Rekening en Verantwoording. In Zuid-Beveland is men op vele plaatsen over gegaan tot het rooien van de winteraardappels. De uitvoering van dit werk heeft onder gunstige om standigheden plaats. De grond laat zich gemakkelijk verwerken en de aardappels komen als 'tware uit elke schep over den akker gerold. Algemeen roemt men het beschot en zieken worden weinig aange troffen. Hadden de meeste arbeiders verleden jaar een groot tekort in de winterprovisie, thans delven zij er zoo veel dat menig mud nog verkocht zal kunnen worden. De prijs der blauwen bedraagt tegenwoordig ƒ1.30 a ƒ1.40 per hectoliter. Heinkenszand. Dezer dagen zijn uit een boom gaard alhier ontvreemd ongeveer een halve H.L. appelen. Het is door de ijverige bemoeiingen van den gemeenteveldwachter T. V. d. Linde en den rijksveldwachter A. Smallegange mogen gelukken de dieven op te sporen, zijnde A. T. en J. C. Eerstgenoemde heeft althans bekendlaatstgenoemde echter niet, niettegenstaande de appelen door de politie op den zolder in beslag zijn genomen bij zekeren Z., bij wien C. in de kost is. In De Oorlogskreet is den soldaten van het Leger des Heils aangezegd zich bij dag en nacht gereed te houden tot het verplegen van cboleralijders, waar dat ook gewenscht wordt. De Arnhemsche afdeeling van het Leger stelde zich reeds, op diens verzoek, ter beschikking vaD den adjunct-inspecteur van het Geneeskundig Staats toezicht in Gelderland. Bjj het Leidsche studentenkorps is de vraag overwogen over het al of niet noodzakelijke van het, voor dit jaar, niet laten doorgaan van het groenen. Men heeft gemeend dat de noodzakelijkheid niet drong, om in dezen de gewoonte niet te volgen. (Dbl.) Volgens een bericht uit Den Haag in de Indé» ptndance Beige zou tot het tweegevecht tusscben den Duitsehen en Spaanschen legatie-secretaris aldaar aanleiding gegeven zijn door een twist bij het spelen van lawntennis. De getuigen zouden te vergeefs pogingen hebben aangewend om den twist in der minne te doen beëindigen. Het duel had plaats op 25 pas afstand. Op het cominaido van den getuige, die den strjjd bestuurde, hief de Spaansche diplomaat den arm op en schoot in de lucht. Op hetzelfde oogenblik werd hij dooi den kogel van zijnen tegenstander in de heup ge troffen. Volgens dezen correspondent was er wel een arts bjj het tweegevecht tegenwoordig, namelijk dr. Feith. De toestand van den gekwetste moet bevredigend zijnmen hoopt, dat hij binnen een veertien dagen weer op de been zal zijn. Woensdagochtend is baron Gaertner zijn kaartje komen brengen aan het hotel, waar de door hem verwonde collega wordt verpleegd. Te Hulst is Zondagnacht door een nog onbe kende kwaadwillige hand met een grooten steen een kostbare spiegelruit bij den suikerbakker W. inge worpen. Niet alleen de ruit, maar ook een paar met suikergoed gevulde glazen potten, die voor het raam uitgestald stonden, zijn gebroken. De steen is met zoo'n kracht geworpen dat hij door de glazen schutting, die den winkel van eene kamer scheidt, terecht is gekomen. Te Maassluis zijn thans drie gevallen van Azia tische cholera voorgekomen met doodelijk verloop. Te Angerloo had Zaterdagavond een treurig ongeval plaats. Mevr'. A., uit Dordrecht, met haren echtgenoot bij haren schoonbroeder gelogeerd, ging beide heeren, die op de jacht waren, een eind tegemoet. Door de vroeg invallende schemering schijnt zij in eene sloot te zijn gevallen, waarin nauwelijks twee voet water was. Toen de heeren thuis kwamen en vernamen, dat mevrouw A. onderweg was, keerden zjj terug en vonden de ongelukkige voorover in de modder gestikt. Een soldaat, in garnizoen te Breda, die op den verjaardag van de Koningin een agent van politie verwondde en zich in arrest bevond, is, na over rompeling van den schildwacht, ontvlucht en in de Singelgracbt gesprongen, waaruit men hem als lijk heeft opgehaald. De loonen van de arbeiders op het koninklijk domein »Het Loo", die voorheen 60 ct. en later 70 ct. per dag bedroegen, zjjn thans verhoogd tot 85 ct., met deze gunstige beschikking bovendien, dat de tijd voor den aanvang der loonsverhooging berekend is geworden als ingaande 1 April 11. Op het congres voor lijkverbranding, dat zijne gewone j aar vergader in g heeft gehouden te Baden, is gebleken, dat het aantal lijkverbrandingen zoowel in Duitschland als in andere landen gestadig ver meerdert. Te Gotha, waar de eerste lijkoven van Duitschland gevestigd werd, waren op 11 Januari in 't geheel reeds 1000 lijken verbrand. Door een der afgevaardigden werd de aandacht gevestigd op een besluit dat onlangs door de Re geering van Argentinië genomen werd, waarbij de verbranding verplicht werd gesteld bij sterfgeval aan eene besmettelijke ziekte. De muziekhandelaar Roggaty, die sinds een maand uit Napels werd vermist, is in de bosschen nabij Praag teruggevonden hij lag Madach's Tra- gödie des Menschen te lezen. De man had zich een maand lang met veldvruchten gevoed. De buitengewone hitte in de derde week van Aug. is het hevigst geweest in het midden, westen •n noorden van Frankrijk, België en het zuidwesten van Duitschland en Oostenrijk. De hoogste tempe raturen in de schaduw waren omstreeks 97 gr. Fahr., mat uitzondering van den omtrek van Bordeaux, waar de thermometer tot 104 steeg. In Spanje en Italië, zelfs in Algiers, was het in die dagen min der heet. Merkwaardig is het, dat juist die gedeel ten van Europa de grootste hitte ondervonden, welke blijkens de gemiddelden der meteorologische statis tiek over 1885 tot 1891 het meest warmte te kort gekomen waren. De uit St. Johns uitgezonden stoomboot >Kite" heeft de Peary-expeditie, welke verleden jaar uit Amerika vertrok met het doel op Groenland te overwinteren, ten einde daar eenige wetenschappe lijke onderzoekingen te doen, teruggebracht. De expeditie bestond uit luit. Peary, diens jonge vrouw en vijf andere personen en sloeg haar winterkwar tier op aan de Mc. Cormick-baai. Van daar maakte Peary een tocht van 1300 mijl naar het Noorden. De toestand van het ijs was voor dezen tocht zeer gunstig. Peary vond, dat het uiteinde van de ijs korst, die Groenland bedekt, eindigt ten Z. van de Victoria-baai. Naar men verneemt, heeft prins Bismarck, eere burger van Hamburg, 1000 Mark gezonden ter onder steuning van de noodlijdende slachtoffers der epidemie. De Keizer moet voor dat doel 10,000 Mark gezonden hebben. Bij Cambridge in de Ver. Staten aan den Fitch- burgspoorweg is Zaterdagavond een goederentrein in volle vaart tegen een stilstaanden personentrein aan gereden. De twee achterste wagens werden geheel in gedrukt, de locomotief van den goederentrein werd ver pletterd. De ingeklemde reizigers werden deerlijk gebrand door den ontsnappenden stoom en bovendien raakten de gehavende wagens in brand. Volgens de laatste berichten had men negen lijken te voorschijn gehaald en waren 36 personen gekwetst. Het ongeluk is veroorzaakt door een zwaren nevel, welke den machinist van den goederentrein belette een man te zien, die met een seinvlag was uitge zonden om hem tegen te houden. Ergerlijke voorvallen hebben plaats aan de Amerikaansche kust, waar de beklagenswaardige pas sagiers van de door cholera besmette Europeesehe mail booten zich blootgesteld zien aan al de verschrik kingen van eene quarantaine in den volsten en hard- sten zin des woords. Uit New-York werd aan de Engelsche bladen het volgende hieromtrent gemeld Nadat de reeds zoo zwaar beproefde opvarenden van de »Normannia" op de »Cepheus" waren over gebracht, zouden zij, op last van den gouverneur van New-York, op het Fire Island eindelijk aan wal worden gezet; doch toen men hiertoe wilde over gaan, bleek het dat men gerekend had buiten de zelfzucht en de willekeur der bewoners van dit en de omliggende eilanden. Eenige honderden'oestervis- schers, aangevoerd en opgeruid door eenen zekeren attorney Read, en met geweren en allerlei andere wapenen toegerust, verzetten zich tegen de landing en dreigden ieder, die van het schip den wal zou naderen, neer te schieten. De vertegenwoordiger van den gouverneur, de heer Wall, werd, toen hij zijne machtiging toonde, door dit gepeupel uitgejouwd zijne verzekering, dat allen aan boord gezond waren, maakte niet den minsten indruk en, kort en goed, de sloepen moesten weder naar de »Cepkeus" terug- keeren. Later in den avond hernieuwde men de poging. De heer Robert Thomson, een oud man, stond voorop in de door de politie-agenten geroeide sloep, en verzocht gehoor ten behoeve van tweehon derd vrouwen en kinderen, die uitgeput waren van honger, koude en .ontberingen. De mannen, verklaarde hij, wilden wel aan boord blijven, en zoo noodig ook de jonge vrouwenhij pleitte slechts voor de oude vrouwen en de kinderen. Bij dit beroep sloot de senator voor New-Jersey, de heer Mac. Pherson, zich aan, »Burgers", sprak hij, »ik bezweer u in naam van God, u niet langer tot hartlooze wreed heid te laten opruien door dien attoiney, maar toe te laten dat de vrouwen en kinderen worden aan wal gezet van het schip, waar zij gebrek lijden en aan alle mogelijke ongerief blootstaan. Brengt door eene weigering geene eeuwigdurende schande over uwe namen. Weest mannenDeze taal echter vond geen beter onthaal. De volkshoop bleef tot zoover althans de loopende laatste berichten in zijne afwijzende en dreigende houding volharden. Het schijnt dat aan boord van de »Cepheus" alle inrichtingen tot een behoorlijk verblijf, zelfs slaap plaatsen, ontbreken, ja, dat er niet eens toereikend voedsel aan boord is. Het aantal passagiers, die thans op verschillende schepen voor New-York in quaran taine liggen, bedraagt 3500. Een later bericht meldt Na drie dagen zwalkens op de Cepheusbij on stuimig weder en onder het doorstaan van allerlei ontberingen, hebben de ongelukkige passagiers van de Normannia, 471 personen sterk, eindelijk vasten wal onder de voeten mogen krijgen. Zij hadden dit evenwel niet te danken aan het betere inzicht of de meer barmhartige opwellingen der Amerikaansche kustbewoners, maar alleenlijk aan de flinke houding van de New-yorksche overheid, die, terstond na het ontvangen der ergerlijke berichten van Fire Island, besloot tot het aanwenden van bet éénige afdoende argument om eenen door onverstand en hartstocht opgezweepten volkshoop tot rede te brengen het uitzenden van een regiment soldaten. Zoodra de muitende eilanders van het feitelijk vertrek dei- troepen kennis kregen, sloeg hunne cbolera-paniek om in eene inderdaad veel beter gegronde vrees voor een goedgemikt salvo, en zij lieten al mokkend de schepelingen aan wal komen. Onder deze laatsten waren er velen geheel uitgeput door langdurige zee ziekte en gebrek aan de hoogst noodige gerieflijkheden des levens. Velen hunner zijn Amerikaansche burgers. In de telephoongesprekken over grooten afstand is de zuiverheid van de uitspraak en de gevoelig heid, waarmede het gehoor het overgebrachte geluid opneemt, een belangrijke factor voor de overbren ging van het woord. Op de telephoonlijn Parijs Londen, waar de overbrenging van het woord moeie- lijk is en het tarief 10 francs per 3 minuten bedraagt, zijn dan ook personen, die zich bijzonder hebben toegelegd om in den kortst mogelijken tijd een groot aantal woorden over te brengen. Deze personen, die zich voor het telephoneerende publiek beschikbaar stellen, komen tot verrassende uitkomsten. Men heeft o. a. in de reglementaire 3 minuten 576 woorden overgebracht, dus 192 woor den per minuut. Het overgebrachte bericht bevatte eigennamen en verschillende nieuwstijdingen, maar het werd in de Fransehe taal overgebracht. Volgens de waarnemingen, die dagelijks gedaan worden, is het Engelsch veel minder zuiver over te brengen, door het aanzienlijk aantal sisklanken, dat het bevat en die altijd moeilijk over te brengen zijn. De steno- graaftelephonisten, die dezen dienst ondernemen, hebben het aantal woorden, dat zij in 3 minuten zullen overbrengen, vastgesteld op 400. Zij vragen eene vergoeding, die volgens hun, tarief 26 francs be draagt, met inbegrip van alle kosten, zelfs van het tarief van 10J francs dat aan de Regeering verschuldigd is. De telegrafische overbrenging zou 80 francs kosten en een aantal personen zouden veel meer betalen, indien zij hun bericht zelf per telephoon overbrach ten. Bovendien zouden zij zich blootstellen aan fouten in de overbrenging en niet de minuut van hunne depêche behouden. Heeft onze stem voor ons denzelfden klank als voor een ander Olivier Wendell Holmes, na tuurkundige en wijsgeer, zegt in zijn werk The autocrat of the breakfast tableDe mensch hoort nooit zijn eigen stem, evenmin als hij zijn eigen ge laat ziet. Er bestaat zelfs geen spiegeL voor de stem. Natuurlijk is er voor ons iets hoorbaar, wanneer wij sprekenmaar dat iets is niet onze stem, zooals zij in onze omgeving bekend is. Ik geloof, dat wanneer een beeld tot ons sprak in ons stemgeluid, wij het volstrekt niet zouden kennen." Dit werd geschreven in 1832 en latere bevindingen hebben de waarheid bewezen van de gevolgtrekkingen afgeleid van de eerste opmerkingen van Holmes. De phonograaf geeft den juisten weerklank van de men- schelijke stem, maar niemand kent zijne eigene, zóó weergegeven stem, ofschoon ieder ander persoon het wel doet. Dit is het juiste bewijs, dat onze stem voor ons zeiven niet zoo klinkt als voor een ander. Een wielrijdster, die wat voor de toekomst belooft, is zeker een Fransehe jonge dame van 14 jaar Berthe Bailleul geheeten, die thans houdster is van het dames-record van duizend kilometer. In 5 dagen legde zij dezen afstand af in gezelschap van haar vader en den heer Pilate van Toms. Men was te 3 uur 's morgens uit Monmorillon vertrokken over Tours, Le Mans, Chartres en Rambouillet naar Parijs. De terugkomst ging over Alen^on, Loval en Mayenne. Op een verkooping te Londen is een jachthoorn verkocht voor meer dan 75,000 gulden. Het is de hoorn van een gewone koe, maar rijk geëmailleerd. De scènes, die er zijn ingegraveerd en ingelegd, zijn alle jacht voorstellingen. De hoorn is omtrent 350 jaar oud. In de voorname kringen te Konstantinopel wordt thans veel gesproken over een stout waagstuk van de prinses Marie Bibesco. Deze dame is vóór eenige dagen den Bosporus overgezwommen. Zij was nadrukkelijk gewaarschuwd door personen, die het gevaar van die onderneming kennen. Maar zij liet zich niet afschrikken. Zij was vergezeld van haren schoonbroeder graaf Starczenskydeze kwam vijf minuten later aan den Aziatischen kant van den Bosporus aan dan de prinses. Men weet dat ook lord Byron den Bosporus is overgezwommen en dat dit toen aller verbazing heeft gewekt. Te Gent kan men in het gesticht der broeders van Johannes de Deo een behangsel zien, vervaardigd van 1 millioen postzegels, voorstellende een Chineesch landschap met honden, vogels, kapellen. Drie broeders zjjn drie maanden bezig geweest alleen met het afweeken van de postzegels. Te Bazel heeft men een zaal, versierd met 1,800,000 postzegels van alle landen en te Leipzig moet een daarvan vervaardigd behangsel zijn, voorstellende de twee vorige Duitsche Keizers, den Koning van Saksen en Bismarck. Te Wasmen in Henegouwen is een socialistische coöperatieve bierbrouwerij met aandeelen van 60 frs. Deze bierbrouwerij maakt, volgens de Peuple, voortreffelijke zaken. Dit jaar ontvangt een lid, dat 10 ton bier verbruikt heeft, op zijn aandeel een dividend van 40.97 frs. en een tapper, die 25 ton bier bestelde, ontvangt 93.47 op zijn aandeel. De autoriteiten hebben de speelbank te Ostende opgeheven, waarschijnlijk tot groot verdriet van de ondernemers, een Spanjaard, een Italiaan en een Franschman, die verleden jaar, niettegenstaande zij voor hun gebouw alleen 700,000 francs huur be talen, met een winst van 2 millioen francs sloten. De aanleiding tot de opheffing was een zelfmoord. Een Engelschman was nl. met zijn geheele vermogen 50,000 francs, naar de bank gekomen om er 500,000 te winnen, die hij noodig had om zijn verbintenissen na te komen. In het begin was hij gelukkig en won 140,0.00 francs; den tweeden dag verliet het geluk hem nog niet en hij won 110,000 francs, maar op den derden heeft hij dat alles weer verloren en zijn kapitaal van 50,000 francs bovendien. Hij verliet Ostende en den volgenden dag kreeg men er het bericht van zijn dood. Te Vincennes houdt een zonderlinge quaestie de gemoederen in beweging. De veearts Maitre be spotte in een café een zijner kennissen, een slachter, Ango genaamd, en zei o. a. dat hij vijfhonderd francs durfde verwedden, dat Ango niet met den temmer van een op de kermis aldaar staand wilde- beestenspel in het leeuwenhok zou durven gaan. Ango nam de weddenschap aan en 's avonds trad de directeur voor een talrijk publiek met Ango de leeuwenkooi binnen, waaruit de leeuwen echter ver wijderd waren. Daar er niet bepaald was dat de leeuwen ook in het hok moesten zijn, had hij de weddenschap gewonnen. Maïtre dacht er anders over en weigerde de som, die voor een feestmaaltijd be stemd was, uit te betalen. De reeds genoodigde gasten zijn voornemens hem een proces aan te doen. Laatste en telegraphische berichten. Ovezand. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Klaaswaal ds. J. Verweij, alhier. Ellewoudsdjk. Heden werd alhier aanbesteed het verbouwen en inrichten Yan eene woning tot gemeentehuis en secretarie. Ingeschreven werd door J. Rijnberg alhier voor f 2249, P. Dronkers te Kapalle voor 2242, H. Yan de Velde te Ter-Neuzen voor 2150, P. C. Yan Strien alhier voor ƒ2075. Eén briefje was van onwaarde. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Liefdadigheid. Algeineene Nederlnndsclie Collecte met toestemming van H. M. de Koningin-Regentes der Nedex-landen en het Edelachtbaar Gemeentebe stuur alhier, te houden te Goes en omstreken, onder leiding van den heer L. H. RUBENS, gevol machtigde tot het houden dier collecte, op Maandag 19 September, ten behoeve der vele aanvragen van minvermogenden om opname in de Stichtingen voor verpleging van lijders aan vallende ziekte» van alle gezindten in Nederland, gevestigd te Haar lem en Heemstede. De vorige collecte kon door bijzondere omstan digheden niet doorgaan, doch toen zijn reeds eenige giften in ontvangst genomen. Namens het Bestuur, Dr. A. E. VAN ROIJEN, Secretaris. 340e Staatsloterij, 5e kl. Trekking yan Donderdag 15 Sept. 4e lijst. Getrokken prijzen 10002606 9330 9451. 400: 5204 8850 17166. 200: 20448. 100: 1637 7831 10477 11842 13814 14743. 70205 215 270 1717 1741 3955. 188 196 210 242 285 801 814 1719 1722 1734 1834 1836 1839 3892 3919. 3925 8516 8517 8543 13556 18439 18442 20586. Burgerlijke Stand van Goes van 14 tot 16 Sept. 1892. Getrouwd: 15, Pieter Johannes Van der Maas, 24 j., jm. en Aartje Verburg, 24 j., jd. Marktberichten. KRUIN1NGEN, 14 September 1892. Tarwe f7,25 f6,30, liogee f5,a f4,75, "Wiutergerst f 4,75 a f 4,50, Zomergerst f 4,20 a f 3,80, Haver f 3,75 a f 2,80, Erwten f 9,25 a f 7, MIDDELBURG, 15 September 1892. De aanvoer aan onze graanmarkt van lieden was ruimer aan voorgaande week Jarige Waich. Tarwe in pnike aoort a 7. Nieuwe dito met veel verschil van qualiteit zeer weinig ter markt en voor de beste soort f7.25 a 7, uaar deugd betaald. Rogge tot f 5,75 verhandeld Wintergerst niet ter veil. Zomerdito f4,25 Jarige Walch. Witte Booneu met vraag iu de puike soort f7,90 a 8 betaald. Van nieuwe dito werd reedt een enkel klutje getoond van voldoende qualiteit, die om het nieuwtje tot f' 9,75 werden gekocht. Nieuwe Walch. Bruine Booneu waarvan een enkel monster ter markt f 10 betaald. Jarige Walch. Paardenboonen f6,75 Nieuwe dito van voldoende qualiteit f 6,50 betaald. Walch. Groene Erwten met levendige vraag tot f 9 gekocht. Poldersoort merkelijk daar boven, Kroonerwteu f 10 a 10,50. Winter-Koolzaad f8,25 verhandeld. Boter f 1,20 a 1,80 per K.G. Eieren f4,per 100 stuk». -A_dLv©rten.tiërL Aanstaanden Zaterdag, den 17 September, hoopt onze geliefde man en vader A. VAN OVERBEEKE, rustend landbouwer te B o r s e 1 e, zijn 90sten verjaardag te vieren. Namens de familie, A. I. VAN OVERBEEKE. Borsele, 14 Sept. '92. Heden overleed tot diepe droef heid van mij, hare moeder en verdere familie, mijne geliefde echtgenoot© PIETERNELLA SLABBEKOORN, in den ouderdom van 30 jaar en 8 maan den, mij nalatende 3 kinderen, te jong om dit groote verlies te beseffen. C. ABRAHAMSE. Ovezand, 14 September '92. Hartelijk dank aan allen, die mij den 8en dezer hunne belangstelling be toonden vooral aan de ingezetenen van Kloetinge voor de buitengewoon harte lijke bewijzen van toegenegenheid en waar deering, die ik van hen op mijn 25jarig ambtsfeest ontving. Kloetinge, 14 September 1892. D. MOOJEN. Ondergeteekende betuigt zijn wel- gemeenden dank aan allendie hem Dinsdagavond ji. zoo ruimschoots hulp boden bij de ramp, die hem had kunnen treffen. Goes, 16 Sept. '92. J. VERDONK. Al de schuldeischers in het faillissement van Johniincs Van Driel, timmer man en metselaar te Iersékeworden tot het aanhooren van de Rekening en Ver antwoording in voornoemd faillissement opgeroepen ter vergadering, die gehouden zal worden op Zaterdag 24 September 1892, des voomiiddags te 10 J/a uur> in het Gerechtsgebouw te Middelburg. Middelburg, 15 Sept. 1892. De Curator, Mr. G. LUCASSE, advocaat en procureur.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2