1892 N". 111. Dinsdag 20 September. 79sle jaargang. VEEMARKT BRANDWEER GOESCHE Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad angenomen bij de lieeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. ünzending; van ndvertentifn voor S uren oj» den dag der uitgave. ~V ©rpachting bij inschrijving op Zaterdag den 24 September aanstaande dts namid'ags te een ure in de groote zaal van het Raadhuis van le. de hoveniering in de voormalige Z -utevest, t! ans ia pacht hij L. Korstanje; 2e het land aan den Westsingel, in pacht geweest hij wijlen J. Sinke 3e. de dijken van de begraafplaats, voorbij de '«-Heer Hendriks ki ndereubarrière tot bij en aan den dijk van de Ambachtsheer lijkheid van 's-Heer Hendrikskinderen, thaHs in pacht bij M. Rijk; 4e. de dijken buiten de Bleekveldsche-barrière, thans in pacht hij P. Schrijver Cz. De voorwaarden liggen ter Secretarie voor een ieder ter inzage op eiken werkdag van de3 voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. Goes, den 10 September 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, IIART M A N. Den belanghebbenden wordfc herinnerd, dat weder eene TE GOES zal gehouden worden op Dinsdag den 27 September 1892. Goes, den 17 September 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, H A R T MAN. Het register van de ingeschrevenen voor den dienst der zal ter visie liggen van MAANDAG I)EN 19 SEPTEMBER af tot en met VRIJDAG DEN 30 SEPTEMBER a. s., terwijl de loting zal plaats hebben op Donderdag den 0 October daaraanvolgende des middags te 12 uren. Goes, den 17 September 1892. Burgemeester eu Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Heden zijn ten Raadhuize uitgeloot, om met 1 Januari 1893 te wordeu afgelost, de navolgende Übligatiëu ia de geldleeaiag vao 1886 no. 14 oorspronkelijk uitgegeven aan de firma Frauscn Yau de Putte en Zoon nos. 25, 53 en 55, idem aan de firma De Kanter en Hordijk no. 63, idem aan de firma Van Heel en Co. Goes, den 17 September. 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secret iris, HART M A N. staat, is zeker niet aangenaam, maar men wane nu 'niet, dat alle vrij in de lucht opstijgende onaange name geuren per se besmetting teweeg brengen. In Noord-Brabant, waar veel looierijen zijn, wordt bij het hetischen van besmettelijke ziekten, run zelfs als desinfectiemiddel op de straten aangewend. Naar men ons mededeelt is de onaangename lucht, welke uit de looierij voortkwam, niet schadelijk voor de gezondheid. Mochten deskundigen van eene andere meening zijn, dan zullen zij zich zeker geroepen achten daarvan te doen blijken. Stank bij de looierij. In het vorig no. dezer courant komt eene niet- onderteekende advertentie voor, luidende Cholera. De leerlooierij in de Voorstad ver spreidt in de laatste dagen walgingwekkende geuren. Mag dat zoo blijven In deze tijden van besmettingsvrees is bet zeker nuttig, wanneer gewezen wordt op zaken of toe standen, die de algemeen© gezondheid kunnen bena- deelen. Toch zouden wij aan de door den inzender der advertentie gebezigde wijze om op dergelijke zaken de aandacht te vestigen niet de voorkeur ge ven, maar liever de opmerking of klacht onmiddellijk ter kennis brengen van het hoofd der gemeente, die in dezen te handelen heeft en bij wien men, niet het minst in deze tijden, voor die opmerkingen ze ker een welwillend gehoor zal vinden. Men heeft dan bovendien nog het voordeel somtijds noodeloos alarm te voorkomen. Omtrent de zaak zelve kunnen wij, naar aan leiding van een gehouden onderzoek, mededeelen, dat het in de looierij zeer zuiver is, en dat de stank, dien men in de voorstad kon waarnemen, is ontstaan door het broeien van schapen huiden. Deze worden, nadat zij in de vest gewas- schen zijn, in de looierij dubbel op elkander gelegd op rekken om ze warm te maken en dan de wol te plukken. In dezen tijd des jaars duurt het twee a. drie dagen voor dat de huiden warm zijn (in den winter zijn daartoe soms 14 dagen noodig). Wan neer de huiden warm worden stinkt het in de looiery en worden de luiken in de »weeg" open gezet om den stank te laten ontsnappen. Onmiddel lijk na de plukking der wol worden de huiden in daartoe bestemde bakken in de looiery in het zout De stank, die door het verwarmingsproces ont GOES, 19 September 1892. 's-Grftveiï!iage. Opeen omheind terrein, eenige honderden meters in 't vierkant groot en niet onaardig gedrapeerd met roode en witte vlaggen en chassinetten met gevleugelde woorden van prof. Buys en Op- zoomer, had Zondag aan den Loosduinschen weg de meeting voor algemeen kies- en stem recht i^laats. Er waren 5630 menscben (mannen en vrouwen) op het terrein, 105 vereenigingen uit ver schillende deelen des lands waren vertegenwoordigd. Alles ging zeer ordelijk en zonder eenig verzet toe. Op het terrein vóór eene groote Bestuurstribune waren vier spreekplaatsen. Op eene verhevenheid van aangrenzende gebouwen had een fanfare-corps en een zangkoor van mannen en vrouwen plaats genomen. Op een der vaandels stondSluit Schie dam" en alle eenigszins beschonkenen werden van het terrein geweerd. De muziek opende de bijeen komst. Zij werd ingeleid door Baije, die, het goed recht der beweging voor algemeen kies- en stemrecht betoogende, wees op het algemeen nationaal karakter dezer demonstratie. Had de autoriteit belemmeringen in den weg gelegd op grond van zoogenaamde" cholera-epidemie in den lande, de manifestanten zouden zich aan de wettige voorschriften onderwer pen, dus geen debat voeren, maar 's avonds zou er eene vergadering plaats hebben, waarin een motie zal worden behandeld en aangenomen ten gunste van het algemeen kies- en stemrecht. Nadat het koor een vrijheidslied fraai had ten gehoore gebracht, werd van de vier spreekplaatsen het woord gevoerd door mevr. Th. P. B. Schroob- Haver en mej. C. Van Hoogstraten en verder door A. H. Gerhard van Amsterdam, F. Domela Nieuwen- huis, dr. Vitus Bruinsma, W. H. Vliegen, A. Van Emmenes, J. H. Schaper (Gron.), mr. P. J. Troelstra van Leeuwarden. De manifestanten waren van de stations in groepen gegaan met opgerolde banieren. Van politie of ge wapende macht was op den weg of op het terrein niets te zien. Eenige ververschingstenten stelden de manifestan ten en hun gezelschap in de gelegenheid zich te laven. Het was ietwat een landelijk feest. Tot de sprekers, die het meeste gehoor hadden, behoorde dr. Vitus Bruinsma, die den Bond voor algemeen kiesrecht verdedigde tegen de aanvallen van socialistische zijde. Het Haagsche comité had een veel gemakkelijker taak, omdat het spoediger dan elders (b. v. Friesland) zijne leden bijeen bad. Alle sprekers protesteerden min of meer heftig tegen de schending van recht en wet" door den burgemeester, wiens houding echter de zaak juist had bevorderd. De dag van heden was dan ook als een dag van verzet te beschouwen. Overigens werd het onderwerp op de meermalen aangevoerde argu menten behandeld. O. a. de heer Heldt bevond zich onder het publiek. De meetingisten trokken naar huis, na een rond gang met de banieren langs het terrein met muziek. Langs den terugweg werden geen banieren ontplooid. Vóór het vertrek hadden, na afloop van den rond gang, de vaandeldragers zich verzameld om de tri bune (thans bezet door het socialistisch muziekkorps Semper crescendo" van Amsterdam) en sprak Baije een slotwoord, waarin bij op het welslagen van de betooging wees, die het karakter van een protest meeting had gekregen. Met een: leve het algemeen stemrechtleve de arbeidersbeweging door hoera's en met de Marseillaise begroet, eindigde te 4 uren do manifestatie. llorsele. Vrijdag hield de gemeenteraad eene openbare vergadering tot behandeling o. a. van een brief van heeren Gedeputeerde Staten over de ge ringe jaarwedde van de te benoemen onderwijzeres. Na beraadslaging werd besloten over te gaan tot eene verhooging der uit te loven bezoldiging met 25 's jaars, zoodat deze thans bedraagt 475. Daar het onderwijs in de nuttige handwerken sedert eenigen tijd niet op de openbare school werd gegeven en de vacature der onderwijzeres langer duurt dan wenschelijk is, vond de Raad tevens goed eene tijdelijke onderwijzeres voor vak 1c werkzaam te stellen. De bezoldiging werd bepaald op 100 por jaar. Spoedshalve machtigde de Raad B. en W. onmiddellijk tot oproei)ing van sollicitanten over te gaan. De begrooting voor 1893 werd vastgesteld in ont vang en uitgaaf op 8496,27. Ofschoon de kosten van het onderwijs en de sub sidie aan het burg et lijk armbestuur belangrijk hooger moesten worden geraamd dan voor 1892, konden de hoofdelijke omslag zoowel als de andere belastingen tot betzelfde bedrag van vroeger worden uitgetrokken. ISeinhenszasid. Zaterdagavond werd alhier een Ziekenfonds opgericht. In de daartoe gehou den bijeenkomst werd een concept-reglement goed gekeurd. Voor de wekelijks te betalen contributie werden drie klassen aangenomen respectievelijk met tien, vijftien en twintig ct. per lid, doch voor een gezin met kinderen niet hooger dan vijf-en-twintig, dertig en veertig ets. per week, waarvoor genees kundige hulp wordt verleend. Het bestuur bestaat uit de heeren B. Vermande, burgemeester, P. Aen- stoots, pastoor, en Ph. M. De Ronde Bresser als adviseurs en den heer Nic. De Haan, arts, als president. Ellewoudgdijk. Zoo nu en dan drijven hier kleedingstukkon, soms ook wel bedden aan, hoogst waarschijnlijk afkomstig van zeeschepen en buiten boord geworpen, nadat ze door choteralijders zijn besmet. Dat bet hoogst gevaarlijk is, zich deze voorwerpen toe te eigenen, behoeft geen betoog. Daarom is dan ook den ingezetenen door den bur gemeester verzocht dergelijke voorwerpen niet op te visseben en op te bergen, omdat daardoor zoo licht gevaar voor besmetting zou kunnen ontstaan. Zeker een voorbeeld, dat in alle aan het water gelegen plaatsen navolging verdient. De raad, in bovenstaand bericht gegeven, verdient ongetwijfeld opgevolgd te worden. Nog eene andere ernstige waarschuwing aan de schipperij vloeit er uit voort, nl. om op de rivieren of vaarten geen drinkwater in te nemen. Kan men daar zoo nu en dan niet huiten, en al schijnt het water nog zoo zuiver, dan is het toch dringend noodig het niet anders dan goed gekookt te gebruiken. Het gevaar om de besmetting over te brengen of zelf door de gevreesde ziekte aangetast te worden, wordt dan oneindig minder. Door den Minister van Binnenlandscbe Zaken, den beer Tak van Poortvliet, werd Zaterdag de zitting der Staten-Generaal gesloten. De sluitingsrede gewaagt van het afgeloopen zittings jaar als van een tijdperk van voorbereiding, waarin gewichtige maatregelen tot stand gekomen en de belastingontwerpen goedgekeurd zijn, die op verdere afdoening wachten. Men deelt ons mede, dat door onze regeering pogingen worden aangewend bij verschillende buiten- landsche gouvernementen om verzachting te verkrijgen in de belemmerende bepalingen ten aanzien van de invoeren uit ons land, en zulks op grond dat, behoudens zeer enkele gevallen van cholera, meest nog van buitenlandschen oorsprong, de algemeene gezondheidstoestand hier te lande zoo gunstig mogelijk is. D In 1892 of later, naar gelang van het ont staan van vacaturen, kunnen 10 commiezen, na afgelegd examen, worden aangesteld als com mies-verificateur voor den actieven dienst der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen In den loop van dit jaar zal te 's-Gravenhage op nader te bepalen dagen worden afgenomen het voorgeschreven examen, waaraan echter alleen commiezen kunnen deelnemen die een voldoend examen als roeier der dranken hahben afgelegd. Ondanks haar, naar men zegt, cynische onver schilligheid tegenover de chofera, heeft toch ook Sarah Bernhardt zich Zaterdag moeten onder werpen aan de voorzorgmaatregelen van overheids wege voorgeschreven. Aan de Hollandsch-Belgische grens moest de groote artiste, gelijk iedere reiziger, zich eene desinfectie van haar bagage laten welgeval len. Daar zij een dertigtal koffers bij zich heeft, gaf de operatie natuurlijk groot oponthoud. Men meldt hieromtrent nog uit Rozendaal aan de N. R. Ct: Mevrouw Sarah Bernhardt is te 2.25 naar Am sterdam vertrokken. Zij reist met een gevolg" van 23 dames en heeren en met niet minder dan drie j waggons passagiersgoed, meerendeels bestaande uit tooneelkostuums. Op een telegrafisch bericht van het Ministerie heeft zij hare koffers mogen doorvoeren. Tijdens kaar gedwongen verblijf te Rozendaal kortte zij den tijd met het nemen van pkotographieën. Het oponthoud te Rozendaal schijnt de groote kunstenares zoo teleurgesteld te hebben, dat de impressario den heeren Van Lier heeft kennis ge geven van bet niet doorgaan der voorstelling op Zaterdagavond, wegens ongesteldheid van mevrouw Bernhardt. Meer dan 300 weesjongens hebben op de drukkerij en binder ij van Neerbosch hun handwerk geleerd, of zijn daarop nog werkzaam. Velen, die op deze industriescholen hun onderwijs ontvingen, hebben goede plaatsen gevonden en kun nen nu ruimschoots in eigen onderhoud voorzien. Maar ook in financiëelen zin is deze tak van nijver heid een groote zegen voor de Weesinrickting ge worden. Meer dan ƒ100,000 is als zuivere winst en opbrengst van de uitgaven in de kas der Weesin rickting gevloeid, terwijl de drukkerij en binderij, die meer dan ƒ120,000 hebben gekost, daarenboven nog geheel zijn betaald geworden uit de winsten, die deze inrichtingen hebben afgeworpen. {Tiet O.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Het Zeeuwsch-Vlaamsche zendingfeest gaat dit jaar niet door. Het vorige leverde een belangrijk tekort. Opbrengst der jaar-eollecte voor de scholen met den bijbel te Wissekerke met Geersdijk 64,681/2. Het Hoofdbestuur van bet Nederl. Onderwij zersgenootschap heeft bij adres aan den Minister van Financiën verzocht, dat bij eventuëele herzie ning der Rijkspensioenwetten de Regeering het daar heen zal willen leiden, »dat èn met het oog op het belang van het onderwijs, hetwelk onderwijzers vor dert, wier opgewektheid niet gedrukt worde door bange zorg voor de toekomst, èn op grond van strenge beperking, welke aan de openbare onderwijzers in de uitbreiding hunner inkomsten door de wet is gesteld, aan hunne weduwen en weezen een pensioen worde verzekerd, en dat wel onder zoodanige voor- waarden, als in verband met den financiëelen toe stand der onderwijzers door de regeering billijk zal worden geoordeeld." De bijeenkomst van onderwijzers, belast met de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen in Zeeland, Zaterdag in het Schuttershof te'Middel burg gehouden, werd slechts door 15 leden bijge woond. De beer C. M. Van Visvliet, schoolopz. in het distr. Middelburg, woonde de vergadering bij en nam later ijverig deel aan de discussiën. De voorzitter, de heer Rank, hield eene openings rede, heette de aanwezigen hartelijk welkom en hoopte dat deze bijeenkomst zou blijken te zjjn in het belang onzer aanstaande onderwijzers. Met op éen na algemeene stemmen werd het aftr. bestuurslid, de heer Rank, herkozen. De agenda bevatte het vraagpunt»Is het wen- schelyk, aan opleidings-inrichtingen, waar slechts éene vreemde taal wordt onderwezen, het Fransck te vervangen door het Duitsch?" Op statistische gronden, met cijfers voor den in-, uit- en doorvoer en voor het brievenvervoer toonde de beer Jansen, de inleider, aan dat onze relatiën met Duitschland meer dan het dubbele zijn van die met Frankrijk en België. Als handelsmogendheid zou Nederland dus de voorkeur moeten geven aan het Duitsch boven het Fransch. Maar ook hij het onderwijs zou die voorkeur moe ten bestaan Nederlandsch en Duitsch zijn verwante talenhet streng vasthouden der Duitsckers aan buigingsvormen zou voordeelig kunnen werken op het Nederlandschalle groote werken over pteia- gogie zijn in het Duitsch geschreven. Al heeft Judels indertijd beweerd, dat men »met Fransch de wereld doorkomt," de onderwijzers behoeven de meening van den oolijken coupletzanger niet tot de hunne te maken. Op de normaalscholen A zou men het in 4 jaar tijds verder brengen met het Duitsch dan met bet, Fransch. Natuurlijk was menigeen het niet niet den in leider eens. Het Fransch is tegenwoordig de uni- verseele taal. Hoe zal men zonder Fransch zelfs onze beste schrijvers" lezenZoolang aan H. B. S. en gymnasia met Fransch begonnen wordt, zal men op N. L. en scholen voor U. L. O. eveneens van Fransch hoofdzaak moeten maken. De heer Jansen ontving bij monde van den voor zitter den dank der vergadering voor zijn uitmun tend referaat. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft ons De besproeiing met bordelaise pap, als middel tegen de aardappelziekte, is dit jaar veel erger dan de kwaal. Óp sommige velden zijn de aardappelen gevlekt en besmet en voor de comsumtie J niet alleen ongeschikt maar zelfs aan dieren niet voor te zetten. Een landbouwer te Kruiningen gaf ze

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1