gekookt aan huisdieren, doch èen kat en een hond werden er ziek van en stierven. Toen het vorige jaar de besproeiing werd toegepast, gaf het geen nadeel aan de knollen, doch nu welmen vermoedt dat de oorzaak hierin ligt, dat er het vorige jaar veel, en dezen zomer weinig regen kwam, waardoor in het vorige jaar de gittstoöen werden vernietigd, die nu geheel door het gewas zijn opgenomen. Vele landbouwers hebben dit jaar dit middel toegepast en ook in den Wilhelminapolder zijn vele velden bedorven. Men meldt ons Door den heer L. W. Woutersen te Kapelle zijn dezen zomer voor de tweede maal op een en den- zelfden grond proeven genomen met het telen van aardappelen. In 't voorjaar plantte hij Victors en rooide deze tegen het einde van Juni. Zij leverden een ruim beschot. Na het rooien werd de grond omgewerkt en op 2 Juli met Malta's bepoot. Juist 2 maanden later, op 2 September, werden de Malta's gerooid. Beschot en kwaliteit waren naar wensch. Laatstgenoemde soort had de heer Woutersen zorg vuldig bewaard om te ontkiemen. Brieven uit den Haag. n. Vermoedelijk zal het voor onze jonge Koningin zijn weggelegd, dat tijdens Hare regeering in ons vaderland een groot, een uitstekend werk zal worden aangevangen geve de Hemel, ook voltooid waarop door onze kinderen, en met reden, met trots en zelfvoldoening zal kunnen worden teruggezien. Het wil mij voorkomen, dat er een nog volkomen ongemotiveerde terughouding beslaat, waar wij geest drift zonder grenzen zouden moeten uiten, en wanneer dat waar is wanneer werkelijk het plan tot af sluiting en gedeeltelijke droogmaking van de Zuider zee een zóó groote belangstelling verdient, dan is het de plicht, de taak van hen, die daartoe in de gelegenheid komen om wat warmte, wat enthousi asme, te kweeken. Want het mag immers niet van ons gezegd worden, dat wij lauw bleven voor den grootschen, den onvolprezen arbeid van een aantal mannen, die deels uit waarachtige belangstelling in het welzijn van land en volk hunne uitnemendste krachten inspanden. Zie, wanneer ik in de Staats-Courant lees, dat eene commissie benoemd is om die plannen te beoordeelen wanneer ik de kaart van het nieuwe land voor mij zie liggen, dan bevangt mij een gevoel van ontzag voor zooveel energie en goeden moed, en dan moet het hooge woord er bij mij uit: daar en nergens anders ligt onze toekomst en die van het op ons volgende geslacht. Daar moet althans in de eerste veertig jaren de oplossing gezocht worden van onze sociale vraagpuntendaar ligt de arbeid welnu, grijpt hem aan, maakt er u meester van; steunt zoo ge kunt die mannen van aanleg en volharding, want in de toekomst zal men die vaderlandsliefde prijzen en loven, die de jonge vrouw- in staat stelden een parel van onschatbare waarde in hare kroon te hechten. Wat al arbeidskrachten zullen daar tot haar recht komen. Wat al denkbeelden en illusiën zullen ginds tot verwezenlijking kunnen worden gebracht. Stalen ijver en de bij ons herlevende vlijt der voorvaderen zullen een werk stichten, waaromtrent Euiopa zich zal mogen verbazen. Daar zullen wetenschap en techniek hand aan hand gaan, om aan de natuur haren buit te ontwringen, dien zij in wilden over moed tot zich nam en honderden bij hondei'den van jaren onverpoosd verdedigen bleet Maar dan ook moeten plan en uitvoering, beheer en werkkracht echt nationaal blijven. Geen beroep op onze naburen, aan welke zijde ookKapitaal en werkkracht, wij bezitten ze in overvloeden hebben wij niet onze ingenieurs, die tot ver over de zee be roemd zijn en erkend Hebben wij niet een schat van ondervinding en een welverdiende reputatie te benutten en op te houden Komaan, de handen in elkaar en wat geestdrift voor de zaak Laat men niet kunnen zeggen dat Holland lauw bleef en willoosmaar Fries en Zeeuw en wie met hen ons dierbaar land bewonen, zij zullen de mannen van het initiatief steunen, met woorden en daden, met geld en met krachten. Laat men niet kunnen zeggen dat Holland zijn ouden moed verloor en dat alleen Koloniën het recht hadden zijn geld en zijn krachten te rooven door een strijd, die God betere 't geen einde kent en geen overwinning Laat men werken en arbeiden met de oude energie En wie te oud of te zwak is, moedige ster keren van hoofd en handen aan en wanneer eens Amsterdam geen Zuiderzee meer bereiken kan en Marken noch Urk noch Schokland noch Wierin- gen eilanden meer zullen zijn, dan heeft onze eeuw daarvan de eer, want van ons uit ging de kreet >Weg met Holland op zijn smalst 't Is geen kleinigheid, lezer, waarlijk, waarover die Commissie zal hebben te onderzoeken en te beslissen. Een afsluitdijk van dei tig duizend meter lengte tusschen Ewijksluis over Wieringen naar Piaam, die acht jaar vorderen zal tot uitvoering, is geen peul schil, ook voor den' meest ondernemenden ingenieur niet minder dan vierentwintig sluizen, te zamen driehonderd meters wijd en een spoorbaan, die West- Friesland weer met Friesland zal vereenigen denk u de bezwaren en moeielijkheden niet gering; her inner u, dat het spoken kan op die groote water vlakte breng u stormen te binnen en ijsgang, die brullen zullen en beukendie telkens en telkens weer de kunstwerken zullen in gevaar brengendie trachten zullen den vijand terug te slaan trots be rekeningen en plannen die meermalen met inspan- Plan van afsluiting en droogmaking der Zuider zeeopgemaakt door de Zuiderzeevereeniging, in groote trekken weergegeven door A. A. Bjekman, ou.i-G j.iieofficier. ning van alle krachten den uitvoerders het vuur na aan de scheenen zullen leggen. Maar en dit staalt den moed, dit verbant de vertwijfeling maar het zal een strijd zijn met een zekere overwinning en wanueer na bijna 31j2 tiental jaren 216 duizend bunders eens zullen zijn gewonnen, meeiendeels uit goed land bestaande, in vier enorme droogmakerijen verdeeld, elk weer met drie tot vijf polders, dan zullen een aantal van de ontwerpers de vruchten van hunne volharding niet meer kunnen zien. Dan zullen zij niet meer daar zijn om hen de hand te drukken en te danken voor wat de volkswelvaart vergrootte, in zoo hooge mate. En daaromlaten wij hen steunen, laten wij hen thans overtuigen van onze groote belangstelling. Immers, wij ontnemen niemand ter wereld een streep gronds van zijn eigendom. Het is een vrede lievend werk, waartoe de natie zich aangordt, die thans aan oppervlakte om te leven en te werken te kort komt. Waardeloos ligt het land daar, meters onder de wateroppervlakte, bevolkt met ansjovisbearbeid door een handvol visschers, braak en beschikbaar voor den arbeid der toekomst. 's Winters ijs waar land moest zijnde wateren omkneld en geboeid door den kouden, verstij venden vijand, die soms nog uit loutere woede den schipper en den visscher naar het leven staat, die zijn sober bestaan tracht te veroveren. Maar wat noodWie weet, Zuiderzee, hoe weinig stormen nog uw wateren zullen doen opwaaien tegen de Friesche kustwant de 190 millioen gulden zullen worden gevonden zoo goed als de werkkracht dieu zal bedwingen; uw zout en brak water zal verdwij nen en voor zoet water moeten plaats makenuwe hooge standen zullen besnoeid en elk zorgwekkend waterbezwaar zal verijdeld worden wij zullen onzen weg van Enkhuizen naar Stavoren bekorten, want dat spaart tijd en ook bij ons is tijdgeld. Dijken zullen aangelegd en polders bemalen worden ka ïalen gegi aven en wegen gemaakt worden sluizen gebouwd en gehuchten en dorpen gelegd, waar slechts water was en ijs. En dat alles naar de denkbeelden van hen, die ons voorgingen dat is de waie beschaving, dat is de gewenschte vooruitgang. Hier geen verdeeldheid van plannen of geen hinken op twee gedachten meer. Welaan, wakkere Waterstaats-Minister, bij voor baat al onze huldeWij waardeeren uwen moed. Breng uwe plannen ten einde. Men kelpe u met kracht en met inspanning. Moge voor uwe plannen ovefal de gewenschte geestdrift ontwaken Oli Pinxit. Gemengde Berichten. Blijkens heden hier ontvangen telegram van den burgemeester van Yeere is de persoon van A. D., slager te Goes, aan boord van het stoomschip de Valkvarende tusschen Middelburg en Rotterdam, aan cholerine overleden. Het lijk zou te Veere worden ter aarde besteld. Nadere bijzonderheden, welke omtrent dit geval verhaald worden, achten wij vooralsnog te weinig betrouwbaar om mede te deelen. Hans weer d. Alhier kwam Zaterdagavond binnen het schip genaamd Johanna Susannaschipper S. De Boer. Aan boord bevond zich zijne achttienjarige dochter, die in ziekelijken toestand was en zich ter stond van het schip moest begevenzij werd in het oude telegraafkantoor, dat thans voor cholera- lijders bestemd is, gebracht. Zij wordt door twee vrouwen en den dokter Kol ff van Oosterwijk met de meeste zorg opgepast. Borsele. Zaterdag herdacht de heer A. Van Van Overbeeke alhier zijn negentigste geboortefeest onder vele blijken van belangstelling betoond door de ingezetenen der gemeente en door zijne vrienden van elders, en onder herinnering aan de vele dienst jaren welke de jubilaris nuttig besteed heeft aan het waarnemen der betrekkingen van lid van den gemeenteraad en lid van den Dijkraad voor de waterkeering tot 1891 toen hij deze, door gebrek aan goed gehoor en wegens hoogen leeftijd, aan jeugdiger krachten overliet. Als zetter voor de directe belastingen is hij nog steeds in functie. Wissenkerke. Gisternamiddag te 3.45 trok een luchtballon over de dorpskom alhier in de richting Zieriksee; oogenschijnlijk had hij laatstge- melde plaats te 4 uren onder zich. lerseke* Zaterdagmorgen vroeg liep een meisje, dat zich aan boord van een vaartuig wilde begeven, om naar de oesterbank te varen, door de duisternis misleid in de haven, Gelukkig werd zij door een paar schippers, waar van één licht bij zich had, Men meldt ons uit Nisse, dat door Daniël Kloosterman, aldaar, een struik aardappelen is ge rooid, met de kolossale opbrengst van 194 stuks. Te Borsele is door den schoenmaker P. de Kok een aardappel gerooid, die een zuiver gewicht bad van 9 hectogram. middelburg*. Van heinde en ver waren Zondag honderden personen naar hier gekomen om getuigen te zijn van het hier nog zelden vertoonde schouw spel van een luchtballon te zien oplaten. Het Schut tershof zelf was vrij goed bezocht en de aangename stemming, die daar heerschte, werd prettig verhoogd door een concert gegeven door de harmonie »Eupho- nia" uit Goes. Buiten het Schuttershof deed alles wat maar eenigszins kon dienst om menschen te bergenzoo was de toren stampvol, de hooge brug idem, de Oosterkerk was mede zeer goed bezet, op verschillende daken zag men personen zitten, de Groote Markt was zoo vol dat het loopen daar moeilijk ging, en zelfs zag men in de Langeviele in een telephoonpaal een 5 tal jongens zitten, die na tuurlijk mede een goed gezicht hadden. Het ge duld van al die honderden werd op zware proef ge steld, immers de ballon, die reeds te 4 uren zou moeten opgiau, sLeeg eerst te 5 uren langzaam op in den omtrek van de Heerengracht daalde hij weer, zoodat hij geen 10 M. van den grond was, ging toen weer naar boven om op den Noordweg, 5 minuten buiten de stad in eene weide neer te komen. Uit Hansweerd wordt aan de N. R. Ct. gemeld Gedurende eenige dagen blijven de schepen van besmette plaatsen uit België hier onder behandeling en streng afgezonderd, terwijl de eerst aangekomene na reiniging, hunne reis naar Holland mogen voort zetten. Rijkspolitie houdt dag en nacht de wacht; alleen de dokter heeft gemeenschap met de schepen. Vrijdag kwamen er weer 8 schepen bij van Boom, Niel en omstreken. De burgemeester van Vlissingen zal heden van de bevoegdheid, hem toegekend bij art. 4 der wet van 4 Dec. 1872 (St.bl. no. 134 en op advies van den geneeskundige, gebruik maken teneinde eene woning, gelegen in den Koudenhoek aldaar, voor rekening van de gemeente te reinigen en te ont smetten. De bewoners zullen ook tijdelijk in het Gasthuis opgenomen worden, alwaar ook zij zullen gereinigd worden. Een en ander is noodzakelijk geworden, omdat de bewoners onwillig zijn gebleven zich zelf en ook hun woning te reinigen en daardoor be smetting zou kunnen ontstaan. Het is te voorzien, dat, zoo noodig, ditzelfde met meerdere woningen zal geschieden. Vóór circa 5 weken wist zekere J. J., ver pleegde in het krankzinnigengesticht »Voorburg" bij 's-Bosch, aan de waakzaamheid der verplegers te ontsnappen. Men hoorde sedert niets meer van den ongelukkige, totdat Donderdagnacht de maréchaussée der brigade Bokstel hem aantrof en in bewaring nam. Al dien tijd heeft de man in de boschrijke om geving van Bokstel rondgezworven, zich voedende met knollen en boonen, die hij van de velden weg nam. De nachten bracht hij door óf op het vrije veld óf onder een of ander afdak of schuur. De rijkspolitie heeft hem naar het gesticht teruggebracht. In den zuidoosthoek van Friesland heeft eene groote opruiming plaats gehad onder de gamma rups, die groote schade aanrichtte onder de veld- en tuinvruchten. Woensdagnacht vroor het nl. vrij sterk en de vorst doodde het meerendeel der vraat zuchtige diertjes, tot groote bljjdsehap der gaardeniers. Een jongetje van 5 en een meisje van 3 jaar waren verleden week te Ginneken, bij Breda, in een pakhuis aan het spelen. Het jongetje, dat wel eens gezien had, hoe men aan een katrol een zak omhoog heeseh, kreeg het in den zin dit ook met zijn zusje te doen. Hij bond haar een doek voor den mond en om den hals en weldra hing het kind tusschen hemel en aarde. Gelukkig kwam de knecht in het pakhuis, juist nog tijdig genoeg, om het reeds be- wustelooze kind naar beneden te halen en met behulp van den vader het leven te redden. Als een bewijs, dat er dit jaar overvloed van aardappelen is, kan dienen, dat een landbouwer te Os verleden week van twee struiken 114 stuks rooide. Een zilveren bruidspaar schonk 500 aan het Leger des Heils te Amsterdam. De amandel wordt tegenwoordig ook al ver- valscht. Zij wordt vervaardigd uit druivensuiker l De kleur en vorm zijn op volmaakte wijze nage bootst de geur wordt er door nitrobenzine aan ge geven. De smaak is bovendien zeer aangenaam. De nieuwigheid, zoo besluit een bericht uit België, komt uit Holland Op de Maas voor Rotterdam is een uitstekend geslaagde proefneming gehouden met de benzine motorboot »Falke". Het bootje verwekte nogal op zien door zijn snelle vaart en doordien geen rook te zien was. Het is circa 11 meter lang, 1.80 meter breed en heeft een diepgang van ongeveer 50 centi meter, terwijl de machine 8 paardekrachten heeft. De grootste snelheid is 8.5 mijl. De boot is fraai gebouwd te Aumund in Duitschland en luistert vol komen naar het stuur. Het benzine-verbruik be draagt circa */2 kilo per uur en per paardekracht en de boot kan een voorraad aan boord nemen voor 3 dagen. Met hetzelfde bootje is reeds een tocht gedaan van Bremen over zee naar Groningen en via Assen, Kam pen en Zuiderzee naar Amsterdam. De eenige hulp van den kapitein was een jongen van 17 jaar. Naar wij vernemen, doet zich het ergerlijk geval voor dat dagelijks waggonladingen koopmans goederen uit Hamburg te Amsterdam aankomen, die niet vooraf gedesinfecteerd zijn. (D. v. N.j In het Goereesche gat vertoeven een 20-tal visschers, die ontdekt hebben, dat daar uitstekend mosselzaad te vinden is. De vangst laat tot op heden weinig te wenschen over. Het zaad wordt in de Zeeuwsche stroomen uitgestrooid. De gezondheidscommissie te Breda is druk bezig met het laten reinigen van vele woningen in de achterbuurten. En dat dit geen overdadig werk was, bleek uit de karren met vuil, die hier en daar werden opgehaald. Men vond woningen, welke in tal van jaren niet waren schoongemaaktin een huis trof men zelfs onder de bedstede een nest ko nijnen aan Te Groningen waar ook op last van de cholera- commissie dagelijks onderscheidene woningen worden gereinigd, de6d men op de Nieuwstad de treurige ontdekking, dat eene huishouding boven eene mest- verzameling woont. De hoeveelheid mest en vuil had aldaar zulk een omvang, dat er eenige wagens noodig waren om alles te vervoeren. Uit een ander gezin werd al het beddegoed naar de bergplaats van faecaliën vervoerd, om daar ver brand te worden, terwijl alle huisgenooten in het academisch ziekenhuis gereinigd zijn. Dat de schapen in Friesland tegenwoordig goedkoop zijn, is bekend, maar dat een lam in een boelgoed niet meer dan een dubbeltje kon opbrengen, is zeker zeldzaam. Verleden week kwam zulks te Tijnje, bij Gorredijk, voor. Een jongen te Delft, die een hevigen aanval kreeg van buikkramp, bad niet minder dan 80 pruimen achter elkander opgegeten Dezer dagen ontving de minister van binmen- landsche zaken een niet alledaagsch bezoek. Een heer, wiens reisgoed aan onze grenzen het ontsmettings proces had ondergaan, kwam bij ZExc. blagen over de schade, die door eene onoordeelkundige wijze van desinfectie door de beambten aan zijn kleedingstukken was toegebracht, en bracht als overtuigingstuk een flanellen borstrok mede, welken hij den minister toondepn den bevlekten toestand, waarin het kleeding- stuk door de desinfectie-maatrefelen gebracht was. De minister verzocht reclamant het stuk lijfgoed weer in te pakken, en deed hem opmerken, dat het beter ware geweest, een minister met dergelijke kleinigheden niet lastig te vallen. Vrijdagnacht heeft te Nieuwe Pekela een bru tale diefstal met inbraak plaatsgehad bjj den heer K. terwijl de bewoners afwezig waren. De brandkast met pl. m. 38,000 van het zeemanscollege »Voor- zorg", waarvan hij penningmeester was, is ontvreemd, zoomede drie flesschen wijn. Aan den burgemeester en de politie is het gelukt de brandkast terug te vinden in een land op ongeveer 700 meter afstand. Zij was zwaar beschadigd, doch ongeopend. - Vrijdagochtend liep te Zwolle het gerucht, dat een logó in het hotel »de Zon" van den heer Balk aan cholera leed. Het was echter zoo niet. Toen de kellner dien ochtend om 6 uur boven kwam, hoorde hij uit een der logeervertrekken een hevig eigenaardig gesnork komen. Daar de deur in het slot was gedraaid, klom de bediende door een venster naar binnen. Tot zjjn schrik ontdekte hij toen, dat de kamer gevuld was met gas en dat de heer, die er logeerde, op den grond lag en naar adem snakte. Bij onderzoek bleek hem, dat het gaskraantje door dien heer niet voldoende was dichtgedraaid. Met de oogenblikkelijk ingeroepen hulp van dr. Vitringa mocht het gelukken den logé weder zoover te doen herstellen, dat hij naar huis kon reizen. De kapelaan der kathedraal te 's-Bosch, die dezer dagen aan cholera nostras overleed, had, volgens het Nbl. v. h. kanton Oostenrijk: een stervende in een kermiswagen bediend en al spoedig na zijn thuis komst deden zich verschijnselen van cholerischen aard voor. De stoomschepen der Maatschappij Zeeland werden dezer dagen te Queenhorough door den ge neeskundigen inspecteur van de haven van Londen, dr. Collingridge, bezocht, die zijne tevredenheid be-- tuigde over de, in verband met de cholera, door de directie genomen maatregelen. Stanhope, van de Parijsche New-York Herald, van wien we in ons vorig no. melding maakten, heeft zich Dinsdag in het Instituut Pasteur voor de tweede maal met de anti-cholerische stof laten inenten. Hij heeft een goeden dag gehadgeen koorts. Hij zou Donderdag naar Hamburg vertrekken, waar hij eten en slapen zal te midden van de cho- 1 era-lijders. Te Parijs is een weduwe van 69 jaren, die leefde van uit vuilnisbakken verzamelde broodkor sten, in lompen gekleed ging en er angstverwekkend mager uitzag, in haar woning dood gevonden ten gevolge van ontberingen. Zij had meer dan genoeg om in haar behoeften te voorzien, maar gaf alles uit aan schoenen en laarzen, waarmede zij de wan den en zolderingen van haar woon-, ontvang- en slaapkamer en keuken volhing. In slaapkamer en salon zag men niets anders dan fijne zijden muilen. Een verwoed gevecht heeft Donderdagavond plaats gehad te Messina tusschen de politie en de rooversbende »Maurine," bestaande uit acht man. De schermutseling duurde een half uur. De beruchte roover Rinaldi werd gedood, de anderen namen de vlucht. Zij worden intusschen hardnekkig vervolgd. Aan de zijde der politie werd geen enkel verlies geleden, eenige gendarmen werden licht gewond. Een groot aantal wapens, munitie en levensmiddelen is in beslag genomen. Laatste en telegraphische berichten. Rilland-Bath. Hedenmorgen werd door den gemeenteraad met algemeene stemmen tot onder wijzer met hoofdacte aan de school te Rilland benoemd de heer J. Roda, onderwijzer te Kruiningen. Ingezonden Stukken. Stenografeeren. (Zie achterstaande advertentie). Om de stenografie te beoefenen heeft men noodig papier, pen (de Perry-pen), inkt en wat wilskracht. Men kan deze wetenschap zich eigen maken door zelfonderricht. Binnen zes maanden stenografeert men, dat wil zeggen dan kan men alles schrijven (in woord beelden of bijzondere teekens opstellen), ook in iedere vreemde taal, wat men maar wil. Eenmaal zoo ver, schrijft men in stenografisch schrift toch langzaam, omdat de handbewegingen oneindig vlugger zijn dan de snelste handbewegingen van een woord bij gewoon schrift. Door vervolgens eiken dag een half uur te ste- nograteereu verkrijgt men ongemerkt zoo'n vaardig heid in het plaatsen der woordbeelden, dat de ge dachten zesmaal sneller op papier komen dan bij gewoon schrift, want kleine enkelvoudige teekens stellen woorden voor van twee tot vijf lettergrepen. Voor oefening wordt eenvoudig ander schrift in stenografisch overgezet. De uitkomsten zijn bij de vierde les reeds zoo verrassend dat men, over tijd kunnende beschikken, liever twee uren inplaats van een per dag stenografeert. Daarbij wordt de hand niet moe. Stenografie wordt geschreven in den stand zooals op school 't gewoon schrijven wordt onderwezen. 't Is niet nieuw. In de middeleeuwen is dit kort schrift verloren gegaan. Wijlen Dr. Stolze bracht het hier besproken systeem. De heer VVery maakte

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2