij zich opgehangen, of daar komt zijn vrouw met een mes gewapend hard aanloopen, snijdt hem éen, twee, drie los en heeft echter het ongeluk hem een flinke, doch geen gevaarlijke snede in den strot toe te bren gen. De toestand van den levensmoede is zeer be vredigend. Huiselijke onaangenaamheden schijnt de drijfveer te zijn geweest, daar de man sedert geruimen tijd op een voet van oorlog met zijn vrouw verkeerde. Een proef met afplukken der bloemen van de aardappelplanten, die in bloei staan, heeft als merk waardig resultaat geleverd dat de afgeplukte plan ten een derde meer vrucht gaven dan die waaraan men de bloem had laten zittenook bleef het loof der afgeplukte drie weken langer groen dan dat der andere. Het comité van het »Roode Kruis" te Middel burg heeft besloten tot aanschaffing van eene ver plaatsbare barak tot eventueele opneming van cho- leralijders, die onder nadere goedkeuring van het bestuur der godshuizen zal worden geplaatst in den tuin achter het gasthuis aldaar, en alzoo geheel af gescheiden van dat gebouw. Twee oudjes. Zondag hoopt de oudste inwoner van Aalsmeer, de heer G. B de Jong, zijn lOlen verjaardag te vieren. Hoewel de oude steeds gezond is, gaan zijne krachten toch langzaam achteruitden meesten tijd brengt hij te bed door. Zijne verstandelijke vermogens blijven echter uitstekend. Tot voor korten tijd deed hij geregeld eiken dag eene wandeling en ging hij steeds ter kerk. De Jong was vroeger schipper van beroep. Woensdag herdacht de nestor der Nederlandsche scheepsgezagvoerders, kapt. G. A. Boomgaard té Groningen, zijn 104den geboortedag. De man is nog flink en gezondalleen begint het gehoor te verminderen. Ter zijner eere werd door de Maatschappij tot nut der zeevaart, waarvan hij lid is, de vlag uit- Een der nieuwste voorschriften naar de laatste mode is wel, het water te koken voor er gebruik van te maken, en waarvan men geneigd zou zijn te gelooven, dat het aan de hedendaagsohe leer der microben te danken is. De Progres militaire herinnert evenwel den lezers een passage uit het 188e hoofdstuk van het le deel van Herodotus Cyrus trok, goed voorzien van levensmiddelen en troepen te velde, daarenboven voerde hij water uit de choaspe mede, een rivier die langs Suze stroomt. Alleen water van dezen stroom en van geen ander, werd aan de koninklijke tafel geschonkenmen liet het koken en waar de koning ging, vervoerde men het in zilveren vazen, geladen op vierwielige karren, die door muildieren getrokken werden. Cyrus trok toen naar Babyion en wist, dat hij, alvorens daar aan te komen, landen moest doortrek ken, die geheel van vlietend water ontbloot waren, totdat hij de oevers van de Gijnde, een zijtak van den Tigrus, bereikte. Dat geschiedde bijna 550 jaren voor de Christe lijke jaartelling. Doen deze behandeling en dit ge bruik van het gekookte water, dat ciica 2400 jaar geleden is, niet met recht zeggen »Er is weinig nieuws onder de zon Veldmaarschalk Von Manteuffel, de gewezen gouverneur van den Elzas, was zeer tegen de Fran- schen ingenomen. Aan tafel zittend, kreeg hij het eens te kwaad met een Franschraan, die beweerde, dat de Fransche handwerksman het van alle natiën won. »Zoo leelijk is er niets, dat hij er niet wat van maken zal", zei de Franschman. Boos geworden over dezen bluf, trok Von Man teuffel zich een haar uit zijn grijzen snorrebaard en dit den Franschman aanbiedend, zeide hij kortaf: »Laat hij daar dan eens wat moois van maken De Franschman nam het haartje aan en zond het naar een juwelier te Parijs, met mededeeling van wat er was voorgevallen, en met order, er wat van te maken. Een week later werd erbij Von Manteuffel een keurig doosje bezorgd. Er lag een fraaie doek speld in, in den vorm van een Duitschen adelaar, die in zijn klauwen het haar hield van Von Man- teuffel's snorrebaard. Aan elk der beide einden hing een gouden kogeltje met de opschriften Alsace Lorraineen op de borst van den adelaar stond »Gij houdt ze aan een haar." Volgens een der Hamburgsche bladen heeft de cholera-commissie aldaar uit de verklaringen van prof. Koeh zulk eene ongunstige opvatting omtrent den tegenwoordigen toestand verkregen, dat zij be sloten heeft, zeer buitengewone middelen te baatte nemen, teneinde in het eerstvolgende voorjaar de cholera niet weder te zien uitbreken. Tot deze mid delen behoort eene grondige ontsmetting van al^e nauw bebouwde perceelen, met de binnenplaatsen en gangen, onder bepaling dat de bewoners gedurende dien tijd kunnen worden gehuisvest in staatsge bouwen. Men is nu bezig met het boren van Abyssi- nische putten, en zoodra die in werking zijn, wordt gelijk reeds voorloópig was gemeld de Elbe- waterleiding gedurende eenige dagen afgesloten om daarin eene zoo goed mogelijke ontsmetting te kunnen verrichten. Brandschatters hebben Woensdag den middag trein op de lijn AtchisonTopeka—Santa Fé doen derailleeren bij Osage-City (Kansas). Vijf personen werden gedood, velen doodelijk gewond. Ook had er eene botsing plaats tusschen een goederentrein en een passagiesrstrein te Schreve (Ohio) op den spoorweg tnsschen Pittsburg en Fort Wayne. Negen personen werden gedood, vijf gewond, terwijl er ook nog vijf personen ontbraken. De twee treinen stonden na de botsing in brand. De volgende geschiedenis heeft plaats op een der booten die dienst doen tusschen Dover en Calais. Het vaartuig stampt hevig. Eensklaps doen zich bij een jonge, schoone dame de eerste verschijnselen van zeeziekte voor. Een oud, eerbiedwaardig uitziend heer komt op haar toe. Gevoelt gij u niet wel, mevrouw? O, dat be- teekent niet veel; neemt u deze pastille maar." Hij haait een doos uit den zak, waaruit de lij dende dame een pastille neemt en, o mirakel zij wordt beter veel beter heelemaal beter, zooveel beter, dat de belangwekkende zieke na een minuut of vijf roast-beaf, gevogelte, pale ale enz. bestelt. Aangetrokken door deze plotselinge genezing, ko men de andere passagiers op den bezitter van het wondermiddel af. Helaas, hij had geen enkele pastille meer Maar, als u er wilt hebben, zal ik dadelijk bij aankomst even naar mijn magazijn loopen, en er wat gaan halen. Op de landingsplaats verkoopt de oude heer met gemak veertig a vijftig doozen pastilles a tien francs per stuk. De pastilles zijn gewone gomballen. Onnoodig te zeggen, dat de lieve, jonge zieke een voudig een helpster van den eerwaardigen grijsaard is, die op eiken tocht haar rolletje speelt en daarbij steeds een voldoend aantal toeschouwers vindt. Zelden wordt er een zoo nobel voorbeeld van officiöelen bezuinigingsijver gegeven, als onlangs ge schiedde door de ministers der Australische kolonie Victoria. Deze heeren hebben niet alleen de presentie gelden der parlementsleden en de wedden der amb tenaren, maar ook hunne eigene salarissen met on geveer een derde besnoeid. De eenige ambtenaar in de kolonie, die ongeschoren bleef, is de Gouverneur, Lord Hopetoun, met zijne 10,000 pd. st. 's jaars. Het merkwaardigste van de zaak is wel, dat Daar van goeder hand verzekerd wordt de aldus be knibbelde staatsdienaren zich aan het op hunne bezoldiging toegepaste proces niet slechts onder werpen, maar zich daarover uitlaten alsof zij het aangenaam vonden. Laatste en telegraphische berichten. Benoemd tot kantenier aan den Rijksweg van Goes tot 's-Heer Arendskerke, standplaats 's-Heer Hendrikskinderen, C. J. Schrjjver, metselaar te Goes. Er waren ruim 40 sollicitanten. Ierseke. OESTERBEURS. Verkocht zaaigoed boven den gulden a f6,70. 's-Oravcnhftgre. EERSTE KAMER. De hh. Pijls en Van der Breggen bestreden in het belas ting-debat het dubbel treffen van het vast bezit. De heer Van Roijen zal zonder ingenomenheid voor stemmen en wilde zekerheid of de vermogensbelasting gelijktijdig ingevoerd zal worden met de bedrijfsbe lasting. De heer A. Prins is tegen verhooging van den drankaccijnsde heer Pijnappel is voor de ont werpen evenals de heer Regout, maar deze wenschte afschaffing grootendeels van het successierecht in rechte lijn; de heer Lohman ontkent het privilegie van het roerend vermogen, hij beschouwt de aanneming dezer wetten louter als een politieke quaestie, maar heeft geen overwegende bedenking tegen de ontwerpen zelf. Dhrn. Van Lier en Cremer waren sterk voor de ontwerpen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Door den notaris Gallis Merens werd gisteren in het »Slot Oostende" alhier voor den heer Wittouck geveild: lo. Eene hofstede onder 's-Heer Arends kerke staande en gelegen in den Ouden-Kraagert- en Oud-Nieuwlandpolder aan den Postweg met bouw en weilanden, groot 48 Heet. 72 Aren 68 Centiaren, waarvan ongeveer 7s deel tiendvrij, in pacht bij Jan De Jonge aldaar. Het hoogste bod werd in massa gedaan door den heer C. Houben te Tilburg, tegen 682 per H.A. of den hoop 33,231,68, benevens j 525 voor boomen, alles met 12 V2 pet. verhooging van onkosten. 2o. Eene hofstede in Wolfertsdijk, groot 65 H.A. 30 A. 60 c.A. Hiervoor werd in massa 974 per H.A. geboden. 3o. Eene hofstede onder Kats, groot 57 H.A. 97 A. 20 c.A. Hiervoor was in massa het hoogste bod 800 per H.A. Deze beiden werden opgehouden. Nadat de veiling reeds gestaakt en het publiek zoo goed als vertrokken was, bleven nog enkele lief hebbers over, zoodat de twee andere hofsteden nog in herveiling gebracht en toegewezen werden. Van perceel 2 werd nu kooper de heer Eugène Crépy te Rijssel, voor 1100 per H.A. of den hoop f 71,836,60 plus f 50 voor boomen; en van perceel 3 mevr. de wed. C. Van de Werve te Antwerpen, voor f 750 per H.A. of den hoop f43,479 plus f35 voor boomen. De drie hofsteden te zamen groot 172.00.48 H.A. brachten gezamenlijk op f 148,547,28 plus f 610 voor boomen; alles onverminderd 121/2 pet. onkosten. Gisteren is te Bath door notaris Mulock Houwer voor de erven E. Akkerman verkochtEen woon huis en erf te Bath, groot 1 are 25 centiaren. Het werd toegewezen aan W. Akkerman aldaar voor ƒ525. MtddellHirg. Hedenmorgen werd aan het ge bouw van het provinciaal bestuur van Zeeland aan besteed Het maken van steenglooiing langs den oostelijken of voormaligen binnenberm op het zee einde van den oosthavendam te Wemeldinge, met bijbehoorende werken, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid-Beveland. (Raming f4150). Ingekomen 10 biljetten, nl. van de heeren: A. Foudraine te Goes voor f4117, J. Lindenberg Cz. te Wemeldinge voor f 4660, J. Bakvis Hoek te Hans- weerd voor f4749, A. Van Popering te Bruinisse voor f4437, B. C. Den Ekster Van den Brink te Krabbendijke voor f 4084, C. De Wilde Az. te Kat- tendijke voor f 4460, A. Corevaren te Hardingsveld voor f 4496, J. De Jonge te Biezelinge voor f 4327, P. J. Visser Pz. te Hansweerd voor f3998 en A. Vermorken te Hontenisse voor f3938. Liefdadigheid. DIAKENEN der Ned. Herv. Gemeente alhier hadden het genoegen op gisteren te ontvangen; tien gulden in een Muntbiljet, waarvoor zij de edele geefster hunnen hartelijken dank betuigen. Goes, den 23 September 1892. Namens Diakenen voornd., C. MARINISSE, Voorzitter. L WESSEL, Secretaris. Burgerlijke Stand van Goes Tan 21 tot 23 Sept. 1892. Ondertrocwd: 21, Izaak Van Riet, 23 j., jm. met Neeltje Maria Janse, 21 j., jd. Geboren: 21, Pieter, z. v. Hubertus Janse Van Noordwijk en Pieternella SonkeHendrikus Bondewijn, z. v. Cornelis Boudewijn Van Sprang en Catharina Koets; 22, Jan Cornelis, z. v. Gerrit Hijman en Jannetje Molhoek; 23, Maatje, d. v. Frans Bakker en Apolonia Korstanje. Overleden: 23, Maria Van Riet, 62 j„ gehuwd met Izak Wessel. 340e Staatsloterij, 5e kl. Trekking van Donderdag 22 Sept. Ve lijst. Getrokken prijzen f 50000 19182. 1000 541 10193 14205 14714 15093 15313 18865. 4007984 8729 9681 10657 17254 20565. 200: 3611 17146. 1002418 2868 4188 6252 6391 6754 8316 11325 11888 13213 13516 15592 20355. 70223 252 818 823 1757 1788 3963 3980 6755. Nieten: 187 191 234 239 821 1716 1753 1782 1806 1826 3832 3855 3868 3880 3895 3903 3917 8512 8514 10027 13541 13543 19423. Marktberichten. KRUININGEN, 21 September 1892. Tarwe f 7,25 a f 6,50, Rogee f 5,a f 4,80, Wiutergerst f 5,10 a f4,80, Zomergeret f5,a f4,50, Haver f3,50 a f2,80, Erwten f9,a f7, MIDDELBURG, 22 September 1892. Bij vrij goeden aanvoer aan onze graanmarkt van hedpn, bestond naar de meeste artikelen levendige vraag Jarige Walch. Taiwe in puike soort f 7. Nieuwe dito zeer weinig ter markt en veel van afwijkende qualiteit. Voor de beste soort werd f7.25 a f7,50 betaald Rogge f5,50 en voor zaaisoort daar boven. Wintergerst f5. Zomerdito f4,25 Jarige Walch. Witte Booueu f8 Van nieuwe dito waren onderscheidene partijtjes ter markt, blank en hard, en waarvoor f 9 werd betaald. Walch. Bruine Booneu met eenigen aauvoer in de puike soort tot f 9 a f9,25 verhandeld. Nieuwe Walch. Paardenboonen f6.50 Walch. Groene Erwten met levendige vraag tot f 9 gekocht. Poldersoort daarboven. Kroon Erwten voetstoots f 10at' 10,25. Winter-koolzaad tot f8,25 verhandeld Boter f 1,25 a 1,35 per KG. Eieren f4,20 per 100 aluka. A. s. Maandag 26 September hopen onze geliefde ouders JACOBUS VAN DAMME en CORNELIA BAKKER hunne 25jarige Echtvereeniging te gedenken. Hunne dankbare kinderen en behuwdkinderen. Wolfertsdijk, Sept. 1892. g—J*»- f V— -■ f m tf I w W Ondertrouwd I. VAN RIET en N. M. JANSE. Goes, 21 September 1892. Getrouwd A. F. Ch. PONT Predikant te Nisse, en C. G. BRONSVELD. Utrecht, 22 September 1892. De Heer en Mevrouw PONTBrons veld betuigen bunnen hartelijken dank voor de vele bewjjzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Voorspoedig bevallen van een ZOOM: Mevrouw DE BUCKVermaas. Oostkapelle, 22 Sept. 1892. Heden ontvingen tv ij de droevige tijding, dat te Veere in den ouderdom van ruim 25 jaren overleden is onze ge liefde echtgenoot, zoon en broeder ADRIAAN DIERX. Zwaar valt ons dit verlies. God sterke ons in deze zware beproeving. Uit aller naam Wed. A. DIERX— Hollestelle. Goes, 19 September 1892. Heden morgen overleed plotseling, na een langdurig lijden, onze zeer ge liefde echtgenoote, moeder en behuwd- moeder MARIA VAN RIET, in den ouderdom van 62 jaren, na eene gelukkige echtvereeniging van 38 jaren. Uit aller naam, I. WESSEL. Goes, 23 September 1892. Heden overleed tot mijne diepe droefheid mijne zeer geliefde echtgenoot F. STEKETEE in den ouderdom van bijna 57 jaren. Borsele, 22 September 1892. J. BRUINOOGE en kinderen. Algemeene kennisgeving.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2