1892 N°. 113. Zaterdag 24 September. 79ste jaargang. Kleinhandel in Sterkedrank Dq uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad angenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentlën voor 8 uren op den dag; der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijsj slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende] dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Bij dit nomraer behoort een BIJVOEG SEL, o. a. inhoudende het verslag der zitting van den Gemeenteraad van heden avond, dat morgen wordt verzonden. "Vergunning Ï9 verleend tot de uitoefening van den aan Iz. VAN RIET voor dezelfde Realiteiten van het perceel wijk D no. 8 als aan wijlen n. Vervenne was verleeud. Goes, den 22 September 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER, l)e Secretaris, haktma n. Uitoefening van het kiesrecht Ten aanzien van de uitoefening van bet kiesrecht is bepaald, dat er éene kiezerslijst zal zijn voor de Tweede Kamer en Prov. Staten. Tot grondslag daar van dienen de bevolkingsregisters der gemeenten. De vereischten voor de kiesbevoegdheid moeten aan wezig zijn op 15 Januari van elk jaar. Wettelijk wordt nu verplicht de kiezerslijst alphabetisch in te richten. De kiezerslijsten worden op 15 Februari vastgesteld door de gemeentebesturen en blijven van 16 Februari tot en met 21 Maart op de secretarie der gemeente ter inzage Yóor 15 April moet be slist zijn door de gemeenteraden over verzoeken tot verbetering bij gemotiveerde beslissing. Na 15 April blijft de lijst voor een jaar van kracht. Ingevoerd wordt bp deze voorstellen van wet het stelsel van candidaatstelling met het couloirstelsel. Op een daarvoor aangewezen dag kunnen de kie zers van ^9 uur tot 4 uur opgaven van candidaten inleveren bij den burgemeester. Deze opgaven moe ten door ten minste 50 kiezers zijn onderteekend, en de verklaring bevatten dat die candidaat zich beschikbaar stelt. Deze candidaatstellingen worden openbaar gemaakt, en achtereenvolgens worden de namen der candidaten op een lijst doorgenummerd. Ten minste drie dagen vóór de verkiezing ont vangt elk bevoegd kiezer een oproeping voor de stemming die van 's morgens acht uur tot des na middags vijf uur duurt in verschillende stemdis- tricten, ten overstaan van stembureaux van drie leden en twee plaatsvervangers. Het stembureau in elk district krijgt, verzegeld, zooveel stembiljetten als er kiezers zijn, en 20 percent daarboven. De kiezer, na zich gelegitimeerd te hebben, ontvangt een stembiljet, waarop aan eene zijde de namen der candidaten gedrukt zijn en aan de keerzijde de hand- teekening van den burgemeester der hoofdplaats van het kiesdistrict is gestempeld. De kiezer begeeft zich met dit biljet naar een der lessenaars in het stemlokaal geplaatst zóo, dat zij geheel van elkander zijn afge scheiden, maar dat de toegapg zichtbaar is voor het stembureau en voor het publiek en aan elkeen, waarna de invulling van het biljet in bet geheim kan geschieden. De kiezer teekent nu, op nader bij besfcuurs-maatregel vast te stellen wijze, zijn stem op het biljet aan, vouwt het toe en steekt het, na dat de voorzitter van het stembureau zich overtuigd heeft, dat het den voorgeschreven stempel aan de buitenzijde draagt, in de bus. Bp het sluitingsuur wordt de stembus gesloten en verzegeld en proces-verbaal opgemaakt. Na afloop wordt het aantal kiezers dat gestemd heeft en het aantal niet gebruikte (of teruggegeven) stembiljetten aan de aanwezige kiezers bekend gemaaktlaatst genoemde verzegeld met de kiezerslijst, terwijl dan onmiddellijk de opening plaats heeft, en het proces verbaal daarvan aan het hoofdstembureau gezonden, dat als het in bezit is van alle processen-verbaal een zitting houdt tot het vaststellen van den uit slag der verkiezing, hetzij voor 9 uur 's avonds ot den volgenden dag 's ochtends 9 uur en daarin den einduitslag bekend maakt. GOES, 23 September 1892. Onder de minste inschrijvers bij de op 21 dezer te Amsterdam door het Departement van Koloniën aldaar gehouden aanbesteding, komt dhr. J. J. O c h t m a n te Goes voor de volgende per- ceelen voor 12.000 lit. groene erwten f1672,80 12.000 lit. 1672,80 13.000 lit. 1813,0113.000 Ut. f 1813,01; 9.000 lit. f 1255,41; 9.000 lit, 1255,41; 11.600 lit. 1618,66; 11.750 lit. 1655,7211.750 lit. 1655,725.100 lit. 778,08. Onze correspondent te KruSningen schrijft ons Onwaar is het bericht in het nummer dezer courant van Dinsdag, als zouden hier bij een land bouwer een hond en eene kat gestorven zijn tenge volge van het eten van aardappelen die met b o u i 1- lie bordelaise besproeid zijn. De aardappelen worden zelfs gegeten door alle landbouwers, die ze besproeid hebben, zonder er het geringste letsel van te ondervinden. Wellicht is het een praatje dat uitgestrooid is geworden door opkoopers van aardappelen, ten einde de markten te doen dalen en ze later als onbesproeide te vertoopen Ook van andere, op land- en tuinbouwgebied zeer bevoegde, zijde werd ons medegedeeld, dat bedoeld bericht geen geloof verdient. In de eerste plaats toch is wel is waar de bouillie bordelaise verleden jaar voor het eerst op eenigszins groote schaal in ons land gebruikt, maar in het buitenland, met name in Frankrijk, werd dit middel tegen de gevreesde aard appelziekte reeds eerder toegepast. Verschillende scheikundigen en meerdere proefstations hebben de aardappelen, die met de bouillie waren besproeid, onderzocht en de vrucht volkomen vrij van koper zouten of andere vergiftige stoffen bevonden. Ook deze zegsman eet dan ook reeds verscheidene weken zijne aardappelen, die met de Bordeausche pap zijn besproeid geweest, en de smaak is over heerlijk. Vermoedelijk heeft dan ook het kwaad, thans aan de bouillie toegeschreven, eene andere oorzaak, of wel de besproeiing is niet op de juiste wijze geschied. Ook bestaat de mogelijkheid, dat het vermoeden van onzen Kruiningschen correspondent juist is en men hier niet een handels manoeuvre" te doen heeft, die wellicht gretig geëxploiteerd wordt door hen, die de bouillie veroordeelen op dezelfde gronden, waarop ze tegen de vaccine zjjn gekant of onwillig zijn have en goed te assureeren. Op de tentoonstelling van zaaigranen, gisteren te Zieriksee gehouden, verwierf de firma V. d. Bosch en Co. te Goes een len prijs voor Molds witte Tarwe en 2e prijzen voor Ruwarige Essex-Tarwe, Victoria Tarwe, Molds roode Tarwe en Wintergersten dhr. G. J. V. d. B o s c h te Wilhelminadorp 2e prijzen voor Squarehead tarwe en witte Mold's Tarwe, en een len prijs voor Challenge Tarwe. De loodsschipper der le klasse bij het loods wezen van het 6e district, standplaats Vlissingen, J. P. Bal jé wordt op zijn verzoek met ingang van 1 Oct. a. s. eervol ontslagen onder toekenning van pensioen. MCt.) Hoedekenskerke. De vele moeilijkheden, vooral met aangrenzende gemeenten, zijn oorzaak, dat men hier op het besluit, om den Greenwich-tijd aan te nemen, is teruggekomen en den A m s t. t ij d weer heeft ingesteld. Ëllewoudsdijk. Alhier doet zich een curieus geval voor. Een geneeskundige doet deze week bij het gemeentebestuur schriftelijk aangifte van een geval van cholera nostras, dat zich thans vrij ernstig laat aanzien. De voorgeschreven voorzorgsmaatregelen worden toegepast, dus ook het huis van het vereischte ken merk voorzien en enkele uren later verklaart dezelfde geneeskundige aan familieleden en bekenden van den zieke, dat er niet het minste gevaar voor besmet ting bestaat, het huis vrij kan worden in- en uit- geloopen, en de toegepaste voorzorgsmaatregelen vrij wel overbodig zijn. Intusschen schijnt het gemeente bestuur hierin aanleiding te hebben gevonden, de meening van den heer inspecteur van het geneeskun dig staatstoezicht hieromtrent te vragen. Dhr. D. W a v e r ij n te Kruiningen is benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Wateringen. De veldbataljons van het 3e reg. inf., die aan de najaarsoefeningen in de legerplaats bij Rejjen hebben deelgenomen, zijn naar Bergen- op-Zoom, Vlissingen en Middelburg teruggekeerd. Bij Kon. besluit is mr. J. G. Gleich- m a n benoemd tot Voorzitter van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der te genwoordige zitting. De N. Zutph. Ct. spreekt de hoop uit, dat de Tweede Kamer de kracht zal hebben, weerstand te bieden aan eiken onbesuisden aandrang om den normalen loop van de parlementaire werkzaamheden te stuiten vóórdat er gelegenheid zal geweest zijn, om de vele thans aanhangige onderwerpen tot af doening te brengen. Komt de kiesrechthervorming, dan behooren wij een >schoone lei" te hebben. Op den weg der Regeering ligt het, thans de agenda niet verder uit te breiden dan strikt noodig is, maar zij heeft toch zeker haar tijdvak van voorbereiding" niet doorleefd met het doel om wat nu is voorbereid, op eenmaal weer ongedaan te maken Dat ware haast onzinnig en wij vertrouwen derhalve dat, bij het adres van antwoord, opnieuw van overeenstemming tusschen de meerderheid en het Ministerie zal blij ken omtrent de noodzakelijkheid om rustig voort te arbeiden, totdat de taak, die men zich zelf heeft opgelegd, zal zijn volbracht. Eerst daarna zal de Vertegenwoordiging verantwoord zijn met de neder- legging van haar mandaat. De kiesrecbthervorming worde alzoo de sluitsteen en grijpe niet ontijdig in. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. De tijdelijke voorzitter, de heer Van der Schrieck, droeg gisteren het presidium over aan den heer Gleichman, met een toespraak, waarin hij hulde bracht aan diens gewaardeerde leiding. De president aanvaardde het voorzitterschap met een beroep op den steun der vergadering en met den wenseh dat de belangrijke werkzaamheden die de Kamers wachten, haar mogen prikkelen om het vaderland naar beste weten te dienen, in het volle besef der collectieve en der individueele verant woordelijkheid. Daarna is het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede in de afdeelingen onderzocht. Te half vier hield de Minister van Financiën defmanciëele rede. EERSTE KAMER. Bij het algemeen debat over alle aanhangige be- lastingontwerpen, opperde gisteren de heer Melvill Van Lijnden, ofschoon hulde brengende aan den Mi nister voor diens moed, verscheidene bedenkingen. De vermogensbelasting was zonder de bedrijfsbelas ting niet uit te voeren. Ze was een progressieve kapitaal-belasting, en het beginsel van progressie strijdt tegen het standpunt van rechtvaardigheid, waarop de Minister zich zelf stelt. Overigens achtte spreker belastinghervorming zonder versterking der middelen ondenkbaar. Van de equivalenten bestreed hij alleen de zeepbelasting. De heer Breebaart verdedigde de ontwerpen en den Minister tegen de beschuldiging, de landbouw belangen te veronachtzamen. De landbouw wordt niet te zwaar gedrukt en moet geholpen, niet door een privilege op het belastinggebied, maar door goed- kooper verkeer, beter landbouwonderwijs en eigen krachtsinspanning. Overigens drong hij aan op ver laging der grondbelasting met 2/7. De heer Fokker juichte de ontwerpen zeer toe, als een uitstekende verbetering en een grooten stap in de richting van sociale rechtvaardigheid. Het verder debat is verdaagd tot heden 11 uur, daar H. M. de Regentes de commissie van het van antwoord zou ontvangen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Herv. gem te Iverkwerve de heer Win. Van der Waal Iz., cand. te Ridderkerk, die ook tevens te Kattendijke is beroepen. Middelburg. In November zal het 40 jaar ge leden zijn dat de lietr ds. F. P. J. Sibmacher Zijnen het predikambt aanvaardde. Landbouw en Veeteelt. De verslaggever in de N. JlCt. van de ten toonstelling te Oosterhout zegt o. a. De inzending van den heer E. Van den Bosch verdient eene bijzondere vermelding, niet alleen om hare sierlijkheid, maar vooral om hare practische waarde. Buiten de fraaie photographieën toch van de beste Noordhollandsche stieren en melkkoeien, destijds naar Amerika verzonden, exposeerde die heer zijne lezens waardige en hoogst populair geschreven artikelen in de oude Landbouw-couraïithet Ned. Landbouwweek blad en ook in Duitsche vakbladen opgenomen. Uit iederen regel spreekt de hooge waarde, die deze schrijver aan eene goede afkomst hecht en zijne groote kennis der stamboeken en der verschillende rundveefamilies, die zich in Amerika door hooge melk- en boteropbrengsten onderscheiden hebben, waarvan hij eene bijzondere studie gemaakt heeft en waarvan hij in Noord-Holland nu voornamelijk de afstammelingen heeft weten op te sporen. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldS. H., 23 j., J. v. W., 19 j., M. S., 19 j., C. R., 19 j., allen wonende te Goes, wegens mishandeling de le, 3e en 4e ieder tot 2 maanden, de 2e tot 3 maanden gevangenisstraf F. M., 17 j., te Ossendrecht, wegens strooperij tot 7 dagen gevangenisstraf. Vrijgesproken werdG. M., 28 j., F. M., 26 j., heiden te Kwadendamme, beklaagd van mishandeling. Gemengde Berichten. Donderdagmorgen omstreeks elf uren sloeg op eens brand uit in de schuur der hofstede bewoond door de wed. In 't Anker, in de Moer, op 20 mi nuten afstands van de gemeente Schore. In eenige minuten stond de geheele schuur in lichte laaie, zoodat zelfs een rietdekker, bezig het dak te ver nieuwen, zich in allen haast er af liet glijden en een arbeider die op den vloer aan 't dorschen was, een spoedig heenkomen zocht. Een niet graan, in zakken geladen wagen, kon niet meer worden gered. Een varken dat in de vlammen liep kon nog gered worden, doch moest worden geslacht. De geheele oogst werd een prooi der vlammen en was niet ge assureerd. Men schat de schade daarvan alleen op ruim 5000. De schuur was verzekerd bij de Z. Z. Maatsch. Door de ijverige brandweer van Schore en Biezeiinge, welke spuiten spoedig ter plaatse waren, bleef de woning gespaard. Tot den avond was de vuurmassa nog smeulende. De bewoonster een we duwe met negen kinderen is radeloos. De boerderij werd door baar zwager bestuurd. Men meent met zekerheid te kunnen constateeren, dat de brand ontstaan is door het broeien van klavebooivan daar dat de brand eensklaps zulk een omvang had. Een woord van lof mag hier niet ontbreken voor de brandspuitgasten van Schore en Biezeiinge, die met de grootste bedaardheid en volharding, op'zieh zeiven en in vereeniging, hunne inoeielijke taak met den besten wil volvoerden. Hoedekenskerke. Zorgvuldige maatregelen worden hier genomen om het opvisschen tegen te gaan van voorwerpen, die van mogelijk besmette schepen zijn afgeworpen. Schippers, die uit Antwer pen hier binnenkomen worden uitgenoodigd zich van regenwater te voorzien, als zjj rivierwater aan boord hebben. Ellewoudsdijk. Door de handboog-sociëteit .Zorgvliet" alhier werd Woensdag jl. een concours gegeven naar den lossen vogel, waaraan door 83 schutters werd deelgenomen, nl.6 van »St. Sebas- tiaan" te Ovezand, 8 van .Concordia" te 's-Heeren- hoek, 3 van .Victoria" te Kwadendamme, 3 van .de Vrije Schutters" te 's-Heerenkoek, 4 van »de' Edele Handboog" te Kapelle, 5 van .Vooruitgang zij ons streven" te Kwadendamme, 3 van »St. Se- bastiaan" te Ierseke, 8 van .Soranus" te Heinkens- zand, 4 van .Willem Teil" te Ovezand, 3 van» Ons Genoegen" te Oudelande, 4 van «Batavieren" te Kloetinge, 5 van de Edele Handboog" te Oudelande, 4 van .St. Sebastiaan" te 's-Heerenhoek, 3 van »St. Barbara" te 's-Heerenhoek, 1 van »de Drie Koren- bloemkens" te Kruiningen, 2 van .St. Sebastiaan" te Kwadendamme en 17 van .Zorgvliet" te Elle- woudsdijk. De meeste punten op den lossen vogel, prijs f 16,60, werden behaald door A. De Koster, de tweede prijs f 8,30 door J. Van den Dries, beiden van .Soranus" te Heinkenszandde beide zijvogels, ieder a j 12,45 door E. Menbeere van Vooruitgang zij ons streven" te Kwadendamme en J. Nieuwen- kuijse van .Zorgvliet" alhier, terwijl 3 kallen respec tievelijk geschoten zijn door J. Born van .St. Se bastiaan" te Ierseke, L. J. Rijk van »St. Barbara" te 's-Heerenhoek en W. Rijk van .Ooncordia" te 's-Heerenhoek. Drie kallen werden achtereenvolgens verloot aan G. Faas van .Concordia" te 's-Heeren hoek, A. Jacobse Rijk van .St. Sebastiaan" te Ovezand en H. Mol van .de Edele Handboog" te Oudelande. Op iedere kal, berekend ii 5 cents per schutter, stond j 4,15. Ovezand. Aan het concours vau 11. Maandag uitgeschreven door de kandboogsociliteit .Willem Teil" werd deelgenomen door 12 verschillende socië teiten, vertegenwoordigende 63 schutters. De hoofdvogel 18,90 werd geschoten door F. Tbomaes, een zij vogel door J. Westdorp a 9,45, heiden van .Concordia" van 's-Heerenhoek, een zij vogel door Alb. P. Rijk a 9,45 van St. Sebastiaan van Ovezand. De kallen werden behaald door Jacs. Priem van .Vooruitgang zij ons streven", D. Schipper van »de Edele Handboog" te Kapelle, C. Van Strien van .Zorgvliet" te Ellewoudsdijk, C. Rijk van .Willem Teil" ieder 1 en door P. Peeters van .Soranus" 2. Onder begunstiging van goed weder liep alles in de beste orde af. De inspecteur van het geneeskundig staats toezicht heeft geconstateerd dat de persoon aan boord van de stoomboot Valk I is overleden aan cliolera en niet aan cholerine. Te Westkappelle is bij het hevige onwede1' van Dinsdagavond de bliksem geslagen in den molen zonder evenwel hrand of persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Alleen heeft hij een molensteen door midden en de trap in splinters geslagen, waarna hij door een vensterruitje den molen heeft verlaten.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1